Europese verdragen aan de Tweede Kamer ter ratificatie voorgelegd MALENKOF weigerde tot tweemaal toe politiek asiel in Engeland Voor- en nadelen overwogen Ook premier Boelganin zou op het beslissende ogenblik Kroesjtsjef zijn afgevallen Stalins theorie onhoudbaar WEERBERICHT LEIDEN OP Z'N BEST Verhoging van kinderbijslag en sociale uitkeringen aangenomen 96ste Jaargang WOENSDAG 10 JULI 1957 No. 29182 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur:J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte singel Leiden Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 „Een terugkeer niet meer mogelijk „De weg naar de eenwording van Europa zal lang zijn en dikwijls moeilijk. De aanvaarding van de Europese verdragen betekenen ech ter, dat een terugkeer niet meer mogelijk is en dat nog slechts de vraag bestaat: hoe lang het zal duren voordat het eindelijke doel zal zijn bereikt. Deze bezinnende woorden gebruikt de regering in de zeer lijvige memorie van toelichting op de verdragen voor de Europese Econo mische Gemeenschap en de Europese Gemeenschap voor Atoom energie, die thans aan de Tweede Kamer der Staten Generaal ter ratificatie zijn voorgelegd. Het zijn typerende woorden voor de omvangrijke nota's, waarin breedvoerig wordt ingegaan op de bezwaren, die van verschillende kanten tegen de verdragen zijn geuit. De regering windt er geen doekjes om. Duidelijk worden voor- en nadelen aangestipt. Zo wordt nog eens nadrukkelijk het compromis-karakter van beide verdragen onderstreept. erop, dat uiteindelijk het gemeenschap- pelijke landbouwbeleid in het voordeel van de Nederlandse landbouw zal zijn. Ook heeft de Nederlandse regering steeds vastgehouden aan een opneming van het transport in de Europese markt. De meningen liepen hierover echter nogal uiteen. Het was zelfs niet mogelijk op belangrijke punten overeenstemming te bereiken. In hoofdzaak moest daarom worden volstaan met een „raamver- drag". Opname van voorwaarden, die naar Nederlandse mening voor een goede werking van de goederenmarkt niet noodzakelijk waren en die boven dien in de toekomst een ongunstige in vloed zullen hebben, kon helaas echter niet vermeden worden. „Europese" karakter niet sterk genoeg De regering wil niet verhelen, dat er bepalingen zijn, die zij gaarne anders, ja heel anders had gezien en dat in het algemeen het „Euro pese" karakter van deze gemeen schappen niet zo sterk is als de regeringen zouden hebben gewenst. De deelnemende landen bleken tij dens de onderhandelingen toch steeds in hoge mate benauwd voor hun nationale belangen. Op vele punten zijn in de verdragen dan ook bepalingen gekomen, die in we zen waarborgen betekenen voor be paalde belangen in de partnerlan- den. Hoewel de regering weet, dat dit in beginsel allemaal niet ideaal is. meent zij toch er een lichtzijde aan te zien. Hierdoor wordt de kans. dat de verdragen worden aanvaard en ook de uitvoering soepeler zal verlopen, groter. Waarom hecht Nederland zo sterk aan deze Europese verdragen? De re gering acht de Europese eenheid van wezenlijk politiek belang. 1. Voor West-Europa is het een le vensvoorwaarde, dat er een einde komt aan de reeds menigmaal zo rampzalig gebleken rivaliteit tussen Duitsland en Frankrijk. 2. De eenheid van Europa is nodig om te bereiken, dat Europa zijn positie in de wereld zal kunnen handhaven en versterken. Alleen dan kan Europa bij dragen tot versterking van de vrede en verhoging van de welvaart in de we reld. 3. Door deze eenheid zal de verbon denheid met het Westen nog sterker tot uitdrukking komen. Alleen reeds om deze politieke re denen is de aanvaarding van het ver drag voor de Europese Economische Unie van het grootste belang voor ons land. En daarnaast de vele econo mische aspecten! Ook in dat opzicht is het verdrag te zien als een posi tieve bijdrage tot de Europese en zeker aan de Nederlandse welvaart. Het meest sprekende voordeel, dat Nederland kan verwachten, is de gro tere afzetmogelijkheid, welke ons be drijfsleven geleidelijk zal krijgen als gevolg van de afbraak der vele han delsbarrières. Effect nog niet te peilen Wat precies allemaal het effect zal zijn van een Europese gemeenschappe lijke markt voor de verschillende indi viduele bedrijfstakken? Het is nu onmo gelijk te zeggen. Veel zal afhangen van de reactie van het bedrijfsleven zelf. En in de tweede, maar niet op de laatste plaats, van het beleid, dat de instellin gen van de gemeenschap zullen voeren. Uitgebreid gaat de regering voorts in op de bezwaren, die van verschillende zijden tegen de gemeenschappel. markt naar voren zijn gebracht. Bijvoorbeeld uit landbouwkringen. De regering brengt nog eens naar voren, dat zij van het eerste begin op het standpunt heeft ge staan, dat de landbouw een integrerend deel zou moeten uitmaken van de ge meenschappelijke markt. Zij vertrouwt Overurenkwestie Belangrijk is ook de kwestie van de overuren. De partners hebben geen vaste verplichtingen op zich willen ne men, maar men heeft de verwachting uitgesproken, dat aan het einde van de eerste etappe in de industrie van alle landen eenzelfde situatie zal zijn ge groeid als die, welke in 1956 in Frank rijk bestond, te weten een overwerkver goeding van 25 van het uurloon voor de uren, gedurende welke in een week boven de veertigste wordt gewerkt en van 50 voor de uren boven de 48. De betekenis van deze formule is bepaald niet, dat na vier jaar de wet telijke arbeidstijd in ons land 40 in- plaats van 48 uren zou moeten bedra gen. Evenmin rust op onze industrie de absolute verplichting dit overwerk- tarief te volgen. Maar de regering acht het niet onredelijk en zelfs wel bevredigend tot zo'n hoogte te gaan. Deze bepalingen betekenen echter, dat ons land zich tot zekere hoogte ver plicht een loonsverhoging van onge veer 7 te realiseren. Doch deze verhoging zal eerst begin 1963 voltrokken moeten zijn. Gezien de ontwikkeling van de produktiviteit in de afgelopen jaren en de toekomstige verwachtingen, welke te dien aanzien mogen worden gekoesterd, acht de re gering dit geen onaanvaardbare ver plichting, ook al stemmen de te verwe zenlijken sociale verbeteringen niet ge heel overeen met hetgeen zij van nationaal gezichtspunt uit het meest dringend acht. Kosten: 320 miljoen Over het geheel genomen ziet de re gering in, dat de vorming van deze ge meenschap met zich kan brengen, dat een sterke drang zal worden uitgeoe fend de lonen, arbeidsvoorwaarden en sociale voorzieningen op te trekken naar het hoogste peil, dat binnen de gemeen schap bestaat. Gezien het beleid van de werknemersorganisaties en het overleg tussen werkgevers- en werknemersorga nisaties in de afgelopen tien jaar, vindt de regering geen aanleiding juist op dit punt pessimistisch te zijn. Nadat de regering nog enkele facet ten van de Europese markt heeft be handeld komt zij tenslotte op de financiële consequenties. Het zal de schatkist voor de eerste vijf jaar netto 320 miljoen gaan kosten inclusief de gederfde inkomsten uit hoofde van tariefsverlaging. Het is wel mogelijk, zo wordt er echter bij opgemerkt, dat dit bedrag uiteindelijk veel hoger of aanzienlijk lager zal blijken te zijn. Slot op pag. 2 (Van onze Londense correspondent) Toen Kroesjtsjef omstreeks maart van het vorig jaar begonnen was de medewerkers van oud-premier Malenkof gevangen te nemen, werd deze tijdens zijn bezoek aan Engeland politiek asiel aangeboden. Dit aanbod werd kortgeleden herhaald, maar, ofschoon Malenkof natuur lijk wist wat er in zijn omgeving aan de hand was, sloeg hij in het begin vorig jaar het aanbod af en vloog naar Moskou terug, elf dagen voordat Boelganin en Kroesjtsjef in Engeland aankwamen. Enkele maanden geleden, toen het zo goed als zeker was, dat de val van Malenkof aanstaande was, zouden de Engelsen, indien de berichten juist zijn. Malenkof opnieuw bescherming hebben aangeboden, maar toen weigerde hij wederom. Het Britse aanbod werd niet gedaan, om dat men in Londen zoveel sympathie gevoelt voor de persoon van Malenkof, die zeker zo hardvochtig zou optreden als wijlen Stalin, indien hij de kans zou krijgen, maar omdat zijn uitwijking naar het Westen het regiem ernstig zou hebben ondermijnd. Het bovenstaande afkomstig van Walter Farr, chef-buitenland van de Londense „Daily Mail". Zo rt serv/ce H Hogowoerd 68-C8 Eicon fin.mrlrrlne Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 JULI Zon op: 4.35 uur onder: 20.59 uur. Maan op: 20.17 uur; onder: 4.20 uur (v.m.). Hoogwater te Katwijk te 2.42 en 15.12 uur. Laagwater te 10.51 en 23.18 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Gistermiddag heeft H.M. de Ko ningin de premier van India. Pandit Nehroe in de tuin van het Paleis te Soestdijk ontvangen. We zien de Koningin hier in ge sprek met de premier en zijn zuster Shrimati Vijakakhsmi Pandit, die Hoge Commissaris van India in Londen is. Oorlogsgevaar sou verminderd zijn De „Daily Express" publiceerde van daag het bericht, dat volgens de Britse Inlichtingendienst het wegzuiveren van Molotof c.s. in verband staat met de geheimen, die de Russische regering aan de weet is gekomen over de kracht van Amerikaanse h-bommen. Een paar van deze bommen, waarvan de Ameri kaanse luchtmacht nu voorraden aan legt om onmiddellijk te gebruiken bij een provocatie van Russische zijde, zou den voldoende zijn om heel Rusland onbewoonbaar te maken tengevolge van de radio-actieve uitstraling: 80 procent van de bevolking zou erdoor aangetast worden. Deze wetenschap betekende het einde van Stalins theorie, dat Rusland van wege zün omvang nooit een totale oor log zou kunnen verliezen. Molotof en Malenkof waren nog aanhangers van deze theorie. Zij gingen door met ver kondigen, dat een oorlog met het Wes ten onvermijdelijk was en verzetten zich tegen ontwapening op atoomgebied. Dit werd hun val. Als de informaties van de Britse In lichtingendienst juist zjjn, zo besluit de „Daily Express", dan zou dus door deze zuiveringen het gevaar voor een derde wereldoorlog verminderd zijn. Zjoekof op Boeiganins plaats cis premier Volgens in New-York ontvangen di plomatieke berichten zal premier Boel ganin mogelijk vervangen worden door de Russische minister van Defensie, maarschalk Zjoekof. De voormalige cor respondent van de „New York Times" in Moskou, Salisbury, schrijft in dit blad, dat Boelganin en president Wo- rojsjilof in de kritieke uren van de omwenteling in Moskou partijsecretaris Kroesjtsjef in de steek zouden hebben gelaten. Als gevolg hiervan, zal maar schalk Boelganin hiervoor moeten be talen met het verlies van zijn functie van premier. Het ontslag van Boelganin zou dan de weg kunnen openen voor de benoeming van maarschalk Zjoekof, al dus de „New-York Times". Het blad vervolgt: In Moskou zouden geruchten de ronde doen, dat Boelga nin en Worosjilof op het beslissende ogenblik van de besprekingen in het presidium tegen Kroesjtsjef hebben ge stemd. Volgens het blad zou een van de redenen van Kroesjtsjef om Boelganin te handhaven zijn verlangen zijn, dat er niet teveel nadruk wordt gelegd op het feit, dat de oppositie tegen hem zó sterk is geweest. Kaganowitsj schuldig aan achterstand spoorwegen... Het Russische blad de „Prawda" heeft Kaganowitsj verantwoordelijk gesteld voor een vertraging in de ontwikkeling van de Russische spoorwegen, aldus blijkt uit het dinsdag te Parijs ontvan gen nummer van zondag van de „Prawda". De spoorwegen hebben een achter stand van verscheidene jaren bij de elektricificering van de lijnen en de bouw van diesel- en elektrische loko- motieven, aldus de „Prawda". Verder werd Kaganowitsj verweten, dat hij jegens zijn personeel een hoog hartige houding placht aan te nemen. „Zwarte schapen" „Wij hadden in een goede kudde enige zwarte schapen, doch wij hebben ze bij de staart gegrepen en eruit gegooid", aldus verklaarde de eerste secretaris der Sovjetrussische communistische partij, Nikita Kroesjtsjef, gisteren op een bij eenkomst te Zilina, in Tsjecho-Slowakije. Kroesjtsjef zei, dat het hoofddoel van het bezoek, dat hij en Boelganin aan het hoofd van een Sovjetrussische dele gatie, aan Tsjecho-Slowakije brengen, „versterking van de vriendschap tussen alle socialistische en vredelievende lan den" is. „Doch leuzen zijn niet genoeg. Alles hangt ervan af wie aan het hoofd van de partij staat, en welke leuzen deze leiders aanhangen", vervolgde hij, hier aan toevoegend: „De arbeidersklasse zal de wereld veroveren, doch hiervoor is geen oorlog nodig. Zal er oorlog komen? Wij vechten er tegen, doch het hangt Vrijdag begint in Edam een feest- week ter gelegenheid van het 600- jarig bestaan van de stadsrechten van Edam. Gistermiddag vond reeds een voorproefje plaatstoen de in gezetenen zich in feestkledij ver toonden. Voorafgegaan door Edams burgemeester C. G. M. van Baar met echtgenote en kinderenbe woog de stoet zich in middeleeuws kostuum door de straten. Op de achtergrond de speeltoren van Edam. Zie 2e pagina tweede blad Bovenaan de pagina. naar een oorlog te vermijden. Wij heb ben een machtige industrie, een groot volk, een goed leger en betrouwbare bondgenoten". Toen de trein met de Russische lei ders Kosice, een centrum van Slowaky's grote Hongaarse minderheid, bereikte, waren Boelganin en Kroesjtsjef zo over laden met bloemen, dat zij zelfs niet naar de menigte konden wuiven. Vol gens radioberichten waren tienduizen den Slowaken bij het station ter begroe ting aanwezig. De persbureaus Reuter en A.F.P. maken melding van een door Slowakije en Moravië. „triomftocht" der Russische leiders Grote mensenmenigten hebben de Russen gisteren in de verschillende stop plaatsen op hun doorreis naar Praag, waar zij hedenochtend arriveerden, geestdriftig toegejuicht. De voornaamste straten van Praag hangen vol rode vlaggen. Op geweldige spandoeken staan leuzen, waarin eeuwige vriendschap met de Sovjet-Unie werd beloofd. In de etalages van de meeste winkels zijn portretten van Boelganin en Kroesjtsjef te zien. De Sovjet-leiders, die ook nog een bezoek aan Bohemen zullen brengen, blijven tot 16 juli in Tsjecho-Slowakije. „Wij komen niet naar Tsjecho-Slowa kije om onenigheden of misverstanden te regelen. Onze beide communistische partijen zijn het volkomen eens. Wij komen met de Tsjechoslowaakse partij leiders en arbeiders spreken over hun kostbare ervaringen bij de economische, politieke en_culturele opbouw", aldus niet alleen van ons af. Wij streven er verklaarde Kroesjtsjef nog. Als compensatie voor de huurverhoging (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de wetsontwer pen aangenomen tot verhoging van de sociale uitkeringen en de kinderbijslag met ongeveer 3% in verband met de huurverhoging. De kinderbijslag wordt verhoogd met 2 cent per dag voor de eerste drie kinderen, zodat de kinderbijslag wordt: 58 cent voor het eerste kind, 65 cent voor het tweede en derde kind, 91 cent voor het vierde en vijfde kind en 102 cent voor het zesde en volgende kinderen. De verhoging kost ruim 13 miljoen gulden per jaar. De heer Van der Ploeg (KVP) be pleitte een verhoging van de kinderbij slag met 5 cent per dag voor het vierde en volgende kinderen, maar Staats secretaris Van Rhijn verklaarde een verdere verhoging van de kinderbijslag onaanvaardbaar. Eveneens noemde de Staatssecretaris een verdere verhoging van de sociale uitkeringen onaanvaardbaar, zodat de heer Van Lier (t v. d. A.- afzag van een amendement, dat hij aanvankelijk had willen indienen. De communisten de invaliditeitswet kost per jaar 1.600.000 gulden. De kinderbijslag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers wordt gebracht voor eerste kinderen op f. 15.30 (f. 14.75) per maand, voor tweede en derde kinderen f. 17.15 (f. 16.60) per maand, voor vierde en vijfde kinderen f. 24 (f. 23.20) per maand, voor zesde en volgende kinderen f. 26.90 (f. 25.80) per maand. De kosten van deze verhoging worden geraamd op f. 800.000 per jaar. liau W11JC11 uummumsLpn ,.De kinderbijslag voor kleine zelfstan- handhaafden echter hun amendement SLüïSi '0„' tot verhoging van de sociale uitkeringen met 5%, maar bij zitten en opstaan werd het verworpen. Alleen de communisten zelf steunden hun amendement. De verhoging van de ongevalsuitke ringen kost per jaar een miljoen gulden De verhoging ven r-nt«>n i 36 cent per dag voor derde kinderen en van 51 tot 53 cent voor vierde en volgen de kinderen. Tevens is de inkomensgrens verhoogd om voor kinderbijslag in aan merking te komen. De kosten van de verhoging van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen wordt geschat od f. ïnnono.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1