AMERIKANEN ZIJN GASTVRIJ! Deel van Lisse zonder drinkwater Een prettig weekeinde dankzij in een trein gemorste koffie Diploma schoolzwemmen De „Maffia" is nog steeds machtig Een tankauto brengt uitkomst DINSDAG 9 JULI 1957 énkele persoonlijke ervaringen (Van onze correspondent in Washington) Bijna ieder volk beeldt zichzelf in gastvrij te zijn. Maar de opinie, die een volk over zichzelf heeft, klopt niet altijd met de werkelijkheid. Zeven jaren in Amerika hebben ons er echter wél grondig van overtuigd, dat het Amerikaanse volk bijzonder gastvrij is. Ter illustratie zullen wij hier iets vertellen over een paar gevallen van gastvrijheid, die wij in het afge lopen jaar zelf hebben meegemaakt. Het zal een enigszins persoonlijk relaas worden, maar zo alleen is het mogelijk de sfeer weer te geven van die zo alleraardigste ontvangst, die men als vreemdeling in Amerika zo vaak geniet. Iedereen noemde iedereen by de voornaam en toen de jeugdige gast vrouw (zij was nog half zo oud als haar man) uit haar volledig gemecha niseerde keuken een schitterend maal te voorschijn toverde, was zonder alcohol reeds een prettige stem ming ontstaan onder de gasten. Wij willen beslist niet beweren, dat een dergelijke „party" nu specifiek Amerikaans is, maar een dergelijke bijeenkomst behoort toch ook tot de aspecten van het Amerikaanse leven. Twee voorbeelden In november, toen de spannende dagen van het Suez-conflict juist voorbij waren, gingen wij per trein terug van New York naar Washing ton. Het was een heel snelle trein, maar de restauratiewagen lag niet bepaald rustig op de rails. Toen wij onze koffie wilden inschenken, kregen wü zulk een hevige schok, dat er heel wat koffie naast de kop op het tafel laken terecht kwam. Niettemin kwam er spoedig daarop een sportief geklede Amerikaan naast ons zitten, een man van een jaar of 54. Wij maakten ex cuses over het vieze tafelkleed en de man, die blijbaar veel reisde, was zo vriendelijk op te merken, dat dit de wildste trein op dit traject was. Even later wilden wij ons een tweede kop koffie inschenken. Onze buurman had groot plezier, toen de trein juist op dat moment weer heel dartel ging doen. Met grote moeite slaagden wij erin deze keer niets te morsen. De man bleek een heel eigenaardig beroep uit te oefenen, hij was wat men hier noemt een „tree-surgeon", dus: een bomen-„chirurg". Zijn levensgeschiede nis was een typisch succesverhaal, zoals men dat, vobral in de oudere Ameri kaanse lectuur, zo vaak tegenkomt. Dadelijk na zijn lagere schooljaren was hij verplicht geweest geld te verdienen en wat hij later nog aan kennis had opgedaan en dat was heel wat had hij zichzelf bij moeten brengen. Nu was hij het hoofd van een der drie grote afdelingen van een boom-verzorgings firma en zijn speciale afdeling verzorgde bomen in New Yersey, Delaware, Penn sylvania. Maryland en Virginia. Overal in die staten had hij onder-afdelingen te controleren en de firma had contrac ten met vele steden en met de eigenaars van particuliere landgoederen, om voor het welzijn van de bomen te waken. Humor Al te lang konden wij niet met de man praten, maar zelfs dit korte gesprek had ons het gevoel gegeven, dat wij het met deze man heel goed zouden kunnen vinden. Zijn humor was vooral voor treffelijk. We wisselden, zoals dat gaat, adressen uit, we schreven elkaar de ge bruikelijke kerstkaart en onlangs werden wij toch wel ietwat tot onze verras sing uitgenodigd om een weekeinde te komen logeren op zijn landgoed in Delaware. Als wij met alle geweld wilden morsen, zo schreef hij, dan konden wij onze koffie misschien het beste in de schuur gaan drinken. Zijn vrouw be schreef hij als republikeins, maar voor de rest normaal en hij prees haar kook kunst. Volkomen terecht, naar wij zou den ondervinden. Het is een bijzonder gezellig week einde gewoi'den in een oud huis (van binnen voortreffelijk gerestaureerd) en temidden van een weids heuvelland schap. Van het huis uit keek men neer in een dal en ongeveer op een afstand van 300 meter was een klein meer, waar Fanny woonde. Fanny was een mooie witte vrouwtjesgans, die iedere ochtend bij het huis kwam ontbijten. Toen onze gastvrouw luid „Fanny" riep, kwam het dier snel de heuvel oplopen en zyn ge liefde ontbijt bestond uit een grote appel. Prachtig was het om het dier weer terug te zien vliegen en te zien neerstrijken op het water. Fanny moet vrij intelli gent zijn. Als „de baas" thuiskomt met zijn auto, dan komt Fanny hem stee vast begroeten, maar komen er andere auto's aan bij het huis, dan blyft Fanny rustig in de vijver! „Party" Het oude huis bleek vol met boeken en de zaterdagavond verstreek met pra ten en het luisteren naar goede gram- mofoonmuziek. Zondags zou er een „party" zijn. Om een uur of één kwamen de gasten .aangereden: een twintigtal sportief geklede rustige mensen. Meest jonge echtparen, die iets te maken had den met de bomen-firma. Waarschijn lijk had iedereen pas een „brunch" ver werkt, het gebruikelijke zondagmaal, dat een combinatie is van „breakfast" en „lunch". Vandaar dat er pas om een uur of vijf gegeten zou worden. En de hele middag werd besteed om de eetlust op te wekken: men kon boogschieten, bad minton spelen, men kon met een geweer mikken op kleurige ballonnetjes, die boven de vijver waren gespannen (Fanny was in veiligheid gebracht), kortom men kon in een heerlijke omgeving allerlei sport beoefenen, die toch door vrijwel niemand te veel au serieux werd geno men en men leerde elkaar kennen op een gezelliger manier dan tijdens een traditionele cocktail-party. OEGSTGEEST Geslaagd Aan de Technische Hoge school te Delft slaagde voor het inge nieursexamen bouwkundig-ingenieur on ze plaatsgenoot K. G. Brummel. Geslaagd Voor het examen weg- en waterbouwkunde slaagde te Den Haag onze plaatsgenoot, H. Neutigem. VOORSCHOTEN Omdat burgemeester C. J. v. d. Hoeven vrijdag verhinderd is spreekuur te houden, is het wekelijks spreekuur voor deze week gesteld op donderdag 11 juli 's middags van 3 tot 4 uur. WASSENAAR Geslaagd Aan de Technische Hoge school te Delft slaagde voor het inge nieursexamen bouwkundig ingenieur de heer A. van Tol, alhier. Geslaagd Aan de Technische Hoge school te Delft slaagden voor het pro- paedeutisch examen bouwkundig inge nieur onze plaatsgenoten F. Elion, D. H. Frieling en voor het propaedeutisch examen civiel-ingenieur slaagde onze plaatsgenoot G. A. M. Hoogeveen. Paardrijden Nog een andere illustratie van Ameri kaanse gastvrijheid: onlangs waren wij met een vriend Virginia ingetrokken, waar wij bij een groot buiten-hotel een reclamebord hadden gezien, dat paard rijden beschreef als een van de attrac ties van dit etablissement. Wij kwa men echter bedrogen uit: het paard rijden had men daar weer afgeschaft. Maar, zo zei men ons, er was een grote boerderij in de buurt, een bekende fok kerij van Angus-koeien, en misschien zouden we daar wel een paar paarden kunnen huren. Wij belden op en de boerin die bij nadere kennismaking op een zuidelijke schone uit „Gone with the wind" leek zeide ons dat ze nooit paarden hadden verhuurd, maar dat we gerust de boerderij konden komen be kijken en dat we zeker ook wel een paar paarden zouden kunnen proberen. Het resultaat is geweest: een unieke paard- rij-ochtend over de heuvels van een ge weldig landgoed. Hoewel de „boer" en zijn echtgenote toch niet konden weten of we wel behoorlijk konden rijden, kregen we prompt een paar uitstekende paarden, uiterst gevoelig en kennelijk zelf genietend van een goede galop door dat wijde land. Van betalen was geen sprake. Inte gendeel, als we er voor voelden kon den we gerust eens komen logeren. Ze hadden een speciaal logeergebouw, waar de bedden altijd opgemaakt stonden. En dit zijn nog maar twee voorbeel den van Amerikaanse gastvrijheid aan de oostkust. Hoe meer men naar het westen komt, des te groter schijnt de hartelijkheid te worden. In de Overdekte hebben gisteren weer vele leerlingen van Leidse scholen hun best gedaan om het diploma school zwemmen te bemachtigen .Het diploma A werd uitgreikt aan: Trudy Sommeling, J. Zandvliet. E. v.d. Blom, W. Hageman, Rob v.d. Laan, Wim Duiverman, E. Vermolen, Anneke Kler- ke. Rik Prevo, Arjan Mulder, Ida Louise Mugge, Lina van Haasteren. Henderik v d. Tuin: Yvonne J. M. Nieuwkerk, Comelis J. Gans, Dirk v. d. Zeeuw, Ed dy van Cortenberghe, Alie Maandag. Tineke Harmsen, Riek Hogewoning, An neke den Heyer, Janny de Mooy. Kees Vreeken, Peter de Raaf, Martien Kroon, Tmeke v. d. Heden. Daan Verhoeven, Kees v. d. Molen, Aatje Arbouw, Ton Verhoeven, Heiko Dreeuws, Philip van Wijngaarden, Henk Diemer, Paul Schra- ma, Gerard Willems, Wim Heymans, Wim Bruines, Herman Heller, Herman Uittenhout, Jac. de Rijk, Chris. v. d. Klauw, Paul van Engelen, Leo van Har- teveld. Kees Duindam, Henk Rozier, Hans Stol, Gerard Thijssen, Kees' Jan- son, Adrie Robbers, Piet van Wijk, Co. Hoekert, Adrie van Hemert, Johan van der Vlist, Leo van der Luit, Henk de Vreede; Johnny Franke. Ewald Hekking, Henny Levahrt, Joop Zoetemelk. Daan Stokkel, Koos Heymans Piet van het Oosten. Roel Abbink, Loek Maazaar. Er- wa Zeeman. Daan Verhoeven, Ton Ver hoeven, Kees Vermolen, Aatje Arbouw, Gijs den Haan, Tineke Tisseur. Karei Thiel, Loek van Kint, Cok Zevenhoven, Ger v. d. Meer, Wim Pompman. Hans Blansjaar. Riekje Privé, Andre Booms- ma, Arie Munnik, Thea v. d. Heyden sa Henk Collee. Het diploma B werd uitgereikt aan: Gijs van Dam: Bernard Vlasveld; Wim Goddijn; Ton Bik; Hans de Rooy; Tho mas de Rooij; Jan Pijnacker; Paul van Rijn; Albert Goosen: Gerard Zwartjes; Benny van Bergen Henegouwen; Ton de Wit; Guus Overdevest; Gerard Schip pers; Bart Singeling; Benny Kieft; Theo v. d. Krogt; Ton Boegstraten: Sjaak v. d. Steen; Gerard v. d. Heyden; Tonny v. d. Stel; Hans de Bruyn; Tonny Baart; Hans Smiet; Kasper Schrijer: Carla Middelham; Kees Nater; Simon den Reyer; Bram Hogewoning; Martha Par don; Kootje v. d. Berg; Atie van Es; Anneke Deyn; Jannetje Kambier; Dirk v. d. Zeeuw; Eduard Kukenheim; Wim v d. Akker; Wim Fallaux; Marijke Zim merman; Wim de Mooy; Ineke Hansen; Ria Ravensbergen; Marian Nieuwen- burg: Ria Vermeer; Dirk Smit; Liesbeth Groen; Liesbeth Muller; Marja Herfst; Marja Hulsbergen-Henning: Harjo van Amerongen; Jan van We.vden, Bram v. d. Zeeuw; Hanneke de Bruin; Ton Wa- lekamp; Harry Stol; Johnny de Rijk; Frans Pieterse; Hans Timmerman; Wim Schelvis; Henk Beerenfenger; Bert Heemskerk; Jack Bernard; Hans de Mooy; Frans v. d. Wilk; Guus Metse- yaar; Jan Honsbeek; Lou Honsbeek; Dick van der Zwart; Beer Ouwerkerk; Tom Westen: Kees Mathijsen; Krie- nus v. d. Vlugt; Peter v. d. Kraan; Mar griet v. d. Steen; Gerrit Jan de Wijn; Beer Eradus; Jacqueline de Tombe, Lidy Piket; Gonny Penseel, Gerda Teske Ge Lol; Freddy Beerenfenger; Frans de Laaf; Gerard Koppers; Nol v. d. Werff; George Jansen, Henk Marcerks. Koos Jansen Kees Vlasveld; Frits Robbers; Piet. Pracht; Kees Vermond; Flip Bou- dijn. Bram Laurier; Benny Houthoff; Aatje Bon, Mieke de Tombe: Mieke Zee- gers; Sara Trouwee: Lenv Bavelaar, H. Oudeman en Ton van Borstelen. Straaljagers neergestort Een detr straaljagers men zie elders is brandend in een weide te Damme neergestort, terwijl het andere op de grond te Sijsele te pletter is gevallen en daarna dn brand is geraakt. (Er is dus geen toestel in zee gestort, zoals ge meld). De t/wee piloten liepen slechts oppervlakkige verwondingen op en wer den ter plaatse verzorgd. Het vliegtuig dat te Damme i6 neer gestort heeft een drie meter diep gat in de weide geslagen. Koningin ontving premier Nehroe De premier van India, Nehroe, heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan Borculo, waar hij enkele coöperatieve instellingen bezichtigde. Vanmiddag is de minister door H.M. de Koningin te Soestdijk ontvangen. Om kwart voor een kwam hy met gevolg per auto in Soestdijk aan. De Koningin ontving haar gasten op het gazon in de paleistuin, waar verversingen werden aangeboden. Voordat het gezelschap zich voor de lunch in het paleis begaf poseerde de Koningin met haar gasten voor de film en televisie-camera's, o.m. die van de Indiase cameraman G. A. Rao, die de gehele reis van de heer Nehroe ver filmt. Prins Bernhard kon bij de ont vangst niet aanwezig zijn daar hij in Parijs vertoeft. BURGEMEESTER VAN MEPPEL VOORZITTER ,HET GROENE KRUIS' Het algemeen bestuur van de Alge mene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" te Utredht heeft tot op volger van prof. Tuntler als voorzitter gekozen de heer mr. A. Klejjn, burge meester van Meppel. Deze heeft zijn benoeming aanvaard. Het ligt in de be doeling mr. Kleij'n in de sepbemberver- gadering van het algemeen bestuur als voorzitter te installeren. De Groene Kruisdag op 2 september te Kruiningen zal dan onder zijn leiding staan. GEZIN VERDREVEN DOOR MIJTEN De landbouwer H. van der Heijden, die de kapitale boerderij „Vernhout" onder St.-Oedenrode bewoont, bemerkte dat miljoenen huismij ten, die zich blijk baar tussen het hooi hebben ontwikkeld, zijn gehele bedrijf van onder tot boven bezet hadden. Teneinde raad heeft het gezin moeten besluiten de wijk te ne men. Het heeft nu onderdak gevonden in de schuur van een buurman. Men is thans bezig te trachten het ongedierte te verdelgen in samenweiking met en met hulp van de Landbouwhogeschool te Wageningen. HERDENKING SLAG BIJ ARNHEM De twaalfde pelgrimtocht van ver wanten van in de slag bij Arnhem ge sneuvelde militairen van de Britse eer ste luchtlandingsdivisie en van over levenden van de slag naar de graven van gevallenen bij Arnhem zal dit jaar van 15 tot 20 september worden gehou den. Deze pelgrimstocht zal onder leiding staan van generaal-majoor Urquhart, die tijdens de Slag van Arnhem het bevel voerde. Het Leidsch Dagblad De kraaï voor iedereen Zelfs in de gevangenis iveet Sieiliaans genootschap zijn vijanden te treffen Door de langdurige droogte zitten de bewoners van de 2de Poellaan en de Roversbroekpolder zonder drink water, omdat de regenputten zijn drooggevallen. Dit is niet de schuld van het gemeentebestuur. Toen des tijds aan de bewoners van de polder gevraagd werd of zij zich wilden aan sluiten als er waterleiding gelegd werd, waren er verschillende perso nen, die, om de hoge kosten niet kon den of wilden aansluiten. DesMjds was voor dat object f. 80.000.- begroot, welk bedrag- nu wel ongeveer f. 120.000 zal zijn Zonder nader hier op in te gaan kunnen we zeggen, dat dit object onrendabel is. Het gemeente bestuur heeft voorts getracht de bewo ners te bewegen om op eigen initiatief pompen te slaan, waarvoor de gemeente dan een kleine geldelijke bijdrage vroeg. Ook dit voorstel werd een fiasco, omdat verschillende bewoners niet wilden bij dragen. De gemeente heeft een proef boring doen verrichten, maar het water dat die bron opleverde, werd door het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening niet voor 100 geschikt bevonden en dus kon de gemeente hiervoor geen ver antwoording nemen. En nu is Leiden in last. Geen drink water, hetgeen niet bepaald bevorder lijk is voor de gezondheid en bovendien de mensen ontzettend veel last bezorgt. Er zijn nl. bewoners die enige keren per dag met een busje water achter op de fiets van centrum dorp of de Engel heen en weer rijden. Dit is een onhoudbare toestand. Het leed zal gelukkig spoedig gele den zijn, want maandagmiddag Is een 17 tons tankwagen gearriveerd, waar mede men het water hoopt te distri bueren. Het zal van de chauffeur en de men sen van openbare werken heel wat kracht kosten om dat plan ten uitvoer te brengen gezien de vele, voor de tank wagen, onbereikbare woningen, de smalle aanvoerweg met zijn brug en bocht. Nee, zo gemakkelijk zal het niet gaan. Men was dan ook druk bezig om honderden meters brandslang op een wagen te laden om hiermede de wonin gen te bereiken. We vonden het een prettig geluid om van de mensen van Openbare Werken te horen: „Al zullen we de hele nacht moeten werken, water zullen ze krijgen". Dan zal de sloot niet langer gebruikt behoeven te worden als waterreservoir, zoals op de foto en zal men geen sloot water meer gebruiken voor het wassen van mensen, groenten e.d. Het geheime genootschap dat reeds sinds de vorige eeuw het eiland Sicilië in een ijzeren greep houdt, de „Mafia", is nog opper machtig. Dit blijkt uit of ficiële cijfers, die door de plaatselijke regering te Palermo openbaar zijn ge maakt. Gedurende 1956 heeft 't „eerzaam genootschap" (zo heet het op Sicilië!), de hand gehad in 76 moor den, 32 aanhoudingen en overvallen in grote stijl, twaalf misdadige samen zweringen, drie pogingen tot chantage en één ont voering. Deze laatste mis daad, die tot voor kort een der belangrijkste bronnen van inkomsten was voor 't „eerzaam genootschap", is nu wat uit de tijd ge raakt: het duurt te lang het losgeld te verkrijgen, en het slachtoffer moet volgens de ongeschreven regels goed behandeld worden. Het aantal moorden is van 47 in 1955 tot 76 in 1956 gestegen. De „misda dige samenzweringen" wa ren in 1956 verdubbeld, vergeleken met het jaar ervoor. De regering te Pa lermo heeft met hulp van Rome alles in het werk gesteld om de Mafia te bestrijden, maar met wei nig succes. Processen tegen mensen, die men ervan verdacht door de Mafia in dienst te worden gehouden, hebben 205 vonnissen opgeleverd in 1956. Deze gevangenen worden op de Lipari- eilanden ten noorden van Sicilië opgesloten. Het is bijzonder moeilijk de leden van de Mafia te veroordelen, daar de ge tuigen geheel onwillig zijn. Te vaak verdwenen de fa milieleden van getuigen tijdens of na het proces, om nooit weer terug te keren Het nieuwe jaar 1957 begon voor de regering onder bijzonder slechte voortekenen: onder leiding van de Mafia kwamen 900 gevaarlijke misdadigers van de Ucciardone-gevan- genis in Palermo in op stand. De regering moest de gevangenen met troe pen en tanks tot rust brengen. Later vond men twee mannen dood in hun cellen: zij zouden gewei gerd hebben aan de op stand deel te nemen. Een goed voorbeeld is het geval van Gaspare Pisciotta, die vroeger eer ste luitenant was van de bandientenkoning Salva- tore Giuliano. Pisciotta schepte er tijdens een pro ces waarbij hij veroordeeld werd wegens roof, over op, dat hij de bandietenko ning Giuliano in een hut bij Castelvetrano had ge dood, en dat alle andere lezingen over 's mans dood onjuist waren. Giuliano had de dood van 151 per sonen op zijn geweten toen hij werd neergescho ten. Op 9 febr. 1954 dronk Pisciotta in zijn cel hy was inmiddels tot een lange straf veroordeeld een kopje koffie. Weinige minuten later stierf hy onder verschrikkelijke pij nen. De koffie bleek ver giftigd te zijn geweest: de Mafia houdt niet van ver raders VARIA Ga even mee naar ArtJis, want wat u daar op het ogenblik kimt zien, kunt u nergens anders zien. Is het ibypisch Amsterdams? Nou nee, dat zouden we ook niet willen beweren. Maar kom, ga mee. We leiden u naar de verblijfpflaats van de mara- •boe, een Afrikaanse ooievaar met prachtige staartveren. De vogel heeft het zekere maar voor het on zekere genomen. Inplaats van de gebruikelijke eieren, die evenals vorige jaren ook dat keer achter wege zijn gebleven, heeft het dier een in zijn park verdwaalde donker rode gummibal onder zijn of haar dat weet Artis niet hoede geno men. Er werd een keurig nest ge maakt, waarin het ronde ding werd gedeponeerd en gekoesterd alsof het een heus ei was. Er werd netjes op gebroed, dag in dag uit, en zelfs werd het „ei" regelmatig met de reusachtige snavel gekeerd en om gerold. Maar zie, de een of andere grappenmaker heeft daarna ook nog een aardappel in het perk gegooid, die eveneens liefdevol door de ma- raboe werd opgenomen en in het nest gelegd Wat die gummibal be treft, misschien kan de vogel nuttig werk verrichten voor de keuzecom missie van het Nederlandse elftal. Helaas zal het broeden niet van lange duur zijn, want de mensen van Artis zijn van plan de „eieren" weg te nemen. Immers, het gevaar is niet denkbeeldig, dat, mochten er echte eieren komen, de maraiboe is „uitgebroed" en geen belangstelling meer voor het kroost-in-de-dop heeft! Niet alleen de dames hebben belang stelling voor nylons. Dit moge blij ken uit het onderstaande. Een •vrouw uit Hollandsche Veld kocht in maart in Hoogeveen een paar nylon kousen, liet ze keurig inpak ken maar verloor het pakje op weg naar huis. Hoe er ook werd gezocht, de kousen kwamen niet terecht. Toen een dame in Hoogeveen een tijdje later bezig was met de schoon maak, kwamen ook de schoorsteen vegers. Er bleek een kraaiennest in de schoorsteen te zitten en dat werd verwijderd. In het nest trof men de nylons aan, die dienst hadden ge daan als wandbekleding van de kraaienwoning. BEURSOVERZICHT Scheepvaart gevraagd Amsterdam, 9 Juli. Vandaag was de Scheepvaarthoek aan de vaste kant. Speciaal voor Holland- Amerika-Lijn (3 punten hoger), terwijl Scheepvaart Unies zich 2 punten kon den verbeteren. De overige waarden ca. 1 punt hoger. De handed in de Internationale waar den viel tegen, vooral nu New York een goed voorbeeld had gegeven door met hogere koersen af te komen, speciaal voor OLiewaarden. Kon. Olies draaiden om de f.230.tegen f.231.'s mor gens en f229.50 slotkoers van gisteren. De arbitrage stond hier met lege han den. Ook was dit het geval in de Uni- leveihoek, waar de koers van 475 's mor gens bij opening vanmiddag niet ge haald werd en genoegen moest worden genomen met een prijs van 472 Hier na werd nog 1 punt lager genoteerd, waardoor het fonds 3 punten op giste ren verloor. Philips hield zich goed, doordat op lagere koersen steun gebo den werd voor buitenlandse rekening. Hier kon een winst van ruim 2 punten worden genoteerd. De daling in 1956 van de exploitatiewinst met 13 van de Ver. Glanzstoff, waarvan het Aku-con- cern een aandelenpakket van D.M. 69.2 miljoen bezit, had geen invloed op de koers. Aku's bleven onveranderd. KLM leed een gevoelig verlies van circa f.1.50. Het aanbod overtrof hier de vraag. De door de Indonesische regering in gevoerde speciale belasting voor buiten landers. die in Indonesië wonen bracht geen verandering in de cultuurfondsen. In een zeer stille mafkt waren HVA's, Deli's en Amsterdam Rubbers onveran derd. Staatsfondsen wederom iets lager. Claims Billiton blijven aangeboden. Ge adviseerd werd f117 (f122) WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 juli Londen 10.64 10.64%, New Yorfc 3.82ïV-3-82A. Mon treal 4.01%4.01%, Parijs 1.0850—1.0860, Brussel 7.59%—7.60%, Frankfurt 91.12% —91.17%, Zürich 87.24—87.29, Zürich (vr. fr.) 89.22%—89.27%, Stockholm 73.50—73.55, Kopenhagen 54.98%-55.03% Oslo 53.24%—53.29%, Milaan 61.17%— 61 22%, Wenen 14.72—14.73. Beurs van Amsterdam Dinsdag 9 juli ACTIEVE ObLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 89% 89% Grootboek obl. 3% 87 - Ned. '47 3% (3) 86% 86% Ned. '51 3% 90 90% Ned. '53 3% 88% 88% Ned. '56 3% 88% 88% Ned. '48 3% 84% 83% Ned. '54 3% 84V8 84 Ned. '55 I 3% 84 84 Ned. '55 II 3%86% 86% Ned. '37 3 85% 85% Dollarlng '47 3 93% 93% Investeringscert. 3 89% 89 fg Ned. 62-64 3 89% 89A Cert. NWS 90V8 Indië '37A 386% 86% Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 45% 46% Nat. Handelsbank 102y4 103% Ned. Handelmij158 156 A.K.U195% 196% v. Berkel's Patent (v) 208% 208% Calvé Delft cert. 367 362 Kon. Pap. v. Gelder 194 193% Hoogovens cert311 308 Müller en Co. N.B. 366 372 Ned Kabelfabr285% 284 Philips 297 299% Philips pref159 156% Unilever 473% 471% Wilton Feyenoord 247% 246% Biliton 2de rubr. 255 250 Dordtse Petr. gew.1092% 1090L Kon. Petr. (f.20.—230.20 230.70 idem (50 A f.20.—229.45 230.15 A'dam Rubber 76 75% Deli Mijen (Ver.) eva. 92% 92% H.VA122% 122 Java Cult53 50 Senembah 63 63 Vorstenlanden 30% 30 Holl Amerikalijn 180% 183% Java China Paket 172 174 Kon. N. Stoomb. 151 151% Kon. Paket My156% 156% Stoomvaartmy. Ned. 188y4 189 Van Ommeren cert. 264 264% Kon. Rott. Lloyd 174 175 Ned. Scheepv. Unie 168y4 169% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90 90 Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 92 R'dam '37 I-III 3% 90 L 90 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% Premieleningen A'dam '33 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% idem II 2% R'dam '52 I 2% idem II 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 201% 200 HJB.U cert203% 203% Rott. Bank 167% 166y4 rwentsche Bank 170% 170 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 250 B Borneo Sum. H.My. 71% Ned G. en Sp. Fabr. 173 Kon Ned. Grofsm. 105 105 88 L 87%L 8oy4 80 99% 98% 80 80 79 79% 90 L 88 88 L 87L 90 88% 90 L 89L 93 L 93% 103% 252B 70% 174 102 [nternatio 89 88% Rott. Droogdok My. 588 588 Tieleman en Dros 16% 16 Ned My. Walv.vrt. 6oy4 60% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 15% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 36A 36% Intern Nickel 106% 105% Anaconda 70% 70% Bethlenem Steel 199 70% 70% Genera] Motors 43H 43 fg 113 113% 58 57% 90 92 30%. 27% ün States Steel 71 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK. 8/7 Edelmet. Kon. AA 61 Pref na idem 70% 70% 345 346GB Hol! Constructie 378 L Ing Dur v Bouwnyv 120 B Int Kunststof! Lnd 38 39 Leidsche Woispinn 255 Sikkens Laklabr '53 424 424 Ver Iouwlabrieken 172 171 Wermnk's Betonm 81 B 81% Van wyk Textiel 84 GL 84GL

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5