Nescafé Panden aan Watersteeg - Hoge woerd worden afgebroken Prof. dr. G. G. Kloeke wordt morgen als emeritus zeventig jaar coffeïnevrije Bouw van nieuwe Gansoordbrug wordt voorbereid Spaans Toelating en bevorderingen Rijnlands Lyceum (Oegstgeest) Neerlandicus van wijdt zich sinds groot formaat oktober jaar geheel aan wetenschap ballet Ximenez-Vargas 96ste jaargang Dinsdag 9 juli 1957 Tweede blad no. 29181 Advertentie Er is gelukkig fractie, wethouder Menken en de heer Knol (Prot. Chr.). Het voorstel om B. en W. te verzoe ken plannen te doen ontwerpen voor de bouw van een nieuwe Gansoordbrug werd aangenomen met 22 tegen 11 stemmen. Met de K.V.P.-fractie wethouder Menken stemden c^e heren Knol, Questroo en Ravestein (allen Prot. Chr.) tegen dit voorstel. Na afloop van de geheime zitting heeft de Leidse raad gistermiddag nog uit voerig gediscussieerd over het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de afbraak van de percelen Watersteeg 1 en 3 en Hogewoerd 24 en 26. Reeds in zijn vergadering van 6 februari 1956 besloot de raad tot aankoop van deze panden. Naar de mening van B. en W. kan het verkeer in de toekomst van deze aan zienlijk verbrede toegang naar de Hooigracht gebruik maken zonder dat het nodig is het drukke verkeerspunt bij het Gangetje te passeren. Bovendien opent deze afbraak volgens het College de mogelijkheid om de huidige verouderde en veel te smalle Gansoordbrug af te breken en te vervangen door een nieuwe bredere brug. ONTEIGENING PERCELEN GAAT DOOR. Z. h. s. werd tenslotte besloten om tot onteigening ten name van de ge meente Leiden in het belang van de volkshuisvesting over te gaan van eigendommen .gelegen aan de Morsweg en de Lopsenstraat. In verband hier mede werden de bezwaren van mevr. A. M. van NoortHoogeveen en con sorten en van mevr. C. J. Kleinde Graaf ongegrond verklaard en werd de heer J. Slingerland niet-ontvankelijk verklaard in zijn bezwaarschrift. Jan Heidsma; Ada Houweling; Gerben de Jong; Martha Kohlmeijer; Hildevan der Laan: Gerrit Leenheer; Gerard Loenen; Henk Maan; Lies Martono; Rudi Mast; Ton Mul; Herman Nortier; Tonny de Roode; Rob Rotteveel; Jac ques Timmermans; Dient je Vreeken; Greet van 't Wout. Afgewezen 5; her examen: 1. Bevorderd naar de 2e klasse HBS: Jeanet Bodt; Enk Bouwmeester; Hans Brouwer; Jan van Driel; Vinnie Fre- deriksen; Herman Gorter: Maarten Gos lings; Marijke Teringa; Herman Hilde- ring; Henk Hoogenkerk; Liesbeth de Jong: Nellie Kettner; Rogier Kuiper; Jop Oerlemans; Gerrie de Ruvter; Ma rian van Rijssel; Nejke van Rijssel; Bir- gitta Schaedtler; Marijke Spaargaren; Henriëtte Teding van Berkhout; Jitske van Toorenburg; Fokkelien Weening; Karin Weening; Enno Wiersma. Afge wezen^; herexamen: 3. Bevorderd naar de 3e klasse HBSt Henny Bomers; Frank Dankmeijer; Go- vert Deketh; Bernard Diepeveen; Ger rie de GraaffP( ^er Groenendijk; Andy HoogewerffKlaartje de Jong; Ed Jungslager; Wim Koekebakker; Luuc van Loenen; Jan van Marle; Annelies Neuteboom; Boudewijn Neuteboom: Fe lix Olthuis; Kees van der Pompe: Ad Pot; Jan Henk Raven; Maarten Sam- som; Maarten Slingenberg; Otto Jan Tromp; Paul Wams; Cobie Zwitser. Af gewezen! 3. De heer Van Dijk (K.V.P.), die de discussie opende, kon moeilijk met dit voorstel akkoord gaan. Nog altijd is de Noord-Zuidverbinding geprojecteerd via de Hartesteeg. Bovendien staat de be stedingsbeperking B. en W. geven dit in hun voorstel zelfs toe de bouw van een nieuwe Gansoordsbrug in de weg. Indien er niet gelijktijdig een brug wordt gebouwd krijgen wij, na afbraak van de panden, hier een uit stedebouw kundig opzicht niet verantwoorde op lossing, aldus spreker. Volgens de heer Van Dijk ziet ook de Commissaris van Politie de thans voorgestelde oplossing niet als de ideale. Indien het plan tot de bouw van een nieuwe brug doorgaat, krijg en wij straks twee brede bruggen de brug bij het Gangetje en de Wa tersteeg op circa 50 meter afstand. VOORSTEL AAN HOUDEN. De heer Van Dqk oordeelde het Juister om dit voorstel aan te hou den totdat de Noord-Zuidverbinding definitief vaststaat. Ip tegenstelling met dit standpunt eag de heer Meester (P. v. d. A.) deze verbinding los van die der Noord-Zuid verbinding. B .en W. zullen er z.i. voor moeten zorgen, dat er na de afbraak van de panden een esthetisch geheel wordt verkregen. De straks open ko mende ruimte zou b.v. tijdelijk ook als parkeerplaats kunnen worden inge richt. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) acht het thans een gunstig moment om tot sloping van de panden, welke thans leeg staan, over te gaan. Het opent de keus voor een nieuwe Noord-Zuidver binding. Wethouder Jongeleen, die toegaf, dat er altijd nog een raadsbesluit van 1933 ligt t.a.v de toekomstige Noord-Zuid- verbinding, maakte de heer Van Dijk duidelijk, dat B. en W. met deze door braak beogen het verkeer van de Hoge woerd af te voeren via de Watersteeg en niet via het drukke verkeerspunt bij het gangetje. Ook de commissie van Openbare Werken is unaniem met dit voorstel medegegaan. B. en W. zullen er op toezien dat er na sloping van de panden een esthetisch verantwoorde oplossing komt. UITSTELLEN! De heer Van Dijk, die daarvoor steun krijgt van zijn fractie, dient een voor stel In om dit agenda-punt aan te houden tot een definitieve beslissing is genomen over de toekomstige Noord-Zuidverbinding. Z.i. is het College in gebreken gebleven om de noodzaak tot deze doorbraak aan te tonen. Nadat wethouder Jongeleen nogmaals het standpunt van het College heeft uiteengezet, werd het voorstel van de heer Van Dijk in stemming gebracht. Het werd verworpen met 21 tegen 12 stemmen. Voor stemden de K.V.P.- fractie, wethouder Menken en de heren Knol. Questroo. Huurman en Rave stein (allen Prot. Chr.). D.A.F.-SERVICE-WEEK. In het kader van de D.A.F.-service- week, waaraan een interessante ten toonstelling is verbonden, organiseerde men gisteren in het bedrijfspand Zijl singel 36 een filmavond met een zeer afwisselend programma. De heer T. W. Burgers, instructeur van de service-school van D.A.F. te Eindhoven, hield allereerst een alge meen praatje, waarin hij enkele aspec ten, o.a. het ontstaan van D.A.F., naar voren bracht. De eerste film handelde over de vreed zame toepassing van atoomenergie. Deze energie werd op deze film gebruikt voor het onderzoek van de slijtage van zui gerveren. Hoewel deze film nogal tech nisch was, wierp zij toch een duidelijk licht op radioactieve straling, kern reactoren enz. Vervolgens vertoonde men het D.A.F.-journaal, waarin de belang rijkste gebeurtenissen der afgelopen jaren, o.a. het bezoek van ons Vorstelijk Paar en de Keizer van Ethiopië, waren opgenomen. Het verdere deel van de avond werd gevuld met films op het ge bied van de dieselmotoren en het be drijf. De tentoonstelling wordt tot en met 12 juli a.s. gehouden. Op enkele avonden zal men ook een monteur- en chauffeurcursus houden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marlnus Leonhard, zn. van H. W. Broos- hooft en E. Gibbels; Johannes Jacobus, zn. van W. Springer en G. E. van Hees; Jacob, zn. van J. Koome en T. M. van Heijningen; Hendrlka. dr. van P. Versteeg en M. van der Velden; Bertha, dr. van W. Minke en L. Nagtegaal; Ronald Cor nells. zn. van H. J. Nulkes en M. J. van der Klugt; Erik, zn. van C. Weeda en M. Noort: Ronald Eduard, zn. van G. J. Haamke en S. van der Boon; Robertus Hermanus Jaoobus, an. van H 3. H. Klein en C. Collé; Rein, zn. van R. Varkevisser en B. Varkevisser; Peter Abraham, zn. van A. Profijt en C. Lagas; Willem Jacob Fre- derik. zn. van F. W. Snoek en T. M. Bol; Albert Wim. zn. van A. van Barneveld en C. H. A ,M. Schuwirth; Johanna Mazina. dr. van I .van Apeldoorn en J. J. Bijloo; Jan. zn. van K. Sohonewille en G. A. Pellekooren: Hendrik Arie, zn. van H. A. Nijgh en A. van den Oever; Oharlotte Ramoma. dr. van F. Damwijk en B. A. Sasse. GEHUWD. A. B. Peters en C. J. H. M. Janssen; P. J. Bouwman en J. P. Wlllemse; W. Schrij ver en E. Dudden. OVERLEDEN. J .E. Tollenaar, 72 Jr.. vrouw; J van Booma 89 jr., echtgenote van P. F. Mas- saar; M. W. Bonte. 86 jr.. wed. van G. A. de Kloe; D. Damhoff. 81 Jr. ,wed. van A. Lutjeboer; J. de Bree, 67 Jr.„ man: J. Groot, 83 Jr., man; J. M. Moonen, 85 jr„ weduwe van F. van der Steen; R. SJardijn, 1 Jrv soon. VOORSTEL B. EN W. AANGENOMEN. Hierna werd het voorstel van B. en W. om tot sloping van de panden over te gaan, aangenomen met 219 stemmen. Tegen stemden dc K.V.P.- De panden aan de Watersteeg en de Hogewoerd (links op de foto), welke binnenkort zullen worden af- gebroken. Voorts wordt de bouw van een nieuwe brug voorbereid. (Foto L.D./Van Vliet) Onder auspiciën van de Stichting „Kunstmanifestaties" treedt in het kader van het Holland Festival donder dag a.s. in de Leidse Schouwburg op de dansgroep van Ximenez-Vargas met haar programma van Spaanse dansen. Daardoor zal Leiden voor het eerst kunnen kennismaken met dit beroemde Spaanse ballet, dat overal, o.a. in Parijs, zulk een uitbundig succes heeft geoogst. Altijd weer trekken de Spaanse dansen grote belangstel ling door hun hartstocht en toch altijd weer strenge be heerstheid. hun charme en humor, hun lichtvoetigheid, hun magische ritmen en bovenal hun verscheidenheid. Want groot zijn de verschillen tussen de lichtvoetige Bas- kische dansen van het Noorden en de Flamenco dansen van Andalusië, tussen de strenge Jota van Aragon en de landelijke dansen uit zuidelijke dalen. Die grote verscheidenheid toont ook het programma van Roberto Ximenez en Manoio Vargas. ZjJ hebben grote zorg besteed aan de presentatie van hun groep, hetgeen o.a. blijkt uit de kleurige, smaakvolle kostuums, die een lust zijn voor het oog. Ximenez excelleert in de lichte Baskische mannendans, met de zo typische witte kledy met rode ceintuur en Baskenmuts, een dans die vooral bedoeld is om de behen digheid en vlugheid der mannen te tonen. Maar al even vaardig trommelt hij met zyn voeten het zuidelijk vuur der Zapateado's uit het podium. En wat een humor spreekt er niet uit de Mexicaanse dansen, waarvan wy in het bijzonder willen noemen: de „Menecos Mexicanos", gedanst door Roberto Ximenez, Manoio Vargas en Victoria Salcedo. Om het programma nog grotere afwisseling te geven en nog meer luister bij te zetten, is sinds kort ook de be faamde flamenco-zanger Manoio Leiva aan de groep ver bonden. Voor het toelatingsexamen van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest slaag den: Marietje Adriani; Anke Bal; Lex Baldal; Jacques Bellaart; Yolande Bol; Raymond Bouwmeester; Roel Brands; Mien Brands; Joan Dekker; William Dekker; Marleen Deurvorst; Wouter Diepeveen: Dick van Egmond; Heieen Flim; Nelleke Fontein; Annette de Groot; Dineke van den Handel; Willem van Heemskerk Düker; Hugo Hoek; Luset Hoogenberk; Jop de Jong. Occic Jonker; Jan de Kater; Anne Willem Kist; Peter Kleiberg; Albert Korenhof; Carolien Kroos; Hans Kruyt; Els Kui per; Ebie Kwint; Robert Macovich; Gerard van Marle; Frits van Oost room; Thea Poortenaar: Jan Willem Rikkers; Gert Scherpenzeel; Judith Schieffelers; Gé Schipper; Jan Schipper; Liesbeth Sloos; Jan Kees van Steenbergen; Jaap Stuiver; Renie Sumawihardja; Jaap Temminck; Rini Timmermans; Hannie Tramper; Joop Urkes; Peter Veldhuy- zen; Ineke Verbeek; Michiel Verschuyl; Ineke van der Vlies; Peter Vöge; Kees Volker; Joan Voormolen; Conny de Vries; Rolf Westen; Rob Westenbroek; Arthur Wijnans; Rita Zee; Frank Mul der; Jan Rosenberg; Mar ja Schotanus; Anne Kari Gorter; Joost Huysman; Pa trick van den Brink. Afgewezen werden 17 kandidaten. Bevorderd naar de 2e klasse HBS: Annemarie van Alphen: Ruud Beunder- man; Huib Bol: Loukie Crama; Ineke van Dobben de BruiJn; Hans den Haani Als U niet goed tegen „gewone" koffie kunt, is coffeïnevrije Nescafé dè oplossing voor U. Daarvan kunt U ongestraft genieten, 20 vaak en 20 veel U maar wilt. En 2e is even lekker, even geurig, even pittig er even vers als gewone Nescafé. Normal# bus met rood eliket voor ten minste 35 koppen f 2.90 Familie bus voor ten minste 140 koppen f 10.45 Nescafé is een gedeponeerd handelsmerk voor Nestlé's koffie-extract in poedervorm' Leidse Jeugd Tour Donderdagavond om 7.30 uur zullen de rennertjes van de Leidse-Jeugd-Tour in het Gebouw voor Chr. Soc. Belangen aan de Oude Singel, hun laatste in structies ontvangen. Daar worden de rugnummers uitge reikt en het volledige programma be kend gemaakt. Voor die tijd moeten de ..contracten" ingeleverd zijn en het in- leggeld betaald. De Leidenaars en ook firma's bul ten Leiden hebben al voor de helft der deelnemers prijzen beschikbaar gesteld. Buiten alle klassementen om. is er een zeer „geheime" ranglijst ingesteld. Hiervoor worden door een geheime jury punten toegekend, waarvoor iedere ren ner in aanmerking kan komen. Voor de winnaar van dit klassement is er een „geheime" prijs, die beschikbaar is ge steld door een rijwielfabriek. Er wordt door verschillende ploegen ernstig getraind. Anderen geloven het wel. Ulo-leerlingen bezochten de „Billiton" Op uitnodiging van de Koninklijke Stoomvaart Mij. Nederlanfl heeft gis teren een vijftigtal leerlingen van de openbare u.l.ö -school aan de Plesman- laan een bezoek gebracht aan het door hen geadopteerde schip de „Billiton". Na een interessante rondgang over de terreinen en door de etablissementen, volgde een gezellige en smakelijke lunch in de kantine, 's Middags vond het bezoek aan de „Billiton" plaats, waarbij de jongens en meisjes het schip mochten doorkruisen van de machine kamer tot de brug en van boeg tot achtersteven. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het kand.ex. Franse taai en letterkunde mej. K. G. de Groot te Haarlem en de heer R. R. J. M. Bocxe te Leiden; voor het doct.ex. Franse taai en letterkunde de heer W. Zwanenburg te Den Haag. VOORVORK BRAK. Een 45-jarige brandstoffenhandelaar reed gisteravond met zijn bromfiets op de Schelpenkade toen zijn voorvork brak. Bij deze val brak hij een jukbeen en liep hij een hersenschudding en ge laatsverwondingen op. De E.H.D. ver voerde hem naar het Academisch Zie kenhuis. Onze stadgenoot, de heer A. ven Katwijk is aan de Tech. Hogeschool te Delft geslaagd voor het ingenieurs examen voor civiel-ingenieur. De heer D. Libot alhier is aan de Tech .Hogeschool te Delft geslaagd voor het prop. examen bouwkundig ingenieur en de heren A. Hoelen, W. R. de Sitter en G. van Staal te Leiden voor het prop. examen civiel-ingenieur. Onze stadgenoot, de heer H. A. Momberg, is te Den Haag geslaagd voor het examen Weg- en Waterbouwkunde. de wijze hfj de Nederlandse dialect studie had gestimuleerd. Tijdens zijn emeritaat sinds oktober 1956 heeft prof. Kloeke zich o.m. gewijd aan de samenstelling van een boek over spreekwoorden, dat vermoedelijk vol gend jaar het licht zal zien. J Geniet ervan I met een j gerust hart Van 1934—1956 Leids hoogleraar docent en als een van de leidende per sonen van het Germanische Seminar aldaar. Hij was daar een van de stu wende krachten bij de organisatie van Morgen zal prof. dr. G. G. Kloeke, oud-hoogleraar in de Neder landse Taal- en Letterkunde aan de Leidse Universiteit, zijn zeven tigste verjaardag vieren. Prof. Kloeke zal zich door uitstedigheid aaivj belangstelling voor deze bijzondere verjaardag onttrekken. Voor de meeste hoogleraren betekent het bereiken van deze mijlpaal een naderend afscheid, namelijk bij het einde van het dan lopende academische jaar. Prof. Kloeke heeft evenwel reeds op 1 oktober j.l. van zijn actief hoogleraarschap afscheid genomen, teneinde zich geheel te kunnen wijden aan zijn wetenschappelijke arbeid. Opvolger prof. dr. J. H. Kern Gesinus Gerhardus Kloeke werd op 10 juli 1887 geboren te Schagen en stu deerde germaanse letteren in Amster dam, Groningen en Leipzig. Van 1911 tot 1914 was de heer Kloeke werkzaam als lector aan de Universiteit te Hamburg, waar hij zich specialiseer de op het Nederduits dialectenonder- zoek. Hij promoveerde in Hamburg in 1914 op een proefschrift onder de titel „Der Volkalismus der Mundart von Finkenwarder bei Hamburg". De eerste wereldoorlog bracht prof. Kloeke terug in zijn vaderland waar hy de akten M.O. Duits behaalde en leraarsposities bekleedde in Winschoten, Alkmaar en Leiden. In zijn Leidse jaren wisselde hij enige tijd van functie met de hoogleraar voor Nederlands te Bonn, prof. Th, Frings, die in die tijd Duits doceerde aan het Leids Gymnasium, terwijl dr. Kloeke Nederlands doceerde aan de Universiteit te Bonn. Enige jaren na de eerste wereldoor log. in 1925, keerde dr. Kloeke terug naar Hamburg als lector en privaat- het Nederlandse dialectenonderzoek, waarbij hij in nauw contact samen werkte met de onderzoekers der Zuicf- nederlandse dialecten. In maart 1934 volgde zijn benoe ming tot hoogleraar te Leiden in de Nederlandse taal en letterkunde als opvolger van prof. dr. J. H. Kern, welk ambt hfj aanvaardde op 8 juni 1934 met een oratie over „Deftige en gemeenzame taal". Prof. Kloeke beëindigde op 1 oktober 1956 op wel pensioengerechtigde doch nog niet pensioenverplichte leeftjjd zijn hoogleraarsfunctie teneinde zich ten volle aan de studie te kunnen wijden los van universitaire weten schappelijke en docerende verplich tingen. Prof. Kloeke heeft door de jaren heen getoond een vruchtbare pen te bezitten. Vele studies van zijn hand verschenen in vaktijdschriften in ons land en ook België. Een van zijn werken. De Hol landse expansie in de 16e en 17e eeuw en haar weerspiegeling in de heden daagse Nederlandse dialecten (1927), ontketende een hele literatuur in veler lei tijdschriften, waarin weliswaar vele van zijn stellingen werden aangevallen of aangevuld, maar waaruit in de eerste plaats bleek op welk een vruchtdragen-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3