ZWITSAL KERNENERGIE BRENGT NAAST KOSTEN OOK BESPARINGEN Beschuldigingen tegen Malenkof stapelen zich meer en meer op MINISTER SUURHOFF GOOIDE OLIE OP DE A-GRIEP-GOLVEN Hoop op spoedige overeenkomst tot wapenbeperking vervlogen Agenda I Verdeel en lieers KINDERSHAMPOO De stationering van straalvliegtuigen Geen bouw van een extra-vliegbasis Met een enkel woord Demmeiiiz DINSDAG 9 JULI 1957 Vervolg van pag. 1 26 miljoen ton kolen in dertien jaar Het kernenergiecentrale-plan zou in de periode 19621975 leiden tot een be sparing aan conventionele brandstoffen van het equivalent van 26 miljoen ton kolen. Dit is 21% van de totale hoe veelheid brandstoffen, welke gedurende die periode nodig zou zijn indien de produktie uitsluitend in conventionele centrales zou plaats vinden. De uitvoering van het kernenergie centrale-plan zal over het gehele tijd vak een deviezenbesparing tot gevolg hebben van circa 1 miljard gulden. Deze besparing weegt echter nog niet op tegen de stUgende deviezenbehoefte tengevolge van de investeringskosten. Op grond van de gemaakte schatting 19621975 een extra behoefte aan de viezen van ft k 1 miljard gulden. De minister stelt er prys op duidelijk te stellen, dat dit programma in de eerste plaats een indicatieve betekenis heeft. De primaire verantwoordelijkheid voor de uitvoering hiervan blijft bij de bestaande elektriciteitsbedrijven. Drie wegen, ook dure eigen weg Voor de verkrijging van de reacto ren die nodig zullen zjjn voor de uit voering van het kernenergiecentrale- plan. kunnen drie wegen worden be wandeld, en wel aanschaffing van complete reactoren in het buitenland, vervaardiging door de Nederlandse in dustrie krachtens met het buitenland gesloten licentie-overeenkomsten en tenslotte de eigen ontwikkeling. Het volgen van de weg van eigen ontwikkeling is duur en kost veel tijd. Desondanks zal Nederland ook deze weg moeten bewandelen, daar de op lossing van de zich daarbij voordoende problemen de grootste bijdrage zal leveren aan het vergaren van kennis en vooral langs deze weg zullen voor Nederland mogelijkheden worden ge boden om zich op de internationale markt een positie te verwerven. Voor het vergaren van eigen kennis en ervaring is in belangrijke mate een taak aan het Reactor Centrum Neder land toegedacht. Omtrent het programma van het R.C.V. wordt in de nota medegedeeld, dat een groot gedeelte hiervan tot 1960 wordt ingenomen door de bouw en ex ploitatie van de hoge flux reactor met daarnaast de ontwikkeling van een eigen reactortype en de samenwerking met Noorwegen. Dit programma voorziet voorts in de bouw van een aantal labo ratoria te Petten en de tewerkstelling Moskou zaait tweedracht in het Westen Een commentator van radio-Moskou heeft gisteravond verklaard, dat de Britse buitenlandse politiek gebukt gaat onder een teveel aan ideologie, het geen Groot-Brittannië belet vrij zijn bondgenoten op het Europese vasteland te kiezen. De commentator merkte op. dat het een onnatuurlijk iets is, dat West-Duitsland op het vasteland van Europa Engelands belangrijkste vriend is. West-Duitsland is het broeinest van degenen, die Groot-Brittannië al twee keer in een oorlog hebben gestort, en Engelands belangrijkste concurrent op de Europese markt en verscheidene an dere wereldmarkten, aldus de commen tator. Hij vervolgde: „Het is gebleken, dat Groot-Brittannië ervan heeft afgezien de positieve rol op zicih te nemen, die het wellicht in Europa had kunnen ver vullen. En Europa Is het meest be dreigde en gevaarlijkste gebied van de wereld. Deze stand van zaken vloeit voort uit het feit. dat het huidige Britse kabinet zijn politiek feitelijk heeft gebaseerd op verwerping van de noodzaak tot samen werking met de Sovjet-Unie. Deze po litiek «is gevaarlijker dan de godsdien stige onverdraagzaamheid van de 18de eeuw", aldus de commentator. Hij besloot met de opmerking, dat het besluit van Groot-Brittannië om de be perkingen inzake zijn handel op Ohina te verminderen, een eerste belangrijke, hoewel zwakke stap in een nieuwe rich ting is. Amerikaans echtpaar spioneerde voor Moskou De Amerikaanse openbare aanklager Paul Williams heeft verklaard dat een te Parijs verblijvend Amerikaans echt paar. de 47-jarige Georg- Zlatofski en zijn 45-jarige vrouw Jane, belangrijke Amerikaanse defensiegeheimen aan Sovjetrussisohe agenten hebben uitge leverd. George en Jane Zlatofski zijn door de grote, federale jury te New York in staat van beschuldiging gesteld. Williams deelde mede. dat de Ameri kaanse autoriteiten om opsporing en uitlevering van het echtpaar hebben verzocht, welks verblijfplaats thans on bekend is. In 1955 woonden ze nog in Parys. Zlatofski. die geboortig is uit Kief in de Sovjet-Unie. maar door na turalisatie van zijn vader Amerikaan was geworden, had gediend bij de in lichtingendienst van het Amerikaanse leger tijdens de laatste wereldoorlog. Zijn vrouw had gewerkt bij Ameri kaanse legerdiensten in Wenen en Salz burg. Verkorting dienstijd in België ANTWOORD AAN DE HEER FENS De (minister van Buitenlandse Zaken a.i. heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Ka mer de heer Fens ijvjm. de verkorting van de militaire diensttijd in België ver klaard, dat de Belgische regering aan haar Navo-verplichtingen blijft voldoen, maar dat de Belgische defensie-inspan ning met betrekking tot de territoriale verdediging zal verminderen. Hieruit volgt, dat het invoeren van soortgelijke maatregelen t.a.v. de dienst- plioht in andere landen gevolgen zal hebben voor hetzij de Navo-verplichtin gen hetzij de territoriale verdediging. De Nederlandse regering kan voors hands in dezen geen verdere stappen in de Naivo-caad nemen. Vermeld zij, dat de Navo-raad zal nagaan, na het gereedkomen van het rapport der Navo-commandanten. of de vermindering van de diensttijd, waartoë de Belgische regering heeft besloten, met dit rapport in overeenstemming is. Uiteraard is de Nederlandse regering in dit overleg betrokken. van een staf van ongeveer 300 man in het jaar 1960. van wie 60 academici. Er bestaan bij de Kema te Arnhem plannen de werkzaamheden uit 'te brei den met die voor de ontwikkeling van een droge suspensiereactor. De Kema stelt zich voor dat deze werkzaamheden op dezelfde wijze kunnen geschieden als thans ten aanzien van de natte sus pensiereactor het geval is. De samenwerking tussen Nederland en Noorwegen, die reeds dateert van 1951, acht de minister van het grootste belang voor het welslagen van het werk in Nederland. Primeur voor Noord-Brabant Omtrent de plaats waar de eerste kernenergiecentrale zal worden ge bouwd, wordt in de nota geen melding gedaan. Wy vernemen echter, dat deze centrale In Noord-Brabant zal komen. Deze centrale zou dan omstreeks 1962 in bedrijf gesteld kunnen worden. Met het oog op de toekomstige ont wikkeling op het gebied van de kern energie zal ook een atoomwet tot stand moeten komen. Over de grond slagen van een dergelijke wet ls, naar wU voorts vernemen, in het Kabinet reeds overeenstemming bereikt. Advertentie „Prikt" niet in de ogen! Modern K.L.M.-gebouw te Willemstad D© plannen van de K.L.M. om een eigen passagekantoor in het hartje van Willemstad te betrekken zijn thans zo ver gevorderd, dat de koop is gesloten voor een pand aan het Helfriohplein in het centrum van de stad. Op het aan gekochte perceel zal de K.L.M. een com pleet nieuw en zeer modern gebouw laten optrekken, waar zich op de begane grond een ruim passage- en vrachtkan- toor zal bevinden, terwijl ln drie of vier etages daarboven de gehele commer ciële dienst met inbegrip van het kan toor van de districtsvertegenwoordiging zal worden ondergebracht. „Organisator van Leningrad-affaire Boelganin en Kroesjtsjef thans naar Praag Het Amerikaanse dagblad ..Hew York Post" heeft gisteren gepro beerd Malenkof op te bellen. De re dactie kreeg echter van de telefoon dienst de mededeling: „Het spijt Wereldgezondheidsorganisatie zal haar alarmerende berichten rectificeren Leidse medici overdreven (Speciale berichtgeving) Dat de bijzonder verontrustende on juiste berichten, verspreid door de We reldgezondheids-organisatie (W.H.O.), te Genève, als zou ln ons land momenteel een epidemie van de z.g. Aziatische griep heersen, de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. zeer hoog zitten, werd wel aangetoond door het feit. dat hij de mi nisterraad van gistermiddag verlaten heeft om tijdens een op het Ministerie te Den Haag belegde persconferentie met grote nadruk de volgende verklaring af te leggen: In de afgelopen weken is herhaal delijk in mededelingen aan de binnen- en buitenlandse pers. o.m. door de W.H.O., het begrip epidemie gebezigd in verband met de z.g. Aziatische griep. Ik meen, dat het op mijn weg In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft de minister van Oorlog o.a. het volgende meegedeeld. Zoals bekend geacht mag worden, zijn de Britse strijdkrachten in Duitsland belangrijk ingekrompen, hetgeen ertoe heeft geleid, dat zij hun organisatie in de Bondsrepubliek hebben moeten herzien. In dit kader is door de RAF-autoriteiten bericht, dat het nodig is de vliegbasis Lahrbruch thans in haar geheel te beleggen met RAF-squadrons. Voor het Neder landse squadron zal daar in de naaste toekomst dus geen plaats meer zijn. Ons land heeft ten aanzien van de RAF geen recht op voortzetting van de gastvrijheid, zoals deze tot nu toe op Lahrbruch is verleepd, en moet dus zelf omzien naar een veld, waar het betrokken squadron in de toekomst kan worden gestationeerd. Het Nederlandse vliegveldenplan is thans voltooid. Dit plan dateert van 1951, is in overleg met S.H.A.P.E. opge steld. In het plan zijn bestaande vlieg velden ingebracht, waaronder Deelen. Door de Navo zijn binnen Nederland geen nieuwe velden gevraagd en der halve zijn de mogelijkheden van de in deze vraag genoemde gebieden niet on derzocht. Slechts de vliegvelden de Peel en Woensdrecht zijn de uitkomst van een uitvoerig planologisch overleg. Toegege ven moet worden, dat bij het opstellen van het plan in 19501951 aan de ge- luidsbezwaren geen grote aandacht is geschonken. Alleen ten aanzien van het Nationale Park De Hoge Veluwe heb ben zij aandacht gevonden. Sinds 1951 is van Navo-zyde het be lang van een grotere spreiding der squadrons aan de orde gesteld en dit moet op militaire gronden erkenning vinden. Maar bovendien heeft de prak tijk uitgewezen, dat het regelmatig vliegen van straaljagers op een basis in een bewoonde streek of in een recreatie gebied door het lawaai overbelast wordt. De minister acht het, gezien de snelle ontwikkeling der luchtstrijd- middelen en de in verband hiermee zich wijzigende operationele inzichten en eisen van de Navo met name i.v.m. te verwachten geringere aan tallen vliegtuigen niet verantwoord thans de bouw van een extra-vlieg basis op een planologisch wenselijker plaats te entameren. Daarmee zouden ongeveer 300 ha. grond en ongeveer 25 miljoen gulden gemoeid zijn, ongeacht de jaarlijks terugkerende exploitatiekosten, de pro blemen van huisvesting van het ge huwde personeel en de dan weer elders optredende hinder. De minister zegt gaarne toe, dat telkenmale als de eisen van de Navo ligt, U persoonlijk te verklaren, dat dit begrip in dit verband volkomen ten onrechte is gehanteerd. Het begrip epidemie houdt in een zich snel verbreidende besmettelijke ziekte. Welnu, ik verklaar, dat deze situatie in Nederland niet aanwezig is en dat de ziekte zich beperkt tot enkele zeer licht verlopende gevallen, zoals deze herhaaldelijk in een warme zomer als wij nu hebben, zowel in ons land als in andere landen voorkomen. Ik heb aan de W.H.O. verzocht een rectificatie te geven van vroegere be richten en deze zal nu het volgende communiqué uitgeven: „De W'.H.O., kennis genomen heb bende van de verklaringen der Neder landse Gezondheidsautoriteiten, deelt mede. dat er in Nederland slechts ver spreid enkele lichte griepgevallen voor komen, zoals herhaaldelijk in de zomer het geval is. De algemene gezondheidstoestand in Nederland is niet in het minst ver stoord, zodat het maatschappelijk le ven op volkomen normale wijze voort gang vindt." Een geheel andere kwestie is natuur lijk hoe de onrust-verwekkende berich ten. die uit Genève. te weten de We reldgezondheidsorganisatie, stamden, in de wereld zijn gekomen. Daarover is na de verklaringen van minister Suurhoff nog uitvoerig gesproken door prof. dr. P. Muntendam en dr. C. Bouman, resp. directeur-generaal en geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. Duidelijk is op bovengenoemde con ferentie gebleken, dat het Nederlandse lid van een der wetenschappelijke werk groepen van de W.H.O. (prof. dr. J. Mulder te Leiden», welke zich bezig houdt met de bestudering van influenza - verschijnselen en het voorkomen daar van, naar Genève berichten heeft gezonden, die bedoeld waren als zuiver- wetenschappeiyke mededelingen, en die, wat betreft de toevoeging van de griep gevallen een epidemisch karakter zou den dragen, onjuist zijn geweest. Niet alleen dat de Wereldgezond heidsorganisatie als gevolg van een nog niet opgehelderde „kortsluiting", zoals prof. Muntendam het noemde, deze mededelingen gepubliceerd heeft, maar bovendien heeft de medewerker van de W.H.O.prof. Mulder, voor pu- blikatie bestemde verklaringen afge legd, die men zwaar overdreven mag noemen, een feit, waaraan ook de chef de clinique, dr. N. Masurel te Leiden, zich heeft bezondigd. hem de gelegenheid bieden tot nadere beslissingen over de dislocatie van luchtmachteenheden, zijnerzijds de grote nationale belangen van De Hoge Veluwe hun volle gewicht in de schaal zullen krijgen. BINNENLAND Toen gistermiddag de 72-jarige heer J. M. Mulder, wonende in het Batavieren plantsoen te Haarlem, met zijn bromfiets komende van de Jan Gijzenkade de Rijks straatweg wilde oversteken, werd hij aan gereden door een uit de stad komende autobus van de N.Z.H. De heer Mulder viel aan de andere kant van de weg. waar hij werd overreden door een uit de rlcn- ting IJmuiden komende autobus van de fir,miA Root. Het slachtoffer werd ernstig gewond en ls onderweg naar het zieken huis overleden. Het Algemeen Nederlands Verbond, dat er naar streeft banden te leggen tus sen alle Nederlanders en allen van Neder landse afkomst, waar ook ter wereld, viert op 1 mei 1958 zijn 60-jarig bestaan. Tijdens een hevig onweer, dat gis teravond woedde in de omgeving van Deurne ls de ongeveer 30-jarige mevrouw M. van der Berg Mortel door de bliksem getroffen en gedood. Zij was bezig de koeien te melken. Het slachtoffer laat twee kinderen na. Te Hengelo is de 67-janige aannemer H. J. Groothuis, door een auto gegrepen, toen hij per rijwiel de Enschedesestraat overstak. In het R.-K. Ziekenhuis is de men. die ernstig gewond was onder meer door een ornament van de auto. over leden. De minister van Buitenlandse Zaken a.i. heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat aan de Hongaarse regering ls opge zegd een uit 1880 daterende overeenkomst tot wederzijdse uitlevering van misdadi gers. Deze overeenkomst werd destijds ge sloten met de regering van de Oostenrijks- Hongaarse monarchie. De overeenkomst eindigt per 1 november van dit Jaar. Even na middernacht is brand uit gebroken in een padvlndersverblijf aan de Houtmarkt ln Den Haag. Vrijwel direct na het alarm was de brandweer ter plaat se met een ladderwagen en twee motor- spuiten en kort na éen uur had men het vuur onder de knie. De oorzaak van de brand is onbekend De schade kon nog niet worden vastgesteld. Zaterdag a s. zal het m s. „Sibajak", onder commando van kapitein J. Roos. te Wassenaar, met ongeveer duizend pas sagiers. onder wie ruim 600 Nederlandse emigranten en ca, 130 Hongaarse vluch telingen, uit Rotterdam vertrekken naar Nieuw Zeeland en Australië. De insche ping der passagiers vindt van 9 tot 13 uur plaats aan de Lloydkade te Rotterdam. Het bijna vierjarige zoontje van de familie A. Korevaar te Hardlnxveld Glessendam ls gisteravond ln het rivier tje de Glessen geraakt. Toen het kind tien minuten later op het droge werd ge bracht. bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Kunstmatige ademhaling en toediening van zuurstof mochten niet meer baten. Het grootste wandtapijt ooit in Ne derland geweven, is thans bij de hand- weverij Edmond de Cneudt te Baarn ge reed gekomen. Het tapijt ls vervaardigd naar een ontwerp van de heer H. de Vos te Rotterdam en bestemd voor de lounge van de nieuwe stationshall van de KLM op de luchthaven Idlewild bij New York. Vier meisjes hebben de afgelopen maan den 6.000 tot 7.000 werkuren aan het weefgetuow doorgebracht. Van 23 tot 29 Juli zal een smaldeel van de Koninklijke Zweedse Marine on der bevel van de commandant van de Zweedse thuisvloot, Schout-bij-nacht B. Berthelsson, een niet- officieel bezoek brengen aan Rotterdam. Als gast zal deze reis medemaken de Zweedse Staatssecre taris van Defensie, de heer O. Karleby. BUITENLAND De Zuldafrikaanse schrijver Chrls- tlaan Mauritz van den Heever. hoogleraar aan de universiteit te Wltwatersrand, is gisteren op 55-Jarige leeftijd te Johannes burg overleden. Prof. Van den Heever pro moveerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Radio-Praag en een Oostberiynse zender zullen binnenkort een begin ma ken met uitzendingen in het Arabisch, al dus ls van welingelichte zijde te Praag vernomen. Misschien zullen ook andere zenders ln Oosteuropese landen tot Ara bische uitzendingen overgaan, zo werd van genoemde zijde te Praag vernomen. De regering van de Sovjet-Unie heeft een verkeersvliegtuig van het type Iljoe- sjln 11-14 geschonken aan de president van Noord-Vletnam, Ho Topl-minh. Het toestel ls maandag door de Russische zaak gelastigde te Peking, Abrassimof, overge dragen aan de Noordvietnamese ambas sade ln de Chinese hoofdstad. Vijftien bewoners van een oudelie- dentehuis te Venetië zijn zondagavond overleden tengevolge van de hittegolf, al dus ls door de leiding van het tehuis meegedeeld. Alle overledenen leden aan hart en andere aandoeningen en de hitte was teveel voor hen geweest. Het gebouw staat temidden van hoge gebouwen, zodat geen enkel koeltje enige verlichting kon brengen In het tehuis verblijven ruim 450 bejaarden. De Ierse regering heeft, na een week einde waarin meer dan zestig personen werden gearresteerd wegens deelneming aan acties van het verboden ..Ierse repu blikeinse leger", in een mededeling in de Staatscourant verklaard, dat de bevoegd heden tot internering, die haar bij de wet zijn verleend, ..thans onmiddellijk Ingaand van kracht zijn geworden". Later werd vernomen dat de zestig gearresteerden naar een nieuw interneringskamp zijn overgebracht. Zakharof, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie en hoofd van de Sovjet-delegatie op de huidige bijeenkomst van de Economische en sociale raad van de Verenigde Naties, heeft op deze bijeenkomst aangedrongen op het bijeenroepen van een internatio nale conferentie ter bestudering van de economische wereldproblemen, waraaan door regeringsvertegenwoordigers zou moe ten worden deelgenomen. In Vineland ln de Amerikaanse staat New Jersey is een 47-Jarige landarbeider uit Portorlco gearresteerd wegens moord op een 13-Jarlge jongen, wiens schedel hij wilde gebruiken om er een ..liefdesdrankje" uit te bereidenHet lijk van het Jon getje werd de vorige week ontdekt. Het was begraven op de boerderij van een Duitse immigrant, die door de moorde naar van de misdaad was beschuldigd! De moord geschiedde op 13 oktober van het vorig Jaar,. De landarbeider verklaarde dat hij „Iemand, het deed er niet toe wie. had moeten doden om ln het bezit van een eohedel te kunnen komen". In Buenos Aires zijn de laatste 24 uur vijf bommen ontploft en zes andere onschadelijk gemaakt. De bommen waren gelegd bij fabrieken, openbare gebouwen, stations en ln straten van de binnen stad. Er waren geen slachtoffers. Enkele minuten nadat president Aramburu bd een betoging het woord had gevoerd, werd een zware ontploffing gehoord. De ver zamelde menigte rende verschrikt uiteen. Ook hier werd niemand gewond. Premier Salazar van Portugal ls naar Ciudad-Rodrigo een Spaanse stad aan de grens tussen Spanje en Portugal ver trokken waar hij woensdag een ontmoe ting zal hebben met het Spaanse staats hoofd. generaal Franco. Over deze ont moeting is door de regeringen van belde landen geen enkele mededeling verstrekt. In Ciudad-Rodrigo hebben Salazar en Franco elkaar ln 1952 ook ontmoet. Volgens politieke kringen in Cairo zullen de Arabische staten op het secre tariaat-generaal der Verenigde Naties een gezamenlijke verklaring afgeven, waarin zij plechtig zullen verzekeren de enige landen te zijn. bij wie de soevereiniteit over de Golf van Akaba berust. Dit be sluit is het resultaat van besprekingen, die Koning Saoed van Arabië heeft ge voerd met de Egyptische opperbevelheb ber en minister van Oorlog, generaal Ab- del Hakim Amen. Het noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan is bezaaid met ijsbergen. „Ik heb daar nog nooit zoveel ijsbergen ge zien", verklaarde kapitein Hansen van het passagiersschip ..Osko-fjord" gisteren bij aankomst ln New York. Kroonprins Faisal el Saoed van Sa- oedi-Arabië bevindt zich op het ogenblik in New York voor een medisch onder zoek Hij lijdt aan galstenen. Zijn gevolg bestaat uit 25 personen, onder wie zijn echtgenote, vier dochters, drie zoons. De familie logeert ln het Waldorf Astoria hotel. De Amerikaanse stad Detroit be kend om haar grote auto-lndustrle is maandag geteisterd door wolkbreuken. Op een gegeven ogenblik konden circa 100.000 auto's niet verder rijden, omdat de stra ten van de stad veranderd waren ln woeste stromen. Op sommige plaatsen be reikte het water een hoogte van twee meter. Het Russische passagiersschip „Mo- lotof' blijkt een andere naam te hebben gekregen. De agent van de Russische scheepvaart te Kopenhagen heeft een te legram uit de Sovjet-Unie ontvangen, waarin wordit gezegd, dat „het passa giersschip „Baltika", de vroegere „Molotof" op 12 Juli te 20 30 te Kopenhagen zal aankomen en te 22.00 weer zal vertrek ken". De twee Joegoslavische vlce-presi- denten KardelJ en Rankovic zijn. verge zeld van hun vrouwen, de president van de Servische republiek. Veselinof en de plaatsvervangende minister van Lands verdediging. generaal Kreacic, voor een „vakantiereis" naar de Krim vertrokken. Op de terugTeis zullen zij ook enkele Noordse en Westeuropese landen bezoe ken. Dit zouden Finland. Zweden. Dene marken. West-Duitsland en Oostenrijk zijn. Drle-en-twlntig Joegoslavische vluch- uit een kleine haven nabij Slbnik waren telingen, die zondag met een motorbootje vertrokken, zyn ln de vroege ochtenduren van heden te Pescara (Italië) aan land gegaan, waar zij om politiek asiel hebben verzocht. ons, maar het nummer geeft geen gehoor Dat zal niemand verbazen, nu blijkt, dat de afrekening van deze oud-premier nog niet is afgesloten met de uitstoting uit de partijlei ding en uit het kernkabinet. De be schuldigingen stapelen zich op. Nikita Kroesjtsjef heeft onomwon den verklaard, dat Malenkof be schouwd moet worden als „een van de organisatoren van de beruchte Leningrad-affaire" Dit is een van de wrede zuiverin gen uit de tijd kort na Stalins dood. waarvan de ware toedracht nooit dui delijk is geworden. Het begon kort na de dood van Andrie Zjdanof, die be schouwd werd als de opvolger van Stalin. Diverse belangrijke commu nistische hoofden vielen onder deze zuiveringshal. Men vermoedde toen reeds, dat Zjdanofs gezworen tegen stander Malenkof de hand in deze zaak gehad had. In 1954 volgde een rehabilitatie van de slachtoffers, maar nu wordt de beschuldiging aan Ma- Ienkofs adres openlijk uitgesproken. Een communistische functionaris in Leningrad I. M. Turko heeft verklaard, dat Malenkof hem acht jaar geleden bedreigd heeft en dat hij hem toen een valse verklaring heeft willen laten te kenen. Hij noemde de oud-premier „een ruwe. wrede man, zonder eergevoel of geweten". Radio-Moskou deed er gister avond nog een schepje op. Een spreker verklaarde, dat Malenkof, Kaganowitsj, Molotof en Sjepilof geprobeerd hebben de Sovjetrussische politiek te „beklad den". „Deze reactionairen voerden een voortdurende directe of indirecte oppo sitie tegen de koers, die het 20e congres Hoe minder kindersterfte des te meer polio-gevallen Dr. Jonas Salk, de Amerikaanse ont dekker van het anti-polio-vaccin, die te Genève aan de vierde internationale polio-conferentie deelneemt, heeft op een persconferentie verklaard, dat hon derd miljoen doses van zijn vaccin zijn toegediend „zonder nadelige gevolgen". Hij zei, dat een vrouw kan worden ge vaccineerd voor de conceptie of geboorte van haar kind. In zulke gevallen zal het kind evenveel weerstand tegen infectie hebben als de moeder op het ogenblik van de geboorte. Deze methode wordt ln de Verenigde Staten toegepast. Dr. Salk verklaarde, dat kinderver lamming het meest voortkomt in landen met een hoog ontwikkelde hygiëne. Naarmate de kindersterfte afneemt, neemt het aantal gevallen van kinder verlamming toe. In sommige gebieden, zoals Afrika en het Midden-Oosten, komt de ziekte wei nig voor. van de communistische party had goed gekeurd. Intussen is het duo Boelganin- Kroesjtsjef vanmorgen in de Tsjecho- slowaakse grensplaats Cierna aangeko men op weg naar Praag, waar zij be sprekingen zullen voeren met de Tsje- choslowaakse communistische leiders. De eerste secretaris Antonin Novotny en de minister van Buitenlandse Zaken, Vaclaf David, wachtten de Russische gasten aan de grens op en zullen hen naar de hoofdstad vergezellen. Novotny zei in zijn welkomstwoord, dat de jongste wijzigingen in het Kremlin „de dag van de Sovjet-overwinning op het kapitalistische stelsel hebben vervroegd". Heel wat minder zeker is John Foster Dulles, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, die zich volgens zijn eigen woorden nog steeds afvraag' of de wijzigingen in de Sovjet-Unie een gevolg zijn van poli tieke meningsverschillen of van een strijd om de macht tussen verschil lende personen. Wel zag Dulles een bevestiging van zijn opvatting, dat „het communistische despotisme niet zo onveranderlijk is als men soms zou denken". Vervolg van pag. 1 Moskou wil profiteren van overwicht klassieke wapens Selwvn Lloyd, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, die gisteren het voorzitterschap van de conferentie bekleedde, noemde Zorins rede teleur stellend, maar hij beloofde dat hij haar nader zou bestuderen. De Franse afge vaardigde Jules Moch ging verder. Hij was van mening, dat Zorins rede zuiver propaganda was en hij verwachtte niet er nog iets nieuws ln te vinden. Stas- sen. de Amerikaanse gedelegeerde, be hield zich zijn commentaar voor. Zorins negatieve rede hield kennelijk ook verband met de gebeurtenissen ln de Sovjet-Unie. Radio-Moskou had na melijk reeds eerder gezegd, dat het Westen teleurgesteld zou zijn, indien het „concessies" in de Russische bui tenlandse politiek verwachtte als gevolg van de zuivering in de communistische partij. Dat geldt speciaal voor de kwes tie der ontwapening, voegde radio- Moskou eraan toe. In de uitzending werd verder gezegd, dat de Sovjet-Unie ver genoeg was gegaan en dat het thans op de weg ligt van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten om stappen te doen teneinde de Russen ln de ontwape ningskwestie tegemoet te komen. Hier mee is volgens Londen de hoop op een VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 JINSDAG Kaasmarkt. Tentsamenkomst 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring Ver. voor Vreemdelingenverkeer. 7.30 uur nam. Zijlsingel 36: Technische filmavond DA. F 8 uur nam. WOENSDAG Hoogl. Kerk: Avondstilte te 7| u. nam. Kaasmarkt: Tentsamenkomst. 8 u. nam. Kaasmarkt: Kindersamenkomst. 3 uur nam. Pieterskerk: Holland Festival. Bach- concert Szymon Goldberg en Flor Pee- ters. 8 1/4 uur nam. Amsterdamsohe Bank. Afscheid J. Mar- tijn. 3.305 uur nam. Warmond. Huize St. Lidulna: Re- tralteverenlglng ..St. Agnes". 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Ge tuigen. 7.30 uur nam. Kaasmarkt: Tentsamenkomst. 8 u. nam. OStation N.S.: K .en O.-excursie naar Haarlem. 1 uur nam. Schouwburg: Holland-Festival. Spaans ballet. Xlmenez-Vargas. 8 uur nam. Zijlsingel 36: Filmavond DA.F. 8 uur nam. Levendaal 1: Slotavond Cie voor Huis houdelijke Voorlichting. 8 uur nam. VRIJDAG Gymnasium (Frulnlaan): Diploma-uit reiking Genootschap „Kennis ls Macht". 7i uur nam. Academiegebouw: Officiële opening Congres Wereldfederatie van Aquarium houders. 9i uur voorm. Kaasmarkt: Tentsamenkomst. 8 u. nam. ZATERDAG Kaasmarkt: Kindersamenkomst te 3 uur nam.; tentsamenkomst te 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. KaasmarktKindersamenkomst te 3 uur nam.; tentsamenkomst te 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— voorm. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur, op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). spoedige overeenkomst inzake de wapen beperking vervlogen. Dit ls een ernstige terugslag, omdat de Russen het enige constructieve voor stel van het Westen hebben verworpen, nl. een bijeenkomst van deskundigen tot regeling van het toezicht op de tij delijke stopzetting van de H-bomproe- ven. De Russische eis tot een onvoor waardelijk verbod van atoomwapens is voor het Westen steeds als onaan vaardbaar beschouwd, omdat het de Russen een overweldigend overwicht aan conventionele strijdkrachten zou laten, speciaal in Europa. Felle fabrieksbrand te Culemborg Culemborg werd gistermiddag opge schrikt door een uiterst felle brand in de lak- en verfopslagplaats van de verffabriek „Batouwe" in de Achter straat te Culemborg. Deze opslag plaats brandde in een tijd van een ogenblik als een fakkel, waarbij zich boven de stad een enorme rookwolk verspreidde. In laaiend vuur explo deerden vaten lak en nog voordat de Culemborgse vrijwillige brandweer, die met groot materieel ter plaatse kwam, de brandhaard aanpakte, werden de omliggende huizen al door vrijwilli gers ontruimd. In een oogwenk waren al deze huizen leeggehaald. Gelukkig is de opslagplaats door stevige muren omgeven, waardoor uitbreiding van de brand in dit oude stadsdeel werd voorkomen. Alle gebou wen in de omgeving waaronder de Evan gelisch Lutherse kerk. konden door nat houden behouden blijven al kregen en kele panden dan ook waterschade Om half zes had men het vuur onder df. knie en kon de rest van het vuur worden bedwongen met koolzuurblus- sers. De door de brand aangerichte scha de beloopt ongeveer f 15.000 welk be drag niet door de verzekering wordt ge dekt. DE BIOSCOPEN. Trianon „In de bus van Coronado" a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „The man with golden arm", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Wilde vruchten", 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Zeven zwarte beha's", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Val aan", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Vrouw van Rome". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 13 Juli 8 uur waar genomen door; Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Apotheek Zuider, Lammenschansweg 4, tel. 23553 en Apo theek Oegstgeest. Wllhelminapark est, tel. r Oegstgeest. U peer rial 1st. 26274. gehoor by Uw hnlsai iel op dokterstelefoon WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a B B M Stockholm motregen zo i 15 16 Oslo zwaar bew. z 2 17 10 Kopenhagen zwaar bew. wzw 5 25 0 Aberdeen zwaar bew. w 3 16 0 Londen zwaar bew. z 1 22 0 Amsterdam zwaar bew. zw 4 22 0 Luxemburg licht bew. w 2 25 0 Parijs Bordeaux zwaar bew. windstil 24 5 onbewolkt wzw 1 25 0 Grenoble half bew. z 1 31 0 Nice onbewolkt nnw 3 29 0 Berlijn zwaar bew. no 3 29 4 Frankfort licht bew. w 2 31 3 München regenbul zzw 4 32 10 Zürlch mist nnw 1 31 11 Genève zwaar bew. wnw 2 32 0 Locarno licht bew. windstil 32 0.1 Wenen half bew. wnw 8 37 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 36 3 Rome onbewolkt no 2 34 4 AJacclo onbewolkt n 1 29 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2