EERSTE NEDERLANDSE KERNCENTRALE VERMOEDELIJK IN 1962 IN BEDRIJF Sovjet-Unie verwerpt voorstel tot controle op proeven met H-bommen WEERBERICHT Volgens gigantisch project van negen miljard in 1975 de helft der elektriciteitsprodiiktie uit de nieuwe energiebron Geleidelijke omschakeling Ernstige terugslag van hetgeen zich in het Kremlin afspeelde IN PARIJS ZIJN GROENTE EN FRUIT ONBETAALBAAR 96ste jaargang DINSDAG 9 JULI 1957 No. 29181 LEiDSCH Directeur: t J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer =3!=*"^e*'=3 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nota van Minister Zijlstra Op korte termijn kan de beslissing van een of meer elektriciteitsbedrijven worden verwacht tot de bouw van een kernenergiecentrale, die in 1962 in bedrijf zou kunnen worden gesteld. Het is de bedoeling deze centrale in Noord Brabant te ves tigen. Dit zou het begin zijn van een gigantisch pro ject tot bouw van kernenergiecentrales, die in 1975 de helft van de Nederlandse elektriciteits- produktie zouden leveren, na welk jaar alle uitbreiding en vervanging van de elektrische cen trales op basis van kernenergie zou dienen te geschieden. Tot 1975 zal circa 9 miljard gulden geïnvesteerd moeten worden in het produktie- Na 1975 volledige omkeer In de nota wordt een plan ontwik keld voor de periode 19621975, waarbij ervan is uitgegaan, dat van de jaar lijks tot stand te brengen elektriciteits- produktiemiddelen voor uitbreiding en vervanging een steeds toenemend aantal zal bestaan uit kernenergiecentrales, zo dat de noodzakelijke uitbreidingen en Prof. dr. J. ZIJLSTRA vervangingen in 1957 geheel op basis van kernenergie zouden kunnen plaats vinden. Indien dit plan uitvoerbaar blijkt zou in 1957 reeds de helft van de ge hele elektriciteitsproduktie verzorgd kunnen worden door kernenergiecen trales. Hierdoor zou voor 15 procent in de totale energiebehoeften kunnen worden voorzien en zou de behoefte aan conventionele brandstoffen in dat jaar met 6,5 miljoen ton worden ver minderd. Daar staat tegenover dat in die pe riode een extra investeringsbedrag nodig zou zijn van naar schatting 2,6 miljard gulden boven de ruim 6 miljard gulden, die in die periode vereist zullen zijn voor investering in apparatuur ten be hoeve van de bouw van conventionele centrales en voor aanvullende investe ringen in het elektriciteitstransport- en distributieapparaat. Particulier initiatief hoofdzaak De minister is van mening, dat de bestaande maatschappelijke verhoudin gen gehandhaafd dienen te worden, zo dat ten aanzien van de kernenergie de overheid slechts een stimulerende taak heeft en de voorwaarden dient te schep- £(P^ff^^j^ewoerd 66-68 pen voor een zo ruim mogelijke ont plooiing van het particulier initiatief door de energiebedrijven. De ontwikkeling van de kernenergie is in hoge mate afhankelijk van het beschikbaar zijn van voldoende des kundigen. Ten aanzien van academisch gevormd personeel zullen bijzondere overheidsmaatregelen nodig zijn. Het rapport van een commissie, die het vraagstuk van bevredigende voorzie ning in academici op dit terrein heeft bezien is spoedig te venvachten. Verontrustende prognose Uit een prognose van de energiebe hoefte en -produktie van Nederland blijkt, dat thans ruim de helft van de behoefte uit eigen produktie kan worden voorzien, nl. 53 procent, doch in 1960 zal dit 45 procent en in 1975 slechts 33 procent zijn. apparaat voor elektriciteit, zowel conventioneel als op basis van kernenergie. Slechts op deze wijze kan Nederland op eco nomisch verantwoorde wijze voldoen aan een steeds stijgende energiebehoefte; zonder toepas sing van kernenergie kan Nederland in 1975 slechts een derde van de energiebehoefte uit eigen produktiebronnen dekken, hetgeen een zorgelijke situatie zou zijn aangezien de levensstandaard steunt op de energievoorziening. Aldus wordt medegedeeld in een nota van de minister van Economische Zaken prof. dr. J. Zijl stra aan de Staten-Generaal. Dit is zorgelijk, aangezien de gehele levensstandaard steunt op de beschik baarheid van voldoende energie tegen redelijke prijs. Er moet uit deze over wegingen wel tot toepassing van kern energie worden overgegaan. Reeds thans zijn er reële mogelijkhe den om elektriciteit door middel van kernenergie op te wekken tegen een economisch verantwoorde prijs en dit zal in de toekomst veel sterker het ge val zijn. Behoefte in 1975 ruim drie maal zo groot Wat de ontwikkeling van het elektri citeitsverbruik in ons land betreft, wordt er in de nota op gewezen, dat wanneer rekening wordt gehouden met de in vloed van de industrialisatie van Ne derland op de energiebehoefte nog geen spoedige verzadiging van het elektrici teitsverbruik is te verwachten. Gedu rende de laatste vjjf jaar is dit ver bruik, voor zover het de openbare elektriciteitsvoorziening betreft .gemid deld zelfs met nagenoeg 10% per jaar gestegen. Voor de periode 19551975 kan deze verbruiksstijging op gemiddeld 614% worden gesteld. Dit betekent, dat in 1975 het verbruik zal zjjn gestegen tot het 3}4-voudige van dat van 1955. Met het oog op de vergroting van het produktie-apparaat en rekening gehou den met de vervanging van verouderd vermogen, moet in deze decennia daar door in totaal 7250 megawa t aan nieuw vermogen worden geïnstalleerd. Geen binding aan type Het is nog niet te overzien welke type kernreactor tenslotte de beste moge lijkheden zal bieden voor de elektrici teitsopwekking en het zou dan ook geenszins wenselijk zijn, dat het ge hele kernenergiecentraleplan voor een groot aantal jaren wordt gebonden aan een bepaald type. De snelle technische vorderingen wettigen immers de verwachting, dat in de loop der "jaren aanzienlijke ver beteringen en goedkopere methoden mogelijk zullen worden. Kosten van een centrale Indien men de bouwkosten van een conventionele thermische centrale van omstreeks 100 megawatt (1 mw 1000 kw» met inbegrip van de nodige voor zieningen op f600 per kw stelt, kan men de investering voor zulk een centrale op 60 miljoen gulden stellen, tegen 180 miljoen gulden voor een 100 mw kern energiecentrale. In dit laatste bedrag is niet begrepen de investering, die samenhangt met de voorraad kernbrandstoffen, waarover de kernreactor met het oog op zyn goede werking steeds moet beschikken, de zgn. initiele lading. Deze investering vereist evenwel geen afschrijvingen en veroor zaakt uitsluitend rente-kosten. Voor de 100 mw-centrale wordt een initiële la ding van circa 160 ton natuurlijk ura nium in de vorm van splijtstofelemen ten vereist, waarvan de investering op 35 45 miljoen gulden is te stellen. Slot op pag. 2 In de Trèveszaal op het Binnen hof werd gisteravond een regerings diner gegeven ter ere van de Indiase premier Pandit Nehroe. Van links naar rechts minister mr. J. M. A. H. Luns van Buitenlandse Zaken, mevr Struyckenpremier Nehroemevr. Drees en minister-president dr. W. Drees. Teleurstellende ontwikkeling in Londen Eigen ^financiering Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 JULI Zon op: 4.34 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 19.39 uur; onder: 3.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.57 en 14.29 uur. Laagwater te 10.02 en 22.33 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. (Van onze Londense correspondent) De Sovjet-Unie heeft gisteravond het Engelse voorstel voor een bijeenkomst van wetenschappelijke deskundigen om een methode te vinden voor de controle op H-bomproeven verworpen. De verwerping werd op de Londense ontwapenings conferentie aangekondigd door de Sovjetrussische afgevaardigde Zorin, die een felle aanval deed op alle Westelijke voorstellen, hoewel sommigen geloven dat hij door opzettelijk vaag te blijven de deur open hield. Zyn meeste argumenten waren een herhaling van hetgeen de Russen reeds in de afgelopen twee jaar hebben verkondigd. Zorin hield een rede, welke langer dan een uur duurde, en hoewel alle bijzon derheden hierover niet bekend zijn, geloven sommigen, dat een van Zorins hoofd punten was, dat alle H-bomproeven dienen te worden stopgezet, zodat het volgens hem geen zin had een controle- en inspectie-systeem te ontwerpen. Hjj herhaalde keer op keer, dat de atoommogendheden zouden moeten verklaren nooit H-bom- men te gebruiken. (Zodat de Sovjet-Unie het voordeel van haar overmacht aan klassieke wapenen zou hebben; maar dat vergat hij erbij te zeggen. Red. L. D.). Zorin zou verder opnieuw de Rus- wilde dat het Westen zou verklaren om sische eis hebben gesteld, dat een verbod om H-bommen te maken gescheiden diende te 'worden van de algemene kwestie van de vermindering van de klassieke wapens en strijdkrachten. Hij beschuldigde het Westen van een po ging tot vertraging door de verbinding van deze vraagstukken. Zorin onder streepte, dat een verbod van het ge bruik van H-bommen zou moeten voor afgaan aan een produktieverbod. Hij nooit, in welke omstandigheden ook. nucleaire wapens te gebruiken, ook niet uit zelfverdediging! Verder wil de Sovjet-Unie alle H-bomproeven voor twee of drie jaar opschorten. Zorin wenst dat dit en niets anders de eerste stap zal vormen op de weg naar verdere wapenbeperking en hij wil er niets an ders meer over horen. Hij zei, dat een overeenkomst inzake een produktie - afhankelijk was van een doelmatig controlesysteem en vroeg zich af, welk land in werkelijkheid inspecteurs voor dit doel in zijn fabrieken zou toelaten. De vraagstukken waren ingewikkeld en er was tijd nodig voor een oplossing. Een van zijn klachten tegen het Westen was echter de ingewikkeldheid van de voorstellen. De Russen konden de juiste mening van enkele daarvan niet begrij pen, zei hij. Slot op pag. 2 Twee militairen bij Hulshorst gedood Gistermiddag omstreeks vier uur zijn bij Hulshorst op de Rijksstraatweg AmersfoortZwolle een touringcar uit Enschede en een militair autobusje met elkaar in botsing gekomen. In dit busje zaten zes militairen. Van deze zijn om het leven gekomen de 57-jarige gehuwde sergeant eerste klas W. A. Mulder uit Den Haag (vader van twee kinderen), een 36- jarige gehuwde sergeant eerste klas R. F. Birkenholz uit Utrecht (vader van drie kinderen). De slachtoffers be hoorden tot het garnizoensdetache ment Utrecht. Bij de botsing werd zwaar gewond de 46-jarige sergeant A. Ortse uit Amers foort. Hij is in het Centraal Militair Hospitaal te Utrecht opgenomen. De bestuurder van de militaire auto en nog twee inzittenden van deze wagen werden licht gewond opgenomen in de Pius- etichting te Harderwijk. Leslie Charleris. de bekende Ame rikaanse schrijver en geestelijke vader van de detectivefiguur De Saint, vertoeft thans in Nederland. De fotograaf ontdekte hem met zijn echtgenote in Amsterdam en maak te dit plaatje van hem als achter grond de Munttoren. Voedselschaarste in Franse hoofdstad Publiek overgeleverd aan de onbeschaamde uitbuiting van de machtige tussenhandel (Van onze correspondent in Parijs) De hondsdagen, gevoegd bij een paar andere omstandigheden als de speculatie van de tussenhandelaars en de duurte van de benzine, zijn er oorzaak van, dat Parjjs momenteel door gebrek aan verschillende voedingsmiddelen wordt be dreigd. De bevolking is al opgewekt zo zuinig mogelijk met water om te gaan, want de bodems Van verscheidene reservoirs rond de hoofdstad beginnen zicht baar te worden. Bier en limonade zijn in de winkels niet meer te krijgen, maar voor een verfrissende dronk kan de Parijzenaar gelukkig nog altijd wel in de ontelbare café's terecht. Ernstiger is echter de situatie in de groente- en fruit- branche, waar de prijzen sinds kort zulke fabelachtige hoogten hebben bereikt f4.voor een kilo tomaten en f2.50 voor wat kroppen sla! dat de regering zich vorige week genoodzaakt zag in te grijpen door de detailprijzen van hoger hand vast te stellen. Met het gevolg echter dat de tussenhandelaars, die zich verbergen achter de verhoging van de benzineprijs, de markt vooral in Parijs nu niet interessant meer zeggen te vinden, zodat het, zelfs met een dikke portefeuille, voor de huisvrouw gisteren al bijzonder moeilijk begon te worden de nodige groente in te slaan Stok niet meer achter de deur van de minister De voornaamste moeilijkheid is, dat ook op dit gebied de regering nu nog machtelozer staat dan vroeger om zich tegen de krachtig georganiseerde groot-, klein- en vooral de tussenhandelaren te verzetten. Tot voor kort had de minis- Baby in kinderwagen verbrand (Speciale berichtgeving) Vanmorgen omstreeks 8 uur geraakte, waarschijnlijk doordat een der andere kinderen met vuur speelde, een kinder wagen, waarin een baby van 9 maan den lag, in brand bij de familie T. v. d. Zande, aan de Oostersingeldwarsstraat te Groningen Een ijlings toegeschoten buurman haalde de baby een meis je uit de fel brandende wagen en bracht haar naar het Academisch Zie kenhuis. De kleine was echter zo deer lijk verbrand, dat zij bijna onmiddel lijk na aankomst is overleden. Hogere belastingopbrengst en bestedingsbeperking Er is een wetsontwerp ingediend, dat erin voorziet, dat de meeropbrengsten van de belasting, die als dekking voor het agrarisch programma van de rege ring zijn bedoeld, integraal aan het Rijk ten goede komen zonder dat gemeenten en provinciën daarin meedelen. Voorts beoogt dit wetsontwerp het deel van de hogere belastingopbrengst, waarin ge meente en provincie wel meedelen, pas uit te keren als de noodzaak van de be stedingsbeperking zich niet langer doet voelen. Van de passagiers in de touringcar liepen er slechts enkele lichte blessures op. Met een bus uit Harderwijk zijn de passagiers van de verongelukte autobus die tegen een boom is gebotst naar Enschede gereisd. Het verongelukte militaire busje werd aan de linkerzijde geheel opengereten. ter van Economische Zaken nog de stok van de buitenlandse concurrentie achter de deur van zijn kabinet. De regering heeft deze stok enkele weken geleden echter eigenhandig verwijderd, toen zij tengevolge van de deviezenschaarste, verplicht werd alle import stop te zet ten. Daardoor is het hek nu van de dam en het publiek vrywel overgele verd aan de handelaars, die helemaal niet verlegen zyn om hun macht pijn lijk te doen gevoelen Midden-Europa zucht nog onder hittegolf In sommige delen van Europa (Stock holm. Praag en Parijs) is een einde ge komen aan de hittegolf, doch het groot ste deel var. het vasteland zuoht nog onder de hitte. Vooral in Italië en Oostenrijk is het warm. In eerstgenoemd land zijn in het afgelopen weekeinde meer dan 32 mensen om het leven ge komen bij het zwemmen of als gevolg van een zonnesteek. Het totaal aantal doden als gevolg van de hittegolf is hiermede gestegen tot boven de 600. In de meeste Italiaanse ste den steeg het kwik maandag tot 35 graden. In Oostenrijk beliep de temperatuur zelfs 42 graden. In het stadspark in Wenen kreeg een vrouw het plotseling te kwaad in een tempe ratuur van 42 graden in de schaduw. Zij rukte zich alle kleren van het lijf en rende door het groen, tot zij door politiemannen werd opgepakt en naar een ziekenhuis gebracht. In Oostenrijk, zijn in het. weekeinde 36 mensen om het leven gekomen; 25 van hen verdronken bij het baden. De hitte heeft ook in Polen talrijke slachtoffers geëist: by het baden in ri vieren en meren kwamen -zondag in to taal 45 mensen om het leven. In vrijwel het gehele midden en zui den van de Verenigde Staten heerst een hittegolf, waarbij de tempe raturen tot omstreeks 38 graden oplo pen. In het noorden stroomt koudere lucht, het land binnen en meteorologen vrezen, dat uit het treffen der beide luchtlagen tornado's kunnen ontstaan. De staten Illinois. Indiana. Michigan, Ohio en reeds eerder Iowa, Wisconsin en Minnesota zijn voor wervelwinden gewaarschuwd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1