Pandit Nehroe landt op Valkenburg Officieel bezoek van 2 dagen Loop der bevolking te Leiden Jongen gedood te door uitrukkende Oegstgeest brandweer Binnenkort gaan ook de Britse troepenschepen door Suezkanaal Toelichting op beursbegrippen Het een en ander over soorten pandbrieven MAANDAG 8 JULI 195T Vanmorgen om precies kwart voor elf is de eerste minister van India, Pandit Nehroe, met een vier-motorig vliegtuig van de Indiase Luchtmacht op het marine vliegkamp Valkenburg aangekomen. De eerste minister was vergezeld van zyn zuster Shrimati Vijayalakami Pandit, die hoge commissaris van India in Londen is. Op het platform waren tal van autoriteiten ter begroeting aanwezig, onder wie minister Luns, de ambassadeurs van India, Engeland, Canada, Australië, Pakistan en Zuid-Afrika. Nehroe blyft twee dagen in ons land. Na de begroeting inspecteerde premier Nehroe, begeleid door de commandant van het marine vliegkamp, kolonel A. W. Witholt, de erewacht, terwijl de kapel van het vliegkamp marsmuziek speelde. Vervolgens werden tal van autoriteiten voorgesteld aan de hoge gast, die zich daarna onderhield met landgenoten, van wie de dames in nationaal kostuum wa ren gestoken, die ter begroeting naar het vliegveld waren gekomen. Kinderen boden de premier bloemen aan. Onrust In Hongarije De Hongaarse minister van Binnen landse Zaken heeft op een partijbijeen komst verklaard, dat de vijanden van het tegenwoordige regiem in Hongarije trach ten opnieuw onrust te verwekken. „Zij zetten aan tot sabotage en brandstich ting, dreigen met een tweede opstand en speculeren op het uitbreken van een der de wereldoorlog". De dertigjarige Hongaarse fabrieks arbeider, Bela Barta, die schuldig is be vonden aan het leiden van een aanval op Russische militairen in december van het vorige jaar te Miskolc, is terechtge steld, aldus meldt de Hongaarse pers. Op 28 juni was gemeld, dat Barta ter dood veroordeeld was. Bij het bedoelde gevecht te Miskolc kwamen vijf mensen om het leven en werden veertien gewond. Het werd geleverd een maand nadat het georganiseerde verzet in Hongarije was gebroken. Overleg In Canada over atoomkracht Churchill gelooft niet in gevaar voor gezondheid In totaal 83 vakverenigingsleiders en natuurkundigen hebben er bij president Eisenhower op aangedrongen te streven naar onderhandelingen over een verbod van „alle kernproeven die kunnen wor den geconstateerd door een controle- orgaan van de Verenigde Naties". Zij prijzen het streven van de president om met andere landen tot overeenstemming over ontwapening te komen. Mislukking van de Londense ontwapeningsconferen tie achten zij schadelijk voor het aan zien van Amerika. Op de vraag naar een nadere preci sering antwoordde een woordvoerder van ae groep, dat deze de een of andere over eenkomst op het oog heeft, waardoor controleploegen van de V.N. niet alleen de proeven van grotere omvang, die in de hele wereld geconstateerd kunnen worden, kunnen controleren maar ook de proeven van kleinere omvang, die binnen de grenzen van bepaalde landen gehouden worden. Onder degenen, die het verzoek aan Eisenhower steunen, bevinden zich de voorzitter van de vak bond voor arbeiders in de autoindustrie, Walter Reuther, en de theoloog Rein- hold Niebuhr. In Pugwash in de Canadese staat No va Scotia is zondag een aantal atoom geleerden begonnen met de bespreking van de vraag op welke manier de mens heid de krachten kan beheersen, die de wetenschap heeft ontketend; 22 geleer den onder wie 2 Nobelprijswinnaars, zijn uit tien landen naar deze plaats geko men. De conferentie is georganiseerd door de Britse wijsgeer en wiskundige Bertrand Russell. De 85-jarige Russell was echter door ziekte verhinderd de conferentie bij te wonen. Oud-premier Sir Winston Churchill heeft zich zaterdag in een toespraak ge schaard achter de wetenschappelijke deskundigen, die van mening zijn. dat de gevolgen van de proeven met kern wapens in de huidige omvang wat de gezondheid van de mensheid betreft, te verwaarlozen zijn. Eenvoudiger navigatie voor vliegtuigen De Amerikaanse Marine heeft bijzon derheden bekendgemaakt over een „elektrochemische integrateur" door toe passing waarvan een „revolutionaire vermindering" mogelijk is van het vo lume, het gewicht- en de prijs van het tegenwoordige naoagatie-instrumenta- rium voor vliegtuigen. Het instrument bestaat uit een aan tal elektroden, gedompeld in een jo- diumoplossing, waarvan de chemische samenstelling zich wijzigt naarmate het vliegtuig van richting verandert. Daar mede verandert ook de elektrische stroom, die opgewekt wordt. De „integrator" heeft de grootte van een theekopje. De instrumenten die hij moet gaan vervangen, wegen soms hon derden kilo's. Minister Luns sprak daarop een offl- oleel begroetingswoord, waarin hy ver klaarde, dat Nederland trots is op dit be zoek, vooral omdat dit het eerste bezoek is van de premier aan Nederland, aldus de minister, die er op vertrouwde, dat de betrekkingen tussen de beide landen door dit bezoek versterkt zullen worden. Pre mier Nehroe begon met er lachend op te wyzen.dat het reeds de tweede maal is, dat hij in Nederland vertoeft: de eerste keer was dertig jaar geleden!! De pre mier sprak de hoop uit dat er onderling een beter begrip zal komen tussen de volkeren: de werkelijke barrières tussen de landen vormen niet zulke grote pro blemen, die vindt men pas bij het op ruimen van de barrières, die bestaan in de geesten der mensen. Hierop vertrok het gezelschap per auto naar Kasteel Oud-Wassenaar. Om 12 uur werd Premier Nehroe ont vangen door minister-president, dr. W. Drees. Het onderhoud duurde 10 minuten. NIEUWE UITGAVEN Moord op het eindexamen. Detective roman van TJadllng Dix. Uitg.; LeopdM, dien Haag. De reis van de saffieren ster. Avonturen aan boord van de „Willem Ruys", door Henriëtte van Eyk. Uitg.: Het Wereld venster, Baa/rn. De spelregels van het wegverkeer; enige hoofdstukken van wegenverkeersrecht door Mr. F. F. Lindeman. Uitg.: Tjeenk WÜIlnlk en Zn N.V.. Haarlem. Concordantie op den Bijbel, in de nieu we vertaling van het Nedterlandsche Bij- Ultg.: J. H. Kok N/V- ipen. Argentinië verbreekt de relaties met Venezuela Het Argentijnse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zondagochtend medegedeeld, dat Argentinië de diplo matieke betrekkingen met Venezuela heeft verbroken. Zaterdag was de Ar gentijnse ambassadeur te Caracas „per sona non grata" verklaard, maar een woordvoerder van de Venezolaanse re gering had betoogd, dat deze maatregel, die de terugroeping van de ambassa deur ten gevolge had. niet een verbre king van de diplomatieke betrekkingen inhield. Het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde la ter, dat in de Argentijnse ambassade in Caracas complotten zijn gesmeed om politieke vluchtelingen in Venezuela te vermoorden. Argentinië heeft, zoals ge meld, donderdag bij Venezuela gepro testeerd tegen de politieke activiteit in dat land van de gewezen Argentijnse president Juan Peron. Een en ander heeft nu dus geleid tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen. Toen er gistermiddag bij de brand weer te Oegstgeest een melding binnen kwam wegens een brand in de omgeving van de Haarlemmervaart en de brand weerauto. uiteraard met spoed, de gara ge verliet onder geloei yan de sirene, vond er een ernstig ongeluk plaats. Op de Rh ij ngeesterstraatweg, waar de auto de garage verliet waren er enkele kin die gevaarlijk dicht naar de uitrit lie pen. Dit werd noodlottig voor de acht jarige jongen M. de Bruin, wonende in de Deutzstraat. Hij raakte bekneld tus Chef-kek „Kota Agoeng" aan Javakust vermist Zaterdagmorgen werd op het m.s. „Kota Agoeng", dat zich langs de Javakust op weg van Cheribon naar Soerabaja be vond, de 30-jarige chef-kok C. van Ant werpen uit Rotterdam vermist. Hij was 's nachts omstreeks kwart voor een voor het laatst gezien. De gezagvoerder, kapitein G. F. Oor ver, heeft terstond alle schepen in de omgeving gewaarschuwd en liet zyn schip ruim zeven uur terugvaren tot de plaats, waar het schip om middernacht was ge weest. Helaas mocht een en ander geen resultaat hebben, zodat aangenomen mpet worden, dat Van Antwerpen, die ruim zeven jaar geleden bij de Kon. Rot- terdamsche Lloyd in dienst trad, om het leven is gekomen. Hij laat een vrouw en een dochtertje van een jaar achter. Weer een Israëlisch-Syrisch grensincident Het Britse blad „Observer" bericht uitschip „Empire Fowey" bij Port Said het Tel Aviv, dat onlangs Israëlische ver tegenwoordigers te Rome besprekin gen hebben gevoerd met afgevaardig den van Arabische vluchtelingenorga nisaties. De Israëliërs hadden bij deze gelegenheid betuigd bereid té zijn de vluchtelingengezinnen die zich in een Arabisch of westelijk land wilden ves tigen, schadeloos te stellen. Dit initia tief ontspruit aan het verlangen van de Israëlische machthebbers om tot een vergelijk te komen over enkele vraagstukken, die een verbetering van de betrekkingen tussen Israël en zijn Arabische buurlanden in de weg staan, aldus de Observer. Binnenkort zullen Britse troepen transportschepen voor het eerst sedert het Suezkanaal weer voor de scheep vaart is geopend, gebruik maken van deze waterweg aldus heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Oorlog zaterdag te Londen meegedeeld. Op 26 juli zal het troepentransport kanaal binnenvaren op weg naar het Verre Oosten. Twee dagen later zal de „Devonshire" met militairen uit Jorda nië in noordelijke richting door het kanaal varen. Volgens de bekendmaking van het mi nisterie mogen de Britten in Egypte niet van boord. Zaterdag is voor het eerst een Frans schip via de Golf van Akaba in de Isra ëlische haven Eilath aangekomen. Het vrachtschip was afkomstig uit Djiboeti. Een militaire waarnemer van de Ver. Naties en een Israëlische officier heb ben gisteren in het gebied van het Hoeleh meer dan twee uur in dekking moeten liggen, omdat van Syrisch ge bied af met machinegeweren op hen geschoten werd. De twee officieren werden door een Israëlische patrouille uit hun benarde positie ontzet. Zo heeft een Israëlische legerwoordvoer- der gisteren in Tel Aviv verklaard. sen muur en brandweerauto en liep ernstige verwondingen op. Tijdens het vervoer naar het Academisch Ziekenhuis is de jongen overleden. Naar de schuld vraag wordt nog een onderzoek inge steld. Inmiddels bleek dat de brand plaats vond naast een boerderij in de omge ving van het Zwanengat. De hooiberg had vlam gevat en brandde grotendeels uit. Daar de boerderij op het grond gebied van Warmond lag en de brand weer uit die gemeente was gewaar schuwd nam deze de taak van de Oegst- geester brandweer over, die zich ertoe bepaalde de boerderij nat te houden. Onderhoud Sastroamidjojo— Nasser De vroegere Indonesische minister president Ali Sastroamidjojo heeft in Cairo een onderhoud gehad met de Egyptische president Nasser over de we reldsituatie en de Egyptische-Indonesi- sche betrekkingen. Na afloop van zijn gesprek verklaarde Sastroamidjojo, dat het Aziatisch-Afri- kaanse blok op weg is een sterke inter nationale macht te worden. Voorts prees hij de wijsheid van dit blok om zich van aansluiting bij enigerlei economische of militair verdrag te onthouden. Sastroamidjojo is doorgereisd naar New York .waar hij zal optreden als per manent vertegenwoordiger van Indone sië bij de V.N. Beschuldigingen over en weer Het in Djakarta verschijnende blad „Indonesia Raya" heeft de communis ten ervan beschuldigd zelf de hand erin te hebben gehad bij de bom-aan- slagen op hun hoofdkwartier in Dja karta teneinde een excuus te vinden om hun vijanden aan te vallen. De Communistische partij gaf de schuld ervan echter aan „contra-revolu tionairen". Volgens het centrale comité van de communistische partij was het incident een „poging der contra-revo lutionairen om de communistische par tij te verslaan en communistische lei ders te vermoorden. De anti-communis ten in Indonesië maken, volgens het co mité, gebruik van „terroristische en fas cistische methoden". In week van 27 juni t.m. 3 juli 1957 GEVESTIGD J. W. Eijck en fam., chef-verkoper. Tit. Brandsmaln. 37; H. Brandt en fam., stoe- lenmatter en verkoper. Woonwagenkamp; P. J. Kaptein en fam.. leraarllch. opv., Mulderstr. 67; H. A. M. M. de Folter, kin- der-juffr.. Tit. Brandsmaln. 37; E. W. van de Berg, verpleegster, Utr. Jaagpad 73; L. de Voogd, kapster, Poelgeeststr. 15; C. M. M. de Wit, Herensteeg 17; A. M. van der Helm-Pesant, Schachtenhof 5; M. E. C.C. Ladema, verpleegster, O. Herengracht 13; J. J. Thomas, onderwijzer. Plantage 4; A. P. A. van der Klugt. verpleegster Haar- lemmerstr. 256; C. de Ruiter, timmerman, Rijndijkstr. 59; M. J. Lezwijn—De Mey, St. Buysingstr. 4; W. L. de VriesBoon. apothekers-ass.. Turfmarkt 10: J. J. Jan- Jansen, Rijnsb.w. 29a; J. Bavelaar bank- instller, Utr. Jaagpacj» 12; M. P. Leem huis. Leeuwerikstraat 31; C. E. de Jong, los-werkman, a/'to Haarl.trekvaart; A. K. Erades. loodgieter, de Goejestr. 40; E. W. van der Heiden, 11. verpleegster, Leuven- str. 18; M. H. Clant, Atjehstr. 51. VERTROKKEN R. R. Hugenholtz en fam., RIJnsb.singel 9, naar Vught, St. Lambertusstr. 45; C. van der Berg en fam. Driftstr. 43a naar Rijswijk, Rembrandtkade 254a; C. van der Poel en fam., Fagelstr 44 naar Drieber gen, Bosstr. 150; M. Smitgeb. Zwart en fam., Oranjegrt. 4-1 naar Utreoht, Verenl- gingsstr. 80; J. Koudljs en fam., Bree- straat 130a naar Canada; L. H. J. M. Ha- geraats en fam., Zoeterw. Singel 39 naar Indonesië- L. Kooijmian geb. Van Delft en fam., H. Morsweg 47 naar Rijnsburg, Kerk- str. 5; A. van Herk en fam., Cobetstr. 51 naar Ouderkerk a/d Ussel, Soestdijkse- weg 39; J. P. Kuyvenhoven en fam., Lam- mensch.weg 69 naar Voorburg. Westen- burgstr. 41; R. Klein en fam., J. de Wltt- str. 46 naar Ver. Staten v. Amerika; Quist, Hoflaan 40 naar Den Helder, Bul- tenhave 5; M. de Vos. Rijn- en Schlek. 5 naar Oegstgeest, Leldsestr.weg 5; M. van Brummelen. de Wetstr. 5 naar PJJnacker, Akkersdijk 28; J. C. M. Bazelmans—v. d. Klugt, Haarlemmerstr. 256 naar Ver. Sta ten van Amerika; G. Varga. Vrouwensteeg 11 naar Canada; H. G. J. van Gerwen, Langebrug 6 naar Breda. Teterlngenstr. 24 L. M. Overmars, Langebrug 53 naar 's-Gravenhage. Oostduinln. 161; M. B. H. v. d. SteenDassen. Breestraat 73a naar Amsterdam, Uiterwaardenstr. 146; C. van der Wulp Noordeinde 2a naar Haarlem, J. Gijzenkade 246: M. van Beek. Zoeterw. Singel 56a naar Barendrecht. Ie Baren- drechtseweg 51: R. J. Vleerbos, Meldoorn- str. 35 naar China: V. Di Bello. Schelpen kade 41 naar Italië: A. A. Hulsman—Heldt Boshuizerkade 70 naar Katwijk. Kerkstr. 40- J. M. M. Doove. Morsweg 96 nr. Ver. St.' v. Amerika: N. Kramer. Rijnsb.w. 50 nr. Arnhem. Beukenlaan 14a; E. M. Holtrop Huisingh. Rijjisburgerweg 29a naar Maarn, Berkenlaan 5; A. Bodemeyer, Rijnsbur- gerweg 167 naar Amsterdam, Prinsengrt. 769; M. H. Plak, Boerhaavelaan 19 naar Suriname; M. B. Rosenthal, Merelstr. 45 naar Ver. Staten van Amerika; J. C. MaijsLangeveld, HaarLstr. 315 naar Zie- rdkzee. Appelmrt. 10; W. L. BoutierLork a/b Haar lemmervrt. naar 's-Gravenhage, Nw. Molstr. 72; J. Geerards. Meerhof 25 naar Brunssum, Pr. Hendrikln. 235; E. L. AdolfBartlertt. Zoeterw. Smgel 40a naar Groot-Brlttannlë; L. C. Dijkman, Vree- wljkstr. 20 naar Amsterdam. Kerkstr. 228; H. Reinders. Witte Singel 27 naar Haar lem. Hazepatersln. 24; R. K. F. Planken- stelner, Morsweg 7a naar Oostenrijk; A. Anker. Terweepark 3 naar Zierikzce, Ha venplein 19: D. C. Bekkers. Pelikaanstr. 17 naar De Bilt. Gezichtslaan 162; J. C. A. Elshof, Haarl.str. 139a naar Rotterdam. Vlerambachtstr. 151; A. A. van Beek. Hooi gracht 58 naar Wassenaar. Bernhorstln. 10; C. J. G. Vogels. Hooigracht 15 naar Hilversum. Koningstr. 21; H. Meins, Ulter- stegrt. 34 naar Duitsland; A. P. Verheem, Burggravenln. 91 naar Breda.-Burg. Ser- rarisln. 20; J. E ten Raa, Franchimont- laan 34 naar Wlsch. Terborgseweg 4: N. A. van der Horn,. Stieltjesstr. 25 naar Alm- kerk. Julianaweg 14; "J. H. Prevo, 3 Oc- toberstr. 26c naar Zutphen, T. v. Poort- vlietweg 23; R. M. Smeets, Witte Singel 71 naar Maastricht, Kalfstr. 14; H. M. Wondergem, Toussaintkade 15 naarNoord- wijk, Langeveld 29; H. E. J. Mulder. Oude Ryn 8 naar Rotterdam, Manpad 57. Soemoeal negeert zijn ontslag MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 8 Juli Veemarkt: Aan voer ln totaal 1708; vette koelen 1078; Varkens 630. Notering: Vette koelen le kw. 300/325. 2e kw. 263/299 3e kw. 250/ 260; varkens (lev. gew. 176, 174, 172 per kg-' TER AAR. 6 Juli Groenteveiling: Tuinbonen 1.09—1.13 per 10 kg. Augur ken; basterd 57. grof A 62. grof 1. 44, OD! 28, E 2229. idem geel 810. alles per kg. Luitenant-kolonel Ventje Soemoeal, die onlangs van zijn functie als ter ritoriaal commandant in Oost-Indo- nesië is ontheven, heeft dit ontslag gisteren openlijk verworpen. Volgens berichten in de pers verklaar de Soemoeal tegenover een delegatie van de Oost-Indonesische jeugdraad in Noord-Celebes, dat hü de opper bevelhebber in Oost-Indonesië zal blijven „met of zonder de toestem ming van de centrale regering". Soemoeal zeide hierbij dat zijn troe pen hem nog trouw zijn. Hij voegde eraan toe, dat hij zijn hoofdkwartier binnenkort van Makassar naar Noord- Celebes zal verplaatsen en een rondreis door Indonesië zal maken. In juni was generaal-majoor Abdoel Haris Nasoetion chefstaf van het Indo nesische leger naar Makassar gegaan, waar hij Soemoeal onthief van zijn functie als commandant van het ze vende militaire territorium. Bovendien verdeelde hij het gebied in vier militaire districten. Voor drie van deze districten zijn reeds commandan ten benoemd. De maatregelen van Nasoetion wer den in Djakarta gezien als een over winning op het opstandige Oost-Indo nesië. Maar Soemoeal verklaarde het overwegende christelijke Noord-Celebes tot een autonome provincie, waarmee hij 't gezag van de centrale ergering negeer de. Soemoeal had op 2 maart de macht in Oost-Indonesië aan zich getrokken. „Begooche]d Zwolle" Blauwvingers werden bij de neus genomen (Speciale berichtgeving) Drie dagen lang is Zwolle ln een magische ban geweest. Vrijdagavond begon er het zesde jaarlijkse natio nale congres voor de goochelkunst van de Nederlandse Magische Unie met een stunt-programma in de open lucht. Het congres bestond verder in hoofdzaak uit een intern concours, waarvan ruim 50 van de 350 congres sisten deelnamen. De inzet was de itel 1957 in zes klassen, met als alge mene ereprijs de „Grand Prix". Het was een teleurstelling, dat de jury niet te kunnen toekennen, zoals ook in enige andere klassen de eerste prijs bij de jury bleef. De Zwollenaren genoten van dit ma gische bezoek. Men kon groepjes mensen op straat om goochelaars heengeschaard zien. Spontaan werden kaarten op de trottoirband op rijtjes gelegd en het al oude spel van vingervlugheid en aflei dingsmanoeuvres nam heel wat „blauw vingers" (Zwollenaren) bij de neus. In nachtshow zaterdagavond kwamen tal van prominente buioenlanders op de planken en gisteravond kwamen de win naars in een galavoorstelling voor heb voetlicht. Teams van goochelaars trok ken zaterdag naar de Zwolse ziekenhui zen en het gemeentelijk sanatorium en zaalpatiënten en ambulanten deelden zo ook in de algemene „begoocheling". Eerste ln de afdeling algemeen goochelen werd de 21-jarige Amsterdam mer Ronald Abas (Ronaldo), aan wie tevens de meer dan een halve meter hoge Mystic Craig-wisselbeker voor het origineelste nummer werd toegekend, alsmede de zilveren goochelstaf van Trlks. De tweede prijs werd toegekend aan Ted Alton and Comp Amsterdam, Frans Biemans, Oosterwij k, en aan de Stahe Stefani's Amsterdam. De eerste prijs manipulatie werd niet toegekend; twee Peter Oan, Hilversum, drie Theo Winkel uit Utrecht. Het kin- dergoochelen wonnen Ad Engel en Koko uit Amsterdam. Twee Amarco Noordwijk extra prijs jury Jo Langenberg Rotter dam. De titel van de klasse mentale magie ging naar Anverdi, Leiden. Eerste prijs micromagie won de in Zwitserland wo nende landgenoot Peter Forton, twee Han van SenUs, Rotterdam. Eerste prijs tartomagie werd niet toegekend, twee Ted Biet, Amsterdam, drie Phoa Am sterdam, speciale prijs Commissaris der Koningin in Overijssel Helga und Hox-st Mühler Duitsland, de prijs voor de beste buitenlandse deelnemer werd gewonnen door Milan Trnka en Georg Kroupa uit Praag. Een extra prijs van de V.V.V. Zwolle ging naar Edvard en Dagmar Mazakian, eveneens uit Praag. Kapitein J. C. Flach van het emi- giantenschip „Waterman" met zijn vliegende verstekelingen" op de brug van zijn schip." In het Kanaal streken zes postduiven vermoeid op het schip neer. Vermoedelijk had den zij deelgenomen aan een wed vlucht. In provisorisch gecon strueerde hokken maakten zij de verdere reis naar ons land mee. In ons land zal getracht worden hun Hcktmaiige eigenaars op te sporen. Een geliefd beleggingsobject mag men de pandbrief noemen, een obligatie zonder speciale zekerheid, maar uitge geven door een instelling die er haar bedrijf van maakt gelden uit te zetten onder hypothecair verband op lande rijen, gronden huizen, gebouwen, sche pen etc., al naar gelang de aard van het bedrijf. Zonder speciale zekerheid, schreven we. Want het is niet zo dat een pand brief, zoals de naam suggereert zeker heid vindt in een of meer panden met hypotheek belast; elleen de instelling die deze pandbrieven uitgeeft, heeft deze zekerheid. Een pandbriefhoudex kan dus niet overgaan tot dwingende maat regelen om zijn vordering geheel of ge deeltelijk op de hypotheeknemer te ver halen. Dit kan alleen gebeuren door de hypotheekbank, die dit recht bij het verstrekken van het geld verworven heeft. In zoverre geven de pandbrieven op zichzelf dus niet meer zekerheid dan een gewone obligatie zonder speciale zekerheid, maar is zij onderworpen aan de goedheid van de debiteur, in dit ge val de hypotheekbank. Intussen is het wel zo, dat de hypo theekbanken die de pandbrieven uit geven. zich aan alle kanten trachten te dekken voor eventuele stroppen. In de regel wordt niet meer dan 60 a 70% hypotheek verstrekt op de onderpan den, die door een aan de bank ver bonden taxateur geschat zyn. Deze schattingen zijn doorgaans ook al aan de lage kant. Niettemin zyn in het ver leden wel moeilijkheden voorgekomen. Oudere lezers onder ons zullen zich byv. j het debacle van de Veendammer Hypo theekbank nog herinneren. Vooral in crisisjaren, bij dalende prijzen, leeg stand enz. hebben de banken vele onder panden moeten inkopen om aan hun trek te komen, als het hun daarmee al gelukte, terwijl de zwakste onder hen tot opvraging van het obligo op het aandelenkapitaal en tot regelingen met pandbriefhouders moesten komen. De bakermat van het hypotheekbank- bedrijf ligt in Duitsland, waar men be gon met het verstrekken van geld op landerijen. In 1861 werd hier te lande de eerste hypotheekbank opgericht, maar de ontwikkeling kwam slechts traag op gang. Dit veranderde na 1890 en sinds dien is er een groot aantal opgericht. De omstandigheden hebben echter later gedwongen tot een sterke inkrim ping van het aantal zelfstandige hy potheekbanken. Thans is het zo, dat er door fusies en overnemingen nog slechts een klein aantal is overgebleven, dat zich in de loop der jaren zeer sterk heeft kunnen maken. Weliswaar werken nog veel kleinere hypotheekbanken on der eigen naam, maar de meeste daar van behoren tot een der grote concerns, de Westlandsche, de Friesch-Groning- sche en de Utrechtsche. In het hoofdstuk over nie;t-volge- storte aandelen vertelden wij reeds het een en ander over het hypotheekbank bedrijf, nl. dat zij met weinig eigen ka pitaal werkt, welk kapitaal ook nog slechts gedeeltelijk, in de meeste geval len voor 10% is gestort. Aandeelhouders blijven aansprakelijk voor de bijstor ting van de resterende 90% (het obligo). In tijd van nood kan de bank van deze by stortingsplicht gebruik maken. Behalve de hypotheken, die de pand brieven dekken, hebben pandbriefhou ders dus ook nog het niet gestorte deel van het aandelenkapitaal als stootblok dat de eerste klappen opvangt, vóór zich. 1 De verhouding tussen het geplaatste deel van het maatschappelijk kapitaal (in clusief het obligo) en het totaal der uit staande pandbrieven is meestal statu tair vastgelegd. De norm is, dat maxi maal 10 maal het geplaatste kapitaal plus eventuele reserves aan pandbrieven mag uitstaan. Ook dient er een goede verhouding te zijn tussen het bedrag der uitstaande hypotheken en dat der uitstaande pandbrieven. Laatstgenoemde mogen normaliter het bedrag aan uit staande hypotheken niet overtreffen. De winst van een hypotheekbank is gelegen in het verschil tussen de rente, die zij op de pandbrieven betaalt en de rente, welke zij op haar uitgezette gel den ontvangt, de rentemarge genaamd, terwijl natuurlijk de in het bedrijf werkzame reserves ook hun revenuen afwerpen. Wij laten hieronder enkele cijfers volgen van drie zelfstandige concerns, waarvan de aandelen by het publiek uitstaan: Men ziet, dat de Westlandsche en de Friesch-Groningsche van vrijwel even- grote omvang zijn, ook dat de Friesch- Groningsche wat de rentemarge betreft aan de kop staat. Nu kan dit min of meer toevallig zijn, omdat deze marge op een be paalde dag berekend wordt (31 decem ber) en elke dag wijzigingen intreden, maar ook aan het eind van 1955 lag de reptemarge bij de Friesch-Groningsche het hoogst van deze drie banken. Daar de hypotheekbanken als gezegd met een klein eigen kapitaal werken, kunnen zij in de regel hoge dividenden betalen. De Friesch-Groningsche keerde over 1956 30% uit, de Westlandsche 32%. de Utrechtsche 18%. De drie hiergenoemde banken bestrij ken tezamen meer dan f. 700 miljoen van het hypothecaire crediet. Rekent men de 's Gravenhaagsche erbij (welker aandelenkapitaal in het bezit is van de Nederlanden van 1845) dan wordt dit bedrag een kleine f. 850 miljoen. Wan neer men weet dat het totale bedrag dat de hypotheekbanken aan hypothe ken hebben uitstaan op het eind van 1955 ruim f. 900 miljoen bedroeg (cijfers per eind 1956 zijn ons nog niet bekend) dan blijkt wel, dat het hypotheekbank bedrijf zeer sterk geconcentreerd is. Toch maken de hypotheken, .gesloten via banken, nog maar een klein percen tage uit van het totaal bedrag hypothe ken in Nederland Wij vinden het to taal cy'fer bij het Centraal Bureau voor de Statistiek niet meer geregistreerd, vermoedelijk omdat de gegevens daar over onvolledig zyn, maar een ruwe schatting leert, dat de hypotheekbanken op ongeveer 10% van de totale hypothe ken beslag hebben gelegd. Behalve via pandbrieven, komen de hypotheekbanken ook aan de benodigde kapitalen door leningen op schuldbe kentenissen, welke door de grote (in stitutionele) beleggers worden verstrekt. In de cijfers die wy hierboven saven, zijn de leningen op schuldbekentenis in het pandbrieven bedrag begrepen. Het scheepscrediet wordt o.m. ver strekt door de scheepshypotheekbanken, die in verband met de aard van het on derpand, in de regel tegen een hogere rente moeten lenen en ook tegen een hogere rente geld uitzetten. (De vorige artikelen in deze serie verschenen in onze nummers van 18 en 19 januari, 11, 12 en 13 februari. 1, 9. 23 en 25 maar, 1,5,18 en 20 april, Ï8 mei 7 en 12 juni). Per 31 december 1956 Uitstaande hypotheken Uitstaande pandbrieven Gemidd. rente hypotheken Gemidd. rente pandbrieven Rentemarge Kapitaal (incl. obligo) Reserves Westl andsche f. 285 miljoen f. 267 miljoen 4.016% 3.269% 0.747% f. 13.6 miljoen f. 18.- miljoen Fr.-Groningsche f. 288 miljoen f. 263 miljoen 4.0230% 3.2047% 0.8183% f. 10.3 miljoen f. 20.8 miljoen Utrechtsche f. 144 miljoen f. 136 miljoen 3.986% 3.274% 0.712% f. 7.5 miljoen f. 8.6 miljoen

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8