Nederlandse atleten leden zware nederlaag in Antwerpen Slechts op vijf nummers winst voor de Oranjebroeken Rob Pommee (Holland) imponeert met tivee nationale titels CIRCUIT ZANDV00RT ZONDAG 14 JULI KNVB SCHRAPT STRAFFEN TEGEN AJAX-BESTUUR Wedstrijd Leidse Watervrienden werd groot succes MAANDAG 8 JULI 1957 Belgische ploeg telde zeven invallers (Van onze atletiekmedewerker) Nederland heeft de 24e landenontmoeting in de reeks tegen de Bel gen gisteren in het knusse en gezellige Beerschotstadion te Ant werpen gehouden verloren. Maar het was geen gewone nederlaag, verre van dat. Zelfs geen eervolle. Een Belgische nationale ploeg, waarin liefst zeven invallers stonden opgesteld, verpletterde het oranjeteam finaal en stuurde het na afloop met een puntenverschil van 59(!) naar huis. Een resultaat dat in de lange uitwisseling tussen beide landen nog zelden of nooit is voorgekomen. Slechts op vijf nummers vergaarden de Nederlanders puntenwinst, alle verdere onderdelen van het programma brachten zwaar of minder zwaar verlies. de leiding ging de eerste 1000 meter van de 5 km in 2.48 min. Drie en een half duizend meter voor de finish waren er twee groepen gevormd met Viset daar tussen hangend. De situatie was toen als volgt: Aan de kop Van Hoof, daarachter Lucien Hanswijck en de Nederlandse in valler Hein Cujee, die fantastisch goed liep, dan op ruim dertig meter Viset en ver daarachter Keesom en de derde Belg Jouret. Achthonderd meter voor het einde werd Cujee losgelopen, twee honderd meter daarna sprintte Van Hoof weg van zijn makker. Lucien Hanswijck zakte toen snel af en werd op de streep bijna geklopt door een fel spurtende Cujee, die met 14.46.4 persoonlijk record liep. Voor Henk Viset was de vierde plaats. Het begon zo goed Inderdaad het begon zo goed voor Ne derland. Het eerste nummer de 110 me ter horden was een volledige triomf. Peter Nederhand (na M.O. examen gymleraar weer actief), Eef Kamerbeek en Jan Parlevliet bezetten de eerste drie plaatsen en dat gaf al meteen een voor sprong van 10 punten. De verwachtingen van de Hollanders, die toch al vrij hoog gespannen waren daar rekenen we onszelf eerlijkheids halve ook bij schoten nóg een stuk hemelwaarts, om direct daarop kapot ge slagen en vervolgens deskundig ver- gruizeld te worden. De volgorde op de 100 meter sprint was n.l. totaal omgekeerd evenredig aan die op de 110 meter horden. Nu waren drie Belgen de snelsten Gelijke stand dus. Daarna werd Holland systematisch naar de nederlaag gedreven. Na negen nummers al een achterstand van 40 pnt., na vijftien nummers 51. Het werd tenslotte een verschil van 59 pnt, een succes, waarmee een deerlijk gehavende Belgische ploeg geweldig blij was. Eind uitslag 238%—179% pt. LOOPNUMMERS VOOR DE BELGEN. Behalve de 1500 meter (11 of 11) wa ren alle loopnummers voor de superieure Belgen, Roger Moens, de wereldrecord houder op de 800 meter (1.45.7) won deze afstand, zoals hij wilde in 1.49.9. Tanghe was na 300 m. opgerukt naar de tweede plaats en Moens was wel zo verstandig het tempo niet te snel op te voeren, zodat zijn ploeggenoot hem zou kunnen bijhouden, in welke opzet hij volkomen slaagde. Was Henk Heida op de laatste 50 meter niet zo furieus naar voren gekomen, dan was ook de derde plaats voor België geweest. En Meindert Blankenstein dan zult U vragen? Wel de Hagenaar liep de slechtste race van zijn leven, begon vanaf de laatste plaats en eindigde als laatste. Wij konden ons niet aan de indruk onttrekken, dat hij enigszins ongeïnterresseerd liep. Als excuus voor zijn falen voerde Blankenstein een verkoudheid aan. Bierlaire startte op de 400 meter be slist vals. Het sportieve publiek gaf luide blijk van zijn afkeuring, toen de starter niet terugschoot. Yska was hierdoor volkomen in de war gebracht en bakte er niets meer van. Achthonderd meter crack Henk Haus, die zijn plaats op deze afstand aan Harry Janssen had moeten afstaan en nu op de 400 meter startte, was de beste Nederlander met zijn derde plaats in 49.4 achter Bier laire 48.9 en Nanet 49.2. Met Jan van Hoof, de kleine Belg aan Trainingswedstrijden van Afd. Leiden KNAU (Van onze atletiekmedewerker) Op de Jaarvergadering van de Afde ling Leiden van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie werd afgelopen winter besloten voor de atleten en atletes uit het district z.g. trainingswed strijden te gaan organiseren, teneinde de belangstelling voor verschillende „vergeten nummers" weer wat op te voeren en de atleten de kans te geven ook eens hun kunnen te tonen op een onderdeel dat niet hun specialiteit is. Hoewel voorzitter Noordejibos en zyn helpers trouw hun best doen, laten de dames en heren het wat de belangstel ling betreft er wel een beetje bij zitten. Op de laatste avond waren de atletes van WIK (Wassenaar) en MSV (Noord- wijk) benevens Snel en Lenig (Wasse naar) niet eens aanwezig. Sportief en Nieuw Brunhilde en in mindere mate Bataven sloegen echter een goed figuur en tussen deze drie verenigingen wer den de ereplaatsen op de verschillende onderdelen van het programma ook verdeeld. De uitslagen luiden: 200 meter dames: le serie: 1. A. Wit- teman, Bat. 29.-; 2. R. Strik, Sportief 29.8; 3. S. Bodijn, Sp. 29.9; 4. W. den Tonkelaar, N. Br. 32.8. 2e serie: 1. A. Witteman, Bat. 30.-; 2. H. Vossen, N. Br. 30.1; 3. H. v. d. Voort, Sp. 30.5; 4. J. Pluimgraaf, Sp. 32.1. Discus dames: 1. W .den Tonkelaar, N. Br. 23.57 m.; 2. L. v. d. Boogaard N. Br. 23.45 m.; 3. Th. van Venetiën, N. Br. 21.27 m.; 4. J. Halverhout, Sp. 19.86 m.; 5. A. Witteman, Bat. 16.53 m. Hoogspringen dames: 1. J. Halverhout, Spr. 1.33 m.; 2. J. Heyns, Sp. 1.28 m.; 3. C. van Rooyen, Sp. 1.28 m.; 4. en 5. Th. van Venetiën, N. Br. en W. den Tonkelaar, N. Br. beiden 1.23 m.; 6.. en 7. H. Vossen, N. Br. en A. Witteman, Bat. 1.23 m. LICHTPUNT. Jan Parlevliet nam met zijn keurig gelopen 400 meter horden race in 54.1 sec. weer iets van de wrange smaak uit onze mond weg. Want eerlijk, we kon den echt niet aan de indruk ontkomen, dat de onzen zich gewillig ter slachtbank lieten voeren. Zoek en Van Leeuwen lieten hier tenminste zien uit het goede atletenhout te zijn gesneden door vlak voor de finish Van de Abeele te over meesteren. Zij dachten in ieder geval aan de kostbare punten. Een Henk Visser echter, die als Euro pees recordhouder het verspringen na tuurlijk beslist gewonnen zou hebben, kon daaraan niet meedoen wegens een blessure, maar kwam later weer als laatste man in de 4 maal 100 m. uit, waarvan er van een verrekte spier of iets dergelijks niets te merken viel. Dat verspringen werd nu een overwinning voor Salmon, die met 7.25 m. zijn eigen nationaal record met 4 cm. verbeterde. DAPPERE VAN DER BURG. Een atleet die het door zijn vechtlust ongetwijfeld nog ver zal brengen is Jan van der Burg, een van onze 200 meter lopers. Op de nadelige buitenbaan kwam hy tot een knappe derde plaats in 22.4, na Martin van Thournout en Jacques Vercruisse, die met 21.9 gelijke tijd toe bedeeld kregen. De 3000 meter steeple chase was een kopie van de wedstrijd op 16 juni in Vlaardingen. Weer gingen Leenaert en Van den Veerdonck razendsnel weg en Op de 100 meter, jarenlang een „sterk" nummer van Nederland, kwamen onze landgenoten er niet aan te pas. Op de foto ziet rnen de finish: v.l.n.r. de Belg Van Thour nout (3e plaats), Saat (6), Ger- monprez (2), Ar et (5), Vercruysse (1) en achter de laatste onze land genoot Visser (4). weer moest de Nederlander voor zijn overmoed boeten. De tweede Belg, Hui- lebroek, liep Van de Veerdonck tijdens de laatste ronden een heel stuk in, zó zelfs dat onze landgenoot alle zeilen bij moest zetten om voor te blijven. DELNOYE: PRIMA. Joep Delnoye liep een prachtige 1500 meter van kop af winnend in 3.50.8, voor Langenus (B), die op 3.52.4 kwam. Wim Roovers (zes uur training per dag, en een drukke werkkring, is wel een beetje teveel van het goede) stelde als vierde aankomende 'teleur, evenals An ton Jonkers met zijn laatste plaats. De 10 km was de wedstrijd van Mar cel Vandewattyne, die zonder strijd won in 31.34..2 Frans Künen (derde) was met 32.12.4 de beste Nederlander. DE TECHNISCHE NUMMERS. hadden niet veel te betekenen. Cees Koch had zaterdag zijn arm gebles seerd, en dat verhinderde de linksar- mige Rotterdammer zijn kunnen ten- volle te tonen. Er zal nu lalleen een overwinning bij de discusring in. Kogelslingeren was een Belgische aan gelegenheid, met Haest (51.78 m.) en Druyts (48.03m.) op de ereplaatsen, evenals het polstokhoogspringen, waar Van Dijck en Pirlot beiden 4.10 meter sprongen. In de hoogspringbal kwam Wim Nummerdor met 1.80 m. en een tweede prijs niet gek voor de dag en Tonny Mooy vierde zijn comeback bij verspringen door eveneens tweede te worden (6.73 m.). Anne de Jong zorgde voor een Nederlandse zege door de hink- s'tap met 13.92 m. te winnen. ESTAFETTES. Na een slecht stel wissels van de Ne derlanders hadden de Belgen geen moeite meer de 4 x 100 meter in hun kamp te brengen. Tijden 42.1 en 42.3 sec. De 4 x 400 meter was veel spannender. Henk Haus, Harry Janssen en Piet Yska hadden een voorsprong van onge veer vijfentwintig meter opgebouwd om Parlevliet als laatste man tegen Moens een kans te geven. En de atleet uit de Residentie greep die kans, al moest hij zich op het laatste stuk „op de wenk brauwen" naar de finish vechten, maar Parlevliet bleef vóór Moens, hoewel die zijn vierhonderd meters in 47.2 sec.(!) liep en het hele stadion overeind kwam om de Belg aan te vuren. Het verschil werd slechts gereduceerd tot vijf meter! Nederland 3.18.5 en België 3.19.1 (Bel gië: Declerq, Van de Abeele, Desmet en Moens) Voor de eerste maal is het interna tionale kampioenschap voor spring paarden gehouden en wel tijdens het internationaal concours hippique te Jeugdkampioenschappen atletiek (Van onze atletiekmedewerker) Heel jammer was het, dat er op de Nenytosintelbaan aan de Bentineklaan in Rotterdam een windje stond dat de lopers op de sprintnummers een handje hielp. Dat windje was net iets sterker dan die voor records toegestane hulp van 2 meter per seconde en zo kwam het dat er slechts één en niet drie na tionale jeugdrecords sneuvelden op de ze zeer sterk bezette kampioenschappen. Er viel heel wat goede atletiek te ge nieten voor de liefhebbers. In de eerste serie 110 meter horden jongens verbeter de de VenL- junior Marius Bos het na tionale record en bracht het op 14.4 sec. In de finale deed hij dat met 14.5 sec. nog eens dunnetjes over. Topsprinter Piet van Splunter rijp voor de landenploeg senioren gaf een staaltje van zijn kunnen. Veertien dagen terug in Den Haag liep hij tegen de wind in reeds elf seconden rond over de 100 meter. Nu werd het in de serie 10.9 en in de finale .waarin hij zich na ongeveer tachtig meter van de rest van het compacte veld losscheurde 10.7 sec., een nieuw Nederlands record, indien die te sterke wind er niet geweest was. Jaap Noordenbos van Minerva (we schreven vorige week reeds over hem naar aan leiding van de avond wedstrijden van Holland) kwam pal na hem met 10.8 sec. als tweede door de finish stormen. Derde werd Dirks van Olympia met 10.9 en vierde Kal van Marathon uit Vlis- singen met 11 seconden rond. Ook de finale 80 meter meisjes was zeer span nend. Hier werd Willie Kapel (Celebes) winnares in 10.1 sec. dank zij een zeer goede eindspurt, waarin ze even alle kranen opendraaide en wat er toen te voorschijn kwam was voldoende voor de jeugdtitel 1957. Het speerwerpen jongens is wel eens sterker bezet geweest. Met een worp van 53.38 m werd Brouwer van Olympia win naar. Nijs (PSV) had voor de tweede plaats 52.42 m nodig en bleef hiermee ruim een meter voor no 3 van de Heu vel (PH) die de 700 gr. speer op 51.12 m deed belanden. Rob Pommee (Holland) won twee ti tels. Hij bacht het hoogspringen op zijn naam met 1.75 m en stootte tevens de 6 kg kogel verder dan al zijn naaste concurrenten. De afstand was 13.43 m. Hofstede van AAC die tweede werd bleef op 12.63 m staan. Anton van Dorst de kersverse record houder liep een prima 800 meter race en kon zich na 1.58.5 kampioen van Ne derland noemen, evenals Piet Dekker van Suomi, die aan 35.2 sec. al genoeg had om Herman Coenen (ALO) op de 300 m te slaan. Coenen, die vorig jaar nog zo'n opgang maakte en die een gou den atletiektoekomst beloofd werd, was na de eerste 100 meter al geslagen. Sic transit Bij het verspringen konden de jon gens ook heel aardig uit de weg, getui ge de resultaten van de eerste drie: 1. IT. Oswald HAC 6.60% m; 2. M. Mee- wese Haarlem 6.58; 3. M. Bos VenL 6.51 m. Nico Hooiveld (Hollandia H) profi teerde 2900 meter lang van de trekkers diensten van Henk de Vreede (Trekv.). en klopte hem toen op de laatste 100 m. Tijden: Hooiveld 9.01 en de Vreede 9.03. Het discuswerpen jongens was voor Knol (Thor) die 44.77 m wierp, het speerwerpen meisjes voor mej. Berg man van PH met een worp van 33.64 m. Verdere kampioenen: Verspringen meisjes 1. Joke Bijleveld Cel. 5.38 m. Kogel en Discus meisjes 1. Irene Roeken Thor 13.55 en 34.86% m. Polsstok jon gens 1. C. Gelens KenK 3.20 m. 150Ö m. Jongens 1. H. Oude Engberink: Pim Mu iier) 4.08.8. Hoogspringen meisjes 1. Els van der Ploeg Suomi 1.45 m. Vier B-titels naar Leiden (Van onze atletiekmedewerker) De atleten van de afdeling Leiden van de KNAU zijn gisteren bijzonder succesvol geweest bij de Nationale B-kampioenschappen op de sintel- baan aan de Zuid-Larenstraat in Den Haag. Liefst vier kampioenstitels brachten zü mee terug naar de Sleu telstad en daarnaast nog verschillen de tweede en derde plaatsen. Een fraai resultaat voor de Leidse atletiek die enkele jaren geleden in een moeras dreigde weg te zinken, maar die nu weer op alle fronten, zowel bij de jeugd als bij de ouderen, acte de presence gaat geven. De beste verrichting kwam op naam te staan van Maarten Roosenschoon (Holland). Hij won de driesprong met een totaalafstand van 13.19 m., een prestatie die hem in de interlandwed strijd BelgiëNederland in Antwerpen een vijfde plaats geleverd zou hebben. Trouwens de nummers twee en drie: N. de Zwager (Holland Haarlem) en Van Zundert van Thor waren met resp. 13.11 m. en 13.10 m. ook geen kleine jongens. Mario Spadon (Bataven), die dit jaar reeds verschillende goede tijden gelopen heeft, vond nu de beloning voor zijn in spanning in een kampioenschap en een tijd van 16.9 sec. over de 110 m. horden. Clubgenoot Jos Berbee was de sterkste rond de hoogspringbak, waar hij over de lat zeilde toen iedereen al gestrand was en deze op 1.70% m. lag. Ook een kampioenstitel dus. Fred Faber van de Bataven was tenslotte de vierde titel- winnaar met een 100 meter, die hy in de uiterst snelle tijd van 10.9 sec. sprintte. Op de gelijke afstand bij de dames was de hordeninternationale Willie Cysouw (Marathon Vlissingen) de sterk ste met haar 12.4 sec., een tijd die haar naar de A-klasse doet promoveren. Op de 200 meter eiste zij de tweede plaats op in 26.5 achter mej. Nieuwpoort (HAV) die er 0.4 sec. minder over deed. De 200 meter heren was voor de ex-in ternational Bart Verwey (Trekv.), die er een goede 22.4 uitperstte, een tijd die goed genoeg is om weer in de landen ploeg opgenomen te worden, als men ziet wie daar tegenwoordig in rond lopen. Onze landgenoot Van den Veer- donk (links) in duel met de Belg Leenaert tijdens de 3000 meter steeple. Leidse sportploeg naar Oxford Voor de tiende maal gaat dit jaar een groep Leidenaars naar Oxford. De ver tegenwoordiging zal bestaan uit een koor, een aantal wielrenners, tennissers, zwem mers en atleten. De reis wordt zowel heen als terug gemaakt per boot, met dit verschil ech ter dat de heenreis per nachtboot gaat, terwijl de terugweg op de Engelse dag boot gemaakt zal worden. Verzameld wordt zondagavond 21 juli in de hal van het station om 9.15 uur. De ploeg keert terug op 28 juli. Intern. Motor en Zljspanroces der KNMV aanvang I uur PRIJZEN Hoofdtribune f. 6 Tribune f. 4-50 Buitenbaan f. 3.50 Binnenbaan f. 2. militairen en kinderen (behalve tribunes) f. 1 KNMV-leden belangrijke reductie De zaak-Sal In verband met de recente ontwikke ling van de zaak-Vladimir Sal heeft het bestuur van de KNVB besloten de straffen, opgelegd aan de bestuurs leden van de vereniging Ajax op te heffen en een nieuw onderzoek te doen instellen. Het KNVB-bestuur schorste enkele weken geleden de leden van het da gelijkse bestuur van Ajax voorwaar delijk en berispte vier andere be stuursleden, op beschuldiging dat zij in de zaak-Sal onjuiste verklaringen zouden hebben afgelegd. Waterpolo-nieuws Nu de tweede helft van de competi tie is ingegaan en verschillende zeven tallen elkaar voor de tweede maal ont moet hebben, valt met wat meer zeker heid iets te zeggen over de kansen op kampioenschap en degradatie. Nog niet in alle afdelingen. Zo gaat in afdeling D van de 2e klasse de strijd om de leiding tussen de Gouwe en L.Z.C. nog onverminderd verder. De Gouwe liet in de afgelopen week een steekje vallen door gelijk te spelen tegen Swift. LZC staat nu met 7 uit 5 aan de kop met de Gouwe met 6 uit 5 op de tweede plaats. De drie andere zeventallen zijn in een strijd om de onderste plaats gewik keld. Stand: Swift 3 uit 3, WZC 2 uit 3 en Vitesse 2 uit 4. De komende week staat in deze afdeling op het program ma: VitesseWZC en LZCSwift. De uitslagen vallen moeilijk te voorspellen. De thuisclubs hebben o.i. de meeste kans op de overwinning. In afdeling C van de tweede klasse heerst heel wat minder spanning. Sleutelstad heeft hier drie punten voorsprong op de naaste concurrenten. Door dinsdagavond te winnen van een van deze rivalen, DVZ, zouden de kansen op het kampioenschap nog meer stijgen. Hoewel niet zonder moeite zal de Leidse ploeg hierin wel slagen. In de 3e klasse C ziet de ranglijst er als volgt uit: Zijl 5 gesp. 7 pt., OZV 5 gesp. 7 pt., DONK 5 gesp. 6 pt., SZPC 4 gesp. 4 pt AZC 5 gesp. 0 pt. Hier staat voor de komende week op het programma: DONKSZPC en OZV —De Zijl. Voorspellingen zijn hier bij zonder moeilijk. Misschien geeft het voordeel van eigen terrein de doorslag ten gunste van de thuisclubs. In Leiden wordt gespeeld: Hedenavond 7.30: LGBAZC meis jes, LGBLZC jongens, LGB IAZC II. Dinsdag 7.30: De Zijl—Sleutelstad, jongens; De Zijl IIISleutelstad II, De Zijl IIGouwe II. Woensdag 7.15: LWV-LGB, jongens; LWVBoskoop. Vrijdag 8.00: LZC IIDWR III; LZC—Swift. BZPC (Bodegraven) heeft zaterdag avond in een spannende wedstrijd met 1—0 van de Leidse Golfbrekers gewon nen. De jonge BZPC-ers vonden de juiste tactiek tegenover de snelle Lei denaars. Zij namen uitstekend over en concentreerden het spel goed op de 2 meterspeler. Van Aelst had het echter niet gemakkelijk, daar de LGB midach- ter hem wel wat al te zwaar afdekte. Toch zag hij kans even voor de rust met een prachtige omhaal zijn ploeg de leiding te geven: 10. Na de rust was LGB overwegend in de meerderheid en kreeg de BZPC-de- fensie het hard te verantwoorden, maar door uitstekend over te nemen wist zij steeds het gevaar te keren. De Golfbrekers kregen een prachtige kans gelijk te maken, toen De Hollander we gens afzetten uit het water werd ge stuurd. Gesteund door deze numerieke meerderheid viel LGB fel aan, maar BZPC zag kans de Leidse aanvallen zo lang te onderbreken, tot de scheids rechter voor de laatste maal floot. In nieuwe vaart (Van onze zwemmedewerker) Stralend weer, een goede watertempe ratuur en een grote deelneming waren de drie factoren, die er toe bij droegen, dat de jaarlijkse prestatietochten en 1 km wedstrijd van de LWV in de Nieuwe Vaart weer een groot succes werden. Liefst 255 zwemmers en zwem sters, jong en oud, leverden de presta tie van 500 of 1000 meter te zwemmen. Nog groter was misschien wel de prestatie, die de Leidse Watervrienden leverden door dit evenement bijzonder vlot en keurig op tijd te organiseren. Precies om 5 uur kon de heer Van Zjjn, de man, die aan het hoofd van deze organisatie stond, de brugwach ters verzoeken de scheepvaart vry te geven. Lof voor zo'n prestatie! Aan de 1 km-wedstrijd werd door 44 herenzwemmers deelgenomen. By het keerpunt, na 500 meter, had zich een kopgroep gevormd van 5 zwemmers, on der wie de Leidenaars Wim Bergman (De Zijl), Dick Timmermans (LZC), de bekerhouder en Rotterdammer Fred Pieters en de Amsterdammer Prins (DJK). Bergman, Prins en Pieters waren de snelste van deze vijf en lagen op pim. 650 meter op kop. Pieters kon echter het tempo niet bijhouden en viel af. Zo kwamen Bergman en Prins naast elkaar op de finish af, zo dicht by elkaar, dat ze met de armen in de knoop raakten en gelijktijdig aantikten, na 14 min. 25 sec. te hebben gezwommen. Om nu de moeilijkheid met de toekenning van de wisselbeker op te lossen, stelde het LWV bestuur met een royaal gebaar een twee de beker beschikbaar. Derde werd F. Pieters van RZC in 14 min. 40.7. Bij de dames was de jeugdige Dinie Koopmans van het Gooi een klasse apart. In een hoog tempo met op het eind een felle eindspurt, legde zij de kilometer af in 15 min. 13.2. Willy Teyn van De Zijl werd tweede in 16 min. 37.5, na een hele tijd gevolgd door mej. M. v. Croonenburg van Swift uit Den Haag, die er 17 min. 19.2 over deed. Het grootste aantal deelnemers was ingeschreven voor de 1 km. prestatie tocht voor dames en heren: 99 heren en 79 dames zwommen hun kilometer, zon der ook maar een enkele uitvaller. De oudste dame was de 59-jarige mevr. H. v. d. HartPlatteel. Ze werd echter in leeftijd geklopt door de elk jaar weer aanwezige heer J. v. d. Linden, die nu reeds 65 jaar oud is. Bij de 500 meter presteerden 25 Jon gens en 52 meisjes het om deze afstand te zwemmen. Onder hen waren de 8- jarige Janneke Klinkhamer en de even eens 8-jarige Hans Walenkamp. Van de zijde van Ajax vernamen wij, dat het bestuur tevreden en voldaan was over de beslissing van de KNVB. die een eerherstel betekent, doch dat dit be stuur de zaak nog allerminst als afge daan beschouwt. Het verzoek tot het in stellen van een uitgebreid onderzoek naar mogelijke uitlokking van mede plichtigheid aan meineed blijft gehand haafd. Op zeer korte termijn zal de KNVB een nieuwe commissie van onder zoek benoemen. BRIEF VAN D. STOOP Zaterdag heeft de heer D. Stoop, lid van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB en bestuurslid van de BVC „Amsterdam" de volgende brief aan het bondsbestuur van de KNVB gezon den: „Naar aanleiding van de ontwikkelin gen in de kwestie AjaxSal, gevoegd bij recente familie-omstandigheden, verzoek ik U vriendelijk mij toe te staan mijn werkzaamheden als lid van het sectie- bestuur betaald voetbal van de KNVB voorlopig op te schorten. Ik kan U de verzekering geven, dat mijn aandeel in genoemde kwestie terug te brengen is tot correcte handelingen binnen de lijnen van reglementen en sportief fatsoen. Het aan mij echter ge durende meer dan drie maanden opge legde en nog steeds voortdurende pers verbod, dat ik steeds heb willen eerbie digen, is oorzaak geworden van een aan tal publikaties, die het mij in verband met het prestige van het bestuurslid maatschap van de KNVB onmogelijk maken mijn werkzaamheden bij U naar behoren te verrichten. Nadat de onderzoekingen binnen en buiten de KNVB in genoemde kwestie beëindigd zullen zijn en duidelijk mijn houding ten opzichte van de persoon Vladimir Sal naar voren getreden is, zal ik myn werkzaamheden weer gaarne opvatten. Tevens deel ik U mede, dat ik mij tot dat tijdstip zoveel mogelijk zal beperken bij mijn werkzaamheden als bestuurslid van de vereniging BVC „Amsterdam". Inmiddels zeg ik U dank voor een goed begrip ten opzichte van mijn positie van het ogenblik". Kaufmami gaat de amateurs trainen Zaterdagmiddag vond te Utrecht, on der voorzitterschap van de heer J. Eg berts, een oriënterende bespreking plaats tussen het bestuur van de sectie ama teurvoetbal en vertegenwoordigers van de clubs, uitkomende in de eerste klasse amateurs. De heer Egberts wees er in zijn ope ningswoord op, dat er in de toekomst ernstig naar gestreefd zal worden een Nederlands elftal te formeren, dat tot het leveren van behoorlijke prestaties in staat is. Hij verheugde zich er derhalve over, dat oefenmeester Karei Kaufmann geheel voor het amateurvoetbal ter be schikking zal worden gesteld. De meeste afgevaardigden bleken te vreden over de huidige gang van zaken. Langdurig werd gesproken over de terugkeer van semi-profclubs naar het amateur-voetbal. De meeste afgevaar digden konden zich verenigen met het bestuursbesluit om, indien een semi- profclub tijdig de wens te kennen geeft naar de amateur-sectie terug te keren, dat elftal na vier maanden weer als amateurploeg uit te laten komen en wel in die klasse, waarin het speelde toen het besluit werd genomen, over te gaan naar het betaalde voetbal. Ook voor de spelers van deze clubs, die van andere verenigingen werden overgeno men, bestaat de mogelijkheid in voor komende gevallen ,de amateurstatus terug te krijgen. Zij mogen dan echter alleen uitkomen voor de vereniging, waarvan zy oorspronkelijk als ama teur dus lid waren. De afgevaardigden van Velox (Utrecht), welke vereniging in twee jaar elf spelers aan het betaalde voetbal heeft verlo ren, pleitte voor een betere bescherming voor de amateurclubs. Hij vroeg voor te stellen, dat een vereniging per jaar niet meer dan twee spelers aan het be taalde voetbal behoeft af te staan. Het bestuur van de sectie amateurvoetbal zegde toe, dit verzoek in overweging te nemen. Voetbal-uitslagen Promotie naar eerste klasse (ama teurs: DCGVUC 3-3; DCV—OSV 7-5 (DCG en VUC moeten beslissingswed strijd spelen). ZATERDAGVOETBAL. Halve finales zaterdagbeker: Sizo IJsselmeervogels 1-9; BI. Wit '34Grote Lindt 3-2. Fusie KNVB en VCV niet aangetast In de jaarvergadering van het Verbond van Christelijke Voetbalverenigingen heeft een voorstel om voor de bij het V.C.V. aangesloten verenigingen geen verplicht lidmaatschap van de K.N.V.B. als voorwaarde te stellen, geen twee derde meerderheid kunnen krijgen, zodat het als verworpen moest worden be schouwd. Het voorstel was van het A.C.V. te Assen uitgegaan naar aanlei ding van de instelling van een voet balpool door de K.N.V.B. Daarmee acht ten de voorstellers de grens van de in 1945 aangegane fusie met de K.N.V.B. overschreden. Ze wilden nu voor de christelijke verenigingen, aangesloten bij het V.C.V. een federatieve samenwerking tussen K.N.V.B. en V.C.V.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 6