Zwaar noodweer boven Nederland Krimpen van pijn Spannende dagen gingen aanval van Molotof c.s. vooraf Franse colons verschansen zich op hun boerderijen in Algerije Met een enkel woord Talrijke verdrinkingsgevallen in liet afgelopen weekeinde Agenda MAANDAG 8 JULI 1957 Vervolg van pag. 1 Slot De Ruyterherdenking viel in 't water Op verschillende plaatsen in Den Haag is zaterdagavond de bliksem ingeslagen. Het hemelvuur sloeg op de zender van de mobilofooninstalla tie in het hoofdbureau van politie, die daardoor onklaar raakte. Er ont stond geen brand en persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Als ge volg van de blikseminslag kon de centrale post de op pad zijnde poli tiewagens niet meer bereiken. Daar om deed de politie een beroep op de taxicentrale, die ook met mobilofoons werkt. De chauffeurs kregen opdracht elke politiewagen die zij tegen kwa men naar het Binnenhof te sturen, waar zij nadere Instructies kregen. Tengevolge van een blikseminslag in een trein van Den Haag naar Leiden nabij het station Laan van Nieuw Oosf- Indië, is zaterdagavond omstreeks 10 uur het treinverkeer tussen Den Haag en Leiden gedurende enige uren totaal gestagneerd geweest. De wagen voerder van de trein, wel ke door het hemelvuur werd getroffen, werd licht gewond; verscheidene rui ten van de cabine werden vernield. On der de reizigers veroorzaakte een ver schijnsel, dat zij kenmerkten als „vlie gende vuurballen", die langs de ruiten vlogen, hevige opschudding. Ook landinwaarts heeft het nood weer hier en daar schade aangericht. Omstreeks middernacht barstte ook bo ven zuidwest-Drente een hevig onweer los, dat vergezeld werd van een krach tige storm. Bomen werden uit de grond gerukt en versperden de wegen. Tele foon- en elektrische geleidingen werden beschadigd, zodat verbindingen ge stoord werden. Een boerderij in de om geving van Beilen werd door de bliksem getroffen en brandde totaal uit. Te Kolderveen vielen vier bomen op het dak van een boerderij, welke vernield werd. Te Veendijk werd eveneens ern stige schade aan een boerderij toege bracht door vallende bomen. Te De Wijk kwamen negen zware eikebomen op een kapitale boerderij terecht. Er ontstond een ware chaos. Te Bruntinga werd een groot stuk dak van een boerderij, met binten en al, weggeslagen. Ook te Bruntinge werd een door bliksem ge troffen boerderij totaal in de as ge legd. Omstreeks vijf uur trok opnieuw een onweer over dit gebied. De bliksem zet te toen een boerderij te Koekange ge heel in vlammen. Het enige persoonlijke ongeval had bij Stadskanaal plaats, waar feestvierenden in een grote tent door de storm werden verrast. De tent woei om, het elektrische licht viel uit en in de duisternis ont stond een paniek. De heer H. Langen uit Emmercompascum werd door een neervallende mast ernstig aan het hoofd gewond. Van de tent bleef niets meer over. Zo ook van een grote tent, die voor een zangconcours te Gasseltemij- veen was opgeslagen. De ruimte had tienduizend mensen kunnen bevatten. Maar de wind kreeg vat op dit bouwsel. In de gehele omgeving hingen flarden van de tent in bomen en tuinen. Men Twee dodelijke ongelukken in Voorschoten Gisteren gebeurden er in Voorschoten twee ongelukken met dodelijke afloop. In de speeltuin van de Knip aan de Vliet werd een 27-jarige dame M. v. H. uit Voorburg plotseling onwel, terwijl zij op een schommel zat. Zij viel en bleef bewusteloos liggen. Dr. Swen uit Voor schoten, onmiddellijk telefonisch ge waarschuwd, kon slechts de dood con stateren. Met de auto van de Genees kundige Dienst is zij naar het zieken huis Antoniushove te Voorburg vervoerd. Op de Rijksstraatweg, rijdende van Den Deyl naar het Haagsche Schouw kwam een 50-jarige bromfietsrijder uit Rotterdam in aanrijding met een wiel- rijdster. De bromfietsrijder kwam in zijn val zó ongelukkig terecht, dat hij spoedig ter plaatse overleed. Dr. Swen uit Voorschoten constateer de een schedelbasisfractuur. De Genees kundige Dienst uit Leiden vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden. De wielrijdster kwam er met enkele schaafwonden aan de rechterbovenarm en de schrik af; haar rijwiel werd vrijwel volkomen vernield. BIJNA 150.000 ABONNEES OP „VRIJE GELUIDEN" In de algemene ledenvergadering van de VPRO zijn in de vacatures, ontstaan door het aftreden van mej. dr. N. A. Bruining en het overlijden van de heer G. J. Ligthart, tot bestuursleden geko zen mevr. D. ElemaBakker en mevr. C. WinkelDijkstra. Herkozen werden ds. S. M. A. Daalder, dr. H. Faber, dr. E. D. Spelberg en mr. W. J. G. Vermeulen. Ultimo december 1956 waren bijna 150.000 luisteraars als abonné op „Vrije Geluiden" ingeschreven. Koningin bij huwelijk vroegere secretaresse In de Walburgkerk te Zutphen is zaterdag het huwelijk ingezegend tussen mr. B. Dijkstra, wethouder der gemeen te Zutphen en mr. H. A. Snellen, in- spectrice van de Rijkspolitie in het res sort Arnhem, voor zaken waarbü kin deren zijn betrokken. De dienst werd bijgewoond door H.M. Koningin Juliana. De bruid is namelijk destijds secretaresse van H.M. geweest. De kerkdienst werd geleid door een broer van de bruid, ds. Snellen, Neder lands Hervormd predikant te Eindho ven. Het burgerlijk huwelijk was ten stadhuize gesloten ten overstaan van burgemeester S. de Jong. Bij het ver laten van het stadhuis vormde een groep Rijkspolitiemannen de erewacht. Financiering Brokopondo-plan De Surinaamse premier, dr. J. H. E. Ferrier, heeft te Paramaribo medege deeld, dat er thans zekerheid bestaat, dat het Brokopondo-plan zal kunnen worden gefinancierd. De president van de Wereldbank, Eugene Black, noemde het Brokopondo- project „gezond"; hij heeft het persoon lijk aan een syndicaat van bankiers uit New York voorgelegd. Deze bankiers meenden eveneens, dat het mogelijk zal zijn Suriname een lening tegen redelijke rente te verschaf fen, welke echter wellicht hoger zal lig gen dan de in de richtlijnen voor de overeenkomst genoemde 4 3/4%. De bankiers zullen een memorandum opstellen over de verwachte gang van Het blijft mogelijk, dat Nederland, de Ned. Antillen en Suriname deelnemen aan de financiering van het Brokopon do-plan. moeten zin- heeft in de open lucht genen. VLISSINGEN. Ook Vlissingen had te kampen met een zwaar onweer. De heer Scheers u"-. Vlissingen en zijn verloofde zullen zich deze bui nog lang kunnen herinneren. Zij waren met een klein jachtje op het water. Toen de bui aan kwam, gingen zij voor anker, maar dit was niet bc stand tegen de brute kracht der na tuurelementen. Het i acht je sloeg los en liep op een strandhoofd. Drie ma trozen van de Koninklijke Marine kon den de beide opvarenden in veiligheid brengen. Het scheepje liep zware averij op. Het onweer stuurde ook de slotavond der feestelijke De Ruyterherdenking volkomen in de war. De Mariniers kapel, die op het moment, dat de storm losbrak, concerteerde, zag een flink aantal partituren de lucht in gaan. Tot op heden werden zij niet terug gevonden. In Middelburg waar het circus Jos Mullens zijn eerste voorstelling gaf, schepte de wind on der het tentzeil en tilde de zware masten van de grond. Doordat de tent slechts half gevuld was, kon men zonder moeilijkheden naar buiten. Uitreiking „De Ruyterpenningen" Tijdens een bijeenkomst van het werk comité „De Ruyterherdenking 1957 Vlis singen" met de secretarissen van de verschillende subcomité's heeft de bur gemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, een aantal zilveren en bronzen „De Ruy terpenningen" uitgereikt. Met de zilve ren De Ruyterpenning werden onder scheiden: de heren N. W. Sluijter, Com mandant Maritieme Middelen Vlissin gen, L. D. de Kroon, hoofd Marinevoor lichtingsdienst, luitenant-ter-zee eerste klasse C. M. C. Vierhout, G. Oskamp, directeur Provinciale Zeeuwse V.V.V., G. K. Brouwer, directeur der Zeevaart school te Vlissingen, J. A. van de Sande, E. Niemefjer en W. V. A. de NJjs. De bronzen De Ruyterpenning werd uitgereikt aan de secretarissen der sub comité's. Een boekwerk werd aangeboden aan de heer J. S. Adriaanse, wegens diens verdiensten voor en tijdens het Konink lijk bezoek aan Vlissingen op 22 maart. door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f0.95, f2.40, f8.88 0 Vervolg van pag. 1 Leden van Centraal comité belegerden de vergadering van het partij presidium Over de vergadering van het presidium, waar de vier „rebellen" scherpe oppositie voerden tegen de partijsecretaris Kroesjtsjef weet de correspondent van het Italiaanse communistische blad „Unita" nog het volgende te melden: Waarschijnlijk van hun succes overtuigd door van te voren gedane peilingen, eisten de opposanten onmiddellijk stemming. Zij rekenden op een meerderheid, omdat drie leden van het presidium afwezig waren. De eerste strijd was er daarom op gericht te beletten, dat er werd gestemd voordat het presidium vol tallig aanwezig was. „Uit het gedrag van de aanvallers en de volkomen overeenstemming waarmee zij handelden, bleek, dat het viertal hun plan van te voren had uitgemaakt". En zelfs toen de drie afwezige leden in grote haast naar Moskou terugkeerden, volhardden zij in hun eisen. De aanhangers van Kroejtssjef betoogden toen, dat het vraagstuk slechts kon worden opgelost door het Centrale comité, aldus de correspondent. Hierop ant woordden de „tegen de party gerichte" leiders, dat zy daar niet bang voor waren. Na de terugtocht: „ontmaskering" Niettemin eisten de vier een directe beslissing van het presidium en wilden zij, dat deze onmiddellijk via pers en radio bekend werd gemaakt. Ook eisten zij dat Sjepilof de vroegere minister van Buitenlandse Zaken de opdracht kreeg een politieke verklaring op te stellen, die aan de bekendmaking door pers en radio toegevoegd moest worden. Zij drongen er op aan, dat het Centrale comité pas bijeen zou worden geroepen, nadat het besluit van het presidium be kend zou zijn gemaakt. Tenminste drie dagen lang werd over dit punt gestre den. „Maar het nieuws van het uiterst be langrijke debat was inmiddels zeer snel verspreid onder die leden van het Cen trale comité, die hun vaste woonplaats in Moskou hebben: 18 leden van dit hoogste partijcollege presenteerden zich voor de deuren van de kamer, waar het presidium bijeen was en vroegen om toegelaten te worden en ingelicht over hetgeen voorviel", aldus de correspon dent. De vier wilden dit verzoek niet in willigen. Een van hen vermoedelijk Kaganowitsj ging zo ver dat hij sprak over druk op het presidium. Een andere, tegen de partij gerichte leider werd woedend en zei dat uit dit verzoek een gebrek aan vertrouwen in het presidium bleek. Er vielen toen en kele woorden, waaruit een wezenlijke minachting voor het Centrale comité als zodanig bleek. De aanhangers van Kroesjtsjef ant woordden hierop, dat het presidium verantwoordelijk is tegenover het Cen trale comité en niet omgekeerd, aldus de correspondent. Zij, die buiten de deur wachtten om toegelaten te worden, verklaarden dat zij inzake de gevolgde politieke lijn ver antwoordelijk waren aan de partij en dat zij daarom niet afzijdig konden ge houden worden van de te nemen beslui ten. Zij eisten daarop onmiddellijke bijeenroeping van het Centrale comité. Het enige wat hun op die dag werd toe gestaan was een kort onderhoud met enkele leden van het presidium. De volgende dag echter, terwijl het presi dium nog steeds vergaderde, arriveerden er leden van het Centrale comité, die in de provincies woonachtig zijn. Zij allen waren vastbesloten aan te dringen op het onmiddellijk bijeenroepen van het voltallige comité. Alleen al op deze dag kwamen 107 leden van het Centrale comité bijeen. De correspondent vervolgde: „Ge plaatst tegenover deze demonstratie moesten de vier nadat zy nogmaals getracht hadden uitstel van de verga dering van het Centrale comité te ver krijgen tenslotte berusten in een debat, te houden in tegenwoordigheid van alle partijvertegenwoordigers. Daar op kwam het Centrale comité de vol gende dag 22 juni bijeen. Dubbele brievenbussen in grote steden (Van onze Haagse redactie) De P.T.T. hoopt binnen afzienbare tyd een begin te maken met het plaatsen van nieuwe dubbele brieven bussen ln Den Haag, waarin de bus sen voor stadspost en voor interloacle post zullen worden samengevoegd. Na Den Haag zullen ook ln andere grote steden van ons land dergelyke dubbele brievenbussen worden geplaatst. In het afgelopen jaar aijn ln Den Haag proeven genomen met een afzon derlijke brievenbus voor stadspost, een proefneming, welke uitstekend is ge slaagd. Het splitsen van de post ln lokaal en interlokaal verkeer heeft tot een vereenvoudiging van de bestelling geleid. De P.T.T. heeft besloten de afzonder lijke bussen voor stads- en interlokale post te combineren tot een dubbelbus. Over de indeling en de vorm van deze bussen breken P.T.T.-mensen zich op het ogenblik het hoofd, want behalve prak tische zijn ook esthetische overwegingen in het geding. Onder het P.T.T.-personeel ls een prijsvraag uitgeschreven, om korte veel zeggende opschriften te bedenken, die het publiek in een oogopslag duidelijk moeten maken, in welke van de twee gleuven de post moet worden gedepo neerd. Jeugdige brandstichter (Van onze Haagse redactie) De brand, welke donderdag gewoed heeft in een opslagplaats van een brood fabriek (Hus) aan de Jacob Catsstraat in Den Haag, blijkt gesticht te zijn door een 16-jarige bediende van deze fabriek. Bij het nagaan van het personeel dat bij het uitbreken van de brand ter plaatse werkzaam was, viel het de recherche op dat daarbij ook een zestienjarige jongen was, die vorig jaar op 13 april in dienst was van de Boekhandel „De Vijf Voca len" aan de Kneuterdijk in Den Haag, toen daar brand uitbrak. Er was toen niet voldoende bewijs om hem wegens brandstichting te kunnen aanhouden. Thans werd hij aan een streng verhoor onderworpen en de jongen bekende daarbij zowel de brand van het vorige jaar in de boekwinkel als die van thans in de broodfabriek gesticht te hebben. Hij vond het interessant tijdens een brand tussen de toeschouwers te staan in de wetenschap dat niemand wist dat hii het gedaan had. De laatste brand had hij gesticht eenvoudig door met een lucifer een partij houtwol in brand te steken. De jeugdige pyromaan is aange houden. „Hierna deed kameraad Soeslof de aanwezigen mededeling van de feiten. Voorzover bekend spraken de vier toen achter elkaar. Zij legden hun eisen voor inzake een wijziging in de leiding van partij en regering en van de poli tiek. Op dat ogenblik waren de vier nog steeds in de aanval, maar weldra drong het besef van hun volkomen iso latie tot hen door. Tijdens de zeven of acht dagen dat de vergaderingen duurden, sprak de grootste meerderheid van de 225 leden, die het woord hadden gevraagd. Ande ren overhandigden hun geschreven rede voeringen om ze in de notulen te laten opnemen. „Er was er niet een by, die de vier steunde", aldus de correspondent. De vier Kaganowitsj, Molotof, Malenkof en Sjepilof begonnen toen de aftocht te blazen. Maar het Centrale comité was niet tevreden met deze terugtocht en eiste dat de vier volledig ontmas kerd zouden worden. En nu waren het de vertegenwoordigers van de partij, die de rol van beschuldigers op zich na men", aldus de correspondent. Gemeenschappelijke bezitsverdedigirig Franse boeren in Algerye zyn bezig met het organiseren van een „zwarte garde" van 12.000 tot 15.000 man voor het beschermen van afgelegen boerderyen en oliebronnen tegen aanvallen van opstandelingen. Zij hopen officiële erkenning voor hun leger te krijgen, zo is zondag in Algerye vernomen. In het begin van dit jaar waren de boeren hier en daar reeds overgegaan tot gemeenschappelijke verdediging van hun bezit. Nadat in het gebied van Oran circa 70 procent van de 4300 boerderijen door de eigenaars verlaten was als gevolg van gewelddaden der rebellen, legden andere boeren prikkeldraadversper ringen om hun hoeven aan en bouwden zy uitkijktorens voorzien van telefoon en zoeklichten. Sommigen namen oud-militairen van het vreemdelingenlegioen in dienst. In het gebied van Algerye werd een dertigtal boerderyen, wat de ver dediging betreft, georganiseerd naar het model van de israëlische kibboetz! (Een kibboetz is een collectief dorp in Israël, waavrn ook de verdediging gemeen- schappelyk geschiedt. Red. L. D.). Bij gevechten tussen Franse troepen en opstandelingen by Mansoerah zijn twaalf opstandelingen gesneuveld, zo is zondag bekendgemaakt. Ten westen van Said sneuvelden twee Franse soldaten in een hinderlaag, die de rebellen hadden gelegd, drie Fransen werden gewond. BINNENLAND Bij K.b. Is met ingang van 1 Juli generaal-majoor-viieger-wiaarnemer J. L. Zegers bevorderd tot luitenant-generaal van de Koninklijke Luchtmacht. Generaal Zegers ls lid van het Hoog Militair Ge rechtshof. Mr. F. E. J. van der Valk, directeur van het Kabinet van de Gouverneur van de Ned. Antillen, ls met verlof in Neder land aangekomen. Het verlof van mr, Van der Valk ls geruime tijd uitgesteld naar aanleiding van belangrijke Koninkrijks aangelegenheden. HIJ ls waarnemend gou verneur geweest tot de benoeming van de heer A. B. Speekenbrink. - In zijn woning te Amersfoort ls Za terdagmiddag op 74-jarige leeftijd over leden de heer A. R. van den Bent. adju dant ln buitengewone dienst van H.M. de Koningin, oud-commandant van het vierde legerkorps en oud-kanselier der Neder landse orden. Gistermorgen ls brand uitgebroken ln de Bruggense bossen onder de gemeente Deurne. De brandweren uit Deurne, Hel mond en Bakel verschenen spoedig ter plaatse. Zij wisten het vuur spoedig te bedwingen, zodat de brand beperkt bleef tot een gedeelte van het bosterreln. Een hoeveelheid hooi op een aangrenzende akker ging verloren, terwijl het vee op een nabijgelegen weiland tijdig ln veiligheid werd gebracht. - Mierlo heeft gisteren voor de tiende maal een kersenfeest gehouden, dat door ongeveer 20.000 mensen is bijgewoond. - Zaterdagmiddag ls het 7-Jarlg zoon tje van de familie Luijks uit Halsteren in de Dorpsstraat van zijn gemeente bij een aanrijding om het leven gekomen Het jongetje, dat op de flets boodschappen was gaan doen voor zijn moeder, pas seerde een melkboer en werd gegrepen door een uit de tegengestelde richting komende bestelauto. BUITENLAND Zeker 63 leden van de Ierse natio nalistische partij „Slnn Fein" zijn dit weekeinde aangehouden. Onder hen bevin den zich zeven bestuursleden van de partij, o.a. de voorzitter en de secretaris. Sinn Feln erkent het tegenwoordige par lement niet en heeft geweigerd de vier zetels, die bij de algemene verkiezingen van maart aan de partij waren toegeval len, te aanvaarden. Ook de verdeling van Ierland heeft de partij nooit aanvaard. Voor het einde van 1959 zullen er in West-Duitsland 48 vliegvelden voor de NAVO beschikbaar zijn waarmee een be drag van 2.9 miljard mark zal zijn ge moeid. Er zijn al negentien van deze ba ses gereed. De NAVO neemt 25 miljoen mark van de kasten voor haar rekening. Een mynbouw-lngenieur, David Wil son Smyth, gestorven in 1949 en zijn vrouw, Millicent White Smyth, gstorven ln 1956, hebben hun gehele vermogen, ten bedrage van 21,5 miljoen dollar vermaakt aan de Columbia-unlverslteit. De uni versiteit heeft nog geen beslissing geno men over het gebruik van dit enorme bedrag. Bij Copemish, in de Amerikaanse staat Michigan, zijn zeven van de acht inzittenden van een personenauto, allen leden van hetzelfde gezin, om het leven gekomen, doordat hun auto in botsing kwam met een vrachtwagen. In communistisch China is 93,3 pro cent van de landbouwbedrijven aangeslo ten bij volledig „socialistische coöperaties", zo heeft het persbureau .Nieuw China" bekendgemaakt. Het aantal aangesloten bedrijven is het afgelopen Jaar met tien procent toegenomen. In een nieuwe Russische geschiede nis van de R.-K. Kerk wordt deze kerk „een der grootste financiële machten ln de kapitalistische wereld genoemd, ter wijl haar, leiders „grote kapitalisten, aan deelhouders en bankiers" zijn. De handelsattaché van de Hongaar se ambassade te Oost-Berlijn. Laszlo Gar- doa, ls dezer dagen met zijn gezin naar West-Berüjn uitgeweken. De minister van Financiën van Af ghanistan, Abdoel Malik, en een aantal ambtenaren van zijn ministerie zijn ont slagen wegens corruptie. Zij zullen ge rechtelijk worden vervolgd. Bij Lockheed vliegtuigfabriek ln Marietta (Georgia, V.S.) gaat de Ameri kaanse luchtmacht tien ploegen van vf]f man blootstellen aan omstandigheden, die overeenkomen met een Interplanetaire vliegreis". Gedurende vijf dagen zullen de mannen worden gadegeslagen door allerlei specialisten. De internationale Bouwtentoonstel- ling in West-Berlijn ls zaterdag door de Westdultse president, professor Heus, ln aanwezigheid van ongeveer 3.000 gasten uit Duitsland en meer dan zestig andere landen geopend. Door het Instorten van een oud woonhuis te Amolfetta ln het zuiden van Italië zijn zaterdag zes personen gedood en drie gewond. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, ls zaterdag doctor honoris Causa van de universiteit van Liverpool geworden. Kosrou Roesbeh, een der oudste Per zische communistische leiders, die de bij naam heeft van ,,de Lenln van Perzlë", ls zaterdagavond J.l te Teheran ln een vuur gevecht met leden van de veiligheidstroe pen gewond en gevangen genomen. Roes beh. die sinds 1948 toen hij uit een ge vangenis ls ontsnapt, voortvluchtig was, is naar een ziekenhuis overgebracht. Twee leden der veiligheidspolitie zijn eveneens gewond. De voorzitter van het Amerikaanse Hooggerechtshof, Earl Warren, heeft te Independence in de Amerikaanse staat Missouri de woonplaats van oud-pre sident Harry Truman een bibliotheek en museum geopend, waarin de vele stukken, die Truman ln zijn armtbsperlode onder zijn beheer heeft gekregen, zullen worden ondergebracht. De bouwkosten van het museum bedragen 21 miljoen dollar. Ook jeugdigen, die niet konden stremmen Het aantal verdrinkingsgevallen in het afgelopen weekeinde is helaas weer byzonder groot, waarby het opvalt hoeveel jeugdigen, die niet konden zwemmen, het slachtoffer zijn ge worden. wy laten hieronder een aantal van de ons gemelde ongevallen volgen: Zaterdag is in de IJssel nabij Wilsum een 12-Jarige knaap, G. W. de Velde Harsenhorst uit Wilsum bij het zwem men verdronken. De jongen, die de zwemkunst niet meester was, verdronk nadat hij een vriendje, dat in moeilijkheden geraakte, met succes te hulp was gekomen. Hij begaf zich te ver in de richting van een z.g. krib, waar de rivier een sterke stroom had en de oever zeer steil was. Pogingen van te hulp gesnelde omwo nenden om de jongen uit het water op te halen mochten niet slagen. In het Bosbad te Apeldoorn is zater dagmiddag een 7-jarige jongen in een onbewaakt ogenblik verdronken. Het ventje dat de zwemkunst niet machtig was, is in het bad voor volwassen niet- zwemmers gekomen en daar kopjeonder gegaan. Toen een meisje het kind boven water bracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Zaterdagmiddag is aan het strand te Ter Heyde de 13-jarige Rietje van Kempen uit Monster verdronken. De zee trok zó hevig, dat drie kinderen in nood kwamen te verkeren. Het 10-jarige broertje van het verdronken meisje en een ander tienjarig meisje konden wor den gered. Het jongetje moest naar een ziekenhuis in Den Haag worden over gebracht, omdat hij zeer veel water had binnengekregen In de mosselkreek te St.-Filipsland is zaterdagmiddag de 18-jarige M. van dei- Male uit St.-Filipsland voor de ogen van zijn vrienden verdronken. Hij ge raakte, drijvend op een band, in diep water. Hij kon niet zwemmen. Vrienden hebben nog getracht hem te redden. Het stoffelijk overschot werd enkele uren later geborgen. Zaterdagmiddag is in het begin van het Julianakanaal te Maasbracht een 17-jarige jongen, die niet kon zwemmen, verdronken. Kaasmarkt. Tentsaimenkomst 8 uur nam. Zijlsingel 36: Flilmavond D.A.F. 8 uur Oegstgeest: Zijzaal Willem de Zwljgerkerk. Baptistengemeente. Spr. de heer A. H. Agtereek, te Amsterdam. 8 u. nam. JlNSDAG Kaasmarkt. Tent®amenkom®t 8 uur nam. In den Vergulden TurkLedenvergade ring Ver. voor Vreemde!ingeniverkeer7.30 uur nam. Den Burcht: Verkeersfllma voor kinde ren. 2 uur nam. Zljlslngel 36; Technische filmavond DA. F 8 uur nam. WOENSDAG Hoogl. Kerk: Avondstilte te 7J u. nam. Kaasmarkt: Tentsamenkomst. 8 u. nam. Kaasmarkt: Kindersamenkomst. 3 uur nam. Pieterskerk: Holland Festival. Bach- concert Szymon Goldberg en Flor Pee- ters. 8 1/4 uur nam. Amsterdamsohe Bank. Afscheid J. Mar- tljn. 3.30—5 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Ge- tulgen. 7.30 uur nam. Kaasmarkt: Tentsamenkomst. 8 u. nam. OStatlon N.S.: K .en O.-exoursle naar Haarlem. 1 uur nam. Schouwburg: Holland-Festival. Spaans ballet. Xlmenez-Vargas. 8 uur nam. Zijlsingel 36: Filmavond D.A.F. 8 uur nam. Levendaal 1; Slotavond Cle voor Huis houdelijke Voorlichting. 8 uur nam. VRIJDAG Gymnasium (Fruinlaan): Diploma-uit reiking Genootschap „Kennis is Macht". 7i uur nam. Academiegebouw: Officiële opening Congres Wereldfederatie van Aquarium houders. 9i uur voorm. Kaasmarkt: Tentsamenkomst. 8 u. nam. ZATERDAG Kaasmarkt: Kindersamenkomst te 3 uur nam.; tentsamenkomst te 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 176: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Kaasmarkt: Kindersamenkomst te 3 uur nam.; tentsamenkomst te 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorm tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur, op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober 1 DE BIOSCOPEN. Trianon „In de bus van Coronado" a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „The man with golden arm", 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Wilde vruchten", 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Zeven zwarte beha's". 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Val aan", 18 jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Vrouw van Rome". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 13 Juli 8 uur waar genomen door: Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406; Apotheek Zuider, Lammenschansweg 4, tel. 23553 en Apo theek Oegstgeest. Wllhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. By geen gehoor by Uw nntsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. De burgemeester van Heer heeft van de Belgische politie gistermiddag be richt ontvangen, dat onder de gemeente Ternaaien, België, een onbeheerde scoo ter en een bundel kleren zijn gevonden. Blijkens de papieren behoren zij toe aan de 27-jarige J. Luyten uit Heer. Men vreest, dat hij verdronken is. Zaterdagavond is in het Soester Na tuurbad het 9-jarige meisje Annie von Nordheim, uit Soesterberg, verdronken. Van de vele bezoekers heeft niemand het ongeval bemerkt. De 12-jarige jon gen van 't Net, te Soest, die met vriend jes aan het duiken was, trof op de bodem van het diepe bad het meisje aan. Hy bracht het levenloze lichaam naar boven. Kunstmatig toegepaste ademhaling mocht niet meer baten. Uit het onderzoek bleek, dat het slacht offertje met twee zusjes, 7 en 10 jaar oud. aan het zwemmen was. Op een ge geven moment stuurde Annie haar zus jes naar de kleedhokjes en zeide, dat zij zelf ook spoedig zou komen. Het slacht offertje was de zwemkunst niet machtig en heeft waarschijnlijk de afscheiding van het ondiepe en diepe bad over schreden. Ter hoogte van de Randwijkvaart te Erlecom onder nymegen is zaterdag avond in de rivier De Waal de 19-jarige J. Burgers uit Leuth bij het baden verdronken. Hy was de zwemkunst niet machtig. De waterpolitie uit Nymegen heeft het stoffelijk overschot eerst na enige uren dreggen, kunnen bergen. Gistermiddag is de 40-jarige Duitser J. W. Jacob uit Wattingen, die met zijn vrouw en enige kennissen per auto voor een dagje naar Zandvoort was ge komen, in zee verdronken. Voordat men de man, die even ten noorden van de Rotonde te ver in zee was gegaan en in verdrinkingsgevaar verkeerde, kon be reiken, was hy reeds een eind wegge dreven. In bewusteloze toestand werd hij per ziekenauto naar het St.-Elisa- bethziekenhuis in Haarlem overge bracht, waar hij by aankomst bleek te zijn overleden. In de Maas ter hoogte van de Borg- harenweg in Maastricht is de 16-jarige Johannes Bergof uit Heer bij Maas tricht gistermiddaag bij het zwemmen verdronken. Gisteravond verdronk het 13-jarige meisje Josephina Felix in de Maas bij de Sint Pieterssluis. Te Niftrik bij Wijchen is gistermiddag de 18-jarige Perlo uit Wijchen bij het zwemmen in een van de oude Maas bochten omgekomen. Een motorbootje vaart daar op en neer om zwemmers over te zetten naar de overkant. P. is van dit bootje afgesprongen en tegen de draaiende schroef terecht gekomen. Met zware verwondingen aan arm. borst en buik, werd hij aan de kant ge bracht. Geneeskundige hulp mocht niét meer baten: juist voordat hij in de am bulancewagen gedragen werd, is hy overleden. Gisteravond is in de Maas ter hoogte van het terrein van de watersportver eniging „Treech" te Maastricht een 12- jarig meisje uit Maastricht door onbe kende oorzaak in de Maas verdronken. Het kind kon zwemmen. Gistermorgen is de 60-jarige J. Ouwer- kerk uit Oss uit zijn bootje in de Maas bij Lithoyen gesprongen voor het nemen van een bad. Hy kwam niet meer boven en eerst na ruim vier uur dreggen heeft men zijn stoffelijk overschot uit het water kunnen halen. De 22-jarige H. T. Vlymink uit Nij megen is gisteren in de Waal verdron ken toen een boot, waarin hij met enige vrienden was gaan roeien, tengevolge van de sterke stroom omsloeg. Vlijmink kon niet zwemmen. De politie uit Nymegen is thans in de Waal aan het dreggen naar een 8-jarig jongetje uit Nijmegen, die sinds gisteren vermist wordt. De familie met zes kin deren was gisteren in de Waal gaan baden. Toen men tegen de avond naar huis wilde gaan, miste men het zoontje. Zijn kleren lagen langs de oever Zandbak „Merwede" recht gezet ÊÊN STOFFELIJK OVERSCHOT GEVONDEN Zaterdagmiddag is de in het Hollands Diep omgeslagen zandbak „Merwede", van de N.V. Aannemingsmaatschappij Oosterwijk te Rotterdam, door de bok ken „Kolossus" en „Arend", van W. A. van den Tak's Bergingsmaatschappij uit Rotterdam, in de Dordtse zeehaven in haar normale positie gebracht. Onmid dellijk nadat de „Merwede" weer op zijn vlak in het water lag, dreef uit de roef het stoffelijk overschot van de vrouw van de schippersknecht K. van Dyk en de moeder van het vrijdagmorgen op het laatste nippertje uit de omgeslagen bak geredde 15-jarige meisje Ursula. Het stoffelijk overschot van de schip persknecht heeft men tot nu toe nog niet gevonden. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Mallorca 1 w i 3 Ét a a i fit regen zo 6 23 4 motregen o 2 21 10 onbewolkt zw 6 22 4 half bew. nnw 6 22 8 zwaar bew. WIZW 4 23 0 lioht bew. ZW 6 24 0 zwaar bew. nno 4 29 10 licht bew. no 3 29 0 licht bew. wzw 1 ■21 0 licht bew. windstil 38 0 onbewolkt nnw 6 28 0 onbewolkt z 2 35 5 half bew. no 5 36 0 licht bew. wzrw 2 34 1 licht bew. windstil 33 0 licht bew. windstil 32 0 onbewolkt windstil 33 0 onbewolkt zo 9 37 0 onbewolkt w 3 37 0 half bew. windstil 35 0 onbewolkt windstil 32 0 licht bew. windstil 31 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2