Het Nederlands kustgebied opnieuw door een zwaar noodweer getroffen Kremlin-opposanten beschuldigden Kroesjtsjef van „Trotsky-isine WEERBERICHT Rapport inzake de voorziening ziektekosten boven de loongrens Ingrijpen van Centraal deed de kans langzaam comité heren 96ste jaargang MAANDAG 8 JULI 1957 No. 29180 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur:J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte slngel Lelden Giro no 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie25041; Redactie 21507 Aantal slachtoffers in Perzië stijgt nog Met aantal doden van de aardbeving in Perzië langs de kust van de Kaspi sche Zee was gisteren omtrent het mid daguur gestegen tot bijna tweeduizend. Volgens het Perzische blad „Kaihan" is het totaal aantal slachtoffers naar be trouwbare schattingen omstreeks 2500. In elk geval bedraagt het dus veel meer dan de vijfhonderd, die aanvankelijk ge meld werden. Sindsdien is het immers voortdurend gestegen tot nu dus over de tweeduizend. Eerst thans krijgt men een overzicht van de ramp, die zich bo vendien voltrok in een gebied, dat niet uitmunt door prima verbindingen met de hoofdstad. Geniepige rode chantage op Brits-Poolse officier Volgens de Britse „Sunday Express" zou een officier-vlieger van de R.A.F. de Britse autoriteiten op de hoogte hebben gebracht van een communistisch spio- nagecomplot. Communistische agenten zouden de officier, die van Poolse afkomst is, ge dreigd hebben met represailles tegen zijn familie in Polen, als hij geen in lichtingen zou verschaffen over de Britse radar. De officier deed alsof hij zich voor spio nage leende, doch hij lichtte zijn supe rieuren in, waarna de contra-spionage dienst van de R.A.F. een onderzoek in stelde. Binnenkort zouden een of twee leden van de Poolse ambassade in Lon den in verband met deze affaire uitge wezen worden, aldus de „Sunday Ex press". I In verband mei het 65ste lustrum I van de Amsterdamse Universiteit werd zaterdag een bijeenkomst van iie Amsterdamse reünisten gehou den. Op weg naar de bijeenkomst moest het hoofd koel gehouden worden. Horeca op rantsoen GROOT TEKORT AAN FLESJES (Van onze Haagse redactie) Met ingang van vandaag zijn de hotels, café's en restaurants voor wat betreft de verfrissende dranken, op distributie gesteld. Dit is niet zo zeer het gevolg van een gebrek aan bier en limonade, maar in de eerste plaats door een tekort aan flessen. Miljoenen en nog eens miljoenen flessen bevin den zich onder de afnemers en de flessenfabrieken, die dag en nacht op volle kracht werken, kunnen de vraag niet meer aan. Gedurende de afge lopen weken zfjn naar schatting per dag een half miljoen flesjes in Den Haag in omloop gebracht, een record, want normaal haalt men deze omzet in één week. De bedrijven, die ver frissende dranken onder het publiek brengen, zullen vanaf vandaag niet meer krijgen dan zij normaal aan be stellingen doen. Winkelpersoneel en zomeropruiming Winkelpersoneel mag gedurende de eerste week van de zomeropruiming op de vastgestelde vrye halve dag werken op voorwaarde, dat in de voorafgaande week een extra vrije halve dag wordt gegeven, aldus heeft de Staatssecretaris van Sociale Zaken besloten. Vergadering Maatschappij Geneeskunst Niemand kan individueel meer financiële risico's voor de gezondheidszorg dragen Na de openingsrede door de voorzitter, dr. H. Festen, die wij reeds zaterdag publiceerden, vormde op de jaarvergadering van de Kon. My. tot Bevordering der Geneeskunst de behandeling van het rapport der commissie ziektekosten voorziening boven de loongrens een belangrijk punt. Het rapport, dat later in zyn geheel bekend zal worden gemaakt en op de vergadering algemene waardering vond en goedgekeurd werd, is volgens de voor zitter een gevolg van de uitbreiding van het Ziekenfondswezen en loongrensaan gelegenheden. Het geeft de opvatting van de artsen weer over het vraagstuk van de verzekering tegen de kosten van de geneeskundige verzorging voor die groep van de bevolking, die boven de loon- en inkomstengrens van de Ziekenfonds verzekering valt. Daarby is van de grondgedachte uitgegaan, dat in onze samenleving by de tegenwoordige stand van de geneeskundige verzorging vrywel niemand in staat kan worden geacht individueel, dus zonder de steun van anderen, de financiële risico's die uit deze verzorging der gezondheid voortkomen, te dragen. Het zeer kleine aantal, dat hiertoe wel in staat is, mag men verwaarlozen bij de opzet van een bepaald systeem, omdat zy geen enkele voorziening behoeven. beroep kenmerken, te weten: de geheim houding. de vrije keuze, de beroepsvry- heid en de economische zelfstandigheid. Bedacht dient echter te worden, dat be perkingen van deze beginselen belang rijke gevolgen met zich meebrengen in de verhouding tussen arts en patiënt. Terwijl het systeem voldoende moge lijkheid moet bieden risico's, die niet kunnen worden gedragen op te vangen, is het van groot belang hierbij niet te streven naar perfectionisme in de vorm van een „financieel sluitend systeem", zoals men dat pleegt te noemen. Het is volgens de voorzitter de bedoe ling dat dit rapport, dat geen bindende afspraken of een theoretisch opgebouwd systeem bevat, aan de verzekerings maatschappijen en de stichtingen op dit terrein een handleiding zal kunnen geven. Aangezien anderzijds de gratis hulp verlening vrijwel uit de samenleving is verdwenen, betekent dit, dat het van het bestaan en redelijk functioneren van systemen van kostenvoorziening afhankelijk is of de mens de noodza kelijke geneeskundige verzorging kan bereiken. Hierdoor ontstaat een plicht voor iedere arts individueel en voor de artsen gezamenlijk in die zin. dat zy mede werking dienen te verlenen, zowel aan het tot stand komen van bruikbare stelsels van kostenvoorziening als aan het goed functioneren van die stelsels. Dit kan echter onder bepaalde om standigheden de consequenties met zich brengen (zoals byv. in het Zie kenfondswezen) dat de beginselen, die voor een verantwoorde beroepsuit oefening gesteld dienen te worden, aan zekere beperkingen onderhevig zyn, hetgeen slechts aanvaardbaar is, indien het werkelijk onmogelyk zou blyken zonder deze beperkingen tot een verantwoorde oplossing te gera ken. De beginselen waarop wordt gedoeld, zyn die, welke de arbeid in het vrye Voorts wordt het noodzakelyk ge acht, dat de betreffende groep van de bevolking wordt ingelicht over de risico's die worden gelopen by het zelf dragen daarvan en wordt inge licht over de wyze waarop deze risico's kunnen worden verzekerd. Verivarring en schrik onder de badgasten Vele zwemmers in badcostiium naar huis! Ten tweede male binnen een week is het Nederlandse kustgebied getroffen door noodweer. Zware onweersbuien trokken van zee uit het land binnen, terwijl een ware windhoos schrik en verwarring bracht onder de duizenden badgasten, die na een uiterst warme zater dag nog wat verkoeling zochten in het zilte nat. Van overal langs de kust bereikten ons berichten van in paniek vluchtende mensen, die veelal met achterlating van kleding hun heil in de vlucht moesten zoeken. Overal waar geschuild kon worden was het een waar mensenpakhuis, terwijl het strand door de windhoos, die een duidelijke „staart" vertoonde als het ware werd „schoongeveegd". Er is dan ook tamelijk veel schade aangericht aan strandtenten en houten huisjes, die tegen de vlakte gingen. probeerden de reeds weggewaaide en veelal gescheurde tentzeilen te bergen. 9en deel hiervan was de zee ingewaaid. Enkele moedige baders, die het hoofd koel hielden, hielpen hierby wat zij konden. Vooral het Scheveningse noorder- strand werd door de hoos zwaar ge troffen. De daar staande politiepost stroomde vol vluchtende mensen. Een Paniek op strand Van West-Kapelle tot Den Helder spreekt men van noodweer, zodat de bui kennelijk langs de gehele kust is getrokken. In de laatstgenoemde plaats was de zandstorm zó erg, dat men er geen meter vooruit kon zien. Auto's werden tot stilstand gebracht en de duizenden mensen, die op de been waren het was juist kermis zochten zo veel mogelijk een goed heenkomen. In Noordwyk is de tap toe, die ter gelegenheid van de „Nortgho"-wandeltocht zou worden gehouden, letterlijk in het water ge vallen. Omstreeks tien uur zag men de bui uit zee naderen en iedereen zocht een goed heenkomen, zodat er een groot gedrang in de straten ont stond. Ook in Ter Heyde zagen de badgasten de bui aankomen, zodat zij zich op tijd konden terugtrekken. In Hoek van Hol land ging het gerucht, dat twee perso nen door de wind van de pier waren geblazen. Politie, militairen en de red- dingvlet „Directeur Goudriaan" gingen op zoek naar de vermisten, maar zon der resultaat. Later bleek, dat de beide vermisten op de Zuiderpier bij een baken het slechte weer hadden afge wacht en daarna rustig verder hadden gevist. Vroeg in de ochtend van zondag kwamen de beide doodgewaanden weer thuis. PANIEK OP SCHEVENINGSE STRAND Het Scheveningse strand was zater dagavond zeer druk. Duizenden zochten verkoeling in het water en dachten er blijkbaar niet aan, dat de dreigende lucht, die tegen negen uur kwam op zetten, zich wel eens zou kunnen ont lasten in onweer en storm. Tegen half tien was het echter zo ver. Pikzwart werd ineens de lucht en even plotseling stak er een onheilspellende storm op, die het strand op slag veranderde in een wriemelende mensenmassa, die wanhopig zocht naar zijn bezittingen, die her en der verspreid lagen. D, meeste mensen kregen echter geen kans hun kleren en schoenen nog te pakken te krijgen, want de windhoos pakte alles op en zoog het de lucht in. Zand, kle ren, schoenen, tafeltjes, stoelen en ten ten vlogen door de lucht in een alles overheersende chaos. Het werd een compleet „redde, wie zich redden kan". In drommen vluchtten de mensen strui kelend en vallend naar een onderko men, huilende kinderen met zich mee sleurend. De exploitanten van strand en consumptietenten stelden wanhopige pogingen in het werk hun eigendommen te redden. In grote haast haalden zij de nog overeind staande tenten omver en Weer 400.000 kuikens aan hitte bezweken Weer is een grote zending Neder landse kuikens naar Italië het slacht offer van de hitte geworden. Toen za terdag de speciale wagens waarmee zij vervoerd werden in Milaan geopend werden, bleek dat meer dan 400.000 kuikens aan de hitte bezweken waren. De 150.000 kuikens die nog leefden wa ren er slecht aan toe. De Italiaanse vereniging voor Dieren bescherming, die aan het begin van de hittegolf opschorting van de zendingen had aanbevolen, heeft proces-verbaal tegen de Nederlandse expediteurs laten opmaken. Het Milaanse blad „Corriere Delia Sera" bracht het nieuws onder de kop: „Weer een slachting van Neder landse kuikens". heer, die door het stuivende zand werd verblind, werd door de wind door een ruit gedrukt en moest door een politieman worden verbonden, omdat hy ernstige snijwonden aan een schouder had opgelopen. 0 Slot op pag. 2 Margarineprijs 15 juli een cent lager Het secretariaat van de Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten te 's-Gravenhage deelt mee. dat binnen zeer korte tijd de publieksprijs van het pakje margarine van 250 gram weder om met één cent zal worden verlaagd. Aanleiding om tot deze prijsverlaging over te gaan wordt gevormd door het gunstig verloop van de wereldmarktprij zen op de grondstoffenmarkt; de prijs verhoging van margarine, welke op 7 februari 1957 van kracht werd, is hier mee ongedaan gemaakt. Inmiddels wor den maatregelen genomen, opdat de handel in de gelegenheid zal zijn de prijsverlaging op maandag 15 juli voor de consument te doen ingaan. Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 JULI. Zon op: 4.33 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 18.52 uur; onder: 2.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.06 en 13.39 u. Laagwater te 9.06 en 21.43 uur. Nieuive onthullingen over de rebellie De oppositie van de groep Molotof-Malenkof-Kaganowitsj tegen het beleid van de partij (lees: tegen Kroesjtsjefs koers) heeft drie tot vier jaar geduurd, aldus onthulde premier Boelganin zaterdag in een rede te Leningrad. In het laatste ontketende de groep een actie om het beleid van de party om te buigen. In alle. grote kwesties waren de uitgestotenen het met de partylyn oneens geweest. Deze mededeling van Boelganin stemt overeen met wat de Moskouse corres pondent van het Italiaanse communistische dagblad „Unita" bericht: de vier afgezette Russische leiders deden twee weken voor hun val een „drieste poging" om Kroesjtsjef aan de kant te zetten. Molotof en Malenkof hadden op 17 of 18 juni een spoedvergadering van het party-presidium geëist om de redevoeringen te bespreken, die ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van Leningrad zou den worden gehouden. Terstond na de aanvang van de vergadering deden de opposanten een grootscheepse aanval op Kroesjtsjef en bestempelden zyn politiek als opportunistisch en liggende in de lijn van wijlen Trotzky, de leider, die in de begintijd van het communisme het pleit verloor tegen Stalin en zich als balling buitenslands begaf. Zij eisten wyziging van het partijsecretariaat en overhandigden de aanwezigen een van te voren opgemaakte lijst van kandidaten en eisten onmiddellijke stemming. Tengevolge van het ingrijpen van het Centraal comité keerde de kans ten gunste van Kroesjtsjef (zie verderop in dit bericht). na de ontslagen van Molotof c.s. het gebied van Molotofbadski herdoopt in Tandzski en het gebied van Kagano- witsjbadski in Kolchozbadski. Dit is op 4 juli besloten. Radio-Moskou liet zater dag de betiteling „kameraad" weg toen over Molotof, Kaganowitsj en Malenkof werd gesproken. 55 Golf van gramschap" Volgens de „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, heeft de bekendmaking van de tegen de partij gerichte actie van de uitgestoten vier in de gehele Sovjet-Unie geleid tot een „golf van gramschap" tegen de be trokkenen. Volgens het blad is het volk vooral verbolgen over het verzet van genoemde groep van vier tegen de snelle ontwikkeling van de socialistische land bouw. Gisteren is in Leningrad waar het 250-jarig bestaan van de stad werd gevierd een betoging gehouden, waar aan circa 700.000 inwoners deelnamen. Zij droegen spandoeken mee met leuzen tegen de groep Molotof-Malenkof-Ka- ganowitsj-Sjepilof. In de Sovjet-republiek Tadjikistan is Tegen de wereldvrede De eerste secretaris van de Sovjet- russische communistische partij. Nikita Kroetjtsjef, heeft zaterdag in Leningrad zijn ontslagen tegenstanders in het Kremlin ervan beschuldigd, dat zij zich hadden verzet tegen maatregelen om de spanning in de wereld te verkleinen. Hij beloofde een krachtiger campagne om een dergelijke ontspanning teweeg te brengen, waaronder pogingen om een Proces op komst De beschuldigingen, die Kroesjtsjef en Boelganin totnutoe geuit hebben tegen de vier uitgestoten leiders zijn de ergste die tegen een Russische commu nist kunnen worden ingebracht. Buiten landse diplomaten en Russische specia listen in het buitenland verwachten, dat de gezuiverden uit de communis tische partij zullen worden gezet. En men houdt er in deze kringen ernstig rekening mee dat er, na die uitzetting, een proces zal worden gevoerd, dat zware straffen en misschien zelfs de doodstraf voor de beklaagden zal ople veren. Want het aanvankelijk vermoe den dat „het zo'n vaart niet liep" is door de jongste ontwikkelingen en vooral de in Leningrad uitgesproken beschuldigingen volkomen teniet ge daan. De arbeiders van de „Zim"-auto- fabriek hebben hun fabriek herdoopt. De afkorting „Zim" slaat op „Zavod Imeni Molotowa", de fabriek, die naar Molotof heet. De nieuwe naam is „Zavod Imeni Likchatsjef", naar de directeur die kort voor de dood van Stalin weg gezuiverd en vermoord werd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Zaterdagmiddag werd in het restau- rant van Artis de jaarlijkse bijeen komst van Ridders in de Militaire Willemsorde gehouden. Daarbij werd de heer J. K. F. Rugebregt. een van de vier aanwezige gouden MWO-dragers, gehuldigd aange zien hij niet bij het veertig jarig jubileum van zijn onderscheiding geëerd kon worden in verband met zijn verblijf in Indonesië. De heer Rugebregt en echtgenote worden gelukgewenst door de voorzitter van de Koninklijke Vereniging van Ridders MWO. de heer P. W. Er- kelens, zelf eveneens gouden jubi laris. einde te maken aan de bewapenings wedloop. In een toespraak in de Elektrosila- fabriek beschuldigde hij in het bijzon der Molotof van verzet tegen maatrege len ten gunste van de wereldvrede en hij zei, dat diens groep een „politiek van het aandraaien der schroeven" had gewenst. Kroesjtsjef beschuldigde Molotof, Ma lenkof en Kaganowitsj van het beramen van een „lafhartig plan" om de sleutel posities in handen te nemen en de party lyn te wijzigen. Hij viel ook Sjepilof, Mo lotofs opvolger als minister van Buiten landse Zaken, aan en noemde hem een „Streber" met twee gezichten. Tito actief In Belgrado gelooft men, dat presi dent Tito met de machthebbers in het Kremlin correspondeert ter voorberei ding van nieuwe Russisch-Joegosla- vische besprekingen na de val van de groep-Molotof. Tito bestudeert op het ogenblik verslagen van zyn ambassadeur in Moskou. Micunovic, die vrijdag een lang gesprek met Kroesjtsjef heeft gehad. Bij de besprekingen met Tito in sep tember van het vorige jaar kon Kroesjt sjef, als gevolg van verzet der Stalinis ten, niet tegemoet komen aan Tito': wensen wat betreft de mate van vrij heid, die de Oosteuropese communis tische landen moeten genieten. Nu zou Kroesjtsjef geleidelijk kunnen komen tot een „nieuwe benadering" van deze kwestie, zo beweerde men zondag Joegoslavische kringen. De spoed, waarmee de communisti sche partijen in Oost-Europa zich ach ter Kroesjtsjefs overwinning op Molotof c.s. scharen legt men in de Joegosla vische hoofdstad uit als een teken, dat de „Stalinisten" in die landen erg bang zijn voor hun positie. Joegoslavische functionarissen hopen, dat Kroesjtsjef er toe overgehaald kan worden alle Oosteuropese Stalinistische leiders uit te schakelen. Volgens de Joegoslaven vallen hier vooral Walter Ulbricht (Oost-Duitsland), Novotny (Tsjecho- Slowakije) en Tsjerwenkof (Bulgarije) onder. 0 Slot op pag. 2 Gouverneur Van Baal in Nederland Dr. J. van Baal, gouverneur van Ne derlands Nieuw-Guinea, is gisteravond met het KLM-vliegtuig uit Biak op Schiphol aangekomen. Hij zal een week in ons land vertoeven voor besprekin gen met minister Helders, waarbij o.m. de begroting op de agenda staat. Nu de minister van Zaken Overzee zijn reis naar Nieuw-Guinea tot september heeft uitgesteld, is de komst van dr. Van Baal naar ons land daarvan het logisch gevolg.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1