Grotere spreiding aandelenbezit is een democratisch beginsel Stijging risicodragend kapitaal wordt er door bevorderd- Gemeentelijke woningbouw kan nog enige maanden vooruit Dr. Festen wijst de ambtelijke honorering voor de artsen af jVwEu*! 96ste jaargang Zaterdag 6 juli 1957 Derde blad no. 29179 Uitbreiding kapitaalvorming der massa (Van onze financiële medewerker) In ons artikel van de vorige week hebben wij erop gewezen dat het bü de vraag hoe het economisch leven zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen, voor een goed deel op de kapitaalvorming vast zit en dat deze kapitaalvorming in verband met de groei van de bevolking en de snellere veroudering van de produktiemiddelen als gevolg van de telkens nieuwe technische vindingen in verhouding tot het nationaal inkomen groter moet zijn dan tien en twintig jaar geleden. Op de noodzaak van sparen wordt daarom in deze tijd van alle kanten getamboerd. Het spaarkapitaal beweegt zich in twee richtingen, een deel ervan gaat naar de z.g. risicomijdende, een ander deel naar de risicodragende sector. Tot de eerstgenoemde sector beho ren de hypotheken, de obligaties en andere schuldbrieven, tot de laatstege- noemde voornamelijk de aandelen in de bedrijven en in verband met de nog steeds voortgaande industrialisatie, is het begrijpelijk dat met name het sparen in de risicodragende sector de laatste jaren noodzakelijk wordt geacht. Deze besparingen vonden vroeger, behalve bij de ondernemingen zelve door inhouding van winsten hetgeen ook thans uiter aard nog het geval is voornamelijk bij de grotere inkomens en vermogens plaats. De „kleine man" spaarde veelal uitsluitend bij de spaarbank of door de aankoop van obligaties en pandbrieven. Vooral sinds het einde van de tweede wereldoorlog is echter de wenselijkheid naar voren gekomen dat ook het spaar kapitaal van de kleine man, althans een deel daarvan naar de risicodragende sector» wordt geleid. Niet alleen omdat hierin een middel wordt gezien om de spaarders tegen de waardevermindering van het geld enige dekking te geven, maar ook omdat hierdoor aan de in onze tijd aan de orde gestelde begrippen van bezitsvorming en bezitsspreiding inhoud kan worden gegeven en een groter deel van de bevolking voor ontwikkeling en de belangen van het bedrijfsleven kan worden geïnteresseerd. Het is weer Amerika, waar men de betekenis van een grotere spreiding van het aandelenbezit het eerst heeft inge zien en de laatste jaren in sterke mate heeft bevorderd Op echt Amerikaanse wijze propageert men deze spreiding van het aandelenbezit als een uiting van ge zonde democratie en als een doeltreffend middel tegen een uitbreiding van de staatsmacht en het communisme. Een over brede lagen van de bevolking ver deeld aandelenbezit, zo heeft de Presi dent van de New-Yorkse beurs in een redevoering te Amsterdam gezegd, is een sterke plant, die in democratische grond is geworteld. Naarmate het veel gesmade kapita lisme plaats maakt voor het z.g. volks- kapitalisme zal het belang van een groeiend rendabel bedrijfsleven door een groter deel van de bevolking worden in gezien en bevorderd. Want door de be legging in aandelen van spaargelden uit de lagere en midden-inkomensklasse worden de winsten van de bedrijven immers op een bredere schaal onder de bevolking verdeeld, waardoor het eigen belang met het gemeenschapsbelang op eenzelfde lijn komt te liggen. Op allerlei wijze wordt in de V.S. de spreiding van het aandelenbezit gepro pageerd. In de eerste plaats door een zo volledig mogelijke verslaggeving en het verstrekken van allerlei inlichtin gen over het karakter en de gang van het bedrijf op de jaarvergadering, welke voor de bezoekers zo aantrekkelijk wordt gemaakt, zodat de toeloop naar oie vergaderingen steeds groter wordt. In nog sterkere mate heeft echter het Amerikaanse volkskapitalisme veld ge wonnen door het kapitaal der onderne mingen in een groot aantal aandelen te verdelen, welke als bekend zg. in eens- gevend geld (x dollar per stuk) worden verhandeld, zodat men ook van de grote concerns voor een betrekkelijk gering bedrag reeds aandelen kan kopen. Zo wordt men met een bedrag van rond 70 (f. 266) eignaar van een aandeel in de grote U.S. Steel Corporation, met 43 (f. 164) in de General Motors, met 55 (f. 209) in de Amerikaanse Ford Mij. Zoals bekend heeft de Konink lijke enige tijd geleden haar aandelen gesplitst in stukken Van f. 20, welke op de Newyorkse beurs voor ca. 58 (f. 220) worden verhandeld en waarin, volgens de President van de Newyorkse beurs, thans reeds meer dan 500 mil joen in de V.S. is belegd. Hoezeer het volkskapitalisme de laat ste jaren in de V.S. is toegenomen blijkt wel hieruit dat terwijl in 1952 QV2 miljoen Amerikanen een of meer aan delen in open N.V.'s hadden, dit aantal in 1956 tot 8\<i miljoen was gestegen, wat wil zeggen dat 1 op de 12 Amerika nen thans aandelenbezitter is tegen in 1952 1 op 16. En dat niet alleen de be zitters van hogere inkomens aandelen bezitten, wordt door de Amerikaanse statistiek duidelijk gemaakt, volgens welke reeds in 1952 meer dan 44% van het totale aandelenbezit in handen was van hen, die een inkomen genieten van S 5.000 tot 10.000. En daar het gemid deld inkomen van de Amerikaanse be volking 4000 tot 5000 bedraagt, ordt uit deze cijfers afgeleid dat meer n 30% van de aandeelhouders der nerikaanse ondernemingen tot de rere en midden-inkomensklasse be- ort. In het hoogst interessante boekje van heer C. C. P. Ingwersen Jr. over de -wyorkse beurs (uitgaven De Finan ce Koerier) is een grafiekje opgeno men, waaruit blijkt dat de gemiddelde lopftijd van de Amerikaanse aandeel houder sinds 1952 van 51 tot 48 jaar is gedaald, dat de groep beneden 44 jaar reeds 42% van alle aandeelhouders uit maakt en dat het aantal individuele aandeelhouders van het vrouwelijke ge slacht groter is dan dat van het man nelijke (51.6—48.4%). Deze grote spreiding van het aande lenbezit in de V.S. is in niet geringe mate in de hand gewerkt doordat het aandeel in de winst, dat de werknemers bij vele bedrijven hebben, in aandelen wordt of kan worden uitgekeerd, terwijl voorts spaarregelingen zijn ontworpen, waarbij de onderneming voor een deel in de gevormde besparing bijdraagt, welke dan in de aandelen van de onderneming worden belegd Het Is duidelijk dat op deze wüze niet alleen een steeds grot-er deel van hei nationale spaarkapitaal aan de onder nemingen ten goede komt, maar dat ook de werknemers langs deze weg in toene mende mate bij de bedrijven worden ge ïnteresseerd. Enige tijd geleden heeft de president van een grote Amerikaanse onderneming op de personeelsvergade ring de opmerking gemaakt, dat als de werknemers steeds hun winstaandeel in de vorm van aandelen hadden getou cheerd, zjj thans reeds meer dan de helft van het kapitaal zouden bezit ten. Ook ten onzent begint de winstdeling aan werknemers in de vorm van aande len en het sparen bij de eigen onderne ming enige ingang te vinden, hoewel men in bepaalde kringen op grond van politieke overwegingen op een derge lijke bezitsspreiding niet gebrand is, omdat men het spook van het kapita lisme als dankbaar object van bestrij ding daarmee allengs ziet verdwijnen en het kapitaal liever in handen van de Staat ziet. Toch is het in het belang van een groeiend en bloeiend bedrijfs leven gewenst, dat langs de weg welke men nu reeds vele jaren in de V.S. volgt, de kapitaalvorming bij een groter deel en met name bij de lagere en de middenklasse der inkomens wordt bevor derd en in sterkere mate aan de risico dragende sector ten goede komt. Er zijn natuurlijk bezwaren tegen deze wijze van winstdeling aan te voeren. Noteren de aandelen op grond van de reservepositie der onderneming boven pari en worden de aandelen a pari aan de werknemers uitgegeven, dan ontvan gen zij in feite een deel van de reserve, welk aan de oude aandeelhouders toe behoren. De Indola, die als „klanten binding" thans bij de aankoop'van che mische produkten zegels verstrekt, waar van 100 op een normaal verhandelbaar aandeel van f. 100 recht geven, vergroot hiermee dan ook niet haar kapitaal, maar koopt de benodigde aandelen ter beurze in, zodat de Mij derhalve het agio boven de parikoers betaalt. De sta tuten laten overigens toe met de aan delen welke, aan de klanten worden af gegeven (men moet voor f. 2500 kopen om f- 100 aandeel te kunnen verkrijgen) het kapitaal van de Mij, te verhogen, echter tot ten hoogste 2% van het uit staande bedrag. Het offer dat de oude aandeelhouders in dat geval brengen is dus niet groot en komt overigens, als door de invoering van het hier genoem de systeem de afzet stijgt, ook weer aan hen ten goede. Het streven om werknemers en clienten bij de gang van zaken in het bedrijf te betrekken en mede hierdoor een groter deel van het nationale spaar kapitaal aan de ontwikkeling van het bedrijfsleven ten goede te doen komen, verdient hartelijke toejuiching. Vooral nu een onvoldoende kapitaal vorming een van de voornaamste euvelen is-, waaraan de Nederlandse economie mank gaat. Maar geen financiering met kort geld (Van onze parlementaire redacteur) Kapitaal is thans schaars en het is daarom ook voor de gemeenten moeilijk geld te lenen op lange termijn, voor twintig tot vijftig jaar bijvoorbeeld, om de woningbouw te financieren. De woningbouw dreigt daardoor spaak te lopen. Het is echter nog wel eens mogelijk geld te lenen voor een korte periode van een jaar bijvoorbeeld. Dat doen de gemeenten veel. Maar daardoor dreigt binnen afzienbare tijd de financiële positie van de gemeenten helemaal hopeloos te worden en dan loopt het volkomen mis met de woningbouw. Daarom heeft de regering de gemeenten verboden voor woningbouw nog „kort geld" te lenen. De omvang van de kortlopende schuld van de gemeenten is zo hoog, dat verdere stijging niet verantwoord mag worden geacht, aldus de minis ter. Indien wij de woningbouw veilig willen stellen, dan moet een rem wor den gesteld op de vlottende schuld. Een aantal maanden kunnen de ge meenten met de woningbouw nog vooruit, dank zij de lening van 650 miljoen gulden van de institutionele beleggers. Het verbod om woningbouw te financieren met kort geld zal dus in de eerste tyd geen nadelige gevol gen hebben. Inmiddels heeft de rege ring de gelegenheid zich te beraden op maatregelen voor een normale ka- pitaalvoorziening van de gemeenten. In de Tweede Kamer heeft de heer Franssen (P. v. d.A.) hierover gisteren vragen gesteld omdat hij vreest dat door het verbod in verscheidene gemeenten de woningbouw zal moeten worden stopgezet. Ook van andere zijden wer den vragen afgevuurd naar de rege ringstafel. Minister Hofstra antwoordde dat de maatregel is genomen juist om de wo ningbouw voor de toekomst veilig te stellen omdat zonder ingrijpen van de centrale overheid de woningbouw zeker spaak zou lopen. De regering beraadt zich op maatregelen om de gemeenten te helpen met Rijksvoorschotten, maai de mogelijkheid daarvan kan pas wor den overzien aan de hand van de ont- werp-Rijksbegroting voor 1958. De grasmat van het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt thans duchtig onder handen genomen. In repen wordt het gras verwijderd, waarna er een nieuwe zandlaag onder wordt aangebracht. Daarna worden de hier en daar herstelde graslopers weer uitgerold. Twee opnamen van dit moeilijke karwei. De „Pieter S" in Vlissingen ACHTER COMMANDOBRUG OPENGERETEN. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf meerden de havensleepboten ,.Van Woelderen" en Frederik Hendrik" de zwaar beschadigde kustvaarder „Pieter S" in de buitenhaven van Vlissingen af. Onmiddellijk werd begonnen met het lossen der lading, bestaande uit ruim 2.000 ton kolen. Onderwijl bleef de bergingsboot „Bruinvis" langszij liggen om onafgebroken te pompen. Omstreeks kwart voor drie arriveerde de „Pieter S", welke werd gesleept door de sleepboten „Hudson" en „Scal- dis", op de rede van Vlissingen, waar door de havendeskundigen en mensen van Rijkswaterstaat een voorlopig on derzoek werd ingesteld. Na een kort onderzoek verleende men de „Pieter S", die tot aan het gangboord in het water ligt en iets slagzij naar bakboordzijde maakt, toestemming de haven binnen te lopen. De „Pieter S", die gebouwd werd in 1954 op een scheepswerf in Temeuzen, is mid scheeps ter hoogte van ruim 3, juist achter de commandobrug, opengereten. De dekluiken zijn öf weggesprongen, öf vormen met de weggerukte wand één verwrongen plaat. De commandobrug werd eveneens zwaar beschadigd. Zodra de „Pieter S" gelost is, kan een juister onderzoek naar de schade worden ingesteld, waarna beslist zal worden of de kustvaarder in Vlissingen dan wel in Rotterdam definitief hersteld zal worden. Beroep op verantwoordelijkheidsgevoel In zjjn rede ter opening hedenmorgen van de ledenvergadering van de Kon. Nederl. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, welke te Utrecht wordt gehouden, heeft de voorzitter, dr. H. Festen een beeld gegeven van de historische ontwik kelingsgang van de financiële relatie tussen patiënt en arts. In het licht van deze historie de vraag stellende, op welke wijze de arts in onze samenleving moet worden gehonoreerd, betoogde dr. Festen dat men bij de beta ling van de hoogte van die honorering gebruik zal kunnen maken van een werkwijze, waarbij de levensstandaard, die voor de beoefenaar van een beroep passend is, een rol speelt. „Daarbij moeten wij", aldus dr. Fes ten, „de ambtelijke honoreringsvorm afwijzen, omdat deze zou leiden tot een verlies van zelfstandigheid, terwijl de persoonlijke verantwoordelijkheid voor de patiënt deze zelfstandigheid opeist. Bovendien levert de samenleving be wijzen te over, dat men schijnbaar gra tis hulp wantrouwt. Van dc andere kant zijn de eisen, die aan de beoefenaar worden gesteld, zo groot, dat naar spre kers mening in vele gevallen een stimu lans in de vorm van een financiële prikkel niet kan worden gemist. Het kwam dr. Festen voor, dat, als zijnde het meest aangepast aan onze hedendaagse maatschappelijke verhou dingen, aan de verlangens van de pa tiënt en aan de menselijke zwakheden van de beoefenaren, de honorering per verrichting, waar deze uitvoerbaar is, zou moeten worden nagestreefd, al eist zij van de beoefenaar een voortdurende bewustheid van zijn verantwoordelijk heid. Levende in deze gemeenschap is de arts niet onvatbaar voor infecties van de ziekten, waaraan deze samen leving lijdt en hij zal zich daar tegen voortdurend moeten wapenen. Men kan op grond van de ervaring ook niet voorbijzien, dat deze vorm van honorering bepaalde moeilijkheden met zich mede brengt, bij langdurige ziek ten vooral, waarbij de patiënt nog op vele andere wegen teleurstellingen heeft te incasseren, kan de doktersrekening, die dan de maat doet overlopen, de ver houding tussen arts en patiënt versto ren. Sommige patiënten menen al spoe dig, dat de dokter bjj het opmaken van zjjn nota rekening moet houden met de tegenslagen, die hjj moet overwinnen. Daar wij dit nog al eens kunnen waarnemen uit de mond van lieden, die gewend zijn zichzelf alle mogelijke luxe te permitteren, stemt dit vaak wrevelig. Terwijl men de doktersrekening eigenlijk met onder scheiding zou moeten behandelen het geldt hier immers de reparatie Patiënt verkeerde vloeistof toegediend Tegen een 26-jarige verpleger van een ziekenhuis uit de hoofdstad, die aaneen patiënt tijdens een maagonderzoek per vergissing een verkeerde vloeistof had toegediend, als gevolg waarvan de man die reeds in een slechte toestand ver keerde was overleden, heeft de Offi cier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam twee maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf geëist. De verpleger, die volledig de schuld voor deze tragische vergissing op zich nam, zeide, dat hij zich „ellendig en ge broken voelt". Hij is nog steeds verple ger in het ziekenhuis waar hij ook het zelfde werk als voorheen doet. Uitspraak doende veroordeelde de Rechtbank verdachte tot een voorwaar delijke gevangenisstraf voor de tijd van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar. In de overweging noemde de recht bank dit „een ernstig geval, al valt veel te verontschuldigen". VERGADERING MILITAIRE PENSIOENBOND. In het Concertgebouw te Haarlem is gisteren het 35-jarig bestaan gevierd van de Algemene Militaire Pensioen- bond. Na het zingen van het Wilhelmus sprak de heer W. Stuut een inleidend woord. In een herdenkingsrede van de heer Koek uit Arnhem memoreerde deze het werk van de oprichters van de bond, de heren Van Wijk, Brandwijk en Kloos ter. De onderofficierenvereniging „Ons Belang" kwam op voor de belangen van die militairen, die niet in aanmerking kwamen voor pensioen. In 1922 werd de Algemene Militaire Pensioenbond opge richt. De aanwezigen herdachten de op richters door zich van hun zetels te verheffen. De vice-voorzitter van de Bond. de heer H. W. Wolters uit Arnhem, richtte zich in het bijzonder tot de heren W. Stuut en W. van Liere, resp. voorzitter en secretaris. Als waardering voor hun werk werd beide heren het Gouden Ere kruis van de Bond overhandigd. In de voortgezette vergadering is in de plaats van het periodiek aftredende lid van het hoofdbestuur, de heer M. van den Bos, gekozen de heer P. J. Swie- bel uit Amsterdam. Het hoofdbestuur heeft het voorstal van de afdeling Den T ag overgenomen om een commissie samen te stellen, die tot taak krygt te onderzoeken de zetel van de Bond van Amersfoort naar Den Haag te verplaatsen. van het eigen lichaam beschouwt men deze vaak als een tegenvaller, waarop men in het geheel niet had gerekend. Van de tussenvorm, het abonnements honorarium voor de huisarts en de ver- wijskaart voor de specialist, die de bo vengenoemde moeilijkheden niet geven, nog afgezien van het feit, dat de patiënt niet zelf rechtstreeks betaalt, wilde dr. Festen zeggen, dat deze vorm van ho norering gekenmerkt is door een aroma van het verleden, doch voldoende wer kelijkheid van het heden bezit om aan trekkelijk te kunnen zijn. Van de thans gebruikelijke vormen van honorering zou men in het licht van het vooraf gaande kunnen zeggen, dat de abonne mentsvorm een appèl doet op de meest fundamentele eigenschappen, die de arts moet sieren, terwijl bij de honore ring per verrichting het verantwoorde lijkheidsgevoel de beoefenaar moet be houden voor een laakbare overvloed van werkzaamheden. Laat ons er voor zor gen, zo besloot dr. Festen, dat wij op dit zeer moeilijke terrein, ten allen tijde, naar het Bijbelse woord met op- gerichten hoofde kunnen gaan. Dr. van Binsbergen vraagt ontslag Als Advocaat-Generaal te Willemstad Dr. W. C. van Binsbergen heeft gis teren per 1 augustus zijn ontslagaan vrage als advocaat-generaal te Wil lemstad ingediend. Hij wordt als ad ministrateur by het Nederlandse Mi nisterie van Justitie belast met het ontwerpen van een nieuw wetboek van militair strafrecht en zal later moge lijk verbonden worden aan een Euro pese internationale organisatie. De Antilliaanse regering had onlangs besloten dr. W. C. van Binsbergen, die optrad als wnd. Procureur-Generaal, te ontslaan daar hij geen gevolg had ge geven aan de opdracht de hoofdredac teur van „Beurs- en Nieuwsberichten" A. de Wit, uit te wijzen. Deze kwestie kwam o.m. ter sprake op een speciale zitting van het Rijks kabinet, waarbij de Antilliaanse premier, de heer E. Jonckheer, tegenwoordig was. Mr. W. R. Boom. de huidige officier van Justitie, zou door de Antilliaanse regering worden voorgedragen voor be noeming van Procureur-Generaal. Nederlander in Duitsland pleegde landverraad De Nederlandse koopman T. Niels is gisteren in Düsseldorf wegens landver raad veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar met aftrek. De West- berlijnse koopman W. Lingen kreeg eenzelfde straf wegens voorbereiding van landverraad. Beide verdachten waren ervan beschul digd, dat zij in opdracht van Oostduitse autoriteiten geprobeerd hadden bijzon derheden te verkrijgen over het Belgische snelvuurgeweer voor de NAVO. De Of ficier van Justitie had tegen Niels negen en tegen Lingen vijf maanden met af trek geëist. Zij hadden verklaard, dat zij niet wis ten dat het Belgische geweer het nieuw ste type NAVO-geweer was, doch de rechtbank aanvaardde dit verweer niet. Zij hebben moeten weten, dat zij de vei ligheid van de Bondsrepubliek ernstig in gevaar zouden brengen als zij de op dracht uitvoerden, aldus de rechter. De rechter heeft zwaardere straffen dan geëist werden opgelegd, omdat hij een voorbeeld wilde stellen. De Officier van Justitie had verklaard, dat het aan tal gevallen van landverraad de laatste tijd sterk toegenomen is. Drie Duitse divises aan de NAVO overgedragen In tegenwoordigheid van de opperbe velhebber van de NAVO, generaal Nor- stad, zijn vrijdag de eerste drie West- duitse divisies officieel aan de NAVO overgedragen. De plechtigheid werd ge houden in Marburg. Onder de aanwezi gen bevonden zich o.m. de bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden- Europa, de Franse generaal Valluy en de plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO-marine, admiraal Sala. Zoals bekend is zal West-Duitsland tegen 1961 in totaal twaalf divisies aan de NAVO moeten leveren. De drie divi sies, die vrijdag zijn overgedragen, zijn nog niet volledig opgeleid. Ook hebben zij nog niet de vereiste sterkte. ZWEMBAD rtlEX Ook óJWL week <fjnq hui- <£x wmt uxuzmyya toe fëiBfpmetf; IvaiiHEto leks „jade ïoadmStet - bond" tleun Wijkje in Zweef diet <m. park VOORLOPIG.. VftOOST L S). MimqtaxLivan vooeldftüj hawdkauêvt, van Oen. O; euise koksckoot vfcede. txi StadszaaX Wsfcfcwst. v: tte. zéérueel qesWtydaxi tfooe zm. vele. (Uawums vtuxkatte. ijildse Jewxjdioec is Staekklaa* Zkfc'm o?.. jörtA(Zjrt.s

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9