„Ook beperkte ontwapening van groot belang voor toekomst" STADSNIEUWS Flinke prijsdalingen voor al liet slachtvee! Zwemmen in de Nieuwe Vaart AMERIKAANSE AANNEMERS VERDRINGEN ARCHITECTEN Vrouw verdacht van moord op haar zoontje (een van tweeling) In overspannen toestand naar Den Dolder ZATERDAG 6 JULI 1957 Gemenebest-conferentie geeindigcl Constructieve actie noodzakelijk ter versterking van volkerenorganisatie Niet veel wijziging in de Russische politiek De conferentie van de premiers van de landen van het Britse Gemenebest, die op 26 juni in Londen begonnen is, is gisteren geëindigd. De premiers bespraken o.m. de moge lijke gevolgen van de wijzigingen in de Sovjetrussische hiërarchie, zo werd van gezaghebbende zijde meegedeeld. Men was eenstemmig de mening toegedaan dat het ontslag van Molotof, Kagano- witsj en Malenkof waarschijnlijk niet veel wijziging in de Russische buiten landse politiek tengevolge zal hebben, omdat deze in de laatste tijd toch al volkomen onder invoed van Kroesjtsjef stond. De premiers verkaarden voorts, dat zelfs een beperkte ontwapeningsovereen komst zou bijdragen aan het scheppen van voorwaarden, die een meer omvat tende ontwapeningsovereenkomst moge lijk zullen maken. Een beperkte overeen komst zou het wantrouwen en de span ning in de wereld verminderen. De deelnemers aan de conferentie, die Engeland, Canada, Australië, Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika, India. Pakistan, Ceylon, Ghana en de federatie van Rho desia en Nyassaland vertegenwoordigen, bleken het er over eens, dat de stabi liteit in het Midden-Oosten op lange termijn het beste gediend is met vor deringen op economisch en sociaal ge bied. Op korte termijn moet echter ge ijverd worden voor vermindering van de spanning tengevolge van het geschil tus sen de Arabische staten en Israël, het vraagstuk van de Arabische vluchte lingen en de onopgeloste kwesties be treffende het Suezkanaal. Geconstateerd wordt, dat de vrijheid op het gebied van de handel en de be talingen sinds het vorige jaar is toege nomen. Er is van gedachten gewisseld over de voorgenomen instelling van een vrijhandelsgebied in Europa, naar de op te richten Europese gemeenschappelijke markt. Volgende week zullen vertegen woordigers van alle landen van het Ge menebest te Londen die aspecten van deze voorstellen bestuderen, die vooral bepaalde landen van het Gemenebest raken. Een officiële woordvoerder van de confrentie heeft gisteren na de publi- katie van het slotcommuniqué bekend gemaakt, dat de premiers overeen zijn gekomen welwillend te staan tegenover toetreding van Engeland tot de gepro jecteerde vrijhandelszone in Europa, mits de landbouwprodukten buiten dit plan blijven. Voorts was men het er over eens, dat er een constructieve actie nodig is ter versterking en verbetering van de vol kerenorganisatie als instrument voor het bewaren van de vrede en voor de samenwerking in de gehele wereld. Over Hongarije wordt in het commu niqué gezegd, dat de deelnemers aan de conferentie uiting hebben gegeven aan hun ernstige bezorgdheid over „de tra gische gebeurtenissen" in dat land. Zij merken op, dat de V.N. bij de behan deling van het rapport over Hongarije de gelegenheid zullen hebben om hun mening over deze gebeurtenissen ken baar te maken. Bij het bespreken van de mogelijkhe den van de Gemenebestlanden om bij te dragen tot het verminderen van de spanningen en het handhaven van de vrede, stabiliteit en politieke vrijheid, is BENOEMINGEN AAN LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Rijksuniversiteit alhier voor het tijdvak van 1 juli 1957 tot en met 30 juni 1958 tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de farmacie, de heer T. Meyers, thans apotheker te Rotterdam; voor het tijdvak van 1 mei 1957 tot en met 30 april 1958 tot weten schappelijk hoofdambtenaar A bij de kindergeneeskunde dr. C. L. J. Vink, thans wetenschappelijk hoofdambte naar; r met ingang van 1 september 1957 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der lette ren en wijsbegeerte (algemene geschie denis) dr. B. W. Schaper, thans leraar aan het Vossiusgymnasium te Amster dam). Aan de Technische Hogeschool is geslaagd voor het propaedeutisch exa men voor elektrotechnisch ingenieur onze plaatsgenoot de heer J. A. van Dongen. met instemming kennis genomen van de resultaten van de wederzijdse bijstand op grond van het ..plan van Colombo". Over economische kwesties wordt ge zegd, dat Groot-Brittannië zijn leidende rol bij het bevorderen van de economi sche ontwikkeling in de landen van het Gemenebest zal voortzetten. Ook zullen belangrijke bijdragen worden geleverd door andere landen van het Gemene best. Met het oog op de voortdurende be hoefte aan investeringskapitaal is het ook van belang, op geschikte voorwaar den investeringen uit andere bronnen aan te moedigen. Over de conferentie zelf wordt voorts verklaard: „In deze vereniging van vrije en onafhankelijke volkeren is het onver mijdelijk. dat er enige meningsverschil len zijn. Deze bijeenkomsten brengen echter een grote gelijkheid van bena dering en doel aan de dag. Het is niet de bedoeling om besluiten en formele resoluties te registreren". De Zuidafrikaanse minster van Bui tenlandse Zaken, Eric Louw. die zijn land vertegenwoordigde op de conferen tie, deelde mede dat hij besprekingen zal voeren met de ministers van Buiten landse Zaken van België, Frankrijk en Portugal „over kwesties van gemeen schappelijk belang in Afrika". Hij zal deze landen een bezoek brengen. Vol gens Louw moet er een samenwerking tussen deze landen zijn betreffende za ken van gemeenschappelijk belang in Afrika. Gouverneur Van Baal bij slachtoffers aardbeving De gouverneur van Ned. Nieuw-Gui- nea, dr. J. van Baal, heeft op doorreis naar Nederland tijdens het oponthoud in Biak van de gelegenheid gebruik ge maakt een kort bezoek te brengen aan enkele kampongs op het eiland Japen, die op 23 juni door een aardbeving werd getroffen. De gouverneur bezocht de zwaar ge troffen kampongs Soemberbaba en Randjawa en het in mindere mate ge troffen Menawi. Nader is gebleken, dat de aardbeving werd gevolgd door drie vloedgolven van een tot twee meter hoogte, die grote schade aan persoon lijke eigendommen aanrichtten. Slechts weinig inwoners werden ge wond, daar de meesten van hen tijdens de aardbeving in het kerkje, dat ge spaard bleef, een godsdienstoefening bij woonden. Het bestuur heeft de schade opgeno men. waarvan de geldswaarde nu wordt berekend. In Seroei is een comité ge vormd. voor een inzameling ten behoeve van de getroffenen. Brand in rubberfabriek SCHADE ONGEVEER f. 50.000 Gistermiddag ontdekte een personeels lid van de N.V. Rubberfabriek „Ceylon" aan de Sandersweg te Maastricht een uitslaande brand in de drooginrichting, gelegen in een opslagmagazijn naast de fabriek. Hij probeerde tevergeefs met een schuimblusapparaat de brand te blussen. Intussen werd de brandweer te Maas tricht gealarmeerd. Deze slaagde erin het vuur te beper ken tot het magazijn, dat geheel is uit gebrand. Een grote partij rubber fiets banden die voor export hier opgeslagen lag, is verloren gegaan. De schade wordt geraamd op ongeveer f. 50.000 gulden. De fabriek, die ongeveer 400 werknemers heeft, zal normaal kun nen doorwerken. Het bedrijf was ver zekerd; de oorzaak van de brand is onbekend. Rondom de veemarkt (Van onze deskundige medewerker) Wanneer we een vergelijking treffen met de slachtprijzen van thans en van ongeveer een maand geleden, dan is er een opvallende teruggang. Wij zijn beslist van oordeel dat deze prijsdalingen in de eerste plaats hun oorzaak vinden in het abnormaal warme weer en in de tweede plaats in de grote teruggang van de export naar de Franse markt. Deze laatste is in enkele weken met meer dan de helft teruggelopen en zal vermoedelijk nog verder inzinken. Ook de binnenlandse vleesmarkt heeft een flinke klap in de omzetten gekregen door de warmte. We rekenen dus dat de prijsdaling zich pas enigszins zal her stellen wanneer het koeler weer wordt. Intussen zijn onze noteringen met ge middeld 50 a 60 cent per kg. geslacht gewicht teruggelopen. Dit betekent f 150 per stuk gemiddeld op een middel matig zwaar beest. Wij kregen vrijdag op de Leidse markt beesten te zien van ongeveer 650 pond aan de haak tegen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Corneals Josephine an van J. A. M Coriiel'lssens en J. G. M. Goddijn; Ar- win Willem Petrus, an van N. Ligitvoet en E Demmenie; Sylvia Maria Gerardiina, dr van B. A. Starreniburg en C. M. van dler Krogit; Marcella Yvonne Ingrdjd, dr van C, Smiiit en C. A. Bousie; Anibje, dr van B. Hoek en T. Subeert; Isaac, an van I. Boom en M. A. Overdek; Yvonne, dr van J. P. Velthuyzen en C. Smlt; Wllhelrnina Pebro- nelia Maria, dr van J. G. Valentijn en W. M. van den Wijngaarden; Oorry, dr van J. A. Brand en A. die Bloots; Cornells an van M. Mey vogel en L .E. Botermans; Jacob, zn van C. de Mol en P. dien Hollander; Paiulu» zn van C. Brandt en W. Vroegih; Johannes Gerardus, zn van P. J. Werring en A. J Agtersloott Johanna ,dr van P. Wlnke- laar en A. J. M. van der Lams; Jacoba, d> van P. Winkelaar en A. J. M. van der Lans; Johannes Jan Pleter, an van J. C. J. Lodder en N. A. M. die Vries; Carine Ann« dr van J. D. van Wingerden en T. Marree. ONDERTROUWD W. F. Koolmoes en G. Paima; H. H. Hart- man en J .E. Egter van Wissekerke; W. H, Wlmkelmolen en E M. van 't Hooft; P. van der Heijden en A. P. Ultee; P. Uljee en A. Mulder; J. Buds en G. J. Boezaard; J. Baars en J. E. Guldomond; J. W. L. van den Dop en H. Bos; L. van Schoonder- woerd den Bezemer en A. Holverda; M. J Maters en J. M. Melmam; L .M. B. de Ko ning en A. P. B. van Beek; J. Seller en A. M. Rijkers; A. de Vet en E. C. de Vries; N. de Wolf en P .M. E. Boom; J. C. van Dijk er. A. Kooien;! W. Boersma en H. J Meljerlng; J. A. C. Kroesen en J .B. de Jong; G. de Laaf en J. Kulvenhoven; W. Rijnsburger en W. J. Key: A. A. Vreeken en C. Kloots. OVERLEDEN* E. M. Schouten, 71 jaar, wed. vam P. J. van Hest; J. Dubbeliderr.an. 58 Jaar. man; Z. Triitten .70 Jaar, man; P. J. Heemskerk, I 77 jaar, main. J Op bepaalde gedeelten verboden In verband met de steeds voortschrij dende bebouwing aan de Kanaalweg wordt het zwemmen in het Rijn- en Schiekanaal (Nieuwe Vaart) door de po litie slechts oogluikend toegelaten op het gedeelte van de Lammebrug tot de Spoorwegovergang en van de Lorentz- kade tot de Roomburgerlaan. In de andere gedeelten van „Het Ka naal" nl. daar, waar bewoonde huizen staan zal door de politie het zwem men streng worden tegengegaan en bü onwil onverwijld procesverbaal worden opgemaakt. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II: mej. H. M. Verheul (Wassenaar); mej. G. A. E. Weis (Den Haag) en de heren J. Bennebroek Gravenhorst (Haarlem); B. A. Kats (Voorburg); B. O. de Vries) en D. v. d. Waay (Voorburg); Semi-arts examen: mej. P. E. Keers (Wassenaar) en de heren W. Fastenberg (USA), A. Heijl (Den Haag); W. P. Lawick van Pabst (Den Haag) en H. A. Verbeek (Scheveningen)artsex. mej. M. F. Meurs (Alkmaar) en de heren D G. Th. van Beusekom (Leiden)G. D. Kikkert (Gorinchem), C. Romeijn (Den Haag); F. S. K. Scholl (Scheveningen) en A. J. J. Vreeburg (Leiden); doet ex. Psycho logie de heren R. H. C. Jansen (Delft) en B. J. IJssel de Schepper (Leiden). f 900 f 925 per stuk. Behoorlijke kwa liteit, terwijl de mindere kwaliteit is te ruggelopen naar ongeveer f2.50 per kg aan dehaak. Voor de prima- of z.g. A-klasse, zagen we behoorlijke prijzen besteden, n.l. fijne jonge roodbonte bees ten van een gewicht van eveneens 650 pond tegen f 1175 per stuk. Dat is dus een verschil van f 0.80 per kg. Een prima beest bracht dus nog f 3.60 per kg. geslacht gewicht op. al is het aanbod hiervan momenteel zeer schaars! Voor de vette kalveren is de markt prijs in verhouding nog meer terugge lopen. Voor enige weken werd van f 2.25 f 3.6ë0 per kg. levend gewicht besteed. Dit was deze week van onder naar bo ven f 1.50—f 2.60 per kg in de top. De vraag voor het binnenland is door deze lagere prijzen wat williger, maar voor export is de kooplust aanzienlijk ge daald. Nuchtere kalveren trokken mede om laag naar gemideld f 1.20—f 1.40 per kg. levend gewicht. Het wolvee kreeg eveneens een zware klap in de waarde. Oude schapen liepen gemiddeld f30 terug en de weidelam- meren en zeuglammeren in verhouding evenveel. Zuiglammeren van 20—22 kg. geslacht konden hier op de markt slechts f 70f 72* per stuk opbrengen. Weide- lammeren f 50f 70, slechts een enkel hokje uitmuntende Texelse iets meer. Men biedt voor prima zuiglammeren momenteel op de exportmarkt grotere partijen aan tegen f.3.20—f3.25 per kg., echter zonder kooplust. Er gaat dan ook slechts gemiddeld 30 ton met moeite het land uit. De varkensmarkt was ook flauw ge stemd met een wat lagere prijsniveau. Alleen enkele markten, waar niet veel aanbod was. handhaafden de prijzen van f 1.65—f 1.70 voor de zware en f 1.74— f 1.77 voor de prima, minder zware vlees varkens. Biggen en lopers verloren bij flauwe handel een paar gulden per stuk. Met de paarden ging het ook wat flauwer teen even gedrukte of lagere pryzen. LEIDERDORP Geslaagd Voor het toelatings examen Chr. Lyceum te Alphen slaagde S. Storm van Leeuwen, alhier. OEGSTGEEST VOOR 15 MILLE AAN JUWELEN GESTOLEN (Van onze Haagse redactie) Bij een inbraak in een juwelierszaak in de Heemraadstraat te Scheveningen is vannacht voor een bedrag van f 15.000.— aan juwelen gestolen. De dief is binnengekomen door een bovenlicht en het verbreken van een deur. (Speciale berichtgeving) Een 30-jarige bewoonster van de Rivierenbuurt in Haarlem-Noord is gister middag naar de Willem Amzt-stichting in Den Dolder een psychiatrische inrichting overgebracht, nadat zy donderdagmiddag door de politie in arrest was gesteld onder verdenking van moord, doodslag of wel zware mishandeling, welke de dood van haar zoontje van zes maanden tot gevolg zou hebben gehad. Het kind, dat deel uitmaakte van een tweeling, zou omstreeks 2 uur woensdag middag, tijdens het hevige noodweer dat toen woedde, zijn overleden. Reeds om vier uur werd die middag bij de Haarlemse politie aangifte ge daan, dat er een misdrijf gepleegd zou zijn. Tot de volgende middag heeft de recherche personen gehoord uit de om geving van het betrokken gezin. Daarna werd het sectie-rapport van dr. J. P. L. Hulst uit Leiden bekend, dat de ver moedens van geweldpleging bevestigde. De politie is daarop met de vrouw gaan praten, waarbij haar kalmte en koel bloedigheid, zo vlak na de dood van haar kind, voldoende wantrouwen op wekten om haar arrestatie te recht vaardigen, te meer, omdat zij nadat de baby was gestorven aanvankelijk dein druk had gewekt ziek te zijn. Uiteraard gaan er in de Rivierenbuurt heel wat verhalen rond over de omstandigheden waaronder het kind om het leven zou zijn gekomen. Zo wordt er verteld, dat de vrouw tijdens het onweer het kind in een schuur achter de woning had ge legd. Dat gebeurde wel meer als het kind lastig was. Enige tijd later zou de vrouw bij haar man hoogovenarbei der, die wegens nachtdienst op dat uur sliep zijn gekomen met de medede ling, dat zij met het kind een ongeluk had gehad. Toen zij het wilde voeden, zou zij namelijk door het ledikant zijn gezakt en op de zuigeling zijn gevallen. Deze lezing heeft echter in de omgeving argwaan gewekt, omdat de vrouw reeds meermalen te verstaan had gegeven, dat zij meer op het tweelingzusje van het jongetje was gesteld en dat de vele huilbuien van het laatstgenoemde kind haar nerveus maakten. Die huilbuien zouden zijn toegenomen, sinds het kind eens van een tafel was gevallen. Het liep daarbij een breuk in een dei- armpjes op, waarvoor het enige tijd in een ziekenhuis werd verpleegd. Nadat de vrouw in arrest was ge steld is haar aanvankelijke kalmte omgeslagen in overspanning, welke een geregeld verhoor onmogelijk heeft gemaakt. Vandaar dat de Officier van Justitie haar transport naar Den Dol der heeft bevolen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmus J. M., an van A. C. J. Kooloos en J. C. van Steenbergen; Be<n- iaimiln C., zn van B. Verdouw en C. Star; ;ilen dr van M. J. van Gorkom en A. Heemskerk; Jan J.. zn van J. J. Sohireuders er. E. A. C. T. Brüggemaon en Elske T., dr vau J. J. Schreuders en E. A. C. T. Brüg- gemann; Cornells zn van J. de Koning en A. van Egmond; Hugo A., an van A. Rulg- rok en M. P. Luoa; Cornelia dir van D. J. Zwanenburg en A. M. BreedlJ'k. Ondertrouwd: A. Lepelaar, 28 JaaT en J. F. Keuter, 21 Jaar; P. Langenberg, 24 Jaar en M. van Delft, 24 Jaar; H. G. Jonlker, 45 Jaar en A. M. v. d. Burgh, 37 Jaar; W. Deljn, 25 jaar en B. Heeren, 22 Jaar; L. de Mooij ,25 Jaar en A. Hodibink. 24 Jaar. Getrouwd; W. C. Klllege en E .M. Mi- zee; G. Steenbeek en L. A. de Groot; H. Vreeken en A. Vos. Overleden: J. W. van der Veen,"58 Jaar; C. A Goedhart, 87 Jaar. Geslaagd Voor het examen van het Nederlands Instituut van Accountants is geslaagd onze plaatsgenoot J. R. E. Wingerden. De plaatselijke school-zwemwed- strijden om de Oranjevereniging- en Poelmeer-wisselbeker worden heden middag in de zweminrichting „Poel meer" gehouden. Gisterochtend is de eerste kaas expres weer uit Amsterdam naar Alkmaar vertrokken. In het toeris tenseizoen is dit een jaarlijks terugkerend evenement. Twee in Westfriese klederdracht gestoken dames bieden de reizigers stukjes kaas aan. VOORSCHOTEN Twee botsingen Gisteravond om 7 uur kwam een auto bestuurd door iemand uit Den Haag uit de Papelaan en wilde de Veurseweg in draaien, richting Leiden. Door het niet juist nemen van de bocht geraakte het rechter voorwiel in het mulle zand van de trambaan. Na ongeveer 7 meter ge lukte het de bestuurder de wagen weer op de weg te krijgen. Vermoedelijk ver loor de bestuurder door deze manoeuvre de macht over het stuur en reed hij met vol gas op de auto van dr. Swen in, die aan de overzijde van de Veurseweg ge parkeerd stond. De botsing kwam zo hard aan dat de geparkeerde auto drie kwart slag om zijn as draaide en zwaar beschadigd half op het trottoir tot stil stand kwam. De auto van de Hagenaar bleek een huurauto te zijn. Onder de Woondoosjesen ontbossing in de buurt van Washington nemen hand over hand toe toeschouwers van dit ongeval bevond zich een dame uit Leidschendam. Zij stond met haar bromfiets op het trot toir. Een vrachtauto, die gehinderd werd door het ongeval, reed over het trottoir en de bromfiets de Papelaan in. De chauffeur reed zonder te stoppen door, de politie wist echter het nummer van de vrachtauto te noteren. Medische dienst De dienst der dok toren wordit gedurende dit weekeinde in Voorschoten voor spodgevallen waarge nomen door dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, telefoon 2356; voor wijk verpleegster: Gezondheidscentrum, tel. no. 2177. WASSENAAR IN JUNI 80 AANRIJDINGEN In de maand juni hadden 80 aanrij dingen plaats (v. j. 53). waarvan 38 op de Rijksstraatweg. Hierbij werd één persoon gedood, één zwaar en 33 lich ter of licht gewond. Bij de ongelukken waren betrokken 72 auto's, 32 bromfiet sen. 17 motorfietsen. 16 rijwielen, 1 tram 1 bespannen wagen. 6 voetgangers en 2 dieren. ZOETERWOUDE Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het prepaedeu- tisch examen voor elektrotechnisch in genieur onze plaatsgenoot, de heer W. de Jong. (Van onze correspondent in Washington) Het Amerikaanse Instituut van Architecten bestaat dit jaar een eeuw en om dit feit te vieren zijn tal van architecten ook collega's uit het buitenland naar Washington gekomen. Het grote museum in de Amerikaanse hoofdstad, de National Gallery of Arts, heeft aan een zeer interessante tentoonstelling gast vrijheid verleend: „Honderd jaar architectuur in Amerika". Zeer instructief voor ieder, die een indruk wil krijgen van het goede (en nu en dan ook het gruwe lijke) dat hier in een eeuw is gebouwd. Het grootste deel van de tentoonstelling bestaat uit grote foto's in zwart en wit, doch het laatste zaaltje bevat onder de verzamelnaam „Tien gebouwen in Amerika's toekomst" prachtige, als transparanten geëxposeerde kleurenfoto's. Hier ziet men een aantal van de beste scheppingen van Frank Lloyd Wright, Saarinen, Mies van de Rohe enz. En de bezoeker kan naar huis gaan met het gevoel, dat het de goede kant uitgaat met de architectuur in de Verenigde Staten. Fraaie scheppingen zijn helaas uitzonderingen Doch wanneer die bezoeker thuis komt en zijn krant opslaat dan vindt hij daarin de redevoeringen, die bekende architecten op hun congres te Washing ton hebben gehouden. Weg is dan in eens het optimisme, dat het laatste zaaltje van de tentoonstelling wellicht in hem heeft gewekt! Die architecten hou den namelijk allerminst feestelijke rede voeringen tijdens dit jubileum. Zeker, ook zij hebben in het algemeen wel grote waardering voor zulke gebouwen als op die kleuren-transparanten staan afgebeeld. Maar als zij eerlijk zijn en velen zijn dat dan moeten zy erken nen dat die goede scheppingen heel grote uitzonderingen zijn en dat de architect in Amerika vrijwel alleen aan bod komt bij het bouwen voor zeer wel gestelde particulieren of bij opdrachten van grote maatschappijen. In de laatste tien jaar zijn er onge veer tien miljoen huizen gebouwd in dit Enige Kamerleden hebben gisteren een bezoek gebracht aan de ten toonstelling Het Atoom op Schiphol. Een deel van het gezelschap bij de actieve reactor. land en het overgrote deel daarvan Is het werk geweest van aannemers, die grote reeksen van gelijksoortige, comfor tabele woondoosjes hebben neergepoot op terreinen, die eerst met bulldozers afschuwelijk kaal zijn gekrabd! De super-aannemers hebben enorme ver diensten gemaakt met hun „luxe con centratie-kampen", waar de bevolking gretig introk. Voor onafzienbare tijd is veel mooi land in de omgeving van de grote steden van Amerika's oostkust deerlijk geschonden. De auto heeft het mogelijk gemaakt, dat de vaders dage lijks uit deze woonkampen naar hun werk in de stad trekken en het land schap is verder gehavend door benzine stations op ieder kruispunt en door enorme terreinen waar onder kermis achtige lichtjes tweedehands auto's aan de man worden gebracht. De ontbossing in de buurt van Was hington is waarlijk triest. Het bouwen is veel goedkoper wanneer men eerst alle bomen omver haalt en zijn de bomen eenmaal verdwenen, dan spoelt de goede grond vlot weg tijdens de hevige onwe- ders, die in dit gebied vaak voorkomen! Eindelijk proberen sommigen hier iets tegen te doen van bovenaf. In een dis trict van Maryland, juist ten noorden van de Amerikaanse hoofdstad, heeft men een „anti-bulldozerwet" aanhangig VERDERE DALING INDONESISCHE GOUD- EN DEVIEZENRESERVES. De Indonesische goud- en deviezen- resesves vertoonden de afgelopen week een verdere achteruitgang. Het dek kingspercentage daalde met 0,367o tot 12.69%. De voorschotten aan de regering ste gen met 183 miljoen tot 10.870 miljoen roepiah, terwijl de bankbiljettencircu- latie een toename vertoonde van 93 miljoen, tot 10.63.1 miljoen roepiah. De totale goud- en deviezenreserves liepen terug met 32 miljoen. Wilde occupatie bedreigt twee tabaksondernemingen Volgens vandaag in Djakarta ont vangen berichten, staan twee tabaks ondernemingen op Noord-Sumatra voor de noodzaak van liquidatie als ge volg van de vele gevallen van wilde occupatie van ondernemingsgronden door landbouwers. De tabaksonderne mingen Pagar Marbo en Koeala Na- moe zouden de volgende week worden gesloten, „omdat onder de huidige omstandigheden een verdere exploita tie niet langer winstgevend is". De liquidatie kan alleen worden voor komen, als de regering krachtig optreedt tegen occupanten en hen van de onder nemingsgronden verwijdert, aldus de directie dezer ondernemingen. Van de zijde der politie van Noord- Sumatra werd intussen vernomen, dat tot dusverre 1500 wilde occupanten in geheel Noord-Sumatra werden aange houden. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd). gemaakt en de bedoeling daarvan is dat de overheid in het vervolg zal bepalen, hoeveel van de bomen op een bepaald bouwterrein niet mogen worden geveld. Beter laat dan nooit!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7