FILMS VAN DEZE WEEK: De natuur is niet te verbeteren 96ste jaargang Zaterdag 6 juli 1957 Tweede blad no. 29179 Eerste halfjaar 1957 In Leiden meer verkeersongevalien, doch minder met dodelijke afloop, dan in 1956 Met 193 brak juni alle records Het aantal verkeersongevallen, dat zich In Leiden in het eerste halfjaar van 1957 voordeed, ligt aanmerkelijk hoger dan in het overeenkomstige tijdsverloop van 1956. Deden zich in de eerste zes maanden van 1956 in totaal 818 verkeersongevallen voor, tot en met 30 juni j.l. waren dat er in dit jaar reeds 915. Ondanks dit hogere aantal ongelukken, deden zich in het eerste halfjaar van 1957 slechts twee (nog altijd twee te veel) verkeersongevallen met dodelijke af loop voor (eerste halfjaar van 1956 reeds vijf). Deze beide ongevallen, waarbij een jeugdig slachtoffer viel te betreuren, vonden in juni plaats. Uit het vergelijkend halfjaarlijks overzicht blijkt, dat de afgelopen maand met 193 verkeersongevallen v.j. 150 alle records slaat. De cijfers van de daaraan voorafgaande vijf maanden zyn als volgt: januari 111 <v. j. 137), februari 113 (98), maart 159 (123), april 169 (141) en mei 170 (169). Het totaal aantal aanrijdingen, dat zich in de week van 28 juni t/m 4 juli in onze stad voordeed, bedraagt 35, waarvan er 5 lichamelijk letsel tenge volge hadden en 30 uitsluitend mate riële schade veroorzaakten. In totaal deden zich van 1 januari t/m 4 juli 920 ongelukken voor. Eindexamen Chr. Lyceum Geslaagd voor het eindexamen afd. HBS-A van het Chr. Lyceum alhier: M. T. J. v. Driel; J. C. v. Duin; C. G. v. d. Horst; J. A. Hubregtse; H. J. Kleer; A. Kooien; C. H. Lock; C. v. Nood; D. C. v. Rijn; G. Sierat; J. G. Smit; P. J. Stortenbeek; P. M. Tibboel; C. Vogelaar; P. v. d. Wolf. Afgewezen geen. Mulo-examens Voor het mulo-examen A zijn ge slaagd: G. v. Rijn, Katwijk a. Zee; P. G. Bartlema, Noordwijk; P. C. Zandee, Warmond: M. L. v. d. Have, Leiden; H. P. v. d. Burg, Voorschoten: J. N. Oud water, Rijnsburg; W. Sierat, Leiden; G. F. W. Roest. Warmond; M. S. Vonk, Leiden; J. G. Wessendorp, Sassenheim; J. S. Wvrdeman. Leiden; M. J. Verheij. Voorschoten: P. A. v. d. Toom; E. I Schreuder; M. I. C. Both; A. Wasse naar en W. D. Wendt, Leiden. Voor het mulo-examen B: R. van Beek, Bodegraven; M. Slegtenhorst, Leiden; T. C. Verschoor. Voorschoten en W. H. B. Ruitenbeek. Wassenaar. Afgewezen voor A 5 en voor B 2. Bij Van Wijk verschil van inzicht OVER TOEPASSING UITKERING VAKANTIEGELD. Onder een aantal arbeiders van en kele afdelingen van de N.V. Leidse Textielfabrieken Gebr. van Wijk en Co. was gisteren enige ongerustheid ontstaan inzake de toepassing van de uitkering van vakantiegeld^ hetgeen tot gevolg had, dat deze arbeiders korte I tijd het werk neerlegden. Nadat hen duidelijk was gemaakt, dat de regeling, zoals deze thans wordt toegepast, in overeenstemming is met i de afspraken, welke op het hoogste niveau in het georganiseerd overleg zijn gemaakt, is men weer aan de arbeid gegaan. CHR. GEREF. ZENDINGSDAG OP RAAPHORST De classis 's-Gravenhage van de Ohr. Geref. Kerk, waaronder ook Leiden res sorteert, houdt woensdag 17 juli op .Raaphorst" te Wassenaar (ingang Papelaan), haar jaarlijkse zendingsdag. Na het openingswoord van ds. H. Toor- man, van Den Haag, zullen deze dag het woord voeren ds. Roos van Alphen a.d. R\jn, ds. A. Bikker, ds. M. W. Nieu- wenhujjze, ds. B. van Smeden, dr. H. van Veen te Leiden en ds. W. dc Joode. Mej. M. C. Nieuwland zal een kinder ver telling verzorgen en ds. C. v. d. Weele, van Leiden, zal het silotwoord spreken. Onze stadgenoot, de heer E. van der Wal, is te Amsterdam geslaagd voor het examen van het Ned. Instituut van Accountants. CORRESPONDENTIE A. F. te L. Leiden, Utrecht, 's Her togenbosch, Eindhoven, Weert, Roer mond, Sittard, Maas Amstenrade (rich ting Heerlen), Valkenburg. 231 km. Een niet alledaags transport Aquarium in de takels Een niet alledaags transport trok gisteravond op de Hogewoerd grote belangstelling. Een aquarium, dat bestemd is voor de expositie ..Aqua Hortus" en in eigendom toebehoort aan de heer J. H. Visser, moest ver sleept worden van de Hogewoerd naar de orangerie van de Hortus. De bak, waarin een weelderige plantengroei, had echter zulke afmetingen, (1.50 m. lang, 60 cm. hoog en 65 cm. diep) en was van een zodanig gewicht (plm. 250 kg), dat er zelfs een kraanwagen aan te pas moest komen. Alvorens dit transport plaats kon vin den was de visbezetting circa 100 die ren uit dit tropisch aquarium verwij derd. De diertjes, waaronder tal van zeldzame exemplaren, hadden een tijde lijk onderkomen in een grote melkbus gevonden. Bovendien werd ongeveer 400 liter water, eveneens in melkbussen, over- geschept. De verplaatsing van het aquarium, de wederinrichting daarbij inbegrepen, vor derde slechts een paar uur. Ook enkele andere Leidse bakken zullen nog op deze wyze naar de Hortus getransporteerd worden. De Leidse aquariumvrienden gaan bij de inrichting van deze veelbelo vende tentoonstelling, welke volgende week wordt geopend, met geen halve maatregel te werk. Amerika houdt een slag om de arm Wel gebruik van kernwapens bij schending van Handvest Amerika is niet bereid in te stem men met een volledig verbod van het gebruik van kernwapens, aldus ver klaarde de afgevaardigde van de V.S., Harold Stassen, gisteren in de V.N.-sub- commissie voor ontwapening te Londen. Wel zijn de Verenigde Staten genegen in een ontwapeningsakkoord te beloven, dat zij nooit kernwapens zullen gebrui ken tegen een staat, tenzij deze het Handvest van de volkerenorganisatie heeft geschonden. De Britse afgevaar digde Allan Noble, steunde deze opvat ting van Stassen. Volgens diplomatieke waarnemers betekent dit een afwijzing van het Sov- jetrussische voorstel om door de kern wapens producerende landen de V.s., de Sovjet-Unie en Engeland een ver klaring te laten tekenen, dat zij geen kernwapens zullen gebruiken. Stassen deed voorstellen betreffende het aanwenden van splijtbaar materiaal uit militaire voorraden voor vreedzame doeleinden. De hoeveelheid hiervan zou na overleg moeten worden vastgesteld en de overbrenging zou onder interna tionale controle moeten geschieden. De Amerikaan stelde voor, dat de V.S. en Rusland elk de helft van het splijtbare materiaal in hun bezit overbrengen naar een internationaal depot, doch dit per centage behoefde niet voor beide landen gelijk te zijn. Door deze voorstellen zou den landen, die aan de constructie van kernbommen zijn begonnen, dit werk kunnen voltooien. In dit verband ver klaarde Stassen. dat de V.S. zich het recht voorbehouden om ook na het van kracht worden van een verbod om mili taire kernapparaten te vervaardigen, de bestaande „vuile" bommen te maken tot „schone" bommen. Met deze suggesties heeft Stassen alle Amerikaanse voorstellen op het gebied der kernontwikkeling ter kennis van de subcommissie gebracht. De kernpunten hiervan zijn: opschorting van de kern proeven gedurende tien maanden, een hieropvolgend staken van de produktie van kernwapens onder internationaal toezicht en het aanwenden van de voor raad kernapparaten voor militair ge bruik ten behoeve van vreedzame doel einden. De Russen hebben voorgesteld, de j kernproeven onvoorwaardelijk te staken gedurende twee of drie jaar. Het aquarium tussen de takels. (Foto L.D./Van Vliet) Ruime werkgelegenheid in rayon Leiden Gevraagd: 1050 werkkrachten Nu de cijfers per ultimo juni bekend zijn blijkt, dat de arbeidsreserve een vrij stabiel karakter draagt en slechts nu en dan kleine verschillen naar voren tre den. De maand juni gaf 'n aanbodcijfer te zien schommelende tussen de 180 en Maatschappij der Nederlandse Letterkunde Onder voorzitterschap van dr. C. F. P. Stutterheim hield de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde hedenmorgen en -middag in het Academiegebouw aan het Rapenburg haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Na de openingsrede van de voorzitter en goedkeuring van een aantal versla gen, betrekking hebbende op de interne aangelegenheden der Maatschappij, werd dr. M. Schönfeld op voorstel van het be stuur benoemd tot erelid. Tot nieuwe leden werden benoemd: dr. J. Elema te Hilversum, A. Bartels te Den Haag, dr. Z. R. Dittrich te Utrecht, mr. A. G. van der Hoogte te Den Haag. dr. Ivo Schöffer te Amster dam, Jan Naaijkens te Hilvarenbeek, dr. «J. van der Schaar te Vlaardingen, dr. W. H. van der Pol te Nijmegen, dr. J. Gerritsen te Voorsohoten, Gabriël Smit te 's-Graveland, mr. E. Straat te Am sterdam, dr. C. Soeteman te Voorburg, C. M. Geerars te Amersfoort, dr. E. F. van der Grinten te Amsterdam, dr. S. van der Linde te Utreoht, dr. H. H. Janssen te Nijmegen, dr. W. J. Wierings te Amsterdam, J. Notermans te Maas tricht, Harry G. M. Prick te Vaals, dr. P. A. Bidon te Amsterdam, en tot bui tenlandse leden dr. E. van Heerden te Stellehbosdh, W. A. de Klerk te Klem Drakenstein, dr. A. van Smels te Pre toria, dr. M. J. Vermaseren te Rome, L. E. Halkin te Luik en dr. L. Engels te Willemstad. In de loop van het verendgingsjaar heeft het bestuur voorts nog tot lid be noemd: dr. J. L. Broeckx, J. Droog- mans, E. Crone, mej. dr. E. Hulshoff Pol, dr. A. P. Grové, dr. J. Moors, L. Roggeveen, mej. dr. G. Schieb, dr. K. Ruh, dr. G. D. Scholtz, D. van der Stoep, dr. H. Vangassen, F. Vere, C. Bittremieux en Nel Noordzij. de 195. Op 30 juni stonden 195 mannen als geheel werkloos ingeschreven. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 doet zien, dat nog altijd de arbeidsmarkt gunstige aspecten vertoont. De voorde lige verschillen bedragen resp. 845, 370 en 105. Wordt hierbij in aanmerking genomen de natuurlijke aanwas van de beroepsbevolking, dan is het zonder meer duidelijk, dat in het rayon Leiden ook gedurende de maand juni ruime werk gelegenheid aanwezig was. Een analyse naar soort en aard van de werkloosheid wijst uit, dat de arbeids reserve gevormd wordt door wrijvings werkloosheid enerzijds en minder-ge- schikt-aanbod anderzijds en geeft het volgende beeld: wrijvingswerkloosheid 140, seizoenwerkloosheid nihil en overige vormen van werkloosheid 55. De vraag naar arbeidskrachten onder ging geen wijziging en bedroeg 730. In de metaal- en de textielsector bestaat grote behoefte aan arbeidskrachten. Vooral in de metaalnijverheid werkt het tekort hier en daar remmend. Ook de vraag naar jeugdige krachten, leeftijd 15 t.m. 18 jaar. is beduidend. In nagenoeg alle bedrijfstakken en beroe pen is plaats voor hen. Voor hen, die de vakantie nuttig willen besteden, staan tal van mogelijkheden open. Het geregistreerde aanbod bleef vrij wel gelijk en beliep 30 juni 50. De vraag handhaafde zich op gelijk niveau en bedroeg 320, waarvan 130 aanvragen betrekking hadden op jeugdigen. Het tekort aan vrouwelijke arbeids krachten doet zich vrijwel in alle be drijfssectoren gevoelen. dT w"nd°S bCW'°nde"rtr de eindeloze zee, het'is is *0,1, Nimmer komt bii n j Ook King pepermunt is niet te ver beteren, omdat het here.Vt edele natuurproduct, dat aan 'kin" weldadige eigenschappen geeft In de bus van Coronado Vrolijk verhaaltje In Trianon speelt de charmante June Allisson deze week een belangrijke rol in de bus van Coronado. Zij is de zeer resolute dochter van een miljonair in Texas, die vlak voordat zij tegen de wil van haar vader met een of andere fatterige vrijbuiter in het huwelijk zal treden wordt geschaakt. Zij is be paald niet enthousiast over dit ruwe in grijpen van haar vaders lijfwacht en zodra zij even een kansje ziet, neemt zij de benen op weg naar haar toekomstige echtgenoot. Maar haar vader zet meteen een legertje detectives aan het werk om de vermiste dochter koste wat het kost onder zijn ouderlijke hoede terug te voeren. Een wilde jacht ontstaat. Welk een verhaal voor een berooide journalist van een wel voor enige sen satie te porren dagblad. Hij herkent zijn medepassagiere in de bus en als het ijs eenmaal gebroken is wat nogal enkele voeten in de aarde heeft be looft hy haar te helpen als zij hem een verhaal wil geven. Samen trekken zij verder, zonder een cent op zak. Natuur lijk komt ook amor een duitje in het zakje doen. Maar voor dit tweetal de bruidsklokken boven hun hoofden hoort luiden, kan men nog een aangenaam uurtje beleven aan hun vrolijke avon turen. Een pretentieloos, maar erg ge zellig verhaaltje. Uitstekende vakantie- lectuur. Zeven zwarte beha's Luchtig en onderhoudend Li do Er zijn talloze variaties te maken (en in de film ook al gemaakt) op het thema van de verborgen schat. Ergens moet een fortuin verborgen zijn, in een stoel b.v. die samen met een paar honderd volkomen gelijke stoelen op een veiling verkocht is, of iets dergelijks. Zelden hebben we echter een luchtiger en amusanter vorm gezien van dit motief dan in de film „Zeven zwarte beha's". Wilde staking bij H. C. W. WERK HEDENOCHTEND HERVAT. Op aanstichting van een kleine groep, die een verbetering in het loonstelsel wenste, is gisteren tegen het einde van de middag een wilde staking uitgebro ken onder het fabriekspersoneel van de N.V. Hollandsche Constructie Werkplaat sen aan de Zoeterwoudse weg. Nadat men in de loop van de avond van de drie erkende vakbonden een toe zegging had ontvangen, dat eens 2ke- ken zal worden wat binnen het kader van de richtlijnen nog mogelijk is, zijn de werkzaamheden vanochtend nor maal hervat. Een jongeman is op jacht naar een kostbare diamant, die door een duistere onderwereldfiguur in een van zeven zwarte beha'tjes genaaid is, welke lange tijd in een lingeriezaak ergens achter in een kast als onverkoopbaar waren weg- gestouwd maar later him weg naar dames van allerlei soort en stand ge vonden hebben. Met talrijke originele vondsten en voortreffelijk op nieuwe wijze uitgewerkte oude grapjes wordt het verhaal verteld van deze pikante jacht, welke bijzonder boeiend wordt wanneer de jager nog concurrentie krijgt van twee louche figuren, die ook de lucht van dit op zo vreemde wijze verborgen fortuin hebben gekregen. Een onderhou dende film die toont, dat men in Scan dinavië met eenvoudige middelen iets bijzonder op filmgebied presteren kan, Attack Het Ardennenoffensief Rex-Theater Het Ardennen-offen sief behoort tot een van de spannendste episoden van de tweede wereldoorlog. Op de drempel van de volledige ineen storting liet Hitier zijn troepen voor het laatst een aanval openen op de geal lieerde linies in de hoop, door te kunnen stoten naar Antwerpen en zo de levens ader van de invasietroepen te kunnen afsnijden. Verbitterd werd er in die weken na 16 december 1944 gevochten, aan beide zijden. Van die strijd geeft de film „Attack" een beeld. Niet zozeer van de militaire strijd zelve, doch van de menselijke emoties die hem beheersten. De film laat zien, hoe menselijke eigen schappen als moed en lafheid, als roe keloosheid, beleid, trouw en opofferings gezindheid nog veel meer dan de kracht van de wapens in dergelijke kritieke fasen bepalend zijn voor het verloop van de strijd. „Wilde vruchten" Kinderen zoeken het „geluk" Luxor „Wilde vruchten", een film voor volwassenen over kinderen. Kinde ren uit de sloppen van Lyon. Een aan de drank verslaafde vader, beladen onder schuld. Een drama móet zich wel voltrekken: de oudste dochter steekt hem dood, wanneer hij het onmogelijke van haar zuster eist. En dan komt de vlucht der kinderen naar een verre, zonnige streek, waar het énders is dan in de donkere, lugubere sloppen van Lyon. Een nieuw leven begint voor hen allen in een totaal verlaten dorp. waar zij dit leven ontdekken en ieder voor zich „wonderen" vinden. Het is een tijdelijke vlucht, want niets kan op den duur verborgen blijven. Het kan niet anders, dan dat de politie ten slotte hun schuilplaats ontdekt. Maria, de oudste dochter, die de vader doodde, voelt, dat haar leven ènders is dan dat van de anderen, die geen schuldgevoe lens behoeven te hebben en die geen toekomst voor zich zien met de wurgende greep van een gerech telijk onderzoek. De wanhoop overmees tert haar. Alleen vervolgt zij, na een korte periode van geluk, haar tocht: een tragisch lot voltrekt zichZie hier in korte trekken het verhaal, gedragen door een aantal kinderen en héél jonge mensen, met de foto-genieke Estella Blain in de rol van de jonge moordena res, die voor haar zusje opkwam en daarvoor zo zwaar moest boeten. Een reeks wel wat lang uitgesponnen gebeurtenissen, maar voortreffelijk van sfeer en met jeugdig natuurtalent ge speeld, onder de opmerkelijke regie van Henri Bromberger. Kinderliefde en kinderleed, tóch op menig moment ontroerend door de sim pele verteltrant: een groepje jeugdige gelukzoekers, voor wie het „geluk" helaas niet lang kon duren De man met de gouden arm Meesterwerk over leven van Chicago's zelfkant Casino Is het mogelijk, dat een man, die uit de gevangenis is ontslagen en weer in zijn oude milieu van de zelf kant van een grote Amerikaanse stad terugkeert, een nieuw leven begint? En vooral als die man vroeger aan verdoven de middelen verslaafd is geweest, maar daar door de gevangenisdokter is afge holpen? Het ziet er naar uit, dat Fran- kie Machine zijn kansen op een carrière als drummer toch weer vergooit omdat zijn oude omgeving zich aan hem vast klampt. Steeds verder raakt hij van het ideaal, dat hem in de gevangenis voor ogen zweefde, verwijderd, vooral ook door de houding van zijn verlamde vrouw, die hem bij zich wil houden en zijn nieuwe ondergang bespoedigt. Frank Sinatra, bekend als zanger, ontpopt zich in deze film als een werkelijk uitstekend acteur, die de uiterst moeilijke rol op knappe wijze vertolkt. Deze film, die al eerder in onze stad draaide, maar ge lukkig niet voor het laatst, behoort tot het realistische genre, waarvan de Fran sen en Italianen het monopolie schenen te hebben. De regisseur Otto Preminger bewijst evenwel, dat hij tenminste hun evenknie is. Het onderwerp moge tegen de borst stuiten het ontbreekt aller minst aan harde tonelen de schil dering van het milieu en de tekening van de karakters is zo buitengewoon boeiend, dat men ook in deze warme dagen nieC dient te verzuimen dit mees terwerk te gaan zien. Eleanor Parker en Kim Novak speelden de vrouwelijke hoofdrollen op uitstekende wijze. Fran- kie Machine komt er tenslotte, zij het na zeer dramatische gebeurtenissen, toch weer boven op door de hulp van de vrouw, die hij werkelijk liefhad en die in hem geloofde. Een meeslepende film, vooral dank zij de realistische uitbeel ding van een milieu, dat in de armoe- wijken van grote steden helaas al te vaak gevonden wordt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3