Pachtwet bevordert verjonging van de paclitersstand 'ÜEmmenie Met een enkel woord Oppositie tegen de huurwetten in de Eerste Kamer Agenda ZATERDAG 6 JULI 1957 DE uitschakeling van een viertal Sovjetrussische topleiders is be paald niet gespeend van humoris tische accenten. Het regiem in Moskou is er, niet alleen onder Stalin maar ook na diens dood onder het collectief be stuur, altijd trots op geweest, dat het zo stabiel was. Over de middelen, waarmee dit bereikt werd, bewaarde men na tuurlijk het stilwijgen. Maar afgezien daarvan, van wezenlijke bestendigheid is nooit sprake geweest, ofschoon het com munistische bewind toch allang geen jeugdig gouvernement meer genoemd kon worden, dat zijn aanvankelijke on zekerheid moest overwinnen. Het bestaat immers al veertig Jaar en wat heeft er zich in die vier decennia binnen de grenzen van het rode rijk al aan honger vervolging, opsluiting en terechtstelling afgespeeld! Dat alles moest de zo hoog geprezen stabiliteit helpen bevestigen Neen. wie naar de werkelijke duur zaamheid van het communistische dwangbestel zoekt, denkt onwillekeurig aan Chestertons definitie van filosofie (als het geoorloofd is die twee voor een ogenblik te vergelijken)het zoeken in een pikdonkere kamer naar een zwarte hogehoed, die er niet is! In de pikdon kere kamers van het Kremlin hebben de leiders nu al veertig jaar naar stabi liteit lopen zoeken, maar die nog nooit kunnen ontdekken. ALS het niet zo belachelijk was, zou men het tragisch kunnen noemen, dat een oude communistische voor trekker als Molotof nu aan de kant gezet is als een soort anti-Leninistische samenzweerder. Kroesjtsjef hangt thans de heelmeester uit, die het regiem eens grondig gezuiverd heeft van dubieuze elementen. Maar het verschil tussen een geneesheer en Kroesjtsjef is. dat eerst genoemde voortdurend vecht om de redenen voor zijn eigen bestaan weg te nemen, terwijl de Sovjetrussische partij leider doorlopend bezig is om de nood zakelijkheid van het eigen schrikbewind aan te tonen. En dus maar zuiveren, steeds maar zuiveren. Tekenend is wel, dat in het nieuwe partijpresidium nog maar drie leden zitting hebben van de negen, die na Stalins dood de leiding overnamen. En hoe meer er gezuiverd wordt, hoe troebeler het uitzicht wordt. Want men late zich na de jongste ont wikkeling toch vooral geen knollen voor citroenen verkopen. Kroesjtsjefs oogmer ken (men denke eens aan Hongarije!) zijn even onvervalst communistisch als die van de nu uitgeschakelde Molotof. EIGENAARDIG is, dat juist Kroesjt sjef thans de teugels aanhaalt, de man, die op het twintigste partij congres met zijn anti-Stalinrede de knuppel in het hoenderhok wierp. Op dat ogenblik immers werd de granieten grondslag van het bewind ondermijnd en Kroesjtsjef, die, zoals eens Simson in de tempel der Filistijnen aan de zuilen stond te rukken, trok op genoemd congres een steunpilaar van het oude regiem omver door fel te ageren tegen persoonsverheerlijking. Diezelfde rode Simson roept nu als het ware: help stut ten, want er zijn lieden, die zich tegen het regiem kerenNog eigenaardiger is, dat Kroesjtsjef zich thans naar twee kanten keert, tegen ultra-rechts (Molo tof) en tegen de meer liberaal-gezinde Malenkof, die altijd voorstander geweest is van ruimere voorziening van de bevol king met consumptiegoederen. Neemt Kroesjtsjef dus een midden-positie in? Wij vrezen van niet, want ook met lach jes en redevoeringen over co-existentie van communisme en democratie blijft Kroestsjefs uiteindelijk doel gelijk aan dat van Molotof. De dupe van de nieuwe koers is derhalve ten zoveelsten male: de Russische bevolking in haar brede lagen. DE grote fout, die steeds weer ge maakt wordt bij het beschouwen van de veranderingen in de leiding van de Sovjet-Unie is deze, dat men uiteraard gedreven door de wens, die de vader van de gedachte is denkt, dat het zwarte verleden nu eindelijk zal Êlaatsmaken voor een roomblanke toe- omst. Maar ofschoon Stalin nu al weer zovele jaren geleden heenging, kan men moeilijk volhouden, dat zyn opvolgers het leven van de gewone man" in de Sovjet-Unie veel prettiger hebben ge maakt. Er is een weinig meer vrijheid, maar veel naam kan het niet hebben. Van een overgang van zwart naar wit is dus geen sprake. Op zijn best kan men zeggen, dat er een heel klein beetje wit bijgemengd wordt zonder dat de overwe gende kleur ook maar in de verte op grijs gaat gelijken. Een duidelijk voor beeld is natuurlijk Hongarije. Wat is er voor wezenlijk verschil tussen de wijze, waarop Stalin in de Oosteuropese landen huishield en de manier, waarop Kroesjt sjef in Hongarije de orde deed her stellen? TENSLOTTE maakt het voor het Westen bijzonder weinig verschil of de Kremlinistische leider zijn democratische tegenstander hard of zacht op de judo-mat deponeert: het gaat er maar om, dat het gevaar blijft bestaan, dat dit eventueel kan gebeu ren, hoe dan ook: door „njets" k la Molotof dan wel door glimlachjes en kwasi-rondborstigheid k la Kroesjtsjef. Dit verhindert evenwel niet, dat het Westen met vreugde kan constateren, dat de man, die het Stalinistische regiem in het buitenland vertegenwoordigde en daar de bijnaam van „meneer Njet" (njet is het Russische woord voor „nee") verkreeg, thans blijkbaar defi nitief van het toneel verdwenen is. Moskou heeft altijd ontkend, dat Molo tof. zoals in het Westen gezegd werd door zijn negatieve houding de wereld vrede in de weg stond. Integendeel, zo heette het in de propaganda van het Kremlin, Molotof was juist een man des vredes. Thans is dezelfde Molotof offi cieel door zijn communistische kamera den gebrandmerkt als iemand, die een politiek van vrede onder de volkeren heeft verhinderdVolgens het Wes ten was Stalin een tiran en een moor denaar. Kroesjtsjef heeft dat destijds in zijn rede op het partijcongres met zo veel woorden toegegeven. Het schijnt, dat de Westerse kijk op de toestanden en personen in de Sovjet-Unie nog niet eens zo gek is als de rode propaganda het pleegt voor te stellen IS Kroesjtsjef een tweede Stalin? Neen, omdat de omstandigheden, zoals die onder „Vadertjes" regiem bestonden, althans ten dele anders waren dan de huidige. En toch óók: ja. want het één mans-bewind van Kroesjtsjef lijkt op vele punten op dat van voorheen, met alle mogelijkheden van het insluipen van misbruiken. Het is moeilijk op dit punt enigerlei voorspelling te doen, omdat niet slechts uiterlijke factoren een rol spelen, maar zeker ook persoonlijke. En wie weet alles van Kroesjtsjef wat men voor een gefundeerd oordeel op dit punt nodig heeft? Intussen ziet het er naar uit, dat de weg vrij is voor ster kere overheersing van Moskou over de andere „communismen". Deze schijnen totnutoe de een tegen de ander te heb ben uitgespeeld, hetgeen thans niet meer zo gemakkelijk zal zijn. Zuivering in het buitenland behoeft dus aller minst te verbazen: de landen achter het ijzeren gordijn zullen in de naaste toe komst geleid worden door kleine Geen pottekijkers in de Grondkamers (Van onze parlementaire redacteur) De pachter van een stuk landbouwgrond, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt of tengevolge van ziekte of invaliditeit niet meer In staat is het gepachte op behoorlijke wijze te exploiteren, kan volgens de nieuwe pachtwet aan de Grondkamer verzoeken een familielid In zijn plaats als pachter aan te stellen. De grondeigenaar kan dan echter verzoeken een of meer andere familieleden ln aanmerking te doen komen, waarna de Grondkamer beslist naar billijkheid. Vooral de heren De Ruiter (CHU), Van Dijk (VVD) en Biesheuvel (AR) bepleit ten gistermiddag ln de Tweede Kamer, dat de grondeigenaar een ruimere keuze zou kunnen doen dan uit de familie van de pachter. „Dit is een vorm van dwangpacht", zei de heer De Ruiter. „Het is een verdere inperking van de rechten van de verpachter", concludeerde de heer Biesheuvel. „De beperkte keus Is funest ln geval van een conflictssituatie", aldus de heer Van Dijk. Tegen het amendement van de heer De Ruiter de keuze voor de grondeige naar te verruimen, hadden de ministers Samkalden (Justitie) en Mansholt (Landbouw) het bezwaar, dat dan niemand meer een verzoek om inde plaatsstelling zou indienen, want men zou weten het risico te lopen, dat de pachtovereenkomst zou worden over geschreven op iemand buiten de familie. En de bedoeling van de nieuwe bepa ling is juist de verjonging van de pachtersstand te bevorderen. Amendementen Het amendement werd hierna met 37 tegen 78 stemmen verworpen. Voor het amendement stemden CHU, WD, AR en SGP. Tegen stemden P. v. d. A, KVP en CPN. Het amendement van de heer Egas (P. v. d. A.) om de pachter de gelegen heid te geven ook een verzoek om in de plaatsstelling in te dienen wanneer „de exploitatie van het gepachte hem te zwaar gaat vallen", werd met 52 tegen Weer verdrinkingsgevallen Gistermiddag is de 9-jarige F. Köhl- mann uit Dordrecht verdronken in het natuurbad te Bilthoven. Hy was te twee uur in een gezelschap schoolkin deren, dat met autobussen een reisje maakte, bij het natuurbad aangeko men. Toen er te halfvier weer verza meld werd, werd hij vermist. De bad meester trok het lykje aan in het 1,60 m.-bad. Er waren op deze tijd onge veer 2000 bezoekers in het zwembad. In het natuurbad „Heelderpeel" is 's middags de 37-jarige mevrouw G. Ver vers uit Maasdriel verdronken. Het duurde tot kwart voor elf 's avonds voor men haar identiteit kon vaststellen, om dat men niet wist, waar haar kleren zich bevonden. In het Julianakanaal te Maasbracht is de 25-jarige mijnwerker J. Aben uit Maasbracht verdronken. Men vond zijn fiets op de kanaaldijk. Later is het slachtoffer geheel gekleed uit het water opgehaald. Gistermorgen is de 48-jarige stoker P. Grootenboer uit de Tochtstraat te Rotterdam bij het verrichten van werk zaamheden aan de kademuur van pier 1 aan de Waalhaven, in het water ge vallen en verdronken. Collega's slaagden er wel in hem na enige duikpogingen op de wal te brengen, maar de levens geesten waren 'toen reeds geweken. Argentinië en Venezuela zijn boos op elkaar Venezuela heeft gisteren zijn ambas sade in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires gesloten. Aan de ambassadeur en zijn medewerkers is opgedragen naar Venezuela terug te keren. Een receptie ter gelegenheid van de onafhankehjks- dag van Venezuela werd op het laatste ogenblik afgelast. Er is geen reden voor dit alles opge geven. Naar te Buenos Aires verluidde, is dit besluit een reactie op het scherp gestelde protest van de Argentijnse re gering bij de regering te Caracas over politieke activiteit, die de Argentijnse oud-president Peron in Venezuela zou voeren. Volgens de protestnota vormt Perons atciviteit een inbreuk op het asielrecht. Aan Peron, die in 1955 door een militaire staatsgreep werd afgezet als president van Argentinië, werd asiel verleend in Venezuela. 65 stemmen verworpen. Voor stemden P. v. d. A., WD en CPN. Tegen stemden KVP, AR, CHU en SGP. Het gehele artikel 47, waarin de pachtoverneming is geregeld, werd aangenomen met al leen de stemmen van de WD en de SGP tegen. Volgens het wetsontwerp zou aan leden en plaatsvervangende le den van de Grondkamers ontslag wor den verleend bij het bereiken van de ouderdom van 65 jaar. Met algemene stemmen werd een amendement van de heer Van Dijk (VVD) aangenomen, waarin deze leeftijd wordt gesteld op 70 jaar. In het wetsontwerp was in artikel 77 de bepaling opgenomen, dat een ambte naar bevoegd zou zijn de zittingen van de Grondkamer, alsmede haar beraad slagingen in Raadkamer bij te wonen en op verzoek of uit eigen beweging advies uit te brengen. Met 38 tegen 77 stemmen werd dit artikel echter ver worpen. Alleen de P.v. d.A. en CPN be tuigden instemming met het artikel, maar KVP. WD, AR, CHU en SVP waren er tegen. Tal van amendementen werden inge trokken en diverse amendementen van ondergeschikte betekenis nam de rege ring over. Tegen het einde van de middag wa ren alle 193 artikelen van de nieuwe pachtwet behandeld, doch de stemming over het gehele wetsontwerp werd aan gehouden tot dinsdag a.s. omdat in de vaak verwarrende discussie by de be handeling van vele ingewikkelde arti kelen en amendementen dikwijls kleine foutjes in de wet sluipen. Daarom zal het gewijzigde wetsontwerp eerst nog eens nauwkeurig worden nagelezen al vorens dinsdag de definitieve stemming wordt gehouden. Kerkelijk Leren NED. HERV. KERK Beroepen te Polsbroek en VI 1st P. J. Bos, Jcarnd. te Veenendaal te Gieasen-Nleuw- kerk A. Kastelein, kand te Zegveld te Kethel (toez.) K. W. Slik te Schipluiden CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Leerdam G. J. Buys te Pa- pendirecht en R. Kok te Veenendaal. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Haarlem P. H. G. C. Kok te Weesp. DOOPSGEZ. BOEDER8CHAP Beroepen te Beemster-Purmerend A. Zwartendijk te Surhu isterveendie dit be roep ook heeft aangenomen. EXODUS VAN HERVORMDE PREDIKANTEN UIT DE RING LISSE Nu ds. M. S. J. de Jong van Noord- wtikerhout een beroep naar de hervorm de gemeente van Lochem heeft aangeno men, is dit de vyfde predikant, die in korte tyd de ring Lisse gaat verlaten. In mei zijn reeds vertrokken ds. C. Jongeboer van Lisse naar Apeldoorn en ds. S. L. Knottnerus van Hillegom naar Dordrecht. Ds. J. J. Meuzelaar van Noord- wijk Binnen heeft een beroep aangeno men naar Amsterdam-Centrum en dr. J. Zandee van Warmond vertrekt binnen kort naar Utrecht, waar hij een functie aan de Rijksuniversiteit krijgt. Ds. G. Pettinga van Huizum heeft een beroep naar Lisse aangenomen en ds. J. Veenendaal van Zuidwolde naar Hille gom. THEOLOGISCHE HOGESCHOOL KAMPEN. Ds. P. D. Kuyper (Sassenheim) president-curator. Nadat zij beiden met emeritaat zijn gegaan, zijn ds. S. W. Bos te Leeuwar den en ds. F. C. Meyster te Rotterdam nu ook afgetreden als president en scri ba van het curatorium van de Theologi sche Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen. In hun plaats zijn gekozen als president-curator ds. P. D. Kuyper te Sassenheim en als scriba ds. D. Scheele te Assen. Ds. Meyster is niet minder dan 26 jaar curator en 2 jaar scriba geweest. De Weense politie heeft een goede slag geslagen. Zij greep maar liefst drie ontvoerders in de respectieve lijke kragen. Hun slachtoffer was een zekere meneer Gerhard Wink ler. Voor de rechter verklaarde het drietal, dat het van Gerhard zélf opdracht had gekregen hem te ont voeren, omdat hij en zijn vrouw het niet eens konden worden over de plaats waar zij hun vakantie zouden doorbrengen. Tweede Festival-avond Bacliconcert Flor Peeters en Szymon Goldberg: meester op het orgel en de viool Op het concert van woensdag 10 juli in de Pieterskerk zullen door de bekende Flor Peeters, organist en Szymon Gold berg, violist, enige werken van Bach worden uitgevoerd. Het programma ver meldt een Preludium en Fuga, 3 koraal voorspelen en een Passacaglia voor orgel solo; de partita's in d en E voor viool solo. De keuze van deze solisten en van dit programma is geen toevallige. Beide kunstenaars zijn meesters op hun instru ment en grote Bachvertolkers. Wie dit programma hoort zal ervaren welk een- onbegrijpelijk genie Bach wel is geweest; hoe hij een nietige viool tot machtige harmonieën en een machtig orgel tot fluisteringen kan dwingen. Behalve componist was Bach een akoestisch genie. Het is bekend, dat hij, een hem vreem de kerk binnenkomende, plotseling con stateerde dat dit gebouw een eigenaar dige akoestiek bezat n.l. een bijzondere echo. Geleid door dit genitale aanvoelen kan hij „één" zingende viool ruimten als van een kathedraal doen trillen en weerklin ken, zonder dat bij de toehoorders één moment de gedachte opkomt dat de be geleiding zou ontbreken. De Partita's zijn dan ook bepaald geen stukken waar een begeleidende harmonie ontbreekt, integendeel, op een onbegrij pelijke wijze is de melodie verwerkt in de structuur van de harmonie. Interessant is het de machtige cha conne voor viool uit de Partita in d en de Passacaglia die Flor Peeters aan het orgel speelt met elkaar te vergelijken. Chaconne en Passacaglia zijn n.l. ver wante vormen, variaties over een thema waarvan het grondritme zoveel mogelijk gehandhaafd blijft, terwijl de opbouw van de compositie de grootste eisen stelt aan de virtuositeit van de uitvoerenden. En toch weet men niet wat men meer moet bewonderen, de fantasie, de ken nis, de diepte der gevoelens of de wijd heid der gedachten. Zijn grote instrumentale werken heeft Bach hoofdzakelijk gecomponeerd toen hij als musicus aan het hof te Weimar en later aan het hof te Cöthen was ver bonden. Hoewel men deze werken (hier dus de vioolsoli) tot de wereldlijke werken van Bach rekent, zijn zij van dezelfde geest doortrokken als zijn religieuze werken. Wie ooit de Chaconne voor vioolsolo in een kerkruimte heeft mogen beluiste ren en beleven.weet, dat Bach maar één tale spreekt: Ad majorem Gloriam Dei! \«lvertentle KANTOORMACHINES Haarlemmerstraat 184 Telef. 21400 BINNENLAND Gisteren ls te Zwolle het zesde na'tdo- naile congres voor de goochelkunst van de Nederlandse Magische Unie geopend, waar aan door goochelaars udt alle Europese jamden. uiitgezondierd Italië en Spanje, wordt deelgenomen. Vier Tsjeohen, die geen deviezen mochten uitvoeren, zijn door de bewoners vam Zwolle geadopteerd, zodat ook zij van de pairtij konden zijn. De 24-jarige ongehuwde C. Aarts uit Geleen ls in aanraking gekomen met de stroom vam een elektrische installatie ln de kelder van een café, waar hij werk zaamheden verrichtte voor het plaatsen van een nieuw buffet. Hij overleed daar na tengevolge van de elektrische schok. De ambassadeur van Venezuela en mevrouw de la Rosa hebben gisteravond ter gelegenheid van die nationale Venezo laanse feestdag een receptie gegeven ln hun residentie te Wassenaar. Gistermorgen werd de 59-Jarige ambtenaar E. de Beauveser, gewoond heb bende ln de Zweelostraat te Den Haag. op de splitsing van de Haagweg en de Laan van Elk en Duinen te Den Haag door een bus van de W.S.M. gegrepen, vermoedelijk toen hij liniks af wiilde slaan. Hij werd te gen de straat geslingerd en moest met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis Zuid wal worden vervoerd. Gistermiddag om 1 uur ls hij daar overleden. Op 1*0 juli a.s. zal een gezelschap van 28 directeuren en andere functiona rissen van reisbureaus in Nigeria, Belgisch Congo en de Unie van Zuid Afrika op uit- nod:glng van de KLM een bezoek aan ons land brengen. Het gezelschap dat de reis maakt ter gelegenheid van de eerste vluch ten met de DC-7c op de route Amster- dam-Johannesburg zal tot 1*5 Juli in Ne derland zijn. Daarna zal het nog een be zoek aan de Rijnstreek ln West-DuitsJand brengen. De zomertentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam (7 Juli 13 ok tober) zal gewijd zyn aan de Franse kunst nijverheid onder de titel „van gotiek tot empire". BUITENLAND - Het huweiyk van de Amerikaanse fllmactrice Ava Gardner en de zanger Frank Sinatra is gisteren te Mexico door echtscheiding ontbonden. Kroesjtsjefs. lieden, die het volkomen met de partijleider eens zullen zyn. Alles wat links en rechts uitsteekt zal moeten verdwenenHet wereldcommunisme wordt op nieuwe maat gesneden Veel N oordaf rik aanse arbeiders ln Frankrijk hebben gisteren 24 uur gestaakt ter herdenking van het feit, dat de Fran sen 1Ö7 Jaar geleden Algiers bezetten. De ttakingsoproep was uitgegeven door de 2 elkaar beconcurrerende Algerijnse verzets bewegingen. de Algerijnse Nationale be weging en het Nationale Bevrijdingsfront diie deze week door de Franse regering ver boden zijn. De secretaris van de Lutherse Wereld federatie. dr. Luirudqulst, heeft gisteren te New York meegedeeld, dat Hongarije en Oost-Duiitsland afgevaardllgden van de Lu therse Kerk toestemming hebben verleend deel te nemen een conferentie van Luthe ranen uit alle delen van de wereld te Min neapolis in de Verenigde Staten. Het hoofd van de Lutherse kerk in Hongarije, bis schop Ordass, zal tot de Hongaarse afvaar diging behoren. Bisschop Ordass werd ln die herfst van vorig Jaar weer leider van die kerk nadat hij acht Jaar lang gevangen was gehouden of zijn functie nilet had mogen uitoefenen. Een spoorbrug over de rivier de Al bemarle in de Amerikaanse staat Noord- Oarollna ls Ingestort, Twee locomotieven en drie wagons van een Juist passerende trein vielen mee de afgrond in. Hierbij zyn vier mensen om het leven gekomen De hulp, die de Unesco (de opvoed kundige organisatie van de Verenigde Na ties) krachtens het technische hulppro gramma van de V.N. ln 1957 aan de bij haar aangesloten landen aal verstrekken, zal in totaal 4.168.000 dollar bedragen. In dit Jaar zullen door de Unesco 140 ver schillende projecten worden aangevat, waarvan bijna de helft betrekking zal heb ben op de ontwikkeling van het onder- wys. Van het totaalbedrag zal 3.796.293 dollar worden gebruikt voor de financie ring van projecten ln Latijns-Amerika Zuid-Azië en het gebied ln het zuiden van de Stille Oceaan. De 21-Jarige Amerikaanse soldaat Wil liam Girard. die ervan beschuldigd wordit dat hij een Japanse vrouw heeft doodge schoten. is vrijdag te Tokio ln het huwe lijk getreden met de 28-jarige Japanse Haroe Soejama. De dood van de Japanse vrouw heeft geleld tot de twistvraag of Gi rard al dan niet voor een Japanse recht bank terecht moet staan. Deze vraag ls nog niet afdoende beantwoord De waarnemende secretaris van de Arabische Liga, Achmed el SJoekeirl .heeft te Oairo meegedeeld, dat hij met een op roep van Koning Saoed van Saoedi-Arabië tot eenheid van alle Arabische landen een reis door de Arabische wereld zal maken. Verder deelde SJoekeirl bij zijn aankomst uit Saoedi-Arabië mee. dat Koning Saoed hem heeft benoemd tot minister ran staat van zaken betreffende de Verenigde Na ties. De Amerikaanse filantroop Hugh Roy Oullen, die tijdens zijn leven meer dan 100 miljoen dollar heeft geschonken aan cha ritatieve instellingen, is op 76-jarige leef tijd te Houston in Texas overleden. De oliemagnaat Cullen bezat een vermogen van 500 miljoen dollar. Het congres van de Socialistische In ternationale. dat in Wenen wordt gehou den, keurde gisteren een voorsbei van de Franse soclallstlsohe party goed om een commissie van onderzoek naar Algerije te zenden. De Chinese vice-premier Oe Lam-Foe heeft vrydag In het Nationale Volkscon gres een voorstel Ingediend om nog twee autonome gebieden voor minderheden ln te stellen, nl. Kwangsl, waar 6.5 miljoen Tsjoeamgs leven, en een deel van de pro vincie Kansoe, waar Mohammedanen wo nen. Er zyn reeds twee autonome gebieden ln Oblna .Binnen-Mongolië en Sinklang- Oelghoer, en de Instelling vam een auto noom gebied dat Tibet omvat wordt voor bereid. De minderheden lm China maken slechts zes procent ,van de totale bevolking uit, doch het gebied, waar zij wonen be slaat 60 procent. De V.S. en de Sovjet-Unie hebben be sloten tot wederzijdse bezoeken vam dele gaties van deskundigen op het gebied van de staalindustrie en functionarissen voor de volksgezondheid. De uitwisseling maakt deel uit van het regeringsprogram tot aan moediging van culturele contacten tussen Oost en West. 169 van de 266 Egyptisch* kieskrin gen .waar meer dan één kandidaat was gesteld zullen op 14 Juli nieuwe venkieaiin- der kandidaten de absolute meerderheid gen moeten worden gehouden, omdat geen heeft gekregen. In West-Japan zijn sedert donderdag avond vijftien mensen om het leven ge komen als gevolg van zware regenval Vooral het noorden ven het eiland Kioe- sjloe ls zwaar getroffen. Duizenden men sen zijn dakloos. In de Indiase staat Bihar zyn by het kapselzen van een boot op de riivier de Koel nabij Daltonganj vyftig mensen ver dronken. Cadetten uit d-e Noordse landen en Nederland zullen 19 dezer In Montreal aankomen .Zy zullen Canada bezoeken, als gasten van de „Air Cadet League". Het Britse Rode Kruis zal twee ijze ren longen en drie respirators naar Hon garije Mmden ten behoeve van polio pa tiënten. gevolg gevend aan een oproep van de Liga van Rode-Kruisverenigingen in Genève. Hoewel vele leden der Eerste Kamer volledig instemmen met het voorstel tot huurverhoging, koesteren zij bezwaren tegen het voorstel tot blokkering van de helft van de verhoging der huren. Naar hun mening hebben in dit opzicht politieke controversen tenslotte geleid tot een aantal voorstellen, welke zonder die controversen aanmerkelijk beter en gezonder hadden kunnen zyn. Zulks blijkt uit het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het complex huurmaatregelen. Een aantal KVP-leden heeft ernstige principiële bedenkingen tegen de huurblokkering evenals de AR, VVD, CH en St. Ger., terwUl ook de CPN zal tegenstemmen. De CH-leden hebben onomwonden doen uitkomen, dat zij zich geenszins gebonden achten aan de inhoud van de regeringsvoorstellen De VVD verklaart zich in geen enkel opzicht met de huurblokkering te kun nen verenigen en de Leidse hoogleraar, prof. mr. G. de Grooth, maakt in een afzonderlijke nota kenbaar, dat de huur blokkering ten enenmale onaanvaard baar is. Ook civielrechterlijk beschouwd spreekt prof. De Grooth een vernieti gend oordeel uit. De socialistische leden waarschu wen, dat verwerping der huurwetten moet leiden tot een Kabinetscrisis over de gevolgen waarvan men in de huidige omstandigheden niet licht moet denken. Nederlandse rattenvanger verdelgde 60.000 ratten De Nederlandse rattenvanger J. Oli schlager uit Maastricht heeft tydens een zeven-daagse verdelgingsactie op de gemeentelijke vuilnisbelt van Mou- lins, departement Allier in Frankrijk, ongeveer 60.000 ratten gedood. Ook deze ratten bleken erg verzot te zyn op een door de heer Olischlager samengesteld verdelgingsmiddel, welke snoeppartij zij met de dood moesten bekopen. Het terrein is nu volkomen rat-vry. Het volgende offensief tegen de rat ten in Frankrijk begint in oktober in l'Orient en Briare, waar het eveneens van ratten wemelt. Ook bereikte de heer Olischlager een verzoek tot rattenver- delging uit Finland. Eind juli houdt hij een verdelgings demonstratie in Aalst (België), waar hij tevens een lezing zal houden. Begin september vertrekt hy naar Italië voor een veertiendaagse verdelgingactie in twee havensteden. ZATERDAG Stadszaal (grote zaal)Holland Festival. Koorconcert Gem. Toonkunstkoor. 8.15 u. nam. Volkshuls: Slotavond cursuswerk Leidse Jeugdactle. 8 uur nam. Den Burcht: Toneel ver. Het Nieuwe To neel". „Een vriend komt over". 8 uiur nam. Kaasmarkt Geloofsappèl 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uiur nana. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. voor Noordwyk. 10 uur voorm. Kaasmarkt. Tentsamenkomst 8 uur nam. MAANDAG Kaasmarkt. Tentsamenkomst 8 uur nam. Zijlsingel 36: Filmavond D.A.F. 8 uur nam. Stadlhuls. Gemeenteraad 2 uur nam. Oegstgeest: Zyzaal Willem de Zwijgerkerk. Baptistengemeente. Spr. de heer A. H. Agtereek, te Amsterdam. 8 u. nam. DINSDAG Kaasmarkt. Tentsamenkomst 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring Ver. voor Vreemdelingenverkeer. 7.30 uur nam. Den Buroht: Verkeersfilms voor kinde ren. 2 uur nam. Zljlsingel 36: Technische filmavond D.A. F 8 uur nam. WOENSDAG Hoogl. Kerk: Avondstilte te 7J u. nam. Kaasmarkt: Tentsamenkomst. 8 u. nam. Kaasmarkt: Kindersamenkomst. 3 uur nam. Pieterskerk: Holland Festival. Bach- concert Szymon Goldberg en Flor Pee ters. 8 1/4 uur nam. Amsterdamsche Bank. Afscheid J. Mar- tyn. 3.305 uur nam. DONDERDAG. Kaasmarkt: Tentsamenkomet. 8 u. nam. OStatlon N.S.: K .en O.-exoursle naar Haarlem. 1 uur nam. Schouwburg: Holland-Festival. Spaans ballet. Xlmenez-Vargas. 8 uur nam. zyislngel 36: Filmavond D.A.F. 8 uur nam. VRIJDAG Kaasmarkt: Tentsamenkomst. 8 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederlana. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uur nam. Rykamuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Lakenhal: Tentoonstelllne „Moderne kunst ln Groningen' (tot 8 lull). Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur, op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). DE BIOSCOPEN. Trianon „In de bus van Coronado" a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „The man with golden arm", 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Wilde vruchten", 18 jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Zeven zwarte beha's", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Val aan", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Vrouw van Rome". Zaterdag 6 lull zyn geopend des mid dags. 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Van Drlesum. Mare 110. tel. 20406; Apo theek Zulder, Lammenschansweg 4. tel. 23553 en Apotheek Oegstgeest. Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 7 Juli ls alleen geopend: Apo theek Van Drlesum. De dienst der hulsartsen teLelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmor gen 8 uur waargenomen door de doktoren Den Haan, Pleiter, Postel. Verhoef en Van Wingerden. Te Oegstgeest door de doktoren Vare kamp. tel. 21916 en Meissner. tel. 21916. By geen gehoor by Cw halsarts ot specialist, bel op doktcrstelefoon 22222. Bosbrand na nieuwe atoomproef in V.S. Boven het Amerikaanse proefterrein in de woestijn van Nevada is zoals gisteren reeds in een deel van onze op lage vermeld een atoombom tot ontploffing gebracht, die op 460 meter hoogte aan een ballon was bevestigd. De bom, de krachtigste in de huidige serie proefnemingen, was driemaal zo sterk als de bommen, die in 1945 op Hirosjima en Nagasaki vielen. Op vijf kilometer van het ontplof fingscentrum bevonden zich, in diepe loopgraven verschanst, 2000 mariniers en 400 militaire waarnemers. Een kwar tier na de ontploffing zetten deze man nen hun gasmaskers af en kwamen zij uit hun schuilplaatsen te voorschijn. In de eerste telefonische berichten van deze militairen werd gezegd, dat hier en daar de loopgraven ingestort waren, doch dat verder alles in orde scheen. Tevoren was bekend gemaakt, dat de radio-actieve neerslag niet noemens waard zou zijn. De ontplofifng, die in de vroege ochtenduren plaats vond, ver oorzaakte een golf van hitte, die tot op een afstand van 20 km. gevoeld werd en die enige kilometers van het centrum der ontploffing bosbranden veroor zaakte. Na deze golf van hitte volgden zeer krachtige schokgolven en een oor verdovende geluidsgolf. Uit de zwarte ontploffingswolken rees een groen-rode vuurbal op. Rondom de steel van de paddestoelvormige wolk verspreidde zich een oranjekleurige wolk van rook. Bilaterale overeenkomst NederlandPakistan Na een reeks werkbezoeken, welke ln mei en juni, met medewerking van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, aan scholen, fa brieken, instellingen en andere heeft gebracht, vertelde de ambassadeur van Pakistan Begum Ra'ana Liaquat Ali Khan gisteren op een persconferentie, dat de Nederlandse regering momen teel een plan uitwerkt voor voorlich ting en steun aan de landbouw en de waterhuishoudkunde in Pakistan, do uitbreiding en verbetering van de in dustrie en andere. Als dit plan is uitgewerkt zal er waarschijnlijk een bilaterale overeen komst tussen Pakistan en Nederland tot stand komen. Het is de eerste maal, dat de Nederlandse regering op die wijze een ander land haar medewerking beschik baar stelt, zo vertelde de Begum. Zij had diepe bewondering voor ons land, zijn bevolking en de geleverde prestaties. Pakistan heeft ook een oude traditie, maar het land is nieuw in politieke vrij heid en in sociale, industriële en opvoed kundige ervaring. Daarom zal Pakistan gebruik moeten maken van al hetgeen de moderne wetenschap en techniek te bieden heeft. Het land moet in weinige jaren ondernemen, hetgeen andere lan den eeuwen heeft gekost. De ambassa deur zei dankbaar te zijn voor de hulp van Nederlandse deskundigen, in het verleden, op dit moment en hopelijk ook in de toekomst. Berging omgeslagen zandbak mislukte De op het Hollandsch Diep omgesla gen zandbak „Merwede". waarin zich vermoedelyk de stoffelijke resten be vinden van de schippersknecht K. van Dijk en diens vrouw J. van Dyk— Lentjes, heeft men gisteravond in de Dordtse zeehaven getracht weer op haar vlak te leggen. Het wrak was over de Dordtse Kil naar de haven gesleept door de sleepboten „Pieter" en „Janny II", die de zandbak voor hy omsloeg, voortgetrokken hadden. Twee bokken van Tak's Bergingsmaat schappij uit Rotterdam, de „Kolossus" en de „Arend", elk met 'n hefvermogen van 200 ton, namen de ondersteboven liggende bak in hun takels. Een duiker en de bemanning van het bergingsvaar tuig „Potvis" waren de gehele middag bezig geweest staaldraden over het wrak aan te brengen, waaraan de stroppen van de bokken bevestigd zouden worden. De bedoeling was de „Merwede" om streeks negen uur om te keren en alles was tegen dit tydstip gereed om het moeilijke karwei uit te voeren. Medische hulp, voorzien van zuurstofapparaten was aanwezig, om de schippersknecht en zijn vrouw, zo zij zich in het wrak zou den bevinden, en nog in leven zouden zijn. onmiddellijk te behandelen. Alle moeite bleek echter tevergeefs, want toen om tien minuten over negen de bokken hun takels aantrokken, braken de polsdikke staaldraden op de scherpe buitenkanten van de gekapseisde zand bak, zodat het vaartuig, dat een klein eindje was opgetrokken, weer tussen de boeien viel, waaraan het was vastge maakt. Omdat het inmiddels donker begon te worden staakte men de werk zaamheden. Zy zijn vanochtend vroeg voortgezet. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ■g d 1 e O |5 ÈC s S sl CM Stockholm licht bew. nw 3 22 0.5 Oslo zwaar bew. nnw 2 23 0 Kopenhagen licht bew. w 8 22 0 Aberdeen geh. bew. zzo 2 19 0 Londen zwaar bew. no 3 27 1 Amsterdam licht bew. ono 5 25 0 Luxemburg onbewolkit O 2 34 0 Parijs Bordeaux onbewolkt windstil 36 0 licht bew. zzo 2 27 0 Grenoble onbewolkt z 1 32 0 Nice onbewolkt nw 1 28 0 Berlijn onbewolkt no 4 29 0 Frankfort onbewolkt ono 2 37 0 München onbewolkt windstil 33 0 Zurich onbewolkt windstil 35 0 Genéve onbewolkt windstil 33 0 Locarno onbewolkt windstil 32 0 Wenen onbewolkt nw 3 36 0 Innsbruck onbewolkt windstil 36 0 Rome onbewolkt windstil 36 0 AJacclo onbewolkit no 3 29 0 Mallorca half bew. nnw 2 30 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2