Nog twee Sovjetrussische leiders van hun regeringsfunctie ontheven Grootse pracht en luister bij het vorstelijk huwelijk iu Frankrijk WEERBERICHT Fa. D. KRET Zn. De uitgestotenen naren heren gewordendie plicht vergaten NIETS BIJZONDERS AAN DE HAND MET DE GRIEP 96ste jaargang ZATERDAG 6 JULI 1957 No. 29179 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Smgel l'Leiden '7°°'™ Hoofdredacteur i J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie; -5041, Redactie 21507 Warm weekeinde De Bilt verwacht tot morgenavond; Droog en overwegend zonnig, behoudens een kans op onweer. Warm tot zeer warm weer met weinig wind. In de kust provincies tijdelijk zeewind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 juli Zon op: 4.31 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 16.54 uur; onder: 1.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.29 en 23.59 uur. Laagwater te 6.52 en 19.34 uur (8/7 hoogwater te 12.39, laagwater te 8.04 en 20.44 uur). LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een BijvoegseL Maarschalken steunen de nieuwe koers Stop van Ternaayen Nog twee Sovjetrussische leiders, die deze week hun partijfunctie verloren, zijn van hun taak in de regering ontheven: Perwoechin en Saboerof, die eerste vice- premiers waren. Kosygin, een der kandidaat-leden van het presidium, is nu tot vice-premier benoemd. Na de ontslagen van Perwoechin en Saboerof hebben nog slechts twee van de zes eerste vice-premiers, namelijk Mikojan en Koezmin, hun functie behouden. Eerstgenoemde was als minister voor de middelzware industrie belast met het program voor de atoomenergie in de Sovjet-Unie, in welke functie hij gehandhaafd is. De nieuwe man Kosygin is een deskundige op het gebied van de lichte industrie. Hij heeft verscheidene jaren hoge taken in partij en regering vervuld. De indruk van deskundigen is. dat de legerleiding ten volle de leiding van Kroesjtsjef en diens politiek steunt, hetgeen blijkt uit redevoeringen, die de Sovjetrussische minister van Defensie en opperbevelhebber van het Rode Leger, maarschalk Zjoekof, en acht andere maarschalken dezer dagen hebben gehouden. Het naar voren treden van Kosygin achten sommigen veelbetekenend, omdat hU deskundige is op het terrein van de verbruiksgoederen. Weliswaar heeft Kroesjtsjef er altijd aan vastgehouden, dat de zware industrie voorrang moet hebben,doch daarnaast heeft hij er naar gestreefd het lot van de gemiddelde Rus te verbeteren, althans voorzover dit mogelijk was zonder de industriële basis van de Sovjet-Unie te verzwakken. Sovjetrussische leiders is gearresteerd of op.andere wijze in zijn bewegings vrijheid beperkt. „De kameraden Molo- tof, Malenkof, Kaganowitsj en Sjepilof zijn slechts gewone leden van de Rus sische communistische partij geworden. De jegens hen uitgebrachte beschuldi gingen waren van politieke aard en het uitvloeisel van een politiek debat", al dus deze correspondent. In vele hotels en openbare gebouwen hangen nog de portretten van Molotof, Kaganowitsj en Malenkof aan de mu ren. Sommige radiocommentators spra ken nog van kameraden (een titel die voor partijleden gereserveerd is) als zij het over de ontslagen leiders hadden. Een regionaal blad, dat gisteren in Moskou werd ontvangen meldt, dat de inwoners van Molotof (het vroegere Perm), in het westen van de Oeral, op een partijbijeenkomst gevraagd hebben om herstel van de oude naam van de stad. Felle critiek Geen arrestaties of vrijheidsbeperking De correspondent in Moskou van het Italiaanse communistische dagblad „Unita" meldt dat geen der afgezette Duitse Bondsdag keurde Europese verdragen goed IN FRANKRIJK DINSDAG BESLISSING. De Westduitse Bondsdag heeft gis teren met grote meerderheid de ver dragen inzake de Europese Economi sche Gemeenschap en de Euratom in derde lezing goedgekeurd. Alleen de liberalen en de Vluchtelingenpartij stemden tegen. Zij vreesden een mo gelijke belemmering voor de Duitse hereniging en een grotere Europese gemeenschap. De socialisten hebben voor het eerst bij een belangrijke kwes tie van buitenlands beleid met de re gering meegestemd. Tijdens het voorafgaande debat, dat zes uur in beslag nam, hebben sprekers van alle partijen aangedrongen op het tot stand brengen van een Europese vrijhandelszone. De verdragen moeten in augustus nog door de Bondsraad, de Westduitse Eerste Kamer, worden be krachtigd. De ratificatie-oorkonden zul len pas gedeponeerd worden, als ook de parlementen van de andere betrokken landen. Frankrijk, Italië en de Benelux- landen, de verdragen bekrachtigd heb ben. Frankrijk is inmiddels hard op weg. De Nationale Vergadering zal dinsdag over de ratificatie stemmen. De ver gadering keurde gisteren een voorstel van de agendacommissie goed om vandaag het debat, dat dinsdag j.l. begonnen is, te besluiten. Steunt Saoed „positieve neutraliteit" van Nasser Volgens de correspondent van Belga te Cairo heeft Koning Saoed van Saoedi-Arabië verklaard, de politiek van „positieve neutraliteit" van pre sident Nasser te steunen en „alle vreemde verdragen" af te wijzen. Deze verklaring was te Djeddah be kendgemaakt enige uren na het onder houd, dat de vorst heeft gehad met de Egyptische opperbevelhebber, generaal Abdel Hakim Amer, die onverwachts naar de Koning was gekomen om te trachten de moeilijkheden tussen de twee landen uit de weg te ruimen. Intussen houdt de kritiek op de ont slagen leiders niet alleen aan, doch zij wordt krachtiger. De premier van de Oekraine, Kaltsjenko, heeft gisteren vooral Kaganowitsj aangevallen. Kaga nowitsj „deed alles wat hij kon om partijfunctionarissen in diskrediet te brengen en te beledigen". Hij heeft „zonder grond ernstige beschuldigingen gericht tegen veel leidende functiona rissen en vertegenwoordigers van de vroegere intelligentia in de Oekraine", aldus Kaltsjenko. De organen van het Sovjetrussische ministerie van Defensie en van Marine brachten gisteren verslagen van een bijeenkomst van militante communisten op 2 juli, waarop maarschalk Zjoekof felle kritiek op groep-Molotof leverde. Hij zei, dat de strijdkrachten verenigd staan om het partijbestuur en gereed zijn om gehoor te geven aan een eerste oproep van de partij en de regering om de belangen van de Sovjet-Unie te ver dedigen. Andere maarschalken sloten zich bij Zjoekof aan. Maarschalk Mos- kalenko zei, dat Malenkof, Molotof en Kaganowitsj jarenlang niet buiten Mos kou zijn geweest. Zij waren „heren" ge worden en hadden hun plichten verge ten, zo zei hij. De „Rode Ster", het orgaan van de Sovjet-strijdkrachten, schreef vrijdag, dat alle leden van de strijdkrachten er diep van overtuigd zijn, dat de activiteit van de groep Malenkof, Kaganowitsj, Molotof en Sjepilof gericht was op het ondermijnen van de basis en het defen sievermogen van de Sovjet-Unie. Dat was in het voordeel van onze vijanden, de imperialisten en agressors, aldus het blad. De „Pionerskaja Prawda" heeft de kinderen van de Sovjet-Unie ervan op de hoogte gebracht, dat de afgezette leiders „in het geheim samengezworen hadden" en van plan waren de macht in de partij te grijpen om de partij politiek te veranderen. De „Komsomolskaja Prawda" deelde zijn lezers mee, dat „de schuldigen steeds in hun vuistje lachten" als de communistische partij er niet in sla: de haar program te verwezenlijken. Prins Bernhard naar Parijs vertrokken Prins Bernhard is gistermiddag van de luchthaven Rotterdam met de Da kota van de Rijksluchtvaartdienst naar Parijs vertrokken. De prins bestuurde zelf het toestel. Hij was per auto ge komen even nadat het vliegtuig, ko mende uit Soesterberg, was neerge streken. De Prins, die wordt vergezeld door zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, zal in Paijs een vergadering leiden van het „Stearing Committee" van de Bilder- berg-conferentie. Hij wordt in de loop van de volgende week in ons land terug verwacht. Volledige overeenstemming Van de zijde van het Mnisterie van Verkeer en Waterstaat wordt het vol gende meegedeeld: „Nadat principiële overeenstemming werd bereikt door de ministers van Bui tenlandse Zaken van België en Neder land over de opheffing van de Stop van Ternaayen. vond op 4 juli j.l. in het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag een bespreking plaats tussen de heer Van Audenhove, de Belgische minister van Openbare Werken en We deropbouw en de heer Algera, de Neder landse minister van Verkeer en Water staat, teneinde de technische aspecten van het plan dienaangaande nader te onderzoeken. Deze bespreking leidde tot een volledige overeenstemming, zodat in het begin van de maand september van Beleisohe zijde zal kunnen worden overaeeaan tot de aanbesteding van de erote nieuwe sluis voor schepen van 2 0nn ton" Vrouw door tram ui? qedaorl Gisteravond te kwart voor zeven is in de Ursula-kliniek te Den Haag overleden een 30-jarige mevrouw uit Leidschendam. die gistermiddag om t-en over half vijf. toen zij met haar dochtertje achterop per rijwiel de trambaan op de Veursrhestraatweg te Leidschendam wi'de oversteken, door de uit Leiden komende tram werd gegrepen. De tram raakte het achterspatbord van de fiets, waardoor de berijdster tegen een ijzeren paal werd geslingerd. Door de schok kwam zij weer tegen de tram aan, en viel eerst 15 meter verder weer op straat. Zwaargewond werd zij naar de Ursula-kliniek te 's-Graven- hage vervoerd. Haar dochtertje kreeg een gebroken arm en werd in St. Anto- niushove te Voorburg opgenomen. Prinses Beatrix verlaat in gezel schap van Prins Jean van Luxem burg het stadhuis van Dreux bij Parijswaar zij het huwelijk bij- •voonde van Prins Henri van Or leans en Prinses Maria Theresia van Würtemberg. Telefoto In het Normandische stadje Dreux Prinsessen Beatrix en Irene wonnen aller harten door haar charmante verschijning Kort nadat het Franse parlement de wet had ingetrokken, die alle kroonpretendenten verbood Frankrijk binnen te komen, keerde de graaf van Parijs uit ballingschap naar zijn geliefd vaderland terug. Op de dag af zeven jaar na dit voor hem ongetwijfeld bewogen ge beuren, stond hij zijn zoon „le dauphin", zoals deze door de hard nekkige royalisten genoemd wordt prins Henri van Orleans, graaf van Clermont af aan de jonge charmante hertogin Maria-Theresia van Würtemberg. In het romantische Normandische stadje Dreux heeft zich gisteren deze grootse plechtigheid voltrokken. Tweehonderd en vijftig telgen uit oude Europese vorstelijke en adellijke families waren getuige van de pracht en praal, waarmede de graaf van Parijs het huwelijk van zijn zoon had omwonden. Bruidstoilet van ca. vijftien kilo Stralend was het bruidje, dat zich gistermorgen voor de voltrekking van het burgerlijk huwelijk voor h'-t eerst in het openbaar moest vertonen. Er Werd gefluisterd, dat zij 's morgens reeds om vijf uur had moeten opstaan om toilet te maken. Zij droeg een schitterende witte satijnen bruidsjapon met een sleep van acht meter. Zij werd gemaakt van een 16 meter lange rol satijn, als huwe lijksgeschenk aangeboden door de zijde wevers van Lyon. Maandenlang zijn een tientallen nijvere naaistershanden bezig geweest om dit bruidstoilet tot een „droom" te maken. Zij waren er volko men in geslaagd. De japon woog maar liefst vijftien kilo en het moet de jonge bruid in de drukkende hitte heel wat moeite gekost hebben haar stralende glimlach te behouden. Toen de graaf van Parijs en zijn ge zin uit het stadhuis naar buiten traden, riepen de vele toeschouwers, van wie er vele het Lelie-embleem droegen (de lelie is de bloem in het wapen van de her togen van Orleans) „leve de koning". Ook de beide Nederlandse prinsessen, Prinses Beatrix en Prinses Irene, die de plechtigheden bijwoonden, werden spon taan toegejuicht door het wachtende publiek, dat in de ban kwam van haar natuurlijke frisse charme. Onze kroon prinses droeg een witgele japon, prinses Irene was gekleed in een witte japon met blauwe bloemen. Kapelletje Na de voltrekking van het burgerlijk huwelijk werd de echtverbintenis kerke lijk ingezegend in de kapel van de H. Lodewijk, in tegenwoordigheid van de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Fel- tin, die ook de H. Mis opdroeg. In dit kapelletje ligt de voorvader van prins Henri, Louis Philippe, die de laatste ko ning van Frankrijk was, begraven. De bruid werd naar het altaar gevoerd door haar vader, de hertog van Würtemberg, prins Henri kwam de kerk binn enaan de arm van zijn moeder. Tevoren had het enige voeten in de aarde gehad, eer de stoet van vorstelijke en adellijke personen, een plaatsje had gevonden in het kleine kapelletje. Prin ses Beatrix schreed door het park op weg naar het Godshuis, gearmd met hertog Jan van Luxemburg en Prinses Irene volgde aan de arm van de erfprins van Beieren. Beiden zagen er bijzonder bekoorlijk uit. De kapel was prachtig versierd met duizenden gladiolen en rode en witte rozen. De Franse lelie ontbrak echter, omdat de bruid de lucht van die bloem niet kon verdragen. Het orgel speelde werken van Mozart, Purcell, Handel en Bach. Onder de talrijke gasten bevonden zich ook Koning Paul en Koningin Fre- derike van Griekenland. Bij het snikhete stadspark, waar het gezelschap na de kerkelijke plechtigheid onder de eeuwenoude kastanjebomen een bruiloftsmaal gebruiken zou, wachtten inmiddels zo'n vijfduizend Duitse toe risten, die met autobussen naar Dreux waren gekomen om het jonge paar ge luk te wensen. In totaal schatte men dat er zo'n veertigduizend mensen op de been waren in het kleine pittoresque stadje. Ook het park, waar de 2500 geno digden van de graaf van Parijs werden ontvangen, was feestelijk versierd. Er was een grote tafel opgesteld onder een blauw en wit baldakijn, waar driehon derd bijzondere genodigden aanzaten in de onmiddellijke nabijheid van het jonge paar. De vreugde van deze maaltijd smolt echter langzaam maar zeker weg in de niet aflatende hitte, die geen mo ment verkoeling toestond. Toen de jong gehuwden het park hadden betreden, verlieten de genodigden de schaduwrijke plaatsen onder de bomen om de ver schuldigde eer te bewijzen. In de zon was het toen meer dan 45 graden Doch deze maaltijd was niet het einde van de warme beproeving voor het jonge echtpaar. De traditie wil, dat de hekken van het park worden opengeworpen, op dat het volk kan binnenkomen om zijn gelukwensen aan te bieden. Om vier uur stroomden de eerste bezoekers binnen; omstreeks zeven uur vielen de hekken van het park achter de rug van de laatste bezoekers in het slot en kon het jonge paar met onbekende bestemming vertrekken. In die enkele tussenliggende uren hadden echter 15.000 personen de hitte getrotseerd en waren voorbij prins Henri, Prinses Maria Theresia, hun ouders en alle leden van het Huis Or- 25.000ste bezoeker aan „Het Atoom" Gistermiddag om half vier is op de internationale tentoonstelling Het Atoom de 25.000ste bezoeker verwelkomd door de secretaris van de Stichting, mr. A. A. Land. Het was de heer H. E. Schaank, veehandelaar uit Groningen, die met zijn echtgenote verrast werd door een min of meer officiële ontvangst. Mr. A. A. Land bood deze 25.000ste het boek werk „Het Atoom" van Leonard de Vries aan. Voor mevrouw Schaank waren er bloemen. De heer en mevrouw Schaank zijn de ouders van de actrice Teddy Schaank en de schoonouders van de bekende toneelspeler Ko van Dijk. Als baby heb je het nog niet zo heel eenvoudig in de warmte. Een stoere duik in het koele water is nog niet voor je weggelegd en over het algemeen maakt je beperkte bewe gingsvrijheid het moeilijk om een koel hoofd te houden. Kijk. dit is de enige mogelijkheid. Maak het je in de wagen zo prettig mogelijk en ga ga slapen om alle narigheid te ver geten. Prof. Muntendam stelt gerust: Onnodig alarmerende voorlichting maakt angst tot een slecht gezelschap Ga onbezorgd met vakantie De directeur-generaal van de Volksge zondheid. prof. dr. P. Muntendam, heeft gisteravond in een radiotoespraak nog maals de verzekering gegeven, dat er in Nederland niets bijzonders aan de hand is met de griep. In een uitvoerig persbe richt, dat op 3 juli hierover door het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid is uitgegeven (en waarover wij uitvoerig schreven. Red. L.D.) werd het hele influenzavraagstuk behandeld en spreker vond het niet nodig hier op nieuw op in te gaan. In een vervolgbe- richt werd nog zeer nadrukkelijk ver klaard, dat er in ons land slechts enkele gevallen van lichte griep vastgesteld zijn, zo voegde prof Muntendam daaraan toe. Hij vervolgde: „De gevolgen van on nodige alarmerende berichtgeving maakt in de eerste plaats dat men de mensen onnodig ongerust maakt, als ze zich wat grieperig voelen. Als men dan immers vermoedt de Aziatische griep te hebben (zal wel erg zjjn, komt helemaal uit Azië, waar je ook nog ziekten als pokken en pest hebt), dan is Leiden in last. Dan is er dus reeds de minst gunstige omstan digheid voor ziekte in het algemeen, de angst voor de ziekte. Als men zegt, dat 1 op de 3 Neder landers ziek zal worden aan deze griep, dan heeft men een goede kans dit te bereiken op deze wijze. Met laadt met voorlichting een grote verantwoordelijkheid op zich en met zaken als deze niet alleen tegenover de eigen bevolking maar ook tegen over het buitenland. Welnu, als over heidsvertegenwoordiger aarzelde spre ker niet deze verantwoordelijkheid ten volle te dragen en te verklaren, dat er in Nederland op dit ogenblik totaal niets bijzonders aan de hand is. Mocht •r onverhoopt een verandering in de •oestand intreden dan kan men er '.eker van zijn, dat de betrokken auto riteiten van de volksgezondheid de be volking tijdig zullen inlichten. Maar nu had spreker maar één raad: „Laat iedereen in deze zomermaanden zijn vakantie gaan genieten zonder enig ingstgevoelen. Want angst is een slecht gezelschap in het leven, ook voor de gezondheid".

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1