Die ondankbare leeftijd: Het kleine eiland in de Oceaan ONS MENU WAT GE U HERINNERT.... SPOEL OM die melkfles! ZATERDAG 6 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand TUSSEN 12 EN 15 JAAR Wat doe je er mee als ze te dik of te dun zijn? VAN DE WEEK VARIA Even spoelen, even spulten: Schoon van binnen en van buiten I Ja, wat doe je er mee vraagt menige moeder zich af, als haar dochter bij het overstapje van kinder- naar meisjesschoenen nu niet bepaald begenadigd is met ideale lichaamsproporties. Ze groeit alleen maar in de breedte, die dochter, of ze schiet angstwekkend snel de hoogte in, zonder dat er in de breedte wat bijkomt. Ondankbaar noemen we die leeftijd, te groot voor servet, te klein voor tafellaken zeggen we. Maar om in het domein der textiel te blijven zo ondankbaar is die leeftijd tussen kind en meisje toch niet, zelfs niet als daar een paar jaar lang een figuur bijhoort, dat nu niet bepaald tot de meest aantrekkelijke behoort. Juist van die kind meisjes kunt u een heleboel dankbaarheid verwachten als u zich een beetje moeite getroost. Want met een beetje moeite, veel overleg en de nodige belangstelling voor het probleem, kunt u met vrijwel elk onuitgegroeid, te dun, te dik, te plomp, te spichtig meisjesfiguur toch eer behalen, ook al lijkt het op het eerste gezicht dat „er niets mee te doen valt". Heeft u zo'n dochter, die met twaalf jaar ontelbare ponden te zwaar is, of met veertien niets dan been en lengte is, verwaarloos haar kleding dan niet en maakt u er zich vooral niet gemak kelijk af met een „volgend seizoen past het toch niet meer" of „over een paar jaartjes zal ze er wel aardiger uitzien en dan kijken we wel verder". Geeft u haar nu, juist nu, wat de toets kan doorstaan en wat voor haar het aan trekkelijkst is. Ze zal er u dankbaar voor zijn. Ze zal zich minder links, minder lomp gaan bewegen, ze zal meer zelfverzekerdheid krijgen als ze weet dat ze, ondanks alles, er aardig uitziet. Vrouwelijke ijdelheid ontwikkelt zich tenslotte al vroeg! Bent u gewend „klaar" te kopen, dan hebt ge wellicht allang de ervaring op gedaan dat niets die moeilijke dochter van u past en dat niets haar aardig staat. Stop dat klaar kopen dan voor een paar jaartjes en schakel, al is het maar tijdelijk, naar een goede (huis)- naaister over. Op die manier zult ge uw meisje niet alleen kleren in de juiste maat (niet te nauw, niet te kort of te lang) kunnen geven, maar ook zult ge modelletjes, stofjes en garneringen kun nen uitkiezen, die op de een of andere wijze in haar voordeel werken, die haar minder dik, minder kort, minder spich tig of lang doen schijnen. Neemt u de proef eens op de som, verscherpt uw aandacht waar het het .hopeloze" figuur van uw Marietje of uw Jetty betreft en wanneer ge er in slaagt „er iets van te maken" dan zul len èn Marietje of Jetty èn uzelf er zeker veel genoegen van beleven. Met enkele algemene richtlijnen en enkele aardige modelletjes helpen we u alvast op de goede weg. MARIETJE DIE TE DIK EN TE KLEIN IS Laat marineblauw en/of anthraciet- grijs (deze donkere kleuren kleden im- Verhaal voor de kleintjes Midden in de grote Oceaan dreef een klein eiland. Het was zo klein, dat er niet meer dan vier palmen op groeiden; twee kokospalmen en twee bananepalmen. Als de kokosnoten en de bananen rijp waren, vielen ze van de palmen met een plof naar beneden en daar bleven ze liggen tot de wind hen de zee in waaide. Want er woon de niemand op het eiland, die de ko kosnoten en bananen eten kon, het eiland was zo klein, dat er zelfs geen ruimte was om een huis te bouwen. Daarom voelde het eiland zich vaak wat eenzaam. En de palmen waren ook eenzaam en op een dag, toen ze erg eenzaam waren, fluisterden ze te gen de wind die door hun bladeren blies: „O wind, wat zijn wij hier toch altijd alleen De wind hoorde dat en vroeg ver baasd: „Maar vinden jullie dat niet prettig? Ik dacht, dat jullie tevreden waren". „Wat gebeurt er dan?" herhaalde de andere bananenpalm. De wind hoorde hem en zei: „Ik ga het eiland tegen dat grote land aan blazen, zodat het zich nooit meer vervelen zal!" Het land kwam steeds naderbij; er was een breed strand waar palmen groeiden, niet vier, maar wel honderd, tweehonderd palmen. Voorzichtig blies de wind het kleine eiland langs de kust totdat het bij een inham kwam. „Kijk", zei de wind tegen het eiland, „daar pas jij nu precies in". En hij stuurde het kleine eiland regelrecht naar de inham. De wind had gelyk. Het was alsof de inham speciaal voor het kleine eiland gemaakt was. Rond om de inham groeiden kokospalmen en bananenpalmenen struiken en het was ne alsof het kleine eiland altijd daar geweest was. „Wat nu?" vroeg het eiland aan de wind. „Wacht maar af", zei de wind. „Ik op de takken van de palmen floten en er kwamen slangen en insekten die over het kleine eiland kropen en het eiland vond het prettig, want nu was het nooit meer alleen. M. F. B. mers goed af) uw favorieten zijn. Ze zyn geen van beide ouwelijk. Als variatie op effen materiaal zijn vooral streepjesstoffen aan te bevelen (be scheiden smalle streepjes, die verticaal verwerkt worden). Vermijd alle bonte, fel-kleurige imprimé's met grote des sins. Kies in het kader der bedrukte stoffen bij voorkeur kleine all-over dessins in niet scherp contrasterende kleuren. Laat Marietje geen blouses en rok ken dragen, maar jurken. Geen pof mouwtjes, maar ingezette of aange knipte mouwtjes. Geef haar geen aan- gerimpelde rechte rokken, maar een niet overdadige wyde klokrok of een even uitstaande rok, die glad om taille en heupen valt. Geef haar geen cein tuurs in afstekende kleur, maar cein tuurtjes van de stof voor het jurkje. En laat haar lever nog prinsessenmo- delletjes maken. Fleur donkere stof op met witte garnituurtjes of een andere lichte garnering. Denk niet: „Ze is pas twaalf", met welk excuus u haar jurk jes tot ver boven de knie laat dragen. Wanneer twee of vijf centimeter langer een beter effect geeft, sta haar dan die twee of vyf centimeter dan toe! Stap voorgoed af van te kinderlijke effec ten en van smockwerk, korte lijfjes en pofmouwtjes uit haar uitzet, evenals schouderpasjes met dwarsnaad. JETTY, DIE EEN EN AL LENGTE EN BOTTEN IS Voor haar doet u natuurlijk alles om haar voller te doen schijnen. En het is aanzienlijk gemakke lijker om voor Jetty's „hopeloze" figuur aardige kleren te maken dan voor mollige Marietje. Voor Jetty: heel wijde rokken (bezuinig vooral niet op een hoogte als het niet beslist nood zakelijk is!); Jetty's rokken geren en zijn in de taille ineengerimpeld of aan- geplooid, ze staan bij voorkeur over een stijve onderrok uit. Brede ceintuurs, al dan niet in contrasterende kleur staan haar patent. Uit gladde mouwtjes, korte pofmouwtjes en lange overhemdmouwen kan ze vrijelijk kiezen. Lichte en even tueel felle kleuren zijn voor haar ge schikt, evenals blouses en rokken in contrasterende kleuren. Streepjes wor den in haar jurkjes dwars genomen... Voor Marietje drie geschikte model len: 1) een prinsessen jurkje van dunne marineblauwe wollen stof (of linnen), dat gegarneerd is met een wit kraagje en een witte strik, 2) een deux-pièces (inplaats van blouse en rok) van an tracietkleurige flanel of neutraal be drukte zomerstof, bestaande uit een lang, even getailleerde blouse met wit kraagje en een rechte, rondom geplooi de rok, en 3) een blauw doorknoop- katoentje met een geappliceerde knoop- sluitingbies van witte ripslint. Voor Jetty eveneens drie modelletjes: 4) een blouse en rok tenue, waarin de witte blouse met ruches en stikseltjes gegarneerd is en de rok van donkere, gebloemde wollen of katoenen stof is, Juli en augustus zijn zo echt de maanden waarin de melk gauw zuur zal worden, wanneer ze niet met extra aandacht behandeld wordt. Dit wil dus zeggen dat alle melk na ontvangst direct even opgekookt en dan snel afgekoeld dient te worden, (liefst door de melkkoker in een teiltje stromend water te zetten). Melk gekookt in een dubbelwandige melkkoker, dus au bain-marie, moet men zeker overgieten in een ander vaatwerk, daar de melk anders veel te lang op lauw warme temperatuur zou blijven. De melkzuurbacteriën kunnen dan snel tot ontwikkeling komen, hetgeen het zuur worden van de melk natuurlijk bevordert. Alle melk moet op een koele donkere plaats bewaard worden. (Daglicht heeft een nadelige invloed op de smaak van de melk). ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Recept: Gevulde tomatenmandjes. 150 gr. belegen kaas, 1 grote appel. 1 augurk, 100 gr. ham, worst of vleesresten. wat bies look, 100 gr. mayonaise, papri ka, mosterd. Alle ingrediënten in kleine stukjes snijden en met de mayonaise, die naar wens met wat melk of augurkennat verdund kan worden, vermengen. Ste vige, niet te grote tomaten in de vorm van hengselmandjes uitsnijden, deze voorzichtig uithollen, de binnenzijde licht zouten en de mandjes met de kaassla vullen. De hengseltjes kunnen eventueel met wat mayonaise versierd worden. Recept: Rijst met paprika en kaas. 250 gr. rijst, 2 3 paprika's (groene, zoete), 1 ui, 2 toma ten in plakken gesneden, 250 gr. niet te jonge kaas, in plak ken van V2 cm gesneden, 50 gr. roomboter, zout, peper, sam bal naar smaak. De paprika's wassen, doorsnijden, de zaadjes verwijderen en in reepjes snijden. De rijst gaar koken. De pa prika en de gesnipperde ui lichtbruin gevulde tomatenmandjes, kalfsborst, peulen, aardappelen, vruchtensla. koud vlees, gebakken aardappelen, sla, rijstebrij, gebakken lever, aardappelen, andijvie, rabarbercompóte. rijst met paprika en kaas, bloemkoolsla, kersen, tuinbonen, speklappen, aardappelen, hangop met vruchten, gestoofde vis, zomerbietjes, aardappelpuree, flensjes, nassi goreng, yoghurt. en gaar fruiten en door de gare rijst mengen, op smaak afmaken met peper en zout. De kaas in vier of acht ge lijke plakken snijden en deze, afwis selend met plakjes tomaat (die met zout en peper zijn bestrooid) dakpans gewijs langs de rand van de vuurvaste schotel, waarin de rijst is gedaan, leg gen. De schotel in een vrij warme oven plaatsen tot de kaas gesmolten is en lichtgekleurd. Moeder... Ja, die wist 't uiel! Maar zij had 't nog niet door - tot, opeens, zij 't bemerkteMAÏZENA! dat was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei bij het kopen van M AI ZEN A steevast DURYEA en daarbjj keek moeder wel uitdat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. terwijl een brede, felgekleurde, gedra peerde stofceintuur het geheel vol tooit, 5) een eenvoudig imprimé ka toentje met wijde, aangerimpelde rok, korte mouwtjes en een effen wit kraagje met smalle, lange zwarte strik, en 6) een dwars gestreept zyden of katoenen chemisierjurkje met wijde, aangeplooide rok en lange overhemd mouwen. J. V. In Pisa staat de toren scheef en sta ken de advocaten en procureurs. Dit laatste uit protest tegen de geringe vorderingen bij de bouw van het nieuwe paleis van justitie. Lang zaam gaat het wel met die bouw. Zeventien jaar geleden werd de eer ste steen gelegd. en de wind blies het kleine eiland langs duizenden golven naar hei vasteland „Neezuchtten de kokospalmen en de bananenpalmen. „Nee...." „Wel", zei de wind, „dan weet ik wat me te doen staaten met kracht blies hij tegen het kleine eiland en wat gebeurde er toen? Het eiland dreef weg. Het eiland dreef dagen lang langs duizenden gol ven en steeds was daar de wind die het verder blies, verder, totdat er land in zicht was, heel veel land. De kokospalmen zagen dat het eerst en zij zeiden het tegen de bananen palmen. De grootste kokospalm zei angstig: „Als we niet oppassen, zullen we tegen dat land aanbotsen". „Wat gebeurt er dan?" vroeg de kleinste bananenpalm en hij liet ver schrikt een grote tros bananen vallen, die regelrecht in zee rolde. Ja, zo klein was dat eiland. beloof je, dat je je nooit meer verve len zult". En de wind had weer gelijk, na tuurlijk had de wind gelijk. Want die zelfde dag al kwam er een aap op het kleine eiland, dat nu geen eiland meer was. Die aap klom, alsof het de dood gewoonste zaak van de wereld was, in de grootste kokospalm en plukte er een kokosnoot af. Daarmee ging hij aan de voet van de kokospalm zitten, hij brak de kokosnoot open en dronk gulzig alle kokosmelk. „Kijk nu eens", zei de kokospalm opgewonden. „Een aap drinkt mijn heerlijke kokosmelk, wat ben ik daar blij om". Niet lang daarna kwamen er nog meer apen op het eiland en zij aten alle bananen en kokosnoten van de vier palmen. En er kwamen vogels die r~7 't zit er weer voor 'n jaar op.... De lange busreis, Zwitser land, de bergen Vermoeiend? Ja zeker, maar ontspannend tegelijkertijd! Alle dagelijkse besognes val len van je af, de kleine wereld wordt ruim en.wijd, er is daarin zoveel te beleven! Ogen, oren enhet hart open: wat wil een „alpinist", die in z'n eigen land na een uur gaans bèkaf is, maar op zo en zoveel honderd meter pas goed aan z'n trek komt. nog méér? En wat zegt Annie Salomons in haar „Herinneringen uit den ouden tijd" over de mensen, waar je mee om gaat? „In den avond zie je elkaar al helemaal anders dan het in de ochtend was". Ja, zö is 't: „een week geza menlijk congres (busreis) kan de harten inniger samen brengen dan jaren in het gewone leven". Annie Salomons heeft 't bij het réchte eind! ZO denkt een mens nog eens na over wat hij zag: Adelboden met de hoge Wildstrubel als dominerend uit- zichtspunt of Interlaken met het stralend gezicht op Eiger, Mönch en Jungfrau, in het felle zonne licht zich aftekenend in scherpe contouren op de achtergrond. Ofhet „luxueuze" Inter laken met het verwonderlijke Kurpark in onzegbaar schone tuinaanleg (bloemenklok!), de grandioze concertzaal en de weelderige speelzaal, waar in dit zonnig middaguur nog wel niet gespeeld wordt, maar waar ge toch de glorie en de teleurstel lingen van de spelers reeds in tuïtief aanvoelt. Een strijkje speelt in de tuin, de Kurgaste flaneren of drinken er hun zomerdrankje: het is er alles even onbezorgd als in een lang vervlogen tijdperk, dat van atomen geen weet had Maar ook denkt ge terug aan het fameuze Grindelwald: pun ten van bekijks Hotel Adler, waar Koningin Juliana dikwijls logeerde, de huiveringwekkende, eeuwig donderende Trümmel- bach-watervallen vlak in de buurt en het pittoreske restau rant-chalet van Graf von Almen —een der oudste Zwitserse ge slachten waar ge voor al die schilderachtigheid voor uw cou vert nog een half frankje extra mag betalen. Zelfs een Graaf weet waar hij de boter haalt. Vlak daartegenover het hoog ste Zwitserse bergdorp Wengen met een op hoge rotsen gebouwd reusachtig hotel, dat ieder ogen blik omlaag zou kunnen tuime len! GE herinnert U de wandelin gen door Adelboden's kleurrijke alpenflora, bijv. op de Hahnemoos: alpenroosjes, gentianen, primula's, viooltjes en vele, vele andere bloemen in een veelvoud van pracht. Alles schittert en parelt: ge staat er van te kijken, hoe laat de natuur hier opensprong en pas nu tot de ontdekking komt dat zij zich vergist heeft en dat de lente al lang voorby is. Of ge herinnert U de heerlijke, hete crèmesoep, die U werd op gediend in het kleine bergrestau rant op de Engstlingenalp, toen het er beangstigend koud en guur was en men zich er voor enige uren midden in de winter terug waande. Ge liet de verhalen van an deren voor wat zij waren, om even van dat heerlijke soepje te genieten, na de vermoeiende wandeling naar boven over smalle paadjes langs peilloze afgronden of na de rit in de ca bine, die de aarde steeds dieper achter zich liet. Als ge doodvermoeid maar o! hóe gezond! tegen etenstijd terugkomt na die wandeling van 7, 8 uur, stort ge U onder de frisse waterkraan of in het bad, met de wellust van iemand, die er weer bovenop moet komen en er ook in een minimum van tijd weer bovenop kómt, dank zij dat koude water ende hoge lucht, die elke vermoeidheid als sneeuw voor de zon doet verdwijnen IN de avond, na het eten, is er dan altijd nog tijd om te ge nieten van het programma, dat de hoteldirectie zorgzaam serveert: hetzij de vertoning van kleurendia's uit het verrukkelijke Zwitserland, of een portie her sengymnastiek na het lichaam de geest! óf een wedstrijd in bloemstukjes maken, óf een fox- trott, een wals, een tango en dat alles besproeid met een zoet wijntje, dat de kop niet kan kosten. „Ouwe klare" is er niet bij, want die is in Zwitserland te duur En als ge dan na afloop op het balkon van uw kamer staat en onder een hoge, stralende maan uitkijkt naar het landschap voor U. overhuifd door die sneeuw witte Wildstrubeltop, met dui zenden stralende sterren in het rond, dan bedenkt ge, dat het leven tóch goed kan zyn: on danks bedreigingen, ondanks atoomontploffingen, ondanks ex perimentele poëzie, ondanks al het venijn, dat het gewone leven vergiftigen kan Dan kruipt ge onder de dekens en ge slóapt, sl&apt, diep en vast, zonder dromen en zonder nacht merries. om héél vroeg, totaal uitgerust, weer bij de pinken te zijn! Er is immers zovéél te zien! En de tijd is zo kort FANTASIO

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13