Nieuwe pachtwet tegen verdere versnippering van de gronden Jiata Woningvoorraad in Oegstgeest wordt uitgebreid met veertig flats Geen verbetering van toestand NU REEDS... Volgend jaar vakantiespreiding voor de bouwvakarbeiders Bevrijdingsfront zet strijd in Algerije voort „tot in de dood*' Chinese minister wilde partij van intellectuelen oprichten 96ste jaargang Vrijdag 5 juli 1957 Derde blad no. 29178 Alleen toetsing op een achteruitgang (Van onze parlementaire redacteur) Op een groot stuk landbouwgrond is een meer economische be drijfsvoering mogelijk dan op een klein stukje land. Daarom had de regering in de nieuwe pachtwet bepalingen opgenomen om verdere versnippering van de grond tegen te gaan en eventueel de bestaande toestand te verbeteren wanneer nieuwe pachtovereenkomsten worden aangegaan. Met deze landbouwkundige toetsing wilde de heer Biewenga (AR) echter wachten tot de commissie-Hofstee daarover rapport heeft uitgebracht. Het amendement om de beslissing over de landbouwkundige toetsing uit te stellen, noemde minister Mansholt gisteravond onaanvaardbaar, waarna het met 38 tegen 72 stemmen werd verworpen. Vóór stemden AR, VVD, CHU, SGP, CPN en van de KVP de heren Roolvink, Engelbertink, Van Koeverden, Van der Weijden, Duynstee en J. Peters, maar de overgrote meerderheid van de KVP en de P. v. d. A. stemden tegen, zodat het amendement geen kans had. Amendement Droezen aangenomen Met 71 tegen 41 stemmen werd ech ter een amendement van de heer Droesen (KVP) aangenomen, volgens hetwelk de toetsing alleen zal worden toegepast om achteruitgang van de bestaande toestand tegen te gaan en niet om verbetering in de bestaande toestand te brengen. Indien er dus in de toestand bij een nieuwe pacht overeenkomst niets verandert, kan de goedkeuring door de Grondkamer niet worden geweigerd (tenzy het algemeen landbouwbelang zou wor den geschaad). Tegen het amende ment van de heer Droesen stemden P. v. d. A. en van de AR de heren Gerbrandy, Meulink en Fokkema. Indien er by het sluiten van een nieuwe pachtovereenkomst wel veran dering in de toestand ontstaat, kan de Grondkamer de goedkeuring weigeren indien de overeenkomst zou leiden tot een ondoelmatige verkaveling of een ondoelmatige ligging van het land ten opzichte van de bedryfsgebouwen. Bo vendien kan de goedkeuring worden geweigerd indien de overeenkomst zou leiden tot vergroting van een bedryf, waarvan uitbreiding voor de onderne mer niet van overwegende betekenis is, terwyl in de nabijheid een of meer kleine bedryven uitbreiding behoeven. Indien de overeenkomst betrekking heeft op land, dat begrepen is geweest in een ruil- of herverkaveling of dat gelegen is in de IJsselmeerpolders, wordt de overeenkomst bovendien niet goedgekeurd, indien deze zou leiden tot een geringere dan de bestaande bedryfs- grootte of zou leiden tot een zo geringe bedrijfsgrootte, dat de ondernemer zijn volle arbeidskracht op het bedryf niet produktief kan maken. Ook kan de goedkeuring worden geweigerd indien het land zou dienen tot verkryging van neveninkomsten anders dan voor zelf voorziening. Twee verdrinkingsgevallen Het vyfjarige Abonese jongetje Chris- toffel Ayal uit het woonoord Graet- heide by Sittard, is in een der putten van de oude bruinkoolontginning in Graetheide by het zwemmen verdron ken. Het ongeluk werd bekend, toen zyn vriendje met wie hij was gaan zwemmen, in het woonoord terug kwam en vertelde dat de jongen niet meer bovengekomen was. Men heeft enige uren naar het lykje moeten duiken. Bij het zwemmen in de Waal onder Ochten is de 18-jarige mej. J. van der Voort uit Kesteren verdronken. Zij was de zwemkunst niet machtig. Bij overdracht van een geheel bedryf of van los land in een familieverhou ding (bijv. van vader op zoon) wordt niet getoetst op de doelmatige verkave ling en niet op bedrijfsgrootte en neven inkomsten, indien het land niet is ge legen in een ruilverkavelingsgebied of in de IJsselmeerpolders. Op dit punt kwamen minister Mansholt en de heer Droesen tot een akkoord. Het gehele artikel vyf van de nieuwe pachtwet, waarin de landbouwkun dige toetsing is geregeld, werd met 86 tegen 26 stemmen aangenomen tegen stemden VVD, AR, SGP, CPN en van de KVP de heren Van Koevorden, Engelbertink en Van der Weijden. Redelijk inkomen Voorts heeft minister Mansholt op aandrang van de Kamer in de pacht wet opgenomen, dat bij het vaststellen van de algemene regelen voor de pacht- pryzen, het Landbouwschap moet wor den gehoord. De heer Vredeling (P. v. d.A.) had in de pachtwet willen opnemen, dat by de beoordeling van de pachtprijs er reke ning mee moet worden gehouden, dat voor de pachter de mogelijkheid wordt geopend op een redelijk inkomen uit het gepachte. Minister Mansholt vond dit niet juist. Het scheppen van het uitzicht op een redelyk inkomen is het doel van het gehele landbouwbeleid en het pachtbe- leid is daarvan slechts een onderdeel. Alleen de P.v.d.A. en de CPN steunden het amendement van de heer Vrede ling, dat aldus by zitten en opstaan met grote meerderheid werd verworpen. Vandaag wordt het debat over de over gebleven amendementen voortgezet, doch deze hebben hoofdzakelijk een technisch en niet een politiek karakter. Advertentie bij kunt U bij BATA terecht voor dames-, heren- en kinderschoenen tegen SPECIAAL LAGE PRIJZEN Zie de etalages en PROFITEER nu de keuze nog het grootst is. Er is een BATA filiaal vlakbij De vakantie van de bouwvakarbeiders zal volgend jaar gespreid zyn over twee perioden. Van 12 tot 21 juli zullen de vakanties vallen van de arbeiders die werken in het noordelijke deel van Ne derland (ten noorden van de lyn Ryn- Lek-Nieuwe Maas, in welk gebied dan ook vallen de steden Arnhem en Rot terdam en het eiland Rozenburg). De arbeiders die in de zuidelyke helft van Nederland werken, krygen vakantie van 2 tot 11 augustus. Het besluit tot deze regeling ls geno men door de Bedryfsraad voor het bouw- bedryf in een vergadering die is gehou den op 26 juni. Opzet van een en ander is geweest ook de bouwnijverheid een by dra ge te laten leveren aan de zo ge wenste spreiding van de vakanties. Over leg by de vaststelling van de vakantie perioden voor de bouwvakarbeiders 1958 is gepleegd met de metaalindustrie, de nyverheid. Op grond van bedrijfstech- nische of bedryfseconomische redenen kan in sommige gevallen aan de bouw ondernemers toestemming worden ver leend voor een afwykende vakantiere geling Twee maten te groot De Amerikaanse soldaat eerste klasse John Ano heeft als schoenmaat zestien en de grootste maat die het Ameri kaanse leger kent. is veertien. De officieren van Fort Macarthur, waar Ano in garnizoen ligt, hebben hem thans toestemming gegeven alles te dragen wat hij wil, sandalen met open tenen inbegrepen. Doch dergelijk schoeisel is niet geschikt voor het ma- ken van marsen, zodat Ano tevens ad- met aalnijverheid. de textielindustrie en ministratief werk heeft gekregen. Als de confectie-industrie. de regeling voor J burger werkt Ano voor een sohoenen- de bouwvakarbeiders is ook van toe-1 firma, die zijn schoenen speciaal liet passing de nevenbedrijven in de bouw-maken Twee Nederlanders in Malmö in arrest Na joyriding in de stad In de Zweedse stad Malmö zyn woensdag twee Duitse en twee Neder landse zeelieden, van wie drie opva renden van de Nederlandse kustvaar der „Trim" wegens „joyriding" en het beschadigen van zes auto's gear resteerd. De vier jongelui, allen onder de twin tig, gebruikten niet minder dan acht vrywel nieuwe auto's, om met zeer grote snelheid door het vryhaven-ge- bied te ryden. De door een nachtwaker gewaar schuwde politie arresteerde de drie opvarenden van de „Trim", twee Duit sers en een Nederlander, ter plaatse. Een andere Nederlandse matroos, varend op een ander Nederlands schip, werd by aankomst in een haven op enige afstand van Malmö in hechtenis genomen. Alle vier hebben bekend met de auto's te hebben gereden, doch ontkennen ten stelligste ze te hebben beschadigd. De Nederlandse consul te Malmö heeft de gezagvoerder van de „Trim" verbo den de haven te verlaten. Door de arrestatie van drie opvarenden is de bemanningssterkte namelyk beneden het internationaal vereiste minimum geko men. De jongelui zullen over enkele dagen worden berecht. Zy kunnen tot maxi maal één maand gevangenisstraf worden veroordeeld. Geen verouderde verhouding „Het verbinden van overzeese gebieden aan de Europese gemeenschappelijke markt beoogt niet verouderde verhou dingen te doen voortbestaan. Het tegen overgestelde is waar. In het kader van de Europese gemeenschappelijke markt krygt de bestaande tweezydige verhou ding in zekere mate een meerzydig ka rakter. De versnelde economische ont wikkeling van deze overzeese gebieden zal bijdragen tot de politieke ontwik keling van deze gebieden", aldus ver klaarde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in een toespraak tot de econo mische en sociale raad te Genève. Minister Luns zei van oordeel te zyn, dat voor de betrokken volkeren deelne ming van hun gebieden aan de gemeen- schappelyke markt een positieve bij drage zal blyken te zyn voor de vooruit- gan gop politiek, economishc, sociaal en onderwysterrein en voor de ontwikke ling van zelfbestuur. kopen voor Zondag! „Politiek van Frankrijk niet gewijzigd"" Het Algerynse „nationale bevrij dingsfront" heeft gisteren zyn verbin tenis hernieuwd om „de strijd voor de onafhankelijkheid van Algerije voort te zetten tot in de dood". In een op een persconferentie overhandigde ge schreven verklaring zegt Saad Dallab, lid van het „dagelijks bestuur" van het Nationale Bevrijdingsfront, dat de nieuwe Franse regering de politiek van de regering Mollet in Algerije niet gewijzigd heeft, maar dat ze integen deel „de luchtaanvallen en massale deportaties van de bevolking nog heeft doen toenemen". In antwoord op vragen der journalis ten zei Saad Dallab, dat de jongste ver klaring van John Foster Dulles over Al gerije een „rechtstreekse steun voor het Franse kolonialisme" betekent en hij voegde er aan toe dat de Amerikaanse politiek „in geen enkel opzicht het be sluit der Algerijnen zal veranderen om voor hun onafhankelijkheid te vechten tot in de dood". Zoals men weet heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in antwoord op een aanval van de demo cratische senator Kennedy met nadruk onderstreept, dat de Amerikaanse rege ring bij haar standpunt blyft, volgens welke de Algerijnse kwestie een zuiver Franse aangelegenheid is. Ook Radio Tsjang heeft intussen zijn zonde bekend... Prof. Lita, president van de universiteit te Woean, heeft in een toespraak tot het Chinese nationale volkscongres gewaagd van het bestaan van een anti-com munistische groep van intellectuelen in China. Volgens hem bestond er een plan om een party van ettelyke miljoenen intellectuelen op te richten om te dingen naar het leiderschap in China. De voornaamste persoonlijkheden in deze bewe ging waren Tsjang Po-tsjoen en Lo Loeng-tsji, ondervoorzitters van de „Demo cratische Liga". Zy zouden alle communistische theorieën en politiek als dogmatisch bestempeld hebben. „Persoonlijke ambitie" Inmiddels is in de' Chinese pers een bekentenis van Tsjang Po-tsjoen, de minister van Verbindingen, verschenen, waarin deze toegeeft een „zware poli tieke zonde" te hebben begaan. Hy noemt zichzelf een ambitieus man on der de burgerlijke rechtsgezinden en zegt verkeerde kritiek op de Sovjet-Unie te hebben uitgebracht. Hy geeft ook toe zich met minister Lo Loeng-tsji verbonden te hebben vanwege hun per- soonlyke politieke ambitie, ten gunste van Brits-Amerikaanse democratie. Lo Loeng-tsji heeft nog niet van zich laten horen. Hij heeft te Londen gestu- I deerd waar hij een proefschrift schreef over de Britse parlementaire regering i en instellingen. Aanvankelyk kwam de kritiek op beide mannen van de kant van hun eigen party. De communisten schaar den zich daar kortelings achter. Maan dag j.l. bracht het „Volksdagblad" krachtige kritiek op hen uit. Roode-Kruispuzzel-actie „Toverbal" Ten overstaan van notaris E. Ben- nink Bolt is de trekking gehouden van de Roode-Kruis-prysvraag, die verbon den was aan actie „toverbal". Van de 14893 ingezonden oplossingen bleek ca 12% de goede slagzin Ons Rode Kruis te bevatten. Mevr. A. Dooren-Pas te Deventer ver wierf de eerste prijs een televisie toestel, een bromfiets als tweede prijs was voor de heer W. van Dijk te Ha- vel te en de derde prijs een radio toestel viel ten deel aan de heer H. J. Heikens te Midwolda. Cairo is over de verklaringen in deze geest van Eisenhower en Dulles ge vallen. „Zy tonen aan, dat wy goede redenen hadden om te zeggen, dat het Amerikaanse imperialisme onze voor naamste vijand is en dat de Amerikaan se imperialisten er in de eerste plaats op uit zijn het streven der Arabische landen te dwarsbomen. Vooral in de laatste tijd is deze ontwikkeling duide lijk geworden, aldus gisteravond Radio- Caïro. Het uitvoerend comité van het Inter nationaal Verbond van Vrye Vakvereni gingen heeft er bij de Franse regering op aangedrongen onderhandelingen met „de ware vertegenwoordigers van het Algerynse volk" te beginnen over een staking van het vuren. Voorts besloot het comité de Franse regering opnieuw te verzoeken „de vrijheid der vakbewe ging en van meningsuiting te herstel len en gevangen genomen arbeiders leiders vrij te laten". Advertentie Onzuiver bloed veroorzaakt Uw Rhenmatiscbe Pijnen. Kruschen zuivert dat bloed en jaagt zo die pijnen eruit. Geen wonder dat ge U al gauw een ander mens voelt, tot wonder wat in staat, terwijl gij met die tergende reumatische pijnen van alle dag nauweliijks meer op of neer kunt. Kruschen maakt U weer een ander mens vief, vitaal Jaren vallen van U af en ge ziet 't leven weer van de zonnige kant. Uw apotheker of drogist levert U Kruschen graag. Op Delta-wet omstreeks oktober in Tweede Kamer (Van onze Haagse redactie) Naar wy vernemen, kan de behande ling van de Delta-wét in de Tweede Kamer omstreeks oktober tegemoet wor den gezien. Zoals bekend, is de Memo rie van Antwoord op het voorlopig ver slag van het onderzoek van het wets ontwerp op 22 mei jl. aan de Kamer aangeboden. zoek naar een virusvrije aardappel (Speciale berichtgeving) Onder grote belangstelling van de mannen van de wetenschap en van een vertegenwoordiger van het Ministerie van O., K. en W„ alsmede die van Land bouw, Vissery en Voedselvoorziening, is gistermiddag het vernieuwde en uitge breide laboratorium en de nieuwe virus- kas van het Phytopathologische labora torium te Baarn in gebruik genomen. Prof. V. J. Koningsberger releveerde het ontstaan en de groei van dit labo ratorium dat plantenziekten bestudeert en zei dat in de laatste decennien het onderzoek van door vira veroorzaakte plantenziekten sterk in betekenis is toe genomen. Dit vereist om. een speciale kostbare kas, die men kreeg van het Ministerie van O.. K. en W. In de reeds genoemde kas wordt o.a. gezocht naar een virusvrije aardappel. Op een terrein aan de Karei Doormanlaan ie Oegstgeest. zijn halt mei de werkzaamheden aangevangen voor houw van een veer tigtal flatswaarmee het levensverzekeringsconcern Nillmij-Arnhem een bijdrage levert in de vermindering van tekort aan woningen voor verhuur beschikbare woningen. De ,.uts zijn zodanig langs drie zijden van het terrein naast de Hofdijck-schoolgelegendat een gemeenschappelijke tuin overblijft van vijftig bij vijf en dertig meter, waarop alle woningen uitzien. Het ontwerp is van het archi tectenbureau ir. Jan Piets en G. van Essen te 's-Gravenhage. De grotere flats, gebouwd in vier lagen, bestaan uit vier vertrekken, hall. keukentoilletten en balkons. Het iets kleinere type bestaat uit twee lagen, boven een achttal garages. Alle woningen hebben eigen berging .terwijl tevens de mogelijkheid bestaat elke flat afzonderlijk van centrale verwarming te voorzien .De zware heifundering is in tussen door het bouwbedrijf Van Vliet en Van Duist reeds in de grond gebracht en verwacht wordt, dat het in de zomer van 195S mogelijk zal zijn deze aantrekkelijke nieuwe flats aan de woning voorraad toe te voegen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5