i ViCREM LONG RUN „Kasteel Staverden" raakte tijdens noodweer onklaar Rode Kruisboot, met patiënten, op helling I Dank zij heV samenspel van Long Run's Fresh Flavor Filter en koel-rokende Amerikaanse tabakken... FILATELISTISCH UNICUM: eerder-dan-eerste-dag-stempels i JMm! 96ste jaargang Vrijdag 5 juli 1957 Tweede blad no. 29178 Tijdens het noodweer van woensdag middag is de „Kasteel Staverden", waar mede momenteel een vijftig patiënten uit Leiden en omgeving onder auspiciën van het Ned. Roode Kruis een vakantie trip maken, bij het pontveer te Panner- den onklaar geraakt» Het schip kwam met zijn roer in aan raking met een klip, waardoor het roer werd ontzet en het schip moeilijk be stuurbaar werd. De bemanning heeft echter nog kans gezien om Wester voort te bereiken, waar de opvarenden, die zich tijdens het noodweer en deze tegenslag erg rustig hielden, een harte lijke ontvangst werd bereid. Gisterochtend in de vroegte vertrok de Kasteel Staverden" naar een scheeps werf in Arnhem. De helling van deze scheepswerf was echter bezet door een schip, dat op restauratie lag te wachten. Dank zij de medewerking van de scheepswerfdirectie werd aan de Rode Kruisboot echter voorrang verleend. Met passagiers en al ging de „Kasteel Sta verden op de helling, 's Middags om drie uur was het roer weer in orde en werd de tocht naar Culemborg voortgezet, waar men 's avonds om half zeven ar riveerde. Een muziekkorps en Lezers schrijven BIJDRAGE SCHOOLTANDVERZORGING Weer verhoging bijdrage schooltand- verzorging van f. 6,naar f. 7,50 door Ziekenfondsen. Gemiddeld aantal vul lingen per kind per jaar 1%. Het ont brekende gedeelte der kosten, aangevuld door Gemeentelijke bijdragen, blijkens een bericht op 3 juli ji. in uw dagblad. Ergo per eenvoudige vulling in het blijvende gebit, waarvan de eerste kiezen in de eerste klas juist zijn te voorschijn gekomen, een onkosten van f. 5,— door Ziekenfondsen gedragen plus nog een bedrag door de Gemeente hierboven op. De tandarts in eigen praktijk, wer kend met een veelal uitgebreidere in stallatie, assistente etc. en ook veel ad ministratieve beslommeringen voor de Ziekenfondsverzekerden, is nu reeds maandenlang in een conflictsituatie ge wikkeld, omdat hy zo boud was om voor de gemiddeld zeker minder eenvoudige vullingen een honorering van f. 3,55 van de Ziekenfondsen niet te accepteren en als uiterste minimum een bedrag van f. 4,te durven stellen. Waarom mag en kan de Schooltandverzorging zoveel duurder functioneren? ABONNEE. Vier jubilarissen bij „De Sleutels" Gisteren herdachten de heren J. M. van den Berg, J. van Driel, J. G. J. Straathof en A. van der Tuyn het feit, dat zij vóór 25 jaar in dienst traden bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v/h De Koster Co. De jubilarissen werden gistermorgen, na per auto van hun woningen te zijn afgehaald, met hun echtgenote in de directiekamer ontvangen. De directeur, de heer H. J. de Koster sprak hen hier toe en zegde hen dank voor de gedurende 25 jaren aan de Vennootschap bewezen diensten. Als blijk van waardering over handigde spreker ieder een enveloppe met inhoud. Hierna vond in de recreatie-zaal van het bedrijf de huldiging door het perso neel plaats. Achtereenvolgens spraken hier ir. F. K. T. Beukema toe Water, directeur, die in een van zeer veel waar dering getuigende toespraak de jubila rissen huldigde. Vervolgens sprak de heer H. J. de Koster, die hen namens de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel het vererend getuigschrift van deze maat schappij overhandigde. Namens het Fabrieks-, Kantoor-, La boratorium-, Bakkerij en Reizigersperso- neel sprak de heer F. J. A. Sanders, be drijf schef, die elk der jubilarissen een geschenk onder couvert, een prachtige fruitmand en hun echtgenoten een fraai boeket bloemen overhandigde. Namens de personeelsvereniging van het bedrijf sprak de voorzitter, de heer J. C. Mattaar, die zijn woorden van harte lijke gelukwens vergezeld liet gaan van een passend geschenk. Hierna was er gelegenheid voor alle aanwezigen om de jubilarissen te complimenteren. De heer J. van Driel zegde mede namens zijn collega's hartelijk dank voor de vriendelijke woorden tot hen gesproken en voor de aangeboden geschenken. Onder het genot van enige verversingen bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De jubilarissen kregen de gelegenheid de verdere dag in de huiselijke kring door te brengen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petrus Daniël Johannes ,an van W. H. A. van Haren en A .J. T, van dien Berg; Geer- truLda Johanna Henidrtka, dr vain C. J. da Wagenaar en J. Kerkvlii'etiris Francina Isabella, dr van H. J. A. Eggen en M. J. B. Engelsman- Johannes Reinler, zn van W. P van Burik en A. Dorrepaafl; Alfonsiius Martinus Ignatius, zn van M. A. Prlnssen er. R. M. T. Boll; Jan Bernhard, zn van J. B. Bussemaiker en H. J. Faber; Wouter zn van F. Roslngh en J. Jansen; Ingrid Alada .dr van W. van Westbroek en A. E. van den Broek; Anneke, dr van W .de Roode en C. M. Kerkvliet; Adriana Wll- helniina Maria ,dr van A. J. Poke en E. W. M. van Hamersveld. GETROUWD P. W. van der Vet en C. Wassenaar; P. van Lierop en T. M. de Gainst; W. T. van den Berg en M. C. Verver; A. Neuteboom en W. C. Duindam; R. L. de Meijer en H. F. Reinink; K. O. Glesbert en C. J. Over- dijk; H. Langedljk en J. C. van Sohraven- <Ujk. OVERLEDEN J. Paauw, 95 Jaar, man. Officiële publikatie VERKEER lijke autoriteiten zorgden hier voor een feestelijke ontvangst Bovendien ver rasten de afdelingen Mourik en Gelder- malsen van het Ned. Roode Kruis de pa tiënten resp. op kersen en gebak. De scheepsarts, dokter Van der Bijl, wiens verjaardag morgen aan boord zal worden gevierd, berichtte ons, dat alle patiënten het uitstekend maken. Morgenochtend wordt de „Kasteel Staverden" in Gouda terug verwacht, waarna onmiddellijk met de debarkatie zal worden begonnen. Ik een opschepper? ,Da's helemaal niet waar. De mensen zeggen het alleen omdat ik Playtex Silk Waterproof broek jes uit Amerika draag. Maar mijn moeder weet wel beter. Die trekt ze mij alleen aan omdat ze handi ger en zachter zijn en z666 sterk Net zo sterk en handig trouwens als de Playtex schortjes en slab betjes." AMERIKAANSE „HAUTE COUTURE" VOOR UW BABY verkrijgbaar bij baby speciaalzaken, dro gisten en de baby-afdelingen van grote zaken. Indien niet verkrijgbaar, schrijf dan naar de importeur: Jacq. Mot N.V. Afd. Playtex, Vondelstr. 93, Amsterdam. Mulo-examens Bevordering Nederlandse toneelschrijfkunst STUDIEVOORSTELLING VAN „HET BLOEDROOD CAFÉ" Het comité „Het Nederlandse Stuk' dat gedurende een tweetal jaren heeft getracht een bijdrage te leveren aan de bevordering van de Nederlandse toneel schrijfkunst door de opvoering mogelijk te maken van nieuwe Nederlandse stuk ken, heeft in het afgelopen seizoen deze pogingen in een gewijzigde opzet voort gezet. Het comité heeft de heer Karl Gutt- mann verzocht met een werkgroep van amateurtoneelspelers een studievoor stelling voor te bereiden van een aantal stukken van Nederlandse auteurs, die zich willen wijden aan de toneelschrijf kunst en wier werk voldoende positieve kwaliteiten vertoont om. bij wijze van studieobject voor de schrijvers, op de planken te worden gebracht- In een regelmatig contact met enige schrijvers, die daarvoor belangstelling tonen, probeert de heer Guttmann hun steun te geven bij hun werk en hen te helpen dit voor een vertoning geschikt te maken. Zondag 14 juli zal in de Schouwburg voor het eerst zulk een studievoorstelling worden gegeven en wel van „Het Bloed rood Café" een episode uit het leven van Vincent van Gogh, geschreven door Hans Koningsberger. J. Martijn met pensioen I Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal de heer J. Martijn, algemeen procuratiehouder van het kantoor Leiden van de Amsterdam- sche Bank N.V. woensdag 10 juli zijn werkkring bij dit kantoor beëindigen. De heer Martijn kwam op 1 juni 1911 in dienst bij de firma Lezwijn Eigeman, welke firma in 1918 door de Amsterdam- sche Bank N.V. werd overgenomen. Op 1 juni 1951 mocht hij onder grote be langstelling zijn 40-jarig jubileum vie ren. In verband met dit vertrek is er die dag tussen 3.30 en 5 uur in het kantoor van de Amsterdamsche Bank, Rapenburg 39. gelegenheid om van de heer Martijn afscheid te nemen. OP SPEELPLAATS GEVALLEN. Gisterochtend is een 5-jarig jongetje, wonende aan de Haarlemmerweg, ge vallen op de speelplaats van de Roma- nuszaal, gelegen achter de Hartebrug- kerk. Het kind brak zijn rechter onder been. ONTPLOFFINGEN Bewoners van de Jan van Goyenkade en omgeving werden gistermiddag om streeks half één opgeschrikt door en kele ontploffingen. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat enige studenten chemische afval stoffen in het water van de Jan van Goyenkade hadden geworpen en tot ontploffing kwamen. Voor het Mulo-examen A zijn ge slaagd: M. S. van Straten, Leiden, G. J. Sira, Leiden; P van Tol, Leiden; M. J. Teijn, Leiden; P. v. Duijvenbode, Kat wijk aan Zee; T. T. Bokma, Leiden: A. Lutgendorff, Katwijk a. d. Rijn; M. G. Vögel, Katwijk a. d. Rijn; J. P. Rijn bende, Oegstgees't; J. H. Poort .Leiden; E. Paats, Leiden; A. Leeuwis, Voorscho ten; J. H. van Hilten, A. J. van Zon neveld en M. Segaar, Leiden. Voor het Mulo-examen B: W. H. Velthuijzen, Leiden; T. de Vries, Leiden; G. den Heyer, Rijnsburg; C. L. I. de Jonge, N. Korswagen, H. v. Veldhuijzen, J. Veldhuijzen, te Leiden; E. C. van Wilgen, Rijnsburg; J. E. Gijzenij, E. M. Swaan te Leiden; H. F. J. Westbroek, Rijnsburg; J. Koenen en A. M. C. v. d. Kwaak te Oegstgeest. De wekelijkse Avondstilte zal a s. woensdag nog in de Hooglandse Kerk worden gehoudden en daarna wederom bij het Openbaar Slachthuis in de Pieterskerk. I stede. ONPLEZIERIGE PLEZIERVAART Een 43-jarige filmoperateur uit de Tollensstraat, die gisteren een tochtje maakte met een Leidse rondvaartboot, kwam bij het onderdoorvaren van de Havenbrug met zijn hoofd in aanraking met de brug. De man liep een hersen schudding en een diepe snijwonde aan zijn hoofd op. De E.H.D. heeft het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BEVORDERINGEN GEM. H.B.S. Bevorderd van klasse B 4 naar B 5 L. Spierenburg, B. van Ulden en B. Swanenburg. (Aanvulling op gisteren ge publiceerde lijst). Bij K. B. is de bronzen ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan de heer J. P. Prevoo, koelmachinist 1ste klasse te dezer King Size Filler Cork Tipped De natuur geëvenaard De wonderbaarlijke charme, die de natuur aan het vederkleed van de vogels geeft, geeft ViCREM aan het haar van de mensen. Gebruik ViCREM en ontdek hoe mooi Uw eigen haar mJ&y Vitamine Haarcrême PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuuurkunde op proefschrift getiteld „Structuur en magnetische eigenschap pen van enkele complexe oxyden der overgangsregelementen," de heer P. F. Bongers, geboren te Rotterdam en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „De kleurenvoorkeur in de psychodiag nostiek", de heer J. de Zeeuw, geboren te Zutphen en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Een on derzoek betreffende de schildklierfunc tie by normale zwangeren en bij zwan- geren met een ongunstige verloskundige anamnese", de heer J. Birnie, geboren te Amersfoort en thans wonende te Utrecht. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen klas sieke taal- en letterkunde de heer G. Hoekert (Voorburg). De heer H. J. Boom, voorheen on derwijzer te Leiden en thans hoofd te N. en St.-Joosland, is benoemd tot hoofd ^an een school voor C.V.O. te Middel burg. Groolloge Europa geconsacreerd Door verschillende vrijmetselaars loges uit Oostenrijk, Duitsland, Neder land en Zwitserland is in Genève de Grootlege Europa geconsacreerd, deelt de Grootloge der Nederlanden ons mee. VGLO SLEUTELDIPLOMA („IVIO") Voor het examen VGLO Sleuteldi ploma, afgenomen door het IVIO (Insti tuut voor individueel onderwijs A'dam) slaagden van de Openb. School voor VGLO a/d Oude Vest de leerlingen: Aafje Coster, Antonia Leeuwis, Johanna Neuteboom, Irene Potters, Jan Werk en Theodor Sanders. Afgewezen één. IN ZWEMBROEKJE NAAR HUIS Drie jongens, die gisteren in het wa ter van de Oude Herengracht, enige verkoeling zochten, moesten na afloop in hun zwembroekje naar huis. Ondanks herhaalde sommatie van de politie om uit het water te komen, bleven zij rus tig doorzwemmen. Teneinde achter hun identiteit te kunnen komen, „ontfermde" de politie zich over hun op de wal ach tergebleven kleding. Besprekingen voor aansluiting van Belgische, Franse en andere buiten landse loges worden gevoerd. De zetel van de Grootloge is voor de eerste drie jaren gevestigd in Zwitser land. Als eerste Grootmeester werd be noemd de historicus Paul Chapuis uit Lausanne, terwijl de heer Jan C. W. On derdenwijngaard te Wassenaar, Groot meester van de Grootloge der Neder landen, tot gedeputeerd Grootmeester van de Grootloge Europa werd benoemd. De heer M. Boerma te 's-Gravenhage werd als medebestuurslid benoemd. De principes van deze Grootloge zijn gebaseerd op de „Old charges en con stitutie van Anderson van 1723". An derson was de grondlegger van de vrij metselarij. Voor het laatst. ■pi. "V. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kenniis, diait de Pauw brug met Ingang van heden voor de duur der herstelwerkzaamheden aan dlie brug zal zijn af gesloten voor het verkeer met motorr'tuigen op meer dan twee wielen - - - en voor bespannen wagens in beid© ribh- I sing op de postkantoren te Katwijk, tingen. 1 De De Ruyterzegels werden officieel Vele filatelisten houden er verzame lingen van „eerste-dag-stempels" op na, dat wil zeggen postzegels, die af gestempeld zijn op de eerste dag dat zij verkrijgbaar waren. Vooral speciale zegels, zoals zomerzegels, kinderzegels, herdenkingszegels etc. komen hiervoor in aanmerking. Tot dusverre waren ons geen gevallen bekend van „eerdeï-dan-de-eerste-dag- stempels", maar die zijn nu dan toch in omloop! Bijzondere zegels, afgestempeld op de dag voordat zij officieel voor het eerst in omloop kwamen. Deze zeld zaamheid is een gevolg van een vergis- voor het eerst verkocht dinsdagochtend 2 juli aan boord van de kruiser De Ze ven Provinciën, die in Vlissingen lag, waar de herdenking van de 350ste ge boortedag van de vlootvoogd thans plaats vindt. Daarna mochten de zegels ook aan de postkantoren uitgegeven worden. Uiteraard waren de postkantoren reeds voordien met deze zegels bevoor raad. De kantoren te Katwijk maakten een vergissing, die tot enkele kostbare filatelistische zeldzaamheden heeft ge leid. Aan deze kantoren verkocht men namelijk gedurende enige uren (tot men de vergissing merkte en de uit gifte stopte) reeds maandag 1 juli deze zegels. Velen zullen dit niet als een fout hebben onderkend, maar enkele slimme postzegelliefhebbers zagen hun kans schoon. Zy kochten de zegels, en ver stuurden onmiddellijk brieven en brief kaarten met deze zegels, waardoor zij een „eerder dan de eerste dag stempel" kregen, namelijk van 1 juli terwijl de officiële „eerste dag stempels" 2 juli vermelden. Vermoedelijk zijn er tegen de 20 van deze kaarten en brieven in Wassenaar afgestempeld en enige in Katwijk. Een Leidenaar, die op het vliegkamp Valkenburg werkt en die zijn kans schoon zag, haalde ook met spoed enige zegels. Om het risico te vermijden, dat de vergissing ontdekt zou worden voor dat zijn briefkaart afgestempeld was (met de mogelijke consequentie dat men zijn kaart een dag onafgestempeld zou laten liggen) stuurde hy een expressebriefkaart aan zichzelf met deze De Ruyterzegels. Het resultaat ziet U hierbij afgebeeld: Katwykse stempels van 1 juli die op de briefkaart zelf door het contrast tussen het zwart van de stempeldruk en de rode en blauwe kleur van de zegels duidelijk leesbaar zijn en een zeer duidelijk Leids stempel van 1 juli! Waarschijnlijk is dit de enige in omloop zijnde kaart met 1 juli stempels van twee verschillende postkantoren. De „Gelderse Tramwegen" hebben vorige zomer, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van deze zeer grote vervoersmaatschappij, nog eens het stoomtrammetje van Doetinchem naar Doesburg v.v. laten lopen, geheel op de wijze en met materieel, zoals dat onge veer een halve eeuw geleden gebruikelijk was. Mogelijk herinnert men zich, dat ons Blad daar een uitgebreid artikel met foto's aan gewijd heeft. De belangstelling van het publiek voor dit verrukkelijke oude transportmiddel was buitengewoon groot, enerzijds omdat de ouders hun kinderen wilden laten zien hoe het „toen" ging, maar toch zeker ook, omdat het oude herinneringen opriep. Gezien de grote belangstelling, die hiervoor vorig jaar bestond, deelt genoemde maatschappij ons mede, dat zij besloten heeft deze historische tramlijn over het enige smalspoor, dat nog in Nederland te vinden is (75 c.m.), nog eenmaal ge durende anderhalve maand te laten lopen. Nog éénmaal, want de stoom tramlij n DoetinchemDoesburg, waar over normaal alleen enige goederen trams per dag rijden, wordt met ingang van 1 september a.s. opgeheven. Tussen 15 juli en 31 augustus heeft men dus voor de laatste maal gelegenheid van deze oude stoomtram gebruik te maken. Er wordt driemaal per dag gereden. Steun aan varkensmarkt Ter ondersteuning van de varkens- markt heeft het bestuur van het bedrijf schap voor vee en vlees besloten ten hoogste 1000 ton lndustriespek met een toeslag van 30 cent per kilogram tot reuzel te laten versmelten. Deze reuzel zal in de vrije verkoop, waarschijnlijk geheel voor uitvoer, komen. Door het versmelten van dit spek komt er ruimte in de vrieshuizen, die na het sluiten van de Duitse markt begin juni, propvol zijn geraakt. De voorraden dun en dik spek en in- dustriespek geven een dalende tendens aan de varkensprijzen, omdat de slach ters, die het spek niet kwijt kunnen, hun verdiensten op de andere delen der var kens moeten verhalen. Nu 1000 ton spek de markt uit kan dit zal het minst verkoopbare deel van de voorraad zyn zal er bij uitvoer meer ruimte komen voor de betere soorten buik- en rugspek. Verwacht wordt, dat binnen afzienbare tijd de uitvoer op Duitsland en andere landen de 900 ton per maand weer zal bereiken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3