Zijn onderhandelingen geopend om staking te doen beëindigen? Met een enkel woord Zilveren penning voor Wim Stenz TELEVISIE Agenda VRIJDAG 5 JULI 1957 Bericht in Brusselse krant Enkele gewonden bij relletjes te Leuven (Van onze correspondent in Brussel) De Brusselse „Soir", die dikwijls de mening: van regeringskringen vertolkt, publiceerde gisteren een bericht dat er onderhandelingen ajjn begonnen om de staking van de metaalarbeiders te doen beëindigen. De krant noemde de namen van de onderhandelaars niet maar zeide dat dit personaliteiten zyn die in het algemeen belang optreden. In de kringen van de werkgeversver bonden vraagt men zich intussen af wat er gaande is. Het standpunt van de Bel gische werkgevers is namelijk dat er van onderhandelingen geen sprake kan zijn. De vertegenwoordigers van het Verbond der Belgische Nijverheid herhaalden te genover ons nog eens nadrukkelijk: „De wet van 12 maart verbiedt ons extra- conventionele looneisen in te willigen. Bijgevolg kan de eis van de metaalarbei ders inzake verdubbeling van vakantie geld niet worden toegestaan". Naar wij vernemen is er thans door de werkgevers een stakingssteunfonds gevormd voor de metaalindustrie. Het zou namelijk kunnen gebeuren dat een bedrijf door staking tijdelijk in een fi nancieel moeilijke positie geraakt. In dat geval zal het solidariteitsfonds van de werkgevers het bedrijf een lening verstrekken. Politieke waarnemers in de Wetstraat zijn van oordeel dat het initiatief tot onderhandelen niet van de werkgevers kan uitgaan, doch van de regering moet komen. Premier Van Acker moet een compromisvoorstel uitwerken, waardoor de wet van 12 maart wordt gerespec teerd, maar tevens een voor de werkge vers- en arbeidersvakbonden aanvaard bare oplossing wordt geboden. De heer Van Acker, aldus deze waarnemers, is een deskundige op het gebied van der gelijke pmzel-vraagstukken. Ook hartkwalen als gevolg van roken In een door de Westduitse medische voorlichtingsdienst te Münster uitgege ven verklaring wordt gezegd, dat zware rokers twaalf maal zoveel kans hebben hartkwalen te krijgen als niet-rokers. Bloeddruk en polsslag worden door ni cotine verhoogd. De Westduitse medi sche voorlichtingsdienst noemt als an dere ziekten, waarvan ontstaan en ver loop verband houden met het roken: aandoeningen van het lymfatisch stelsel, bronchitis, longkanker, maag- en darm ontstekingen en blaaskanker. „Het doet er niet toe of de roker al dan niet inhaleert en of hij wel dan niet z.g. filtersigaretten rookt", aldus de Westduitse medische voorlichtingsdienst. Vorstenhuwelijk in Dreux (Frankrijk) De 24-jarige Prins Henri van Orleans, oudste zoon van de Graaf van Parjjs. de Franse troonpretendent, is vandaag in het Normandische plaatsje Dreux in het huwelijk getreden met de 22-jarige hertogin Maria-Theresa van Wurttem- berg. Onder de 3.500 gasten by de plech tigheid bevinden zich Koning Paul en Koningin Frederike van Griekenland.de Nederlandse Prinsessen Beatrix en Irene, ex-Koning Umberto van Italië, de Spaanse troonpretentdent. Don Juan, en vele andere vorstelijke personen. Ook vooraanstaande Fransen, onder wie drie oud-premiers, waren uitgenodigd. De burgemeester van Dreux, Maurice Violette, leidde de burgerlijke plechtig heid. Het kerkelijk huwelijk werd inge zegend in de kleine kapel van Saint- Louis, waar de laatste Franse Koning. Louis-Philippe, een eeuw geleden be graven werd. In januari werd in deee kapel het huwelijk voltrokken van Prins Henri's zuster Helène met de Belgische graaf Evrard de Limbourg-Stirum. De bruid, die haar prins twee jaar geleden voor het eerst ontmoette, was gekleed in een wit satijnen gewaad met een sleep van zeven meter, die 25 kilo woog. De Jurk. hooggesloten en met zil verdraad bestikt, was ontworpen door Jacques Heim. Burgemeester Violette had met het oog op de burgerlyke plechtigheid de republikeinse muts op het Marianne- beeld in het stadhuis vervangen door een meer vorstelijke lauwerkrans De bruidsstoet omvatte 140 personen. Ook Engeland heeft „schone" H-boimnen Premier Macmillan van Engeland heeft in het Lagerhuis gezegd dat ook Engeland vorderingen maakt bij de ver vaardiging van „schone" waterstofbom men, d.w.z. bommen die weinig of geen radioactieve neerslag geven, bijzonder heden kon hij niet geven. Toen een so cialist aanhield, zei de premier: „Wij zouden op dat gebied helemaal geen vor deringen maakt hebben als ik had toe gegeven aan de wens van u en uw vrienden, namelijk geen proeven meer". Stad Keulen wint proces met Görings dochter Edda De stad Keulen is overwinnaar ge worden in het nu al zeven jaar lopende rechtsgeding met Edda Göring, dochter van de nazi-luchtmaarschalk. over het bezit van een waardevolle middeleeuwse madonna. Het is een schilderij van de vijftiende-eeuwse Duitse schilder Lucas Cranach de Oude, voorstellend Maria met het kind Jezus, waarvan de waarde geschat wordt op 50.000 mark. Edda kreeg het schilderij, toen zij in 1937 geboren werd, van de nazi-burge meester van Keulen Schmidt. In 1945 eiste Keulen het schilderij terug, maar ook het land Beieren maak te aanspraak op het kunstwerk, omdat al de bezittingen van Göring na de confiscatie aan Beieren waren toegewe zen. Het schilderij viel tenslotte toe aan de federale Bondsregering, hetgeen voor Keulen aanleiding was om een rechts geding te beginnen, dat nu ten gunste van deze stad aan de Rijn beslist werd. Geen overlevenden bij vliegongeluk in Pakistan Officieel is in Karatsji meegedeeld, dat er in het wrak van het Pakistaanse vliegtuig, dat maandag op het eiland Tsjarlachi in de Baai van Bengalen is neergestort, geen overlevenden zyn aan getroffen. Er bevonden zich 24 mensen aan boord. De voorzitter van de Socialistische Metaalarbeiders Vakbond, de heer La- tin. verklaarde gisteren dat zfjn orga nisatie niet gekant is tegen onderhan delingen. Te Leuven is het inmiddels gisteren tot relletjes gekomen, waarbij arbeiders die in een grote fabriek weer aan het werk waren gegaan, lastig werden ge vallen door stakers. Het kwam tot een gevecht, waarbfj enkele personen wer den gewond. De rijkspolitie moest optreden om de rust te herstellen. Doodvonnis van Hongaarse schrijvers gewijzigd Het Hooggerechtshof van de Hongaar se hoofdstad heeft donderdag volgens een mededeling van Radio-Boedapest, het doodvonnis van Guyla Obersowszki en Josph Gali in resp. levenslange en vijftien jaar gevangenisstraf gewijzigd. De doodvonnissen werden de vorige maand na protesten die uit de gehele wereld binnenkwamen, opgeschort. De beide Hongaarse schrijvers werden ter dood veroordeeld tijdens het eerste grote proces, dat te Boedapest tegen „contra revolutionairen" werd gehouden. Vier andere beklaagden, die met hen terecht stonden, werden terecht gesteld, aldus meldde Radio-Boedapest op 28 juni. De schrijvers waren aanvankelijk in april tot gevangenisstraffen van één en drie jaar veroordeeld, daar zij tijdens de opstand kranten hadden geleid, die de politiek van Imre Nagy gunstig gezind waren. „Titoïstisch" boek van Nagy circuleert in Hongarije In Hongarije circuleert heimelijk een boek, dat in 1955 geschreven zou zyn door oud-premier Imre Nagy en waarin dezelfde kritiek op het Stalinisme wordt geleverd, die later van de Russische com munistische partij zou komen. In het voorwoord van het boek, getiteld „Het linkse communisme een warhoofdige infantiliteit," zegt de schrijver, dat het werk is geschreven als verdediging van het beleid, waarvoor hij in 1955 a*or Matyas Rakosi uit het zadel werd gesto ten. Volgens de schrijver is hij nooit in de gelegenheid geweest zich te verdedi gen, toen hij uit de partij werd gezet. Veel van de opvattingen, die in het boek worden gegeven, zijn gelijkluidend aan de ideeën, die later op het twintig ste congres van de communistische party van de Sovjet-Unie zfjn verkondigd. Dit slaat in het bijzonder op de veroordeling van Stalin. Ook wordt in het boek de politiek van Tito verdedigd. Oostduitse waarschuwing aan Franse Nat. Vergadering Het bureau van het Oostduitse parle ment heeft in een brief aan de Franse Nationale Vergadering die zoals men weet als eerste de ratificatie van de Europese verdragen behandelt de aandacht gevestigd op de „ernstige gevaren, die het gevolg zullen zijn van een verwezenlijking van de ontwerpen betreffende Euratom en de gemeen schappelijke markt". Gezegd wordt, dat „deze plannen een vreedzame op lossing van de Duitse kwestie verhin deren, de verdeling van Europa erger maken en de veiligheid der Europese volkeren bedreigen". Het ziet er overigens niet naar uit, dat deze Oostduitse propagandastunt enig effect zal sorteren. Gisteren verwierp de Franse Nationale Vergadering een voor stel van de communisten om het debat over de Europese verdragen uit te stel len met '56 tegen 149 stemmen. Alleen de communisten stemden voor. Inmiddels hebben de verdragen hun eerste slachtoffer geëist. Het was de uiterst rechtse Franse afgevaardigde Jean Dides, die met een fles zodanig werd gewond, dat hij door een arts moest worden behandeld. Dides was de communistische afgevaardigde Bouta- vant, toen deze zijn mening gaf in de Nationale Vergadering over de Europese verdragen, in de rede gevallen, waarna er een heftige woordenwisseling ont stond. Later kwam Dides in de omge ving van Boutavant, toen deze zich in de wandelgangen bevond. Er ontstond een handgemeen, waarin Dides gewond werd door een slag met een fles. Nog zeker 20.000 mensen zuchten in de Hongaarse concentratiekampen De Burggraaf Kilmour, de lord- kanselier, heeft gisteren in het En gelse Hogerhuis verklaard, dat de re- gering-Kadar Hongarije heeft onder worpen aan een terreur-regieme. Dage lijks zijn er executies, sommige men sen verdwijnen in de nacht om nooit terug te keren, en wat er voor de rechtbanken gebeurt is slechts een lachwekkende nabootsing van een spel met het recht. „Er zyn op z'n minst 26.000 politieke gevangenen in Hongaarse concentratie kampen. Wel, wij weten wat een con centratiekamp betekent". ..Wij beschikken over inlichtingen", aldus Kilmour. die de regerings-woord- voerder was bij een debat over enkele buitenlandse aangelegenheden, „dat een Hongaarse functionaris, die opdracht had enkele concentratiekampen te be zoeken. na drie dagen zenuwziek terug keerde". ..Het is voor iedereen duidelijk dat zü (de Hongaarse communisten) diep hebben geput uit de ervaringen die de Duitsers in de loop van een aantal jaren met betrekking tot de instelling van concentratiekampen hebben ver gaard", aldus Burggraaf Kilmour in het Engelse Hogerhuis. /•laakt 'I u prettig Lekker, fris en smakelijk. Ja. Wrigley P.K. is heer lijk. En kauwen is gezond. Kauw voor kalmte. Kauw voor concentratie. Doe 't. Kauw. Laat niet als dank... Dat was werkelijk een slagzin toen van de A.N.W.B. Herinnert u zich de rest nog?voor het aangenaam verpozen de eigenaar van het bos de schillen en de dozen". Behalve dat het niet aardig is tegenover Moeder Natuur, geven al die papiertjes, dop pen en blikjes een reuze rommel. Neem ze weer mee terug in uw tas en gooi ze thuis weg. Advertentie GOEDERENWAGENS ONTSPOORDEN Vannacht is op het goederenemplace ment te Amersfoort een uit de richting Amsterdam komende goederentrein in aanrijding gekomen met een rangeer- deel, bestaande uit 15 goederenwagens. Een aantal van deze wagens ontspoorde en enkele ervan werden tegen een sein huis gedrukt, dat hierdoor scheef kwam te staan. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De oorzaak van de aanrijding is nog niet bekend. D rei zigerstreindienst ondervindt geen ver traging. Stormwaarschuwing per radar Nieuw apparaat in radar proefstation te Noordwijk Het Nederlandse Radarproefstation te Noordwijk aan Zee heeft een nieuw stormwaar&chuwingsradarapparaat in gebruik gesteld. Het toestel is 't eerste van een type, dat geheel in Nederland is ontworpen en gebouwd, en dat „Buys Ballot" is gedoopt. Deze radarapparatuur maakt het mO' gelijk, fronten en buien tot op 300 kilometer waar te nemen en hun loop te volgen. Bovendien kunnen hiermede andere waardevolle meteorologischen ge gevens verzameld worden, welke zowel voor weersvoorspellingen op korte ter mijn, als voor studie van de meteorolo gie in het algemeen van betekenis zijn. Het zware onweder, dat woensdag over Nederland trok, werd reeds in de vroege morgen op het radarscherm te Noord wijk waargenomen, toen het zich nog boven zuid-oost Engeland bevond. De loop van deze storing kon over de Noordzee en Nederland nauwkeurig ge volgd worden tot boven West-Duitsland. Ook werd woensdag een verschijnsel ge observeerd, dat bekend staat als a-nor male propagatie, waarbij radargolven, die zich anders rechtlijnig voortplanten, als gevolg van een bijzondere atmosfe rische toestand, onderhevig zijn aan af buiging of breking, waardoor op het radarscherm te Noordwijk de kustlijnen van Zuidoost-Engeland, de Theemsmon- ding, België en Frankrijk tot Kaap Gris Nez werden gezien, zomede honderden schepen, welke zich binnen het door deze kustlijnen begrensde gebied be vonden. Runder- en schapenprijzen zijn gedrukt Het inperken van de Franse invoer geeft een druk op de prijzen van run deren. Bovendien merkt men door de droogte geforceerde veeverkopen in sommige delen des lands. Van een noodtoestand, zoals In 1956, toen boe ren gedwongen waren vee van hun onbruikbaar nat geworden weiden te verkopen, is thans nog geen sprake. Ernstig is de toestand op de scha- penmarkt. Door het verminderen van de Franse invoer lopen duizenden slacht rijpe Texelse schapen rond. waarvoor geen afzet is. De voorzitter van het Produktschap deelde mede, dat er dit jaar evenveel melk- en jongvee in ons land is als vorig jaar. Het aantal drachtig jongvee is echter 13.000 stuks kleiner. Het totale aantal runderen is thans 3.097.000 tegen 2.961.000 het vorige jaar. Het verschil bestaat uit vee (ossen b.v.), dat speciaal voor de slacht wordt opgefokt. Het Produktschap heeft een verorde ning inzake kwaliteitscontrole bij de uitvoer van paarden vastgesteld. BINNENLAND Aan het eind van de vorige maand heeft de politie te Rotterdam aangehou den een 20-Jarige los-wertomaai uilt Rot terdam, die een inbraak ln een radaozaak aan de Plelnweg had gepleegd, waarbij hij f 9Ü0.heeft buitgemaakt. De politie is zijn Jongste verleden een® nagegaan. De main heeft tot nu boe bekend vijf inbra ken in d'e stadswijken HMegensberg en Biydorp te hebben geploegd. Hierbij heeft hij voor f 10.000.aan geld en goederen ontvreemd. Van 8 tot en met 13 Juli wordit ln „Woudschoben" bij Zeist de 7de Interna tionale zomerschool voor spaarbank!elders gehouden. De Canadese fregatten „Fort Erie" ..Lanark" en „Lauzen" zullen ln de week van 9 tot 14 JuM een niet-officieel bezoek aan Amsterdam brengen. De Noorse fre gatten „Tromso" en ..Arendafl" bezoeken Amsterdam ran 26 tot 29 juC'l eveneens on. officieel. De Britse fleet escort destroyer HM.S. ..Decov" zal van 27 tot 31 JuQd een operationeel bezoek brengen. Tijdens het derdie wereldmiuziekcan- cours. dat in augustus 1958 te Kerkrade zafl worden gehouden, aullen in totaal 5.000 buitenlandse muzikanten gratis bij de bevolking van Kerkrade moeten ge huisvest worden. Teneinde de bevolking van Kerkrade aa ndeze muzikale „burger plicht" te herinneren en bij voorbaat reeds voor alle medewerking te danken presenteert het Stichtingsbestuur van het, wereldmuziek concours op zaterdag 6 Juli een grote openQuoh'tshow in het gemeente lijk sportpark „Kaalheide" te Kerkrade. Tot burgemeester der gemeente Drie bergen -Rijsenburg 1® met Ingang van 16 Juli a.s. benoemd mir R. W. baron van BoetzelaeT van VoMenhove. Verschenen is het voorlopig verölag van de comimiissde van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot bevordering van een evenwichtige ont wikkeling in net gebied van de IJmond. De Commissaris van de Koningin ln Zeeland. Jhr. mr. A. F .C. de Casembroot heeft gistermiddag die g^ote tentoonstel ling van de Zeeuwse Landbouwmaatschap- pij te Zteri'kzee geopend. De tentoonstel ling geeft een overzicht van de verrichtin gen na de waberramp op het eiland, en brengt tot. uitdrukking dat het eiland, met zijn land'bouwprodaikten en zijn vee noc slechts weinig meer onderdoet voor het landelijk gemiddelde. In een machinefabriek ln Haarlem noord heeft gistermiddag de 48-Jarige ar beider J. Burggraaf uat Haarlem een Ijze ren ring van duizend kiilogram tegen de borst gekregen. De man hielp een leer llng heftrekkerbestuurdier. die bezig was met het verplaatsen van de ring. Doordat de ring kantelde werd de heer Burggraaf getroffen. Hij was vrijwel dftreot dood. De Staatssecretaris van Economische Zaken dr. G. M. J. Veldkamp heeft, gister middag het bestuur van die Stichting „Waarborgfond® voor het melkdetailhan- delsbedrijf" officieel geinistaJUeerdIn zijn toespraak zeide dr. Veldkamp dat hiermee wederom een belangrijk onderdeea van het complex der gegarandeerde middenstands, krediet regelingen, tot stand ls gekomen. Gistermiddag ontspoorde tijdens het doorrijden van het etation Wierden een deel van de trein, die uit Apeldoorn kwam in de richting Enschede. Het laatst» deel van de trein .een driewagentreinstel. dat achter het postrijtulg was gekoppeld ontspoorde maar liep vanzelf weer in het spoor terug. Persoonlijke ongelukken de den zioh niet voor. BUITENLAND Uit de eerste uitslagen van de woens dag gehouden algemene verkiezingen ln Egypte blijkt, dat de belde broers van president Nasser deel zuMen uiitmakein van de nieuwe Nationale Vergadering. Geen der vijf vrouwelijke kandidaten werd ge kozen, maar twee krijgen nog een kan» omdat ook haar tegenstanders" geen abso lute meerderheid verkregen Er zal in de betrokken districten opnieuw worden ge stemd. De 38-Jarige Londense advocaat Pa trick Marriuan is uit die balWe van de Brit se hoofdstad gestoten wegens zijn met zijn beroep ln strijd gedrag. H1J had nl. om gang gehad met een beruchte misdadiger uit de Londense onderwereld, genaamd Billy Hill. Aan de zaak-Marrinan ls de mededeling van de Britse regering voor afgegaan, dat de politie harerzijds toe stemming had gehad telefoongesprekken tussen Marrinan en Hill af te luisteren. Verscheidene Westduitse bouw-onder- nemingen hebben hun arbeiders toestem ming verleend het werk reeds om 3 uur in de ochtend ter hand te nemen gedu rende de warmtegolf. De arbeiders hadden erover geklaagd, dat zy last van de warm- i te hadden en dat sommigen van hen door de hitte waren bevangen of een zonne steek hadden opgelopen in de afgelopen dagen. Zy zuilen than6 hun werk reeds I voor de middag wanneer de zon nog niet W warm ia, kunnen beëindigen. I In de Noordparljse voorstad Levallods ls donderdag in een café een vuurgevecht geleverd waarby zes Noordafrikanen ge wond raakten .Voorts ls te Metz ln een nachteiyk straatgevecht een functionaris van de regionale afdeling der Algery nse vakvereniging doodgeschoten By een bankoverval in Grosa-Gerau (Zuid-Hessen) werd de bankdlreoteur door verscheidene pistoolschoten gedood. Een kassier, die hem te hulp snelde, werd zo pwaar gewond, dat hy later aan zyn ver wondingen bezweek. De grootte van het gestolen bedrag is nog onbekend, de dader ook. De Britse La<bourleiider Aneurin Be- vam heeft donderdag cp het congres van de Soolalistlsche Internationale ln Wenen felle kritiek geleverd op de Brits-Franse actie van vorig Jaar tegen Egypte en de houding der Franse eoalaHiisten ten aan- alen van Algerye. Bevan noemde de Brits- Franse actie tegen Egypte een „misdadige frivoliteit", omdat zij tot een wereldoor log had kunnen lelden. Labour had even wel volledig begrip voor de moeilijke po sitie waarin Israël zich bevindt. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Belgrado werd gisteren vernomen, dat de Joegoslavische vi-ce-presidenten KardelJ en Rankende binnenkort tijdens een vakantie reis een bezoek aan de Sovjet-Unie zullen brengen. De Joegoslavische leiders zulleD binnen een week vertrekken voor een par ticulier bezoek aan de Sovjet-Unie, West- Duitsland, Finland en Scandinaivië. Premier Salazar van Portugaü heeft naar aanleiding van de komende verkie zingen verklaard', dat er geen politieke partijen opgericht mogen worden. Dat zou een terugkeer naar de „wanorde van vroe ger en de onmogelijkheid om te regeren" betekenen .De huidige parlementaire de mooratie 1® „ln diskrediet en verkeert ln staat van ontbindingzo zei hy. De premiers van het Britse Gemene best zijn het er donderdag over eens ge worden, dat de Maieise federatie volledig lid van het gemenebest moet worden, na dat zij op 31 augustus een onafhankeiyk land is geworden. Een van de meest vooraanstaand* edellieden van België. Prins Albert de Llg- ne. is gisteren op de leeftijd van 83 Jaar overleden. De voorvaderen van de prins hebben de Franse Koning Lodewyk de Veertiende en later de Duatse keizere _,e- diend. Albert de Llgne was alldus een van de weinige prinsen van het „heliliig Ger maanse rijk" .Hij was president van de Belgische ridders van de Orde van Malta en ambassadeur honorair. Ook te Den Haag heeft hij diplomatieke functies ver vuld. Als voorzitter van de Nationale Ver eniging voor Kankerbestrijding heeft hy grote diensten bewezen. Na Venetiaans succes De „Gouden Gondel" was tweemaal zoek (Speciale berichtgeving) Een zilveren penning, die hem als dirigent van het beste orkest ln Ve netië was uitgereikt, heeft Jos Cleber gisteravond in de A.V.R.O.-foyer als „eeuwige herinnering" geschonken aan zijn eerste concertmeester, de jonge violist Wim Stenz. „Want jouw spel in Venetië heeft ons de Gouden Gon del bezorgd", vond de dirigent van de Zaaiers. Voor het eerst na hun aankomst ln Nederland waren allen bij elkaar na hun successen in Venetië: de Zaaiers en de zan-gsolisten. De A.V.R.O. had een receptie aangeboden, waarvan druk ge bruik is gemaakt. Tot tweemaal 'toe was de veroverde Gouden Gondel zoek geraakt. De eerste maal toen het gezelschap van het Lido per boot naar het Venetiaans station ging. Een liftboy kwam hen luid geba rend en schreeuwend nagevaren: met het koffertje, waarin de trofee was ge borgen. In Miinchen dacht iedereen, dat de man, die met een geheimzinnig kof fertje heel voorzichtig rondliep, gebogen onder de last, de Gouden Gordel torste. Toen men het ding liet openmaken om de grote prijs nog eens te bewonderen, bleek het toiletartikelen van een van de zangers te bevatten! In de trein lag, verlaten in het bagagenet, de trofee Jos Cleber heeft zijn uitgestelde dronk op het succes van de jonge Stenz, wiens Advertentie [deskundige voorlichting] ruime keuze 1e klas service een zaak van vertrouwen O A. ZWART O HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 - LEIDEN VRIJDAG Stadszaal (foyer)Afscheid Cambridge University Jazzband. 8.30 uur nam. Gew. Arbeidsbureau. Voorllobttag over arbeid in Staatsmijnen. 7.30 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (grote zaal)Holland Festival. Koorconcert Gem. Toonkunstkoor. 8.15 u. nam. Volkshuls: Slotavond cursuswerk Leldse Jeugdactle. 8 uur nam. Steenschuur 19a: K. en O.-excurede naar Lodewijkskerk. 2.30 uur nam. Den Burcht: Toneelver. Het Nieuwe To neel". „Een vriend komit over". 8 uur nam. Kaasmarkt Geloofeappèl 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudle Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam, Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. voor Noordwyk. 10 uur voorm. Kaasmarkt. Tentsamenkomst 8 uur nam. MAANDAG Kaasmarkt. Tentsaimenkomst 8 uur nam. Zijlsingel 36: Filmavond D.A.F. 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. Oegstgeest: Zijzaal Willem de ZwiJgerkerk. Baptistengemeente. Spr. de heer A. H. Agtereek. te Amsterdam. 8 u. nam. DINSDAG Kaasmarkt. Tentsamenkomst 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring Ver. voor Vreemdelingenverkeer. 7.30 uw nam. Den Burcht: Verkeensfilms voor kinde ren. 2 uur nam. zyi6lngel 36: Technische filmavond D.A. F 8 uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Holland Festival. Bach- concert Szymon Goldberg en Flor Pee- ters. 8 1/4 uur nam. Amsterdamsohe Bank. Afscheid J. Mar- tyn. 3.305 uur nam. DONDERDAG. OStation N.S.: K .en O.-exoursie naar Haarlem. 1 uur nam. Schouwburg: Holland-Festival. Spaans ballet. Xlmenez-Vargas. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uuir nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Lakenhal: Tentoonstelling „Moderne kunst ln Groningen' (tot 8 Juli). Ryksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). DE BIOSCOPEN. Trianon „In de bus van Coronado" a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „The man with golden arm", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Wilde vruchten", 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Zeven zwarte beha's", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Val aan", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Vrouw van Rome". De avond en naohtdlenst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt *ot zaterdagmorgen 6 Juli 8 uur waargenomen door: Apotheek Ferdlngh en Blanken. Ho gewoerd 171. tel. 20502; Apotheek Reyst Steenstraat 35. tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest .Wilhelmlnapark 8. Oegstgeest tel. 26274. By geen gehoor by Uw halsarts of specialist, bel op doktcrstelefoon 22222. grootvader de befaamde Manoeuvre- mars heeft gecomponeerd, gisteravond uitgebracht, een dronk ook op het volgende succes in Venetië. Want, na de derde keer, had men de Gouden Gondel gekregen, na twee jaar telkens slechts de zilveren veroverd te hebben. De Belgen, die vorig jaar de gouden trofee hadden meegenomen, kregen nu alleen maar de prrijs „Het lied van Ve- ne'ti'ë'. En over deze triomf was gister avond iedereen zeer tevreden! Waterpolo - nieuws In een zeer eenzijdige wedstrijd heeft Sleutelstad het eerste zevental van de Bergambachtse Zwemclub met 11—0 verslagen. Het was volkomen onbe grijpelijk dat dit zevental kans heeft gezien in de wedstrijd in Bergambacht Sleutelstad een punt afhandig te ma ken. Het speelt zeer zwak, zonder enige spelopbouw of tactiek. De gehele wed strijd was BZC in de verdediging met als enige aanvaller de midvoor, die echter tegen Wim van Rooyen geen kans kreeg. Sleutelstad trok zich steeds terug op eigen helft om vandaar uit de aanvallen op te bouwen, die dan doelpunten aan de lopende band opleverden. Nadat Sleutelstad de bal gehaald had werd er even gecombineerd, dan afge speeld naar midvoor Nico Brouwer, die met een harde omhaal 1—0 scoorde. Nico Brouwer zorgde vervolgens voor 2—0. Had BZC tot nu toe er nog iets aan kunnen doen, verder zagen de bezoekers daar geen kans toe. Sleutelstad deed wat het wilde. Nico van Berkel zwom naar voren om er 3—0 van te maken, vervolgens Wim van Zijl 4—0 na de bal over de hele breedte van het veld aan gegeven te hebben gekregen. Ook het vijfde doelpunt was van Wim van Zijl, 60 werd het toen Nico Brouwer een bal onderschepte, waarna een geheel vrij liggende Aat Kapaan er 70 van maakte. Na rust was Aat Kapaan met een snelle rush door de verdediging heen en speelde de keeper uit positie door over te plaatsen naar Nico Brouwer, die ge makkelijk 8—0 maakte. Achterwaarts schietend maakte dezelfde speler 9—0. Weer kwam Aat Kapaan opzwemmen, schoot nu zelf: 100. Vervolgens moest BZC ook nog met 6 man spelen. En toen stopte de doelpuntenregen even. De BZC-keeper stopte een bal goed en door dat BZC met vier man kon gaan ver dedigen door opdringen van Sleutelstad kwam deze ploeg er niet doorheen. Ten slotte lag Nico van Berkel er goed voor en maakte er 110 van, waarna de scheidsrechter er een einde aan maakte. Doordat DVZ, Sleutelstads ernstigste concurrent woensdagavond met 4—1 van VZC verloor, heeft de Leidse ploeg met nog 3 wedstrijden te spelen 3 punten voor op VZC, dat er 6 heeft uit 5 wed strijden en gevolgd wordt door DVZ met 4 uit 4. SleutelstadDWR (dames) Evenals woensdagavond heeft de damesploeg van Sleutelstad de damesploeg van DWR verslagen. Veel krachtsverschil was er niet en by de rust was het nog 0—0. Na rust probeerde Sleutelstad de Haarlemse verdediging met soms aardige combi naties uit elkaar te spelen. Zo kwam Nellie Wolters eenmaal vry voor de keeper en kon 1—0 scoren. Meer doel punten kwamen er niet en zo won Sleu telstad. SletuelstadLGB (meisjes) Voor de derde maal in deze competitie speel den de adspiranten meisjes van Sleutel stad en LGB tegen elkaar. Evenals de vorige keren won de LGB-ploeg. Sleu telstad, dat met verscheidene invalsters speelde, was veel zwakker en verloor met 9—1. Sportsplimters Op de banen van de Eindhovense Golfclub is gisteren een golfwedstryd tussen de damesteams van Nederland en België gespeeld. Onze landgenoten won nen deze ontmoeting met 5%—3%. In de groep twee van Centraal en Noord-Amerika voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft Mexico de tweede wedstryd van Canada met 2—0 gewonnen. Deze stand was reeds by de rust bereikt. Mexico werd winnaar van zyn groep. Aan de exhibitiewedstryden van Wimbledonspelers te Noordwijk zal ook worden deelgenomen door de Chileen Ayala en de Oostenryker Huber. Ver- moedeiyk zal ook de bekende Deen Ulrich te Noordwyk uitkomen. - Twee van de vijf motorrenners, die na de TT-races nog in het Wilhelmina Ziekenhuis te Assen verbleven, zijn dins dag vertrokken. Dickie Dale is op ver zoek van de Guzzi-fabriek naar Italië vervoerd en Bob Mclntire was zover opgeknapt, dat hy het ziekenhuis kon verlaten. Met Lomas, Amfaldern en Dupont gaat alles naar wens. Hun toe stand gaat vooruit. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bh 1 73 3 jé s a li CcJJ Stockholm ?eh. bew. inw 2 20 0 Oslo ,nbewolkt tiw 3 20 0.4 Kopenhagen onbewolkt raw 4 21 3 Aberdeen onbewolkt .1 1 18 0 Londen teh. bew. nno 2 28 6 Amsterdam swaar bew. nnw 3 27 0.5 Luxemburg mbewolkt s 1 33 0 Parijs mbewolkt windstil 36 0 Bordeaux waar bew. ozo 1 34 0 Grenoble mbewolkt windstil 33 0 Nice mbewolkt n 3 27 0 Beriyn mbewolkt w 3 34 0 Frankfort mbewolkt sw 4 86 0 München mbewolkt zw 3 33 0 Zürich mbewolkt windstil 34 0 Genève mbewolkt windstil 32 0 Locarno onbewolkt windstil 31 0 Wenen onbewolkt windstil 33 0 Innsbruck onbewolkt windstil 36 0 Rome mbewolkt windstil 34 0 AJaccio onbewolkt Mallorca onbewolkt ono 1 35 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2