Molotof, Malenkof en Kaganowitsj ook van ministerfunctie ontheven Coupons WEERBERICHT In Washington gelooft mendat periode van eollectief leiderschap nog niet ten einde is Verplichte levering afgeschaft V ijf tienhonderd doden in Perzië halve prijzen 96ste Jaargang VRIJDAG 5 JULI 1957 No. 29178 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte slnsel Leiden Gir0 no 57055 HoofdredacteurJ. Brouwer f.7.50 per kwartaal; 12.55 per maand; 10.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Molotof, Malenkof en Kaganowitsj zijn niet alleen (tezamen met Sjepilof) uit het presidium van het Centrale comité der Sovjetrussische com- munistische partij gezet, zij zijn thans ook van hun ministeriële functies ontheven: Molotof en Kaganowitsj verliezen de rang van eerste vice- premier en Molotof is bovendien ontslagen als minister van staatscontrole. Malenkof is als minister van elektrische centrales vervangen door Pawlenko, die deze rang al eerder had bekleed. Deze verwijdering uit partij- en ministeriële functies vormen de enige officiële bekendmakin- Als bewüs, dat de nieuwe leiding geen moeite heeft de toestand in de hand te houden, beschouwt men allerwegen de aanstaande reis van premier Boelganin en partijleider Kroesjtsjef naar de Tsjechische hoofdstad Praag. Maandag zullen zij daar voor een vriendschapsbezoek arriveren. Van belang is, dat de eerste maatregel na de „onbloedige zuivering" een besluit is van het Centrale comité van de Sovjetrussische communistische partij om de verplichte levering van landbouwprodukten voor een aantal categorieën af te schaffen. Deze maatregel wordt op 1 januari a.s. van kracht. Deze ver plichte levering gold de particuliere bedrijven van de employés van de collectieve en staatsboerderijen. Nu deze individuele bedrijven in de naaste toekomst niet langer aan leveringsplicht onderworpen zullen zijn, verwacht men grotere wel vaart van de collectieve boeren, die de opbrengst van hun eigen stukje grond voortaan voor zichzelf mogen houden of ten eigen bate mogen verkopen. Deze maatregel is mogelijk dank zij de vergroting van de produktie der collectieve bedrijven en het in cultuur brengen van onontgonnen gebieden. Hij zou ook Boelganin en Kroesjtsjef vergezeld hebben op hun reis naar En geland, hetgeen echter niet doorging door het verzet van Engelse zijde, toen de Engelse pers een campagne begon tegen toelating van deze „beul". Volgens gezaghebbende kringen zal het bezoek aan Tsjecho-Slowakije ge volgd worden door een serie bezoeken aan de meeste andere satellietstaten, tegenbezoeken voor de reizen die leiders uit deze landen de afgelopen zes maan den aan Moskou hebben gebracht. In Warschau blijft het vermoeden bestaan, dat de leider van Oost-Duits- land, de Stalinist Walter Ulbricht, een van de eerste zal zijn die op non-actief zal worden geplaatst. In Tsjecho-Slowakije is evenmin als in Oost-Duitsland na de Hongaarse op stand een „liberalisatie" ingetreden. Westelijke waarnemers zyn van oor deel, dat „het herstel van de banden tussen de satellietstaten en het uitroeien van Stalinistische strevingen", waar over in de partij-verklaring van Mos kou werd gesproken, zullen betekenen, dat de regeringen in deze twee landen geliberaliseerd zullen worden. gen over het lot van de uitgestotenen. Wel hebben er geruchten de ronde gedaan over (voorlopig) huisarrest, maar deze zijn niet beves tigd en moeten dus tenminste als voorbarig wor den beschouwd. In Amerikaanse kringen in Washington gelooft men niet, dat er een einde is gekomen aan het collectieve leiderschap in de Sovjet-Unie, zelfs al zou Kroesjtsjef zich omgeven hebben met ja-knik kers. Ook al heeft Kroesjtsjef zijn positie versterkt, hij is geen tweede Stalin, zo meent men. lang te hechten aan de volgorde, waar in Mao zjjn bezoeken aflegt. De Chinese regering, die het leveren van kritiek door niet-communisten heeft aangemoedigd, bleek in het verleden de meer liberale koers van Gomoelka te hebben gesteund. Mao's reis naar Warschau, waardoor China's mede-leiderschap in de commu nistische wereld wordt beklemtoond, zal zeker een diepe indruk nalaten by de communistische partijen van andere lan den, in het bijzonder van die der satel lietstaten. „Zaken gaan verder op dezelfde voet" Radio-Moskou meldde gisteravond, dat in het gebied van Moskou ongeveer 60.000 sprekers op meer dan 8000 ver gaderingen het ontslag van Malenkof, Kaganowitsj en Molotof uit partij- en regeringsfuncties hebben gesteund. Radio-Moskou bleef ook donderdag nog steeds over de „kameraden" Molo tof, Malenkof, Kaganowitsj en Sjepilof spreken, waaruit men meent te kunnen opmaken dat althans voor het ogenblik de vier in ongenade gevallen leiders nog niet uit de partij zelf zijn gestoten. Anastas Mikojan, een der eerste vice- premiers van de Sovjet-Unie, verklaar de gisteren op een receptie ter gelegen heid van de Amerikaanse Onafhanke lijkheidsdag te Moskou, dat „de zaken op dezelfde voet en mogelijk beter dan tot dusver zullen worden voortgezet". Op de vraag of er door het ontslag van Molotof, Malenkof, Kaganowitsj en Sjepilof politieke veranderingen zullen komen, zei Mikojan, dat de genoemde vier mannen degenen waren, die wijzi gingen wensten. Hij voegde hieraan toe, dat de Sovjetrussische regering de poli tieke lynen van het twintigste partij congres zal volgen. Het Poolse blad Trybuna Ludu schreef gisteren dat de ontslagen Russische lei ders met de ernstigste beschuldigingen belast waren, die men maar tegen een communist kan uiten: poging tot terug keer naar de oude Stalinistische metho den. Zij waren nauw betrokken by een bepaalde periode, bij bepaalde handels wijzen en politieke gedachten en bewe zen niet in staat te zijn bij een omwen teling als van het twintigste partijcon gres neer te leggen, aldus het blad. Ulbricht op non-actief De reis van de Russische leiders naar Praag wordt vooral belangrijk geacht door het feit, dat de Tsjechoslowaakse communistische partij die als een dei- trouwste bondgenoten van de Russen wordt beschouwd, nog geen maand ge leden tot een krachtiger politiek tegen alle uitingen van „liberalisme" en „na tionaal communisme" heeft besloten. In de uitzending van Radio-Moskou is meegedeeld, dat Boelganin en Kroesjt sjef op hun reis naar Praag vergezeld zullen worden van generaal Iwan Serof, het hoofd van de geheime politie. Serof is de man die gedurende de oorlog de deportaties van de Baltische Staten Estland, Letland en Litauen uitvoerde. ZO >7 service ff Mao Tse-toeng naar Polen De president van Communistisch- China, Mao Tse-toeng, zal op 22 juli een bezoek van een week aan Polen brengen. Na afloop van zijn bezoek aan Polen zal het Chinese staatshoofd, die zyn land sinds jaren niet heeft verlaten, in Moskou besprekingen voeren. Diploma tieke waarnemers zijn geneigd veel be- Ontploffingen te Djakarta Handgranaten geworpen bij hoofdkwartier der P.K.I. Een serie ontploffingen van hand granaten heeft het hoofdkwartier van de Indonesische communistische partij en de bureaus van de linkse vakcen trale „Sobsi" gisteravond doen schud den. De nachtwaker werd ernstig ge wond. Ooggetuigen zeiden, dat eerst drie explosies werden gehoord en daarna enige geweerschoten. Tevoren hadden zy een auto zien stoppen voor het hoofdkwartier van de P.K.I. Aangenomen wordt, dat de handgra naten vanuit de auto werden geworpen. De politie achtervolgde de daders. Het centrale comité van de P.K.I. zou vandaag in het hoofdkwartier een vol tallige vergadering houden om het ver slag van het Sovjet-presidium te aan horen, dat secretaris-generaal D. N. Aidit zou voorlezen. Sterke bewaking In verband met deze bomaanslagen is de Russische ambassade in Dja karta onder sterke politiebewaking ge steld. Ook het gebouw van de communis tische party, waarvoor zich vanmor gen een grote mensenmenigte verza melde, wordt bewaakt. Weer zonne-explosie Het Atheense observatorium heeft vanochtend bekendgemaakt, dat het een geweldige ontploffing op de zuidweste lijke rand van het zonne-oppervlak heeft waargenomen. Drama op Hollands Diep Zandbak sloeg om: 2 vermisten Na klopsignalen drie personen gered Vannacht is op het Hollands Diep de zandbak „Merwede" van de firma Oosterwijk uit Rotterdam omgeslagen. Aan boord bevonden zich zes opvarenden van twee gezinnen. Vier hunner konden worden gered, nadat men met een snijapparaat een gat in de bodem had gemaakt. De twee anderen worden echter nog vermist. Men is nu doende de zandbak naar de zeehaven van Dordrecht te slepen, om hem aldaar te kantelen en alsnog te pogen de vermisten te bereiken. De vermisten zijn de 39-jarige knecht K. van Dijk uit Rotterdam en zijn vrouw J. van Dijk-Lentjes. De zandbak, groot 2000 ton, is een omgebouwd landingsvaartuig. Achterop het vaartuig is woonruimte. Naar de 31-jarige schipper W. H. Ruiter uit Rotterdam, ons vertelde, had het vaartuig zand geladen uit de zand zuiger „Ahoy". Toen de diepgeladen zandbak gister avond omstreeks 22.30 uur ter hoogte van het licht van Stryensas in het Hol lands Diep, achter de twee naast elkaar varende sleepboten „Pieter" en „Janny II" voer, zag hij, dat het schroefwater van de sleepboten over de kop van de zandbak in het ruim spoelde. Plotseling bemerkte hij, dat het vaartuig met de kop naar beneden voer. Hij snelde naai de achterkant van het vaartuig om zijn I 26-jarige vrouw, G. Ruiter-Gelijnse, en zijn tweejarig zoontje Gustaaf Robert te halen. Toen hij beneden in de woon ruimte was, kapseisde de zandbak over bakboord, doch bleef drijven. Het vaar tuig liep vol, toen zij beneden zaten. Hogewoerd 66-68 Eierrï financiering Zonnig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnig en tamelijk warm weer met een kleine kans op onweer in het zuiden van het land. Overwegend matige noord oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 JULI Zon op: 4.30 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 15.45 uur; onder: 0.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.15 en 22.47 uur. Laagwater te 5.39 en 18.17 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Koning George en Koningin Fre- clerika van Griekenland, die een be zoek aan Parijs brengen, hebben dezer dagen het hoofdkwartier van de NAVO bezichtigd, waar zij werden rondgeleid door generaal Nor stad, commandant van de ge allieerde strijdkrachten in Europa. Van de sleepboten af had men intus sen gezien, wat er gebeurd was en men besloot de „Merwede" naar een zand plaat te trekken. Een der sleepboten voer naar de Moerdijk om alarm te slaan. Hierop voer de Rijkspolitie met een bergingsvaartuig naar de plaats des onheils. Intussen hadden de opvaren den van de andere sleepboot klopsigna len gehoord. Toen het bergingsvaartuig aangekomen was, heeft men een gat in de bodem gebrand op de plaats, waar men de klopsignalen hoorde, en dit was juist de goede plaats; alle drie konden zij naar buiten kruipen. Men heeft daarop nog een paar uur geluisterd of men iets van de knecht en zijn gezin hoorde. Men hoorde echter niets. De schipper zelf had, toen hy nog aan boord was, het 15-jarige doch tertje Ursula „hilfe" horen roepen. Juist wilde men opgeven, toen men het kind weer hoorde roepen. Een schipper van de Rijkspolitie te water heeft zich daarop door het gat in het vaartuig laten zakken. Hy slaagde er in het kind te redden. De ouders wor den echter vermist. Nehroe arriveert maandag in ons land Op 8 juli zal premier Nehroe van India om kwart voor elf op het vliegveld Val kenburg aankomen voor zyn officiële bezoek aan ons land. Hy wordt verge zeld door zyn zuster Shrimati Vyayalak- shmi Pandit. Hoge Commissaris van India in Londen, de heer N. R. Pillai, secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken van India, de heer M. O. Mathai, speciale assistent van de premier en twee particuliere secre tarissen. Na een bezoek bij de minister-presi dent, dr. W. Drees en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J.M.A.H. Luns begeeft de premier zich met zijn ge zelschap naar Rotterdam voor een rondvaart door de haven als gast van het gemeentebestuur, tijdens welke rond vaart de lunch wordt gebruikt. Vervolgens worden het Waterloopkun dig Laboratorium en het Internationale Opleidingscentrum voor Luchtkartering in Delft bezocht. Nadat het gezelschap in Den Haag is teruggekeerd biedt de Nederlandse re- gerine een receptie aan in hotel kasteel Oud-Wassenaar, waarna om kwart voor negen het diner begint, dat de regering de heer Nehroe aanbiedt in de Treves zaal in Den Haag. Dinsdag 9 juli wordt in de ochtend een vliegtocht gemaakt boven het Delta project en de Zuiderzeewerken waarna een bezoek wordt gebracht aan coöpera tieve instellingen in Borculo. Om een uur wordt de lunch gebruikt in het oaleis Soestdyk. 's Middaes zal de heer Nehroe in de Rolzaal in Den Haag de pers te woord staan, waarna om zes uur de ambassa deur van India een receptie aanbiedt in hotel De Witte Brug. Woensdag 10 juli om tien minuten over acht in de ochtend vertrekt de pre mier met zijn gezelschap weer van het vliegveld Valkenburg. Volgens betrouwbare schattingen van het aantal slachtoffers van de aard beving, die maandag een gebied ten noordoosten van de Perzische hoofdstad. Teheran, heeft geteisterd, zijn 1500 mensen omgekomen en meer dan 5000 gewond. Te Lardjan verblyven tienduizenden dakloze dorpsbewoners in de open lucht. Wegen zijn versperd. Het rampgebied kan alleen met muilezels worden bereikt. De Sjah heeft bevolen, dat zoveel mogelijk hulp wordt geboden. Zijn zuster, Prinses Sjams, en de minister voor Volksgezondheid zullen zich met levens middelen en medicamenten naar het rampgebied begeven. Advertentie voor Maak dat U er bijkomt MORGEN 9 UUR begint de verkoop bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. Zie onze speciale etalage. Investeringen van gemeenten en provinciën Gisteren is een bespreking gevoerd tussen de ministers van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., van Financiën en van Volkshuisvesting en afgevaardigden, de colleges van Ged. Staten en een ruime kring van ver tegenwoordigers van gemeenten, in zake de financiering van investeringen van gemeenten en provinciën. In deze bespreking heeft de regering mededeling gedaan van haar standpunt, dat behoudens hoge uitzondering, nieu we investeringen slechts kunnen worden gedaan indien tot het bedrag van de daarmede gemoeide kapitaalsuitgaven, vaste leningen worden gesloten. Binnen kort zal een circulaire worden gericht tot de gemeentebesturen en tot de col leges van Ged. Staten waarin de naar het oordeel der regering in verband hiermede te treffen maatregelen worden opgenomen. Op verzoek van de Vereniging van Nederlandse gemeenten en van enkele colleges van Ged. Staten zal echter nog aan deze instanties de gelegenheid wor den gegeven zich, op zeer korte termijn, uit te spreken over modaliteiten van de in de ontwerp-circulaire opgenomen maatregelen. Uitkeringen aan telers? Aan de minister van Landbouw is door het Produktschap voor Landbouwzaai- zaden voorgesteld uit de fondsen voor suikerbietzaden en voederbietzaden uitkeringen aan telers en kwekers te doen. Het voorstel houdt in, dat uit het fonds voor suikerbietzaden f. 250 per ha. zal worden gedaan, waarvan f. 150 aan telers en f. 100 aan kwekers. Uit het voederbietzaadfonds zou f. 100 per ha alleen aan de telers worden gedaan. De fondsen zullen hiermede niet geheel worden uitgeput, zoals oorspronkelijk de indruk was. Prins Bernhard heeft gisteren in Eennekom het Prot. Christelijk streekziekenhuis officieel geopend De Prins tijdens zijn rondgang door het ziekenhuis bij een van de jeug dige patiëntjes. Nederlandse kustvaarder had aanvaring op Noordzee Twintig opvarenden gered De 1929 ton metende Nederlandse kustvaarder „Pieter S.", eigendom van de N.V. Rotterdamse Kolencentrale te Rotterdam, is in de Noordzee, opge- veer 51 graden noorderbreedte en 03.08 graden oosterlengte, bij het lichtschip van Goeree, in aanvaring gekomen met het Noorse vaartuig „Fervalley", dat op weg naar Antwerpen was. De „Pieter S." kreeg een grote scheur aan bakboord, de boeg van de „Fern- valley" steekt in de romp van de „Pieters". Veertien opvarenden van de Nederlandse kustvaarder zyn op de „Fernvalley" overgegaan. Zes opvarenden van de „Pieter S." wa ren in een sloep gegaan, die door de sleepboot „Hudson" gevonden werd. De andere 14 opvarenden zyn naar Hoek van Holland en Vlissingen over gebracht. De „Pie'ter S." is niet zinkende; twee bemanningsleden, die zich op de „Hud son" bevonden, zijn weer naar de „Pieter S." teruggegaan, waarop zich ook de bergingschef van Smits Internatio nale Sleepdienst bevindt. Europa in de warmte In West-Duitsland is het gisteren de warmste dag sinds 5 jaar geweest. De thermometer, die aan 't Bondsdagge bouw te Bonn is bevestigd wees in de zon een temperatuur van 43 graden aan. Niettemin bleven de afgevaardig den, volgens voorschrift, met hun col berts aan vergaderen. In de buitenwijken van Frankfort werd een waterleiding door een vracht auto vernield. Het gevolg was, dat be paalde wijken zonder water kwamen en via de radio een beroep op de bewo ners der andere stadsdelen moest wor den gedaan, zuinig met water te zijn. In enkele gemeenten in het Rijnland, waar eveneens een tekort aan drinkwa ter bestaat, is het besproeien van gras velden en het wassen van auto's straf baar gesteld. In Zwitserland schommelden de tem peraturen om de 33 graden. Op meer dere plaatsen steeg het kwik echter tot 35 graden, terwijl voor vandaag nog warmer weer was voorspeld. Ook hier hebben diverse gemeenten met gebrek aan drinkwater te kampen. Grote delen van Engeland kregen gisteren tijdelijk verkoeling door een regenbui, die vrijwel drie uur duurde. Daarna werd het echter weer even warm. Nergens steeg de temperatuur tot boven 30 graden. Voor vandaag waren lagere tempera turen voorspeld. Eén uurtje ruzie per dag De Hollywoodse filmproducer Mike Todd en zijn vrouw Elizabeth Tay lor hadden nog al wat ruzie gehad op het „partijtje" dat zij dinsdag in Londen gaven en dat „De grootste showpartij van deze eeuw in de grootste stad van de wereld" ge noemd was, hetgeen voor de ver slaggevers van het Londense socie- ty-nieuws dankbare kopie was ge weest. Mike heeft nu echter verklaard, dat al dat geruzie niets om het lij-' had. „Lize en ik vechten gemiddeld eens per uur" vertelde hy. „Dat is zo gewoon geworden, dat we het naderhand niet eens afkussen en weer goed maken. We zijn geen van beiden mensen, die ons in ons bin nenste opvreten. Als ik wil werken en Lize wil dat niet hebben, dan stapt zij de kamer uit. Dan kan ik werken en dan is zy woedend. Wy zyn niet van die sweethearts, die met elkaar zitten te torteldui ven op partijtjes en dan twee weken later hun echtscheiding aan kondigen. Wij hebben ruzie en dat vinden we fyn. Ik wou dat al mijn vrienden zulke ruzies hadden als Lize en ik. Ik heb me nog nooit zo gelukkig gevoeld in myn leven".

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1