Laatste Berichten Raad van Wassenaar vergaderde Voortaan geen kleine kinderen meer in Westduitse bioscopen! DONDERDAG 4 JULI 1957 De gemeenteraad van Wassenaar kwam gisteravond büeen onder voorzit terschap van de burgemeester. Aanvaard werd een voorstel om voor de bouw van kleuterscholen in Wasse naar-zuid aan te kopen een viertal percelen grond aan de Bremhorstlaan ter gezamenlijke grootte van 4110 ca., voor de som van f70.000. Tegen stemden zes leden van de r.-k.-fractie omdat huns inziens gebouwd moet worden op een aangekochte buitenplaats, wat goedkoper uitkomt. Besloten werd, het bouwrijp maken van het terrein langs de Rijksstraatweg tussen de Rozenweg en de Narcislaan met bijkomende werken onderhands aan te besteden aan de firma's Lips en Co en P. J. van den Elshout Pzn. te Den Haag voor de som van f 27.115. met dien verstande evenwel, dat de uitvoering pas zal worden gegund als aan door B. en W. te stellen voorwaarden is voldaan. BAATBELASTING Vastgesteld werd een verordening op de heffing en invordering van een baat belasting voor het park De Kieviet ter gedeeltelijke verhaling van de kosten van de aanleg van een riolering aldaar. De belasting wordt geheven over een tijdvak van 30 jaren, aanvangend 1957 en zal bedragen f 3 per strekkende me ter voor gebouwde en f 2 per meter voor onbebouwde eigendommen. Naar aanleiding van een verzoek van de Raad van Bestuur van de Sint Rad- VOORSCHOTEN JEUGD ONTDEKT ZWEMBAD Het komt de laatste dagen veel voor dat de vijvers, gelegen aan de spoor baan achter het gemeentelijk sportcen trum, door de jeugd van Voorsohoten gebruikt worden als zwembad. Daar dit een groot gevaar met zich medebrengt door de diepte van de vijvers en het stilstaande bedorven water, ziet de po litie zich genoodzaakt dit te verbieden. A.s. zaterdag hengelwedfetrijd in het kader van het 25-jarig jubileum van S.V. Rouwkoop, om 15 Uur in de Vliet by Allemansgeest. BLIKSEMINSLAG Gistermiddag tijdens het zware nood weer sloeg de bliksem in een bungalow sfan de Louise de Colignelaan te Voor schoten. De contactdozen met de elek- triciteitestoppen werden van de muur gerukt en een hoeveelheid dakpannen werd van het dak geslingerd. Persoon lijke ongevallen kwamen hierbij geluk kig niet voor. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dölfje M., dr van S. A. C. Be geer en K. Baatiruipt; Gerarda H. J. Th., dl van G. J. J. van Seggelen en H. J. Hen driks; Emmetje, dr van J. van den Bos en S. J. Vaneveld. Ondertrouwd: P. F. Groenedijk en C. C. J. van den Berg; P. A. van Haastrecht en M. J. B. van Beek; G. Jaket en A. M. Rut gers. Getrouwd; H. Greive en G. Beumer. Overleden: J. H. Eigeman, ouid 67 jaar, echtgenoot van W. van der Niet. WARMOND CONCERTEN Zaterdag 6 juli, 's avonds 8 uur. zal bij goed weer de Muziekvereniging Crescen do uit Sassenheim een concert geven in de gemeentelijke muziektent op de Baan. Dit concert is tot stand gekomen door samenwerking met de Plaatselijke Muziekvereniging Warmonds Fanfare. Het is een uitwisselingsconcert, daar Warmonds Fanfare zaterdag 13 juli een concert zal geven in de gemeentelijke muziektent te Sassenheim. ONDERLINGE GLASVERZEKERING In hotel „De Stad Rome" kwam de Onderlinge Glasverzekering „Draagt Elkanders Lasten" in vergadering bijeen. Dat was de tweede vergadering welke werd gehouden over de vaststelling der jaarpremie voor het 2e halfjaar 1957. De voorzitter, de heer F. Slager, opende de vergadering en betreurde het, dat er zo weinig leden gehoor hadden gegeven aan de oproep, terwijl het toch een zeer belangrijke vergadering was. Er volgde een lange discussie over de vaststelling van de premieverhoging voor het 2e halfjaar 1957. Het bestuur kwam met een voorstel ter tafel om voor het 2e halfjaar nog maals de gehele jaarpremie te heffen. Het voorstel werd uiteindelijk aange nomen. WASSENAAR Ouden van dagen maakten boottoeht Wassenaarse ouden van dagen heb ben gisteren weer hun jaarlijks uitstap je gemaakt. In 80 auto's reden 350 men sen, het personeel inbegrepen, door Wassenaars dreven en vervolgens over Valkenburg en Katwijk naar Noordwijk waar een kopje koffie werd gedronken. Vervolgens scheepte men zich in voor een boottocht over de Kagerplassen. Burgemeester van Wijnbergen was bij de en daar een praatje. Op de boot werd een brood maaltijd genuttigd. Jammer genoeg gooide het hevige onweer roet in het eten en drufde men de plassen niet op. Eerst toen het weer bedaard was werd nog tot vier uur gevaren en toen weer terug. In Rijksdorp werd nog op Us getrakteerd en omstreeks half zes was men weer thuis. ALPHEN AAN DEN RIJN AANBESTEDING STRAATAANLEG IN WEST EN OOST Hedenmorgen heeft in het gemeente huis de aanbesteding plaats gehad voor de aanleg van straten in de uitbrei dingsplannen West en Oost. Er kon Zvwel afzonderlijk als in massa ingesohreven worden. A. betrof de aan besteding in West en B. die in Oost. Er werd als volgt ingeschreven: Bro- scheda te Wilms, massa f. 26.850.—L. P. v. d. Geer, Leiden, massa f. 26.400; G Hulsebos, Leiden, A. f. 16.500.—B. f. 18.500.en massa f. 35.000.C. A. Langeveld, Alphen, A. f. 11.879.B. f. 13.900.massa f. 25.700.Meijer, Amsterdam, B. f. 23.900.—A. v. d. Ma- rel, Hoofddorp, massa f. 32.300.J. Mens, Lisse, massa f. 27.500.Oudenes en Turkenburg, Alphen, A. f. 11.849.—, B. f. 16.000.massa f. 27.500.D. de Rooij, Badhoevedorp, massa f. 25.900.— A. Th. Stuijfzand, Leiden, massa f. 27.440.J. Stam Voorschoten, massa f. 26.940.—A. M. Schelvis, Zandvoort, massa f. 33.235.S. Tromp, Alphen, massa f. 25.900.—A. van Voorde, Am stelveen, A. f. 18.764.—B. f. 23.400. en massa f. 41.762.Westlandse Wegen bouw, Rijswijk, massa f. 35.000.Bouw maatschappij Woerden te Woerden. A. f. 11.700.—B. f. 13.280.—en massa f. 24.730.—H. Zanen, te Bergambacht, massa f. 26.326.H. Bunschoten, Noordwijk, massa f. 28.184.—Lampert vh. Rombout te Heemstede A. f 9000—, B. f. 19.970.—massa f. 28.800.— De begroting was voor A. f. 14.750. voor B. f. 16.250. De gunning is aangehoudn. boudstichting om een subsidie toe te kennen van f 100 per jaar voor elke stu dent uit Wassenaar aan de R.-K. Uni versiteit te Nijmegen, stelden B. en W. in verband met de consequenties en de financiële positie van de gemeente af wijzende beschikking voor, waarmee de raad zich verenigde. In deze vergadering kwam een viertal beroepen bij de raad in behandeling, die alle werden afgewezen. Bij Gedeputeerde Staten werd door de heer C. Compeer een beroepschrift inge diend tegen de afwijzende beschikking op zijn verzoek om toekenning van een tegemoetkoming in de kosten van het vervoer van zijn zoon naar een b.l.o.- school te Leiden. Besloten werd om in de vergadering waarin dit beroepschrift zal worden behandeld, de gemeente als haar gemachtigde te doen vertegenwoordigen door het hoofd van de afdeling sociale zaken ter secretarie. SCHOLEN Per 1 september gaat de openbare school in Deyleroord open en aangezien de school aan de v. Zuylen van Nyevelt- straat dan aanmerkelijk minder leerlin gen zal tellen werd besloten tot over plaatsing naar de school in Deyleroord van mej. H. W. Bachofner. mej. H. J. A. L. Hubbeling, mej. R. Maillé en de heer K. Donkers, die daartegen geen bezwaar hebben. Echtgenoten promoveerden in Utrecht (Speciale berichtgeving) Een promoverend echtpaar moet als iets heel bijzonders worden aan gemerkt. Vanmiddag hebben be langstellenden in de senaatszaal van de Rijksuniversiteit te Utrecht, getuige kunnen zijn van een dub bele promotie. Na elkaar verwier ven mevrouw D. van HieleGeldof en de heer P. M. van Hiele de graad van doctor in de wis- en natuur kunde, op proefschriften, die van verschillende kanten hetzelfde on derwerp behandelen en die elkaar bijzonder mooi aanvullen. De Van Hieles hebben beiden in de jaren '30 aan de Gemeente-Universiteit van Amsterdam wiskunde gestu deerd. Thans zijn zij wiskunde leraren aan het nieuwe lyceum te Bilthoven en aan het Amersfoorts Lyceum. Hun dissertaties zijn voort gekomen uit de ervaringen van 20 jaar wiskunde-onderwijs. NIEUWE UITGAVEN In de doolhof van beroepsmogelijk heden, die in de moderne tijd ook voor het jonge meisje open staan, is het goed een uitgave in handen te krijgen, zoals deze nu door de Margriet-beroepskeuze Service het levenslicht heeft aanschouwd. Onder de veelzeggende titel „Margriet wijst U de weg" is een vijftal boekjes verschenen, waarin Catherine van Zui den op prettig populaire wijze de ver schillende richtingen aanwijst, welke het jonge meisje, dat van de school banken komt. kan kiezen. In de ver schillende delen geeft zij achtereenvol gens een algemene inleiding en de op leidingen. welke gevolgd kunnen worden naar beroepen bij het onderwijs, in de verpleging en daarmede samenhangende beroepen, op het gebied van maatschap pelijk werk en geestelijke volksgezond heid, in het gezin, huishouden, mode, kunst en kunstnijverheid, muziek, ballet en dans. in de handel, het verkeer, bij sport en spel, in de bloemen- en plan tenwereld en tenslotte in overheids dienst. Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij „De Tijdstroom" te Lochem is verschenen een werk van Maria HornsteinGra- mont „Hoe spreekt de hond?". Het is een verzameling verhalen, waarin men sen en honden een rol spelen. De auteur wil hierin tot uitdrukking brengen, dat de hond in zijn uitingen jegens de mens een eigen taal spreekt voor hen, die het dier willen verstaan. Bij Van Gorcum en Comp. te Assen i6 verschenen een door de heer D. J. de Grooth samengesteld leerboekje „Ik leer het verkeer" ,dat wel bijzonder geschikt is voor goed verkeersonderwijs. Omslag en te keningen zijn van George van den Hoek. Verschenen is het boekje „Mogelijkheden In Unilever voor de Academicus", dat In het bijzonder ls samengesteld ten behoeve van studenten, die voor die keuze staar van hun toekomstige werkkring. Deze uit gave heeft ten doei afstuderendien in te lichten omtrent het belang dat het be- dryfsleven als geheel heeft bij academisch gevormden en Inzonderheid omtrent die STADSNIEUWS PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „On derzoek naar de betekenis van de diagnose neuropathie (Deel I. Pediatri- sche aspecten)", mej. N. Haverkamp Be- gemann, geboren te Helmond en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „On derzoek naar de betekenis van de diagnose neuropathie (Deel II, Psychia trische aspecten)", mevr. J. J. Frets Van Buren, geboren te Soerabaja en thans wonende te Oegstgeest. Gepromoveerd tot doctor in de Rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Diefstal in groepsformatie gepleegd", mevr. C. M. van Schreven, geboren te Fort te Koek en thans wonende te Oegstgeest. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doct.ex Ned. Recht mej. G. Donner (Scheveningen) mej. D. van Immerzeel (Voorburg), mej. L. Ho- bijn (Blaricum) en de heren D. J. Copper (Rotterdam) en A. J. C. v. d. Noordaa (Wassenaar); kand.ex. Ned. taal- en letterkunde mej. L. Wemels- felder (Den Haag); Kerkelijk voorber. ex. de heren G. H. M. Posthumus Meijjes (Warmond) en J. C. Schoneveld (Den Haag). CORRESPONDENTIE. Chr. de T. te L. Inderdaad is de door U opgegeven en kortste route per bromfiets te maken. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. BIJNA 54.000 PERSONEN VOOR HET TOESTEL Het bevolkingsonderzoek op tubercu lose. dat 1 maart is begonnen, is dins dagavond om half tien voorlopig be ëindigd. Het onderzoek heeft een vlot verloop gehad. Bijna 54.000 personen zijn voor het toestel verschenen. Dit is minder dan in 1953. Echter moet in aanmerking worden genomen, dat destijds de leeftijdsgrens voor kin deren 2 jaar was. terwijl die grens thans op 4 jaar was gesteld. Voorts dat steeds meer bedrijven ertoe zijn overgegaan hun personeel zelf regelmatig te iaten onderzoeken. De opkomst kan dus zeker bevredi gend worden genoemd. Het staat echter vast. dat er nog een belangrijk aantal Leidenaars is. dat om een of andere oorzaak, ziekte, uitste- digheid of dergelijke, niet verschenen is. Laten zij hun oproepingskaart nog goed bewaren. In de eerste week van september zal nog gelegenheid worden gegeven dit verzuim te herstellen. /{ECHTZAKEN Weerzin wekke nde dierenmishandeling Waarom nog niet een nieuwe wet (Speciale berichtgeving) Veertien dagen gevangenisstraf eiste het O.M. tegen een 67-jarige uit Ca- pellc aan de IJssel, die voor de poli tierechter te Rotterdam terecht stond, omdat hij op weerzinwekkende wijze een duif had willen doden. Een der omwonenden, een chauffeur, had gezien hoe hij de duif met kracht tot driemaal toe met kop en hals te gen een ton had geslagen. Daarna greep de man een zakmes en sneed een der poten van de vogel af om de ring eraf te halen, terwijl het dier nog leefde. Aangezien het mes bot was trok hij de poot er uit. Het verminkte dier vloog weg en ging in de dakgoot zitten. Daar heeft de chauffeur het dier opgepakt en bij iemand van de dierenbescherming afgeleverd, die proces-verbaal liet op maken. De man verweerde zich met de op merking, dat hij van de duif af wilde, omdat deze voortdurend jonge duiven pikte en verwondde. „Maar U deed dat op een gemene ma nier", zei de politierechter. „De duif leefde nog toen U de poot wilde afsnij den. Het is een beestachtige manier van doen". Een andere omwonende bij wie het gewonde dier was gebracht verklaarde, dat de duif nog leefde toen hij het dier ontving. In zijn requisitoir merkte de ambte naar van het O.M. nog op, dat helaas de nieuwe wet op de bescherming van dieren nog niet van kracht is. De offi cier zou dan niet hebben geschroomd om alle duiven, die de man bezat, bene vens zijn kippen in beslag te nemen en verbeurd te laten verklaren wegens het onmenselijke optreden. De politierechter heeft de man ten slotte. zijn leeftijd in aanmerking ne mende. wegens het opzettelijk letsel veroorzaken aan een dier veroordeeld tot f. 25 subs. 10 dagen hechtenis, zo mede 3 weken gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Naar wij vernemen overweegt het O.M. tegen dit vonnis in hoger beroep te gaan. Bondsdag nam nieuwe wet aan In restaurants alleen onder geleide (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Duitse Bondsdag heeft zijn goed keuring gehecht aan een wetsontwerp, dat het bezoek van kinderen onder de zes jaar aan bioscopen verbiedt. Deze wet zal on 1 oktober van kracht wor den. Kinderen tussen de 6 en 12 jaar mogen slechts bioscoop-voorstellingen bijwonen, die 's avonds om 8 uur afge lopen zijn. Die van 12 tot 16 moeten om 10 uur de bioscoop uit, en die van 16 tot 18 mogen niet langer dan tot 11 uur blijven. Kinderen beneden de 16 jaar zullen, ook al van de eerste oktober af, alleen maar in café's en restaurants mogen komen als ze door volwassenen zijn meegenomen. Niet lang geleden heeft de Bondsdag een wet aangenomen, vol^ns welke de winkels in de Bondsrepubliek op maan dagmorgen niet eerder dan om tien uur mogen worden geopend. Wij wezen er toen op. dat de nieuwe regeling nogal gecompliceerd is. omdat er tal van le vensmiddelenzaken waren, die him deu- Varkensteelt dient beteugeld te worden „Wanneer de ontwikkeling van de varkensteelt in ons land in hetzelfde j tempo bluft verlopen ais thans het I geval is. zal de handelswaarde van varkensvlees rond maart van het vol- gend jaar ver beneden de kostprijs j liggen", aldus de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer J. de Veer, in een lezing, gehou den voor de algemene vergadering van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw te Heerle (Wouw). Het in stellen van vestigingseisen voor var kensteelt zou een van de middelen zijn, waardoor een debacle in de na tionale varkenshandel voorkomen kan worden, zo meende heer De Veer. Het is vooral de varkensteelt als ne- venbedrijf, met haar steeds schomme lende over het algemeen te hoge pro- duktie, waarop geen peil te trekken is, die de grootste moeilijkheden oplevert voor de instanties, die de garantie-prij zen moeten vaststellen, zei de heer De Veer. Met een schommelende produktie kan geen solide afzet opgebouwd wor den. Een beteugeling van de varkens teelt is een noodzakelijkheid. Tevens is het zaak, dat de teelt in handen van deskundigen komt, van het boerenbe drijf zelf, zo besloot de heer De Veer. DERDE SLACHTOFFER OVERLEDEN De 23-jarige Herman Halter uit Rot terdam die gisteren zwaar gewond werd bij een brand op de kustvaarder „Nfjen- burgh" in de Antwerpse haven, is van morgen overleden. Deze brand heeft thans drie mensenlevens gekost. Het schip is vanmorgen naar Rotter dam vertrokken. De 75-jarige Duitser F. Budig heeft zich jarenlang bezig gehouden met de constructie van een roeime- chanisme Mat gebaseerd is op het voortbewegingssysteem van prehis torische reuze-hagedissen .Nu is hij zo ver dat hij met deze door voet- Verkoop televisietoestellen Korting niet onrechtmatig De president van de rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend in zijn uitspraak van een kort geding, dat een Amsterdams handelsbureau, im porteur van televisie-toestellen aan hangig had gemaakt tegen een han delsonderneming in de hoofdstad, eerstgenoemde in het ongelijk gesteld. Eiser maakt n.l. bezwaar tegen adver tenties waarin gedaagde televisietoestel len met 20 "r korting aanbood. Het pu bliek zou. aldus eiser, door een verkeer de voorstelling van zaken in deze ad vertenties, onjuist worden voorgelicht. Het bureau achtte zich hierdoor bena deeld en verlangde herroeping van de advertenties. In zijn uitspraak overwoog de presi dent dat de betrokken partijen toestel len van verschillende typen verhande len en dat er dus van oneerlijke con currentie en de daaruitvoortvloeiende onrechtmatigheid geen sprake is. Hij weigerde daarom de geëiste herroeping dier advertenties en veroordeelde eiser tot betaling van de kosten van het ge ding. Vrouw door auto gegrepen en gedood (Speciale berichtgeving) Gistermiddag is de 36-jarige mevrouw H. H. SiebelinkWissink, uit Luntelo, gemeente Aalten. op de Varsseveldse- weg, onder de gemeente Aalten. door een personenauto gegrepen, met het gevolg, dat zij met zware inwendige kneuzingen en een hersenschudding naar het ziekenhuis te Winterswijk moest worden overgebracht. In de loop van de avond is zij overleden. Zij was moeder van twee kinderen. Bij het v versteken van de rijweg heeft zij vermoedelijk niet voldoende op het verkeer gelet, zodat zij door de uit Rot terdam afkomstige auto werd aange reden. Zetmeel uit sago-palmen? Dezer dagen wordt in het westen van Ned. Nieuw-Guinea een aanvang ge maakt met een reeks proefnemingen, welke voor de economische ontwikkeling van dit rijksdeel van groot belang kun nen zijn. Een stijfselfabriek in de Zaanstreek heeft n.l. op grond van een overeenkomst met het gouvernement van Ned. Nieuw-Guinea enige leden van haar personeel en machines gezonden naar Sorong om met deze plaats als basis de mogelijkheden te onderzoeken voor de winning van zetmeel uit sago palmen. Later zal eventueel worden overge gaan tot oprichting van een definitieve fabriek. Nederlander te Antwerpen gedood (Van onze Haagse redactie) Gisteravond is in het Stuyvenberg- gasthuis te Antwerpen op 72-jarige leeftijd overleden de heer A. G. van Daalen, directeur van de Glasfabriek Delft-Schiedam. De heer Van Daalen, die te Rijswijk woonde, werd in de Scheldestad door een 14-tonner aangereden en kreeg daarbij o.a. een schedelbasiisfractuur. Hij is zonder tot bewustzijn te zijn ge komen kort daarna in het ziekenhuis overleden. Geen overeenstemming pedalen aangedreven vinnen zijn tandartsen-fondsen kano kan voortstuwen. Het schijnt Volksgezondheid plaats vond tussen mi nister Suurhoff en vertegenwoordigers van de Ziekenfondsorganisaties en de Mij. tot Bevordering van de Tandheel kunde is over de gerezen geschilpunten nog geen overeenstemming bereikt. De besprekingen zullen worden voortgezet. functies, welke bij UmiiHever gewoonlijk door hen worden vervuld. Verschenen ls een door die Stictottog „Door de Eeuwen Trouw" uitgegeven bro chure „De militair-strategische positie van de Republiek Zuid-Molukken". Het boekje is geschreven door luit -admiraal C. E. L. Hel f rich. De stichting heeft ook uitgege ven de brochure „Wat w\) wil'len vein die Nederlandse regering". Vlootdag „Onze Vloot" te Vlissingen Ter gelegenheid van de De Ruü ter herdenking te Vlissingen en de daarbij te houden vlootschouw houdt de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" vandaag haar jaarlijkse vlootdag in de geboortestad van De Ruij ter. Men werd officieel ontvangen door het gemeentebestuur van Vlissingen, waar de burgemeester, mr. B. Kolff, o.m. zeide, dat het houden van een derge lijke vlootschouw een reeks lang ge koesterde Zeeuwse wens is, die nu bij de De Ruij terherdenking in vervulling ls gegaan. De voorzitter van „Onze Vloot", de heer G. Ritmeester, verklaarde dat de geweldige organisatie, die Vlissingen ten toon spreidt om de De Ruij terher denking volledig te doen slagen, aller bewondering afdwingt. Na afloop van deze ontvawgist ver enigde men zich aan boord van de krui ser „De Zeven Provinciën" voor een maaltijd, welke bestond uit de traditio nele snert. Hierna volgde een vaartocht over de Westerschelde. Verhoging omzetbelasting aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft vanmiddag de heer Lucas (KVP) zijn amendement om de helft van de verhoging van de vennootschapsbelasting later terug te betalen, ingetrokken. Het wetsontwerp tot verhoging van de vennootschapsbe lasting met 4% werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heren Weiter en Duynstee (KVP) en de SGP verzochten aantekening, dat zfj geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. Het wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelasting werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Alleen de communisten verzochten aantekening, dat zij geacht wilden wor den te hebben tegengestemd. ren reeds vroeger van de knip mogen doen. maar dan bepaalde waren nog niet mochten verkopen. De klanten moesten dan naderhand nog eens voor hun andere inkopen terugkomen. We vertelden ook. dat er overal in het land heftig tegen die nieuwe winkelwet werd geprotesteerd. In enkele steden en in ettelijke stre ken van West-Duitsland trok men zich bovendien helemaal niets aan van wat de dames en heren in de Bondsdag had den voorgeschreven. Daar deden de winkeliers precies wat ze zelf wilden. Een nogal zonderlinge situatie, die het prestige van Bonn niet bepaald ver hoogde. De Bondsdag ls nu teruggekrabbeld: de winkels mogen weer op maandag ochtend om zeven uur voor hun klanten open gaan. Maar de regeringen van de diverse deelstaten hebben het recht zelf met andere voorschriften in hun eigen gebied voor de dag te komen. VARIA FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen: Gallois-Dom. z.. Naarden; Boswijk-Rodel, z., Amsterdam. Bos- man-Ottenhuizen, d., Nijmegen. Getrouwd: jhr. F. Beelaerts v. Blok land en S. M. A. barones van Harden- broek van Lockhorst. Ixelles. Overleden: J. A. Beker. m. 68 Jr., Utrecht; A. R. Philipp-Andriesse, vr., Scheveningen; D. Blok. m.. 85 jr.. Voor burg; C. C. Heertjes, vr. 62 jr.. Rotter dam; P. M. A. Pott-Toxopeus. vr.. Oter- dum; S. A. van Messel, m., 61 jr., Alk maar. Met het marinevaartuig Protector zijn zes pinguins in Londen fangekomen. De dieren werden gevangen door een Britse poolexpeditie voor een die rentuin. De kapitein van het schip bracht verder achttien reageerbuis jes vol poolvlooien mee. die hij heeft verzameld voor zijn studie over pa rasieten in het hoge noorden. De pinguins hebben zich aan boord van het schip vermaakt door met kiezel stenen op zinken pdaten te spelen. Zij legden die steentjes bedacht zaam in figuren, veranderden die dan weer en waren zo uren zoet. En de bemanning maar extra- wachtjes kloppen om genoeg vis te vangen voor de kleine vraatzuchtige ex- poolbewoners. Van de vlooien had niemand last. BEURSOVERZICHT Goed prijshoudend Amsterdam, 4 juli. De wederom vastere stemming van Wallstreet heeft een duidelijke invloed op de koersen van de Internationale fondsen aan het Damrak, maar noch het publiek noch de arbitrage lieten vanmiddag veel belangstelling zien, zo dat het bleef bij een goed prijshou dende stemming zonder meer. De markt behield de gehele dag een zeer stil as- peot. Er kfwam bij dat Wallstreet we gens Independence Day gesloten blijft. Amsterdam zal het dus morgen zonder Amerikaanse koersen moeten doen en gezien het sterk van Amerika afhanke lijke karakter van onze markt liep men er nu reeds op vooruit dat er ook mor gen weinig te beleven zal zijn. Aku liet een eenheidskoers zien van 196. Phillips i bewoog zich Juist bover de 300, Unile ver lag rond 480. Kon. Olie circa f. 226 en K.L.M. circa f. 130. Scheepvaart was merendeels prijshoudend, alleen Van Nievelt Goudr-iaan was aan -de vaste kant. Cultuurfondsen wisten zich goed te handhaven, met name H.V.A. op 124 De handel in claim» Billiton werd voortgezet. Nadat gisteren een notering van f. 135 was tot stand gekomen werd vandaag een adviesprijs vernomen van f. 125. Staatsfondsen op vorig niveau. WISSELKOERSEN Amsterdam. 4 juli Londen 10.64% 10.6538, New York 3.82%—3.8234. Mon treal 4.011-1—4.013/4, Parijs 1.0852%— 1.08621,2, Brussel 7.5934—7.60%, Frank furt 91.13—91.18, Zürich 87.24—87.29, Zürich (vr. fr.) 89.31—89.36, Stockholm 73.5473.59, Kopenhagen 55,01%-55.06%, Oslo 53.28%53-33%, Milaan 61.17%— 61.22%, wenen 14.72—14.73. erg goed te gaan. maar of deze her schepping van een ver verleden op gang zal maken, is wel heel erg de vraag. Beurs van Amsterdam Donderdag 4 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 89% 89% Grootboek obl. 3% 87 Ned. '47 3% (3) 86% 86% 90% 9034 Ned '53 3% 89% 89,3, 89% 89^ 84% 84% 84 3 4 84 s/8 84% 84% 86% 86% Ned. '37 3 86% 86% 94y4 94% Investeringscert. 3 90A 90A Ned 62-64 3 90% 90% Cert NWS 90% Indië '37A 3 87 87% Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand. en Ind. B. 45% 44% Nat. Handelsbank 102% 102% Ned HandelmiJ 159% 15934 A.K.U 196% 196% v. Berkel's Patent (v) 20834 Calvé Delft eert. 36134 362% Kon Pap. v. Gelder 194 194% Hoogovens eert 312 312% Müller en Co. NJB. 373% 366% Ned Kabelfabr 289% 289 299% 302% Philips pref 159 160 Unilever 478% 48034 Wilton Feyenoord 248 248% Biliton 2de rubr. 262excl. 260 Dordtse Petr. gew. 1080 1078 Kon. Petr. (f.20.—) 226.00 226.60 idem (50 f. 20.—) 225.70 226.15 A'dam Rubber 75^ 75% Deli Mijen (Ver.) eva. 93« 93% H V.A 122% 122% 55 170 6334 63A Vorstenlanden 29 29 Holl Amerikaiyn 180% 179% Java China Paket 170 Kon N Stoom b 150% 149% Kon Paket Mij 156% 155% Stoomvaartmij Ned. 189% 188 Van Ommeren eert. 265% 265 Kon Rott Lloyd 172% 172% Ned Scheepv Unie 16434 164% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 <3%> 3 90 Den Haag 1937 1 3.. 95 Leiden 1947 92 R'dam '37 I-Hl 3% 90 90% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Premieleningen A'dam '33 3 104% 105 A'dam '51 2% 88% 88% A'dam '56 I 2% 81% 81 A'dam '56 II 2% 99% 99% Eindhoven '54 2% 81 Enschede '54 2% 80f| 80 Den Haag '52 I 2% 93 92 L idem II 2% 90% 90% L R'dam '52 I 2% 90% 90% idem II 2% 91% Utrecht '52 2% 94 93 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 202 203 H.B.U eert204 204% Rott Bank 168% 169 Twentsche Bank 173% 173 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 245 B 246 B Borneo Sum. H-M1J. 71% 71% Ned G. en 6p. Fabr. 171171 Kon. Ned. Grofsm. 103% Internatio 90 90 Rott. Droogdok Mij. 590 589 Tieleman en Dros I6V4 16% Ned. Mij. Walv.vrt. 61% 61 Spoorwegen Deli Spoorweg MiJ. 15% 15% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 36 36A Intern. Nickel105% 106 Anaconda 6Rf| 69% Bethlehem Steel 195 19534 Cities Service 69A 69% General Motors 42% 43V4 Kennecott110% 112 Republic Steel55% 56% Shell Oil 89 88% Union Pacific 30% Un. States Steel 69% 70 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref w.a idem Electrolas B 348 Holi Constructie Ing bur v Bouwnfjv Int. Kunststof! Ind Leidsche Wolspinn Slkkens Lakfabr '53 Ver Touwfabrleken Wernlnk's Betonm Van Wijk Textiel VK. S/7 61 70 70% 348 378 L 120 B 43 40 255 GB 256 424 424 173% 172% 81 81% 85 85GL

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9