DE RAADSELACHTIGE AZIATISCHE GRIEP KREEG IN EUROPA NOG GEEN KANS Belastingverhoging als middel tot bestedingsbeperking noodzakelijk Oranjeboom Mild karakter maakt iedere bezorgdheid ook bij een epidemie beslist overbodig WETENSCHAP IS WAAKZAAM „Wij mogen de lasten niet naar de toekomst verschuiven u. Ver. Staten bereid kernproeven voor 10 maanden op te schorten Amerika heeft schonekernhom 96ste jaargang Donderdag 4 juli 1957 Derde blad no. 29177 Dc vraag, of cn wanneer de Aziatische griep zich over Nederland zal verbreiden, kan niet bevredigend beantwoord worden. Ook in het algemeen valt er over de verspreiding van de Aziatische griep niets met zekerheid te zeggen, hoewel het waarschijnlijk is, dat zij zich over Europa en wellicht over de gehele wereld zal verspreiden. In Neder land is de toestand in geen enkel opzicht alarmerend. De mogelijkheid bestaat dat het in Europa en Amerika geïmporteerde virus „ergens" tot de winter blijft sluimeren. Want men acht de om standigheid dat een in Azië heersende influenza-epidemie ondanks een duidelijke verplaatsing van het virus, in andere delen van de wereld tot heden vrijwel is doodgelopen, uit epidemiologisch oogpunt even belangwekkend als onbegrijpelijk. Men zou een snelle verspreiding verwacht hebben. Maar ook rijst de vraag, waarom dit virus wel in Azië, waar het nu zomer is, voet aan de grond heeft gekregen en in Australië, waar het thans winter is, niet. Overigens hebben wij in onze streken in 1918 een zomerepidemie gehad, van de zgn. Spaanse griep. Deze influenza is echter voorzover bekend, in geen enkel opzicht te vergelijken met de Aziatische griep, die in tegenstelling met de Spaanse, een mild karakter draagt. Groot Leids aandeel De vragen die de ontwikkelingsgang van deze ziekte voor de overheid met zich brengt zijn dezer dagen uitvoerig besproken in de klinisch-bacteriologi- 6che, sub-commissie van de ministeriële commissie voor de Influenza-bestrijding, van welke commissie prof. dr. J. Mulder te Leiden onder andere deel uitmaakt. Voorts hebben onder leiding van de directeur-generaal van de volksgezond heid prof. dr. P. Muntendam, hoogleraar te Leiden, de voorzitter van de Gezond heidsraad. dr. J. Wester, de geneeskun dig hoofdinspecteur, dr. C. Banning en het hoofd van de afdeling bacteriologie en experimentele pathologie van het Nederlands Instituut voor Preventieve geneeskunde te Leiden, prof. dr. J. D. Verlinden, die tevens hoofd is van het door de Wereldgezondheidsorganisatie en door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aangewezen In- fluenzacentrum voor Nederland van de W.H.O. (World Health Organisation) zich met deze vragen bezig houden. Daarbij kwamen zij onder meer tot de genoemde conclusies. Verwondering Uit hun commentaar over de Aziati sche griep-uitbreiding blijkt verwon dering, dat de ziekte zich tot nu toe niet, of nauwelijks elders ter wereld heeft voorgedaan, dan in Zuid, Zuid- Oost en Oost-Azië en in Hongkong en Singapore, in welke steden zij in de tweede helft van april is begonnen. Eigenlijk was er alle reden te ver wachten dat de influenza zich snel zou verspreiden, omdat de ziekte voor kwam onder de bemanning en pas sagiers van vliegtuigen en schepen, die op weg waren naar andere delen van de wereld. Doch alleen in Australië heeft het op deze wijze geïmporteerde virus een locale epidemie in Victoria veroorzaakt, die tot nu toe niet verder is verspreid. Ook in Amerika zijn schepen met besmette per sonen aan boord gearriveerd maar ook daar is nog geen verspreiding gerappor teerd. Ook in Nederland geen epidemische verspreiding In Nederland hebben bemanning en passagiers van een uit Djakarta komend schip, waarop zich onderweg een in fluenza-epidemie heeft voorgedaan, geen aanleiding gegeven tot verspreiding van de ziekte. Evenmin is dit geschied bij een in 's-Gravenhage per vliegtuig uit Djakarta aangekomen met influenza besmette patiënte. Er zyn echter de laatste dagen enige ziektegevallen in ons land voorgekomen, die onder het beeld van een zeer lichte influenza verlopen en waarnaar een nader laboratoriumonderzoek wordt in gesteld. Vaccinatie van beperkte betekenis Niettemin houdt men rekening met de mogelijkheid van een komende influenza-epidemie, binnenkort, of in de winter. Ten aanzien nu, van de taak van de overheid inzake bevol kingsbescherming door vaccinatie, is de bacteriologisch-klinische sub-com missie voor de influenzabestrjjding unaniem tot de slotsom gekomen: „Wanneer de omstandigheden gunstig zijn, dat wil zeggen vaccinatie op de juiste tijd en met een vaccin van het juiste virustype, mag naar men hoopt, een redelijke kans op individuele be scherming, eventueel bij gevaccineerde groepen van personen enige daling van het ziektecjjfer, worden verwacht. Maar als bestrijdingsmiddel van een epidemie, heeft deze vaccinatie voor alsnog géén betekenis." „In een rapport, dat de commissie in 1953 betreffende de influenzabestrijding heeft samengesteld, en dat onder meer Nederlander wegens spionage in Dusseldorp veroordeeld In een te Dusseldorp gevoerd proces tegen drie mannen, onder wie de Ne derlander T. N., die ervan beschuldigd zjjn een bepaald type geweer van de NAVO aan belangstellenden in de Sov- jetrussische zone in handen te hebben willen spelen, heeft de openbare aankla ger gisteren requisitoir gehouden. Hij eiste tegen de Nederlander, wegens po ging tot landverraad, een gevangenis straf van tien maanden, tegen de twee andere beklaagden wegens voorberei ding van een landsverraderljjke hande ling resp. negen en vijf maanden. Ver der eiste hij tegen één hunner, wegens diens betrekkingen met de inlichtin gendienst van de Sovjetrussische zone. nog elf maanden gevangenisstraf, met dien verstande dat beide straffen ge combineerd worden tot dertien maan den. De aanklager beval aan de reeds in voorlopige doorgebrachte tijd in aan merking te nemen. De verdedigers bepleitten vrijspraak. Vrijdag a.8. uitspraak. de voor artsen bestemde adviezen en richtlijnen ten aanzien van de wijze van handelen bij een toekomstige influenza- epidemie bevat, is de commissie tot de zelfde conclusie gekomen. voor vaccinatie in aanmerking komen dan gezonde mensen. Hiervoor ligt de verantwoordelijkheid bij de individuele arts, die van mening kan zijn, dat be paalde van zijn patiënten, voor wie de influenza gevaren zou kunnen opleveren, voor vaccinatie in aanmerking komen. Aard, tijd en Koeveelheid Complicaties Inenting kan alleen geschieden met een specifiek van het nieuwe virustype bereid vaccin. Dit virustype is een variant van het influenza-A virus. Ver der moet de duur van de immuniteit, bereikt door vaccinatie, op niet veel langer dan een maand of twee worden geschat. In deze tijd neemt de graad van immuniteit af en de gevoeligheid voor besmetting toe. Ook is de bepaling van het juiste tijdsstip voor de vaccina tie een praktische onmogelijkheid, om dat het dient te gebeuren vlak vóór het uitbreken van een epidemie. In principe Is het tenslotte wel moge lijk een vaccin te bereiden tegen het Aziatische griep-verwekkende virus type, maar het is de vraag of er vol doende vaccin voor massa-inenting, en op tijd, verkrijgbaar zou zijn. Een vraag, die voor elk land ontkennend beantwoord moet worden. Om deze redenen is de commissie van mening, dat influenza zich niet leent voor een door de overheid georganiseerde en onder haar verantwoordelijkheid staande vaccinatie van de gehele be volking. Er zal naar worden gestreefd bepaalde groepen van personen die tijdens een epidemie onder bijzondere omstandig- ti heden moeten werken <b.v. artsen, zie- Voor de vrees dat de „Aziatische griep' kenhuispersoneelvoorkeur te verlenen thans in Nederland een verontrustende bij het verkrijgen van het vaccin. Boven- vorm heeft aangenomen, is dan ook geen dien zullen bepaalde patiënten eerder I aanleiding, aldus het Ministerie. Het gevaar van Influenza is voorna melijk gelegen in de kans. dat secun daire bacteriën een longontsteking kun nen veroorzaken, maar dank zij de mo derne antimicrobiële behandeling zijn de artsen op dit punt veel beter gewa pend dan in 1918. In de door de influen- zacommissie gegeven richtlijnen en ad viezen voor artsen is aan deze behande ling een grote plaats ingeruimd. Een slachtoffer In het Zuiderziekenhuis te Rotterdam is een 15-jarig meisje overleden. De mogelijkheid bestaat, dat zij lijdende was aan Aziatische griep, maar zeker is dit geenszins, aldus de directeur van de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst te Rotterdam. Deze voegde er aan toe, dat er z.i. vooralsnog geen reden tot bezorgdheid bestaat. Alarmerende berichten van W.H.O. onjuist Van ministeriële zijde is op grond van alarmerende berichten van de Wereld gezondheids Organisatie te Genève over de toestand in Nederland een diepgaand onderzoek ingesteld. Naar aanleiding daarvan kunnen de genoemde berichten met nadruk worden tegengesproken. Financiële toestand slechter dan ooit! Minister Hofstra is uiterst bezorgd (Van onze parlementaire redacteur) In het kader van de bestedingsbeperking wil de regering de vennoot schapsbelasting tijdelijk, tot 1 januari 1959, verhogen met vier procent. Dat verzwaart de lasten van het bedrijfsleven met in totaal 100 miljoen gulden. Dat bedrag wil de KVP niet zomaar in de schatkist laten ver dwijnen. Daarom diende de heer Lucas gisteren in de Tweede Kamer een amendement in met de strekking de helft van de verhoging van de vennootschapsbelasting binnen tien jaar terug te betalen op een moment, wanneer in het belang van de werkgelegenheid de bestedin gen weer moeten worden geprikkeld. Van de andere partijen steunde alleen de heer Van Dis (SGP) het amendement. Minister Hofstra wilde van de gedachte van de heer Lucas niets weten en verwacht mag worden, dat de verhoging van de vennootschapsbelasting van daag wordt aangenomen overeenkomstig het regeringsvoorstel. Het amendement-Lucas zou neerko men op een nieuwe blokkering en daar wilde de heer Van de Wetering <CHU> niet van weten. Het bezwaar van de heer Van Eijsden (AR) tegen het amendement was. dat het onbillijk zou zijn. want de N.V.'s zouden een deel van de belastingverhoging terugbetaald krij gen. maar niet de burgers, die meer be lasting zullen moeten betalen via een verhoging van de omzetbelasting. Het amendement Lucas zou volgens de heer Van Leeuwen (VVD) niet in het belang zijn van de N.V.'s, want misschien tien jaren lang zouden ministers van Finan ciën verlaging van de vennootschaps belasting kunnen tegenhouden met het argument, dat er nog zoveel moet wor den terugbetaald. De blokkering zou de verwezenlijking van allerlei wensen op belastinggebied in de weg staan. Het plan-Lucas zou tot gevolg hebben, dat de staatsschuld stijgt, zei de heer Von deling (PvdA), hetgeen ertoe zou leiden, dat in de toekomst de belastingen moe ten worden verhoogd. Men verschuift dan de moeilijkheden van vandaag naar morgen. Bovendien zouden de N.V.'s niet armer worden en dus niet minder besteden, want de kredietwaardigheid zou niet worden aangetast en zij zouden dus voor investeringen kunnen lenen. Alleen de heer Weiter (KVP) wilde nog verder gaan dan de heer Lucas en te zijner tijd de totale verhoging van de vennootschapsbelasting terugbetalen. Groot begrotingstekort Minister Hofstra voerde aan, dat er geen enkele zekerheid bestaat, dat te zijner tijd het geld er zal zijn om terug te betalen. „Ik vind het niet geoorloofd", aldus de minister, „de lasten van het heden af te wen telen op onze opvolgers. Wij hebben het geld thans nodig om in onze huidige behoeften te voorzien.". Het tekort op de begroting 1957 is zo groot, dat alleen al om die reden belastingverhoging nodig is. We hebben de top bereikt van ivat het Rijk bij de Nederlandsche Bank kan lenen. De financiële toestand is slechter dan hij ooit is geweest. De uitkomsten van 1956 zijn een paar honderd miljoen slechter dan was geraamd. Deze lijn naar de diepte heeft zich in 1957 voortgezet, zodat aan een gedeeltelijk inflatoire fi nanciering niet valt te ontkomen. Dat is een reden temeer om te stre ven naar gezond geld. Wij staan in de komende jaren voor een aantal grote nieuwe uitgaven. Voor het onderwijs valt de jaarlijkse toene ming van de jaarlijkse uitgaven niet met honderd miljoen te stoppen. De Delta-werken zullen op den duur 150 miljoen per jaar vergen. De bouw van wegen, bruggen, tunnels zal honderden miljoenen eisen. De Euromarkt kost ons honderd miljoen per jaar. Over twee jaren moet er honderd miljoen zijn voor de uitbetaling van de geblokkeerde eige- naarslasten in de landbouw, terwijl dan juist de belastingverhogingen aflopen. Al met al is er geen reden om aan te nemen, aldus minister Hofstra, dat op lange termijn het geld er wel zal zijn. De mens is van nature geneigd te veronderstellen, dat de tijd de moeilijk heden wel zal oplossen. Maar we moe ten de moed hebben nu op te brengen wat we moeten uitgeven. We moeten niet de toekomst opofferen voor een voordeel op korte termijn". Tegen het amendement-Lucas had minister Hofstra aldus overwegende be zwaren. Het debat erover wordt vandaag voort gezet. „Met geld gesmeten"! Bijna algemeen was er geklaagd over de hoge en stijgende staatsuitgaven. De stijging bedraagt in twee jaar 21 1, zei de heer Lucas (KVP) ..Er is met overheidsgeld gesmeten", fulmineerde de heer Van Dis (SGP). Er zijn te veel onnodige staatsuitgaven, klaagde de heer Van de Wetering (CHU). Is het maximum van de staatsuitgaven al be reikt? vroeg de heer Van Eijsden (AR). „De stijging van de staatsuitgaven vloeit voort uit het regeringsbeleid dat men niet ineens kan ombuigen", ant woordde minister Hofstra. Gisteravond heeft de Zuidafri- kaanse minister van Arbeid en Openbare Werken .senator jan de Klerk, die een vierdaags bezoek aan ons land brengt, in Den Haag een persconferentie gehouden. Links de minister,, rechts de am bassadeur van Zuid-Afrika. de heer T. E. Geldenhuyt, Goudgeel Oranjeboom Pilsener onweerstaanbaar voor mensen met „smaak"! Oranjeboom brouwt inderdaad een onweer staanbaar glas Pilsener voor U, goudgeel met een royale manchet romig schuim, waarin U kunt happen. Goed brouwen is een kunst, een kunst die d' Oranjeboom sinds 1671 betracht én met succes! Het verrukkelijke Pilsener is één van de drie voortreffelijke bieren waar aan d' Oranjeboom zijn faam te danken heeft. Oud-Bruin, het iets zoetere bier met z'n iets lager alc. gehalte én niet te vergeten, het meer dan voortreffelijke Super Pilsnert Proef ze en overtuig U zelf! super pilsner - pilsener - oud bruin «ind» 1671 BESTEL 0RANIE800M EN LEI OP DAT U HET OOK KRIJGT Eisenhower op persconferentie Amerika blijft bij zijn aanbod om de kernproeven voor tien maanden op te schorten als onderdeel van de eerste ontwapeningsfase. „Er moest voldoende controle zijn, eerlijkheid aan beide zijden en de afspraak dat in de toekomst de produktie van kernwapens geheel zou worden ge staakt", verzuchtte president Eisenhower gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Tevoren had hij reeds gezegd, dat hij alle landen ter wereld zal uitnodigen instrumenten te sturen voor het meten van de radioactieve neerslag, als Amerika weer een proef met een kernwapen zou nemen. Op die wijze konden andere landen de Amerikaanse ver klaring, dat men de ontwikkeling van „absoluut schone" kernbom dus zonder radioactieve neerslag nadert, toetsen. Meer uranium voor vredesdoeleinden Volgens Eisenhower zijn de Ame rikaanse geleerden niet van plan hun ontdekkingen voor zich te hou den. Zodra zij in hun opzet geslaagd De verhoging van de Indische pen sioenen is toegezegd. Daaraan kan men zich thans toch niet onttrekken? De verhoging van de lonen en salarissen zijn eveneens een uitvloeisel van het regeringsbeleid. Bezuinigingen kan men tot stand brengen met het domme pot lood. maar ook met zorg en beleid. In het laatste geval moet men allerlei uit gaven tegen elkaar afwegen. Als men tien miljoen wil bezuinigen, kan men alle kunstsubsidies afschaffen of 6V2 ki lometer autoweg niet aanleggen. Men kan de uitgaven voor gezinshulp en jeugdvorming stopzetten of tien kilome ter dijk van de Markerwaard achterwe ge laten. Dat vereist zorgvuldige over weging. die beter tot conclusies kan lei den bij het vaststellen van de begroting voor 1958. Dat betekent niet uitstel van een jaar. want er wordt reeds voortdu rend gelet op het achterwege laten van uitgaven. Opl augustus meer, omzetbelasting In het kader van de bestedingsbeper king wil de regering ook de omzetbelas ting met ingang van 1 augustus a.s. ver hogen door de volgende maatregelen: verhoging van hef tussentarief van 8 tot 10 rrverhoging van het weeldeta- rief van 15 tot 18 '~c, rangschikking van bier en radio- en televisie-toestellen on der het tussentarief van 10 rang schikking van nieuwe handen voor per sonenauto's en motorrijwielen onder het tarief van 15 °!c. In totaal wordt een hogere opbrengst van de omzetbelasting verwacht van 24 miljoen gulden. Tegen allerlei consequenties van de voorgestelde verhogingen opperde men gisteren in de Tweede Kamer bezwaren, vooral tegen de plaatsing van de foto branche in het weeldetarief van 18 Die verhoging van het weeldetarief brengt drie miljoen gulden op. ..Daar voor schaadt men vooral het kleine am bacht". merkte de heer Van Leeuwen (VVD) op. Als men nu het tarief ver hoogde voor de grote Amerikaanse au to's. waarin de ministers rijden, zou men inderdaad kunnen spreken van luxe. De verhoging van de omzetbelasting op bier noemde de heer Van de Wete ring (CHU) in strijd met een toezeg ging van regeringszijde. Van de hogere belasting op nieuwe autobanden vreesde hij nadeel voor de veiligheid van het verkeer. zijn, zullen zij direct hun kennis be treffende het vervaardigen van „schone" bommen ook aan de Sovjet Unie mededelen. Overigens hadden de geleerden, aldus Eisenhower, ge sproken over apparaten, die niet noodzakelijkerwijs bommen behoef den te zijn. En 'n dergelijk „schoon apparaat" zou veel nut kunnen heb ben voor vredesdoeleinden. De Amerikaanse president deelde voorts nog mede. dat de Ver. Staten de hoeveelheid Uranium-235, die zij voor vreedzaam gebruik van atoomenergie in binnen- en buitenland beschikbaar stellen, van ruim 40.000 kg tot 100.000 kg zullen verhogen. De waarde van zo'n 100.000 kg is ongeveer 1.700 miljoen dol lar. De uranium-235 zal gelijkelijk tus sen binnen- en buitenlandse gebruikers worden verdeeld. Inmiddels heeft de Amerikaanse af gevaardigde in de subcommissie voor ontwapening. Harold Stassen. zich te gen het Russische voorstel verklaard om een vertegenwoordiger van India te ho ren. Hij achtte het tijdstip nog niet geschikt voor zoiets. Trouwens ook Nehroe heeft zich tegen deze suggestie verklaard. Volgens hem nemen er al te veel mensen aan het ontwapeningsover- leg deel. Ook heeft de Russische verte genwoordiger Zorin voorgesteld het vraagstuk van het staken der proefne mingen met kernwapens los te maken van de andere ontwapeningsproblemen. Tienduizenden kuikens dood aangekomen Aan de hitte bezweken Tienduizenden kuikens uit Nederland zijn dood in Milaan aangekomen. Zij zijn van de hitte bezweken. De Itali aanse Vereniging voor Dierenbescher ming heeft aanbevolen, dat de dieren in grotere en beter gefentileerde kratten worden verstuurd. In een tijd, waarin de uitgaven moe ten worden afgeremd vond minister Hofstra verhoging van belasting op niet noodzakelijke artikelen zeker recht vaardig. Ten aanzien van de foto-bran che onderschat de minister de fraudu leuze invoer niet. maar een verhoging van 3 omzetbelasting kan daarop niet van invloed zijn. De verhoging van de omzetbelasting op nieuwe autobanden is van zo geringe betekenis, dat niet be hoeft te worden gevreesd, dat daardoor het verkeer onveilig zal worden. Vandaag wordt over de verhoging van de omzetbelasting beslist. Het wetsont werp tot aanpassing van de personele belasting bij de huurverhoging, welke aanpassing toch nog 7 miljoen gulden meer voor de schatkist zal opleveren, werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5