Concours Chr. Zangverenigingen Ming „Leiden en Omstreken" M.S.G. reikt diploma's uit Voorzitter Goedhart - Zang op hoger peil - gehuldigd SCHUVEL's CITROEN Kenners kopen hun rokertje bij WALENKAMP Bevorderingen Gem. HBS 96ste jaargang Donderdag 4 juli 1957 Tweede blad no. 29177 Er komt een schetsplan voor nieuwe school In de foyer van de Stadsgehoorzaal W. H. Brouwer; J. Budding; W. Croese; vond gisteravond de diploma-uitrei king plaats van het Kon. Genoot schap „Mathesis Scientiarum Genitrix" te Leiden. Alvorens de voorzitter van M.S.G., ir. M. C. de Jong, de resultaten bekend maakte, gaf hij een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen cursus jaar. Hierbij deelde spreker mede, dat de avondcursussen, die sinds 20 jaar be perkt waren tot 10 maanden, met in gang van de nieuwe cursus weer her steld zijn tot een jaarcursus. In verband met de slechte huisves ting van de school is thans aan een architectenbureau opdracht gegeven tot het maken van een schetsontwerp voor een nieuw gebouw. Dank bracht spreker aan de heer A. N. Zekveld, die in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd, de school gaat verlaten. Sinds 1927 heeft de heer Zekveld M. S. G. als leer kracht gediend. Woorden van dank richtte ir. De Jong voorts tot dr. Ver loop, die thans een werkkring elders heeft aanvaard. De U.T.S., welke langzamerhand meer bekendheid verkrijgt, groeit langzaam. Een afdeling voor bouwkunde kan we gens plaatsgebrek niet worden geopend, én moet wachten op het nieuwe gebouw. Aan het eindexamen namen deel 20 kandidaten van de werktuigkundige af deling en 8 kandidaten van de elektro technische afdeling. Voor de werktuigk. afd. slaagden 16 kandidaten en van de elektr. afd. slaagden 8 kandidaten. De toeloop tot de avondschool is zeer groot. Bij de aanvang van de cursus was het aantal leerlingen voor het L.N.O. 212 en voor het U.L.N.O. 384. De resultaten van het onderwijs zijn de volgende: Eindexamens: 5a. Werktuigbouwkunde 82 kandidaten, afgewezen 27; 5b. Bouw kunde 33 kandidaten, afgewezen 14. Ver volgcursussen: Bouwkunde 9 kandida ten, afgewezen 1; Elektrotechniek 13 kandidaten, afgewezen 5 en Werktuig bouwkunde 16 kandidaten, afgewezen 2. Het deed spreker genoegen, dat de leerlingenvereniging, de V.V.M. zich in een grote bloei mag verheugen. Het aan tal leden bedraagt thans 467. Nadat ir. De Jong gewezen had op de betekenis van de vervolgcursussen de techniek staat niet stil ging hij over tot de uitreiking van de diploma's, waaraan hij een hartelijk woord van ge lukwens paarde. DE GESLAAGDEN De volgende leerlingen behaalden het diploma 5-jarige cursus Afdeling Bouw kunde: A. Arbouw; P. Balkenende, Lisse; A. I. Deutekom, Voorhout; J. W. M. den Dubbelden, Oegstgeest; L. G. J. Hoogen- boom, Roelofarendsveen; P. G. Kooy- man; L. Korbee, Noordwijk; P. Kranen burg, Noordwijk; L. K. v. d. Lee, Lisse; L. Th. Meiman; G. v. d. Mey, Rijnsburg; F. J. W. Mugge; J. C. v. Osnabrugge, Voorschoten; P. de Pater, Waddinxveen; J. J. M. Remmerswaal, Leidschendam; G. v. Rijn, Katwijk; M. Terhorst, Wou- brugge; G. v. Veen, Boskoop; Th. W. Walraven. Afgewezen 13; teruggetrok ken 1. Diploma 5-jarige cursus afdeling Werktuigbouwkunde: J. Aldenkamp; P. G. Arts; J. Bakker; P. C. Blonk; G. F. Boogaard, Ter Aar; K. Bot; J. A. v. d. Bovenkamp, Barneveld; G. H. J. de Bresser, 's-Hertogenbosch; A. H. Buys. Leiden; A. Crama; M. Doeland, Alphen a'd Rijn; J. v. Duin, Noordwijk: L. van Es; J. G. de Graaf. Zoeterwoude; J. A. de Haas; S. Hamerling; P. H. Hogewo- ning, Oegstgeest; C. M. Hoogduin; J. E. Hoogervorst, Leiderdorp; J. v. Iterson; W. v. Iterson; P. Th. Kea, Amsterdam; J. A. H. H. v. Kesteren; J. Klarenberg; A. J. Korbee, Noordwijk; C. P. Korte- kaas, Lisse (met lof); A. Kroon; R. v. d. Laan, Leidschendam; J. G. F. Lake- man, Voorhout; N. J. Langezaal; N. v. d. Linden; J. E. L. van Meegen; T. Mey- vogel. Katwijk; W. Moraal, Leiderdorp; A. J. Nachtegeller; J. Overduin, Voor schoten; J. D. Pieron, Haarlem; J.Pos- tema, Elburg; H. W. Rietbergen; P. J. Schmal, Wassenaar; J. Sinteur; A. N. Sijtsma; W. v. Tol; J. v. Veen, Deven ter: W. B. A. N. Veenman; G. Veenstra, Dronrijp; J. Vink, Noordwijk; J. G. v. Vliet, Den Haag; J. A. F. van der Vlugt; H. H. Vodegel; H. Vos, Zwammerdam; J. A. v. d. Wel, Wassenaar; J. Wesselius; J. Zandhuis, Wilp; N. Zwanenburg, Kat wijk. Afgewezen 25; niet opgekomen 2. Diploma Vervolgcursus afdeling Bouw kunde: J. J. v. Blijswijk, Den Haag; H. A. Bonte, Leiden (met lof)D. van Geest, Zwammerdam; G. Haasnoot, Katwijk; J. Henzen; J. C. van Klink, Zoeterwoude; A. Laterveer (met lof); W. de Uyter, Alphen a/d Rtfn. Afgewe zen 1. Diploma Vervolgcursus afdeling Elek trotechniek: C. J. J. Boon; K. B. Brus- saard, Groot Ammers; A. Bussemaker, Den Haag; P. J. M. van Gestel, Bavel; J. J. van Giezen; M. J. J. Griffioen (met lof); J. W. W. C. v. d. Linden, Oost- voome; A. J. G. Verbraeken, Eygels- hoven. Afgewezen 4; teruggetrokken 1. Diploma Vervolgcursus afdeling Werk tuigbouwkunde: N. A. H. Gordijn; J. v. Haaf ten; A. W. M. de Jong, Oude We tering; J. v. d. Kaay; J. Keyzer (met lof); L. G. Landkroon; D. Laterveer; J. van Rijn; A. van Rijnswou; H. C. W. Schildt, Waddinxveen; A. W. van Vrees wijk, Den Haag; H. J. Wolken, Leimui- den; J. van 't Zelfde; W. Zwanenburg. Afgewezen 2. BEVORDERINGEN De resultaten van de leerlingen van de Avondnijverheidsschool v/h Kon. Gen. M.S.G. waren als volgt: - -Bevorderd van de le naar de 2e klasse: H. Aartse, Noordwijk; J. S. Crama; S. K. R. v. Egmond; J. A. de Haas; L. J. Hazenoot, Noordwijk; E. K. Lichten berg; J. A. Schild, Noordwijk; F. B. Schouten, Ter Aar; G. Schraa; A. N. v. d. Voort, Zoeterwoude; P. Vriesekoop; H. Wallaart. Afgewezen 2. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: J. H. v. Baaren; J. Batelaan, Hazers- woude; H. W. Beutick, Hillegom; J. Bleyenberg. Alphen a/d Rijn; J. D. Boesveld, Voorschoten; J. H. Boshuizen; BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Krijn. zn. van H. Schoonderwoerd en Ij. Donk; Ronald, zn. van L. Mekel en S. C. Hendriks: Marianne, dr. van A. van Polanen en S. Paap; Thomas, zn. van A. J. van der Meij en J. S. Voorzaat; Corne lls z. van J. Nieboer en A. M. Jansen; Clara Maria, dr. van J. Snatersen en G. Glesesteijn; Adriaan Johannes, zn. van C. D. Arbouw en A. W. de Vrueh; Ludovi- ous Johannes Francisous, zr). van H. C. W. Bijl en W. van Leeuwen. OVERLEDEN. G. E. Delfos. 67 j. .huisvr. van I. Kop- Eesohaar; J. Elijzen, 28 j., man; P. J. M. anser. 70 J., huisvr. van K. de Jeu; H. M. van der Laan, 8 maanden, zoon. J. H. Deegenaars, Hazerswoude; A. J. J. v. Deursen; J. Dirkse; N. v. Duin, Noordwijk; B. J. Erades; V. Gerritsma, Voorschoten; A. P. v. Ginkel; M. Gres- sie; C. Hakemulder; J. Heemskerk; D. Heemskerk, Noordwijk; D. H. Hilgeman, Wassenaar; W. F. Hoogerdijk, Oegstgeest N. A. Huigsloot, Roelofarendsveen; P. J. J. de Jeu, Oude Wetering; A. C. F. Kamp, Zaandam; P. v. Kampen, Voor schoten; J. Kesseboom; J. N. Ket; S. Kooistra, Wassenaar; R. A. V. v. d. Lans, Lisse; J. N. v. Leeuwen, Zoeterwoude; G. W. v. d. Meer, Woubrugg; K. C. v. d. Meer; P. J. Melet; A. W. H. Meys; C. H. Middelkoop; A. J. Möhlmann, Sassen - heim; C. de Mol, Katwijk; N. J. v. d. Niet, Noordwijk; J. C. Nottelman, Bode graven; J. E. A. v. d. Plas, Wassenaar; J. F. v .d. Ploeg, Voorhout; E. W. v. Prebu, Voorhout: A. Regeer; J. C. Rem merswaal. Wassenaar; B. Remmerswaal, Leidschendam: J. D. Roest, Warmond; J. v. Rooy; J. P. v. Rijn, Woubrugge; H. Schenk; J. J. v. Schie, Oegstgeest; A. Schipper; N. A. Schouten, Roelof arendsveen; B. H. Schulte, Voorhout; J. Steenvoorde, Noordwijk; H. J. A. van Veen, Zoeterwoude; F. L. J. Verberg; C. F. Verkade, Alphen a/d Rijn; H. A. v. d. Voort; J M.. Q. v .d. Voort, Sas- senheim; J. C. Vos. Katwijk; J. Weber; A. v .d. Werf. Voorschoten; R. v. Werk hoven, Oegstgeest; H. L. v. d. Willik, Sassenheim; A. H. v. Winsen, Warmond; C. Wuyster; J. J. Zwetsloot, Sassenheim. Afgewezen 6. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse (afdeling Werktuigbouwkunde)A. Ab- spoel; H. P. W. aBnk. Hoogmade; J. C. Bekker; G. N. v. d. Berg, Voorschoten; A. J. Bergman. Wassenaar; J. W. Boo- gert, Voorhout; M. T. Bos, Driebergen: Th. A. v. d. Broek; P. J. v. d. Burg; F. J. Busman, Haarlem; F. D. Busser; M. Cohen, Oegstgeest; H. Cools, Hazers woude; P. J. M. Develing; Ch. F. Die mei; F. Dorlandt, Leiderdorp; A. v. Duyn; C. J. v. Echk, Den Haag; P. v. Egeraat. Katwijk: C. v. d. Ent, Alphen a/d Rijn: A. Fasseur; P. Glasbergen, Oegstgeest; E. J. Groenewegen; H. Groot Voorberg; J. F. ten Have; K. Hollander. Oegstgeest; H. J. H. v. d. Hulst. Was senaar: J. Jansen; R. Kroek: A. A. Janssen; J. A. Jansen: C. J. v Klink, Zoeterwoude: C. Leynse. Alphen a/d Rijn; A. H. A. v. d. Meer, Rijpwetering; P. J. Molenkamp, Oegstgeest: W. F. Paalman: H. G. J. Pieters, Den Haag; A. A. Rodenburg. Leiderdorp: C. D. Roe- landse; D. Roest; L. W. Telgen. Leider dorp; A. J. Truyers; W. J. van Venrooy, Voorburg; J. J. Versluis, Alphen a/d Rijn; J. A. M. Vissers; L. L. de Visser, Alphen a/d Rijn; L. H. v. d. Voet: D. R. Vroom: A. v .d. Waals; H. Wakka; G. v. Walbeek: Th. J. B. Wand, Oegst geest; A. Weissenbach, Zwammerdam; P. J. Wetselaar; M. H. Zandbergen; Sch. Zeilstra. Afgewezen 21. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse (afdeling Bouwkunde): J. J. v. Atten; A. Baars, Wassenaar: N. M. v. d. Berg, Katwijk; D. Byleveld, Koudekerk; Ch. F. J. Devilee; B. J. Disseldorp, Hoog made: H. J. Hamer, Alphen a'd Rijn; R. Hoek: P. Laros, Noordwijkerhout; C. M. Meyer, Voorschoten: R. J. Pree- nen; G. P. v. d. Schrier, Oegstgeest; H. J. Sieval: J. Taverne; J. Turken. Alphen a/d Rijn; F. Verbiest; G. Wagemaker. Afgewezen 9. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse (afdeling Werktuigbouwkunde)B. G. M. Aalders; A. v. Alewijk; A. van Ark; H. Baaren, Den Haag; C. P. Bakker, Warmond; A. Bastiaan; P. H. M. van Berge Henegouwen, Leiderdorp; A. v. Berk; R. J. Bei-keljon, Den Haag: A. P. v. d. Boogaart, Amsterdam; J. A. de Croon; G. C. v. Diest; J. Doesburg La- nooy; J. ten Donkelaar, Rijnsburg; C. v. Driel, Hazerswoude; G. A. v. Giezen; J. H. F. Grondel; W. de Groote, Bos koop; A. Hartman, Hazerswoude; G. N. Hermans. Noordwijk; J. G. J. Hilgersom Stompwijk; A. v. Hofe; F. v. Houten: B. Hurenkamp; A. P. M. de Jong, Leider dorp; A. J. M. v. d. Kaay; W. L. v. Kamp; A. J. v. d. Kamp, Dordrecht; H. J. Kerkvliet; J. Kooien; F. J. S. W. Kör- ner, Amersfoort; J. P. Kortekaas, Sas senheim; J. J. Kwestro; A. v. Leeuwen; W. v. Moeger; B. v. d. Meer; B. v. d. Meygaarden; H. J. F. W. Mol, Wasse naar; N. Mooy, Alphen a/d Rijn; G. L. Muyzer; J. E. Nelemans, Den Haag; G. C. Neuteboom; J. A. A. Nobel, Drieber gen; J. Penseel; H. Petersen; K. H. v. d. Plas, Katwijk; L. v. d. Plas, Katwijk; P. G. J. Rietveld, Zoeterwoude; B. E. Rodenburg, Voorschoten; F. A. van Rooyen; A. C. Ruygrok, Spaarndam: J. de Ruyter, Oegstgeest; H. J. M. Schoon derwoerd, Hazerswoude; J. F. L. Schou ten, Lisse; E. R. Schultz; J. F. Snik; J. G. v. d. Spek, Oegstgeest; W. Star, Noordwijk; J. A. v. d. Steen; G. J. Stem mer; J. v. Teylingen; T. Vaalburg,Nieuw Vennep; F. H. Velzel; J. A. M. van Vel- zen, Roelofarendsveen; P. J. Vqpkuil, Oegstgeest; P. J. M. Vreeburg; J. v. d. Waals; H. v .d. Wagt, Sassenheim; J. Th. Welling; Th. H. v. d. Werff, Utrecht; J. v. Westbroek: I. Willemse, Delft; A. Zuyderduin, Voorschoten. Afgewezen 17. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse (afdeling Bouwkunde): M. Barkema; A. Beelen; A. v. Doorn, Boskoop; C. Bij een zilveren jubileum Vele zanguren op een lome, zware dag Het bestuurs-erelid H. J. Renee heeft op een moment in de avond, toen be stuur en jury op het podium bijeen waren, de voorzitter, G. Goedhart, gehul digd als stimulerende kracht van de Ring van Chr. Zangverenigingen „Leiden en Omstreken", waarvan hij 35 jaar de leiding draagt. Maar dit was tevens verbonden met een concoursjubileum. En gisteren stond Goedhart ook voor de 25ste maal aan het hoofd van een Ringconcours! Het wapen waarmee deze functionaris pleegt te regeren is een verbluffende Duyndam, Noordwijk; J. Filippo; M. P. i eenvoud, wars van omhaal. Vijf woorden keren immer terug als de gerepeteer- ter Haar; Chr. v .d. Hart; C. J. v. d. de slag op een aambeeld, die al treffende een ijzer smeedt en vorm geeft: „de Kooy. Boskoop; G._F. v. d. Linden, Lisse; j zang op hoger peil!" De heer Goedhart, wiens wijs en vaderlijk vermaan een originele kracht bezit, achtte zich te zeer opgehemeld en wilde zich slechts zien in de dankbaarheid voor „het geweldig stuk cultuur", dat hij heeft mogen dienen. B. Momberg; J. B. Nagtegaal, Leider dorp; D. van Rijn, Katwijk; M. H. Ver meulen. Boskoop; A. Vermond; J. de Vogel; J. J. de Witt, Leiderdorp. Afge wezen 3. Vervolgcursus Bouwkunde: Bevorderd van le naar 2e klasse: C. Anholts, Oegstgeest: M. v. Apeldoorn; G. A. Bouwmeester, Noordwijkerhout; A. M. Juffermans; J. Kop; B. Kuyt, Valken burg: C. J. M. Mosseveld, Lisse; A. Nek, Oegstgeest; A. v. d. Putten; P. M. Schel vis. Noordwijk; W. F. Taffijn. Afgewe zen geen. Vervolgcursus afdeling Elektrotech niek. Bevorderd van le naar 2e klasse: C. L. Alting; O. H. Bangma, Meppel; J. C. Bevelander; P. C. Bloot, Katwijk; B. J. Hartogsveld, Zeist; K. Kegel, Wage- ningen; D. A. Klarenberg, Schipluiden; C. R. v. d. Laan; L. C. Peters; Th. J. van Rooyen; Th. van Rijnswou, Voor burg; P C. Vink. Oegstgeest; J. H. v. d. Vos; D. W. Wijkmans. Afgewezen 7. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: J. R. Arkeveld: R. D. v. Bladeren, Haar lem; J. v. d. Broek: J. v. Doorn, Was senaar: C. van Duin, Noordwijk; J. A. M. Hakkaart; C. Hoogeboom, Leider dorp: Th. Horz. Oegstgeest; H. Kindt; A. Meier, Rhenen; J. v. Meulebrouck, Heerlen; A. Naves; S. Oostenga, Wage- ningen; J. Turenhout; W. M. de Vrind; H. Windhorst. Alphen a/d Rijn. Afge wezen 7. Vervolgcursus afdeling Werktuigbouw kunde. Bevorderd van le naar 2e klasse: J. F. Baaten; P. W. Dool, Leiden; J. Gordijn, Sassenheim; J. J. Kaizer: G. Keuning; A. Koek, Lisse; J. D. H. Kra nenburg; J. F. Landesbergen; C. Riet man; M. Roosenschoon, Wassenaar; M. Segijn; N. Sporre, Gouda; J van Veen; W. de Vries, Alphen a/d Rijn. Afgewe zen 2. Voorwaardelijk bevorderd 1. Bevorderd van 2e naar 3e klasse: H. v. d. eBrg; J. H. Bouhuis, Noordwijk; F. H. Bouter. Zuidwolde; J. W. Carree; J. de Groot: R. D. Jansen, Oegstgeest; B. L. A. v. Kesteren; P. J. Kwestro: W. J. den Ouden, Woubrugge; A. Ouwehand, Voorschoten; J. Pluimgraaff, Katwijk: A. Smit: H. Smit 1; H. Smit 2; P. C. v. Teylingen; J. Verlind: A. Vermeer. Afgewezen 1. Voorwaardelijk bevorderd 1. GEDIPLOMEERDEN U.T.S. Aan de volgende leerlingen van de Uitgebreid Technische School, die het praktijkjaar tot tevredenheid hebben volbracht is het diploma uitgereikt: Afd. Werktuigbouwkunde: L. Duive- steyn, Voorschoten; J. C. Bekkering; J. Bloem, Noordwijk: P. W. Dool: J. Gor dijn, Sassenheim; C. v .d. Heiden, Sas senheim; G. Keuning; G. H. A. Meyer, Den Haag; H. G. Runhaar; M. W. Smit, Voorschoten; A. Chr. Tieleman. Nieuw Vennep; W. Verhoogt, Voorschoten. Afdeling Elektrotechniek: J. W. v. d. Broek; Th. H. H. H. Horz, Oegstgeest; J. v. Treuren. „Stuk cultuur"Dit is zich burge meester jhr. mr. Van Kinschot, voorzit ter van het ere-comité afdoende bewust, die met zijn bijzondere wensen het con cours in de Stadszaal opende. En ook onze wethouder de heer Van Schaik, die wij als aanwezige opmerkten. Een con cours waarvoor 32 koren inschreven! Deze ruime deelneming betekende een tijdsverloop van vele, vele uren, op een lome zware dag, die van voorzitter, jury, concours-secretarissen en andere organi satoren zeer veel zou vergen. De jury bestond uit de heren Hendrik Altink, voorzitter, Gerard Boedijn en Simon Terpstra. Deze klasseerden met puntental 348 „Crescendo" van Dirks- horn het hoogst. Daaruit volgt, dat nie- Ringvoorzitter Gerrit Goedhart wordt met bloemen gehuldigd. Foto L.D./v. Vliet mand een prijs IA behaalde, waarvoor 360 punten vereist zijn. Zoals men weet is beneden 300 tweede prijs en boven 300 een prijs 1B. Dirkshorn, onder K. Wagenaar, bewees een bekwaam koor te zijn, dat het noten blad in de hand missen kan, een koor onbetwistbaar gelukkig wanneer het in de bedwongen klankkracht blijft. Maar bij klankopstuwing kwam de egalisatie toch wel te opvallend in het gedrang, vooral in de damesrijen. Deze jury-uit spraak hadden we dan ook niet ver wacht. St.-Pancras behaalde, eveneens onder DUBBEL GESTOOKTE NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Advertentie Prinsessekade hoek Haarlemmerstraat Telefoon 21126 (Burggraven!aan) Bevorderd van de le naar de 2e klasse: H. J. Alt, R. Blanken, Hazerswoude, J. W. Bödeker, Katwijk a. d. Rijn, N. v. Dijl, Nelly Heemskerk, D. Kettenis, A. Kleyn, P. Laterveer, J. Mooy, H. v. d. Nadort, Fr. Pasman, G. v. d. Reyden, Leiderdorp, G. Troost, H. Verhoogt, Carla Verpoorte, Annemarie Visser, Katwijk a Zee, Lous Bontje, F. v. d. Burgh, M. Ca> dée, Alphen aan den Rijn, Ad Groos, P. Junge, A. v. d. Linden, Leiderdorp, L. Mulder, L. Nederlof, G. Oude Elferink, H. Rijnsburger, Leiderdorp met lof, C. Rijsbergen, R. Selier, H. v. Tol, B. v. d. Weele, J. v. Wezel, P. Barkema, J. v. Borssum Waalkes, J. Bos, Oegstgeest, Tj. Dijkstra, H. Janssen, Ina Janssen, Noord wijkerhout, H. Lens, H. v. Muyen, Noord wijk aan Zee, N. Passchier, Noordwijk a. Zee, S. Rendering, Noordwijk, W. v. d. Scheer, J. Weggeman, Voorschoten, P. de Wolf, Fr. v. Woudenberg, J. Brouwer, N. Gans, L. Gerla, Warmond, J. de Graaff, E. de Jon, met lof, Leiderdorp, Annet de Jonge, B. Keuning, Oegstgeest, Olga Kloos, P. de Koning, C. de Lez. Coulan- der met lof, E. Nitzsche, Alphen a. d. Rijn, E. van Noort, P. Reyneveld, Voor schoten, P. Susan, J. de Vries, Leider dorp, Rudi Waller, P. Visser, Warmond, Jan Peter Roos, Warmond. Afgewezen 37. Herexamen 6. Bevorderd van de 2e naar de 3eklasse: J. Blanken, Lisse, J. Boon, Voorschoten, D. Flaman, D. de Graaff, Oegstgeest, P. Hillebrandt, Sassenheim, M. Hoogen- doorn, Zoeterwoude, B. de Jong, L. Rijns burger, met lof, Leiderdorp, R. Sirre, Wassenaar, B. Uiterwijk Winkel, J. Velt- man, Yke Bakker, K. Cornelisse, B. Era des met lof, K. Fluyt met lof, F. Jager, Voorhout, H. Kapsenberg, E. Keuning, Oegstgeest, H. v. d. Laan, A. Molenaar, R. Moolenbeek, F. van Staden, Miep Vallentgoed, D. Voorhorst, W. Wester- veld, Lidy Zaadnoordijk, H. Blöte, Emmy Dekker, Marianne van Doorn, J. Hensen, C. Tan, Warmond, T. ten Hoope, Schie dam, J. Kossen, J. v. d. Lely, Koudekerk a. d. Rijn, W. Metselaar met lof, Oegst geest, F. Nekeman, M. Nouel, Warmond, Noortje le Pair, R. Ruitenberg, H. Schaart, Katwijk aan Zee, B. Vegter, J. Visser, Katwijk aan Zee, E. Zaal, Warmond. Afgewezen 24. Herexamen 5. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: M. Belonje, R. van Bilderbeek, Voorscho ten, J. Boersma, K. Dekker, Hazerswou de, K. Herweyer, W. de Jongh, Oegst geest, W. Lubbers, Oegstgeest, K. Taco nis, R. Themen, Oegstgeest, J. van Tu- bergen, Noordwijk aan Zee, L. Barrau, Noordwijk aan Zee, Tonny Beunders, Wassenaar, H. Bink. G. Ezendam, J. Grandjean, Lida van Groningen, K. Ha- gemans, D. Kikkert, W. Komdeur, L. Kommer, Voorschoten, H. Mulder, R. Noest, T. Ouwerkerk, A. Slangen, Hanny Slingerland, Katwijk aan Zee, W. Ver meer, J. de Vink, F. Voorhorst, J. v. d. Zwart, J. Arbouw, P. uit de Bos, War mond, J. Broersma, J. Bronder, Voor schoten, B. David, R. van Gurp, M. Haa- lebos, W. de Jong, Louki Koppe, Voor schoten, N. Moonen, P. Nijhoff, Leider dorp, S. Ouwerkerk, Leiderdorp, Anne marie Quartel, Ter Aar, A. van Rhee, Noordwijk aan Zee, L. The, N. Wasse naar, Marjan Wilschut, Rika Eisma, Voorschoten, B. Siersma. Afgewezen 22. Herexamen 8. Bevorderd van klasse A4 naar A5: Janneke Barg, J. Beunderman met lof, Sassenheim, Dolce Favier, R. Groen, P. Hartog, Katwijk aan Zee, G. van Hoo- geveen, G. J. Hoope, A. de Jong met lof, Katwijk aan Zee, P. de Koning met lof, Nanda Nanning, Jeanneke de Nooyer, Leisbeth Rietbergen, Oegstgeest, A. de Ruyter, Voorschoten, A. Snelleman, H. Verhoog, Corry Versluis, Leiderdorp, Tonny Voorma, Leiderdorp, Hanneke Zaadnoordijk. Afgewezen: geen. Bevorderd van klasse B 4 naar B 5 K. Bazuin, H. Hoogstraten met lof, H. Jager, Voorhout, H. Koster, J. Onderwater J. v. d. Plas, Katwijk a. Zee, G. Renes, L. Voorhorst, G. Voorvelt, A. de Wolf, Toosje Beunders, Wassenaar, B. Bonnet met lof, A. Borsboom, H. Brongersma, F. Chau- dron, H. Dik, Oegstgeest. J. v. d. Hoo naard, Noordwijk, D. van Lith, M. Mau- ritz. Katwijk aan Zee, P. Pieper, Lisse, J. Prins. Afgewezen 10. Herexamen 2. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. ERE-PENNING VOOR BIJZONDERE PRESTATIES. De ere-penning, met oorkonde, be schikbaar gesteld door de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel voor de leerling, die onder moeilijke omstandigheden een goede prestatie leverde, werd ditmaal 'toegekend aan de heer A. N. Sijtsma te Leiden. De voorzitter van het departe ment Leiden van deze Maatschappij, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, die de penning uitreikte, wees daarbij nog eens op de doelstelling van de Mij, die ook veel belangstelling heeft voor de opvoe ring van de vakbekwaamheid van de Nederlandse werknemers. De heer Sijtsma, vader van een gezin en werk zaam bij de Kon. Ned. Grofsmederij, ontving deze penning op grond van het feit, dat hij zich voor zijn studie bij zonder heeft ingespannen. De directeur der school, de heer W. F. Engels, bracht de scheidende leraar, de heer Zekveld, eveneens hulde voor zijn trouw aan M.S.G. en bood hem een boekenbon aan. In zijn woord van ge lukwens tot de leerlingen, schonk spre ker aandacht aan de mogelijkheid, die de avondschool voor velen nog biedt. Nadat de voorzitter de directeur en de leraren had bedankt voor hun grote toewijding, boden enkele leerlingen na mens de geslaagden de leerkrachten een geschenk aan. Hogere exploitatiekosten bij N.Z.H.V.M. DIVIDENDVOORSTEL 10% (ONV.I. De Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij N.V. te Haarlem brengt verslag uit over 1956, het jaar waarin het 75-jarig bestaan van de Mij. is ge vierd. De vervoersopbrengsten beliepen f 13.150.000. hetgeen een toeneming is van 3 pet. De exploitatiekosten stegen in sterkere mate. nl. met 6 pet., zodat de winstmarge kleiner is geworden. De verlies- en winstrekening sluit met een voordelig saldo van f 819.552. Na enkele voorzieningen wordt een onveranderd dividend voorgesteld van 10 pet. Het verslag meldt, dat 1956 geken merkt werd door een steeds krapper wordende arbeidsmarkt en stijgende kosten. De personeelssterkte is ver minderd van 1343 tot 1277 man. Het personeelsbestand baarde nog steeds ernstige zorg. Men is er niet in ge slaagd uit andere delen van het land in ruime mate personeel aan te trekken. Het woningtekort in het westen des lands maakt een lange wachttijd nood zakelijk alvorens een mogelijkheid tot woningtoewijzing bestaat. Besloten is dat het Pensioen- en Spaarfonds hui zen ten behoeve van het personeel zal kopen, waarbij de maatschappij de on rendabele top voor haar rekening zal nemen. Een aantal Hongaarse vluchte lingen is te werk gesteld. De ervarin gen hiermee zijn gunstig. Ook in 1957 zullen in de zomermaanden weer werk studenten worden aangenomen. Het aantal autobussen bleef onveranderd 190. Zij vervoerden 34.563.000 passa giers (v. j. 31.002.000). De tramrijtui gen verminderden van 182 tot 154. Hier liep het aantal passagiers achteruit van I Kon. Ned. Bond 25.735.000 tot 25.190.000. I drenkelingen. Mulo-examens Te Leiden zijn geslaagd voor het eindexamen Mulo B: W. Blok. W. Dee genaars, A. F. v. Dijk te Leiden; J. de Graaf, Zoeterwoude; R. A. v. d. Bos, C. H. Hoogedoorn, H. Jansen te Leiden; J. P. C. Smit, Leiderdorp; G. ter Haar, Voorschoten; A. C. A. Houwing, L. H. I. Houwing, W. de Jong te Leiden; H. Bouhuys, Katwijk aan Zee; M. Brake- ma. Leiden; J. S. Broekhuizen, Oegst geest; J. H. van Dijk, Oegstgeest; R. van der Haak, Noordwijk; "d. Boon, H. C. J. Florisson te Leiden; L. J. H. Bal Leiderdorp; J. Bink, Leiden; P. Groot Leiden; A. van Kesteren, Noordwijk; A. S. van Santen, Rijnsburg; R. Schelke, Oegstgeest. Afgewezen 2. Voor het eindexamen Mulo B: J. C. Brummelkamp, Leiden; P. A. v. d. Laan Woubrugge; A. Saton, Rijnsburg; K. J. Paling, Oegstgeest; J. v. d. Wal. Lei den; J. A. Niels, Oegstgeest; P. B. Oosterhuis; W. C. Roorda, M. D. Ser- dijn en H. Snel, allen te Leiden. Mulo A: J. Witte x>. M. Wolbersen x) M. J. Wijtsma x) te Leiden; J. M. Bec ker x), Rijpwetering; J. M. E. Ebell x) Voorschoten; K. Selier x), Leiden; J. van Duyvenbode x), Katwijk; J. Haas noot, Katwijk aan Zee, R. A. de Groot, Noordwijk; D. Jellema x), J. A. J. Ger ritsen x) beiden te Leiden; W. A. v. d. Broek x), Voorschoten; E. Landwaartx) H. J. op de Weetgh x), S. A. Zweitstra, allen te Leiden; N. J. J. Meerlo, Bode graven en M. C. Molenaar. Bodegraven. Afgewezen Mulo B: 2. Afgewezen Mulo A: 5. Mulo A: D. Roelandse, Leiden; H. Ruytenbeek, Leiden; J. van Aalst, Ha zerswoude; J. A. Groen. Hazerswoude; S. J. van Ingen Schenau x). Leiderdorp; T. v. Soest x), Zoeterwoude; T. Meyer x). Leiderdorp; J. C. C. de Graaf x), Leiden: M. E. v. d. Heden x). Leider dorp; O. Burger jon x), Leiderdorp; L. E. Kramp x). Leiderdorp; C. de Leen x) Leiderdorp; S. A. J. van Galen, Leiden; A. Riezenkamp, Leiden; J. M. de Zee x) Lisse; G. v. Duyn x), Katwijk a. Zee; J. C. C. Griffioen x), Nw.-Wetering. Geslaagd voor Mulo B: J. Verpoorte, Leiden; A. S. v. d. Sluys Veer, Leider dorp; L. v. d. Sluys Veer, Leiderdorp; H. W. van Wijk, Leiden; G. M. de Bruin, Katwijk a. Zee; W. Eigeman, Katwijk a. Zee; G. Frenkel, Voorscho ten. Afgewezen Mulo B: 4; Mulo A: 6. x) Ook middenstandsdiploma. JEUGD VISTE IN OUDE SINGEL Bewoners van de Koolgracht organi seerden gisteravond een viswedstrijd voor de jeugd van 4 t.m. 14 jaar. Om 7 uur legden 22 hengelaartjes hun mate riaal uit in de Oude Singel en werd hun een hartversterking aangeboden in de vorm van een flesje melk. Een uur ble ven de dobbers dobberen, helaas - geen enkele vis wenste te bijten. Om de prij zen werd toen maar geloot en zo ging ieder kind toch zeer voldaan naar huis. De belangstelling was groot. De dames J. G. de Beer en G. P. M. Tegelaar en de heer F. van Vliet, le den van de Leidse Reddingsbrigade, zijn geslaagd voor het diploma A van de tot het redden van K. Wagenaar (die van zijn naamgenoot Johan Wagenaar liet zingen) 337. Hier was eveneens een mooie, vrije zang, die van een welbegrepen klankvoorstelling uitging. Scherpenzeel had 335, een te hoog cijfer, gezien de krampachtige zang. We hadden een estetisch beslist ongunstige indruk. De dames deden geforceerd en wanneer daarbij de mannen een te lichte klank ontwikkelen, is het even wicht zoek. We kunnen daar, ook met 335, Nieuw-Vennep van S. P. Visser, tegenover plaatsen. Hoe prachtig werd hier het verloop van de stemmen, alle in hun specifieke betekenis en duidelijke eigen kleurlijn gelaten. Dit waren lijnen die harmonieerden en niet zonder door zicht op elkaar lagen gedrukt. Boven dien werd in het „Sanctus" van Hoge- werf een enorm moeilijk werk gereali seerd. „Sierkan's Dameskoor" uit Den Haag bracht het tot 333. Het verheugt zich ongetwijfeld in zeer bruikbare stemmen. Huub Buurman verstaat de kunst deze te dirigeren. Maar deze dames doen het beter met een „Voorjaarswind" dan met 'n Latijns „Tantum ergo", omdat muziek van abstract karakter hun niet ligt. Een degelijke eerste prijs is terecht ver diend, maar een rangschikking van slechts twee punten onder Nieuw-Ven nep trekt het beeld scheef. De jury- cijferrubrieken laten blijkbaar voor artistiek mededelend vermogen te weinig speelruimte! Verleden jaar stonden de koren van de dirigent Looren de Jong in het cen trum van de gespannen belangstelling. Deze leider werd echter ernstig ziek en zijn plaatsvervangers hadden slechts twee weken inwerkingstij d. Bedoelde koren verschoven daardoor aanzienlijk achterwaarts bij de beoordeling. „Onder ling Kunstgenot" van Scheveningen, winnaar 1956, moest dientengevolge de wisselbeker, door de „Nieuwe Leidsche Courant" beschikbaar gesteld, afstaan aan Dirkshorn. Eigenlijk vinden we het jammer, dat dit niet een van de koren van S. P. Visser overkwam, omdat de vier koren van deze dirigent als een geheel gezien toch wel het hoogste hebben gelegen. Sommigen bevreemdt het misschien, als we stellen dat „Kaagdorp", een der vier en dat slechts 315 punten verwierf, ons emotioneel een der weinige hoogtepun ten van het concours heeft geschonken. Dit geldt ook in zwakker mate van de zangers uit „Concordia" van Noordwij kerhout, dirigent A. de Vries. Zij bleven hangen onder de grens voor de eerste prijs, een spijtige taxatie. Bij deze beide koren sprak die rustgevende overdracht van wat in een muziekcompositie gaande is. Dit heeft in dit hele concours, waar veel op uiterlijkheid en technisch preste ren gericht is geweest, in het algemeen ontbroken. We hebben dus nog al wat verschil van inzicht met de jury! Dat wil volstrekt niet zeggen, dat we aan de competentie raken, maar wel, dat we voorstander zouden zijn van een herziening of ver ruiming van de samenstellende cijfer- grondslagen. De lezer begrijpt, dat een volledig concoursoverzicht ons niet mogelijk was en overigens dienden ook tientallen kanttekeningen in de pen te blijven. Een groot concours is een uitgezocht veld voor waarnemingen en langs deze zijde op z'n minst een interessante gebeurte nis! V. De uitslagen luiden: Jeugdkoor „Asaf", Papendrecht met 310 pnt. Eerste afd. mannen „Asaf", Papendrecht met 325 pnt; (le Afd. Vrouwen) „Asaf", Papendrecht met 304 pnt; (le afd. gemengd) „De Lofstem", Jutphaas met 304 pnt; (Afd. Uitmun tend) Gem., „Zang en Vriendschap", Otterlo met 326 pnt; Amersfoorts Chr. Gemengd Koor met 290 pnt; Meisjeskoor „Klein Hosanna", Benthuizen met 284 pnt; (le Afd. Gemengd): „Hosanna", Lexmond met 302 pnt; (Afd. Uitmun tend) „Soli Deo Gloria", Utrecht met 344 pnt; „Crescendo", Dirkshorn met 348 pnt; (Afd. Uitmuntend Mannen): „Zang Veredelt", Bussum met 325 pnt; (Superieure Afd. Gemengd)„Soli Deo Gloria", Scherpenzeel met 335 pnt; (Superieure Afd. Mannen)„De Lof- stem", Broek op Langendijk met 312 pnt; (Superieure Afd. Gemengd)„Looft den Heer", St. Pancras met 337 pnt; Puttershoek's Gemengd Koor met 291 pnt; (3e Afd. Mannen): Dubbelkwartet „Onderlinge Vriendenkring", Boskoop met 288 pnt; (le Afd. Gemengd)Scho- ten's Chr. Gem. Zangver. Haarlem met 326 pnt; „Concordia", Noordwijkerhout met 293 pnt; (Afd. Uitmuntend Gem.): „Looft den Heer", Kaagdorp met 315 pnt; (Afd. Uitmuntend Mannen)„On vermoeid Vooruit", Waddinxveen met 292 pnt; (Afd. Uitmuntend Vrouwen) Sierkan's Dameskoor, Den Haag met 333 pnt; „Onvermoeid Vooruit", Waddinx veen met 311 pnt; (Afd. Uitmuntend Gem.)„Zang en Vriendschap", Hazers woude met 286 pnt; (Superieure Afd. Gemengd)„Excelsior", Nieuw-Vennep met 335 pnt; (Superieure Afd. Vrouwen) „Vox Jubilans", Zevenhuizen met 308 pnt; (Superieure Afd. Gem.)„Looft den Heer", Lisse met 308 pnt; (Superieure Afd. Mannen)Dubbel kwartet „Kunst naar Kracht", 's-Gravenhage met 324 pnt; (Superieure Afd- Gemengd)„Ad- vendo" Burgerveen met 328 pnt; „Dient den Heer", Den Haag met 328 pnt; (Superieure Afd. Mannen)„Onderling Kunstgenot", Scheveningen met 320 pnt; (le Afd. Gem.)„Con Amore", Veenen- daal met 288 pnt; Meisjeskoor „Vox Ju bilans", Zevenhuizen met 317 pnt. I Inschrijving 3 oktober-optocht Werd de vorige week de inschrijving gehouden voor de jeugdige deelnemers aan de a.s. 3 oktober-optocht „Er was eens", gisteravond was de beurt aan de volwassenen. Andermaal was de grote zaal van „Oud-Hortuszicht" gevuld met adspirant-prinsen, -prinsessen, -feeën en -heksen, zij het ook dat de animo lang niet zo groot was als de vorige week, hetgeen vermoedelijk wel verband zal houden met het onderwerp van de optocht. Het is nu eenmaal aantrekkelijker om als edelman of edelvrouw door Leidens straten te trekken dan als Hans of Grietje of als de wolf van Roodkapje! Niettemin kostte het de Optocht-com missie der 3 October Vereeniging niet de minste moeite om alle nog beschik bare rollen bezet te krijgen, zodat zij wat dat betreft weer van één zorg be vrijd is. Er blijven er altijd nog wel enige over

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3