<Jj? kiest de Hfflzijde, kiest de ^fflnige RANG |t} „Particulier bezit wordt ernstig bij aanneming aangetast" Bemoeienis der overheid strekt zich steeds verder uit „Gouden GondeP-ploeg vond een feestelijk nachtelijk onthaal Finse regering is dank zij haar krachtig optreden aangebleven 96ste Jaargang Woensdag 3 juli 1957 Derde blad no. 29176 EEN PRODUCT VAN DE 11NGf A B RIEKEN Landeigenaren bezorgd over de Pachtwet (Van onze Haagse redactie) Zal een eigenaar van een landbouwgrond nog iets over zijn grond te zeggen hebben, wanneer h(j die eenmaal heeft verpacht? Voor de grondbezitters is dit de kardinale vraag, waar het feitelijk om gaat bij het debat in de Tweede Kamer over de nieuwe Pachtwet, dat vorige week begon en in de loop van deze week zal worden voortgezet. Gezien het grote aantal amendementen (40), dat door de diverse Kamerfracties is ingediend, kan er nog heel wat worden gedokterd aan het wetsontwerp voordat het als wet in het Staatsblad verschijnt. De grondbezit ters hopen dan ook op wijzigingen, waarbij de scherpste kantjes van het rege ringsvoorstel worden afgeslepen. Maar zij vrezen, dat de uiteindelijke tekst van de nieuwe Pachtwet toch een heel eind zal gaan in de richting van socialisatie van het grondbezit, waar minister Mansholt zich openlijk voorstander van heeft getoond. pacht kon opzeggen. Dat tiende Jaar werd dan ook het „jubeljaar" genoemd: dan immers kon de verpachter weer vrijelijk over zijn land beschikken. Het jubeljaar verdween bij het pachtbesluit van 1941, dat de duur van de pacht overeenkomst voor los land op zes jaar (voor boerderijen op 12 jaar) stelde. Deze termijnen worden in de nieuwe wet gehandhaafd, maar de manier, waarop verlenging (continuatie) plaats vindt, werd principieel veranderd. Moest vroeger de pachter verlenging aanvra gen, volgens het huidige ontwerp wordt de overeenkomst automatisch voor zes jaar verlengd, tenzij de verpachter tot opzegging overgaat. De grondbezitters achten het principieel onjuist, dat de pachter nu niets meer behoeft te doen om de overeenkomst verlengd te krij gen. Van de band tussen pachter en verpachter blijft op deze manier steeds minder over. Dit wetsontwerp wil niet alleen de verhouding tussen pachter en verpach ter regelen, maar bovendien de overheid grote bevoegdheden geven om ook door middel van deze wet landbouwpolitiek te voeren. Vooral in dit opzicht ver schilt het huidige ontwerp wezenlijk van de pachtwet van 1937, die tijdens de bezetting door het veel verder gaan de en nu nog van kracht zijnde pacht besluit werd vervangen - aldus ver klaarde ons de heer C. D. Grijns, secre taris van de Federatie van Landeigena ren, 't overkoepelende lichaam van alle organisaties van grondbezitters in Ne derland. Eigenlijk behoren slechts twee zaken in een pachtwet te worden geregeld, te weten het voorkomen van te hoge pachtprijzen en de bedrijfszekerheid van de pachter. Het nu in de Tweede Kamer behandelde ontwerp gaat echter veel verder. Het wil allerlei kwesties van ondergeschikt belang regelen, waardoor het geheel enerzijds te uitvoerig en in gewikkeld is geworden, en anderzijds de overheid een flinke vinger in de pap gegeven heeft. Uiteraard gaat de interesse van de landeigenaren in de eerste plaats uit naar de prijs, die zij voor de verpachte gronden krqgen. Was het vroeger (voor de oorlog) zo, dat de overheidsbemoei enis zich alleen uitstrekte tot het voor komen van te hoge -prijzen, thans zal het erop neer komen, dat feitelijk de overheid de pachtprijs bepaalt. De pachters worden daarbij onevenredig bevoordeeld - zo menen de grondbezit ters. Het wetsontwerp beoogt een nog grotere bescherming van de pachter, een nog grotere beknotting van de rech ten van de grondeigenaar. Van regeringszijde wordt dit rege- ringsingrijpen verdedigd met het argu ment, dat het toenemende gebrek aan grond voor de snel groeiende bevolking geen vrije prijsvorming toelaat. De gro te vraag zou bij gebrek aan aanbod tot onverantwoord hoge prijzen kunnen lei den. Landeigenaren gaan hier in zoverre mee akkoord, dat excessen natuurlijk moeten worden voorkomen. Hun be zwaar richt zich echter tegen het feit, dat de regering door het aanleggen van bindende normen zo diep ingrijpt, dat zij het peil van de pachtprijzen prak tisch vaststelt. Voor de pachter ls de prijs, die hij voor de grond moet betalen, een onder- 50 jaar grafisch onderwijs Middelbare opleiding gewenst Gisteren is op een bijeenkomst In de Stadsschouwburg te Utrecht het feit herdacht dat 50 jaar geleden de school voor de grafische vakken te Utrecht met het grafisch onderwijs in ons land een aanvang maakte. De Inspecteur-Generaal van het Nij verheidsonderwijs mr. ir. M. Goote, bracht namens de minister van O. K. en W. hulde en dank aan de pioniers van het grafisch onderwijs. Het aantal vak inrichtingen en vormen van het onder wijs, is evenals het aantal leerlingen in ons land sterk toegenomen. De eerste grafische school in Utrecht heeft het leerlingenstelsel op zijn juiste hoge waarde geschat, aldus mr. Goote, die in verband met de snel voortschrijdende grafische techniek uitbreiding van het onderwijs gewenst achtte. De heer L. B. Korthuis, de voorzitter van het schoolbestuur, pleitte met het oog op de snelle ontwikkeling van de automatisering op grafisch gebied voor de invoering van een middelbare oplei ding. Ook de heer Jos H. M. Cleerdln uit 's Hertogenbosch, die als vertegenwoor diger van het grafisch bedrijfsleven ge lukwenste, sprak van de steeds hogere eisen, die aan het vakmanschap op dit gebied worden gesteld en hij achtte het hiervoor noodzakelijk de nauwe samen werking tussen de opleiding en het be drijfsleven nog te versterken. Na de herdenkingsbijeenkomst werd een receptie gehouden waarop velen het schoolbestuur kwamen complimenteren en tevens gebruik maakten van de gele genheid afscheid te nemen van de directeur, de heer L. C. H. de Jong, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd binnenkort de school voor de grafische vakken zal verlaten. 47 miljoen minder deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank laat de deviezenontwikkeling een weinig opwekkend beeld zien. Een verlies aan deviezen viel te betreuren van f. 49 miljoen, waarvan f. 33 miljoen aan harde valuta, zo blijkt uit het convertibele be drag, dat verminderd is van f. 222 mil joen tot f. 189.5 miljoen. Goud en deviezen tezamen zijn hierdoor achter uitgelopen tot i. 8817 miljoen. deel van de kostprijs van zijn produkt. Stijgt de pacht, dan zal dit 'in de kost prijs tot uiting komen. In dit verband wees de heer Grijns er echter op. dat de kostprijs van het landbouwprodukt hier lager is dan waar ook in West-Europa, met uitzondering van Denemarken. In België bijv. is de kostprijs van het pro dukt van de boer ongeveer driemaal zo hoog als in Nederland. Weliswaar zijn ook hier te lande de pachten gestegen in vergelijking met die van voor de oor log (voor boerderijen zijn de huidige prijzen gemiddeld tweemaal, voor los land gemiddeld 1V2 maal zo hoog als de vooroorlogse), maar daar staat tegen over dat lasten van de eigenaar veel meer zijn opgelopen. Het continuatierecht Een ander bezwaar van de grondbe zitters betreft het z.g. continuatie-recht. De nieuwe wet bepaalt n.l. dat de voor zes jaar gesloten pachtovereenkomst automatisch met nog eens zes jaar wordt verlengd, tenzij de eigenaar van de grond tenminste een jaar van tevo ren bij aangetekende brief de pacht heeft opgezegd. Bovendien kan de Pachtkamer van het Kantongerecht zon opzegging alleen dan bekrachtigen, als het voor de verpachter een levens belang is de grond zelf te gebruiken (of uiteraard, als het gebruik van de grond door de pachter te wensen heeft over gelaten). Volgens de oude pachtwet van 1937 was het zo, dat de overeenkomst voor onbepaalde tijd werd aangegaan, terwijl de grondeigenaar in het tiende Jaar de De pachters zullen het gevoel krijgen niets meer met de grondeigenaar, maar des te meer met de overheid te maken te hebben. En hier komt dan nog bij dat - zoals hierboven uiteengezet - de verpachter zijn grond alleen kan terug krijgen als voor hem een levensbelang in het spel is. De landeigenaar verliest niet alleen een aanzienlijk deel van het normale eigendomsrecht, hq krijgt er ook verplichtingen bij, die bijzonder kostbaar kunnen worden. Zo is hij na vernieling van de boerderij door brand of storm in de meeste gevallen tot her bouw verplicht - herbouw, die door gaans veel meer zal kosten dan land en gebouwen tezamen bij verkoop mogen opbrengen. Indien de pacht niet ver lengd wordt, omdat de eigenaar zijn grond voor industriële doeleinden ge bruiken wil, is de rechter verplicht de verpachter te veroordelen tot volledige schadeloosstelling van de pachter - een schadeloosstelling, die de verkoopwaarde van de grond (bij onteigening bijv.) overtreft. De totdusver gevolgde politiek van, in vergelijking met het buitenland zeer lage pachtprijzen zal grove onbillijkhe den en zelfs onontwarbare puzzels met zich meebrengen bij de uitvoering van de nieuwe wet - aldus voorzien de land eigenaren. Wordt de wet niet op tal van belangrijke punten gewijzigd, dan houdt zij een zo ernstige aantasting van het particuliere grondbezit in, dat zonder enige overdrijving van een gedeeltelijke confiscatie kan worden gesproken. Nog een paar stappen verder op deze weg, en men kan goedkoop gaan ont eigenen wat er dan nog van de eigen dom over is - aldus besloot de heer C. D. Grijns, secretaris van de Federatie van Landeigenaren, dit vraaggesprek. Angst voor moeder In een onbewaakt ogenblik heeft het drie-jarig zoontje van de familie Cats- burg aan de Lange Zuiderweg te Voort huizen kans gezien een doosje lucifers bq het gasstel weg te nemen. Toen hij een lucifer had aangestoken schrok hij, toen hij plotseling iemand hoorde aan komen. Het knaapje veronderstelde, dat het zijn moeder was. Men had hem n.l. reeds eerder verboden met vuur te spe len. Om de brandende lucifer te verber gen, stak hij deze in zijn broekzak, waar door zijn kleertjes vlam vatten. Toen zijn moeder even later binnenkwam, stond het knaapje reeds in brand. Men heeft het jongetje snel in een wollen deken gewikkeld en met water nat ge maakt. maar kon niet voorkomen, dat het ernstige brandwonden opliep. Het moest naar het ziekenhuis „De Lichten berg" te Amersfoort worden overge bracht. K.L.M.-vergunningen 25 juli in overweging De Amerikaanse Raad voor de Bur gerluchtvaart heeft bekend gemaakt, dat hij op 25 juli te Washington de aanvraag van de KLM voor vergun ningen voor het onderhouden van luchtdiensten op Houston in Texas en tussen de Caribische Zee en New York alsmede de hernieuwing van de be voegdheid, welke de KLIVI reeds lange tjjd heeft voor het onderhouden van luchtdiensten op de route tussen Ne derland en de stad New York en tus sen Nederlands-West-Indië en Mia mi, in overweging te nemen. De uitspraak, die op 25 juli a.s. ge daan zal worden, heeft betrekking op de operationele zijde van het onderhouden der luchtdiensten. Een dergelijke uit spraak van de luchtvaart-autoriteiten is in de V.S. gebruikelijk na de tot standkoming en ratificatie van lucht- Kind door bus overreden Een 29-jarige wielrijdster, die op een z.g. stuurstoeltje haar tweejarig zoontje met zich voerde, is gistermiddag in de Molukkenstraat bij de Insulindeweg te Amsterdam, vermoedelijk doordat zij de macht over het stuur kwijtraakte, komen te vallen, juist op het moment, dat een bus van het gemeentelijk vervoerbedrijf haar passeerde. Het kind werd door het rechterachterwiel van de bus overreden; het overleed ter plaatse aan de verwon dingen. De vrouw, die een shock opliep, werd na behandeling in het ziekenhuis naar huis vervoerd. vaartovereenkomsten met andere -lan den. Het betreft hier dus geen nieuwe overweging van de luchtvaartrechten der KLM, zoals uit de mededelingen van de Raad voor de Burgerluchtvaart zou kunnen worden afgeleid. Niet minder dan 22 mensen werden gewond, onder wie 2 ernstigtoen gisteren een autobus van Maarse en Kroon bij een gecompliceerde bot sing op de Schipholweg van de rij baan in de sloot langs de weg dook. Amsterdam stond op s'n kopt Sleepte in Venetië de hoogste prijs iveg (Speciale berichtgeving Met ruim een uur vertraging arriveerde de Gouden Gondel"-ploegde overwinnaars van het „Lichte Muze-Festijn", uit Venetië, gisteravond om streeks halftwaalf aan het Centraal Station te Amsterdam. Amsterdam dat op z'n kop stond en dat ondanks het late uur tienduizenden van zijn inwoners op de been zag om de vertegenwoordigers der lichte muze: Jos Cleber, Christine SpierenburgHarry Mooten, Johnny Jordaan, Willy Aïberti en Willy Rexwelkom te heten De ploeg Nederlandse radio-artiesten, die op het Festival der lichte muziek in Venetië de hoogste triomf, de ere-prijs, de Gouden Gondel en de plaquette voor de beste orchestratie wegsleepte! Per auto ging het naar Amsterdam zuid, waar bij het geheel door water omgeven Apollo-paviijoen de Amster damse „vloot", bestaande uit rondvaart boten met. een echte Venetiaanse gon del, die reeds enige jaren de attractie van het Mokumse „Lido" is, als ad miraalsschip voorop. En langs de wal- lekant duizenden en nog eens duizen den, ondanks dit middernachtelijk uur. Het leek wel of Amsterdam, zelfs in dit „dure" deel (einde Apollolaan, en dus de hoogste welvaartswijk) helemaal op zijn kop stond! Men brulde, schreeuwde en zong: „Geef mij maar Amsterdam", en „Zing Willy, zing Johnny". Johnny Jordaan. Christine Spieren burg en Willy Albert! gingen in de wan kele gondel. De anderen kozen de meer stabiele rondvaartboten. Voort ging het langs de Ruysdaelkade met bestemming Leidseplein. Helaas: de bruggetjes over de Ruysdaelkade waren te laag voor de De groep AVRO-artiesten, welke In Venetië op het daar gehouden ,£ong-festival" de Gouden Gondel in de wacht sleepte, is gisteravond laat feestelijk ingehaald in Utrecht waar zij met de trein uit Munchen arriveerde. Deze foto, gemaakt op het over volle Utrechtse Centraal Station, toont op de voorgrond v.l.n.r.: Greet je Kauffeld, Mieke Telkamp. eerste concertmeester Wim Stenz en Jos Cleber, die de Gouden Gondel vasthoudt. rondvaartboten, zodat ze moesten om varen langs Amstel en Prinsegracht, met het gevolg dat het grootste deel van het gezelschap de hulde, althans langs de weg, ontging. De gondel ging echter verder. Aan de wallekant volgden tienduizenden te voet en op fietsen, hard bellend, en auto's luid claxonne rend. Het verkeer stagneerde, de politie stond machteloos. Een jongen viel in het water. Het publiek juichte luid en trok hem snel op het droge. Alberti en Jordaan zongen. Als kluwen klitten de massa's bijeen, vooral op de bruggen. Zij brulden en juichten. Totdat men in het Lido aankwam, waar een uur lang werd gefeest. Doodmoe zijn de artiesten tenslotte huiswaarts gekeerd. Roem valt niet rnea... Vermoedelijk heeft energieke president Kekkonen zijn invloed doen gevoelen (Van onze Scandinavische correspondent) Het wonder is gebeurd: de krachtig optredende Finse regering is nog steeds aan het bewind. Op het laatste ogenblik is een compromis gevonden, dat alleen de socialisten en communisten niet kan bevredigen. Toen de agrariër Sokselainen op 27 mei zijn Kabinet klaar had, waren er twee problemen: Het Rqk moest bezuinigen en de sinds november hangende loonkwes- ties moesten worden opgelost. De regering beloofde op korte termijn met een noodprogramma te zullen komen, allereerst om het kastekort van 1013 miljard Finmark te overbruggen. Daarna zou men het vraagstuk der lonen behandelen. De situatie werd meer gespannen door het dreigement van het vakverbond een algemene staking uit te roepen, als men niet voor 15 juni een oplossing had gevonden Samenwerking tussen de burgerlijke partijen en de sociaal-democraten scheen onmogelijk. Het zou toch slechts tot een compromis zijn gekomen, waarmede de moeilijkheden niet uit de weg zouden zijn geruimd. De regering stroopte dus de mouwen op en reeds op 13 juni had men een noodprogramma klaar. De belangrijkste punten waren: besnoeiing van landbouw subsidies en exportpremies. Het Rijk wilde dus in de eerste plaats sparen, al zouden hierdoor de levensmiddelen-prijzen stijgen. Staat kon kinderbijslag zelfs nog niet betalen Vanzelfsprekend waren socialisten en communisten tegen dit noodprogramfna, maar het werd toch aangenomen. Over bleef echter de belangrijke vraag, wat te doen met de kinderbijslag voor het tweede kwartaal, die nog niet was uitbetaald. In eerste en tweede lezing werd een wetsvoorstel aangenomen om dit begin volgend jaar te doen geschie den en het geld slechts aan gezinnen te doen toekomen, die ook sociale steun op andere wijze genieten. Er zal nu nog een derde stemming plaats moeten heb ben. Thans is het interessante, dat het van de lengte van de discussies zal af hangen, of de regering aan haar ver plichtingen zal voldoen of niet. De com munisten zijn namelijk van plan tot het einde van het kwartaal te spreken. Zou den zij daarmede de regering ten val kunnen brengen? De vreemde situatie zou dan ontstaan dat de regering niet aan haar verplichtingen kan voldoen. Het tweede kwartaal zou dan immers zijn verstreken, zonder dat de kinder bijslag is uitbetaald. Kan de burger een regering wegens wanbetaling voor de rechtbank roepen? De uitbetalingen kunnen overigens toch niet plaats hebben, omdat er wer kelijk geen geld is. Boze tongen bewe ren, dat dit geld door het hoge bezoek uit Rusland is verteerd. De agrariërs zouden nu graag een ge deelte van hun last aan de machtige sociaal-democraten te dragen willen geven. Maar dat betekent dan weer een compromis.. ..Finland wordt trouwens al 6inds jaren door compromissen ge regeerd. Geen krachtige premier Wegens begrqpleijke redenen willen de sociaal-democraten niet de verant woording (die o.a. door de hogere prij zen zijn ontstaan) delen. Maar hoe zul len zij nu reageren op het voorzichtig uitgesproken dreigement van de agrariër Sokselainen «en regering „op de aller breedste basis" te zullen vormen, als dit Kabinet ten val zou worden gebracht? Is dat niet eei^ uitnodiging aan de com munisten? Intussen eist het bedrijfs leven een vastere politiek en vooral dat het vertrouwen in de Finse mark zal wox-den hersteld. Inmiddels heeft Sovjet-Rusland ook de gewezen socialistisce premier Fager- holm uitgenodigd om op de Krim van een (zeker verdiende) vakantie te ge nieten. Hoe het ook zij, de huidige Finse re gering is tot nu toe zeer sterk opgetre den. En aangezien Sokselainen nu niet bepaald een zeer krachtige politicus is, maar een eerder tot onderhandelen ge neigd iemand, noemt men in journalis tieke kringen in Helsinki president Kek- konen als de eigenlijke man achter de schermen. Kekkonen laat zich echter niet vlug in de kaarten kijkenTen slotte enkele persstemmen. „Maakansa" zegt: indien de regering omver zou zijn gegooid, zou het dubbel moeilijk zijn een nieuw Kabinet op de been te krijgen en 's lands huishouding zou nog meer in de war zijn gekomen. „Suomen Sosialidemokraatti": de kin dertoeslag had in augustus kunnen wor den betaald. De Staatskas is niet hele maal leeg. De landbouw wordt met 50 miljard Finse mark gesteund, inclusief de premies voor de export van levens middelen. Een extra vermogensbelasting kan wel worden overwogen Vergoeding aan advocaten voor gratis rechtsbijstand (Van onze parlementaire redacteur) Na een korte discussie heeft de Eerste Kamer gisteravond zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen, dat een einde maakte aan de toestand (die meer dan een eeuw heeft bestaan), dat advocaten vrijwillig en gratis of tegen verminderd tarief rechtsbijstand verlenen aan on- en minvermogenden. De advocaten blijven deze gratis rechts bijstand wel verlenen, maar zij krijgen daarvoor van Rijkswege een vergoeding.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5