Westelijk plan voor opschorting van de proeven met kernwapens Franse Kamer begon als eerste de debatten over Europese verdragen ifill WEERBERICHT Soepele oplossing: het nieuwe voorstel niet afhankelijk van een algemene overeenkomst Vermindering klassieke wapens ivr- Euratom ontmoet meer reserve dan de Europese eenheidsmarkt 96ste Jaargang WOENSDAG 3 JULI 1957 No. 29176 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het ontwapeningsoverleg in Londen (Van onze correspondent in Londen) Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en Canada hebben gisteren bij monde van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sehvyn Lloyd, voor stellen ingediend voor tijdelijke schorsing van de proeven met kernwapens, als eerste stap op de weg naar bewapeningsbeperking. Het Westen kan stop zetting van de bomproeven overwegen, omdat de Sovjet-Unie in beginsel de noodzaak voor inspectie heeft aanvaard. De verklaring wordt in Londen toegejuicht wegens haar soepel karakter, waardoor een oplossing kan worden bevorderd. Voor het eerst heeft het Westen aangekondigd, dat schorsing van de bom-proeven niet behoeft te wachten op de afsluiting van een algemene ontwapeningsovereenkomst. In Bermuda hadden president Eisenhower en premier Macmillan nog beslo ten, dat de proeven moesten doorgaan zolang er geen ontwapeningsovereen komst was. Dit standpunt is thans losgelaten. Engeland en het Wc-sten zijn bereid om het risico te aanvaarden, dat gelegen is in bespoediging van de stopzeting van de bomproeven. Deskundigen gaan systeem uitwerken In een gemeenschappelijke verklaring 6tellen de Westelijke mogendheden voor, dat een groep deskundigen het inspec tiesysteem nader zal uitwerken. Voor Engeland betekent dit een werkelijk offer omdat de Britten, die pas met de H-bom-produktie begonnen zijn, nog veel van hun proefnemingen kunnen leren. Belangrijk zijn de door het Westen in een verklaring bekend gemaakte voorwaarden, welke aan de stopzetting van de proefexplosies moeten worden verbonden. Vanzelfsprekend moet er overeenstemming zijn over begin en duur van de periode, waarin geen proe ven zullen plaats vinden. De tijdsduur is een punt van onderhandeling, maar dit behoort geen moeilijkheid op te leveren De overeenkomst inzake opschorting van de proeven moet worden vastgekoppeld aan de eerste fase van het plan tot be perking van de bewapening. Dit moet omvatten beperking van de strijdkrach ten en wapen voor raden, waarop even eens inspectiemaatregelen van toepas sing moeten zijn. Dit betekent dat de Westelijke mogendheden slechts zullen toestemmen in beëindigen van de bom proeven als onderdeel van een plan tot vermindering van de klassieke bewape ning. Maar er behoeft niet gewacht te wor den tot dit plan geheel is uitgewerkt. Eerst stopzetting proeven, dan van produktie Het Westen is altijd van opvatting geweest, dat er geen sprake kan zijn van afschaffing van kernwapens zonder dat een einde wordt gemaakt aan het mili taire overwicht van de Sovjet-Unie. Er moet overeenstemming worden bereikt over de stopzetting van de produktie van kernmateriaal voor militaire doel einden en over een controlesysteem in verband daarmede. Stassen, de Amerikaanse afgevaardig de, noemde gisteren 1959 als mogelijke datum voor stopzetting van de vervaar diging van kernwapens. Hij zei. dat de Russen dat jaar hadden voorgesteld. Het denkbeeld is thans om de proeven stop te zetten zodra hierover overeenstem- Advertentl# ming is bereikt. De stopzetting van de produktie moet dan op een later tijdstip volgen om gelegenheid te geven voor voorbereiding van een controlesysteem. Om tijd te besparen wordt thans voor gesteld, dat een commissie van deskun digen zo spoedig mogelijk een systeem zal ontwerpen voor de controle inzake de bomproeven. De hoofden van de vijf delegaties ter Londense conferentie zul len tevens het verband bestuderen, dat er tussen de diverse problemen dient te bestaan. Geen gedetailleerd plan Naar uit het bovenstaande blijkt, is er nog geen sprake van een gedetailleerd plan. Men heeft zich thans beperkt tot een formele verklaring betreffende de voorwaarden waaronder volgens het Westen de schorsing van de bomproeven mogelijk is. Dit betekent dat er nog een lange reeks problemen moet worden opgelost voordat er sprake zal kunnen zijn van stopzetting van de bomproeven. Dit was waarschijnlijk onvermijdelijk, doch wanneer de Russen deze voorwaar den aanvaarden, kan eindelijk een begin gemaakt worden met de uitwerking van het plan. Maar met de verwezenlijking zal nog veel tijd gemoeid zijn. Van be lang is echter, dat Stassen heeft ver klaard, dat de overeenkomst inzake tij delijke stopzetting van de proeven van kracht kan worden zonder te wachten op overeenstemming inzake details van het inspectiesysteem. Voor tien maanden Stassen, hoofd van de Amerikaanse delegatie, zou gisteren op de conferentie nog te kennen hebben gegeven, dat de voorstellen tot een akkoord over ontwa pening in het eerste stadium „opschor ting van de kernproeven voor de tijd van tien maanden" omvatten. Deze door Stassen genoemde periode van tien maanden werd in Britse diplomatieke kringen in Londen slechts een voorstel genoemd. In het door minister Lloyd namens de vier Westelijke landen inge diende voorstel werd geen tijd genoemd. De Rus Zoiin eiste gisteren, dat een Indiase afgevaardigde wordt toegestaan deel te nemen aan de werkzaamheden van de subcommissie voor ontwapening, aldus meldt het Sovjetrussische pers bureau Tass. Volgens Zorin dient gehoor te worden gegeven aan het verzoek van de Indiase regering, dat een vertegen woordiger wordt gehoord over haar ont wapeningsvoorstellen. De Russische af gevaardigde vond het thans, nu de Indiase premier .Nehroe, zich in Londen bevindt, het geschikste ogenblik om een Indiase vertegenwoordiger uit te nodigen de vergaderingen van de subcommissie bjj te wonen, aldus Tass. In Vlissingen .waar men op het ogenblik de 350ste geboortedag van de zeeheld Michiel de Ruyter viert werd gisteren de landing van de opgevoerd. Bestevaer Michiel stapt vlootvoogd in Vlissingen na de uit zijn sloep aan wal. Vierdaagse Zeeslag in 1666 her-1 Aanvaarding is nog geen uitvoering! Lord Russell bezoekt ons land Lord Russell of Liverpool zal tezamen met Lady Russell in de komende week een bezoek van enkele dagen aan ons land brengen. Hij komt hier op uitnodi ging van de Stichting Collectieve Israël Actie, o.a. ten behoeve van de opname van de tienduizenden immigranten die Israël nog steeds binnenkomen. De collectieve Israël Actie zal met dit bezoek laten samenvallen de première voor Nederland in Amsterdam van een korte documentaire in kleuren over Is raël, die Lord en Lady Russell kortge leden hebben gemaakt. Lord Russell trad, zoals bekend, na de oorlog op als openbare aanklager in de processen tegen de oorlogsmisdadi gers in Neurenberg. zo*n servtce Hogewoerd 66-68 Eicon finanoiorin.c Zeer warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Warm tot zeer warm weer met zon nige perioden maar ook plaatselijk on weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 JULI Zon op: 4.28 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 13.15 uur; onder: uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 8.00 en 20.32 u. Laagwater te 3.42 en 16.06 uur. Advertentie Aanhoudend warm Haal afkoeling in huis met IJS van „AURORA" per liter; per liter; per li liter. In speciale bekers verkrijgbaar. Diverse vruchtensmaken. Breestraat 121 - Leiden Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Aan het strand ter hoogte van Callantsoog in Noord-Holland is men op het ogenblik bezig de golf brekers. die de uiterst smalle duin- reep beschermen tegen de steeds opdringende zee. te verzwaren om voldoende veiligheid te kunnen bieden tegen de komende najaars stormen. De basaltblokken worden in het water geplaatst. Prof. Zijïstra sprak met de middenstand De minister van Economische Zaken, prof. Zjjlstra, heeft gisterochtend het reeds aangekondigde gesprek gehad met vertegenwoordigers van de geza menlijke centrale middenstandsorga nisaties en van de raad voor het mid den- en kleinbedrijf, waarin ook de werknemers zjjn vertegenwoordigd. Dit gesprek ging over een aantal proble men. die naar de mening van de organisaties in de middenstand zijn gerezen als gevolg van het prjjsstabi- lisatiebeleid. Volgens een door het ministerie van Economische Zaken verstrekt communi que heeft de minister er begrip voor getoond, dat in het midden- en klein- b 'rijf als gevolg van de recente laste- verzwaringen moeilijkheden kunnen zijn opgetreden. Overeengekomen werd, dat nadere onderzoekingen per bedrijfstak nodig zijn om vast te stellen of en waar deze moeilijkheden optreden. Aan de hand van de resultaten van deze onder zoekingen kunnen dan, met inschakeling van de centrale organisaties, op korte termijn besprekingen worden gevoerd tussen daarvoor in aanmerking komende bedrijfstakken en het ministerie van economische zaken. Weer verhoging bijdrage schooltandverzorging Van f 6.naar f 7.50 De Ziekenfondsraad heeft een voor stel van het gemeenschappelijk over leg van Ziekenfondsorganisaties tot wijziging van de bijdragen der Alge mene Ziekenfondsen aan de diensten voor schooltandverzorging, aanvaard. De bijdrage, welke voor het school jaar 1956/1957 maximaal f. 6.per verplicht verzekerd kind bedroeg, is voor 1957/1958 bepaald op maximaal f 7.50. Voor diensten met een gemid deld aantal vullingen per kind per jaar van meer dan 114 is een zekere verhoging van de bijdrage mogelijk. In geen geval wordt echter meer be taald dan 75% van de kosten per kind. De ziekenfondsraad heeft een beroep op de Ziekenfondsen gedaan om voor vrijwillig verzekerde kinderen dezelfde regeling te volgen. Voor het ontbrekende gedeelte der kosten zijn de diensten voor school tandverzorging aangewezen op gemeen telijke bijdragen. In het komende schooljaar zullen on geveer 500.000 kinderen voor rekening van de ziekenfondsen aan de schooltand verzorging deelnemen. Het met de verhoging gemoeide be drag wordt geraamd op f500.000 voor de verplichte en de vrijwillige verzeke ring tezamen. (Van onze correspondent te Parijs) Frankrijks Nationale Vergadering is gistermiddag om drie uur in smoor-heet Palais Bourbon en onder geringe belangstelling dit keer eens als eerste der zes betrokken landen met de debatten begonnen over de ratificatie der verdragen inzake een Eenheidsmarkt en Atoom gemeenschap in Klein Europa, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden. Aan de discussies, die tenminste dertig uur en tot zaterdagavond zullen duren, is het onderzoek voorafgegaan van een veertiental parle mentscommissies, waarvan slechts één commissie die voor de natio nale verdediging zich tegen de verdragen heeft uitgesproken. Over het lot van beide verdragen zal gelijktijdig worden gestemd en een vertrouwenskwestie zal er hoogst vermoedelijk niet aan worden ver bonden. De Gaulle zwijgt De uitkomst van de debatten, zater dag. wordt over het algemeen met ver trouwen tegemoet gezien. In sommige Europese kringen werd de laatste da gen jiog wel gevreesd, dat de krachtige en gezaghebbende stem van generaal De Gaulle zich tegen de verdragen zou ver heffen om ze het droevige lot van wij len het Europese leger deelachtig te doen worden. Maar Frankrijk's nationa le vrijheidsheld, ofschoon nog steeds fel tegenstander van Klein Europa, srhijnt zieh nu wel bij een onvermijde lijke aanvaarding te hebben neergelegd. Aanvaarding, die daarom nog niet au tomatisch door een uitvoering der ver dragen zal behoeven te worden gevolgd. Rijk bezuinigt 122 miljoen In een brief aan de Tweede Kamer heeft de minister van Financiën ge gevens verstrekt over de bijdrage, die het Rijk via dc staatshuishouding le vert tot het streven naar beperking van de bestedingen. In het kader van de bestedingsbeper king zal door de Staat op zijn eigen huishouding in 1957 in totaal 122 mil joen worden bezuinigd. Hiervan heeft betrekking op con sumptieve uitgaven (in hoofdzaak lo nen, salarissen en materiële uitgaven) 52 miljoen en op uitgaven voor inves teringsdoeleinden 70 miljoen. De belangrijkste posten van het be drag ad 70 miljoen, waarmede de inves teringen van het Rijk in 1957 zullen worden beperkt, zijn de volgende: weg en waterbouwkundige werken 25 mil joen. cultuurtechnische werken 14 mil joen. investeringen van staatsbedrijven 10 miljoen, bijdragen ten behoeve van aanvullende werken 10 miljoen. Militair dood bij zijn bromfiets gevonden (Speciale berichtgeving) Gisteren is op het rijwielpad langs de spoorlijn bij Soestduinen de 43-jarige militaire hofmeester, sergeant G. M. Gelijsteen. uit Baarn dood aangetrof fen. Op weg naar zijn werk heeft hij zich waarschijnlijk niet wel gevoeld. Hij heeft zijn bromfiets op slot gezet en is daarna op de grond gaan zitten. Een hartverlamming heeft hem getroffen. De heer Gelijsteen laat een vrouw en vijf kinderen na. Als eerste sprekers zijn gisteren vier rapporteurs aan het woord geweest, die zonder uitzondering de ratificatie aan bevolen. De socialistische oud-minister Alain Savary, die zich indertijd als een scherp tegenstander van de EDG, Euro pese Defensie Gemeenschap, had gedra gen, gaf nu als zijn mening te kennen dat Frankrijk zich onmogelijk langer afzijdig zal kunnen houden. De keuze ging. zo zeide hij, tussen een Europese gemeenschap van 160 miljoen mensen en het isolement. Hij vestigde er even wel de speciale aandacht op. dat een uitvoering van de verdragen voor Frankrijk aan een tweetal gewichtige condities bleef onderworpen. In de eer ste plaats zou het Franse economische leven en de positie van de franc de ko mende tijd veilig moeten worden ge steld. En vervolgens zou de Algerijnse oorlog zo spoedig mogelijk dienen te worden geliquideerd. Mochten die voor waarden niet tijdig zijn vervuld, dan, zou, zo liet de rapporteur doorscheme ren. de ratificatie in de praktijk nog weinig waarde hebben. Dit inzicht wordt, zo leek het, gedeeld door de Gaullisten en de generaal in persoon en zou zelfs het zwijgen van De Gaulle kunnen verklaren. Verzet tegen Euratom Over het algemeen - zo was onze in druk gisteren in de Franse Kamer - on dervindt de Euratom meer reserve en meer verzet dan de Europese eenheids markt. Ten aanzien van de eenheids markt heeft de vorige regering van Guy Mollet bijzonder waardevolle voordelen weten te bedingen, terwijl inzake het atoom-onderzoek, waarbij Frankrijk een aantal stappen op zijn vijf bondgenoten vooruit is, integendeel enkele concessies moesten worden gedaan. Vandaar dan ook dat men in militaire kringen nog de sterkste tegenstand tegen de ratificatie ontmoet. Niettemin schijnt de weeg schaal. zoals gezegd, nu toch wel naar de Europese zijde over te hellen. Van een actie tegen de verdragen in de geest van de campagne van indertijd tegen het Europese leger is nu geen of nauwelijks sprake. Zo'n campagne zou trouwens ook weinig effect sorteren bij de publieke opinie, die momenteel veel sterker door Algerije dan door Europa in beslag wordt genomen. En tenslotte schijnen de heren kamerleden zelf wei nig warm te willen lopen voor de nieu we Europese verdragen, want vannacht moest de zitting worden opgeheven we gens gebrek aan belangstelling en afwe zigheid der rapporteurs, in wier spreek beurt toen was voorzien. Vlissingen herdenkt Michiel de Ruyter Het begon met een landing Vele duizenden Vlissingers en nlet- Vlissingers zjjn gisteren getuige ge weest van een der hoogtepunten van de feestelijkheden, welke ter gelegen heid van de 350e geboortedag van een zijner grootste zonen Michiel Adriaenszoon de Ruyter in Vlis singen gehouden worden. Opnieuw landde de grote admiraal, zoals hü in 1666 terugkeerde van de vierdaagse zeeslag, waarin hij een sterke Engelse vloot had vernietigd. Meer dan dui zend schoolkinderen in 17e eeuwse kledü verleenden dit historische spel door hun aanwezigheid een extra fleurige noot. Burgemeester en wet houders van Vlissingen deden voor de jeugd niet onder en verschenen even eens in historische kostuums. Reeds uren tevoren verdrongen de nieuwsgierigen zich rond de landings plaats. maar eerst even over kwart over vijf begon de landing. Drie saluutscho ten klonken en weinig later maakten zes 17e eeuwse chaloepen zich los van „De Zeven Provinciën" de kruiser, die in de plaats trad van het gelijknamige ad miraalsschip Ook Johan de Witt was herrezen om luister bij te zetten aan deze historische plechtigheid. Op de landingsplaats was hij tussen al het mi litair eerbetoon aanwezig om de zege vierende admiraal te begroeten. In de bloemrijke taal van de zeventiende eeuw zong de raadpensionaris de lof van de zeeman, die hij kwam begroeten. Deze dankte voor de vele en goede woorden. Later werd door de burgerlijke overheid van Vlissingen in het huis de Lampsins aan de Nieuwedijk opnieuw hulde ge bracht aan de grote zeeheld. De burge meester voor ditmaal baljuw Kolff bediende zich hiervoor eveneens van het oude Nederlands. Ook nu dankte de Vele felle branden Door onbekende oorzaak is gister middag een felle brand uitgebroken in een boerderij in het Sprokkelbos onder de gemeente Rosmalen. De brandweer stond vrijwel machteloos tegen de vuur zee en kon slechts voorkomen, dat de brand zich verder uitbreidde. De boer derij, welke slechts gedeeltelijk was ver zekerd, werd geheel in de as gelegd. Hefc blussingswerk moest met nevelspuiten verricht worden, omdat er op deze plek nog geen waterleiding is en het water uit het dorp gehaald moest worden. Twee boerderijen te Velddrlel gin gen ook gistermiddag in vlammen op met 70.000 a 80.000 kg. hooi, welke juist was binnengebracht. De schade, die door verzekeringen worden gedragen, wordt op twee en halve ton geschat. Vermoedelijk door kortsluiting heeft gistermiddag een felle brand kunnen woeden in een boerderij te Hardenberg in het buurtschap Baaider. De brand weer kon door de geringe druk op het water het vuur niet voldoende bestrij den en moest zich beperken tot het nat houden van aangrenzende gebouwen. Met door het juist binnen gebrachte hooi nam de brand grote afmetingen aan, de boerderij werd totaal verwoest. Gisteravond is de montagehal van een bedrijf te Nükerk, waarin verschil lende onderdelen voor de transporteurs en broedmachines in elkaar worden ge zet en gelast, geheel uitgebrand. De oor zaak is nog onbekend. De schade werd geschat op enkele tienduizenden guldens. admiraal. Daarna begaf het gezelschap zich naar het beursgebouw voor een feestmaaltijd. De eerste feestelijke her denkingsdag werd bsloten met een tap toe door de Marinierskapel der Ko ninklijke Marine, die eveneens duizen den op de been bracht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1