Ml Ruim tweehonderdduizend stakers in de Belgische metaalbedrijven WEERBERICHT Socialistische vakbonden staan niet langer welwillend tegenover de regering - Van Acker Boze woor den over en weer „Egyptisch leger instrument van Arabische eenheid", zegt Nasser Dit jaar geen R.A.I.-expositie 96ste jaargang DINSDAG 2 JULI 1957 No. 29175 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: t J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Boutvvakarbeiders weer aan de slag, maar (Van onze correspondent in Brussel) Zoals wü gisteren reeds meldden, heeft de Belgische premier, Achille van Acker, slechts de eerste ronden van zijn strijd tegen de stakingen gewonnen. Dat giste ren niet alle bouwvakarbeiders opnieuw aan het werk gingen, wordt echter niet dramatisch gevonden. In Antwerpen bijv. hadden de socialistisch-georganiseerde bouwvakarbeiders besloten verder te staken, maar zij gingen toch aan het werk uit solidariteit met hun makkers uit de andere delen des lands. Op de wereld tentoonstellingsterreinen in Brussel en de in aanleg zijnde ringwegen rond de hoofdstad was hedenochtend het werk weer normaal hervat. In de metaalindustrie is de staking sedert gisterochtend echter vrij algemeen. Alleen in een aantal kleine'bedrijven en in enkele grote bedrijven is het stakingsbevel van de socialis- sche en r.-k. vakbonden niet algemeen opgevolgd. In het grote metaalbedrijf van de voorzitter van het Verbond der Belgische Nijverheid, de heer Leon Bekaert, te Zwevegem nabij Kortrijk, wordt gewerkt en de vakbondsafgevaardigden aldaar doen alsof er geen stakingsbevel bestaat. dat premier Van Acker in zijn jongste redevoeringen het standpunt van de werkgevers zou hebben verdedigd, alsof aldus „La Wallonië" de socialist Van Acker aan de regering zou zijn om als „eerlijk beheerder" van een kapitalis tische economie op te treden. De pre mier citeerde cijfers zo vervolgde het blad maar niet alle cijfers. Wij zullen Vakantiegeld blijft gemoederen verhitten Men schat dat op het ogenblik tussen de 200.000 en 250.000 metaalarbeiders staken. Enkele metaalbedrijfjes in de omgeving van Antwerpen hebben op eigen initiatief de eis van het dub bele vakantiegeld ingewilligd en ook daar is het werk na de wilde stakingen van vorige week wederom normaal her vat. In de zink- en koperfabrieken wer ken normaliter circa 15.000 arbeiders, in de hoogovens 52.000 en in de metaalcon structiebedrijven circa 200.000 arbeiders. Hieruit blijkt, dat het merendeel van de arbeiders de orders van de vakbonden trouw heeft opgevolgd. Naar enkele waarnemers meldden, heeft premier Van Acker gedurende het weekeinde een formule voor het berei ken van een overeenstemming uitge werkt. Om de arbeiderseisen in te wil ligen zouden de werkgevers een premie van 1000 frank (f76.—) dienen te beta len voor het jaar 1957. Tegen het einde van het jaar zou het Parlement zich dienen uit te spreken over het socia listisch wetsvoorstel, dat onlangs door twee socialistische Kamerleden uit Char leroi werd ingediend, betreffende het dubbele vakantiegeld. De premie van 1000 franks stemt ongeveer overeen met de helft van het bedrag, dat normaal aan een dubbel vakantiegeld zou worden besteed. Gemakkelijk te verhalen Men constateert anderzijds, dat de socialistische vakbonden die normaal de regering-Van Acker steunen thans helemaal niet meer zo welwillend staan tegenover de socialistisch-liberale rege ring. In een radiotoespraak zei de socia listische vakbondsleider, de heer Genot, op een overigens weinig genietbare toon, dat men nu al jarenlang aan de Bel gische arbeiders vertelt, dat de Belgische economie de stijgende sociale lasten niet langer kan dragen, maar van jaar tot jaar, aldus de heer Genot, zien wij de kapitalistische winsten toenemen. Terwijl er gesproken wordt van blokkering dei- arbeiderslonen, mogen de prijzen en winstmarges vrij worden verhoogd. De eis van het dubbel vakantiegeld is een gematigde eis, waarvan de kosten ge makkelijk op de huidige winstmarges kunnen worden verhaald. Een Luikse socialistische krant, „La Wallonië", ging zelfs tekeer tegen pre mier Van Acker cn verweet hem zjjn agressieve radiorede en zjjn toespraak te Leuven, waar de premier de wilde sta king van de Luikse metaalarbeiders een „waar schandaal" noemde. De redene ring van de premier is vals van het be gin tot het einde, zo schreef het Waalse socialistische blad, dat het eigendom is van de socialistische metaalarbeiders te Luik, en waar de invloedrijke president van de metaalarbeidersbond, André Be nard, de leidende functie vervult. De crisis in de socialistische partij welke thans een feit is blijkt verder ook uit de verwijten van de vakbonden, het beeld, dat hij van de Belgische eco nomie gaf, eens nader bekijken en vol lediger belichten. Premier Van Acker had gezegd, dat de levensduurte in België sedert de ambts aanvaarding van de socialistisch-liberale regering in mei 1954 met 5 procent was gestegen, terwijl de lonen met circa 15 pet. zijn toegenomen. De koopkracht van de Belgische arbeiders is dus onder de socialistisch-geleide regering sterk toe genomen. Bovendien zijn de pensioenen en kinderbijslagen eveneens aanmerke lijk verhoogd. Stakingsrecht herzien! Het Vlaams Economisch Verbond, de organisatie der Vlaamse werkgevers, heeft in een krachtige resolutie het standpunt verdedigd, dat het recht van staken moet worden georganiseerd. De staking zou slechts na uitputting van alle andere verzoeningsmiddelen mogen worden afgekondigd, aldus de resolutie, terwijl zij door de meerderheid der be trokken arbeiders, mits bij geheime stemming, zou moeten worden goedge keurd. Bovendien moeten de vakbonden een juridisch statuut krijgen, waardoor de vakbondsleiders eventueel voor het gerecht kunnen worden gedaagd wan neer zij de vrijelijk aangegane overeen komsten schenden. Wederzijds is de toon dus wel zeer Onvriendelijk geworden. Geheime rede, waarin president plannen van zijn imperialisme onthult Ook bommenwerpers in de Soviet-Unie besteld Het onafhankelijke Iraakse blad ..Al Sjaab" heeft gisteren de tekst gepubli ceerd van een „geheime" rede, die pre sident Nasser van Egypte in maart j.l. tot een groep van zijn officieren zou hebben gehouden. Egypte is. zo had Nasser verklaard, in staat de strijd, die het sinds vijf jaar op eigen grondgebied tegen ..de vreem delingen" voert, over te brengen naar „de nabuurlanden", daar Soedan. Libië. Tunesië en de Arabische landen langs de Perzische Golf nog niet „volkomen vrij" zijn. Wat de laatste landen betreft sprak de president van ..de Jordaanse netten van het Imperialisme". Hij zei, dat Egypte het recht heeft., „alle Arabi sche landen onder zijn vlag te vereni gen" en hij ontkende, dat het dan om „een andere vorm van imperialisme zou gaan. Om ..de Arabische eenheid' tot stand te kunnen brengen heeft besteld. Egypte een machtig leger nodig. De dag waarop het genoodzaakt zal zijn. deze strijdkrachten op het grondgebied van een ander Arabisch land te gebruiken, zal echter voor Egypte een „zwarte dag" zijn. Toch is het noodzakelijk om langs alle grenzen van Egypte belangrijke troepen samen te brengen, terwijl de Egyptische luchtmacht snel zowel Tel Aviv (de Is raëlische hoofdstad) als Tripolis (Libië), Khartoem (Soedan) en Riad (Saoedi- Arabië) moet kunnen bereiken. De president hoopte echter, dat Egyp te nooit dergelijke acties zal behoeven te ondernemen. Ilij was er evenwel van overtuigd, dat „de Arabische broeder- volkeren er aan zullen wennen de Egyp tische strijdkrachten te zien als een in strument van de Arabische eenheid". Om de sterkste strijdmacht van het Midden-On-ten. te kr'jtren heeft Egypte in de Sovjet-Unie nic' illeen jacht vliegtuigen, maar ook bommen v.erpers Zon service Hogewoerd 66-68 Eigen financiering Weer warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnig weer met een overwegend matige oostelijke wind. Warmer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 JULI Zon op: 4.27 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 11.57 uur; onder: 23.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.03 en 19.33 u. Laagwater te 2.51 en 15.13 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Een dolgelukkige Corinne Roti- Miss Europa werd gekozen, arri- scliafer. de Miss Holland, die tot\ veerde gistermiddag op Schiphol. Nieuwe warmtegolf De storing, die gisteren in ons land onweersbuien en afkoeling bracht, is snel naar Noorwegen weggetrokken. Het bijbehorende onweersfront drong tot diep in Duitsland door. Na het pas seren van de storing begon een hoge- drukgebied zich van de Britse eilanden over de Noordzee en onze omgeving uit te breiden. De uitgestrekte wolkenvel den die gisteravond en vannacht van zee waren binnengedreven. begonnen daardoor vanmorgen weer op te lossen. Het hogedrukgebied zal naar Zuid-Zwe den trekken, terwijl tegelijkertijd een vrij diepe depressie van de oceaan naar de Golf van Biscaje beweegt, door deze ontwikkeling zullen in ons land ooste lijke tot zuid-oostelijke winden gaan waaien waarmee warmere lucht van het vasteland zal worden aangevoerd. In verband hiermee moet voor de komende dagen opnieuw warm tot zeer warm weer worden gerekend. Man en jongen verdronken Bij het zwemmen in de Wester- Schelde is gistermiddag in Borsselen de 15-jarige jongen M. Krijger door de I sterke stroom meegesleurd en ver- j dronken. De 65-jarige J. Vermeulen zag de jongen in moeilijkheden en begaf zich te water om hem te red den. Hij mocht hierin niet slagen en verdronk eveneens. De redder kon nog j uit het water worden gehaald; het lijk van de jongen is niet gevonden. Dr. Dingemans Ambassadeur te Karatsji Binnenkort is de benoeming te ver- wachten van dr. H. H. Dingemans, laat stelijk buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, fungerend consul- generaal der Nederlanden te Tanger, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur van H.M. de Koningin te Ka ratsji, zulks ter opvolging van dr. J. G. de Beus, die voor een nieuwe bestemming in aanmerking zal komen. Dr. de Beus zal begin augustus repa triëren. Dr. Dingemans zal zijn nieuwe bestemming omstreeks midden-augustus volgen. John D. Rockefeller III in Djakarta gearriveerd John D. Rockefeller III, de voorzitter van de Rockefeller Foundation, is vanmorgen met vrouw en dochter in Djakarta gearriveerd. Rockefeller, die een observatiereis door de Aziatische landen maakt, zeide twee weken in Indonesië te zullen blijven. Hij was niet bereid bijzonderheden over zijn bezoek te vertellen. Voor zijn komst naar Djakarta be zocht hij reeds Manilla en Singapore. Na Indonesië zal hij nog enige andere Aziatische landen bezoeken, alvorens naar Europa door te reizen. Gistermiddag ontvingen de Konin gin en Prins Bernhard in het Paleis Soestdijk een delegatie van de organisatie werd verleend en aan de Koningin een gouden broche met diamanten werd aangeboden. Een Ongeregelde actie „Voor het ogenblik" had Nasser afge zien van een geregelde oorlog tegen Is raël. omdat een ongeregelde actie meer kans op succes had. Zo achtte hij het mogelijk in het Negebgebied ongeregeld heden te veroorzaken teneindë zo de ontwikkeling van dit Israëlische gebied te stagneren. Voorts prees president Nasser het op treden van de Egyptische militaire at tachés in de Arabische landen. Vooral bracht hij hulde aan Salah Moestafa. de attaché te Amman, die vorig jaar door het ontploffen van een bom in een aan hem gezonden pakket om het leven kwam. Deze had er mede voor gezorgd, dat Jordanië in 1955 niet tot. het Verdag van Bagdad was toegetreden. Volgens het Iraakse blad had Nasser ook verklaard, dat hij tijdens de Brits- Franse actie tegen zijn land desge vraagd een speciale Amerikaanse afge zant had beloofd, geen Amerikaanse olieleidingen op te laten blazen. Uit dit verzoek was duidelijk gebleken, waarom de V.S. tegen de Brits-Franse actie wa ren gekant. In dit verband zei Nasser, dat de vernieling van oliepompstations in Syrië en een oliebron In Koeweit be langrijker was geweest dan „de over winning op de Fransen en Britten in Port Said". Sibajak liad veel griep aan boord Voor de eerste maal weer in dienst van de eigen rederij is de „Sibajak" gisteravond van een rondreis via Nieuw- Zeeland, Australië en Indonesië in Rot terdam teruggekeerd. Aan boord hebben zich ongeveer 200 gevallen van Aziati sche griep voorgedaan. De ziekte verliep echter gunstig. Na twee of drie dagen waren de patiënten weer on de been en na Aden heeft niemand meer enige last gehad. Toen het schip Straat Soenda was gepasseerd en de Indische Oceaan voor zich kreeg, moest ook kapitein J. Roos enkele dagen in kooi kruipen. Na twee dagen stond hij echter weer fit op de brug. In het Suezkanaal had het schip een kort oponthoud. Van niet meer dan drie kwartier! Nadat het konvooi, waarin ook de Sibajak voer. had moeten me ren. liep het Rotterdamse schip na drie uur wachten bij het ontmeren door een noordelijke bries en een sterke stroming met het achterschip vast in de kanaal oever. Een sleepboot deed een vergeefse poging de Sibajak weer los te trekken, waarna kapitein Roos zelf de touwtjes in handen nam. Hij liet van het voor schip een tros naar de andere oever brengen, terwijl hij met de vrije bak- boordschroef kon werken. Binnen drie kwartier lag de Sibajak weer voor va ren gereed in het kanaal In de Bitter meren heeft toen een duiker een on derzoek ingesteld naar eventuele be schadigingen aan schroef of bodem, doch gelukkig kon niets van dien aard geconstateerd worden. Amerikaanse nudstrijders-organisa-1 vrouwelijk lid van de delegatie tie hij welke gelegenheid jian de I speldt de Koningin het sieraad op. Prins het grote gouden kruis van de Sterke teruggang verkoop rijwielen (Speciale berichtgeving) Hoewel de officiële beslissing nog genomen moet wordea, ziet het er naar uit dat de grote RAI-expositie van fietsen, bromfietsen, motorfietsen en scooters dit jaar niet zal doorgaan. De tentoonstelling zou van 25 oktober tot 2 novem ber in het RAI-gebouw te Amsterdam worden gehouden. De reden hiervan is gelegen in het feit. aldus vernamen wij van de vereni ging de RAI. dat de handel in fietsen enz. op het ogenblik een tijd meemaakt die veel slechter is dan men na de oor log gewend was. Toch noemde men van RAI-zijde dit verschijnsel niet veront rustend. Het feit echter blijft bestaan, zo vernamen wij van enige rijwielfabri kanten. dat de verkoop van fietsen en bromfietsen momenteel onrustbarend terugloopt. In de tweede plaats is er reeds een tentoonstelling van bromfiet sen en motoren in maart jl. gehouden. De rijwielfabrikanten zitten op het ogenblik met bijzonder grote voorraden, die gemeenlijk in het voorjaar afgezet werden. Dit jaar is de omzet in fietsen verre achter gebleven bij wat men tot nu toe gewend was en men zit in diver se fabrieken met vele duizenden fietsen, die niet verkocht zijn. Van de vele duizenden vierkante me ters. die de RAI beschikbaar heeft, zijn tot nu toe slechts 600 vierkante meter door afnemers besproken. Na 25 jaar terecht De heer B. van Leeuwen te Bar- neveld heeft in zijn kippenhok een gouden trouwring gevonden, die een vorige bewoonster van zijn huis, wijlen mevrouw Wijngaards, 25 jaar geleden heeft verloren. De toedracht kwam uit, toen de heer Van Leeu wen zijn buurman, de heer Wijn gaards van zijn vondst vertelde. „Hé", zei de buurman, „daar heeft mijn moeder 25 jaar geleden de hele buurt naar afgezocht". Zij had de buren ondervraagd, de omgeving doorzocht en zelfs vele rioolputjes legggeschept. Alles tevergeefs. Ook de oudere buurtgenoten wisten zich de geschiedenis nog te herinneren. De initialen stonden nog duidelijk in de ring gegraveerd. Kroonprinses vrijdag bij vorslenhuwelijk Ook Prinses Irene aanwezig De Graaf van Parijs, pretendent naar de Franse troon, heeft gisteren te ken nen gegeven dat hij zijn zoon. Prins Henri de France, voor diens huwelijk met Hertogin Marie-Therese van Wür- temberg, de titel van Hertog van Cler mont zal schenken. Het huwelijk van Prins Henri zal vrij dag gesloten worden. Koning Paul van Griekenland en de Graaf van Barcelona, de Spaanse troonpretendent, zijn de getuigen voor de Prins en Hertog Louis van Würtemberg en Hertog Charles van Würtemberg. beiden broers van de Her togin, zullen de getuigen zijn voor zijn echtgenote. Prinses Beatrix en prinses Irene zul len gasten zijn bij het vorstenhuwelyk; zij vertrekken vandaag naar Parijs. Ko ningin Victoria van Spanje. Koning Si mon van Bulgarije, Groothertog Jean van Luxemburg, de Groothertogin van Luxemburg, en de Hertog en de Hertogin van Duarte de Bragance, uit Portugal, zullen eveneens aanwezig zijn. Als vermoedelijke grond voor de slech te gang van zaken noemt men het duurder worden van verschillende ver- bruiksartikelen, de beperking in de af betaling en de bestedingsbeperking. Bo vendien schijnt de huurverhoging bij vele mensen een zekere schrik teweeg hebben gebracht, zodat men zich niet meer aan afbetalingstermijnen wil bin den. Toch gelooft men in de rijwielhan del dat te zijner tijd de markt voor fietsen wel weer beter zal worden. Zestig Fransen in de hitte bezweken (Van onze Parijse correspondent) De weergaloze hitte, die de laatste dagen ook over Frankrijk is gevallen en waarmee, zoals het Franse „De Bilt" met meteorologische nauwkeurigheid wist te berichten, het record van tachtig jaren is geslagen, is direct of indirect door bijna zestig Fransen met de dood bekocht. Terwijl onder de 250 ernstige slachtoffers van zonnebrand, gisteren en eergisteren twaalf mensen zijn bezweken, hebben nog eens 44 an dere Fransen de dood gevonden in rivier of zee, doordat zij zich, zonder behoorlijk te kunnen zwemmen, te ver in het water hadden begeven. Hoewel het hier iets minder heet was dan in Nederland, waar de barometer immers tot 35 graden was gestegen, zijn toch ook de Fransen zwaar gebukt ge gaan onder deze vroege hondsdagen. In Parijs zit iedereen in minimum-kleding op terrasjes naar wat adem te snakken, de café's hebben hun omzet van bier kunnen verdubbelen. Het waterverbruik doch zeker niet om de dorst te les sen. want daar weten de Fransen wel andere middelen voor is plotseling ook met ettelijke duizenden hectoliters ge stegen. terwijl Parijs tenslotte alleen al ih één dag zich enige koelte trachtte te verschaffen met behulp van een berg ijs, die liefst tweeduizend ton bedroeg. Nadat iedereen gedurende vele weken vergeefs om wat zon had gesmeekt, heeft men nu misschien weinig recht zich in klachten uit te putten. Niettemin heeft de Parijzenaar gisteren met opluchting van het bericht kennis genomen, dat de „koperen ploert" vandaag zich iets cle- menter zou gedragen. In Europa eist het verkeer 36.000 doden in een jaar In 1955 zijn in een aantal Europese landen België, Denemarken, Frank rijk, Groot-Brittannië, West-Dults- land, Italië. Luxemburg, Noorwegen, Zweden, Zwitserland en Joego-Slavië 35.831 personen door verkeersonge lukken om het leven gekomen, terwijl er 1.024.543 werden gewond. Voor 1954 waren deze cijfers 33.483 doden en 915.850 gewonden. In Nederland zijn in 1955 1.552 personen door ver keersongelukken om het leven geko men en 34.097 gewond. Er waren geen Nederlandse cijfers over 1954 bekend.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1