Tuiiibouwdagscliool Rijnsburg Nederlaag tegen Duitse ploeg, maar overwinning op Zweden MAANDAG 1 JULI 1957 Uitslag examens Het was voor de leerlingen van klas 4 van de Tuinbouwdagschool alhier een belangrijke dag, toen in tegenwoordig heid van ouders, leraren, bestuur en en kele genodigden, onder wie burgemees ter B. H. Koomans, in de school aan de Sandtlaan de diploma's werden uitge reikt. Namens de Rijkstuinbouwconsu- lent werd dit, vergezeld van een geestig woord, gedaan door de heer Krüger. De leerlingen werden nog toegesproken door de 2e voorzitter, de heer Van Vliet, het hoofd der school, de heer G. Doe ter en de klasseleraar, de heer J. Braak- hekke. Henk Nap bood aan het school hoofd en aan de leraar namens de leer lingen geschenken aan. De volgende leerlingen werden gedi plomeerd: P. van Delft, Rijnsburg: P. Fennes en G. C. Spierenburg, Katwijk a. d. Rijn; J. v. d. Grijspaarde, Wasse naar: G. W. Houwaard en J. Meulendijk Noordwijk; J. Koudijs, J. M. Maassen v. d. Brink, H. Nap en F. Regeer, Leiden; J. van Os, Voorschoten; B. van 't Riet, Abbenes; A. A. J. Rops, Den Haag; A. Verboom, Oegstgeest; W. de Witte, Rijsoord. Van 3B naar 4B werden bevorderd: J. Barnhoorn en A. Olderiks, Noordwijk a/Zee; H. Brussee, Oegstgeest; A. Cok, Koudekerk a/d Rijn; W. Feddern en A. den Haan, Rijnsburg; C. Gussekloo en W. Rozen, Wassenaar; J. Heyl, War mond; H. den Hollander, N. Nederhof, J. van Os en H. Schoonebeek. Voorscho ten; A. Korpershoek, Katwijk a/d Rijn; F. Mar ij t, Leiden; B. Vooijs en C. Vooijs, Katwijk a/Zee; C. v. Vliet en R. Tau- bert, Zoeterwoude. Drie leerlingen wer den niet bevorderd. Van 2 B naar 3B werden bevorderd: L. Baars en H. Spek, Leiderdorp: A. van Dijk, P. Remmerswaal en J. Zwanen burg, Katwijk a/Zee; C. van Egmond, J. de Mooij, D. de Mooy, F. de Rover en B. Heemskerk, Rijnsburg; C. v. Guyken, D. Ravensbergen en M. Verhaar, Oegst geest; C. Guijt en E. Knoppert, Voor hout; C. de Ruyter en V. Zonneveld, Noordwijk; C. Scheffer, Leiden; C. Koe- lewijn. Katwijk a/d Rijn, onder wie 2 voorwaardelijk. Van 1B naar 2B werden bevorderd: A. Admiraal, S. Barnhoorn en T. Slag veld, Noordwijk; J. Dongelmans en A. Leget, Leiden; A. v. Duyn. J. C. Leen- houts en G. Remmerswaal, Katwijk a/Zee; C. Heemskerk, H. v. d. Meer, J. Star en L. Ravensbergen, Rijnsburg; C. Hogewoning, F. den Hollander en S. Zandbergen, Oegstgeest; H. van Leeuwen Zoeterwoude; N. v. d. Mey, Voorschoten; A. Moerkerk, Katwijk a/d Rijn; C, van Santen, Wassenaar, onder wie 1 voor waardelijk. De leerlingen van de A-klasse werden per 1 april bevorderd. Laat niet als dank... Dat waa werkelijk een slag-zin toen van de A.N.W.B. Herinnert u rich de rest nog? „...voor het aangenaam verpozen de eigenaar van-het bos de schillen en de dozen". Behalve dat het niet aardig is tegenover Moeder Natuur, geven al die papiertjes, dop pen en blikjes een reuze rommel. Neem ze weer mee terug in uw tas en gooi ze thuis weg. Nieuwe wegen tegen alcoholmisbruik Na een ontvangst in het raadhuis, waar een deputatie van de Nederlandse Ver eniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken werd verwelkomd door de burgemeester van Heerenveen, de heer G. H. Kuperus, is zaterdag in de Schouw burg het tweedaags congres van deze vereniging over het rapport „Nieuwe wegen" geopend. In zijn openingswoord zei de voorzit ter, de heer J. de Bruin, burgemeester van Rheden, dat de radicale drankbe strijding hier niet in het geding is. Het gaat er om, zo zei hij, ons werk aan te passen aan veranderde omstandigheden en nieuwe wegen te projecteren, welke voor het bereiken van ons doel dienen ingeslagen te worden. Spreker deelde mede, dat het alcohol- verbruik weer toeneemt. Het zal duidelijk zijn, dat juist de toe komstige samenleving het drankmisbruik niet kan dulden; immers van de mens zal steeds meer verantwoordelijkheid worden gevraagd, aldus de heer De Bruin. Men verklaarde zich tenslotte akkoord met een rapport, dat het volgende be helst: 1. nieuwe propaganda, afgestemd op de mens van heden, die niet overbelast wil worden met verantwoordelijkheid, maar de feiten goed wil weten en ook wel be reid is daar naar te handelen; 2. een nieuwe benadering van de jeugd, die in een zo geheel andere situatie leeft als de jeugd van vorige generaties"; 3. nieuwe samenwerking met andere drankbestrij- dende bewegingen en met allen die, ook zonder geheelonthouder te zyn. op een bepaald vlak met ons de strijd tegen de alcohol willen aanbinden en 4. een nieu we organisatie vormen waarbij gezocht moet worden naar het beter functione ren van de leden en nieuwe werkver banden. Aziatische griep in Bussum uitgebroken Oproep tot Nederlandse artsen Het virologisch laboratorium van de interne afdeling van het Academisch Ziekenhuis te Leiden heeft op klinische gronden in een pensionaat te Bussum influenza vastgesteld, waarvan het oor zakelijke virus volgens prof. dr. J. Mul der, verbonden aan de interne afdeling van het Leidse Ziekenhuis, zeer waar schijnlijk gelijk is aan dat, hetwelk in Azië grote epidemieën heeft verwekt. In het betrokken pensionaat verblijven 100 jonge meisjes tussen 8 en 17 jaar, varï wie er thans 30 ziek zyn. Het ziekte verloop is zeer goedaardig. Bij nadere informatie bleek, dat de ziekte vermoedelijk reeds sinds 16 juni in Bussum heerst. Het is niet duidelijk langs welke weg de besmetting is gelo pen. Waarschijnlijk juist als by de ge- isoleerd gebleven patiënt van enkele weken geleden in Den Haag is het virus met een vliegtuigtransport uit Azië ons land binnengedrongen. Op het ogenblik wordt in het Leidse Ziekenhuis gepoogd de verwekker van deze influenza vast te stellen. Gezien echter het feit, dat het ziektebeeld ty pisch is voor influenza en men boven dien gewone influenza vrywel nimmer in de zomermaanden waarneemt, acht prof. Mulder het zo goed als zeker, dat in Bus sum sprake is van de Aziatische griep. In verband met de studie van de epidemiologie van deze ziekte, die blykbaar een grote besmettingskracht heeft, doet prof. Mulder een dringend beroep op alle artsen in Nederland ge durende de eerstkomende weken nieu we soortgelijke ziektegevallen te mel den aan de afdeling inwendige genees kunde van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Vrouw bij ontploffing ernstig gewond Gistermorgen is de 40-jarige vrouw W. B. Baremans te St.-Willibrord bij ren gasontploffing in een schuurtje levensgevaarlijk gewond. De ontploffing ontstond toen zij het butagasstel in het schuurtje wilde aansteken. Waar schijnlijk door een lek in de leiding was iets van de vloeistof ontsnapt zodat een grote steekvlam de kleren van de vrouw in brand zetten, toen de lucifer ontvlamde. Buren wisten met een tuinslang de brandende kleren te blussen, maar de de vrouw moest met levensgevaarlijke brandwonden overdekt naar het Cha- ritasziekenhuis te Roosendaal worden vervoerd. Eerste prijs voor AVRO-orkest te Venetië Het Avro-orkest van Jos Cleber heeft de eerste prijs behaald op het derde in ternationale Festival van het lied, de ..Gouden Gondel", dat van 26 tot 29 juni in Venetië is gehouden. Aan het Festival hebben de radio-omroepen van vijf landen deelgenomen, t.w. Italië, Enge land. België. Nederland en West- Duitsland. Hoofdcommissaris „Nederlandse Padvinders" Zaterdagmiddag is tot hoofdcommis saris van de vereniging „De Neder landse Padvinders" op een in 's-Gra- venhage gehouden bijeenkomst geko zen en geïnstalleerd de heer E. J. H. Volkmaars te Amstelveen. De nieuwe hoofdcommissaris was reeds twee jaar waarnemend en is van jongs af aan lid van de padvindersbeweging. Hij is destijds onderscheiden met de Zilveren Wolf, een zelden uitgereikte onderschei ding, de Vlaamse Gaai, en zijn ver diensten in het jeugdwerk werden in 1956 gewaardeerd door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nas- nau. De installatie geschiedde door zyn plaatsvervanger de heer W. G. Weier uit Nijmegen. Op dezelfde bijeenkomst werd tot secretaris gekozen mr. G. Reddingius te 's-Gravenhage als opvolger van mr. J. Zuur. Premie- en pensioenverhoging in landbouw De Staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft een per 1 juli ingaande tijdelijke verhoging van premies en pensioenen voor invalidi teit, weduwen en wezen van het be drijfspensioenfonds voor de landbouw goedgekeurd. In afwachting van algemene wettelijke maatregelen op dit gebied is tot hoog stens 1 juli 1960 bepaald, dat het wedu wen- en wezenpensioen een toeslag krijgt van 150%. Weduwen van 60 jaar of ouder hebben voortaan tot hun 65ste jaar recht op f. 7.50 per week. Deze uitkering vervalt, evenals het gewone weduwenpensioen, by hertrouwen en overlijden. By her trouwen van een weduwe van 60 jaar of ouder wordt geen uitkering in eens ge geven. De premieverhoging per 1 juli houdt in, dat de werkgevers met ingang van het derde kwartaal voor arbeiders van 17 tm 20 jaar weekzegels van f. 1.75 resp. dagzegels van 35 cent moeten plakken en voor arbeiders van 21 t/m 64 jaar weekzegels van f. 3.50 resp. dagzegels van 70 cent. De waarde der vrijwillige pre mie- alsook van spaar- en blokzegels is eveneens met een zesde verhoofd. Na 1 augustus kan men de nieuwe zegels by de Boerenlgenbanken krijgen. Oude zegels kan men er tot 1 december inleveren. ALPHEN AAN DEN RIJN AANBESTEDING In hotel Toor te Alphen had heden morgen de aanbesteding plaats van het hervormde wijk- en jeugdcentrum, dat zal moeten verrijzen in het plan Nabij aan de Lage Zijde. Er waren elf biljetten ingeleverd. 1. M. C. Kool (Warmond) f. 368.400; 2. fa. Gillekoogje en Piestoor (Schiedam) f. 357.000; 3. A. J. Hartman (Den Haag) f. 320.000; 4. J. v. Noort en Zn (Benthuizen) f. 305.700; 5. S. Tromp (Alphen) f. 299.500; 6. A. Vonk (Alphen) f. 299.400; 7. D. v. d. Geest (Zwammer- dam) f. 299.300; 8. v h Betonmy. Breda f. 299.300; 9. Bouwbedrijf Stryland (Uit hoorn) f. 293.000; 10. Oudenes en Tur kenburg (Alphen) f. 291.800; 11. Gebr. Hulsebosch (Zoeterwoude) f. 264.875 De begroting was f. 248.569.22. De gun ning is aangehouden. VISWEDSTRIJD VOOR BEJAARDENREIS Zaterdagmiddag vond aan het Aarka naal in Alphen een viswedstrijd plaats, waarvan de opbrengst bestemd was voor de jaarlijkse bejaardenreis. Er bestond voor deze wedstrijd, die was georgani seerd door de Hengelaarsvereniging „Tijdverdrijf", grote belangstelling. Jammer was het, dat door de grote stroom die er stond, de vanzst slechts gering was. Na afloop werden in café „Spoorzicht" onder aanwezigheid, van vele 'belang stellenden de prijzen uitgereikt. Dit ge beurde door de heer P, Dongemans, ter wijl de heer E. J. v. d. Neut, voorzitter yan het comité voor de jaarlijkse be jaardenreis, namens dit comité een wis- selbeker overhandigde aan de heer J. J. de Groot, Leiden. Hij dankte bestuur en leden voor de uiterst sympathieke geste, waarmee men een bedrag van f. 163.— by elkaar viste voor de reis van de be jaarden. Uitslag: 1. J. J. de Groot (Lei den) 312 gr.; 2. H. Teegelaar (Leiden) 310 gr.; 3. J. Snel (Alphen) 273 gr.; 4. Beukenholtz (Leiden) 270 gr.; 5. K. Schouten (Leiden) 242 gr.; 6. C. de Wit (Koudekerk) 229 gr.; 7. G. v. Eijk (Stol wijk) 150 gr.; 8. A. W. v. d. Boom (Ail- pheno 147 gr.: 9. Braken (Leiden) 130 gr,; 10. W. v. d. Neut (Alphen) 137 gr. Vergadering voormalig verzet Nederland De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland heeft zaterdag te Utrecht zijn jaarvergade ring gehouden onder voorzitterschap van de heer G. Ritmeester, lid van de Tweede Kamer. Op deze vergadering is o.m. aan de orde geweest de kwestie der samenwer king tussen de N.F.R. en de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevange nen. Men verenigde zich met een reso lutie, zoals deze onlangs op het congres van de Expogé is aanvaard en waar mede de basis voor de samenwerking wordt gelegd en tevens tot een op bre der basis berustend front tegen elke vorm van dictatuur. De resolutie spreekt zich ook uit voor een verenigd Europa, met dien verstande, dat hierover nog nader overleg zal worden gevoerd met de Expogé. De heer Bernard Diamant, voorzitter van de afdeling Amsterdam, werd in het hoofdbestuur opgenomen. Het hoofdbestuur zal plannen uitwer ken om uitvoering te geven aan wat in het statuut wordt gezegd over de nood zakelijkheid van het levendig houden onder ons volk en speciaal onder de Jeugd van de herinnering aan de ver- zetsfeiteri in de jaren 1940—1945 en van de motieven, die tot het verzet hebben geleid. Ten aanzien van het congres 1958 werd besloten overleg te plegen met de j Expogé. Schotse zeeman verwondde zichzelf ernstig Een Schotse zeeman heeft zichzelf gis teravond te Rotterdam zo ernstig ge- wond, dat hij in een ziekenhuis moest I worden opgenomen, waar bloedtransfusie I moest worden toegepast. De 34-jarige Peter Robinson elektromonteur en diens i broer de 33-jarige hulpmachinist (Mi- I chael Robinson), en opvarenden van het Schotse schip „Lechgarth" dat in de Rijnhaven ligt, bezochten een café. Waarschijnlijk omdat ze te rumoerig waren, werden ze op straat gezet. De hulpmachinist nam dit niet en liep in eens door een ruit, waarbij hij een bloed neus opliep. Het tweetal ging verder, en toen sloeg zijn broer een andere ruit in. Aan de rechter zowel als aan de linker pols liep hij een slagaderlijke bloeding op. Zijn bloedverlies was zo hevig, dat de wonden al hadden opgehouden te bloeden, toen de politie arriveerde. Deze heeft de armen van de man afgebonden en hem met spoed naar een ziekenhuis getransporteerd. HEVIGE BRAND IN HULST.. Gistermorgen is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het gebouw van de Zeeuwse Textiel Combinatie te Hulst. De brandweer uit Hulst en Sint Janssteen, die snel met een drietal motorspuiten ter plaatse was, kon echter door gebrek aan druk op de waterleiding niet veel uitrichten. Het kantoorgebouw en de opslagplaats met de zich daarin bevindende voorraad tex tiel, schoenen, radiotoestellen en was- j machines werd geheel een prooi der j vlammen. Slechts een bestelwagen kon worden gered. De brandweer heeft de muren, die gevaar opleverden voor voor- bij gangers omver gehaald. Verzekering 1 dekt de schade. Dol op Cowboy-films Een jonge dokter in een auto, gekleed als cowboy en uitgerust met twee re volvers en een patronengordel, begon zaterdag in Parijs te schieten, toen een politie-agent hem sommeerde te stop pen omdat hy te hard reed. De agent schoot terug en trof een band van 's dokters auto. Deze sprong er, met een revolver in de vuist uit. Hij werd, na een worsteling waarbij hij werd gewond, ge arresteerd en naar het ziekenhuis ge bracht. De politie heeft twee dozen munitie en een dolk in zyn auto gevon den. „Ik begrijp eenvoudig niet, hoe mijn man zoiets heeft kunnen doen", zei de vrouw van de dokter tegen de politie. „Hij is een romantisohe jongen en is dol op cowboyfilms. Sporrsplinters Onder prachtige weersomstandig heden is dit weekeinde te Arnhem een tenniswedstryd gespeeld tussen de In ternationale Club van Nederland en Cambridge. De Engelsen wonnen de ontmoeting met 11—7. Te Utrecht is zaterdag de finale j gespeeld van het toernooi om het club- j kampioenschap dammen van Nederland. De uitslagen luiden: Ons Genoegen (Utrecht)—Constant (Rotterdam 11—9; Jozef Blankenaar (Amsterdam)—Resi dentie Damgenootschap (Den Haag) 7—13. RDG is clubkampioen van Neder land. VOETBAL QUICK BOYS—DE MUSSCHEN 3—3. In een temperatuur, die veel beter ge schikt was voor waterpolo dan voor voet bal, speelde Quick Boys een oefenwed strijd tegen de 2e klasse amateur-club De Musschen uit Rotterdam. Quick Boys in weer een andere opstelling, had aanvankelijk een behoorlijk overwicht en dit leverde door middel van Van Duy- venvoorde, Nieuwenhuis en Dik de Vries een 3—0 voorsprong op, terwyl er nog kansen genoeg waren om de score nog hoger op te voeren, maar de thuisclub vond het blijkbaar genoeg. Na de rust verloor Q. Boys zich in allerlei fantasti sche combinaties, inplaats van de bal het werk te laten doen. Er kwamen nog wel kansen (genoeg zelfs!) maar de dreiging was uit de aanval. Toen Schaap bij een Musschen-aanval een wel hard maar houdbaar schot de bal verkeerd beoordeelde was het 3—1 en toen voel den de bezoekers dat het misschien nog wel gaan zou. en inderdaad slaagden zij erin het zwak spelend Q. Boys nog een gelijk spel af te dwingen. CRICKET AJAX (L)—HAARLEM II Eerste Leidse zege. Dat cricket een bijzonder spannend spel kan zyn, is weer eens bewezen in de wedstrijd van Ajax (L) tegen Haar lem II. Ajax verloor de toss en moest eerst feelden. Bij een stand van 7 voor 57 leek de wedstrijd voor Ajax gewon nen, doch het Haarlemse totaal werd toch nog 89 dank zij 22 runs van één der staartwickets. Bouman bowlde 1 voor 19, G. Spiering 5 voor 32, Campioni 4 voor 13. Ajax slaagde er niet in dit totaal te passeren, ondanks een uitstekende 17 van P. Gans en 19 van Wempe. Ajax probeerde het ondanks de warmte nog op de tweede innings en goed bowlen van G. Spiering en E. Campioni resp. 5 voor 33 en 4 voor 17. gesteund door scherp feelden, zetten Haarlem voor 70 aan de kant. Ajax moest toen in één uur en 23 minuten 91 runs noteren om te winnen. Het openings-paar P. Gans en C. Bouman, legde hiervoor de grond slag met resp. 25 en 26 runs. A. van Heteren en wederom G. Spie ring (7 not out en 14 not out) brachten nog ruim binnen de speeltijd Ajax in veilige haven. Ajax behaalde hiermede haar eerste overwinning, welke bevochten werd door goed teamwerk, waarbij de jongere spe lers P. Gans en G. Spiering uitblonken. TENNIS Door een 65 zege op NMC is Joy gepromoveerd naar de hoofdklasse A van de KNLTB. NMC gaat terug naar hoofdklasse B. MOTORSPORT. Vijf Duitse renners naar ziekenhuis Hans Hespen, Arno Weber, Heinz Abhau, Wilhelm Lecke en Klaus-Dieter Hess, vyf Duitse motorrenners, die deel namen aan wedstrijden op de Neuburg- ring, zijn zondag met ernstige verwon dingen in een ziekenhuis te Adenau op genomen. De renners waren betrokken bij valpartijen in de z.g. Eifelrennen. Enkelen van hen waren zondagavond nog steeds buiten bewustzijn. Bij de training voor deze wedstrijden werd reeds Xaver Heiss ernstig gewond. WATERPOLO LZC won BZC-toernooi Zaterdag organiseerde BZC te Berg ambacht een waterpolotoernooi en ge zien de prettige herinneringen van vori ge jaren, was ook nu LZC weer van de partij en met groot succes. Werden de Leidenaars vrijdagavond winnaar in het „De Zijl" waterpolotoer nooi, nu zegevierde het aloude LZC opnieuw, dus twee bekers op twee op eenvolgende speelavonden. Deelnemende verenigingen waren: DKR (Utrecht), BZC (Bergambacht), SZPC (Schoonhoven), LZC (Leiden). De uitslagen: DKRBZC 21; SZPC —LZC 2—3; BZC—SZPC (verliezers ronde) 9—0; DKRLZC (winnaars ronde) 12. Eindstand: LZC 4 pnt (beker); DKR 2 pnt.; BZC 2 pnt.; SZPC 0 pnt. In de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal is te Mexico de wedstryd Mexico—Canada gespeeld. De Mexicanen wonnen met 3—0. Het was de eerste ontmoeting tus sen deze ploegen. Zondagmiddag is te Kopenhagen een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de landenteams van Denemarken en Zwe den. De Zweden wonnen de ontmoeting met 2—1. Tijdens regionale atletiekwedstry- den te Roosendaal heeft Yvonne Roeken (Thor) het Nederlands record kogelsto ten voor meisjes verbeterd en gebracht op 14,38 meter. By de internationale schermwed- stryden, welke zondag te Oostende zyn gehouden, heeft onze landgenoot Kar- dolus in het sabeltoemooi de halve eind strijden bereikt. Daar werd hy verslagen door de Belg Van Baelen met 8—6. In de finale won de Belg Vanderauwera met 8—4 van Van Baelen. De Britse amazone Pat Smythe heeft te Spa het Europees kampioen schap springen voor amazones gewon nen. dat voor de eerste maal in de hip pische histoxde is gehouden. Uruguay heeft de zondag tegen Co lumbia gespeelde voetbalwedstryd, die gold als eliminatiewedstryd voor het wereldkampioenschap voetballen, met 10 gewonnen. Damesinterland in Enschede (Van onze atletiekmedewerker) Het ïykt wel alsof alle landenwedstryden dit jaar in een hittegolf gehouden moeten worden. In Vlaardingen smolten we van de baan, in Lille was het zeer warm en gisteren spande Enschede de kroon met een temperatuur van ver boven de 30 graden. Zó heet was het dat twee deelnemers aan het byprogramma moes ten worden weggedragen. Een eresaluut daarom aan de damesploegen van Zweden, Duitsland en Neder land, die zich van de hitte niets aantrokken en met enthousiasme om de punten vochten alsof er een heel normale temperatuur op en om de sintelbaan heerste. De Duitse meisjes waren niet in hun sterkste samenstelling naar het Diekman stadion gekomen. Verschillende cracks waren achtergebleven om deel te nemen aan het internationale sportfeest de ISTAF te Berlijn. Desondanks wonnen ze toch de ontmoeting NederlandDuitslandZweden met 94 tegen Nederland 74 en Zweden 42 pt. NederlandZweden eindigde in een Nederlandse overwinning, n.l. 65 tegen 41 punten en NederlandDuitsland gaf als resultaat 45 om 61 punten. Een nederlaag dus, maar ook een overwinning voor onze meisjes die deze middag toonden in de internationale atletiek op de goede weg te zyn. Op de 800 meter, de 80 meter horden verzamelde Duitsland de volle winst, Nederland deed dat op de 200 meter met de eerste twee plaatsen en de 100 meter wei-d zusterlijk gedeeld. Zweden kwam telkenmale achteraan. Ine Speyk had het voordeel van een zeer snelle 100 meter start. Hannie Bloemhof onze tweede representante, daarentegen kwam uit de blokken alsof ze aan een wandeling begon. Halver wege de koers kwam ze op toeren, maar toen was ze al telaat om Edeltraut Eiberle, die inmiddels mej. Speyk gepas seerd was, nog in te halen. Wél kregen beiden gelyk tijd 12.2 van de jury toebedeeld. Derde Ine Speyk met 12.3. De 800 m. was één grote blunder van de Nedelandse dames. Edith Schiller en Ariane Döser speelden samen een heel taktisch spelletje en toen Stien Scharle- man dat eindelijk in de gaten kreeg, begon ze op 300 m. voor de finish op eens zo hard te sprinten dat ze met nog 80 m. te lopen volkomen „dood lag", vrolijk door de beide Duitse dames ge> passeerd werd en ook Marie Louise Jo hansson voor moest laten gaan. Ook hier waren de tijden én door de hitte én door de di-oge, losse en zeer zware baan niet denderend. De 80 m. horden was het meest spannende nummer. Door af wezigheid van de wereldrecordhoudster Zenta Gastl (10.6) kwamen de krachten van de deelnemers dichter bij elkaar te liggen, hetgeen natuurlijk de strijd be vorderde. Willie Cysouw, die voor de wedstrijd reeds verteld had dat het dit maal voor haar wel een beetje al te warm was, bracht het er toch weer goed af met een derde plaats in 11.9 achter Edeltraut Eiberle en Ursula Diogesi (11.5 en 11.8). Volle winst was er voor Nederland op de 200 m., gewonnen door een vanuit de twee baan fel aanvallende Hannie Bloemhof in 24.9 en met Ria v. Kuik, die in de altijd ongunstige vijfde baan startte, op de tweede plaats in 25.3. Hoeveel uitvallers zouden er wel i voor primitieve regenbuitjes zouden I ners met open mond wordt aan zijn als de mensen langs de weg niet zorgenEen geste, die door de ren-1 vaard. COMPETITIE UITSLAGEN lste klasse A: VOC (209)—HCC 2 (210 voor 9; Haarlem (139)HBS (128). HCC 1 (228 voor 6. gesl.)VRA (112). lste klasse B: Excelsior (20)Kam pong (155 voor 7. tijd): draw; Sparta (99 voor 3)—Quick <N) (76); VVV (40) —Quick H 102). 2de klasse B: 41 Grn. Hook (52 voor 2)—LCC (50); VUC (63)—HBS 2 (80); HDVS 2 (90 voor 8)Excelsior 2 (81). 2de klasse E: Ajax L (68 en 94 voor 4)—Haarlem 2 (89 en 70); RW 3 (122)- BMHC (92); CVHW (53)—VVV 2 (65); ACC 3 (52)—RW 4 (171). GRN. HOOK—LCC LCC leed wederom zware nederlaag LCC verloor de toss en werd naar de wickets gestuurd. Voor vele batsmen van LCC was het bowlen zeer moeilijk te bespelen. Alleen T. Kantebeen kwam in de dubbele cijfers 10. Voor het schamele totaal van 50 had den alle LCC-ers hun beurt op de mat gehad. Voor Grn. Hook was de opgave niet al te moeilijk, al vielen de eerste 2 wickets snel, na 1-3 was de overwin ning vair Grn. een feit. Bowlingcyfers N. den Hoed 227. HANDBAL Handballers verloren eervol van Duitsers Het Nederlandse heren handbal elftal heeft zaterdagavond voor ruim 2500 toe schouwers op het Elinkwijkveld te Utrecht een eervolle 12-21 nederlaag te gen Duitsland geleden, na met ïmst met slechts 911 té hebben achtergestaan. WIELRENNEN Swift De tijden gemaakt in de 34 km recordrit luiden: P. Hoogman 53.28. C. Vertegaal 53.28, P. Otto 54.35, A. v. d. Kaaij 54.45, B. Slingerland 55.43, Th. de Vroomen 56.02, Ph. Jansen 57.33. In de D-klasse werd het record over 17 km, dat met 27 min. op naam stond van Reinier Riethoven, verbeterd door W. Verhoorn en gebracht op 26 min. 35 sec. Ook Riethoven zelf bleef onder zijn recoi-dtijd. Zyn tijd was 26 min. 35 sec. N. Kooien 27.16, R. Braggaar 28.26. De 51 km pelotonrit voor de avond competitie gaf als uitslag: A en B-klasse: 1. H. v. Gent 1.22.34, 2. A. v. d. Kaaij. 3. H. v, d. Laan, 4. P. Otto; C-klasse: 1. W. v. d. Berg 1.22.36. 2. P. Kaagman. 3. B. Slingerland. 4. A. v. Zijp; D-klasse 34 km: 1. K. Rietho- ZWEMMEN. Judith de Nijs vestigt wereldrecord Tijdens nationale zwemwedstrijden te Krommenie vestigde de 15-jarige Rob- benzwemster Judith de Nys een we reldrecord op de 1650 yards vrye slag dames. De gestelde limiettyd bedroeg 20 min. 30 sec. De Hilversumse zwem ster legde de afstand af in 20 min. 25 sec. Direct na de start van dit nummer ontwikkelde zich een felle strijd, waar uit Judith de Nys een kleine voor sprong opbouwde. By het enige keer punt lag Judith nog steeds iets voor en vergrootte daarna regelmatig haar voor sprong op Corrie Schimmel. De uitslagen luiden: Dames: 1. Judith de Nys (Robben) 20 min. 25 sec. (nieuw wereldrecord)2. Corrie Schimmel (Het Gooi) 20.45.6; 3. Jans Koster (Het Gooi) 21.05.3; 4. AstridSan derson (Robben) 21.23.0. Heren: 1. Richards (Dolfijn) 20.32.8; 2. Rit'ton (D.J.K.) 20.50.6; 3. Hermsen (Robben) 20.54.9. Ondanks een duidelijke achterstand in pure sprintsnelheid bij de Duitse dames brachten de meisjes Joke Claus, Ine Speyk, Ria van Kuik en Hannie Bloem hof door een stel puike wissels toch de 4 x 100 m. in het Nederlandse kamp. De tyd was ook zeer goed: 47.3 sec., een halve seconde slechts boven het natio nale record van 46.8. DE TECHNISCHE NUMMERS Toen Marianne Werner, de veelvoudige Duitse kampioene en derde in Mel bourne, bij haar tweede poging al 15.26 m. stootte, konden de Nedei-landse da mes al wel inpakken. Een vierde plaats voor Corrie Huijgen (12.68 m.) en een vijfde voor Corrie van den Bosch (12.28 m.), méér kon er niet af. By het hoogspringen eindigden vier dames op 1.62 m. Dini Hobers en mej. Mathei (D.) werden daar zij minder foutsprongen hadden tot winnaressen verklaard. Inge Kilian, de Duitse record houdster, die wij voiüg jaar op de Duitse kampioenschappen nog 1.66 m. zagen springen, viel met haar derde plaats wat tegen. Puntenverlies bracht het speer werpen waar Almuth Brömmel (48 m.), de Zweedse Ingrid Almqvist (47.16 m.) en Lotte Kip (44.42 m.) de eei'ste drie plaatsen opeisten. De oranjebroeken kwamen nog niet aan de 39 meter! Het discuswerpen, vorig jaar met Cor rie Huygen een nummer waarop punten- winst geboekt werd, bracht nu dubbel verlies. Ans Panhoi-st Niessink (39.10 m.) en Corrie van den Bosch (38 m.) kon den echt niet op tegen Karen Sonneck en Marianne Werner die met 44.85 m. en 42.04 m. de 40 meter-grens ruim pas seerden. Ook hier kwamen de Zweedse dames weer op de laatste plaatsen. Wemmy Scholtmeyer zorgde tenslotte weer voor een Nederlandse overwinning met een magnifieke vertesprong van 5.80 m., waarop Ursula Diogesi met 5:52 m. geen antwoord had. Britte Martensson (Zw.) strandde op 5.39 m. en voor Imke Vaal was de vierde plaats met 5.33 m. ATLETIEK Nationale jeugdwedstrijd in Rotterdam (Van onze atletiekmedewerker) Erg warm was het zaterdag op de Ne- nyto-sintelbaan in Rotterdam waar de Jeugd-Atletiekcommissie onder leiding van haar volijverige secretaris Gerard van der Wielen een nationale jeugdwedstrijd organiseerde. Té heet dachten wij om goede prestaties te le veren. Edoch wij kwamen bedrogen uit, want zowel de verrichtingen op de technische- als op de loopnum mers waren van een zeer goed gehal te. Voor C-meisjes worden nog steeds geen nationale records erkend. Wel ech ter z.g. beste prestaties. Truus Cruiming (WIK Wassenaar) vestigde zo'n nieu we beste prestatie. Zy liep de 60 meter Meisjes C in 7.8 sec. en dat is 0.2 sec. sneller dan het ooit voor haar ergens in Nederland gedaan is. Tweede aanko mende, clubgenote Eveline Meyer, gaf met 8.1 sec. ook een duidelijk blijk van haar kunnen. De beide DOS-jongens Rob Suvaal en Gerard v. d. Wielen stelden met mach tige discusworpen van resp. 41.15 m en 41.IOV2 m. hun kandidatuur voor de jeugdkampioenschappen die volgende week eveneens in Rotterdam op de Ne- nyto worden gehouden. C-junior Oosthoek (DOS) bleek ook geen „kleine jongen" meer te zyn. Daar van getuigde teiiminste wel zyn kogel stoot van liefst 13.72 m. Tot slot nog enkele estafettes: De 4 x 80 m meisjes B was voor Victoria in 43 sec, met WIK op de tweede' plaats; de 4 x 60 meter meisjes C voor LDA dat 33.7 sec. nodig had. Ook hier kwamen de Wassenaarse meisjes als tweede door. Holland-Junioren ontmoetten Vlug en Lenig (Van onze atletiekmedewerker) Als testwedstrijd en als voorbereiding voor de kamp om de Wouter Groene- steinbeker - het clubkampioenschap van Nederland voor jongens dat de oranjebroeken op 15 sept. a.s. zelf op de Leidse Houtsintelbaan organiseren - trad de Holland-juniorenploeg het afgelopen weekeinde op de Laan van Poot in Den Haag tegen V en L - ieder jaar WG-bcker finalist - in het krijt. De Haagse ploeg telde verschillende Internationals, o.a. de sprinter Hans Westerkamp en de hordenloper Ma* rius Bos. Bij Holland was o.m. hoog springer Rob Pommee opgesteld. De Hagenaars wonnen tenslotte de ont moeting met een klein verschil n.l. 190 V4170pnt. Pommee was wel het meest succesvol. Hij bracht namelijk een Leids record kogelstoten mee naar huis met een af stand van 13.63 m. en faalde bij het hoogspringen op het nippertje in het overbruggen van 1.87 m, hetgeen een nieuw nationaal jeugdrecord zou bete kend hebben. Nu werd het I.8OV2 meter. Kees Smit - na het eindexamen pas weer enkele dagen in training - had het genoegen topsprinter Westerkamp te slaan. Ongetraind noteerde Smit 11.5 over de 100 meter. Frans Beker deed er bij de jongens B net 0.2 sec. langer over. hoewel dit toch nog ruim voldoende was voor de eerste plaats. Verdere Leidse overwinningen kwamen nog op naam van Hans Peen. die een bekeken 600 meter in 1.29.4 liep. Henk Rysbergen die op dezelfde manier de 800 meter Jongens A won en Frans Be ker die de 5 kg. kogel op 12.44 meter deed belanden. De V en L junior Marius Bos impo neerde met een nieuw Haags record 300 meter in 36.3 en een vertesprong van liefst 6.25 meter!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9