Knappe race van Jaap Kersten maar Van der Pluyin moet naar huis FORMIDABELE SOLORIT VAN JONGE BELG JANSSENS rolt beter, plakt beter, brandt beter Tour-cijfers Wagtmans stapte in bezemwagen en liij zat er niet alleen in MAANDAG 1 JULI 1957 Derde etappe: Caen-Rouaan (saterdag) (Van een speciale verslaggever) De contrasten zijn groot geweest, zaterdagmid dag in het tweede gedeelte van de derde etappe waarin de renners over een afstand van 134 km. van Caen naar Rouaan werden geleid. Groot althans voor de Nederlanders. Terwijl Jaap Ker sten met een juichend gevoel deel uitmaakte van een kwalitatief en kwantitatief sterke kopgroep van vijftien renners zij bouwden een voor sprong van ruim tien minuten op het peloton op vocht Leo van der Pluym, volkomen leeggere- den en gedeprimeerd ver achter de hoofdmacht om het behoud van zijn plaats in Goddet's legioen. De sterke coureur uit Dussen die als een der meest waardevolle krachten van de Nederlandse équipe werd beschouwd, streed te vergeefs. Ruim vijf minuten na het sluiten van de controle be reikte hij pas de finish op de Avenua du Grand Cours, waar de vele honderden toeschouwers reeds lang hun favorieten hadden toegejuicht. De jury kon geen andere beslissing nemen: Van der Pluym werd geëlimineerd. Successen voor Franse nationale ploeg Na de slopende tijdrit van zaterdagmorgen op het circuit bü Caen, was de algemene verwachting, dat het tweede gedeelte van de derde etappe een tamelijk rustig en monotoon karakter zou krijgen. Dat is niet gebeurd, want opnieuw heeft de Franse nationale ploeg de kansen om haar positie, zowel in de individuele als in de ploegen-rangschikking te verbeteren, ten volle gebruikt. De nationale selectie van Marcel Bidot, op het ogenblik een nationale figuur in Frankrijk, heeft tot dusverre de ronde op imponerende wijze beheerst. Zaterdagmorgen won zjj op knappe wjjze de tijdrit, 's middags maakten drie van haar renners deel uit van de kopgroep, o.a. de drager van -de gele trui Privat en greep Jacques Anquetil met enkele lengten voorsprong de minuut bonificatie, die na iedere etappe aan de winnaar wordt toegewezen. ten van het stadje. Nog voor de kop groep Elbeuf was gepasseerd, had Ker sten de vluchtelingen achterhaald. Hij werd tijdens zijn sprong naar het kop groep je door de duizenden toeschouwers die in de meest luchtige kledij langs de weg stonden hartelijk toegejuicht. Tien km. verder kreeg ook Nencini banden- pech. Dank zij de steun van Astrua had ook dit geen negatieve gevolgen. Tour-allerlei Ook een Nederlander heeft zich zon dag met succes door zyn moeilijkheden heen geworsteld. De jeugdige Michel StoQker. Na enkele kilometers zakte hij volkomen suf en ongeïnteresseerd weg Uit het. peloton. Kees PeUenaars was onmiddellijk bij hem en schreeuwde hem toe. Stolker schrok, alsof hij sla pend een natte spons in zijn gezicht had gekregen en was onmiddellijk klaar wakker. Na enkele honderden meters had hij zijn achterstand weer wegge werkt. Hij Weef daarna rustig in de hoofdmacht. Wim van Est keek op de baan in Rou- baix een beetje verwijtend naar zijn broer Piet. Beiden maakten deel uiit van een groep van vdjf renners, die onmid dellijk na de winnaar Janssens arri veerde. De kansen op een tweede plaats in de dagrangschikking waren dus gun stig. Wim riep de debutant nog toe wat hij doen moest, .maar deze, onervaren in baanwedstrijden. begreep hem niet. Inplaats zelf hard door te rijden of de sprint voor Wim aan te trekken, bleef hij angstig achterom kijkend op kop zit ten en lanceerde daarmee de Zwitser Schellemberg, die nu als tweede ein digde. Het was dom van onze Piet, al dus het commentaar van Wim. Piet heeft het gelukkig niet gehoord, hij was al spoedig van de baan verdwenen Iedere dag, waarop de Ronde-kara vaan door Frankrijk rijdt, worden aan het steunfonds van de Franse Wieler bond enkele bedragen overgemaakt. Het zijn de boetes, die de internationale jury, na overtredingen oplegt aan de ren ners. Zondag was het. totaal 7260 frank, duizend frank daarvan kiwam uit Ne derlandse portemonnaie. Wim van Est en Piet van Est moesten elk 500 frank betalen. Wim, omdat hij zijn broer 2 kilometer voor de finish geduwd 'had en Piet eenvoudig omdat hij door Wim geduwd was. Advertentie De eindsprint Veertien man snelden dus in hoog tempo naar de eindstreep. Van hen deed Jaap Kersten trouw zijn arbeid op kop. Hij bereikte de avenue, waar de renners een grote lus tussen de tribunes moesten maken, zelfs als tweede achter Baha- montes. In de laatste 500 meter, waarin de renners nog een scherpe bocht moes- j ten nemen, werd de Nederlanders even- wel door rappere sprinters gepasseerd. Kersten klasseerde zich tenslotte als j achtste. De tricolores boden Anquetil de I kans om de vierde achtereenvolgende Franse zege te realiseren. De sterke i tempo-rijder greep die kans ten volle. Drama v. d. Pluym Ferlengi brak enkel De 26-jarige Italiaan Gianni Fer- lenghi kreeg op de derde dag van de Tour de France de prijs voor de grootste pechvogel. Niemand zou hem dit nogal twijfelachtige eerbe toon hebben misgund, want Fer- lenghi was bjj de valpartij in de Italiaanse ploeg tijdens de tijdrit zo ongelukkig een enkel te breken. Er vielen nog meer slachtoffers zaterdag, zij het gelukkig niet door een fractuur. Behalve Van der Pluym zijn de Parijzenaars Plaza en Faure (Frankrijk Zuid-Oost) en de Belg Kerkhove van de lijst ge schrapt. Norbert Kerkhove werd in het begin van de rit naar Rouaan evenals vrijdag zijn landgenoot Close het slachtoffer van een zon nesteek. Het drama Van der Pluym was reeds j na 50 km begonnen. Het ging opeens niet meer met de man uit Dussen. Hij zakte terug uit het peloton en zijn ach- met een achterstand van 25 minuten op terstand werkte reeds deprimerend. Vlak Anquetil.. Weer op een lege tube rijdend voor de bezemwagen rijdend, in gezel- i besefte de Nederlander wat was ge- schap van o.a. de Franse regionaal Ray- jschied: de tour van 1957 was voor hem mond Plaza. werd de rit een kwelling i afgelopen. voor hem. Uitwijkend voor het publiek, De posities van de overige Nederlanders Hitte en nog eens hitte Wout Wagtmans ging gister middag op vier wielen door de finish. De korte rit van Caen naar Rouaan Zou voor de renners opnieuw zeer moei lijk worden. Monsieur le directeur Jac ques Goddet had dat begrepen. En aan gezien de organisatoren er geen enkel belang bij hebben, dat het reeds „aan getaste" legioen in dit stadium nog zwakker zou worden, werd kort voor de start de tijdmarge in verband met de zeer hoge temperatuur verhoogd van 8 procent tot 10 procent van de tijd van de winnaar. De klimatologische omstan digheden vergden inderdaad opnieuw zeer veel van de renners. Op sommige plaatsen werden temperaturen van rond de veertig graden celsius opgenomen en op de wegen, die niet beschermd waren tegen de felle zonnestralen, hadden zich ware asfaltplassen gevormd. Toch waagden enkele renners een poging om uit het peloton te ontsnap pen. Nino Defilippis sprong eenmaal weg met enkele Franse regionale renners. Het effect was negatief, omdat ook Roger Walkowiak en René Privat, de drager van de leiderstrui, met hen mee gingen. Even later bouwden Hassenfor- der en Bertolo een geringe voorsprong op. Aan hun wiel hing echter opnieuw een lid van de Franse nationale ploeg: Walkowiak. En daarom werd ook deze poging vroegtijdig gestaakt. Beslissende vlucht De tricolores beheersten de strijd in deze fase inderdaad volkomen. Zij wachtte kennelijk op de grote kans. Die kwam na 32 km. Toen werd de karavaan opgeschrikt door een uitlooppoging, die de etappe uiteindelijk zou karakterise ren. Er vormde zich een kopgroep van dertien renners, die was samengesteld uit de Zwitsers Clerici en Holenweger, de Oostenrijker Christian (eveneens van de Zwitserse ploeg), de Italianen Astrua en Nencini, de Nederlander Jaap Kersten hij sprong dapper naar het wiel van Nencini de Spanjaard Bahamontes, twee leden van de Franse nationale for matie, Privat en Walkowiak, en vier Franse regionalen: Gay (Zuid-West Ploeg», Antonin Rolland (Noord-Oost- Centraal), Jean Dotto (Zuid-Oost ploeg) en Barone (He de FranceLater, nadat deze groep reeds een voorsprong van een minuut en tien sec. had opgebouwd, voegden zich nog Jacques Anquetil van de Franse nationale ploeg en Sabbadini van de Zuidwest formatie bij hen. Geen concurrentie Deze gemeleerde groep had geen con currentie te duchten, want in het peloton werd het tempo ijverig en met succes afgeremd door de Franse natio- nalen en de Italianen, van wie de kopmannen zich allen bjj de vluchte lingen bevonden. De overige équipes waren eenvoudig niet krachtig genoeg om de coalitie te breken, mede door dat tot twee keer toe een aantal ren ners van de ploeg van lie de France werd teruggehaald om Jean Bobet, die deze dag blijkbaar op slechte banden reed, te assisteren. De voorsprong groeide dan ook voort durend, ondanks het feit, dat o.a. Stablinski, Pipelin en Nino Defilippis enkele keren veel initiatief toonden. Na 44 km. bij Pont'-Leveque. was het ver schil 1% minuut. Na 56 km 2 min. 10 sec. en 5 km. verder 3 min. en 10 sec. In de bochtige straten van het stadje Pont-Audemer voegden de vluchtelin gen nog meer aan hun winst toe. Het peloton passeerde Quatreville, 34 km. voor de eindstreep, met een achterstand van 4 min. 55 sec. Deze achterstand groeide tenslotte aan tot ruim 10 min. Knappe prestatie van Kersten Het ritme van de kopgroep werd op de rit door juichende steden en op de dat de wegen en straten had over- I stroomd, verloor hij de mogelijkheden om zich te herstellen en het toch reeds aangetaste zelfvertrouwen kreeg intus- werden in de rit naar Rouaan weer on gunstiger, omdat zij voortdurend onop vallend in het peloton bleven. Deze hoofdmacht splitste zich kort voor de zuigende asfaltwegen nauwelijks ge broken. Alleen Sabbadini viel terug, door een lekke band. Ook Jaap Ker sten kwam in moeilijkheden. Na de beklimming van De La Pree liep, vlak voor Elbeuf, 24 km. voor de finish, ook van hem een band leeg. Kersten was fortuinlijk: gierend stopte de liaisonwagen van mecanicien Joossen, die zich juist bij de kopgroep had aangesloten. Kostbare seconden wer den verspeeld, doordat de onervaren Kersten zich aan de linkerzijde van de weg had opgesteld een plaats die Joossen moeilijk kon bereiken. Maar de Limburger maakte alles goed in een opmerkelijke jacht door de stra- sen opnieuw een knauw, doordat hij zelf I eindstreep nog in verschillende groepjes, een band moest repareren. Wanhopig die met onderling geringe verschillen kijkend naar het reeds verlaten torentje arriveerden. Piet van Est, Wim van Est van de tijdwaarnemers bereikten Van en Wagtmans werden na Kersten, de der Pluym en Plaza tenslotte de finish I best geplaatste Nederlanders. De uitslag van de etappe Caen-Rouen (134 km.) luidt: 1. Anquetil (Fr.) 3.22.44 met bonificatie; 2. Day (Z.W.) 3.23.14; (met bonificatie): 3. Nencini (It.) 3.23.44 4. Bahamontes (Sp.)5. Astrua (It.)6. Barone (lie de France)7. Christian (Zwits.); 8. Kersten (Ned.); 9. Holen- weger (Zwits.); 10 Dotto (ZO.): 11. Cle rici (Zwits.): 12. Rolland (N.O.C.) allen in 3.23.44; 13. Privat (Fr.) 3.23.54; 14. Walkowiak <Fr.) 3.23.56: 15. Sabbadini (Z.W.) 3.31.08; 16. Keteleer (België) 3.31.08; 17. Anglade (Z.O.) 3.33.05: 18. Picot (West) 3.33.06: 19. Thomin (West) z.t.; 20. Forestier z.t.; 27. Piet van Est z.t.; 33. Wim van Est z.t.; 48. Wagtmans z.t.; 50. ex aequo Stolker 3.33.47; 60. Voorting 3.33.54; 66. De Jongh 3.34.21: 77. De Groot z.t. De uitslag van de vierde etappe Rouen -Roubaix luidt: 1. Janssens (Belgic) 6.23.34; 2. Schellenberg (Zwits.) 6.28.16; 3. Rober (lie de France) z.t.; 4. Wim van Est (Ned.) z.t.; 5. Siguenza (Z.O.) z.t.; 6. Piet van Est z.t.; 7. Stablinski (Fr.) 6.30.32; 8. Darrigade (Fr.) 6.30.47; 9. Ba- roni (It.)z.t.; 10. De Bruyne (België) 6.30.59; 11. Plankaert (Belg.) z.t.; 12. Ke- telaer (Belg.) z.t.; 13. Dupré (ZW.) 6.31.30; 14. Jean Bobet (lie de France) z.t.; 15. Anglade (Z.O.) z.t.; 16. Quheille (Z.W) z.t.; 17. Defillipis (It.) z.t.; 18. Forestier (Fr.) 6.31.57; 19. Sabbadini (Z.W.) z.t.; 20. Mahé (Fr.) 6.32.34; De Groot. De Jongh, Kersten, Stolker en Voorting werden met een grote groep Wim en Piet van Est in voorste gelid (Van een speciale verslaggever) Het verhaal dreigt eentonig te worden. Opnieuw heeft de tour karavaan een tropische dag achter de rug en opnieuw zijn er in het rennersveld slachtoffers gevallen. Veel slachtoffers ditmaal. Niet min der dan 12 man hebben de meeste ten gevolge van een zonnesteek de strijd moeten staken en bij dit twaalftal dat suf en mismoedig op de banken van de ambulancewagen de weg naar het velodrome van Roubaix kwam oprijden, bevonden zich Wout Wagtmans en de Span jaard Miguel Poblet. Twee namen die enkele dagen geleden in Nantes nog door velen bij de favorieten voor deze Ronde van Frankrijk werden genoemd. De Belg Janssens gaat zegevie rend over de streep te Roubaix na een prachtige solorii (iteiefoto) Overigens schuilt het gevaar voor een tonigheid alleen dn het verhaal over de warmte, die de „Heil van het Noorden" meer hel deed zijn dan wat ook. In één opzicht is namelijk voor een grote en belangrijke variatie gezorgd. Na de vier overwinningen van de Franse nationa- len. de étappezeges van Darrigade. Pri- I vat en Anquetil en de Franse overwin ning in de tijdrit, werd deze traditie zondag doorbroken. Marcel Janssens. de 25-jarige Belg. bezorgde de vele honder den Belgen, die het kleine uitstapje naar Roubaix hadden gemaakt om de ploeg van Silver Maes te zien binnen komen, grote vreugde met een waarlijk imposante ritzege. Marcelleke was met de Parijzenaar Hooreltoeeke (He de France), na onge veer 125 km. uit het peloton ontsnapt en zette meteen zo hard door, dat Hoo- relbeeke er spoedig de brui aan gaf en zich weer liet terugvallen. Janssens was niet bang Dat haalt hij niet in deze tempera tuur, op deze weg, was het, oordeel van het merendeel der volgens enwaar schijnlijk hebben ook velen in het ren nersveld er zo over gedacht. Maar Jans sens zag met zijn jonge sterke lichaam en zijn wilskracht niet op tegen de af gezonderde strijd tegen de hitte. En hij was als rechtgeaard Vlaming niet bang voor de kasseien boven Lens. Hij ging door in hoge cadans en in de stijl van een groot kampioen, die voelde dat hij het kon. Hij reed in een prachtig con stant tempo, dat om en nabij het uur gemiddelde van 36 03 km. lag. Hij dronk weinig, maar liet zich wel graag door de toeschouwers in de stadjes en dor pen van een „douche" voorzien. Het werd één lange triomftocht voor Jans sens, die bij aankomst in Roubaix wel doof moet zijn geweest v<an het gejuich en het applaus, dat hem onafgebroken heeft gevolgd. Toen de Belg de wielerbaan op draaide. met een voorsprong van ruim 4'/2 minuut op een groep van vijf met Schellenberg. Bober. Siguenza en de gebroeders Van Est, met zeven mi nuten voorsprong op een tweede groep volgers, waarin zijn drie landgenoten De Bruyne, Planckaert en Keeteleer, en ruim tien minuten op het grote peloton met de gele-trui-drager Pri vat, toen leek hét of de uitpuilende tribunes door de Belgische supporters werden afgebroken. Marcel mocht een ere-ronde rijden zoals hjj nog nooit heeft gereden. Het sprintje van het eerste achter- wolgersgroepje werd gewonnen door Schellenberg voor Bober, Wim van Est werd derde. Siguenza vierde en Piet van Est vijfde. Op de kaarsrechte wegen tussen Rouaan en de raviita/illeringsplaats Ab beville, waar alleen een muis wat scha duw had kunnen vinden tussen de klap rozen, waar de warmte drukte als een grote warmwaterzak, was de Portugees Barbosa de eerste die de vijandelijkhe den opende. Barbosa slaagde niet Hy nam zowaar een voorsprong van 1% minuut, die later uitgroeide tot 2 minuten. Maar Barbosa slaagde er niet in te volbrengen waar de gróte mannen in zijn ploeg niet aan waren toegeko men. Marcel Janssens liet al na dertig kilometer zien, dat hy iets van plan was in deze étappe Hij was de leider van de aanvallen, die Barbosa tenslotte deden sneven. Intussen vielen de eerste slachtoffers. Poblet en Trabat stapten in de bezemwagen. De Bruyne kwam in ernstige moeilijkheden en Dis Keete leer werd, zoals gewoonlijk, naar achte ren geroepen om zijn ploegmakker te steunen. Later zou blijken hoe voor treffelijk hij hierin slaagde, want dank zij het zwoegen van Keeteleer kwam De Bruyne in de tweede groep achtervol gers van Janssens binnen, waarmee de Belgen eerste werden in het étappe- ploeg enklassement, gevolgd door Ne derland en Frankrijk. Terwijl de Belg in de achterhoede zwoegde, viel ook Wagtmans terug. Tweemaal kwam hij weer bij, maar bij de derde „ram" gaf hij er de brui aan. En toen waren er nog maar zeven De eerste man, diie Barbosa bereikte, was Hassenforder. Na 82 km., bij St.- Mazent, lagen twaalf man op kop met o.a. Gerrit Voorting, maar 15 km. ver der lag alles weer in een gesloten pe loton. Halverwege zette Janssens zyn tweede en nu beslissende aanval in. Hoorelbeeke bleef een tydlang bij hem, daarna ging de strijd alleen tegen de afstand en de elementen. Zijn voor sprong groeide voortdurend, 4% minuut, 5 minuten, 7 minuten namen wij tus sen afstanden van 15 of 20 km. voor hem op. De Belg flietse in de Noord- franse steden, onder een ereboog van waterstralen en tuinslangen van de geestdriftige bewoners, die zo'n plezier hadden in dit natte frisse spelletje, dat wij in de volgwagens genoodzaakt wa ren, voortdurend met draaiende ruiten wissers te rijden, terwijl geen wolkje aan de hemel te zien was. Op de wegen met de beruchte „kin derhoofdjes" zocht Marcel Janssens het koalaspad naast de rijweg op. Maar ook op de kasseien voelde hij zich thuis en hij had het geluk dat geen enkele lekke band zijn zegetocht verstoorde. Tour verloor veel van zijn glamour De Tour de France heelt in enkele dagen veel van zijn glamour verlo ren. Donderdag nog voor de start in Nantes, kon men in de prognoses, die met schreeuwende koppen in de Franse pers werden gepubliceerd, de namen van een aantal favorieten aantreffen: nu haalt men veelal achteloos en geringschattend de schouders op wanneer zij worden uitgesproken. De misere voor Jac ques Goddet die hoopt dat in deze ronde weer een renner met de kwa liteiten van een super kampioen naar voren zou komen begon vrij dag. Charly Gaul, stapte toen in de tweede etappe van zijn fiets - ziek en doodmoe. Hij was het slachtoffer geworden van de warmte die het wielerlegioen reeds onheilspellend heeft aangetast. Goddet heeft de andere renners als 28ste ex aequo ge plaatst, allen in 6.34.41. Na de vierde etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Privat (Fr.) 2.22.41; 2. Christian (Zwts.) 21.29.09 3. Barone (He de France) 21.29.09; 4. Ba hamontes (Sp.) 1.29.23; 5. Astrua (It.) 21.29.24; 6. Dotto (Z.O.) 21.29.34; 7. Wal kowiak (Fr.) 21.31.03; 8. Janssens (Belg.) 21.31.29; 9. Nencini (It.) 21.31.57; 10. Bober die de Francei 21.31.59; 11. An quetil (Fr.) 21.32.13; 12. Forestier (Fr.) 21.33.41; 13. Clerici (Zwits.) 21.34.15; 14. Schellenberg (Zwits.) 21.34.38; 15. Wim van Est 21.34.46 op 12 min. 5 sec.: 16. Thomin (West) 21.36.25; 17. Stablinski (Fr.) 21.36.32; 18. Bouvet (Fr.) 21.37.48; 19. Pipelin (West 21.38.26; 20. Jean Bo bet (lie de France) 21.36.29; 28. ex aequo De Groot en Defilippis (It.) beiden 21.40.55; 35. De Jongh 21.42.33; 54. Voor ting 21.56.59; 57. Piet van Est 21.57.52; 62. Kersten 22.0C.53; 70. Stolker 22.10.35. Het ploegenklassement van de vierde etappe luidt: 1. België 19.24.32; 2. Ne derland (Wim en Piet van Est en De Groot) 19.31.13; 3. Frankrijk 19.33.16; 4. ex aequo Z.O. en lie de France beide 19.34.27; 6. Z.W. 19.34.57; 7. Italië 19.36.58 8. Zwitserland 19.37.08; 9. ex aequo West. Lux. en Spanje allen 19.44.03; 12. NOC 19.44.11. Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk 64.03.56; 2. Zwitserland 64.26.44; 3. Italië 64.28.15; 4. Ile de France 64.36.28; 5. Nederland 64.39.57; 6. Z.W. 64.44.24; 7. België 64.48.23; 8. Spanje 64.52.34; 9. West 64.53.30; 10. Z.O. 64.57.09; 11. N.O.C. 64.57.32; 12 Lux. 65.45.38. Na de vierde etappe luidt het punten klassement: 1. Bober (Ile de France) 49 pnt.; 2. Thomin (West) 50 pnt.; 3. Pri vat (Fr.) 51'pnt.; 4. Schellenberg (Zwit.) 60 pnt.; 5. Forestier (Fr.) en Picot (West) beiden 62 pnt. 7. Wim van Est 73 pnt.; 8. Nencini (It.) 81 pnt.; 9. Chris tian (Zwits.) 90 pnt.; 10. Dupré (Z.W.) 92 punten. De prys voor de meest strijdlustige renner ging naar de Belg Janssens. De prys voor de grootste pechvogel werd toegekend aan de Belg De Bruyne. Luxemburgse kampioen in een van zijn dagelijkse hoofdartikelen licht bekritiseerd. „Gaul moet nog veel leren in zijn vak", aldus Goddet, vooral leren zijn krachten niet over een aantal grote evenementen te verdeleji. Ik heb hem daarvoor in de Ronde van Italië reeds gewaar schuwd Maar goed behalve Gaul was er nog een aantal favorieten. Poblet de snelle klimmer en ~appe sprinter, werd bijvoorbeeld als zodanig be schouwd - en Goddet zelf had onze landgenoot Wagtmans als een der mogelijken genoemd. Beiden werden echter zondag voor verdere deelne ming uitgeschakeld. Miguel Poblet, voelde zich na dertig kilometer op eens niet goed worden en verloor het contact met het peloton. Drie kilometer worstelde de Spanjaard nog door, vergezeld van zijn trouwe adjudant Andrè Trobat, die er ook al slecht aan toe was. Toen gaven beiden een seintje aan de bezemwa gen. De volgers in de karavaan wer den opgeschrikt door dit nieuws. Vijftig kilometer verder gaf de ra dio. die de karavaan onschatbare diensten bewijst, opnieuw een be richt van opgave door. Het was een bericht, dat vooral de Nederlanders ontstelden: „Wout Wagtmans had de strijd gestaakt. De schrale Bra bander heeft zich moeilijk kunnen aanpassen aan de tropische tempe raturen. Hij kon zich reeds spoedig niet meer in het peloton handhaven. Langzaam maar zeker groeide zijn achterstand. Tot hij eenvoudig ge noeg had van het gehele rondeavon- tuur. „Ziek Wout", was onze vraag, toen hij in de ambulancewagen op de wielerbaan te Roubaix aankwam. „Ziek, nee niet ziek, maar die warm te oh die warmte" Wagt mans keek met een doodmoede blik voor zich uit, toen hij deze woorden uitsprak. In totaal hebben nu na vier da gen 31 renners de strijd gestaakt - een aantal dat de organisatoren van de ronde sterk verontrust. Want ook de krachten van de overige deelne mers zijn in deze eerste dagen in mindere of meerdere mate gesloopt. En wanneer de klimatologische om standigheden en de strijd zich op dezelfde wijze blijven ontwikkelen, dreigt het percentage uitvallers ca tastrofaal te worden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 6