Hagenaar Blankenstein brak record op 800 meter in enerverende race Duitse politie werd in Leidse Hout Europees kampioen yeel slachtoffers van warmte op open tribune Teleurstellende nederlaag van Nederlanders tegen Zweden 96ste Jaargang Maandag 1 juli 1957 Derde blad no. 29174 Olympische Dag opnieuw bonte schakering (Van onze sportredacteur) Uitstekend Deze lof willen wij toezwaaien aan het Neder lands Olympisch Comité, dat gistermiddag in het Olympisch Stadion zijn traditionele Olympische Dag organiseerde en de ruim 25.000 toeschouwers opnieuw een fleurige sportschotel voorzette, welke van het begin tot het einde boeide. Het moge dan waar zijn, dat verschillende buitenlandse topatle ten verstek hadden laten gaan en de voetbalwed strijd niet zo pittig was als men graag had gezien bij een dergelijke tropische temperatuur mocht men dat ook niet verlangen enkele andere takken van sport, welke op het zeer gevarieerde programma prijkten in het bijzonder atletiek en gymnastiek waren dermate boeiend, dat het geheel er niet noemenswaardig onder leed. Intussen heeft de hitte zün tol wel geëist. Vooral de toeschouwers op de open zovakken Tan het stadion, die zich met handdoeken en parasols tegen de fel brandende zon trachtten te beschermen, kregen het kwaad. Velen onder hen ▼leien flauw en voor het personeel van de GG en GD, dat met extra ploegen naar het stadion was getrokken, werd het een zeer drukke middag. In de cata comben onder de eretribune, een ideale plaats ttfdens een hittegolf, werden de slachtoffers van de wurmte zonder onderbreking binnengebracht. Het waren er minstens 150, die behandeld moesten worden en van hen werd er één naar het riekenhuis gebracht. Opvallend was bovendien het aantal snijwonden, dat gehecht moest worden. Oorzaak: stukspringende limonade- en bierflessen Deze achttiende Olympische Dag werd op zeer originele wijze geopend. Klok slag half twee bracht de oud-atleet Wim Slijkhuis als laatste man van een estafetteloop, welke in de vroege och tend l het NOC-kantoor te Den Haag was begonnen, een brandende fakkel het stadion binnen. In het stadion over handigde hij de fakkel onder dave rend applaus van het publiek, dat wer kelijk opgetogen was aan Fanny Blan- kersKoen, die er met een snelle sprint ..Good Old Fanny" met de fakkel onderweg naar het knaleffect. mee naar de zuidzijde van het veld snelde. Daar ontstak zij een lont, doch er begon geen Olympisch vuur te bran den. zoals men algemeen verwachtte, maar twee daverende knallen echoden langs de verraste tribunesde Olym pische Dag 1957 was begonnen. Want op hetzelfde moment zwaaiden de poorten open en begonnen de turnsters, terwijl de Harmoniekapel van Calvé uit Delft een vrolijke mars ten gehore bracht, aan hun kleurrijke opmars. PROPAGANDA. Bijna 900 meisjes van 12 tot 17 jaar (20 van haar waren 's morgens bij de repetitie door de warmte bevangen en uitgevallen) stroomden door de Mara thon poort in gelid de groene grasmat op en demonstreerden o.l.v. mej. Ringel- berg een sierlijke massale ritmische oefe ning, welke het publiek tot groot enthou siasme bracht. Heren turngroepen van Simson (Am sterdam), Donar en WIK (beide Den Haag) en Ulyssen (Rotterdam) zorg den onmiddellijk daarna voor een acrobatische afwisseling. In de vier hoeken van het veld gaven zij ver bluffend goede demonstraties van ta- felspringen, bokspringen en het tur nen op de lange mat. Er werden zo veel losse salto's gemaakt, dat men waarlijk niet wist naar welke hoek van het terrein men zou kijken. Voor het KNGV was dit propaganda van de beste soort.... Atletiek Ook de Kon. Ned. Atletiek Unie kwam met haar programma uitstekend voor de dag. Begonnen werd met een 400 meter, welke gewonnen werd door de Engels man Wrighton, die de uitstekende tijd van 47.2 op de horloges bracht. Ge start in de ongunstige buitenbaan werd de Brit geen moment bedreigd, hoewel de West-Duitser Friedrich met 47,8 uit stekend partij bood. Een verrassing voor de Nederlanders was de tijd van de V. en L.-atleet Parlevliet, die de horloges op 48,4 liet stilstaan en daarmee zijn persoonlijk record aanzienlijk verbe terde. Geladen van spanning was de 800 meter. De AV '23-atleet Heide trok het tempo, tenkoste van zichzelf, onmiddel lijk na de start hoog op. Na de eerste 400 meter, welke in 64 seconden rond waren afgelegd, nam de Oost-Duitser Kruse de leiding over. waarbij hij uit stekend werd gevolgd door de Hagenaar Blankenstein. Ruim 200 meter voor de finish be gon de Engelsman Johnson, winnaar van de zilveren medaille te Melbourne, vanuit de achterhoede een indrukwek kende eindsprint. Razendsnel kwam hij naar voren, passeerde Blankenstein en zette toen de aanval in op de Oost- Duitser. Maar de Brit was zijn eind sprint juist iets te laat begonnen en op de eindstreep kwam hij enkele centimeters tekort, hoewel voor hem en Kruse dezelfde, uitstekende, tijd van 1.50,5 werd afgedrukt. Een nieuw baanrecord. Het oude stond sinds 1955 met 1.50,8 op naam van de Duitser O. Lawrenz. Goed zo, Blankenstein Nog een record sneuvelde in deze race en wel het NederlandseVoor Blan kenstein. die als derde over de eind streep ging, bleven de chronometers stil staan op 1.50,7 en daarmee was het tien jaar oude record van Frits de Ruyter (1.51.8 te Bazel in 1947) gebroken. De Ruyter, die een beker had uitgeloofd voor degenen, die hem zijn record af handig zou maken, overhandigde het kleinood onmiddellijk aan de verheugde Blankenstein. De West-Duitser Ries eindigde met 1.51,9 op de vierde plaats. Hoe fel deze race was geweest, bleek wel uit het feit, dat Johnson ruim een half uur uitgeput langs de baan bleef liggen, alvorens hij in staat was de kleedkamers op te zoeken Enerverende 5000 meter Jammer was het, dat op de 110 meter horden de Europese recordhouder Lauer (W.-Duitsland) verstek liet gaan. Het werd nu een vrij gemakkelijke over winning voor de Engelsman Hildreth in 14,9. Onze landgenoten Nederhand en Kamerbeek legden in deze volgorde be slag op de tweede en derde plaats in respectievelijk 15 en 15,1 sec. Na de 4 400 meter estafette, welk nummer door de Nederlandse A-ploeg (Dekker, Yska, Moerman en Parlevliet) met ruime voorsprong op het gemengde buitenlandse team (Hildreth, Langenus, Wrighton en Friedrich) werd gewonnen tijden resp. 3.17,3 en 3.20,2 voigde er een enerverende 5000 meter. Halver wege de race had zich een kopgroep gevormd van vier man, bestaande uit onze landgenoten Delnoye en Roovers, de W.-Duitser Huneke en de Engels man Knight. Delnoye, bijzonder gemakkelijk lo pend, gaf vrijwel de gehele race het tempo aan. dat zó hoog bleef, dat eerst Roovers en daarna Huneke moest los sen. Het werd tenslotte een enerve rend duel tussen onze landgenoot en Knight. Pas in de laatste bocht na de Marahontribune slaagde de lange, met grote verende passen lopende Brit cr in naast Delnoye te komen en tenslotte met een formidabele eind sprint op het laatste rechte eind onze landgenoot geheel van zich af te schud den. De tijd van Knight was 14.38,8, die van Delnoye 14.42,2. Huneke ein digde met 14.56.4 op de derde plaats, terwijl de Oostduitser Janus met 15.01,6 beslag legde op de vierde plaats. Pleidooi voor gesloten seizoen De voetbalwedstrijd tussen het door het publiek gekozen Bondselftal en de Duitse Oberligaclub Schalke '04 was een levensgroot pleidooi voor een absoluut gesloten voetbalseizoen. Op medisch ad vies had men reeds de duur van de ont moeting ingekoi't tot 2 X 35 minuten, maar zelfs dit was nog teveel. Het was voor de spelers, die hun best deden er nog iets van te maken, goed beschouwd een marteling. Toch heeft het publiek nog waar voor zjjn geld gehad. Want het doel punt, dat Abe Lenstra in de eerste helft scoorde, wat zó schitterend van kwaliteit, dat het ons de gehele wed strijd goedmaakte. Abe had het zelf voorbereid. Met een formidabele pass had hij v. d. Kuil gelanceerd en toen hij het leer terug kreeg van de kleine Ajacied nam hij het op de rand van het strafschopgebied ineens op zjjn schoen. Het was een fantastisch fraai doelpunt, zeker een van de mooiste uit de loopbaan van Lenstra, die toch op heel wat bijzondere wapenfeiten mag bogen. Deze treffer van Abe betekende de gelijkmaker, want even te voren had de Duitse linksbuiten Kramer na een dek- kingsfout van Cor v. d. Hart de uitlo pende De Munck (invaller voor Pieters Graafland) kansloos kunnen slaan. Vlak voor de rust moest Klaassens met een snijwond aan het been het veld rui men. Hij werd vervangen door Dahrs (Blauw Wit). Verfrist door 'een douche in de rust, begonnen de spelers na een lange pauze aan de tweede helft. In de elfde minuut gaf Van Melis het Bonds elftal voor de eerste maal de leiding. Toen de Duitse keeper Orzessek de fout beging te ver uit zijn doel te komen, scoorde de Rapid-midvoor met een listig wippertje: 2—1. Enkele minuten daarna gleed Van Melis op een pass van linksbuiten Louer opnieuw handig langs de uitlopende Orzessek, maar ditmaal rondde hij zijn actie te nonchalant af en belandde de bal tegen de paal van het verlaten doel. Het leer sprong vervolgens voor de schoen van Kraay, die intussen de door de hitte bevangen Dahrs had vervangen, maar de DOS-speler schrok bepaald van deze unieke kans en reageerde te laat. Onder de invloed van de zonnestralen werd het spel steeds trager. Slechts af en toe kwam er een opleving, vooral van de kant van de Duitsers, die, de hitte ten spijt, blijkbaar een zo goed mogelijk resultaat tegen deze sterke Nederlandse Bondsploeg wilden behalen. Dicht kwam Schalks bjj de gelijk maker in de 26ste minuut, toen de ge vaarlijke Kramer oog-in-oog met De Munck kwam en een vliegend schot loste. Maar de Fortuna-doelman greep het leer alsof het een tennisballetje was. In de laatste minuten werd de Duitsers o.i. een doelpunt onthouden. De doorgebroken rechtsbuiten Klodt werd op minder elegante wijze door Notermans in het beruchte gebied ge vloerd. Arbiter Van Nuffel (België) floot en iedereen rekende op een strafschop. Maar de Belgische fluitist legde met een stalen gezicht het leer op de rand van het strafschopgebied: een vrije schop, welke via het bekende muurtje onschadelijk werd gemaakt. Het bleef derhalve 21 voor Neder land. Eindstrijd om Zilveren Korf had sensationeel verloop Degenen, die de warmte getrotseerd hadden om de eindstrijd om de Zilve ren Korf tussen Rohda en Het Zuiden te aanschouwen, zullen hiervan zeker geen spijt gehad hebben. Er werden niet minder dan 15 doelpunten ge scoord, waarvan enkele van bijzonder fraaie kwaliteit en het scoreverloop was zeer sensationeel. Immers, na ruim een kwartier spelen leidde Rohda, dat in deze periode opper machtig was, reeds met 40 en leek het erop of Het Zuiden onder de voet ge lopen zou worden. Het aspect van de strijd veranderde volkomen na het eer ste Rotterdamse tegenpunt. Niet alleen slaagde Het Zuiden er in haar achter stand geleidelijk in te lopen, doch het wist zelfs de leiding over te nemen en zo was de 4-0 achterstand bij 't rustsignaal door de Rotterdammers omgezet in een 74 voorsprong. Wie gedacht had, dat Rohda nu van de kaart zou zjjn. kwam bedrogen uit. De Amsterdammers kwa men terug en brachten het tot 77. In de strijd om de zege was Rohda tenslot te het fortuinlijkst. Met 87 wonnen de Amsterdammers tenslotte de wedstrijd en de Zilveren Korf. Had de uitslag andersom geweest, dan zouden wij er eveneens vrede mee hebben gehad, zo volkomen gelijkwaardig waren beide partijen geweest. VOETBAL- UITSLAGEN Promotie naar le klasse (amateurs): OSVDCG 00 (OSV promoveert) VUC—DCV 3—1. Promotie naar 3e klasse: ASCRijs wijk 04 (Rijswijk promoveert). Paarde sport Het traditionele onderdeel paarde- sport bestond ditmaal uit een jeugd- concours-hippique, waaraan twee équipes deelnamen: een team van jongeren, die allen 18 jaar of iets ouder zijn en een équipe van jeugdige ruiters, die de 18- jarige leeftijd nog niet hebben bereikt. Het interessante parcours was 630 me ter lang en er waren 13 hindernissen opgesteld. De jeugdéquipe (beneden 18 jaar) kwam voortreffelijk voor de dag. Proetske Arts (een zeer veel belovende amazone) op Roszy, Irene Jansen op Adelboom, Elly Stok op Rafale en Guus v. d. Kar op Ylone reden een foutloos parcours, terwijl Rob Kouwenberg op Mady Koster op Axel in actie tijdens het concours hippique op de Olympische Dag. Harro als enige van de équipe 4 straf- punten opliep. Geheel anders gesteld was het met het oudere jeugdteam, dat een vrij pover figuur sloeg. Mady Koster op Axel was met 4 strafpunten nog de beste. Olga Verrijn Stuart kreeg er met Adolf acht, Lily Vorstman werd door Poco Pericolose tot driemaal toe uit het zadel geworpen en toen gedis kwalificeerd, Carel Heybroek op Che valier overschreed de tijdslimiet en maakte bovendien een hele serie fou ten (19 1/4 strafpunt) en Marijke En- glebert op Pretmaker tenslotte volgde een fout parcours en werd eveneens gediskwalificeerd. Wielrennen Het wielerprogramma bestond uit een klassementswedstrijd voor amateurs en nieuwelingen over acht kilometer met 4 klassementen. Arie van Houwelingen (Sassenheim) reed een tactissche race. Tijdens de eerste twee klassementen spaarde hij zijn kracht om tenslotte met I groot machtsvertoon een halve ronde voorsprong op het peloton te nemen, de twee laatste klassementen te winnen en daarmee de wedstrijd. De Amster dammer Le Grand eindigde op de twee de plaats. Het slotstuk van de Olympische Dag, een stayerswedstrijd over 40 km., was, eveneens onder de invloed van de hitte, beslist geen daverende vertoning. De Belg Dolf Verschueren werd gemakkelijk winnaar voor de Duitser Jacobi en onze landgenoot Koch. De Alphenaar Wil Vreeswijk eindigde op de vierde plaats. Fransen op eerste plaats in verliezerspoule (Van onze sportredacteur) Duitsland mag zich kampioen noemen van de Union Sportive des Polices d'Europe". In de laatste wedstrijd van het de afgelopen week in Leiden georganiseerde monstertoernooi bereikten de Duitsers een 1 1 spel tegen het Nederlandse politieteam en dat was voldoende om gehonoreerd te worden met de Europese titel. De Nederlandse politie mannen, die eerder op deze warme zaterdagmiddag in de Leidse Hout een teleurstellende nederlaag tegen de Zweden hadden geleden, moes ten zich vergenoegen met de derde en laatste plaats in de finale-poule. De spannende finish van het num mer 800 meter. Van links naar rechts de Engelsman Johnson. Blan kenstein (half zichtbaaren de winnaar van de race. de Duitser Kruse. Het spel van het Nederlands politie- i team is op deze laatste dag beneden de verwachtingen gebleven. Weliswaar boek ten onze landgenoten zowel in de wed- strijd tegen de Zweden als in die tegen de Duitsers langdurige perioden een op vallend veldoverwicht. maar de aanvals- I linie speelde te onsamenhangend en kwam tempo tekort, terwijl in de defen- tie vooral door doelman Kok (ADO), die vele malen te snel uit zijn doel kwam en een groot animo toonde voor het stoppen van „oppakbare" ballen met de voet kostbare fouten werden gemaakt. Aanvankelijk leek de strijd tegen de Zweden gunstig voor de Nederlanders te zullen gaan verlopen. Reeds na twee mi nuten spelen kon Frederiks (Blauw Wit) uit een penalty wegens hands de score voor de rood-wit-blauwen openen. Vijf minuten later evenwel trachtte Kok een schot van de Zweedse midvoor Karlson met de voet te stoppen en was de stand weer gelijk: 1—1. In de tweede helft kreeg Frederiks in een periode van Nederlands over wicht opnieuw een penalty wegens hands te nemen. Maar de Blauw Wit- linksbinnen. die weer last kreeg van zün dijbeenblessure, schoot ditmaal legen de paal En dit betekende de ommekeer in de wedstrijd. De snellere Zweden begonnen met goed opgebouwde aanvallen het Nederlandse doel te bestoken en toen rechtsbinnen Johansson, nadat eerst Kok en daarna Pothoven (Ajax) diens schoten op de doellijn hadden gestopt, toch nog 1—2 kon scoren, begon de Nederlandse ne derlaag zich duidelijk af te tekenen. En kele minuten later bracht Karlson de stand op 1—3. TEGEN DUITSERS Nadat Frankrijk en België een pittig gespeelde wedstrijd voor de verliezers ronde met een 0—0 score hadden afge sloten, kwam het Nederlands elftal op nieuw binnen de lijnen, ditmaal voor de strijd tegen de Duitsers. Frederiks was in de kleedkamers gebleven, terwijl Potho ven van de achterhoede naar de mid- voorplaats was verhuisd. Het eerste op treden van de Ajacied als aanvalsleider was succesvol, want na negen minuten spelen rondde hij een pass van rechts buiten v. d. Knijff (HRC) doeltreffend af: 10. Het was de eerste maal. dat de Duitse keeper Filgenhauer in dit toer nooi werd gepasseerd! Deze treffer was, zoals In hat verdere verloop van de ontmoeting zou blijken, de enige daad van betekenis van de Ne derlandse aanval, ondanks het opnieuw grote veldoverwicht. Enkele minuten voor de rust maakte Kok opnieuw een blunder, door vlak achter de op de rand van het strafschopgebied duellerende spil Luiks en de Duitse linksbinnen Bölv mann te gaan staan. De Duitser won de tweekamp om de bal en had meteen een leeg doel voor zich1—1. In de tweede helft was het overwicht van de Nederlanders in het veld enorm, maar de versterkte Duitse defensie ver dedigde zich bekwaam en had op de ke per beschouwd eigenlijk niet de minste moeite met de trage, doorzichtige aan vallen van onze landgenoten. Het bleef 1—1 en daarmee was Duits land. dat vrijdagavond de Zweden had verslagen, Europees kampioen. Onmid dellijk na het laatste fluitsignaal van arbiter Koos van Gelder volgde de cere monie protocolair en reikte burgemeester Van Kinschot de ereprijzen uit. welke uitgeloofd waren door H M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prin ses Beatrix. De eindstand van het toernooi werd: Finale-poule (om le, 2e en 3e plaats) 1. Duitsland 3 pnt.; 2. Zweden 2 pnt; 3. Nederland 1 pnt. Verliezers-poule (om 4e, 5e en 6e plaats): 1. Frankrijk 3 pnt.; 2. Zwitser land 2 pnt.; 3. België 1 pnt. Noorwegen. Denemarken en Oostenrijk werden niet geplaatst. Een woord van lof tenslotte aan het adres van de organisatoren. Het grote toernooi, dat van alle betrokkenen bij zonder veel werk heeft gevraagd, ver liep uitermate vlot. Alle wedstrijden be gonnen punctueel op de vastgestelde tijd enhoofdinspecteur D. J. Ver zijden en de zijnen ontpopten zich als voortreffelüke gastheren. Het was warm, zaterdagmiddag in de Leidse Hout, tijdens de finales van het toernooi om het Europese Politie Voetbalkampioenschap. Het N edertands elf tal kon dit opkikker- tje best gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5