Voorspelling over komst van de Werk in Belgische orkaan Audrey kwam te laat Met een enkel woord Agenda MAANDAG I JTTLI 1957 Gezondheidstoestand in zuiden van V.S. ernstig door gebrek aan drinkwater Terwijl het grootste deel van Europa zich ook heden nog onder een blauwe hemel koesterde en de temperaturen nog steeds zeer hoog waren, kwam uit Amerika het bericht, dat de wervelwind „Audrey" naar alle waarschijnlijkheid vierhonderd slachtoffers heeft gemaakt in de zuidelijke staten. Dit was de mening van de gouverneur van de staat Louisiana, die deze taxatie baseerde op hetgeen hij gezien en gehoord had na een tocht per helikopter over het geteisterde gebied. De overlevenden hebben scherpe kritiek geoefend op het Meteorologisch Instituut van New Orleans, dat voorspeld had, dat de orkaan de kust donderdagnacht sou bereiken, maar dit was reeds in de ochtenduren het geval. President Eisenhower heeft de regering opdracht gegeven alle mogelijke hulp te verlenen aan de dui zenden, die in het geteisterde gebied dikwijls van al hun bezittingen zijn beroofd. De gezondheidstoestand in het getroffen gebied wordt als zeer ernstig beschouwd, omdat er te weinig drinkwater en voedsel aanwezig zijn. Met man en macht wordt gewerkt om hierin te voorzien. Er hangt een sterke lucht van bederf over het gehele gebied. Vele slachtoffers zijn in massagraven ter aarde besteld, vooral bouwvakken hervat negers, die niet meer geïdentificeerd konc Ook Canada getroffen De orkaan „Audrey" heeft gisteren het oostelijk deel van Canada getroffen en daar een schade van naar schatting een half miljoen dollar aangericht. Vooral de provincie Ontario werd ge troffen. Hier werden verscheidene we gen versperd door omgevallen bomen en door overstromingen tengevolge van zware regenval. Auto's botsten tegen bomen Enkele zwaargewonden In een personenauto, diie gistermiddag op de Rijksweg Assen—Zwolle, onder de gemeente Diever nabij Wittelte tegen een boom is gebotst, zaten twee echt paren van Engelse nationaliteit. Van deze beide echtparen is het echt paar Rainbird zwaar gewond in het ziekenhuis te Meppel opgenomen. De heer Rainbird is gisteravond nog ge opereerd. Het echtpaar Inkersole kon na behandeling weer uit het ziekenhuis wor den ontslagen. Volgens de bestuurder, de 20-jarige Anthony Nicholls, die met de schrik vry kwam, is het ongeluk te wijten aan het springen van een band, waardoor h(J de macht over het stuur verloor. Een andere personen-auto is in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 1 uur op de Rijksstraatweg tussen Huls horst en Nunspeet tegen een boom ge botst. De vijf inzittenden, die van de T.T.-races in Assen naar hun woon plaats, Rotterdam, terugkeren, werden gewond. De auto werd bestuurd door de 23-jarige P. Raayeveld. Hij liep een zware shock op en is opgenomen in het ziekenhuis „Salem" te Ermelo. Zwaar gewond werden zijn 52-jarige moeder en zijn zwager H. W. Fransen. Ook zij wer den naar „Salem" overgebracht. De heer Fransen zat bekneld in de auto en kon slechts met grote moeite worden be vrijd. Een 17-jarig broer van de be stuurder liep een hersenschudding op. Hij en zijn tienjarig broertje, die er vrij goed afkwam, werden naar het Pius- gesticht in Harderwijk vervoerd. Kinderverlamming grijpt in Hongarije om zich heen Van gewoonlijk betrouwbare Ameri kaanse zijde in Boedapest wordt verno men, dat de Hongaarse regering zich niet-officieel tot de Amerikaanse legatie in Boedapest heeft gewend met het ver zoek om hulp bij het verkrijgen van vaccin-Salk ter bestrijding van een vrij groot aantal gevallen van kinder verlamming. De Amerikanen hebben verklaard, dat zij bereid zijn om te helpen, maar dat zij niets kunnen doen zolang niet officieel een verzoek wordt gedaan. Volgens functionarissen van de volks gezondheid in Hongarije zijn tot een week geleden uit het gehele land 599 ge vallen van kinderverlamming gerappor teerd. De meeste slachtoffers zijn kin deren onder de drie jaar. BINNENLAND In hotel „De Wagemngse Bea-g" heeft lr. J. Slebenga zaterdag onder zeer grote beHangtsteltting afscheid genomen als directeur van de Nederlandse alge mene keuringsdienst voor landbouwzaden fu aardappelpootgoed. Drie Canadese opl elding qsohepen zullen van 9 tot 14 juli een onoff'ioiëel bezoek aan Amsterdam brengen. Het zijn de fregatten Lanark, Fort Eyerie en La/u- zon met leder aan boord 45 cadetten en 10 officieren. De schepen komen ulit Rothsay in Schotland en zullen na hun bezoek aan Nederland naar Oslo ver trekken. Van 2 tot en met 5 september a.s. wordt te A'dam in gebouw „Marcamtl" het 17e Schoen- en Ledercongres gehouden. Aan dit congres wordt deelgenomen door enige honderden afgevaardigden van Schoen en Lederorganisaties unrt twaalf Europese landen. De brandweren van Hoofddorp en Zwanenburg werden zaterdagmiddag om- si reeks twee uur gealarmeerd voor een b'-and ln de boerderij van de heer G Oltsfhoora aan de Spueringweg bij het dorp Vijfhuizen. Met tien stralen, waar van vier nevelsJtralen kon het vuur wor den beperkt tot de schnrur. De hooiop- brengst van 2^ ha en 35 kippen gangen door de brand verloren. De varkens kon den nog tijdig uit de schuur worden ge red. De schade diie door de verzekering wordt gedekt, bedraagt 12 15 000 gul den. Vermoedelijk hebben kinderen dl# met lucifers speelden de brand gesticht De door de Rotterdamse kunststich ting ingestelde „Pierre Bayle" prijs, eem krltiekprys die het vorig jaar voor de eerste maal is uitgereikt aar. een bouw kundige ,ls dit jaar ten deel gevallen aan de filmcriticus van het weekblad „Vry Nederland", de heer L. J. Jordaan. De 57-jarige H. Pouiisse, die gister avond by de Vlothavenweg met zyn brom- fiets de Nieuwe Hem weg overstak en daar- by niet voldoende aandacht besteedde aan het verkeer, is door een personenauto ge grepen. Het slachtoffer ls ter plaatse over leden. Bij K.B. ls benoemd tot Offioier in de Orde van Oranje Nassau ir. H. Sang- ster. algemeen secretaris van het Kon. Instituut van Ingenieurs te 's-Gravenhag# Dp versierselen behorende bij deze onder scheiding zijn de heer Sangster zaterdag middag uitgereikt door mr. ir. M. Goot#, Inspecteur-generaal van het OnderwyjL worden. LOUISIANA RAMPGEBIED Jaarvergadering Toonkunst Bespreking over koorvernieuwing De Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst heeft zaterdag in Venlo zjjn jaarcongres gehouden. De 130 con gressisten luisterden naar een uitvoe ring van Honeggers „Jeanne d'Arc au bueher" door het Koninklijk Toon kunstkoor „Orpheus" uit Blerick-Venlo. dat geleid werd door Peter Schnit-ler. Tijdens de ontvangst ten stadhuize. die hierna volgde, complimenteerde de voorzitter der Maatschappij, prof. dr. E. Reeser, namens het congres de Ven- lose zangers en musici met deze uit voering. In de algemene vergadering werd druk gesproken over koorvernieuwing. De he ren Van Amelsvoort, Beekhuis. Brandts Buys, Dresden en dr. P. Cronheim, von den veel gehoor voor hun suggesties, met name wat betreft de vorming van ker nen van jongeren in oudere koren, waardoor deze laatste geleidelijk kunnen komen tot het peil en de dynamiek, die kenmerkend zijn voor de meeste jongere koren. De vergadering accepteerde hierna de voorstellen die het bestuur had gedaan. Voor de stichting van een Nederlands Instituut voor Muziekdramatische Oplei ding, in samenwerking met de Neder landse Opera, conservatoria en subsi diërende overheidslichamen, zal f 5000 gebruikt worden. Sinds 1948 had de Maatschappij dit bedrag reeds voor een Vanochtend vroeg is brand uitgebro ken op de zold,er\,erdaeping van een huis aan de Oostzeedijk, te Rotterdam, bewoond door het gezin van A. Smeding. De brand weer was spoedig ter plaatse en met vijf stralen ging men het vuur te lijf. Weldra sloegen de vlammen udlt het dak en de brandweer kon dan ook met verhinderen, dat de gehele zold'eretage, het dak en de lnvemtairis verloren gingen. De schade loopt ln de tienduizenden guldens. Het huLs U verzekerd. De minister van Sociale Zaken J. G 6 uurhof f heeft zaterdag het nieuwe ge bouw van het Sooiaal Fonds Textielindus trie aan de M. H. Tromplaan te Enschede geopend door het onthullen van een ge denksteen. BUITENLAND In Brussel ls bekendgemaakt, dat de NAVO van 2 tot 11 dezer ln de Noordzee mijnenveegoefening en zal doen houden, waaraan door meer dan zeventig oorlogs bodems ln hoofdzaak mynenvegers uil Franrijk, Groot-BrittanniWest-Duits land, Nederland. België en Por tugal zal worden deelgenomen. Ook ma- rlnevllegtudgen zullen aan de oefeningen die el nemen Gisteravond hebben 1.500 Hongaren Jn de straten van Buenos Aires betoogd. Zij riepen vaderlandslievende leuzen en voerden spandoeken met zich mee. Een afvaardiging hunner ie ontvangen in het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken, waar het schriftelijke verzoek werd gedaan om behandeling van het Hongaarse vraagstuk door de Verenigde Naties. Mevr. Beatrice Eden, de eerste eoht- genote van de voormalige Britse premier en minister ram Buiitelamdse Zaken Antho ny Eden. is in Londen op de leeftijd van 51 Jaar overleden. Het huwelijk tussen haar en Eden was in 1923 gesloten. In 1050 vrceg en verkreeg Eden echtscheiding op grond van „kwaadwillige verlating" door zyn vrouw. Volgens een bekendmaking van het Jordaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse ambassade ln Amman, zal de regering der V.S. onmid dellijk regelingen treffen voor de leveran tie van militaire uitrusting ter waarde van tien miljoen dollaT aan het Jordaanse le- Ïer. Jordanië had hierom gevraagd om het ordaamse leger op peil te kunnen hou den. De Japanse premier Nobosoeke Kdsjl, die een bezoek van twee weken aam de Ver enigde Staten heeft gebracht, is heden ochtend in Tokio teruggekeerd .waar hy door tweeduizend belangstel]lenden werd verwelkomd. (Van onze Brusselse correspondent) De werkhervatting schijnt hedenoch tend in het bouwbedrijf vrjj algemeen te zfjn. Het is een succes voor de regering en voornamelijk een persoonlijk succes voor de premier Van Acker. Op het ter rein van de Wereldtentoonstelling, waar wij vanochtend een kykje gingen nemen, is de hervatting evenwel niet algemeen. Men veronderstelt echter, dat een aantal Vlaamse arbeiders uit de provincie niet tijdig het bericht inzake werkhervatting hebben vernomen of hun maandagroes uitslapen. Naar ons de heer Everts, de chef van het Nederlandse paviljoen mededeelde, was vanochtend 90 procent van de arbeiders aan het Nederlandse paviljoen aanwezig. De Hollandse arbei ders zijn overigens gedurende de staking verder aan het werk gebleven. Aan de tunnels en de viaducten is het werk her vat, maar eveneens voor 75 of 90 pro cent. Daarentegen schfjnt het stakings bevel in de metaalindustrie opgevolgd te worden en in de grote centra te Luik, Charleroi, Antwerpen, Gent en Brussel liggen de metaalfabrieken meest totaal of gedeeltelijk stil. Amerikaanse stafchef over oorlogskans De stafchef van het Amerikaanse le ger, generaal Maxwell Taylor, heeft ver klaard, dat de mogelijkheid van een algemene atoomoorlog kleiner wordt, maar dat plaatselijke, beperkte agressie door de communisten ..een steeds groter gevaar voor de wereldvrede'' vormt. Daar moet onmiddellijk tegen worden opgetreden als men niet de kans wil lopen dat het op den duur tot een atoomoorlog komt, aldus de generaal. Proclamatie provincie Noord-Celebes afgekeurd De Indonesische minister van Voor lichting Soedibjo, heeft zaterdag ver klaard, dat de instelling van de provin cie Noord-Celebes, enige dagen geleden, zonder toestemming van de regering is geschied. Daarom keurt de regering deze handeling af. De minister zeide dit na afloop van de vrijdagavond gehouden zitting van het Kabinet, welke tot in de nacht voort duurde. Hij voegde daaraan toe, dat de regering op het ogenblik een nieuwe in deling van de verschillende autonome provincies in de gehele Indonesische Archipel in studie heeft. Nave-oefening „Flair Wind 2" Van 1 tot 5 juli zal tussen het Skage- rak en Schotland de Navo-oefening „Fair Wind II" worden gehouden, waar aan Deense, Britse, Noorse en Neder landse oorlogsbodems en maritieme vlieg tuigen zullen deelnemen. Nederland is in deze oefening vertegenwoordigd door Hr Ms onderzeeboot „Walrus", comman dant luitenant ter zee 1ste klasse Ph. S. Niemeyer. Gratis groenten Een partij uitgelopen asperges heeft de afgelopen week op de Ven- lose veiling geen koper meer kun nen vinden. Het aspergeseizoen is trouwens ook afgelopen. De door gedraaide asperges werden op de grote heide bij Venlo gestort. Ver schillende huismoeders die hiervan de lucht kregen, zijn met emmers en ander pakmateriaal er op af ge togen. Hun gezinnen hebben een paar dagen gratis groenten kunnen eten, want er was eveneens een hoeveelheid afwijkende tomaten en kaskomkommers op de stortplaats. Van de asperges heeft men zelfs nog een deel ingemaakt. dergelijk doel gereserveerd. Verder werd f 1500 beschikbaar gesteld voor de prak tische vorming aan de koorvernieuwings plannen en f 500 voor een Nederlandse deelnemer aan het in Den Bosch te hou den internationaal vocalistenconcours, die niet in de prijzen valt. maar die toch wegens vocale aanleg en artistieke kwa liteiten een aanmoediging verdient. Besloten werd het volgende algemene congres in Utrecht te houden. Dr. P. Cronheim werd als algemeen secretaris herkozen. Groot aantal doodgeborenen In zijn openingsrede lot de 61e al gemene vergadering van de provin ciale vereniging „Het Friese Groene Kruis", ln hotel „Amicitia" te Leeu warden gehouden, constateerde de voorzitter, dr. J. M. La Phaff, dat het aantal doodgeborenen in ons land bijna even groot is als het totaal aan tal dodelijke ongevallen van alle leeftijden tezamen. Het staat ook vast, zo zeide de voor zitter. dat in de eerste drie dagen even veel pasgeborenen sterven als er zuige lingen overlijden in de daarop volgende 362 dagen van het eerste levensjaar. De De perinatale sterfte wordt steeds meer een dominerend deel van de zuigelin gensterfte en zelfs een belangrijk deel van de totale sterfte. De betekenis van de tuberculose en de gewone infectie ziekten vallen als doodsoorzaak in het niet bij de perinatale sterfte. AUSTRALISCH BEZOEK AAN MEI W-GUINEA. Met een vliegtuig van de Amerikaanse missie ln Australisch Nieuw-Guinea is gisteren de Australische minister Has- luck voor een kort beleefdheidsbezoek in Hollandia aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door gou verneur Van Baal en andere autoritei ten. Vandaag zal de Australische gast een aantal instanties in Hollandia be zoeken. Morgen keert hij via Austra lisch Nieuw-Guinea naar Australië te rug. Minister Hasluck wordt o a. verge zeld door brigadier Cleland, de hoogste gezagsdrager in Australisch Nieuw-Gui nea. Thomas Dewey naar Nederland Thomas E. Dewey, oud-gouverneur van de1 Staat New York, die met vrouw en zoon op reis is gegaan naar Europa, zal ook een bezoek aan Nederland bren gen. Het gezelschap is vrijdagavond per vliegtuig uit New York vertrokken en gaat eerst naar Nice en Parijs. Canadese minister van Defensie in ons land Met een vliegtuig van de Royal Cana dian Air Force kwam de Canadese mi nister van Defensie, generaal-majoor C. R. Pearkes, die vergezeld was van zijn echtgenote en captain P. D. Taylor van de Marine staf, gistermiddag op Schip hol aan, waar hij verwelkomd werd door de heer Th. A. Stone, ambassadeur van Canada in ons land. Generaal-majoor Pearkes is minister van Defensie gewor den in het na de verkiezingen gevormde kabinet van minister-president J. G. Diefenbaker. Hij woont de conferentie bij van de minister-presidenten der lan den van het Britse Gemenebest. In ver band hiermede keert hij vanavond naar Londen terug om de volgende zitting van deze conferentie bij te wonen. Vandaag had de minister een gesprek met minister-president dr. W. Drees en daarna met de minister van Defensie ir. C. Staf en de staatssecretaris voor Bui tenlandse Zaken de heer E. H. van der Beugel. AANZIENLIJKE SCHADE Naar wij eerst thans vernemen, heeft volgens berichten uit Hollandia op 23 dezer een aardschok in de omgeving van de Geelvinkbaai (Ned. N.-Guinea) aan zienlijke schade aangericht. Zo stortten te Randawaja alle huizen ineen en werd te Soemberbaba driekwart der wonin gen vernield. Protest tegen uitwijzing Indonesisch student Op een bijeenkomst in Djakarta hebben Indonesische studenten krach tig geprotesteerd tegen de ..uitwijzing" van een Indonesische student door de Nederlandse regering. Deze student Ong Hui Jang, was lid van de „Indo nesische Vereniging" in Nederland. De bijeenkomst drong er by de Indone sische regering op aan de studenten, die thans in Nederland studeren, hun studie aan universiteiten in andere landen te laten voortzetten. Naar wij van bevoegde zijde in Den Haag vernemen is er geen sprake van uitwijzing van de heer Ong. Hij had zyn studie aan de universiteit te Amsterdam beëindigd en er werd geen reden aan wezig geacht om zijn visum dat vorig jaar reeds met een jaar was verlengd verder te verlengen, hoewel zyn visum op 1 juni afliep werd hem toegestaan eerst met de Willem Ruys op 13 juni naar Djakarta terug te keren. Hongersnood in Zuid-China Twaalfduizend mensen in de Zuidchi- nese provincies Kwangtoeng en Kwang- si lijden honger, aldus verluidt te Hongkong uit Chinese bron. De hon gersnood zou reeds talrijke slachtoffers hebben gemaakt. liet vorige jaar werd Kwangtoeng al zwaar getroffen door overstromingen en Kwansi door droogte. Proces tegen Pal Maleter zal weldra beginnen Radio-Boedapest meldt dat het pro ces tegen Pal Maleter. minister van De fensie in de regering-Nagy, onmiddellijk na beëindiging van het aan de gang zijnde vooronderzoek zal beginnen Ma leter bevindt zich volgens de radio in een gevangenis in Boedapest. Dit is de eerste keer, dat officieel iets is medegedeeld over een van de leiders van de Hongaarse opstand, die op laag hartige wijze door de Russen werd gear resteerd bij onderhandelingen met de generale staf van het Rode leger in Hongarije. Pal Maleters vrouw en drie kinderen, die naar het buitenland waren uitge weken, bevinden zich thans in Montreal. Hoge woerd 175. Waohittomenisiftuidilie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. voor Noordwijk. 10 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Lakenhal: Tentoonstelling „Moderne kunst ln Groningen' (to$ 8 Juli). Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur, op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). Huurcompensatie personeel Rijk en Gemeente Voor het Rijk en lagere publiekrech telijke lichamen zal dezelfde regeling ten aanzien van de looncompensatie in verhand met de huurverhoging per 1 augustus a.s. worden toegepast als de regering heeft voorgeschreven voor het vrije bedrijf. Bij het Rijk zal de uitbetaling geschieden in twee uitke ringen over 1957, n.l. in augustus en in oktober, zoals in het voornemen ligt. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeente-besturen mede gedeeld. dat er geen bezwaar tegen be staat dat de uitbetaling door de ge meenten op de gebruikelijke manier ge schiedt. Voor het overheidspersoneel zal wat de kindertoelage betreft een voorschot worden gegeven volgens de regeling, vermeld in de thans nog bij de Tweede Kamer aanhangige wijziging der kin- derbyslagwetten. Dit voorschot zal bij het Rijk wat dit jaar aangaat, worden uitbetaald tweemaal over drie maan den. Jaarvergadering A.N.W.B. NED. HERV. KERK. Beroepen te Beilen H. Nyeboer te Austerhaule. Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJssel J. C. Stelwagen te Htllegersberg. GEREF. KERKEN. Beroepen te Harlingen C. W. de Vries te Lollum. Te Leeuwarden (7e pred.pl.) (2e maal) H. v. Benthem te Wlerlnger- werf. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Aangenomen naar Barendrecht F. v. Deursen kand. te Schiedam, die bedankte voor Waardhuizen en voor Zalk en Vee- caten. WEERRAPPORTEN Den Rusjri&che patrouilleboot heeft ir het noorden van de StilleOceaan een Ja pans sohip, de Seltokoe Maroe nr 2, aan gehouden en naar Kaïm'tsjaiüka opgebracht. Het schip heeft veertien man aan boord* «Jd'us een officiële bekendmaking die zon dag Ln Tokio la uditjgegeven. De reden van de aamhouidiing ls niet bekend. De Westdiudfcse oBndsdag heeft de nieuwe beaolddgiingswet definitief goedge keurd: krachtens d'eze wet zullen ruim 2 miljoen ambtenaren, soldaten en rechters een verhoging van salaris of pensioen ont vangen van 6 procent. Ook de 72.000 vry praktiserende artsen Ln Weet-Duitsland nebben een langomstreden verbetering van hun Inkomen verkregen nu de regering hun heeft toegestaan hun minimumtarie ven met 33 procent te verhogen. Drie en twintig Bulgaren uit de streek van Rhodope zijn met hun kudden en be zittingen naar Griekenland uitgeweken Volgens het Atheense persbureau heb ben zij Bulgarije verlaten om te ontkomen aan „de terreur van de communistisch# partij, die stelselmatig boeren en veehou ders berooft". Koning Gusbaaf Adolf van Zweden en Koningin Louise zijn zaterdag Ln Reyk javik aangekomen voor een staatslebezoek van drie dagen aan IJsland. De Zuldivdetnamese Natienale Verga dering heeft zaterdag een wetsontwerp goedgekeurd, dat de regering machtigt de eigendommen van ex-Keizer Bao Dal. het voormalig staatshoofd van Zuid-Vietnam ln beslag te nemen. Bao Dal, die aan de Franse Rjlviera woont, werd Ln 1955 na een referendum als staatshoofd vervangen door president Ngo Dlnh-DJem (kortweg DJem) In de Jordaans# staatscourant ls za terdag een apeolaal mMLtaiLr tribunaal krachtens de staat van beleg gemachtigd personen te berechten, die ram medeplich tigheid aan een samenzwering tegen Ko ning Hoessein en de regering beschuldigd worden. Men verwaoht, dat de processen heden maandag, een aanvang zouden ne men Sommige beklaagden zullen bij ver stek veroordeeld worden daar ze inmiddels naar het buitenland zijn gevlucht. Het orgaan van da Scxvjetrussisohe com- va/n de Sov Jet -luchtvaart" verklaard, da>t Ln 'n hoofdartikel ter gelegenheid van de „dag munlstische partij Prawda, heeft zondag Ln ons land het eerste vliegtuig ter wereld, het eerste zweefvliegtuig, het eerste wa tervliegtuig. het eerste vliegtuig met meer dan een motor en die parachute en radio- en andere apparaten voor vliegtuigen al# eerste ontworpen ena gebouwd zyn" Het Oarlton hotel ln Londen, cat vooral ln de Jaren vóór de eerste wereld oorlog een verzamelplaats was \xx>r vor sten. adel. vooraanstaande kunstenaars en miljonairs, zal plaats moeten maken voor de bureaus van de Nieuw Zeelandse ver tegenwoordiging in Groot - Br lt tanni Van daag zijn de slopers met hun werk begon nen. Eduard VII zoon van Koningin Vic toria, verbleef graag in het hotel. De Franse aotrlce Sarah Bernhardt ls er op getreden en de Amerikaanse miljonair An drew Meiion beschouwde het als de enige plaats in Londen, waar hij tot zijn tevre denheid kon logeren. De Scaïuduna>viache luchtvaartmaat- eohappy SAS heeft met de Franse vlieg- tulgenfabriek Sud Aviation een contract gesloten voor de levering van zes „Cara- velle-verkeersvOiegtuien met straalmo toren aan de SAS. De toestellen, die twee straalmotoren hebben, die achteraan de romp zijn aangebracht (aan weerszijden een), zullen begin 1959 moeten worden afgeleverd'. De SAS is van plan de vlieg tuigen op lijndiensten in Europa en naar het Nabije Oosten te gebruiken. De „cara- velle" kost per stuk ongeveer 11 miljoen gulden; het vliegtuig heeft een kruissnel heid van circa negenhonderd kilometer per uur, het kan tachtig passagiers ver voeren. In Berkeley Cadiforuiëis ln een woning, dlit tot vorig jaar bewoond werd door een excentrieke weduwe, die enige malen wegens winkeldiefstal was veroor deeld. een hoeveelheid geld en Juwelen ter waarde van bijna 50.000 dollar gevonden* Het geld zaïl waarschijnlijk ten goede ko men van de vereniging voor het africhten van geleidehonden, waaraan de weduwe, mevr. Frances Mathews, haar overige be zittingen ter waarde van twintigduizend dollar had venmaak/t. Een passagier®trein van de lijn Chi cagoMiami, de „Dixieland", en een goe derentrein op weg van Loul&vLlle naar Memphis zijn zaterdag op een kruispunt naby Guthrie Ln Kentucky bij de grens met Tennessee op elkaar Ingereden. Zes mensen zijn omgekomen en 21 Hepen ver wondingen op. Er bevonden zich meer dan 200 mensen in de sneltrein. De goederen trein greep het restauratierijtuig van de .Dixieland" op het kruispunt ln de flank. In het zuiden van Formosa zijn de vorige week 52 mensen als gevolg van een wervelstorm om het leven gekomen; 26 mensen worden nog vermist. De stoam veradelde 1084 huizen. „Stony Point" in Antwerpen De „Stony Point" is. getrokken door vier Belgische sleepboten, gisteravond Antwerpen binnengevaren. Het tank schip werd in het petroleumdok gemeerd, in afwachting van een onderzoek door deskundigen naar de schade en later herstel. De Nederlandse sleepboot „Thames" heeft het zwaar beschadigde schip naar Vlissingen gesleept, waar de vier Bel gische boten de sleep overnamen. Op aanwijzing van Amerika... Generaal Bela Giszku, de Hongaarse minister van Binnenlandse Zaken, heeft zaterdag op het congres van de Hon gaarse communistische partij in Boeda pest gezegd, dat zijn ministerie nog steeds bezig is met het ontdekken van nieuwe samenzweringen. De contra-re volutie, aldus de minister, heeft zich in de illegaliteit teruggetrokken en valt van daar uit de arbeiders aan. Zij pro beert, op aanwijzingen van de Verenigde Staten. De Hongaarse arbeiders perma nent in onrust te houden en gebruikt hiertoe elk middel. Het zou een grote fout zijn de kracht van de contra-revo lutie te overschatten, maar het zou niet minder fout zijn haar te onderschatten. De zogenaamde Hongaarse vrijheids strijders. aldus deze rode generaal, heb ben in het buitenland een vereniging gevormd en willen nu een soort parle ment vormen, waarin Bela Kiraly (de voormalige commandant van Boedapest) Anna Kethly .de sacialistische minister van staat in de regering-Nagy) en „alle andere vijanden van Hongarije vertegen woordigd zijn". Een woordvoerder van het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag verklaard, dat het niet waar schijnlijk is dat het V.N.-rapport over Hongarije in Boedapest zal worden ge publiceerd. .Het zou geen zin hebben op staatskosten zulk een verzameling leu gens uit te geven". Aldus de woordvoer der. Deze verklaarde desgevraagd voorts dat telegrammen van buitenlandse in tellectuelen aan de Hongaarse premier op geen enkele wijze invloed op Hon gaarse rechtbanken kunnen uitoefenen. President-directeur Herstelbank Bij K.B. van 5 juni 1957 is met ingang van 1 juli 1957 aan de heer J. F. Post- huma op zijn verzoek eervol ontslag verleend als president-directeur van dé Maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel N.V. Tot opvolger van de heer Posthuma is bij hetzelfde besluit benoemd mr. M. Sanders, tot heden directeur-secretaris van genoemde maatschappij. WOENSDAG Oud-Hortuszicht: Inschryving deelne mers 3 Octoberoptocht. 7j uur nam. Stadszaal (grote zaal)Nationaal con cours Ring Lelden en Omstreken van chr. zangverenigingen. 10 uur voorm. Stadszaal (foyer)Dlploma-uitrelklng Kon. Genootscha'p M.S.G. 8 uur nam. Oegstgeest Grevenebraat. Open- hiohteamenikomst Baptisten Gemeente Lelden. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Station N.S.: K. en O.-excursie naar Haarlem. 1 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (grote zaal)Holland Festival. Koorconcert Gem. Toonkwnstkoor8.1'5 u. nam. VolkshuisSlotavomd cursuswerk LeLdse Jeugdactie. 8 uur nam. Steenschiuur 19a: K. en O.-exoursie naar Lod'ewijkskerk. 2.30 uiur nam. Den Burcht: Toneelver. Bet Nieuwe To neel". „Een vriend komt over". 8 uur nam. ZONDAG BIOSCOPEN Casino „Meisjesslaapzaal" 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Vrouwen in de nacht". Lido „Aan de rand van de hel". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De vluchteling van GUatura". 14 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Tausend Melodiën". A.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De man van Del Rlo". 14 Jr. Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond en nachtdienst van de Apo theken te Leaden en Oegstgeest wordit tot zaterdagmorgen 6 juli 8 uur waargenomen door: Apotheek Hierdüngh en Blanken. Ho gewoerd 171. tel. 20502: Apotheek Revst Steenstraat 35. tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest .Wilhelrmnapark 8 Oegstgeest tel. 26274. B() geen gehoor bU Ow balsart9 ol •peclallst. bel op dokterstelefoon 22222. Tijdens de jaarvergadering van de ANWB heeft de vice-voorzitter mr. H. A. H. Cremers uit Wassenaar na een 30- jarig lidmaatschap van het bestuur af scheid genomen. De voorzitter, de heer P. F. Zimmer man. heeft de scheidende functionaris hartelijk dank gebracht voor het vele goede werk. dat hij voor de ANWB heeft gedaan. Mr. Canter Cremers bracht in herinnering hoe het werk van de eertijds eenvoudige vereniging thans is uitgegroeid tot een enorm dienstver lenend orgaan met 400.000 leden. „Het moesten eigendijk minstons een miljoen leden zijn", zo zeide hij. „want iedereen heeft alleen al doorlopend nut van ons wegwijzersysteem". Tot stemgerechtigd lid voor Zuid- Holland is mr. J. J. Canter Cremers uit Rotterdam gekozen en voor Noord-Hol land de heer A. L. Bakker uit Bergen. Periodiek aftredende, herkiesbare stem gerechtigde leden werden allen herko zen. Aan Prins Bernhard, ere-voorzitter van de ANWB werd een telegram met gelukwensen gestuurd. Kerkelijk Leven Geheimhouding in het kerkelijk ambt De generale synode der Ned. Herv. Kerk te Driebergen byeen, heeft er zich voor uitgesproken, dat in de kerkorde het ambtsgeheim voor predi kanten, ouderlingen en diakenen ver plicht wordt gesteld. Een en ander naar aanleiding van de reeds principieel door de synode hierover genomen beslissing. Er ontspon zich over een en ander een brede discussie, die hierin resulteerde, dat in de kerkorde zal worden opgeno men. dat „zij, die een ambt dragen en een bediening of functie vervullen ver plicht zijn tot geheimhouding van al datgene wat uit hoofde van het dragen van een ambt en het vervullen van een bediening of functie vertrouwelijk ter kennis van de betrokkene komt". Voorts dat ook leden van kerkelijke lichamen tot een zodanige geheimhou ding zijn verplicht en dat met name de predikant de verplichting wordt opge legd tot geheimhouding van al datgene, dat hem in de uitoefening van de ziels zorg vertrouwelijk ter kennis wordt ge bracht. Met grote meerderheid van stemmen keurde de generale synode deze wijzi gingen goed, tevens besloot zij tot op neming van deze geheimhouding in de formulieren en in de vragen, die bij de bevestiging van ambtsdragers aan hen zullen worden voorgelegd. DE VROUW IN HET AMBT De wijzigingen die de kerkorde behoeft in verband met de aangenomen toela ting tot de ambten van de vrouw, wor den door de commissie ad hoc in be spreking gebracht en toegelicht bij monde van ds. Van Beusekom. Uit de hierna gevolgde discussie bleek, dat met het begrip dispensatie ten aanzien van de toelating tot het predikambt van de vrouw wordt bedoeld, dat deze zal wor den verleend voor bepaalde werkzaam heden in een bepaalde gemeente. De synode besloot in principe tot aanvaar ding van de voorgestelde wijzigingen met dien verstande, dat de kerkrechte lijke inpassing aan het breed modera- men zal worden overgelaten, Een en ander zal vervolgens aan de classicale vergadering worden voorgelegd. Besloten werd voorts om de lidmaten- bijdragen voor de generale kas te ver hogen van f. 1.tot f. 2.50. DS. J. J. C. KARRES 70 JAAR Ds. J. J. C. Karres te Apeldoorn, eme ritus predikant van de Ned. Herv. Kerk en die van 1916 tot 1920 de hervormde gemeente van Hazerswoude als predi kant diende, hoopt woensdag 70 jaar te worden. Ds. Karres nam in het kerkelijk leven een zeer vooraanstaande plaats in en heeft in de loop der jaren vele bestuurs functies vervuld en zitting gehad in tal van colleges. (Van hedenmorgen 7 uur) d g bó V t a e-2 C-K k 6 S hr Stockholm onbewolkt z 3 21 0 Oslo motregen ozo 2 24 0.1 Kopenhagen licht bew. O 7 21 4 Aberdeen geh. bew. windstil 22 7 Londen geh. bew. windstil 30 3 Amsterdam licht bew. O 5 32 0 Luxemburg onbewolkt z 2 32 0 Parijs half bew. w 4 34 0 Bordeaux mist zzw 2 33 02 Grenobe licht bew. z 1 31 0 Nice onbewolkt n 4 29 0 Berlijn onbewolkt O 31 1 Frankfort onbewolkt O 2 33 0 München onbewolkt windstil 28 0 Zürich onbewolkt windstil 31 0 Genève onbewolkt windstil 31 0 Locarno onbewolkt windstil 30 0 Wenen onbewolkt wzw 2 31 0 Innsbruck onbewolkt windstil 33 0 Rome onbewolkt windstil 33 0 AJaccio onbewolkt ono 1 27 0 Mal lor ca onbewolkt n 3 31 0 Aardschok in Ned. N.-Guinea

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2