Vlees hoort erbij Vederlandse speelfilms maakten een goed figuur SAUCIJZEN heerlijk bij jonge groente Minister Strauss moest zijn huwelijksreis ontijdig afbreken Ook bestedingsbeperking van de Belgen vermoedelijk te laat 5ste jaargang Dinsdag 25 juni 1957 Derde blad no. 29169 Internationale Filmweek Den Haag 1951 Prachtige Italiaanse en Russische films Stranding (Van een bijzondere medewerker) In het kader van het Holland Festl val werd in Den Haag van 17 t/m juni voor de tweede maal in ons land een internationale filmweek georgani- erd. Het stemt tot grote voldoening, dat, als besluit van deze filmweek, de atste dag geheel gewijd kon zijn aan de Nederlandse film. Dit in tegenstel- 15 tot de eerste filmweek, die in 1955 in Arnhem werd gehouden. Toen waren een enige Nederlandse documentaires beschikbaar, maar thans was de Neder- Bdse filmindustrie, behalve met docu mentaires en enige reclamefilms, ook rtegenwoordigd met één korte en twee volledige speelfilms. deze door minister Cals met een korte toespraak was geopend. Zijne Excellentie wees er hierbij op, dat een belangrijke taak van de film is het nader tot het grote publiek brengen van beeldende kunst en litteratuur. Hiervan is Haan stra's film wel een zeer sprekend voor beeld. Van de buitenlandse films, die in de loop van deze filmweek hun Nederland se première beleefden, behoorden de meeste tot de inzendingen van het laat ste filmfestival in Cannes. Hoogtepunten waren de Italiaanse film „De Nachten van Cabiria" van Fellini, de Russische bijdrage ,,De Een enveertigste" en het Franse „Hij, die sterven moet". De nachten van Cabiria De hoofdrol in „De Nachten van Ca biria" wordt vertolkt door Giulietta Masina, hier bekend uit de film ,,la Strada", eveneens geregisseerd door haar echtgenoot Fellini. Giulietta Ma- sma was bij de première aanwezig en in een onderhoud dat wij met haar hadden, verklaarde zij haar rol als Cabiria te prefereren boven die in „La Strada". Terwijl zij in ..La Strada" haar noodlot passief ondergaat, geeft haar nieuwe rol haar meer gelegenheid haar eigen, zeer impulsieve aard uit te leven. Giulietta Masina kreeg voor deze vertolking de eerste prijs op het festival te Cannes. ,\Is eerste van de speelfilms zagen wij juic'j enige dagen tevoren gereedge- men film „STRANDING" van Louis van Gasteren. Aanleiding tot deze m was de stranding van het Zweedse lip ..Ecuador" bij Terschelling in 1956. n Gasteren wilde hierover eerst een jumentaire maken, maar tijdens de namen rijpte het plan, rond deze ïeepsramp een smokkelaffaire te we- 1 en zo groeide de film uit tot een vol- lige speelfilm. Sen internationale organisatie van munters wil met de „Ecuador" een ite zending valse Amerikaanse dollars voeren. Het eerste deel van de film eelt in Rotterdam, waar de koffer aan >rd gesmokkeld wordt; de tweede ift op Terschelling rond de gestrande nador, waar de leden van de inmid- !s uiteengevallen bende elk voor zich chten de dollars te bemachtigen. jok Van der Velde, iii zijn korte lelfilm „TROS", zoekt het water op. n hoofdfiguur is een sleepbootkapitein de Rotterdamse haven. Helaas is het nario zeer zwak en kan het goede ca- rawerk de film nie redden. De vliegende Hollander Jet de Fokkerfilm „De Vliegende Hol der" is Rutten erin geslaagd een zeer ivaardbare speelfilm te vervaardigen, i heeft zich bewust beperkt tot een rte episode uit het leven van de jonge iker, n.l. de omstandigheden die leid- tot het bouwen van zijn eerste toe- „de Spin" en zijn eerste vlucht. Ton iyl geeft een alleszins bevredigende rtolking van de hoofdrol, terwijl o.a. iiys Voorberg een Lien Franken resp. zijn vader en zijn inspirerende vrien- 1 goed spel te zien geven. ).i. is het jammer dat de film zich tot 1 enkel facet uit het leven van Fokker aalt. Dat hij een vliegtuigindustrie louwde, die ver over onze grenzen be id werd, kan men uit het slotcom- ntaar van de film nog nauwelijks be- eden. 'an de Nederlandse documentaires emen wij nog „Een leger van Gehou- ni Steen" een kunstzinnige film over zetsmonumenten en de Rembrandt- a van Bert Haanstra. )eze laatste film werd reeds aan het in van de filmweek vertoond, nadat IERIKAANS LANDBOUWKUNDIG CENTRUM IN ROTTERDAM. „American Farm Bureau Federa- overweegt een landbouwkundig idelscentrum in Rotterdam te vesti- Doel van een dergelijk centrum is eerste instantie bevordering van de erikaanse buitenlandse handel. Het fungeren als een soort „hoofdkwar- voor Amerikaanse zakenlieden, die dbouwprodukten naar Europa wensen expor teren. Nieuwe secretaris eiueenle Alkemade de gemeenteraadsvergadering van Ikemade, die gisteravond werd ge- miden, is tot opvolger van de on- ngs overleden gemeentesecretaris, heer W. A. van Harteveld, benoemd heer L. A. N. van Dommelen. De 41ste Een verrassing was de Russische film „De 41ste". Dat de Russen technisch knappe films kunnen maken is welbe kend, maar zij zijn meestal doordrongen van een voor ons ongenietbare propa ganda. Hier echter is de scherpe zwart wit tegenstelling vermeden. De film speelt in de revolutie en houdt zich be zig met de liefde, die een schotvaardig strijdster der Roden, die reeds 40 vijan den heeft gedood, gaat koesteren voor een gevangen Czaristisch officier. Uit eindelijk zegeviert toch haar communis tische overtuiging over haar liefde en als hij op het punt staat, door zijn kame raden bevrijd te worden, wordt hij haar 41ste slachtoffer. Films naar toneelstukken De film „Hij, die sterven moet" van Jules Dassin is gebaseerd op het ook in ons land bekende boek „Christus wordt opnieuw gekruisigd" van de Griekse schrijver Niko Kazantzakis. Het lijdens verhaal van Christus is hier verplaatst naar de Grieks-Turkse strijd omstreeks 1920. Het is opmerkelijk dat niet minder dan drie van de overige vertoonde filmsnaar toneelstukken werden gemaakt. De eer ste was het Amerikaanse werk „Tea and Sympathy" naar het toneelstuk van Ro bert Anderson, hier gebracht met Lia Dorana in de rol van de leraarsvrouw en dat thans reeds maanden in Parijs loopt met Ingrid Bergman. In de film is dit Deborah Kerr. De film „Saint Joan" van Otto Pre- minger laat zeer gemengde gevoelens achter. Het is een bewerking door Gra ham Greene van het toneelstuk Shaw. Preminger heeft een dusdanig groot respect getoond voor Shaw, dat zijn kwaliteiten als filmer, die hij in vorige films bewezen heeft te bezitten, in deze film niet tot uitdrukking gekomen zijn. Het is verfilmd toneel gebleven met uit stekende rollen, Jean Seberg als Jeanne d'Arc en Richard Widmark, die we tot nu toe vrijwel alleen in gangsterrollen zagen, als Dauphin. Warwick wordt ge speeld door de grote Engelse acteur John Gielgud, over wie onlangs nog een uitvoerige schets in ons blad verscheen en die momenteel in het Holland Fes tival enkele Shakespeare-voordrachten houdt. „Rose Bernd" met Maria Schell in de titelrol, werd gemaakt door Wolfgang Staudte, hier bekend als regisseur van „Ciske de Rat". Staudte heeft wederom zijn bekwaamheid als regisseur bewezen, door van het verouderde melodrama van Gerhard Hauptmann nog een alleszins aanvaardbare film te maken. Sterk afstekend bij de bovengenoemde zeer serieuze en vaak dramatische films, waren de twee Spaanse produkten: „Ca- labuig" en „Pepote, kind van de straat". De eerste handelt over een verdwenen atoomgeleerde, die op een klein Spaans eilandje de publiciteit ontvlucht, een al leraardigste film met vele vrolijke mo menten. De laatste is een film met de kleine Pablito Calvo, de ons allen wel bekende Marcellino uit „Marcellino, brood en wijn". Het minst geslaagd van de buiten landse inzendingen waren het Engelse „High Tide at Noon" en het Ameri kaanse „The Strange One", een onsma kelijke film, spelend in een Amerikaanse cadettenschool. Deze Filmweek, die nog omlijst werd met conferenties, tentoonstellingen en demonstraties op filmgebied, is uit stekend geslaagd, mede door de aan wezigheid van verscheidene spelers en regisseurs. Minister Cals vertolkte dan ook aller mening, toen hü de hoop uitsprak, dat een dergelijke Internationale Film- week tot een vaste traditie van het Holland Festeval zou gaan behoren. heer Van Dommelen werd gebo- op 6 december 1900 te Baardwijk leente Waalwijk). Hij begon zijn telijke loopbaan op 18-jarige leef- in de gemeente Elshout. Vervolgens hij werkzaam ter gemeente-secre- i van Zoeterwoude, waarna zijn be tting tot hoofdcommies in Alkemade ie in 1933. De heer Van Dommelen sindsdien tevens op als waame- I gemeente-secretaris. Naast zijn telfjk werk bekleedt de heer Van •melen nog verscheidene andere ties in het maatschappelijk leven, is hij secretaris-penningmeester van drooggemaakte Veender- en Lijker- e en van de Woningbouwvereniging emade"; bovendien is hij voorzit- an het comité kerkeveiling. heer Van Dommelen \yerd met al- 'tie stemmen benoemd. De opleiding in het Westduilse leger Oudere officieren ontzet over de geest, die nu al weer bij sommigen heerst (Van onze correspondent In West-Duitsland) Het is gebleken dat de toestanden in het nog jonge Westduitse leger, vooral wat de opleiding betreft van de pas onder de wapenen gekomen nieuwe soldaten en de mentaliteit en de bekwaamheid van het opleid in gspersoneel, nog buitengewoon veel te wensen over laten. Dit is Immers de droevige conclusie waartoe een ver gadering gekomen is waar meer dan 30 generaals en kolonels, alle legerinspecteurs en commandanten van divisies, alsmede de leiders van de opleidingsscholen, gc- komen is. Deze bijeenkomst heeft in Bonn onder voorzitterschap van de minister van Defensie, Strauss, urenlang achter hermetisch gesloten deuren in diens ministerie plaats gehad. Strauss bevond zich enige dagen tevoren nog op hu welijksreis in het zonnige Italië, maar hij kreeg daar zulke alarmerende rapporten omtrent de resultaten van het onderzoek naar de oorzaken van twee tragische 'gebeurtenissen in het leger, dat hij zijn afwezigheid niet langer durfde te rekken en besloot zijn wittebroodsweken voortijdig af te breken. In Bonn is Is In ieder geval thans be sloten, dat de opleidingsvoorschriften zullen worden verscherpt en dat aan toekomstige officieren met nog meer na druk zal worden Ingeprent hoe zij zich tegenover hun soldaten zullen behoren te gedragen. Aanstaande woensdag zal minister Straus in de Bondsdag een verklaring afleggen over belde genoemde ongeluk ken. Enkele fracties zullen daarbij zeker nog het een en ander daarover te zeg gen hebben. Met zekerheid kan o.m. nu al worden voorspeld dat vooral de so cialisten heftige aanvallen zullen doen op het beleid van Strauss en op de toe standen in het leger. De socialistische bondsdagafgevaardig de Helmuth Schmidt die zelf ten tijde van Hitier als eerste luitenant in het Duitse leger heeft gediend, heeft in de socialistische partijpers geschreven dat men niet een paar ongelukkige onder officieren als zondebokken voor de ge beurtenissen mag aanwijzen. Geen mi litair zal andere soldaten in het vervolg meer mogen africhten. zo meent Schmidt, die niet zelf een onderoffi- ciersschool heeft bezocht. Niemand zal verder tot officier mogen worden benoemd die geen opleiding van tenminste twee en een half jaar, zowel op een school als bij de troepen zelf. achter de rug heeft. Schmidt wil dat alle stafofficieren nog eens een tijdje bij de troep dienen. Benelux-ministers hadden voor één keer kijkje in West-Duitsland moeten nemen (Van onze Brusselse correspondent) In de Senaatscommissie voor Financiën is de Belgische minister van Financiën, de heer Liebaert, ondervraagd over de budgetaire toestand, en nie deze uiteen - j zetting aandachtig leest, de namen van de minister en senatoren wijzigt en de j franken in guldens omzet, kan zich in Nederland wanen! Op het ogenblik moet i de Belgische regering noodgedwongen overgaan tot bestedingsbeperking in de openbare werken, de overheidsinvesteringen, de leningen enz. en zij beschikt hier voor over een volmachtwet. Die wet werd op 12 maart j.l. door het parlement goedgekeurd, na heftige discussies. Zij verleent de regering o.m. de nodige be voegdheid om de sector van de sociale verzekeringen te saneren, en tevens de kinderbijslagen te verhogen. Alle openbare werken, die niet dringend noodzakelijk zijn voor de Wereldtentoonstelling, voor de modernisering van de haven van Antwerpen en de verbetering van het wegen- en kanalennet, worden „tot betere tijden" uitgesteld. Bonn boekt nog steeds zeer grote overschotten Scène uil de Nederlandse film „Stranding" van Louis A. van Gas teren, uitgebracht door Spectrum- film te Amsterdam. Veel te weinig luitenants Bedoelde gebeurtenissen zijn de dood van vijftien soldaten in de Iller en het ontploffen van een door soldaten gevon den granaat waarmee een later gear resteerde onderofficier ten aanschouwe van zijn manschappen zo onvoorzichtig omging dat er een dode en vier gewon den het gevolg van waren. Minister Strauss en zijn generaals hebben in hun vergadering vastgesteld dat er nog altijd een te groot gebrek aan. officieren in het leger is .Er zouden vooral te weinig luitenants zijn. Hierbij komt, dat men bij het opleiden van of ficieren en onderofficieren veel te over haast, en daardoor veel te oppervlakkig, te werk is gegaan. Vrijwilligers, die ver leden jaar januari zonder enige mili taire ervaring in het leger werden opge nomen liepen omstreeks Kerstmis al parmantig rond met luitenants-sterren! E11 onderofficieren werden eveneens in een sneltreintempo klaar gestoomd. Hoe kon men van deze mensen ver wachten dat zij goede instructeurs en goede meerderen voor de jonge man schappen zouden worden? Vooraan staande oudere officieren zijn er daar- en boven ontzet van geweest welk een geest al weer is gaan heersen bij som mige officieren in het leger ,een geest die levendig herinnert aan de toestan den ten tijde van Hitier en aan het Pruisische militarisme met al zijn uit wassen Een aantal werken moet echter ab soluut' worden uitgevoerd, wil het land zijn concurrentiecapaciteit op peil hou den. Daar is bijvoorbeeld het vraagstuk van de concurrentie van de havens van Antwerpen en Rotterdam. Om het ver keer uit het Duitse achterland naar de Scheldestad te leiden moet dringend de autoweg Antwerpen-Luik-Roergebied worden aangelegd. Men is daarmee be zig. maar hiervoor diende de staat een lening te plaatsen, en intussen zijn de sociale uitgaven van de staat zo sterk toegenomen, dat de minister van Fi nanciën bij de bankiers een bedrag van 200 miljoen gulden moest lenen. Geluk kig zijn de prijzen van de meeste grondstoffen op de wereldmarkten k la baisse, waardoor de inflatoire dmk, die van het staatsbudget uitgaat, wordt ge neutraliseerd. Anders dan in Nederland Hoe ziet de Belgische bestedingsbe perking er nu uit? In de eerste plaats moeten de arbeiders afzien van bijzon dere loonsverhogingen. Alleen de nor male aanpassingen van de lonen in het raam van de CAO's, welke de lonen bin den aan de index der detailprijzen, zijn door de regering toelaatbaar geacht. Van hun kant betalen de werkgevers een extra-belasting van 5.5 procent op de nettowinst van de boekjaren 1956 en 1957. De staat tenslotte belooft de sa nering van de sociale verzekeringen en van de financiën van de Belgische Spoorwegen, een verhoging van de kin derbijslagen (wat intussen gebeurd is) en een verhoging van de pensioenen, welke verhoging op 1 juli e.k. van kracht moet worden. In het raam van die bestedingsbeper king wordt, zoals men kan zien geen nieuwe last gelegd op de verbruikers, waardoor de Belgische bestedingsbeper king grondig afwijkt van het in Neder land toegepaste systeem. De beide Be- neluxregeringen streven echter hetzelf de doel na: door verantwoorde maatre gelen de consumptie beperken en de in flatoire tendenties bestrijden. De meest economische waarnemers zijn van oordeel, dat de bestedingsbe perking in de beide landen te Iaat komt en haar doel niet zal bereiken. Het is waarschijnlijk, dat de beper king eerst in het najaar van 1957 haar volle deflatoire effect zal sorteren, dus op een moment dat de economie teke nen van vermoeidheid zal beginnen te vertonen. In een land, zoals West-Duitsland waar de beperkende, voornamelijk mo netaire, maatregelen veel vroeger zijn getroffen, is de economie momen teel nog volop op de expor' "or'cM ei Duitsland boekt nog steeds enorme overschotten op zijn betalingsbalans, terwijl Nederland en België grote te korten op hun betalingsbalans met goud en dollars moeten financieren. Voor één keer hadden de Benelux- ministers een kijkje moeten nemen over de oostgrens Beter „Bintje" door virus-onderzoek Ontdekking in Lisse Op de eerste dag van de internationale conferentie over aardappelvirusziekten, die tot en met 28 juni in ons land wordt gehouden heeft ir. D. H. M. van Slog- teren, werkzaam aan het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, gis teren in de conferentiezaal van dit labo ratorium een inleiding gehouden over een onlangs ontdekt aardappelvirus. Dit virus is verwant aan het ongeveer vijf jaar geleden door zijn vader, prof. dr. E. van Slogteren, ontdekte S(logteren)- virus. Dit virus is tegelijkertijd in Ame rika ontdekt. Door uitwisseling van anti sera heeft men dit kunnen vaststellen. Door deze ontdekking is het mogelijk het beroemde Nederlandse aardappelras Bintje. ,het grootste exportartikel op dit terrein, waarin dit virus voorkomt, door verdere selectie te verbeteren. Academische zomercursus De Jaarlijkse zomercursus van de Ne derlandse Universiteiten en Hogescholen zal dit jaar van 16 juli to't 3 augustus te Nijmegen worden gehouden. Niet alleen uit Nederland, maar ook uit Amerika, Afrika en Azië, zullen studen ten aan de cursus deelnemen. De col leges worden gehouden in het Pre-kli- nisch Instituut op Heijendaal. Syngman Rhee waarschuwt tegen „rode verleiding" President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft in een toespraak, die hij vandaag te Seoel uitsprak bij de herden king van het feit, dat communistisch Noord-Korea zeven jaar geleden Zuid- Korea overviel, een beroep gedaan op de democratische staten om „weerstand te bieden aan de verleiding van een economisch samengaan met de commu nistische landen". Syngman Rhee's toe spraak was gematigd van strekking. Monster-schroef uit Nederland naar Japan Chr. van Ommeren N.V. te Rotterdam zal, als agente van Lips Schroevengiete- rij N.V. te Drunen, de grootste schroef verschepen, die ooit in ons land werd gemaakt. De scheepsschroef heeft een gewicht van 25V2 ton met een diameter van ruim 7 meter, is vijfbladig en ge maakt van cunialbrons. De schroef is bestemd voor een van 's werelds groot ste tankschepen ,nl. een van 84.730 ton deadwight, die in aanbouw is bij de „Kure Dockyard" te Kure (Japan). Missie Indonesische constituantti naar Peking Een uit tien leden bestaande missie van de Indonesische grondwetgevende vergadering, onder leiding van haar voorzitter Wiloppo. is hedenochtend per vliegtuig naar Peking vertrokken voor een bezoek aan de Chinese Volksrepu bliek, op uitnodiging van het Chinese Nationale Volkscongres. Het doel van het bezoek is tevens materiaal te verzamelen voor de opstel ling van de nieuwe Indonesische grond wet. Kerkelijk Leven DS. M. L. W. SCHOCH VOORZITTER VAN WESTHILL In Utrecht is de jaarvergadering ge houden van de Vereniging voor gods dienstige opvoeding (Westhill). Na het gebruikelijke afwerken van jaarverslagen, begrotingen enz. vond een bestuurswisseling plaats. De pen ningmeester A. Stoel trad uit het be stuur, de voorzitter P. A. Belger werd ge woon bestuurslid. In de vacature van voorzitter werd door de vergadering benoemd ds. M. L. W. Schoch de be kende jeugdpredikant te Rotterdam, die deze functie op enthousiaste wijze aan vaardde. Na het officiële gedeelte werd gesproken over de religieuze opvoeding in Amerika. Dit geschiedden aan de hand van een filmvertoning van een Amerikaanse „Verloren zoon" en een praatje van mej. L. ten Have, die een jaar in Amerika voor studie doorbracht. GEREF. KERKEN Beroepen te Boeohout (België) A. Broek te Groningen; te Meppel (vac. A. C. Hof land) J. v. Tuinen te Scettens; te Ulthui- zermeeden W. Stuursma te Gxotegast, Aangenomen de ben. tot dir. van „Nijen- burgh" te Baarn R. C. Harder te Amster dam; naar Rulnerwold-Koekange (vac. H. Herder) J. A. Kwast te Wlerlngen- naar Bunde (Oost-Friesland) H. Alsmeler, kand. te Bentheim (Duitsl.) die bedankte voor Zoutkamp. Bedankt voor Leek G. H. W. Peddemors te Dlrkshorn. CHR. GERF. KERKEN Bedankt voor Chatham (Ontanio, Ca nada) (Free Chr. Ref. Church) W. van t Spijker te Drogeham. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop J. B. Bel te Krab- bendljke. DE PSALMBERIJMING IN DE GEREF. KERKEN. Ongeveer 75 leden der Geref. Kerken uit alle sectoren van het maatschappe lijk leven hebben tot de komende Ge nerale Synode der Geref. Kerken, die in Augustus te Assen zal bijeenkomen, een adres gericht, waarin zij uiting geven aan hun teleurstelling en grote bezorgd heid over de gang van zaken met de nieuwe psalmberijming, zoals die zich sedert de Synode van 1949 heeft ont wikkeld. Zij wijzen er op. dat de nieuwe psalmberijming van 1949 het waard is in de Geref. Kerken te worden gebruikt en aanbevolen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7