KAGGI'i/tfrNff KfMWNIMSOff Donderdag start de Tour de France (zonder sterren) Indrukwekkend sportdefilé trok door Breestraat Naast Jacques Goddet zinkt de nieuwe regering in liet niet Ayala versloeg geplaatste Amerikaan Richardson Vlaggenparade op NBLO-terrein TOUR D E u_ DINSDAG 25 JUNI 1957 Advertentie ct Frankrijk houdt de adem in (Van onze correspondent te Parijs) En zo bereiken we aanstaande donderdag met de gesmeerde regel maat van de klok dus weer het grote moment, dat het startschot voor een nieuwe Tour de France gelost zal worden. In Nantes. Waarna twee en twintig dagen later dagen van vier en twintig uren en nog eens zestig keer, zoveel minuten, het peddelend gezelschap met zijn karavaan van volgauto's en motorfietsen, op 20 juli, weer in Parijs zal arriveren. Dat wordt dan de „Franse ronde no. 43", die een kleine vijf duizend kilometer zal omvatten, waarvan ook nu weer een bescheiden aantal op niet-Franse bodem (Spanje, België en Zwitserland) gelegen is. En waarin eveneens ouder gewoonte de bergen en de ver maarde „cols" met geraffineerd overleg ter wille van de spanning zul len zijn opgenomen. Vier onbarmhartige bergketens Vogezen, Alpen, Provence en Pyreneeën zullen moeten worden overwonnen als venijnige obstakels naar de glorie en de roem. De kuiten worden al in het vet gezet. Jacques Goddet. de super-directeur, te kopen, doch ook aan al die industrië- die de tour zijn huidige aanschijn en aanzien heeft gegeven en naast wiens heerschappij van drie volle weken over heel Frankrijk de macht van het staats hoofd en de vijfenveertig excellenties van de nieuwe regering in het niet zal verzinken heeft in een van zijn da gelijkse artikelen, die nu weer door jong en oud verslonden worden, ver kondigd, dat geen enkele ronde met een andere ronde vergeleken kon wor den. Iedere tour, zo heeft Goddet ont huld, bezit zo zijn eigen voorkomen en fysionomie. De karakteristieke eigen schappen van „Ronde '57" zullen na tuurlijk pas na afloop geboekstaafd mo gen worden, maar niettemin kan thans als speciale trek al worden vastgesteld, dat vrijwel alle grote sterren verstek hebben laten gaan. Geen Bartali, geen Coppi, geen Kublet, geen Magni, geen Koblet, geen Bobet en geen Robic is dit jaar van de partij. Overigens niet steeds uit eigen vrije wil. Robic. de kleine en stuurse Breton, werd door de organisatoren als „grijsaard van 38 jaren" aan de kant geschoven, omdat hij bij andere cour- sen de laatste maanden wat minder gelukkig is geweest, en zijn talloze vooral vrouwelijke bewonderaars kunnen hun verdriet en (of) gram schap nog maar altijd heel moeilijk verkroppen en bedwingen. Het publiek geeft zijn troetelkinderen en lievelin gen nu eenmaal niet zo gemakkelijk prijs. Nog zestien andere oudgedienden wer den dit jaar eveneens afgedankt, en de praatgrage Marseillaan Raoul Rémy zal met zijn achtendertig jaren nu wel als „doyen" fungeren van de troep. De benjamin van twee-en-twintig lentes heet Jean-Claude Annaert, die uit Maubeuge afkomstig is. Het meer conservatieve deel van het tourpubliek heeft zich al wat ongerust gemaakt over deze afwezigheid van grote en gevierde namen. Meer filoso fische lieden, die bovendien de lessen uit hun ervaringen wisten te trekken, maken zich daarentegen minder onge rust. Het zal wel meelopen, zo voor spellen ze optimistisch. Grootheid en persoonlijkheid, ook van een tourrenner, vormen zich eerst in de beproeving. Aan die beproevingen zal 't niet mankeren en waarom dus niet een redelijke dosis vertrouwen belegd in de jonge gene ratie? JE KIJKT DE ATTRACTIE ER SNEL VAN AF. Overigens, met meer of minder fiets talent der deelnemers, kan men het ook gerust aan de journch sten die in rijken getale weer van de partij zullen zijn, overlaten om de spanning er toch wel in te houden. Want en het zij zonder valse bescheidenheid gezegd en onze persoonlijke verdiensten zijn op dit punt trouwens ganselijk te verwaar lozen het zijn vooral wel de journa listen geweest die, meer nog dan de rij ders zelf, de tour z'n fenomenale succes hebben verzekerd. Wanneer men, geen uitgesproken sport-fana'ticus zijnde, wel eens een tourétappe heeft gekruist, dan kan men objectief en met de hand op het hart sprekende, toch moeilijk ge tuigen een schouwspel voor iet leven te hebben bijgewoond. Een stel transpire rende fietsers met verbrande koppen, die wat sneller of langzamer voorbij rijden. Dan heb je 't weer gehad. Je kijkt er de attractie heel gemakkelijk en snel van af. Niets dat meer op een wiel renner lijkt dus dan een andere wielren ner. En wij zijn er dan ook heilig van overtuigd, dat evenals in het begin van de tourgeschiedenis in de aanvang van deze eeuw alle equipes tezamen nog geen hond van achter de kachel weg zouden krijgen, indien tevoren het publiek door onze ervaren broeders van de sportpers niet eerst zo kundig op deze gebeurtenissen was voorbereid en mogen we zeggen: ervoor was „opgejut". Trouwens de leiders en managers van de tour zijn de laatste b^lve eeuw vrijwel zonder uitzondering zelf journalisten ge weest en die wisten hun waar dan ook wel te verkopen. Niet alleen aan hun publiek, de lezers van hun kranten, die deze weken méér exemplaren dan in enige andere tijd van het jaar plegen Van 15 tot 20 juli zal onder aus piciën van de KNSB een landenschaak- toernooi voor de jeugd gehouden wor den. Aan dit toernooi nemen 7 landen deel t.w. Engeland. West-Duitsland, Zwitserland, België. Frankrijk, Luxem burg en Nederland. Elke ploeg bestaat uit vier spelers. Ernst Traxel, die deel uit maakte van de Zwitserse ploeg voor de Ronde van Frankrijk, zal niet aan de Tom- kunnen deelnemen. Hij heeft last van een bronchitis, zijn plaats in de ploeg zal worden ingenomen door Alcide Vau- cher. len, grote ondernemers van fabrikanten van overhemden, aperitieven, onder goed, fietsbanden, sokken, pepermunt of tuinmeubelen die van de tour de meest sensationele en doelmatige re clame-onderneming tér wereld hebben gemaakt. NIETS VOOR NIETS. Bij de tour geldt het devies: niets voor niets en altijd boter bij de vis. De eer voor een dorp of stad of land om in een tour-étappe te mogen wor den opgenomen, moet zwaar aan de or ganisatoren worden betaald. Contributie echter, die over het algemeen haar geld ook wel weer schijnt op te brengen, want de tour-karavaan brengt leven in de brouwerij, en hoteliers en andere ne ringdoenden doen zo'n dag dan gouden zaken. Drie weken lang is Frankrijk enkel maar van de tour vervuld zodat een regeringscrisis in die periode nog nooit is voorgekomen maar de dag dat ren ners en gevolg een streek of stad doorkruiisen is het leven daar hele maal van de kook. Iedereen neemt zo'n dag dan vrijaf en, alsof de Koningin van Engeland persoonlijk langs zou komen, heeft de hele bevolking zich dan al uren tevoren in dikke rijen langs de wegen opgesteld. Zieken worden uit de hospi talen naar buiten gedragen of gereden en 't is zelfs voorgekomen, dat een ge vangenisdirecteur zijn boeven-gasten op hun erewoord een paar uur vrijaf gaf, opdat ze tenminste die grootse ogen blikken in een mensenbestaan mochten meebeleven. Frankrijk, gedurende de tourperiode, is een land dat niet geheel en al meer met normale maatstaven gemeten mag worden. Er heerst dan een nationale en collectieve koortstoestand, en zelfs bij de hoogst-ernstige „Monde" begint 'tal voor te komen, dat in die tijd door het tournieuws de brandende politieke en diplomatieke dingen van de dag van de eerste pagina verdrongen worden Hogan „Kid" Bassey, een kleurling uit Nigeria, heeft de vakante wereldti tel in het vedergewicht op zijn naam gebracht door de Fransman Cherif Ha- mia. Europees kampioen, in een te Pa rijs gehouden wedstrijd door interventie van de scheidsrechter te verslaan. In de tiende ronde stopte de arbiter het gevecht. 37 inschrijvingen zijn binnengeko men voor het internationaal golfkam- pioenschap voor amateurs, dat op 28, 29 en 30 juni a.s. op de banen van de Haagsche Golf en Country Club in Wassenaar wordt gehouden. 21 van de aanmeldingen komen uit Nederland. 6 uit Engeland, 2 uit Schotland. 3 uit Duitsland. 2 uit België, 2 uit Frankrijk en 1 uit Amerika. Wimbledon begon met regen Bepaald gunstig zijn de weersomstan digheden op de eerste dag van het tennistoernooi om de Wimbledonkam- pioenschappen niet geweest. Tijdens de opening vertoonden zich dreigen de wolken aan de hemel en nog geen uur later moesten de partijen wegens regen onderbroken worden. Onmiddellijk werden de banen van het centreeourt afgedekt en vele toe schouwers die de regenjas hadden Op vooravond Europees politie-kampioenschap (Van onze sportredacteur) Leiden heeft de deelnemers aan het toernooi om het Europees Politie Voetbal kampioenschap een ontvangst bereid, een stad waardig binnen welks muren tien jaar geleden de internationale politiesport haar wieg had staan. Een indrukwek kend sportdefilé trok gisteravond door de Breestraat, waar de deelnemers aan het toernooi en vele autoriteiten zich bij het bordes van het stadhuis hadden verzameld, vervolgens vond op het sportterrein aan de Zoeterwoudsesingel een vlaggenparade plaats, terwijl de avond werd besloten met een zeer druk bezochte receptie van het College van B. en W. in de Burgerzaal van het Stadhuis. De organisatie van al deze evenemen ten was door de besturen van de Leidse Politie Sport Vereniging en de Leidse Sportstichting tot in de puntjes ver zorgd. In het bijzonder het sportdefilé heeft een onvergetelijke indruk achter gelaten. Het was een enorme stoet van jongens en meisjes in fleurige sport- kostuums, die er nog eens duidelijk de aandacht op vestigden welk een belang rijke plaats de sport in het leven van onze jeugd inneemt. Het geld, dat onze gemeente heeft uitgegeven voor de aan leg van velden en de bouw van zalen is waarlijk goed besteed geweest. Muzikale medewerking aan dezesport- show verleenden de drumbands van K. en G. en Jahn, Werkmans Wilskracht Concordia. Deelgenomen werd door de volgende verenigingen: Voetbal: DOCOS, Leidse Boys, LFC, Lugdunum, Roodenburg en UVS; atle tiek: Holland en Sportief: gymnastiek: Brunhilde, Concordia, DOS, Groen Wit, LTC, Nieuw Brunhilde, Jahn. Rondom de Maredijk, Sportief en Victorie; korf bal: Algemene, Danaiden, Fluks, KNS, Vicus Orientis en Zuiderkwartier: zwem men: LZC en De Zijl. De organisatoren hadden twee prijzen beschikbaar gesteld. Deze werden ver overd door de R.-K. Gymnastiekvereni ging Victorie, welke het beste marcheer de en door de korfbalvereniging Zuider kwartier, welke het beste haar sport tot uitdrukking bracht. Deze prijzen werden later op de avond door burgemeester Van Kinschot uitge reikt. VLAGGENPARADE Vervolgens vond op het terrein aan de Zoeterwoudsesingel de vlaggenparade plaats. Midden op het veld waren acht vlaggemasten geplaatst, waarachter de deelnemers zich opstelden. Terwijl het Leids Politie Muziek Gezelschap o.l.v. de heer Andersen de volksliederen speelde, gingen in alfabetische volgorde de vlaggen van de deelnemende landen in top. Eerst die van België en vervolgens die van Denemarken, Duitsland, Frank rijk. Noorwegen. Oostenrijk, Zweden, Zwitserland en Nederland. Achter de mast van Noorwegen stond slechts één man, een official. De Noorse voetballers bleken in de stad de weg kwijt te zijn geraakt en kwamen eerst na afloop van de plechtigheid op het NBLO-terrein. De vlaggenparade werd opgeluisterd door enkele turndemonstra- ties. Brunhilde liet o.l.v. mevr. Metz een vrije oefening en een baloefening zien. de dames van de Deense Hogeschool voor Lichamelijke Opvoeding te Kopen hagen brachten een ritmische oefening en tot slot als klap op de vuurpijl lieten de heren van „Teachers Trainings College" uit Jutland zien hoe er aan de toestellen en op de lange mat geturnd moet worden. Vooral het werken op de lange mat was fantastisch goed en bracht het publiek tot groot enthou siasme. ONTVANGST Zeer druk bezocht was de ontvangst door B. en W. van Leiden in de Bur gerzaal van het stadhuis. Burgemeester Van Kinschot heette daar de deelnemers hartelijk welkom, in het Nederlands, Frans, Engels en Duits. Leidens eerste burger sprak de hoop uit, dat dit toer nooi zou bydragen tot een versterking van de vriendschapsbanden tussen de deelnemende landen en gaf vervolgens een kort overzicht van de ontwikkeling en groei van de internationale politie sport in de afgelopen tien jaar. 9e etBesancon-7honon5juli I88km IOe"Thonon-Bnancon7; "247 11 11e "Briancon-Cannesö "267 11 leelNantes-Gr<inville27juni204km 2e" Granville-Caen 28" 226" IOe"Thono^Bnancon r'247 3eCaen-Roubaix 29" 134"" 4eRouen-Roubaix 30232 5e11 Roubaix-Charlera 1juli I70 6e11 Charleroi-Metz 2 248 /e "Metz-Colmar 3223 8e Colmar-Besanpon 4" 192" 12e"Cannes-Marseille9 "239 13e"Marseillp-Ales 10 "160 11 14e" Ales-Perpignan 11 "246 15e"Pwpign.-Barcelor»al2"l97 1 16e Barcelona-Ax I4"220" Makke wegen Heuvelachtig Berg-etappe A Berg Etappeplaats l7eetAx-S!Gaud. l5juli23Gkrr ISe 11 StGaud?ns-R3ul6" 20711 19e 11 Fkj-Bordeauxl7 11 194 20e"&>r.-Libournel866 21e"Libourne-Toursl9" 3I7 22e"Tours- Panjs20" 228 11 6en13juli zijn rustdagen mé Waterpolo - nieuws Liefst vier wedstrijden stonden er gis teravond voor de Leidse Golfbrekers op het programma. Van deze vier verloren de beide herenzeventallen, de dames en meisjes zorgden voor overwinningen. De meisjes begonnen en wel tegen de Sleutelstad-meisjes, van wie de eerste keer met ruim verschil gewonnen werd. In het begm leek het weer een ruime zege 'te zullen worden. Ineke Verzuu scoorde tweemaal achtereen. Sleutelstad gaf zich echter niet zo maar gewonnen en liep tot 21 in door Rietje Duffels. De ruststand was 31 door weer een doelpunt van Ineke Verzuu. Na rust was Sleutelstad weer aan bod en door An neke de Turk werd het 32. Jet Prins maakte de Golfbrekers-voorsprong weer groter: 4—2. Tenslotte werd het nog 4—3 door Anneke de Tombe, toen Sleutelstad met 7 tegen 6 speelde De Golfbrekers-dames waren haar te genstander G.Z.C. 4 veel te sterk, on danks het feit, dat er 2 invallers te water moesten. Direct na het begin werd het 10 door Jopie Heemskerk, 20 door Ankie Epskamp en 30 na goed op- zwemmen van Loes Zandvliet. Daarna was Ankie Epskamp weer aan de beur: 40, Jopie Heemskerk scoorde 50, ter wijl vlak voor de rust Truus Walen kamp door Ankie Epskamp in de gele genheid werd gesteld 60 te scoren. Na rust ging het schuttersfeest vrolijk ver der. Ankie Epskamp de zevende, Truus Walenkamp de achtste enJ o de Groot de negende, toen ze vrij lag bij een vrije worp. Voor de tiende zorgde Truus Walenkamp weer. De enige speelster met nog geen doelpunt op haar naam was toen nog Jet Prins. Dit kon toch eigen lijk niet, vandaar dat ze van achteren af met de bal opzwom om het elfde, tevens laatste doelpunt te scoren. Hierna kwamen de heren aan bod. Al lereerst het tweede zevental tegen de Gouwe III. De jonge ploeg van de Golf brekers had te weinig techniek om voor deel te kunnen trekken van de grotere snelheid. Het eerste doelpunt was voor de Gouwe. In het verdere verloop bleek de Waddinxveense keeper moeilijk te passeren. Vlak voor de rust wist toch Piet Verhoef na een vrije worp gelijk te maken. In de tweede helft wist de Waddinxveense ploeg nog eenmaal te scoren en won zo met 2—1. Tenslotte werd het woord gevoerd door Sir William Morren, voorzitter van de Union Sportive des Polices d'Europe. Deze zwaaide de stad Leiden veel lof toe en verzocht de aanwezigen een driewerf hoera uit te brengen op de heer Van Kinschot. De ontvangst werd o.m. bijgewoond door dr. G. Afuhs, gezant van Oosten rijk, de hoofdcommissaris van Amster dam, de heer H. J. v. d. Molen, de hoofdcommissaris van Den Haag, de heer Gualterie van Wezel, de hoofd commissaris van Utrecht, de heer Van Eyck, overste De Gast, chef staf der Rijkspolitie, overste P. van Goor, gar nizoenscommandant te Leiden, dr. J. Miedema, vertegenwoordiger van de mi nister van O. K. en W., mr. Gallas, ver tegenwoordiger van de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Van Liere, vertegenwoordiger van de minister van Justitie, mr. Cleveringa, vertegenwoor diger van de Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland en door vertegenwoordigers van de ambassades van Denemarken en Zwitserland. Het toernooi neemt hedenavond om 17.45 uur in de Leidse Hout een aan vang met de wedstrijden Duitsland België, ZwedenOostenrijk en Frank rijkNederland. thuisgelaten, trachtten onder kranten of programma's droog te blijven. Twee uur heeft het geduurd voordat de wedstrijden konden worden hervat. Vóór deze onderbreking hebben de toeschouwers bij wie zich een aantal Russische spelers en officials bevonden, van goed spel kunnen genieten. De kampioen in het enkelspel, de Australiër Lewis Hoad. had niet veel moeite met de Fransman Darmon, van wie hij met 6-2, 6-4, 6-3 won. Drobny, kampioen in 1954. die voor de 13de maal in dit toernooi uitkomt, be haalde een zege op de Zweed Stocken- berg met 6-2, 6-2, 6-3. De Chileen Aguirre werd door de Australiër Neale Fraser. die als vijfde geplaatst is. in zeer korte tijd verslagen, de cijfers waren 6-1, 6-2, 6-0. Voor de eerste verrassing zorgde de Engelsman Becker. Hij zette de Zuid- afrikaanse Davis-Cupêpeler Forbes met 6-4. 6-3, 6-3 aan de kant. En dan te be denken dat Becker er dit seizoen niet in slaagde zich voor de Engelse Davis Cupploeg te klasseren. Voorts verdween op deze eerste dag een ..seeded" van het strijdtoneel. De Chileen Ayala stuurde n.l. de derde ge plaatste speler Richardson (VS) met een nederlaag van de baan. De cijfers van deze partij waren: 3-6, 6-4, 7-5, 6-4. Na de eerste set kreeg Richardson met een inzinking te kampen, terwijl zijn tegenstander op dreef begon te raken. Met zijn uitstekende volley's vergaarde de donkere Chileen menig punt. De overwinning was volkomen verdiend. De belangrijkste uitslagen luiden: Heren enkelspel le ronde: Davies (GB) versl. Arkinstall (GB) 6-2 6-0 6-3 Gibson (Austr.) versl. Skonecki (Polen) 6-4 5-7 6-3 2-6 6-1; Ayala (Chili) versl. Richardson (VS) 3-6 6-4 7-5 6-4; Be- dard (Canada) versl. Ulrich (Den.) 9-7 3-6 7-5 6-1: Kumar (India) versl. Howe (Austr.) 8-6 9-7 7-5; Patty (VS) versl. Huber (Oostenr.) 6-3 6-4 6-1, Hoad (Austr.) versl. Darmon (Fr.) 6-2 6-4 6-3; Drobny (Eg.) versl. Stockenberg (Zweden) 6-2 6-2 6-3; Fraser (Austr.) versl. Aguirre (Chili) 6-1 6-2 6-0; Franks (VS) versl. Facchini (It.) w.d.; Betcker (GB) versl. Forbes (Z. Afr.) 6-4 6-3 6-3. Een van de groepen tijdens het Sportdefilé ter gelegenheid van de opening van het toernooi om het Europees Politie voetbalkampioen schap. (Fat» LJD./Van Vliet) Leidse Biljart Bond Onder zeer grote belangstelling is in de clublokalen van TOG en Carambolé de returnwedstrijd gehouden tussen de Leidse en Haarlemse biljarters. Evenals in Haarlem wisten de Leidenaars de overwinning te behalen. Ditmaal was de zege echter niet zo overtuigend. Van de 10 te spelen par tijen werden er 6 gewonnen, terwijl door Haarlem 4 partijen in winst werden omgezet. De uitslag was als volgt: E. Bakker (Leiden) verliest van C. Wisker (Haarlem); A. Siera (Leiden) wint van F. Hekelaar (Haarlem). W. Bousie (Leiden) verliest van M. Molen kamp reserve (Haarlem); J. C. v. d. Burg 'Leiden) wint van J. Dreijer (Haarlem); H. Keereweer (Leiden) wint van J. Smit (Haarlem); J. Sandijk (Leiden) verliest van F. Bos res. (Haar lem); W. Bergshoef (Leiden) verliest v. Het eerste zevental moest het opne men tegen B.ZP.C. uit Bodegraven. Qua snelheid wonnen onze stadgenoten het ruim van deze ploeg. Hiervan werd echter niet genoeg gebruik gemaakt, ter wijl men bovendien van doelpunten- maken geen kaas gegeten had. De Bo degravers hadden dat kennelijk wel, want hoewel ze de minderen waren, wonnen ze toch. De ruststand was nog dubbelblank. Na rust kwam de Leidse ploeg meer en meer in de aanval, maar het schieten was te slecht. Henk Le- febre kreeg de kans om te scoren, maar schoot over. Terwijl de L.G.B. steeds aanviel, lag op de Leidse helft de Bo- degraafse midvoor als enige van zijn ploeg. Hij was het die tenslotte in deze wedstrijd het enige doelpunt wist te scoren. J. Mul (Haarlem); M. Scheffers (Lei den) wint van J. v. d. Kroft (Haarlem); J. v. Bakkum (Leiden) wint v. D. Tref fers (Haarlem); G. Heijman (Leiden) wint van J. Vis (Haarlem). De kampioensinsignes werden gewon nen door: le kl. C. Wisker (Haarlem); 2e kl. A. Siera (Leiden); 3e kl. W. Bou sie (Leiden), 4e kl. J. C. v. d. Burg (Leiden); 5e kl. H. Keereweer (Leiden). 6e kl. B. Lammens (Haarlem); 7e kl. J. Mul (Haarlem); 8e kl. M. Scheffers (Leiden); 9e kl. J. van Bakkum (Lei den); 10e kl. J. Vis (Haarlem). De heer J. Bonnet reikte na afloop de prijzen uit. waarna de heer W. Luiten (voorzitter van de Haarlemse Federatie) namens de gasten dankte voor de spor tieve en vooral prettige ontvangst in Leiden. Kieler Woche Kregen de zeilers op de eerste deg van de Kieler Woche te kampen met een woelige zee en uitschietende wind vlagen. op de tweede dag was het bijna windstil. Zo weinig snelheid kregen de boten dat in zes klassen - o.m. in de Draken-klasse - de races na drie en half uur moesten worden afgebroken. Alleen op de z.g. „kleine baan" konden meteen zwakke noordwestelijke wind de wedstrijden worden uitgezeild. Het was een geheel Duitse aangele genheid. op deze tweede dag. Slechte één buitenlander slaagde erin op een eerste plaats beslag te leggen. Dat was onze landgenoot Koos de Jong. die win naar werd met „Zomerweelde" bij de Finnjollen. De Jong hield de winnaar van de eerste race in de klasse, de drie voudige Olympische kampioen Paul Elvstroem, achter zich. De Deen moest ditmaal met een tweede plaats genoe gen nemen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5