mm Franse regering kreeg vertrouwen van Kamer met 251 - 210 stemmen WEERBERICHT Stijgende levenskosten maken nieuwe loonronde noodzakelijk kernontpioffing van Las V egas Zware (vijfde) op proefterrein V* SURINAME KLOPT AAN BIJ WERELDBANK OM LENING A.N.W.B. VRAAGT VERLAGING FISGAT,F. LAST WEGVERVOER 96ste jaargang DINSDAG 25 JUNI 1957 No. 29169 LESDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L7.50 per kwartaal: t. 2.55 per maand: f. 0.59 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Parijs) Om kwart over twaalf vannacht heeft Frankrijks Nationale Vergadering met een meerderheid van 251 tegen 210 stemmen het vertrouwen in premier Bourgès- Maunoury en zijn regering vernieuwd. Vrijdag was de rechts-radicale regerings chef, zoals men zich herinnert, na tien dagen aan het bewind te zjjn geweest, verplicht de vertrouwenskwestie te stellen naar aanleiding van een nieuw en algemeen verzet tegen zyn belastingvoorstellen en andere fiscale maatregelen, waarmede de kosten van de Algerijnse oorlog bestreden zullen moeten worden. Die voorstellen zullen vandaag door de Senaat worden bestudeerd om vervolgens deze week nog in de Nationale Vergadering terug te keren. Men verwacht echter niet, dat de economische en financiële politiek van de nieuwe regering deze komende dagen-nogmaals ernstig zal kunnen worden bedreigd. Per 1 juli a.s. zal de benzine derhalve vrij komen, doch 90 tot 95 cent gaan kosten, terwijl men voor locale telefoongesprekken en postzegels voor het binnen lands tarief dan 20 cent zal moeten gaan betalen. Nationale Vergadering koos „de kleinste catastrofe" De minister van Financiën, Felix Gail-J lard, aan wiens optreden de redding vanl het kabinet vooral wel mag worden toe geschreven. zal bij de Franse Bank bo vendien 250 miljard frank en nog eens voor 100 miljard aan goud mogen op nemen om volgende maand aan de eisen van de lopende uitgaven te kunnen vol doen. Dat de levenskosten de eerstvolgende weken opnieuw een ruk in opwaartse richting zullen maken, wordt zelfs in regeringskringen niet .neer ontkend. Men rekent er dan ook al op dat nog deze zomer een nieuwe loonronde van tenminste 5 a 10 pet. zal moeten worden afgedwongen. Hoe de frank, die zich toch al in een verre van gezonde toestand bevindt, al die nieuwe beproevingen zal kunnen doorstaan, is een vraag, die in het openbaar blijkbaar nog door niemand schijnt te mogen worden gesteld. De Kamerleden hebben de stemming I van gisteren en alle perspectieven, die daardoor geopend worden, niettemin beschouwd als het minste kwaad, om niet te zeggen de kleinste catastrofe. Een tweede crisis binnen een maand zou de situatie van de staatskas nóg drei gender hebben gemaakt, en bovendien de Franse positie in Algerije zware af breuk hebben gedaan. Tenslotte dacht men vooral in de katholieke gelederen aan het lot van de Europese verdragen, die in beginsel voor de vakantie zullen moeten worden aanvaard. Op al die overwegingen heeft premier Bourgès- Maunoury in een korte toespraak tot de Kamer gistermiddag gezinspeeld en zijn argumenten hebben dus tenslotte tot het bovengemelde en voor hem gunstige resultaat geleid. Quemoy zwaar beschoten De Chinese communisten hebben maandag 9.000 granaten afgevuurd op de nationalistische Quemovarchipel. Het was de zwaarste beschieting tot dusver. Verwacht wordt, dat de nationalisten drastische vergeldingsmaatregelen zul len nemen. Zaterdag werden 1889 gra naten afgeschoten. Waarnemers achten het niet uitgesloten, dat de communisten een invasie zullen proberen. Tweemaal hebben zij al een vergeefse poging ge daan om de eilandengroep te bezetten, namelijk in oktober 1949 en in septem ber 1954. Hondenracebaan van Harringay: slagveld! Verontwaardigd publiek sloeg alles kort en klein (Van onze correspondent te Londen) Op de beroemde hondenracebaan van Harringay, in Londen, hebben teleur gestelde toeschouwers gisteravond de boel kort en klein geslagen. De oorzaak was een vermeende onregelmatigheid tijdens een van de wedstrijden. In het restaurant, dat door de menigte werd bestormd, bevonden zich Prins Bern- hard en zijn moeder. Prinses Armgard. De Prins raakte tijdens het rumoer zijn gouden armband horloge kwijt, doch gelukkig werd het later gevonden. Politiebureaus uit geheel Noord-Lon den zonden elke beschikbare agent naar het terrein, terwijl ook de brandweer trachtte de opgewonden menigte te kal meren. Acht personen werden gearres teerd. Het duurde een uur voordat de orde was hersteld. Harringay zag er als een slagveld uit. Elf jaar geleden hebben zich daar eveneens dergelijke onlusten voorge daan. i Marinierskapel krijgt nieuwe directeur De commandant van het korps mari niers, generaal-majoor der mariniers H. O. Romswinckel, zal maandagochtend a.s. in de Van Ghentkazerne te Rotter dam beëdigen de eerste luitenant der Marinierskapel kapitein H. C. van Lijn- schooten. Bij deze plechtigheid zal de tegen woordige directeur van de Mariniers kapel der Koninklijke Marine, majoor der Marinierskapel G. Nieuwland, de leiding over de kapel overdragen aan eerste luitenant der Marinierskapel Van Lijnschooten. Advertentie Op bijna 500 km afstand ran tweede zonsopgangwas een gerommel te horen Gisteren is op het proefterrein van Las Vegas in de V.S. de vijfde kernont ploffing en de grootste in de huidige serie teweeggebracht. Er was een harde knal te horen. Het licht van de ontploffing van het kernapparaat, dat aan een ballon op 200 meter hoogte was bevestigd, was als een tweede zonsopgang, aldus waar nemers, die op een afstand van ruim zestig km. stonden. Er ontstond een wolk, die de vorm van een bloemkool aannam. Er werden 835 varkens aan de ontplof fing blootgesteld. Een aantal was bedekt met materiaal, dat in militaire kleding wordt gebruikt. Er waren schuilplaatsen gebouwd. Men zal bestuderen in hoeverre deze bescherming kunnen bieden. Er was ook voedsel blootgesteld. Door de kracht van de ontploffing werden op een afstand van meer dan 20 km. deuren uit de hengsels gerukt. De explosie was de krachtigste van deze serie en de eerste die bij daglicht is teweeggebracht. Op 480 km. afstand was de ontplof fing nog als een gerommel te horen. Waterstofbom bijna zonder C.N.V. waardeert stap van N.V.V. Het verbondsbestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft, met waardering kennis genomen van de verklaring dat het N.V.V. geen be letsel kan en wil vormen voor herstel van de samenwerking tussen de bona* fide vakcentralen. In 1954 bestreed hel C.N.V. het naar zijn mening ten on* rechte tegen dit verbond gerichte dee| van de N.V.V.-motivering voor de ver breking van de gereglementeerde sa menwerking in de Raad van Vakcen tralen, maar bleef steeds tot samen werking tussen de drie vakcentralen bereid. Overigens stelt het C.N.V. in verband hiermee vast. dat de samen werking tussen de drie vakcentralen in belangrijke aangelegenheden steeds heeft plaats gevonden ook nadat in 1954 het N.V.V. de gereglementeerde samenwerking verbrak. Een voor de toekomst geldige regeling voor de samenwerking ontmoet bij "het verbondsbestuur van het C.N.V dan ook geen bezwaar. De vorm van zulk een re- gtling zal naar zijn mening echter nader overwogen moeten worden. Het ver bondsbestuur wacht de ontwikkeling van de dingen af en zal de zaken in de eerstkomende vergadering van de ver- bondsraad van het C.N.V. aan de orde stellen. uitstraling Atoomgeleerden hebben president Eisen - thans een waterstofbom kunnen maken, waarvan de radio-actieve uitstraling 95 procent kleiner is dan die van de vroegere bommen. Deze mededeling is gedaan door drie natuurkundigen van de universiteit van Californië. Zij waren vergezeld van de voorzitter van de Commissie voor Atoom- hower gisteren meegedeeld, dat de V.S.energie, Lewis Strauss. v.* Ü-*:,'. t 'IV T- k De Britse premier Harold Mac- miltan bezocht het feest van de Conservatieve partij, dat te Brom ley in het graafschap Kent werd ge houden. Een van de attracties van dit feest was een miniatuurtreintje, waarin men een ritje kon maken. De premier vermaakte zich uit stekend en nam aan vrijwel alle vermakelijkheden deel. Weer overstromingen in Noord-Italië In de Po-delta zijn opnieuw overstro mingen voorgevallen, die de nooddijkjes op het eiland Ariano in ernstig gevaar hebben gebracht. Bijna alle 30.000 in woners van Ariano zijn geëvacueerd. Het Italiaanse kabinet heeft gisteren circa 175 miljoen gulden bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de over stromingen in het gebied van Piemont en de Po-delta en voor versterking van de dijken. Een tweede eiland in de Po-delta, Adria. wordt met overstroming bedreigd. Laaggelegen stukken van het eiland staan reeds blank, maar het water heeft de bevolkte gedeelten nog niet bereikt. In Noord-Italië. onder andere in Piemont. hebben zware regenbuien en harde winden gisteren ernstige schade toegebracht aan wegen, bruggen, tele foonverbindingen en elektrische kabels. Een motorrijder, die door de regen ver blind geraakt was. heeft in Gattinara, in Noord-Italië, een voetganger over reden en gedood. Hijzelf werd zwaar ge wond. Op talloze plaatsen is de bliksem in geslagen. In het zuiden van Italië heeft de hit tegolf een dode geëist. On Sardinië verdronken vijf kinderen die direc» na het eten waren gaan zwemmen, alsmede een vader van een der kinderen die zijn kind wilde redden. Ook in het Franse Alpengebied is maandag opnieuw veel regen gevallen. Het treinverkeer moest worden omge leid. Honderden automobilisten én mo torrijders. die door het noodweer wer den overvallen, moesten hun voertuig aan .de kant van de weg laten staan. Persoonlijke ongelukken zijn niet ge meld. Onweders. vergezeld van hagel, hebben veel schade aangericht. In de omgeving van Toulouse heeft men sinds 1829 niet zoveel neerslag gemeten. Nederland kan stuwdam niet financieren en bedrijfsleren toonde geen interesse (Van onze Haagse redactie) De Surinaamse minister-president dr. J. H. E. Ferrier, is gisteravond van Schiphol naar New-York vertrokken om met de Wereldbank besprekingen te voeren over de financiering van het Brokopondoplan. Het gaat hier om 60 mil joen dollar, nodig voor de bouw van een stuwdam in de Surinamerivier, een waterkrachtcentrale en andere bekomende werken. De bestedingsbeperking maakt het onmogelijk deze lening uit Nederlandse middelen te verschaffen. Aldus vernamen wü gisteren van minister-president Ferrier. die hier mide Nederlandse Regering besprekingen heeft gevoerd. De Nederlandse Regering heeft gezorgd voor de noodzakelijke introductie van Suriname by de Wereld bank, op grond waarvan dr. Ferrier en de Surinaamse minister van financiën, de heer W. G. H. Ch. J. Smit, thans te New-York de financiering van het Brokopondoplan met het bestuur van .e Wereldbank zullen bespreken. In feite betaalt Alcoa terug Het Brokopondoplan berust op een overeenkomst tussen de Surinaamse Re gering en de Aluminium Company of America (Alcoa), die jaarlijks 92 tot 96 procent van de te verwekken energie zal afnemen voor een door haar te bouwen aluminiumfabriek. De rest der elektrische energie zal aan andere industrieën wor den verkocht. In feite is de terugbeta ling van de te lenen 60 miljoen dollar dus door de Alcoa gegarandeerd. De .richtlijnenovereenkomst" tussen Suriname en de Alcoa geldt voor 75 jaar. De bouw van de stuwdam 1 ongeveer vijf jaar duren. „Wij hopen, dat Neder land over enige 'tijd ook aan de lening zal kunnen deelnemen, al is dit op het ogenblik in verband met de bec'.sdings- beperking niet mogelijk", verklaarde minister-president Ferrier. Hij voegde hieraan toe de Wereldbank niet om een lening te zullen vragen, doch haar ad vies te zullen inwinnen en haar te inte resseren als „trustee" voor Suriname. Wie uiteindelijk de lening z?l verstrek ken, is nog een open vraag. GEEN VERTROUWEN. Het Nederlandse bedrijfsleven bleek geen belangstelling voor de lening te hebben, zeide dr. Ferrier in antwoord op de vraag of de gelden niet uit de particuliere sector hier te lande zou den kunnen komen. Belangrijke Ne derlandse maatschappijen, waarmee 66 6? EIgon financiering Meer zon De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met opklaringen en hier en daar een bui. Morgen zonnige pe rioden en op de meeste plaatsen droog. Weinig wind. Overdag hogere tempera turen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 juni Zon op: 4.23 uur; onder: 21.06 uur. Maan op: 3.14 uur; onder: 19.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.49 en 14.16 uur. Laagwater te 9.46 en 22.21 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Italiaanse boeren in Noord-Italië trachten te redden wat er te redden valt. De rivierendie buiten hun oevers zijn getredenhebben grote schade aangericht en slechts met grote moeite kunnen de boeren nog iets redden van de te velde staande gewassen. Wagenpark groeit benauwend Geen wederinvoering maximumsnelheid! De Koninklijke Nederlandse Toeristen Bond A.N.W.B. die in het afgelopen jaar een netto aanwas van 40.000 leden kon boeken, waardoor het totaal aantal per 31 december boven de 375.000 was ge stegen heeft in een vandaag verschenen jaarverslag een warm pleidooi gehouden voor een verlaging van de fiscale lasten, die op het wegverkeer drukken. Deze zijn onevenredig hoog. Deze bewering baseert men op reële cijfers. Tot en met 1970 wordt ver wacht dat dc totale opbrengst aan mo torrijtuigenbelasting. invoerrechten op benzine .omzetbelasting op motorrij tuigen en -banden enz. ruim zeven miljard gulden zal bedragen. Daar tegenover staat, dat alle uitgaven, welke nodig zijn voor wegen- en stra- tennet met daarin te bouwen kunst werken .aan te passen aan het toe komstig verkeer, in totaal vijf miljard zullen belopen, w aardoor dus een batig saldo van een kleine twee milj-~ gulden bestaat. Een verlaging van'de kosten zal dus volgens de A.N.W.B. zeker gewettigd zijn. Aan de andere kant constateert de A.- N W.B. in dit verslag, dat de regering gelukkig tracht de groei van het verkeer bij te houden door grote krachtsinspan ning bij aanleg en onderhoud van we gen. Dat is op zich reeds een hele op gave. daar het verkeer zich nog sneller ontwikkelt dan aanvankelijk was ver wacht In het afgelopen jaar is het totale verkeer met 13.4% toegenomen. Het automobielverkeer nam hiervan 13 voor zijn rekening. Voor velen zul len de cijfers nog duidelijker taal spre ken .In een jaar kwamen er 59.000 per sonenauto's. 15.000 vrachtauto's en 59.000 bromfietsen bij. Het totaal aantal mo torvoertuigen steeg tot 1.200.000. Deze .benauwende" cijfers doen de vrees op komen bij de A.N.W.B. dat de heersende achterstand in de wegenbouw en wegen vernieuwingen nooit zal kunnen worden ingehaald, temeer, daar de in december 1956 aangekondigde bestedingsbeperking thans ook in het geding is gekomen. In het jaarverslag wordt dan verder gewezen op de noodzaak slipgevaarlijke bitumineuse gesloten wegdekken te ver beteren .meer uniformiteit in wegdek (ook in kleur) en wegbreedte van één weg te brengen en het vermijden van het aanbrengen van split-slijtlagen om wille van de verkeersveiligheid. Het ma ken van 3-4 cm dikke deklagen wordt aanbevolen. Voorts wordt gepleit voor royale wegdekken van voldoende breed te en brede groene bermen zonder bo men. De A.N.W.B. vecht in het jaarverslag ook de bewering aan als zou de weder invoering van een maximiini-sneihcid een bijdrage kunnen leveren tot een grotere verkeersveiligheid De A.N.W.B. pleit voor snelheidsbeperking alleen daar, waar zich problemen van exces sieve snelheden voordoen. Een correl- latie tussen een maximum snelheid en het aantal verkeersongevallen ont breekt naar de mening van de A.N. W.B. .aldus het jaarverslag contact werd Opgenomen, gaven te kennen het Broknoondoproject niet verantwoord te achten. TIENJARENPLAN. Behalve over het Brokopondoproject hebben de ministers Ferrier en Smit hier ook over het Surinaam: tienjaren plan gesproken. Om te komen tot een betere samenwerking tussen Nederland en Suriname bij de uitvoering van dit plan, zal de leider van de Nederlandse missie zich begin volgende maand naar Den Haag begeven voor overleg met de Regering. De financiering van hei tienjaren plan geschiedt voor 1/3 doe: Suriname en voor 2/3 door Nederland. Twee hinderlagen in Algerije: 29 doden Bij gevechten ten zuidwesten van Sidi Aich in Algerije zijn zondagavond der tien militairen onder wie twee Euro pese officieren, gesneuveld toen een „mobiele groep voor bescherming van boerderijen" in een hinderlaag viel, zeven militaire werden gewond. Een afdeling Franse artillerie is, naar eerst thans bekend wordt, vrydag j.l. tussen Aumale en Boe Saada, in Zuid- Algerije in een hinderlaag gevallen. Zestien militairen sneuvelden, twee an deren worden vermist. „Stoney Point" nog verder uit de liaven Gezagvoerder Maarten Engels van de Nederlandse sleepboot „Thames" heeft gisteravond van de Engelse marine op dracht gekregen zijn schip en de uit gebrande tanker „Stoney Point" nog verder buiten de haven van Falmouth te brengen, omdat men ondanks de af stand van 10 mijlen tussen de wal en het schip, vreest dat de olie uit de lekke tanks de stranden nabij Falmouth zal verontreinigen. Sinds vrijdag heeft de ..Thames" met de „Stoney Point" op 10 mijl buiten de haven van Falmouth gelegen, nadat eerste herstellingen aan het schip waren uitgevoerd. Het lek in de tanks heeft men echter nog niet geheel kunnen dichten, en zolang dat niet gebeurd is mag de ..Thames'-' zijn sleep niet naar Falmouth brengen. Zoli blijft aan De Italiaanse eerste minister, Zoli, heeft gisteren meegedeeld, het ontslag van zijn kabinet te hebben ingetrokken. Eerder is gemeld, dat president Gronchi het ontslag, dat Zoli 10 juni indiende, niet heeft aanvaard. Nieuw zelfportret van Rembrandt ontdekt Deskundigen in Parijs zijn na een eerste onderzoek van een oud schilderij, dat een 70-jarige Franse zeeman veertig jaar zuinig in een koffertje bewaard heeft, tot de voorlopige conclusie geko men. dat het vermoedelijk een portret van Rembrandt is geschilderd door de meester zelf of een van zijn leerlingen. De zeeman. Edmond Deschamps uit Grasse .heeft het schilderij indertijd ge kregen van zijn schoonvader die het als onderpand had ontvangen op een lening van 2.000 frank.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1