In the very centre.... CAMBRIDGE VOOR EEN WEEK NAAR LEIDEN OVERGEPLANT Eerste televisiebus van Den Haag naar Leiden VULPENKLINIEK Hoe Cambridge leeft en werkt "~-rr.;FFVH Your stay in Leyden is not complete without visit to Yreom Dreesmosm Maandag: 24 Juni Boodschap bleef even steken in de modder De Cambridge-week in Leiden is begonnen In de komende dagen kan de bevolking van de Sleutel stad dus steeds geconfronteerd worden met allerlei rariteiten, waarvoor de Engelse studenten onder leiding van een zekere Jonathan Routh de verantwoording dra gen. Deze oud-Cambridge-student heeft in zijn geboor teland een zekere faam verworven met het uithalen van diverse stunts. Hij is nu de geestelijke vader geworden van enkele grollen, die de vrolijke studentikoze omlijs ting moeten vormen van het officiële gedeelte, dat zaterdag in Cambridge zelf een aanvang nam. Daar stelde de burgemeester, Cllr. White, een boodschap in de veilige handen van de 37-jarige politie-sergeant Donald Horton, die deze boodschap over zee naar de burgemeester van Leiden moet vervoeren. Het begon niet gelukkig. De amfibische jeep, waarmede de ser geant het eerste gedeelte van de reis zou maken, bleef steken in de modderDoch het oponthoud duurde slechts kort. Spoedig zat de politieman aan boord van een schip, dat hem de rivieren zal afbrengen naar de kust, waar een 120-tons jacht gereed ligt voor het ver dere gedeelte van de tocht, die woensdagavond op de Beestenmarkt eindigt Engelse studenten maakten lawaaiig entree Terwijl dus sergeant Horton zijn tocht over zee maakte en terwijl in de Stads gehoorzaal koortsachtig de laatste hand gelegd werd aan een tentoonstelling, waarover wjj elders schrijven, kreeg de bevolking van Leiden zondagmorgen het eerste voorproefje van hetgeen te wachten staat. Een ietwat uitzonderlijke optocht maakte zijn intrede. Een oude Engelse taxi, een amfibische jeep die op weg is naar Australië en nog een erg klassiek voertuig brachten de Cambridge-studen- ten, inclusief de Cambridge-University Jazzband naar de Stadsgehoorzaal. Het ging uiteraard met een gezellige hoeveelheid lawaai gepaard, waarvoor de jongelui in uitzonderlijke kleding zorgdroegen. Geregelde dienst Maar vanmiddag begon het in Leiden eerst officieel. De pers ging al wat vroe ger op stap. Zij maakte de 1ste rit mee van de eerste televisiebus in de wereld, die in de loop van de week een geregelde dienst zal onderhouden tussen Den Haag en Leiden. Om half tien waS het eerste ver trek van het Korte Voorhout in de Resi dentie gepland. Het werd een half uurtje later. De nogal moeilijke tocht, die deze bus van Antwerpen naar Den Haag had moeten maken, was niet geheel zonder kleerscheuren verlopen, maar toen de Engelse chauffeur eindelijk zijn „kasteel op wielen" op gang had, waren ook de technische apparaturen, waarmede dit vehikel was uitgerust, weer geheel in orde. In de eerste plaats de televisie camera's, die tijdens de rit een uitzen ding verzorgen. Uiteraard moet dit be perkt blijven. De studio, die in de bus is ingericht laat slechts een enkel inter viewtje en muziekje toe. Maar de 26- |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Dagprogramma Cambridge - week Maandag 24 juni 5.00 njn. Roeiwedstrijd op de Vliet. Lady Margaret Boat Club (St. John's College) Cambridge versus University of Leiden. 9.00 n.m.12.00 n.m. Dansen op muziek v .d. Cambridge Univer sity Jazz Club in de Foyer v. d. Stadsgehoorzaal. 10.00 n.m. Sluitingsuur v. d. ten toonstelling. Dinsdag 25 juni 10.30 v.m.5.00 n.m. Tenniswed strijden Cambridge University versus Leiden University in Noord wijk. 11.00 v.m.12.00 vm. Lezing: Com mercial Television in Gfeat Bri tain" door mr. Norman Collins, Foyer Stadsgehoorzaal. 12.00 uur. Ontvangst door B. enW. ten stadhuize. 4.00 n.m.5.00 n.m. Lezing: „Fore casting Man's Future" door Sir Charles Darwin, K.B.E., gebouw Gravensteen. 8.00 n.m.10.15 n.m. Toneelstuk: „As You Like It" van William Shakespeare, opgevoerd door de Marlowe Society, Leidsche Schouwburg. Woensdag 26 juni 10.30 v.m. Vervolg tenniswedstrij den in Noordwijk. 3.00 n.m. Lezing: „Development of Boiler-feed Water Instruments". Stadsgehoorzaal. 4.00 n.m. Lezing: „The peculiari ties of English Law" door mr. E. Garth Moore, Fellow of Cor pus Christi en Director of Law Studies, gebouw Gravensteen. 7.30 n.m.9.15 n.m. Toneelstuk „As You Like It" van W. Shakespeare opgevoerd door de Marlowe Society, Leidsche Schouwburg. 9.15 n.m. Ceremoniële optocht do~r de Marlowe acteurs in Shakes peare kostuums van de Leidsche Schouwburg naar de Beesten markt. 9.45 n.m. Aankomst aan de Bees tenmarkt van de boot uit Cam bridge. Het Cambridge Madri gaal Koor zingt vanaf het dek tijdens de vaart door de grach ten. 10.15 n.m. De Burgemeester van Leiden ontvangt een boodschap van de Burgemeester van Cam bridge uit handen van sergeant Horton v. d. Cambridge City Po lice (Beestenmarkt). Donderdag 27 juni 3.00 n.m. Judomatch: Cambridge Universiteit versus Leiden Uni versiteit, Stadsgehoorzaal. 4.00 n.m. Lezing: „Engineering Research at Cambridge Univer sity" door professor J. F. Baker, gebouw Gravensteen. 8.00 n.m. Recital door Madrigaal koren en organisten van Leiden en Cambridge in de Pieterskerk. 8.00 n.m.10.15 n.m. Toneelstuk „As You Like It" van W. Sha kespeare, opgevoerd door de Mar lowe Society, Leidsche Schouw burg. Vrijdag 28 juni. 3.00 n.m. Lezing en Film: „Road Safety" door Sgt. Horton van de Cambridge City Police, Stadsge hoorzaal. 4.00 n.m. Lezing: „Recent Work in the Cavendish Laboratory on the Electronic Structure of Metals" door dr. J. M. Ziman, gebouw Gravensteen. 7.30 n.m. Lezing en Film: „Cam bridgeUniversity and Town" door mr. David Coleman van de British Travel and Holidays As sociation, Amsterdam, Stadsge hoorzaal, Leiden. Zaterdag 29 juni. 8.00 n.m.12.00 n.m. Soiree: Dan- sen met cabaret, bierdrinkwed- strijd, prijzen en andere attrac ties. Muziek: Cambridge Univer sity Jazz Club. Tentoonstelling in Stadsgehoorzaal geopend dagelijks van 2.00 n.m. 10.00 n.m. Andere attracties: Tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken van de Cambridge Society of Painters and Sculpturers, Kunsthandel G. v. Spaandonk, Breestraat 113, Lei den. Elke avond dansen in de foyer van de Stadsgehoorzaal, gedurende de Cambridgeweek, 9.00 n.m.12.00 n.m. 's Werelds Eerste Dubbel-dekker Televisie Bus. Vertrektijden Den Haag: (Korte Voorhout, Secondaire Rij baan -Prov. Griffie) 2.00 n.m. 4.15 nm. 6.45 n.m. Leiden (Station) 3.14 nm. 5.30 n.m. 10.45 n.m. jarige Rita verzorgt het geheel met een flair, die verwarmend is. Verder is er onder het televisiescherm op de boven ste verdieping een klein schermpje aan gebracht, waarop men constant de uit gang van de bus in de gaten kan hou den. Het is de bedoeling, dat deze moni tor bij de chauffeur wordt gemonteerd, waardoor moeilijkheden bij in- en uit stappen voorkomen kunnen worden. En tenslotte is deze voorzien van een mobi lofoon, waarmede het mogelijk is tele foongesprekken te voeren met de Stads gehoorzaal. Maar afgezien van deze technische snufjes, waarmede deze bus is uitge rust, het is op zich reeds een beleving met zo'n hoog gevaarte langs de Ne derlandse wegen te rijden, die daar niet op berekend zijn. Het grote viaduct by Den Haag kon niet „genomen" wor den. We moesten er via ingewikkelde manipulaties omheen rijden. Het tochtje verliep dan ook in een wan deltempo, waarbij men alle gelegen heid had de wereld eens rustig van boven te bekijken. Bij de Stadsgehoor zaal werd de bus verwelkomd door de oude Londense taxi, waarop enkele leden van de Jazzband een luidruchtig welkom verzorgden. Advertentie MAPS - TOWN VIEWS SNAPSHOTS FOUNTAIN PENS BALL POINTS - PADS ENVELOPES, etc. G. WOLFSLAG BREESTRAAT 145 (near Townhall) Stadsgehoorzaal geeft er een interessant en uitvoerig beeld van Eind vorig jaar kwam men in de Engelse universiteitsstad Cambridge op het idee om de gemeentelijke, universitaire, historische, wetenschappelijke en in dustriële aspecten van deze stad over te brpngen naar een stad in ons land, waarbij al spoedig de keuze op Leiden viel. Een stad, die in vele opzichten overeenstemming met Cambridge vert oont. Met deze gedachte is de vandaag geopende Cambridge-week geboren, die haar centrum voor een belangrijk deel vindt in de Stadsgehoorzaal. In alle zalen wordt hier een interessant en uit voerig beeld gegeven van hoe Cambridge leeft en werkt. al direct geconfronteerd met de com merciële opzet van deze tentoonstelling: een uitgebreide en ook kostbare verza meling instrumenten, radio- en televi sietoestellen. geven de bezoekers een beeld van hetgeen Engeland in het al gemeen en Cambridge in het bijzonder op dit terrein naar voren brengen. In het kader van deze expositie is ook een aantal televisie-uitzendingen, zowel over Lopik als rechtstreeks opgenomen. Men kan zichzelf ook voor de televisie zien. Bijzonder interessant is de schilde rijententoonstelling in de kleine zaal, waar ook een maquette van het Cam- bridge-van-heden is opgesteld. Aan deze expositie, waar vele schilderijen van de gebouwen van de Cambridge universi ty het betreden van de grote waant men zich op de binnenplaats van het beroemde Trinity-college te Cam bridge, waar enkele beelden de indruk wekken, dat hier hoogleraren en stu denten in een geanimeerd gesprek ge wikkeld zijn. In „levende" tegenstelling hiermee is er een stand, waarin een charmant meisje men zou haast denken dat het ook een beeld was ons een voorstelling geeft van een meis jesstudente van deze universiteit. In enige vitrines zijn enkele historische voorwerpen uit het verleden van deze universiteit te bewonderen. Laat men het universitaire leven van Cambridge achter zich, dan wordt men De foto toont Polly Elues van dt\ BBC, die Lord Brabazon of TarJ een interview afneemt. teit zijn tentoongesteld, wordt extra luis-' 'ter bijgezet door een Rembrandt, het derde schilderij, dat de Leidse schilder van zijn moeder heeft gemaakt en in' eigendom toebehoort aan een ingezetene, van Cambridge. In de bovengang is een hoekje inge ruimd waar ons aan de hand van tal van foto's wordt getoond, hoe sterk de Hollandse invloed is op de Engelse, bouwstijl in de omgeving van Cam bridge. Aardig ingericht is op het podium van de Foyer „The Granta Inn", een oude Engelse herberg, de voor Engeland zo bekende „pub", waar dé bezoekers in een voor hen wel zeer originele omge ving hun glaasje „ale" kunnen drinken, een zeer sterke alcoholische biersoort, dat speciaal voor de Cambridge University wordt gebrouwen. Iedere avond speelt in deze zaal de Cambridge University Jazzband, die in Engeland letterlijk en figuurlijk een goede klank heeft verworven met zijn jazz in New Orleans stijl. Zoals gezegd, krijgt men in de Stads gehoorzaal een goed beeld van hoe Cam bridge, een stad waar ongelofelijk veel aan researchwerk wordt gedaan, leeft en werkt. Filmprijzen 1957 De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heft in overeenstem ming met het rapport van de jury, de filmprijzen 1957 in rubriek (vrije en zgn. sponsored film) toegekend aan cineast Theo van Haren Noman voor zijn film: „Een leger van gehouwen steen". Aan geen der inzenders in de rubriek in opdracht vervaardigde films kon een prijs worden toegekend. Een speciale vermelding is verleend aan Pim Heytman voor zijn uitmuntend camerawerk in de films: „De morgen ster" „Stalen platen" en „Onderzoek O- r.M.", aan Josef Misik voor zijn tech nisch kunnen in de poppenfilm „Prins Electron", aan Charles Huguenot van der Linden voor het gedurfde experi ment in zijn film „De morgenster", en aan Wim van der Velde voor zijn regie in de film „Stervende taal". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Geheel en al onaangekondigd heb' ben de studenten uit Cambridge gistermorgen bezit genomen van hun tijdelijk verblijf. Voorafgegaan door een Schotse doedelzakblazer,\ een ouderwetse velocipède uit de oertijd van het rijwiel en in de meest vreemdsoortige vehikels arri veerden zij via het Noordeinde aan de Stadsgehoorzaal, waar zij al spoedig een drom van nieuwsgieri ge Leidenaars om zich verzamelden. LEIDEN of the old City of Leyden, just next-door to the Town Holl and the Weighing- house, stands the building of Vroom Dreesmann's Department Stores, the most modern shopping-centre of the town. Here a choice of articles is offered to you for travelling and sports, clothes for your holidays, original Dutch blankets and plaids. In the cosy restaurant you find refreshments and meals for moderate prices and whilst eating the Dutch food or sipping drinks you can watch the busy traffic in the small streets below. From our famous roofgarden you have a splendid view on the sights of Leyden and its surroundings: the old Gothic Churches, the Castle and the woods and dunes along the coast of the North Sea. The Inquiry-Office (Groundfloor) will be pleased to give you any information about Leyden and its region: sights, events, etc. Moreover you find there Exchange, Interpreter and Souvenirs.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8