Piet Steenvoorden's sprint was 11a slijtageslag nog scherp genoeg Deense Gymnasten wijzen de iveg naar beter turnen Brits équipe won lanclenprijs op Concours Hippique te Enschede Geldermans en Hugens stortten zich in roekeloze avonturen DUBBELE WATERPOLOZEGE OP BELGIE IN SAS VAN GENT 96ste jaargang Maandag 24 juni 19S7 Derde blad no. 29168 Amateurs streden om nationale titel Nachtwedstrijd op IJsselmeer (Van onze zeilmedewerker) Toen wij zaterdagavond de R.O.R.C.- jachten en de Ronde en Platbodemde schepen, die deelnamen aan de traditio nele Nachtwedstrijd van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereniging na het starten bij Pampus het grauwe IJsselmeer in de richting van Marken zagen opvaren, veronderstelden wij. dat het voor de opvarenden geen onverdeeld genoegen zou worden! In de loop van de nacht klaarde het weer echter op, en het werd een prachtige tocht en wed strijd. De baan was uitgezet via Krab bersgat, Vrouwenzand, naar de gaston bij het Enkhuizerzand en vandaar terug naar Pampus. Een lange-afstandwed- strijd dus van ruim 70 mijl. De eerstaankomenden waren in de Ronde en Platboomde jachten de Schol- levaer van W. Bruynzeel. In R.O.R.C.- klasse III de Abeltje IV van J. Giltay, in klasse II de Gooilander van F. Ham ming. Voor het eindresultaat evenwel zegt dit weinig, daar het hier een handicap wedstrijd betreft. Aangezien echter de tijd-correctiefactor van verschillende schepen nog bepaald moest worden, is de definitieve uitslag eerst in de loop van de week te verwachten. (Van onze tum-medewerker) De faam, die in 1953 tjjdens de hier te lande gehouden Gymnastraeda en twee jaren later bjj de Gymnajuventa van het werken der Scandinavische turnsters en turners uitging, is gisteren ook in onze stad nog eens ondubbelzinnig bevestigd door het optreden van een groep Deense dames en heren! In samenwerking mei de Leidse Sportstichting organiseerde de Vereniging van Leraren Lichamelijke Opvoeding in de aula van het Stedelijk Gymnasium een bijeenkomst, waarbü voor ieder, die op enigerlei wijze met de lichamelijke vorming te maken heeft een demonstratie werd gegeven door dames van de Hogeschool voor Lichamel^ke Oefening te Kopenhagen en heren van de Teachers Training College te Jelling. Men zou kunnen aanvoeren, dat het peil der prestaties niet die uitzonderlijke hoogte heeft van hetgeen men op de hiervoor gereleveerde gebeurtenissen te zien kreeg, doch wanneer men bedenkt, dat bijv. de heren allen klasseonder wijzer zijn, die naast de gewone school vakken, ook gymnastiek doceren, gaf deze demonstratie, dus van een min of meer willekeurige Deense groep, eigen lijk nog meer een inzicht in de hoge graad van de lichamelijke vaardigheid der Scandinaviërs, dan wanneer men Engelse meisjes favoriet bij het publiek De 22-jarige Piet Steenvoorden uit Heemstede is reeds zeker van een plaats in de ploeg, die op 17 augustus in Wareghem gaat proberen de regen boogtrui bij de amateurs op de weg in Nederlandse handen te houden. Steenvoorden won zondagmiddag op het circuit van Zandvoort de slijtage slag om de nationale amateurkampioenstitel door de Zeeuw, Jo de Roo, de militair Ben Teunisse en de winnaar van Olympia's Toer .manneke" Roks in de sprint te verslaan. Dit jaar dus geen touwtrekken om Steenvoorden zoals in 19S6, toen hij eerst wel, daarna niet en vervolgens weer wel naar Melbourne zou gaan. De Heemstedenaar was in de voorlaatste van de 36 ronden op dit moeilijke circuit samen met Adrie Roks uit de toen nog 30 renners tellende kopgroep gesprongen, gevolgd door Ben Teunisse en Jo de Roo en had een goede 150 meter voorsprong op de anderen genomen, genoeg om zich in de laatste 4 kilometer te handhaven. Bij het ingaan van de laatste Tarzanbocht kropen de leiders omhoog om positie te zoeken. Steenvoorden koos het goede wieltje, dat van Jo de Roo, op hem zelf na de beste sprinter van het kwartet en enkele tientallen meters voor de eindstreep was de Heemstedenaar zeker van de zege. Hij flitste toen langs de Zeeuw, die, nog voordat hij over de finish ging, de riemen van zijn toeclips losmaakte ten teken van overgave Ruim 30 van de 320 amateurs, die 's morgens om kwart voor elf van start waren gegaan, volbrachten de strijd tegen de elementen, die het rijden op dit circuit altijd zo moeilijk maken: de brandende zon, de harde uitdrogende zeewind en tenslotte het golvende par cours. Al gunde iedereen de sympathieke Heemstedenaar ten volle het succes, zijn overwinning kwam toch vrij onverwacht. Hij had dit jaar nog geen goede uitsla gen gemaakt en behoorde dus niet tot de favorieten. Daartoe werden o.m. wel gerekend Ab Geldermans en de Lim burgse kampioen Hugens. Maar zij stort ten zich in de eerste 100 kilometer in roekeloze avonturen en verdwenen voor het einde achter de pits. Na 40 kilometer kwamen de eerste schermutselingen in de voorhoede. Rob van de Ruit en Ben Teunisse stelden de zenuwen op de proef maar gaven hun poging al spoedig op. Het volgende uit stapje kwam van Schalk Verhoef. Joop van der Putten en de Limburgers Steen bakkers en Willemsen. PIET STEENVOORDEN En hier beging Ab Geldermans zijn grote fout. Hij sleurde het peloton er waren toen ruim 60 km gereden op de vluchtelingen en ging na de aansluiting samen met Verhoef, Steen- voorden en Van der Putten op de loop. Het kwartet kreeg 15 seconden voor sprong en niet meer. Steenvoorden zag het eerst in, dat deze vlucht te vroeg was geweest en liet zich na 68 km terugvallen, gevolgd door Schalk Verhoef. Maar Geldc*-mans ging door met Van der Putten aan zijn wiel en putte zich dermate uit, dat, toen de Limburgse kampioen Hugens in de negentiende ronde bü hen kwam en het door uitvallers toch al gedunde peloton in stukken uiteen viel, Gel dermans als eerste terugzakte en in de derde groep belandde. Zijn rol was uitgespeeld. Even roeke loos sprong nu Hugens met zijn krach ten om. De twintigste ronde bleef de Limburger 100 meter voor het peloton uit rijden en al kwamen Verhoef en Blaauw daarna bij hem, ook hij had zich in die solo uitgeput en verdween tussen de figuranten. De grootste voorsprong kregen daarna drie Hendrikken: Buis, Van Weeren en Marinus, namelijk 24 seconden. Maar ook zij hadden met nog ruim 50 kilome ter te rijden te vroeg gegokt. Er kwa men nieuwe hergroeperingen met als resultaat, dat na 105 kilometer een kop groep van 33 man ontstond waarachter een sterke groep van zestien renners vergeefs streed om de geringe achter stand goed te maken. Bij deze zestien waren Ab Geldermans, Coen Niesten, Van Vliet, Huissoon, Rene Lotz en Hugens. In de resterende 45 kilometer slonken beide groepen tot er uiteindelijk nog maar ruim 30 renners in de strijd waren, waarvan er 28 op kop lagen. Wie na de grote groep, die ex aequo als negende werd geplaatst, binnenkwamen, is niet voor de annalen geboekstaafd. De en kele zwoegers, die van geen opgeven wil den weten, arriveerden midden in de huldiging van Piet Steenvoorden en ver dwenen geruisloos in de kleedkamers zonder dat iemand hen had opgemerkt. Frans Mahn won profwedstrijd „Revanche van het kampioenschap van Nederland" is een groot woord voor de rit, die de profs na de titel strijd der amateurs reden. In de eerste plaats zijn de omstandig heden heel anders: het parcours te Zandvoort is geen Cauberg, bovendien werd er nu maar 125 km gereden en ten slotte was er nu geen titel te be ha leh. En toch heeft onze nationale kam pioen Wim van Est zich met hand en tand geweerd. Dat hij in de eindspurt geen kans had in het gezelschap van spurters als Mahn en Gjjs Pauw stond vast, maar zijn vierde plaats achter j dit tweetal en Pie' Maas was toch een j verdiende beloning voor zijn zwoegen. Vijf renners gaven in de derde ronde na 10 km reeds de stoot voor de beslissing. Onder hen waren Jaak Ker sten, Tonnie Peters en Harm Smits. Wim van Est leidde persoonlijk de ach tervolging en na zes ronden waren de vluchtelingen opgeslokt. Maar in de jacht had de man van het heike met tien volgelingen het peloton in stukken getrokken. De leidende groep bestond nu uit Wim en Piet van Est, Daan de Groot, Peter Post, Gerrit Voorting, Jaak Kersten, Tonnie Peters, Harm Smits, Jan Hijzelendoorn, Piet Maas, Geurt Pos, Piet de Jongh, Gijs Pauw, Toon van Oers. Jef Lahaye en Frans Mahn. Wout Wagtmans had de boot gemist eii vocht met Gerrit Schulte, Piet de Bruyn, Piet van As, Cor van der Borst. Jan Plantaz, Adrie Voorting en Arend van 't Hof om de simpele 200 meter tus sen hem en „den Wimme" te overbrug gen. Maar de leiders handhaafden een hoog tempo en toen in de achttiende ronde de groep Wagtmans ging slinken Gerrit Schulte en Jan Plantaz stap ten af en Van der Borst moest lossen De professionals in actie op het circuit van Zandvoort. Het peleton wordt aangevoerd door Wim van Est. was het met de tegenstand gedaan. Arend van 't Hof en De Bruyn hielden het nog het langst vol. Wagtmans liet zich terugvallen in de derde groep, die ruim drie minuten op de leiders had verloren en slapte in de voorlaatste ron de af. Adrie Voorting en Van der Borst hadden dit reeds eerder gedafcn, evenals onze toerrenners Arie van Wetten en Michel Stolker. In die voorlaatste ronde ook kon Jan Hijzelendoorn het tempo niet meer vol gen, zodat vijftien man in een felle eindspurt elkaar de zege betwistten, die evenals het vorige jaar, toen Koch won, bij de beste sprinter terecht kwam. UITSLAGEN De uitslag van het kampioenschap van Nederland op de weg voor amateurs luidt: 1. Piet Steenvoorden (Heemstede) 3 uur 37 min. 9 sec; 2. Jo de Roo (Schore) z.t.; 3. Ben Teunisse (Utrecht) z.t.; 4. j Adri Roks (Sprundel) z.t.; 5. Henk Buis i (Vijfhuizen) 3.37.18; 6. Ab van Egmond (Den Haag) z.t.; 7. Joop van der Putten (Den Haag) z.t.; 8. Harry Scholten (Den Haag) z.t.; 9. ex aequo: Blaauw (Arnhem), Bogers (Nieuw Vennep), Groot (Beverwijk, De Haan (Amster dam), Heeren (Sprusdel), Hoffman (Et- j ten), Van Houwelingen (Sassenheim), Klebach (Amsterdam), Knoops (Ko ningsbosch), Van der Linden (Hel mond), Marinus (Amsterdam), Van de Ruit (Amsterdam), De Ruiter (Bever wijk), Van Smirren (Amsterdam), Snij der (Halfweg), Stoete (Amsterdam), Van Velthoven (Poeldijk), Verhoef (Rotter dam, Visser (Santpoort) en Wuurman (Amsterdam) allen in 3.37,18. Uitslag van de wedstrijd voor profes sionals 1. Frans Mahn (Amsterdam) 2 uur 49 min. 29 sec; 2. Gijs Pauw (Utrecht) z.t.; 3. Piet Maas (Pindorp) z.t.; 4. Wim van Est (St. Willebrord) z.t.; 5. Peter Post (Amsterdam) z.t.; 6. Daan de Groot (Amsterdam) z.t.; 7. Piet de Jongh (Made) z.t.; 8. ex aequo: Leo van der Pluym (Dussen), Tonnie Peters (Haar lem), Jef Lahaye (Bunde). Piet van Est (Fijnaart), Harm Smits (Nijlen), Jaak Kersten Siebengewalden Gerrit voorting (Roosendaal) allen z.t.; 15. Peurt Pos (Vreeland) z.t.; 16. Jan Hijzelendoorn (Amsterdam) 2.52.05; 17. Arend van 't Hof (Sassenheim) 2.52.18. De landenprijs van het concours hippique te Enschede werd gewon nen door de Engelse equipe, be staande uit de dames (v.l.n.r.): C. Middleton, J. Harper en M. Burnes. Op de foto ziet men Prins Bernhard de overwinningsrozetten op de En gelse paarden bevestigen. geconfronteerd wordt met keurploegen, die hun land in internationale wedstrij den moeten vertegenwoordigen. De Deense meisjes hielden zich uit sluitend bezig met ritmische gymnastiek en ze deden dit op waarlijk voortreffe lijke wijze. Het geheel getuigde van een souplesse en een beheersing, die het ge volg moeten zijn van een uitgebreide, grondige scholing. De toeschouwers wer den in de geheimen van deze scholing dan ook terdege ingewijd. Verrassend was het nieuwe element, dat alle oefe ningen, zowel zonder gereedschap als met de bal en het lange springtouw kenmerkte, waarbij de speelse, luchtige sprongetjes plotseling in statische vor men overgingen. RITMISCHE MANNEN- GYMNASTIEK! Ook de heren lieten zien, dat de vrije oefeningen, die hier sterk de ritmische richting inslaan men gebruikt evenals de dames Medauballen en springtouw de uitsluitende basis vormen voor hoog opgevoerde prestatiegymnastiek. Na uit gebreide oefenreeksen, die evenzeer als bij de Deense meisjes, alleen al een lust voor het oog waren, culmineerde het op treden van de Deense schoolmeesters wel in het kast- en paardspringen. Naast de conventionele sprongen, brachten zij ook hier weer geheel nieuwe vormen. Zo werden o.a. zuivere voltige-onderde'en als keren, dubbelkeren en flanken uit aanloop over het lengte-paard uitge voerd. De klap op de vuurpijl vormde ook thans weer het lange-mat-springen! Dit onderdeel op het uitgebreide ter rein van de gymnastiek blijkt toch steeds weer voor in- en outsiders zeer spectaculair te zijn! Al was het geheel dan niet feilloos, het enorme hoge tempo der sprongen vergoedde alles en ontlokte daverende toejuichingen aan het enthousiaste publiek en hier vooral deden de Denen hun naam grote eer aan! Aan het begin van de demonstratie werden de gymnasten in hun landstaal verwelkomd door de Deense consul, ter wijl de heer J. C. Coers, voorzitter van de Leidse Sportstichting, in het Engels een dankwoord sprak. T.g.v. de officiële opening van de Europese Politie Voetbalkampioenschap pen, zullen de Deense gymnasten heden avond na afloop van het sportdefilé op het terrein aan de Zoeterw.singel we derom een demonstratie geven, waarbij het hen ongetwijfeld aan succes niet zal ontbreken! De Britse amazone fcan Harperdie op de eerste dag van het Inter nationaal Concours Hippique van Enschede het puissance spring concours wonheeft gisteren in de landenmachtom de prijs van de équipes nieuwe lauweren geoogst. Zij plaatste zich na barrage met „Rosalyn" eerste in de individuele rangschikking. Op prachtige wijze heeft de Engelse équipe de landen- match gewonnen, die het hoogtepunt was van dit driedaags Interna tionaal Concours Hippique, dat begunstigd werd door buitengewoon mooi weer. Ongeveer 10.000 toeschouwers woonden de wedstrijden bij. bij wie Prins Bernhard. Het geheel werd opgeluisterd door het trom petterkorps van de Cavalerie, dat in ceremoniëel tenue een show ten beste gaf. Oranje-defensie sterk als vesting In het gezellige bad van Sas van Gent in het verre Zeeuws Vlaanderen hebben ongeveer 1500 toeschouwers twee Nederlandse waterpolo-overwinningen tot stand zien komen. Zowel het Nederlands zevental als de jeugdploeg won van respectieve Belgische tegenstanders met 41. Hoewel aan he spel van de Nederlandse ploeg, die over l'/2 maand naar Zagreb in Zuid-Slavië vertrekt om aan het toernooi om de Trofeo Italia te gaan deelnemen, nog wel wat aan te merken viel en coach Frans Kuypcr zijn kritiek niet onder stoelen of banken stak, is de overwinning toch zonder twijfel behaald met een goede en tamelijk snelle partij waterpolo. Het Nederlands zevental is sedert de bracht Korevaar de stand op 2—0. Mui hervatting van de training in het voor jaar nog niet op volle toeren en hier en daar klopte het niet bijster in het com binatiespel. Ook dient men niet te ver geten, dat een overwinning op België geen wapenfeit van de allereerste orde is. Maar er waren in deze wedstryd toch momenten, waarin de kracht van de ploeg duidelijk naar voren trad. Dat was vooral het geval in de vrij langdurige periode, dat Nederland een numerieke minderheid had. Toen toonde de defen sie zich sterk als een vesting met uit stekend positiespel en formidabel doel- verdedigen van Ben Kniest. Vanaf het begin was er sprake van een Nederlands overwicht. Al in de eerste minuten nam Nederland de leiding, toen Smol een vrije worp mocht nemen. Hans Muller had de bal op het moment, dat de Duitse arbi ter Rullf de straf uitdeelde, in zijn be zit. Hij plaatste de bal naar Smol, kreeg het leer van korte afstand weer terug en schoot toen hard langs Maesschalck. Het duurde slechts enkele minuten toen Ier werd onder water in de „tang" ge nomen door Pescher, die voor dat ver grijp het water moest verlaten. De vrije worp van Muller ging naar Luchs, die vervolgens de naar voren gekomen Nijs Korevaar in de gelegenheid stelde Maesschalck opnieuw te passeren. Het zag er naar uit dat Nederland op een gemakkelijke zege afging, maar in dezelfde minuut brachten de Belgen de spanning terug. Een afgemeten pass van Van Steen op de hand van de vrijlig- gende Sierens, gevolgd door een fraai achterwaarts schot, gaf Kniest het na kijken. Nog voor rust werd het 31. Harry Lamme werd op zijn midachter- plaats te zwaar aangevallen door Lau rent. Lamme plaatste de bal voor zijn al op volle snelheid liggende clubgenoot Luchs. De Nederlandse aanvoerder rukte in zijn snelle rush de Belgische verde diging uiteen en toen Fred van Dorp door die manoeuvre vrij kwam te liggen, ging de bal snel naar de Amersfoorter, die in dezelfde beweging ineens inschoot. Twee minuten voor rust moest Smol wegens een zware overtreding tegen Smits de kant opzoeken en België had dus één man meer. Zo werd aan de tweede helft begonnen en een ware belegering van het Nederlandse doel werd georganiseerd. Maar het zwakke Belgische aanvalsspel werd keer op keer door voortreffelijk positie kiezen en tijdig overnemen opgevangen en nadat Lamme er samen met de Belg Laurent was uitgestuurd, kon Van Dorp bij ej flitsende uitval er 41 van maken. Weer moest Harry Lamme daarna het water verlaten en weer hadden de Belgen een speler meer in het veld. Maar dank zij de snelle reacties van Kniest bleef het Nederlandse doel als het ware ..dichtgespijkerd" en het waren tot de laatste minuut de Nederlandse aanval lers. die de beste kansen kregen. JEUGD SCHOOT SLECHT Het jeugd-zevental, dat met dezelfde cijfers won, speelde geen beste wedstrijd. Er zat weinig bewegelijkheid in de ploeg en er werd slecht geschoten. De Belgi sche jeugdspelers namen zelfs de leiding, toen Joop Buys de kant moest opzoeken en Groentenrath doelman Hermsen het nakijken gaf. Buys maakte zijn fout vrijwel onmiddellijk goed door na een vlot samenspel met Aalbers en Schlieder met een prachtig schot gelijk te maken. De Nederlandse ploeg nam het spel meer en meer in handen en de momenten, dat de Belgen gevaarlijk voor de kooi van de Robben-doelman kwamen, waren zeldzaam. Ook na rust bleef dit spel van aanvallen en verdedigen het wedstrijd beeld beheersen, maar het schieten was zwak en het positiespel door de geringe bewegelijkheid verre van sluitend. De Belgische jongens speelden te zwaar en dat leverde na uitsluiting van eerst De Wilde, daarna van Jeukens twe doel punten op van Harry Vriend. Toen was de tegenstand gebroken en kort voor het einde maakte Anton de Boer uit een vrjje worp van Hans Aal bers er 41 van. De Engelse équipe bestaande uit Jen Harper met „Rosalyn", Christine Middleton met „Leo 3" en Mary Bar nes met „Sudden" kwam zowel in de eerste als in de tweede manche van de landenwedstrüd foutloos rond. Er werd nl. in twee manches gereden, waarbjj 14 hindernissen (16 sprongen) met een maximum van 1,40 meter moesten worden genomen. De resul taten van de twee beste ruiters wor den voor de eindstand opgeteld. De Engelse meisjes, die de favorieten van het Enschedese publiek zijn ge worden, namen de hindernissen op fraaie wijze en telkens werden zij luid toegejuicht. De Nederlandse équipe, bestaande uit Bertie Uytendaal, Wiel Hendrickx en B. J. J. Arts, verrichtte een fraaie pres tatie door op de tweede plaats te ein digen met een totaal van 0 fouten. Arts kwam in de tweede manche niet meer in de ring, omdat „Tatjana" in de eer ste ronde kreupel bleek te zijn gewor den. De Franse ruiters maakten nogal wat fouten. Op de vierde plaats eindigde de Duitse équipe, die veel tijd nodig had en eveneens fouten maakte. De belangrijkste uitslagen luiden: Prijs van de équipes: 1. Groot-Brit- tannië" totaal 0 fouten; 2. Nederland totaal 0 fouten; 3. Frankrijk, totaal 8 ftn; 4. Duitsland, totaal 18 ftn. Individueel, na barrage: 1. Jean Har per (Gr.-Br.) met .Rosalyn" 0 ftn 42,2 sec.; 2. W. G. Hendrickx (Ned.) met „Byou" 0 ftn 44,8 sec.; 3. Christine Middeleton (G.-B.) met „Leo 3" 3 fnt 54,4 sec. Prijs van de Stad Almelo, internatio naal jachtspringconcours: 1. Mary Bar- nes( G.-B.) met „Sudden", 90,4 sec.; 2. Frans Rosendahl (Duits.) met „Forst" 96,4 sec.; 3. D. J. Mellema (Nederland) met „Hoogheid" 98,4 sec.; 4. W. G. Hen drickx (Ned.) met „Byou" 99,8 sec.; 5. mej. Willems (Belg.) met .Atomic" 106 sec.; 6. maj. W. F. K. Bischoff van Heemskerck (Ned.) met .Rocholo", 10,38 sec. De voornaamste uitslagen van Zater dag waren: Grote prijs van de stad Enschede, in ternationaal springconcours: 12 hinder nissen (15 sprongen), maximum hoogte 1.40 meter. Na barrage: 1. W. G. Hendrickx (Gra- them) met ,3you" 0 ftn 45 sec.; 2. A. Timmer met „Roxane" Ofnt, 45 2/5 sec.; 3. kapitein De la Fayette (Frankrijk) met „Eydoch", 0 fnt, 46 1/5 sec.; 4. S. M. Pruikemaker met „Viscount" 0 ftn, 58 2/5 sec.; 5. miss Jean Harper (G.-B.) met „Rosalyn", 4 ftn, 43 4/5 sec. Grote prijs van de stad Oldenzaal, in ternationaal springconcours, 12 hinder nissen (15 sprongen), maximum hoogte 1.40 meter. Na barrage: 1. W. G. Hendrickx met „Hella" en W. Scheeren met „Balti more" (Ned.), 0 ftn, 47 3/5 sec.; 2. Ber tie Uytendaal (Ned.) met „Farwest" en mej. Jean Harper (G.-B.) met „Moon light Gambler" 0 fnt., 53 1'5 sec.; 3. J. J. L. van Wingerden met „Radja" en S. M. Pruikemaker (Ned.) met „Viscount", 0 ftn, 611/5 sec.; 4. kapt. De la Fayetce (Fr.) met „Heyde" en adj. chef Joly met „Korsar", 4 fnt, 39 sec.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5