TEUN VET, HELD VAN DE „ZWARTE ZEE", OVERLEDEN RACEBOTEN AAN BANDEN OP DE KAAG EN DE BRASEM Kapitein Korpelslioek (Katwijk) over Zweedse aardverschuiving Ontevredenheid bij middelbare en lagere belastingambtenaren MAANDAG 24 JUNI 1957 Meest onderscheiden sleepbootkapitein Sensationele activiteiten in de oorlog Een van de beroemdste en meest zUn plicht met blij gezicht en lust ver- ondersclteiden sleepbootkapiteins 1 rlcht' vttlt all6S licht" van de wereld. Teunis op 63-jarige leeftijd te Vet, is Maas- siuis overleden, juist nadat even te voren met het vlaggeschip van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst. de „Zwarte Zee", waar hij bijna 24 jaar lang kapitein op was geweest, weer van een lange reis in de haven van Maassluis terugkeer de. Teun Vet was reeds enige tijd ernstig ziek daarom is zijn gouden jubileum indertijd niet in het openbaar gevierd en werd hem op zijn ziekbed de gou den medaille van de rederij voor een halve eeuw trouwe dienst uitgereikt. Merkwaardig is de loopbaan van deze man geweest. Hij begon als dekjongen op de havensleepboot „Daisy", maar was Sinds 1933 gezagvoerder op de „Zwarte Zee" met welke boot het vlaggeschip van L .Smit en Co - hij de gehele twee de wereldoorlog in dienst van de ge allieerden heeft gevaren en in die jaren 511 getorpodeerde of op mijnen gelopen gealliëërde schepen veilig binnen heeft gebracht, tezamen ongeveer 250.000 brt aan scheepsruim te. De sensationele activiteiten van de „Zwarte Zee" tijdens de oorlog onder zijn commando zijn bijna legendarisch. In een simpel zakboekje had Vet alles uit die tijd bijgehouden. Heel eenvoudig was daarin het relaas over de „Anti- lious". Vet was in september 1942 op weg van Bermuda naar dat schip, dat door een torpedo was getroffen. Juist had hij het getroffen schip op sleep touw genomen, toen hij twee torpedo's op zich af zag komen De ene ging rake lings langs de „Zwarte Zee" heen, de andere trof opnieuw de „Antinous". Dat schip was nu kennelijk verloren en iilings moest de kabel gekapt worden. Opeens werd ook de periscoop van een onderzeeër zichtbaar .Bedenkend dat de aanval nog altijd de beste verdediging is commandeerde Teun Vet „volle kracht vooruit" stevende linea recta op de on derzeeër af, liet dieptebommen afwer pen en heeft de onderzeeër nooit meer teruggezien. In datzelfde zakboekje heeft hij een simpel Nederlands rijmpje geschreven, dat hem geheel en al typeerde: „Wie Kapitein Vet was o.a. Ridder in de Orde van Oranje Nassau, drager van de gouden De Ruytermedaille, en werd door Koning George VI van Engeland onderscheiden met het Distinghuished Service Cross en een mention in des patches. Hij was ook geëerd met het oorlogskruis 1940—45 met drie gespen en de speciale vermelding: Normandië 1944. Wereldbekend zijn ook geworden zijn beide reizen met het Singaporedok. De tweede keer bracht hij het als wrak in Engeland terug. Celstraf op afbetaling in Zuid-Afrika Een revolutionaire wijziging van het Zuidafrikaanse strafrecht is thans in voorbereiding. Binnenkort zullen wetswijzigingen worden in gediend, waarbij uitgegaan wordt van het standpunt, dat de straf zich moet aanpassen aan de overtreder en de overtreder zich weer aan de maatschappij moet aanpassen. Een van de nieuwe voorzieningen is een strafbepaling, die men gevange nisstraf op afbetaling zou kunnen noemen. Om het familieleven van de veroordeelde niet te verstoren en zijn loopbaan niet te schaden kan de rechter een straf opleggen, die bil stukjes en beetjes wordt uitge zeten. In andere gevallen en spe ciaal met het oog op a-sociale of werkschuwe overtreders, kan een straf van ten minste twee jaar en maximum vier jaar worden opge legd, waarbij de gevangene in de gelegenheid wordt gesteld tot ge schoold arbeider te worden opge leid. Voorstellen in betrokken gemeenteraden Een toenemende hinder voor de zeil-, roei en hengelsport op en om de Zuidhollandse meren vormen de talloze motor-raceboten die de rust verstoren, en dikwijls gevaar voor boten en inzittenden opleveren. Op de Loosdrechtse Plassen en de Reeuwijkse Plas zijn reeds speciale vergunningen vereist om met dergelijke race-, glij- of speedboten te mogen „opereren", thans staat men ook op het punt om ten aanzien van de Kaag en de Brasem beperkende maatregelen in te voeren, die een einde kunnen maken aan onduldbare praktijken, die de waarde van deze meren als watersportcentra ernstig ondergraven. Stemming onder gevangen bemanningen door verveling niet beter geworden De aardverschuiving, die zich onlangs in de omgeving van Gothenburg voor deed en die voor de scheepvaart zulke ernstige gevolgen heeft gehad, houdt nog steeds een groot aantal schepen gevangen. De grote brokstukken van de sulfaat- fabriek, welke door de aardverschuiving grotendeels in de rivier de Göta schoof, verhinderen dat de Nederlandse schepen,d ertien in getal, het grote vaarwater kunnen bereiken. Hoe de situatie op dit ogenblik is vernamen wjj van de heer A. Korpelshoek te Katwijk, de kapitein van de „Duurt", een Nederlandse kust vaarder van circa 1000 ton. Voor schip en bemanning betekenen de gevolgen van de natuurramp een gedwongen verblijf in Zweden en wel op een plaats waar alle vertier ontbreekt. Kapitein Korpelshoek werd door een collega vervangen en kon per auto naar zijn woonplaats terugkeren, waar wij een gesprek met hem hadden over de toestand der schepen in de Göta. Hij is de enige Nederlandse zeeman, die „verlost" werd uit zijn benarde positie. Vissen voor goed doel Zaterdagmiddag organiseerde de Hen gelsportvereniging „De Brasem" een hengelwedstrijd voor de reis ouden van dagen. Niet minder dan 154 -personen namen aan deze wedstrijd deel. Door al die vissers werden in totaal slechts 53 stuks vis gevangen. Turkenburgs Zaadhandel uit Bodegraven stelde een beker be schikbaar voor de vangst van de groot ste brasem, doch daar niemand een brasem had gevangen, kon de beker niet worden uitgereikt. Voor deze wedstrijd waren verder prij zen beschikbaar gesteld door de inge zetenen van Ter-Aar en door verschil lende firma's uit de omgeving, zodat het grote biljart in café Van Acker tjokvol met prijzen stond. Toen na afloop de vis was ingeleverd bleek dat door 32 per sonen één of meer visjes waren ge vangen. Alvorens tot prijsuitreiking werd over gegaan, sprak de voorzitter van „De Brasem", de heer G. J. Wijzenbroek woorden van dank tot hen, die hadden meegewerkt tot het doen slagen van deze wedstrijd. UITSLAGEN. 1. L. Huisman te Hillegom; 2. J. G. Wansink te Leiden; 3. M. Roggeveen te Alphen aan den Rijn; 4. D. Boon te Leiden; 5. P. IJzerman te Leiden; 6. L. Houweling te Alphen; 7. W. v. d. Neut te Alphen; 8. Co Schouten te Leiden; 9. A. H. Leuering te Leiden; 10. K. Heinen te Alphen; 11. D. van Leeuwen te Alphen; 12. C. van As te Voorscho ten; 13. J. Arnoldus te Leiden; 14. L. Waltman te Voorschoten en 15. J. J. de Groot te Leiden. Al deze vissers hadden twee of meer vissen gevangen. Verder waren er nog 17 personen, die één visje hadden gevangen- Een bedrag van f144 kon worden overgemaakt aan de secretaris van het Comité Ouden van Dagen voor het reisje, dat op donderdag 4 juli ge maakt zal worden. Ravonwedstrijden Rode Kruis in Schoonhoven SUCCES VOOR BODEGRAVEN OEGSTGEEST EN ALPHEN Zaterdagmiddag hebben in Schoon hoven rayonwedstrijden plaatsgehad van het Ncderlandsche Roode Kruis, waar aan verschillende korpsen uit deze om geving hebben deelgenomen. Het meeste succes boekten wel de dames en de heren uit Bodegraven, die in hun eigen groep de eerste plaats wisten te bezet ten. Het werk van de dames bestond hoofdzakelijk uit het toepassen van de Noordeinde in de wetering langs het hier met 190 punten de eerste plaats wist te bezetten bestond uit de dames A. Honout f commandante), E. Regt- voort, J. Pijnacker en T. van Hengstum. Tevens wist mej. A. Honout de eerste prijs te behalen als commandante. De rvveede plaats als team was voor Rijn- nd (Oegstgeest) 153 pnt, derde werd Schoonhoven 93 pnt., terwijl het Leidse ?am de vierde plaats bezetten met 82 pnt. Ook bij de heren deed Bodegraven zich gelden; met 210 punten wist dit team, dat bestond uit de heren J. Groo- tendorst (commandant), L. Vergunst, J. v. d. Vlist, C. Arends en E. Verbeek, de eerste prijs te halen. Ook hier wist de ISodegraafse commandant zich als eer ste te plaatsen. De tweede plaats werd bezet door Alphen 198 pnt, derde werd iden 175 pnt, als vierde plaatste zich Rijnland (Oegstgeest) 167 pnt, terwijl hoonhoven de vijfde plaats werd toe gewezen, 138 pnt. Tegelijk met Schoon- .oven werden ook in Gouda en Naald- ijk dergelijke wedstrijden gehouden, e twee best geplaatste teams, zowel bij •e dames als de heren moeten nu op 6 uli in Sliedrecht tegen elkaar kampen, vaarvan de winnaars zich kampioen an Zuid-Holland mag noemen. Deze iag op z;jn beurt weer meekampen om iet kampioenschap van Nederland, dat n Den Haag gehouden zal worden. Uit leze rayonwedstrijden zullen dus bij de lames Bodegraven en Rijnland (Oegst geest) en bij de heren Bodegraven en Alphen in Sliedrecht uit mogen komen. In de gemeenteraad van Warmond komt morgenavond een voorstel van B. en W. ter tafel om het varen met race- boten op de binnen de gemeente liggen de wateren afhankelijk te stellen van een vergunning onder voorwaarden van B. en W. De laatste tijd, ^ldus B. en W. in hun preadvies aan de raad over deze ma terie, hebben ons herhaaldelijk klachten bereikt inzake de grote snelheden waar mee sommige motorvaartuigen varen. Vooral voor de beoefenaren van de roei en zeilsport levert dit gevaar en overlast op, temeer nu het aantal vaartuigen op deze plassen en wateren nog steeds toe neemt. Bovendien ondervinden met name ook de bewoners van de percelen langs de Warmonder Leede en de veehouders, wonende in de omgeving van de Kaag sociëteit, last van bedoelde raceboten. Voor enige wateren, gelegen binnen de gemeente Warmond, is in het Vaar wegenreglement Zuid-Holland een maxi mum snelheid voor motorvaartuigen opgenomen, doch de betreffende bepa ling in dit reglement is niet afdoende om het geschetste euvel te kunnen be strijden. Het komt B. en W. voor, dat de meest effectieve maatregel bestaat in het vaststellen van een verordening volgens welke het verboden is om zon der vergunning van B. en W. met race- boten te varen op de waterén gelegen binnen de gemeente Warmond. Aan de vergunning kunnen voorwaarden wor den verbonden. De Rijkspolitie te Water heeft in deze materie een advies opge steld. Reeds hedenavond komt een dergelijk voorstel ter sprake in de gemeenteraad van Alkemade, waardoor ongebreideld optreden van race-enthousiasten op Brasem, een deel van de Kaag en an dere wateren onmogelijk wordt gemaakt. Dit is ongetwijfeld verheugend nieuws voor zeilers en andere watersportbe oefenaren, die hun sport meer en meer bedreigd zagen door mensen, aan wie iedere liefde voor sport, en stilte en rust der natuur vreemd schjjnt te zjjn. Voor de reders is dit een kostbare geschiedenis De „Duurt" die van Huil naar Skog- hall met een gedeeltelijke lading was vertrokken, zou nog een lading hout in nemen in Kristinehamn, een dorp aan de oever van het meer Vanern. Toen alles voor het vertrek gereed was kwam er bericht van de kanaaldirectie dat er niet gevaren kon worden. De reden was aanvankelijk voor de bemanning van de „Duurt" onbekend, want geen der sche pelingen had van de aardverschuiving iets bemerkt doordat de afstand van de sulfaatfabriek naar de ligplaats der schepen te groot was. Hetzelfde lot als de „Duurt" trof nog circa zestig sche pen! Voor de zeelieden is een verblijf aan boord, waar nagenoeg niets te doen is, bar eentonig, vooral omdat er aan de wal al even weinig te beleven valt als aan boord. De enige afleiding is een partijtje voetbal. Voor de reders is deze gebeurtenis een kostbare geschiedenis, daar in zo'n geval de verzekering de schade niet dekt. Afgewacht wordt of de pogingen, die in het werk worden ge steld om een vergoeding te krijgen van de Zweedse Staat, resultaat zullen heb ben. Het lange wachten kost handen vol geld. Op het moment dat kapitein Kor pelshoek Kristinehamn verliet was er nog voor ruim een week Nederlands voedsel aan boord, zodat er overleg werd gepleegd tussen enkele rederijen om per vrachtauto voedsel aan te voeren, want niet alleen dat de Zweedse kost er niet zo graag in wil, het is bovendien erg kostbaar. Het sigarettenrantsoen is voor Strasser neemt niet deel aan de verkiezingen Otto Strasser, de gewezen leider van het „Zwarte Front" en voormalig mede werker van Hitier, heeft bekend ge- clusie gekomen, dat zij geen kans maakt om de vereiste vijf procent van de stemmen te behalen. Op een bijeen komst, die wegens protesten van de zijde van de vakbeweging achter gesloten deu- maakt, dat zijn „Sociale Unie", de partij I ren werd gehouden, ontvouwde Strasser die hij in 1955 bij zijn terugkeer uit een een plan voor de hereniging van de twee de meesten onvoldoende en een pakje Zweedse sigaretten kost 3^ Kr. of on geveer f2.50 Verwacht wordt dat de weg naar de vrjjheid niet voor het eind van de maand open zal zjjn. Er wordt getracht met baggermaterieel een geul te graven, die breed en diep genoeg is om de sche pen met de grootste diepgang door te laten. Dit is evenwel een enorm werk want deze geul zal circa 1200 meter lang moeten zijn. Het is begrijpelijk dat met spanning wordt uitgezien naar de voort gang der werkzaamheden. Als deze ach ter de rug zijn, begint evenwel het grote werk n.l. het weer geheel bevaarbaar maken van de rivier. Deze arbeid zal maanden vorderen. Er wordt althans verwacht dat de resterende maanden van het jaar er mee gemoeid zullen zijn. Kapitein Korpelshoek verklaarde bljj te zjjn naar huis te kunnen terugkeren, ook al omdat er onder de bemanningen der opgesloten schepen een geprikkelde stemming heerst en dan is Katwijk in het zomerseizoen wel te prefereren! Arabier door Israëlische patrouille doodgeschoten Het hoofdkwartier van het Israëlische leger deelde vanochtend mede dat een Israëlische patrouille ten westen van de nederzetting Urim .nabij de grens met Gaza, een Arabier, die poogde op Israë lisch gebied door te dringen heeft dood geschoten. Twee Arabieren poogden op Israë lisch gebied door te dringen. Een Israë lische patrouille, die hen zag, riep hen aan, doch de Arabieren gaven geen ge hoor aan de oproep om te blijven staan. Hierop schoot de patrouille, waardoor een der Arabieren werd gedood. De an dere wist te ontkomen. De Israëlische premier Ben Goerion heeft op de gisteren gehouden kabinets bijeenkomst medegedeeld, dat Israël Sy rië, via de voorzitter van de gemengde Israëlisch-Syrische bestandscommissie, heeft gewaarschuwd in verband met in cidenten, die zich in de afgelopen week in het grensgebied tussen beide landen hebben voorgedaan. Syrische patrouil les hebben herhaaldelijk op Israëlische nederzettingen geschoten, waardoor een persoon werd gewond. De Syriërs hebben ook mijnen in het grensgebied gelegd. „Reactionaire" pamfletten in voorstad van Peking Op de muren van het Instituut voor de Russische taal in een voorstad van Peking zijn tien „reactionaire" aan plakbiljetten aangebracht, waarop kri tiek werd geoefend op het een-partij- bewind en gepleit werd voor de instel ling van een parlementaire democratie met twee Kamers. Dit was meegedeeld door generaal Kwan Sjih-hsioeng, de plaatselijke secretaris van de Chines „Democratische Liga", een van de partijen, die met de communisten samenwerken. Een ander bestuurslid verklaarde, dat de landelijke vice-voorzitter van dé partij hem had gewaarschuwd, dat het in China wel licht tot een „Hongaars incident" zal komen, als de studenten voortgaan met het veroorzaken van moeilijkheden. In Hankau staken de leerlingen van enige middelbare scholen, waardoor een ern stige toestand is ontstaan, zo had de vice-voorzitter gezegd. ballingschap van 22 jaar heeft opge richt, niet aan de algemene verkiezingen in de bondsrepubliek in september zal deelnemen. De partij, die ongeveer tweeduizend leden telt, was tot de con- delen van Duitsland. Volgens hem moet er eerst in de Bondsrepubliek, in Oost- Duitsland en in Berlijn een volksstem ming worden gehouden. Strasser pleitte voor een „gewapend neutraal Duitsland". Evangelisch-Lutherse kerkdag VRIJHEID IN CHRISTUS Op het Gemeentelijk Sportpark „De j Bilderberg" in Oosterbeek is door zestig Evangelisch-Lutherse gemeenten de jaarlijkse kerkdag gehouden, waarvoor bij wijze van proef dit jaar een zondag gekozen was. Deze proef mag als ge slaagd beschouwd worden, want niet minder dan rond 1200 personen waren opgekomen uit het gehele land. In de morgendienst met avondmaals- i bediening werd een prediking gehouden door dr. G. J. Lindijer, bijgestaan door I de liturg ds. Heijbroek. Spreker bepaal- j de zich bij het thema van deze kerkdag I „Vrijheid in Christus", welke wij, aldus spreker, alleen kunnen bereiken door de j wedergeboorte. In de middagbijeenkomst werd o.a. het woord gevoerd door de i directeur der Evangelische Academie te j Loccum (bij Hannover) dr. Hans Bolwski. De gevormde bijbelstudiegroepen, die eveneens het thema „Vrijheid in Chris- j tus" als onderwerp hadden, gaven hun visie weer over de bijbelgedeelten van I Rom 8: 25 en 1923 alsmede de j Galaten 4: 110 en Galatten 5: vers i 1—13 en 14. De dag werd besloten met de opvoe ring van het historisch spel „Een pijl „Al tien jaar bestedingsbeperking Haal uit ambtenaar, wat er uit te halen is In Amersfoort Is gisteren de algemene de lagere en middelbare ambtenaar vergadering van de Bond van Admi- daarbij toch wel zeer schriel afsteekt, nistratief Personeel bij 's Rijksbelas- j De heer Van der Meer zeide, dat er tingen gehouden. Hoewel het lijkt of j voorzieningen moeten worden getroffen, de ambtenaren niets te kort is gedaan, zo betoogde de voorzitter van de Bond, de heer J. H. van der Meer, in de jaarrede, immers zij kregen hun deel in alle loonronden blijkt toch, dat men alle rangsalarissei^ met ongeveer 25% zou moeten verhogen om ze een zelfde koopkracht te geven als voor de oorlog. Spr. geloofde, dat de moeilijk heid scholen in de handhaving van het oude rangenstelsel bij de belas tingdienst. Voor de oorlog verdiende de onderwijzer zonder hoofdacte iets minder dan de adjunct-commies, thans verdient hij ruim f. 225.meer per maand. De heer Van der Meer zeide, dat de uit de regenboog" van Geoffrey Whit- j salariëring van de lagere ambtenaars- worth, vertaald door de dichter W. J. van der Molen. De Arnhemse spelgroep „Clio" vertolkte dit boeiend spel, dat Noachs vaart over de wateren tot on derwerp heeft. rangen niet veel levensruimte biedt. De hogere ambtenaren werd door de minis ter van Binnenlandse Zaken een salaris gegeven, dat hen veroorleeft van de toegenomen welvaart mede te genieten, aldus spr., die zeide, dat de positie van De ambtenaren worden echter van twee kanten bedreigd. Indien in de overheids sfeer wordt bezuinigd, dan betekent dit, aldus spr., dat de ambtenaren worden getroffen. Tast men dan wel niet recht streeks de salarissen aan, omdat deze gebonden zijn aan de loonpolitiek, dan zal toch wel het oog vallen op de pro moties, en in dit opzicht zijn de langere en middelbare ambtenaren het meest weerloos. Spreker betoogde, dat de Rijksambtenaren al een tiental jaren aan gedwongen bestedingsbeperking hebben gedaan, daar zij zich niet heb ben kunnen handhaven in de positie, welke zij voor de oorlog in de volksge meenschap innamen. Tenslotte vroeg spreker de lagere ambtenaren te belasten, met werk zaamheden, waarin zij zich naar ver mogen kunnen ontplooien. De ambte naren niet te ontzien en er uit te halen wat er uit te halen Is, maar ze er dan ook naar te betalen en ze een toekomst te geven. De staking van de bouwvakarbei ders. die zich sinds het begin van deze maand aarzelend uitbreidde over Vlaanderen, België, heeft thans ook Brussel bereikt. De werkzaam- de straten. De foto geeft een beeld heden aan de grote gebouwen en de j van de drukte bij Porte Louise te openbare werken liggen vrijwel stil j Brussel, en ds gendarmerie patrouilleert door Vele slachtoffers van weg en water De heer L. Groenhof, die vorige week zondagavond met zijn bromfiets in bot sing kwam met een motorrijder in de Pekelderstraat te Stadskanaal is gis teren in het Academisch Ziekenhuis te Groningen aan de bekomen verwon dingen overleden. Zaterdagmiddag heeft een 34-jarige walbediende, die volgens de politie „on der invloed" was. de 82-jarige Jacobus Lakwijk, verpleegde van het St.-Anto- niusgesticht aan de Westkruiskade te Rotterdam, aangereden. Het gevolg was dat de oude man een schedelbasisirac- tuur opliep en Inmiddels in het Wester ziekenhuis is overleden. Op de driesprong te De Punt, waar wegen uit Groningen, Assen en Eelde samenkomen, is zaterdagochtend een auto, bestuurd door de 31-jarige K. D. Posma, geslipt en tegen een verkeers bord gebotst en daarna enkele malen over de kop geslagen. De bestuurder was op slag dood. Zijn mede-inzitten de de heer T. van der Veen, werd met een schedelbasisfractuur en enkele andere verwondingen ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Een 85-jarige inwoner van Zaandam is zaterdagmiddag op de Rijksweg on der Terschuur door een auto aangere den en op slag gedood. Hij fietste op de autoweg en wérd van achter door de auto gegrepen. Zaterdagochtend is de 58-jarige ar beider J. A. Dijkstra, toen hij bij de afbouwpier van de N.D.S.M. te Amster dam aan boord van het zeeschip Viva- Para werkzaamheden verrichtte, over boord gevallen. Enige uren later is het stoffelijk overschot opgehad-' Zaterdagmiddag is aan de Konin ginneweg te Amsterdam het driejarig meisje Annemieke de Vries uit het raam van de tweede etage van de ouderlijke woning gevallen. Het meisje kwam op de betonnen vloer van een plaatsje terecht. Met een schedelbasis fractuur werd het in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen, waar het enige tijd later is overleden. Om half acht gisteravond is in Am sterdam op de Nieuwe Hemweg ter hoogte van het Houtveem een bestuur der van een scooter bij een gecompli ceerde aanrijding ernstig gewond ge raakt. Voor zover de politie thans be kend is zou een 8-jarige scholier, die met zijn fiets de weg onvoorzichtig overstak, het ongeluk veroorzaakt heb ben. Een personenauto moest daardoor nl. plotseling hard remmen met het ge volg, dat twee achter de auto rijdende scooters tegen de wagen opbotsten. De bestuurder van de eerste scooter, de 43-jarige B. Griede uit Amsterdam, liep daarbij een schedelbasisfractuur en diverse snijwonden op. Hij werd met zijn echtgenote, die op de duo zat, na haar val over pijn in de rug klaagde en bovendien aan haar kin verwond was geraakt, naar het Wilhelminagasthuis gebracht en daar opgenomen. De 20-jarige van Dijk uit Amsterdam, die op de andere scooter reed, kon na behandeling in het Wilhelminagasthuis naar huis worden gebracht. Hij had een hersenschudding en schaafwonden aan het gezicht In het duin terrein van Meyendel, is gistermiddag de 15-jarige jongen R. Brouwenstijn uit 's-Gravenhage, toen hij probeerde in een hol in een duin top te kruipen, onder neerstortend zand bedolven en gedood. De jongen bevond zich met een 16-jarige vriend in het voor het publiek afgesloten terrein. On danks de waarschuwing van zijn met gezel kroop hij in het hol. Toen hij door grote hoeveelheden neerstortend zand werd getroffen, heeft de vriend tevergeefs een kwartier lang geprobeerd hem te bevrijden en daarna alarm ge maakt. Tal van voorbijgangers kwamen te hulp. Politie en personeel van gemeentewerken groeven het lichaam uit. terwijl zuurstof werd toegediend. Drie artsen hebben daarna nog geruime tijd getracht, onder meer door zuur stoftoediening, de levensgeesten op te wekken, echter tevergeefs. Sibajak zat vast in Suezkanaal Later zender schade doorgevaren De 12.342 ton metende „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd is in het Suezkanaal 95 mijl ten noor den van Suez, aan de grond gelopen. Een duiker heeft de scheepsromp on derzocht. Het schip, dat onderweg is naar Nederland, had reeds vertraging doordat het te Suez 20uur moest wachten voordat het het kanaal kon binnenvaren Het schip werd vlotge- trokken en zette zonder noemens waardige schade de reis voort. De „Willem Ruys", die van Nederland onderweg is naar Indonesië en zater dag Suez is gepasseerd, heeft over de vaart door het kanaal 26 uur gedaan in plaats van twaalf zoals gewoonlijk. Door de stranding is een konvooi Russische oorlogsschepen, dat door het kanaal in noordelijke richting voer, op gehouden. Een zuidwaarts varend Rus sisch konvooi oorlogsschepen werd op gehouden door een ander gestrand schip, het 6.401 ton metende Turkse tankschip „Semira". Kwestie-Girard komt voor het Opperste Gerechtshof Het Opperste Gerechtshof der V.S. zal op 8 juli de kwestie Girard behan delen De Amerikaanse regering is na melijk in beroep gegaan bij het hof tegen een beslissing van de federale rechter in Washington, die bevolen heeft dat de Amerikaanse militair Gi rard niet aan de Japanse Justitie mag worden uitgeleverd om terecht te staan wegens het doden van een Japan se vrouw. Het Opperste Gerechtshof heeft, om de kwestie-Girard te kunnen behande len zijn zittingsperiode verlengd, want het zou vandaag met zomerreces gegaan zijn. Ook Girards advocaat is in beroep gegaan van de beslissing van de fede rale rechter, die inhield dat Girard niet voor een Japanse rechter terecht mag staan doch tevens dat Girard in hechtenis bij de militaire autoriteiten mocht worden gehouden. Het hof heeft bepaald dat beide par tijen ieder twee uur krijgen om hun zaak voor te dragen. Normaal wordt slechts één uur gegeven. PRINS BERNHARD BIJ OPENING CANADESE AMBASSADE Prins Bernhard heeft het voornemen aanwezig te zijn bij de officiële opening van het nieuwe gebouw van de ambas sade van Canada te Den Haag op 1 juli Kerkelijk Leveu INTERIEUR KERK OUDE WETERING De foto, welke wij zaterdag plaatsten bil de opgave van kerkdiensten, werd niet genomen ln de Hervormde, doch ln de Gereformeerde Kerk van Oude Wetering. NED. HERV. KERK Beroepen de Dulvendxecht A. J. Lam ping, vicaris te Blarlcum. die bedankte voor Beerta (toez.). Bedankt voor Beverwijk (wijkgem. II) (toez.) Joh. Langstraat te Vorden; voor Sprang-Capelle G. H. van Kooten te Genemulden. Aangenomen naar Terheljde (Z.H.) J. G. van Ieperen te We- meldlnge. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hattem J. P. Dondorp te Scharnegoutum. GEREF. KERKEN ONDERH. ART 31 K.O. Beroepen te Zwartsluis J. M. Kroes te Dalfseik CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Doesburg S. Wijnsma te Broek op Langendijk. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Apeldoorn K. van de Braak, legerpredikant te Overveen. GEREF. GEMEENTEN Te Peize (Drente) vloog gistermorgen om vier uur een motor tegen een boom voor het gemeentehuis. De 25-jarige bestuurder H .Maris, uit Alteveer. ge meente Roden, werd op slag gedood. De duo-zitter, de 21-jarige S. de Jong, eveneens uit Alteveer kreeg een sche delbasisfractuur en een kaakfractuur.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4