Wat is de plaats van de arts in de controverse verkeer - alcohol Belangwekkende discussies congres in Den Bosch in School voor schipperskinderen door Prinses Margriet geopend Italiaanse president weigerde ontslag van Zoli te aanvaarden Met een enkel woord Goedenacht Verkiezingg-vertoning in Duitse Oostzone als in tijd van Hitier Agenda MAANDAG 24 JUNI 1957 Tol van verkeer: jaarlijkse stormramp De stormramp in 1953 eiste 1700 doden, weinig gewonden en twee miljard gulden schade. Een ramp van dergelijke omvang wat betreft het persoonlijke leed dat er door wordt veroorzaakt treft ons land ieder jaar: de ramp van het verkeer dat jaarlijks 1600 doden en 115 miljoen gulden schade wegens invaliditeit van gewonden eist. De R.-K. Artsenvereniging stelde het probleem van de arts en de verkeersveiligheid aan de orde in een tweedaagse vergadering in Den Bosch, waarbij in het bijzonder de arts tegenover het probleem van de alcohol in het wegverkeer ter sprake kwam. Zeer vele artsen woonden de belangwekkende referaten en discussies over dit actuele vraag stuk bij. TWEE SOORTEN Hiervan besprak de zenuwarts dr. J. H. M. Berden uit Heerlen de psycholo- gisch-psychiatrische aspecten. Indien, zo concludeerde dr. Berden, excessief alco holgebruik oorzaak is van dodelijke on gelukken, dan dient een specifiek ge richte straf te worden opgelegd. Daarbij moet echter, naar inzicht van spreker, de delinquent ingedeeld worden in een der twee groepen, n.l. in die der ver slaafde, veranderde persoonlijkheden, die waarschijnlijk tot de groep brokken makers behoren of tot degenen, die in cidenteel hun gevoel voor verantwoor delijkheid hebben verloren. Voor de eerste groep zou definitief intrekken van het rijbewijs een sanerende, juiste straf zijn. ONBEREKENBARE FACTOREN Over de bloedproef spraken de phar- mocoloog prof. dr. E. J. Ariens uit Nij megen en de bio-chemicus dr. E. de Jong uit Tilburg. Prof. Ariens toonde met reeksen voor beelden op proefpersonen aan hoezeer het effect van alcoholgebruik op mo torisch vermogen, reactievermogen en geestestoestand verschillen kan. Dit alles hangt af van een zeer groot aantal fac toren en omstandigheden. Beoordeling door agenten of artsen van enige mate van dronkenschap is zelden betrouw baar. De bloedproef kan betere gegevens verschaffen, mits op de juiste tijd, vlak na een ongeluk, genomen. Dit laatste geeft tal van moeilijkheden en indien na verloop van uren de bloed proef wordt genomen, moet worden teruggerekend en dan moet een aantal met groot risico te nemen onjuiste correcties worden aangebracht. Dr. De Jong besprak het alcoholge halte in uitgeademde lucht in verhou ding tot het alcoholpercentage in het bloed. Een herleidingsprocedure in deze verhouding bevat enige onzekere ele menten. Het lijkt het hem dienstig, dat de politie kan beschikken over een een voudig, klein apparaat, een buisje met chemicaliën, waardoor een plastic zakje moest worden opgeblazen. De kleuring der chemicaliën geeft met vrij grote mate van juistheid aan, of het alcoholgehalte in de adem onder of boven de 0.6 pro mille is, waardoor men kan vaststellen of een verkeersdeelnemer al dan niet tot het nemen van een bloedproef behoort te worden uitgenodigd. ONTSTELLENDE CIJFERS Dr. M. A. W. Curfs.sociaal geneeskun dige te Nijmegen, heeft „het verkeer als oorzaak van dood en invaliditeit" be sproken. Berekend is, dat het verkeer, ondanks de toeneming, relatief minder doden eist dan vroeger. Vergeleken echter met de storm ramp in 1953 met 1700 doden, weinig gewonden en twee miljard gulden schade, eist het verkeer thans jaarlijks minstens 1600 doden en 235 miljoen gulden schade, waarvan 115 miljoen wegens invaliditeit. Een dergelijke ramp als de stormramp van 1953 komt slechts eens in de 200 jaar voor, zodat het verkeer 275 maal zo gevaarlijk is! Jaarlijks sterven aan volksziekten als tuberculose en diabetes resp. 717 en 1362 patiënten, meest op oudere leeftijd. Het aantal hartziekten nam sedert 1938 bjj een bevolkingsaanwas van 23 toe met 63 en het aantal verkeersongevallen met 99 Moeilijk is het te bepalen, aldus dr. Curfs, hoe groot het aantal ongelukken is, dat door alcoholmisbruik wordt ver oorzaakt. De meningen lopen uiteen van 0.7 tot 6 van het aantal ongelukken. JURIDISCHE TSPECTEN Over de juridische aspecten van deel nemen aan het verkeer na alcoholge bruik werd gesproken door het Tweede Kamerlid, mr. H. van Doorn, strafrecht deskundige. Mr. van Doorn bleek de opvatting toe gedaan, dat het verplicht stellen van de bloedproef noodzakelijk wordt om de be rechting van verkeersdelinquenten snel ler en doelmatiger te maken. Anderzijds acht hij de preventieve werking deze verplichting van groot belang ter verho ging van de verkeersveiligheid. Mr. Boots, rechter in de rechtbank te 's-Hertogenbosch, bleek het niet in alle opzichten met hem eens te zijn, hoewel zijn standpunten bij het afwegen van algemeen belang tegen persoonlijk belang inzake de verkeersveiligheid en alcohol gebruik dicht bij elkaar kwamen. ETHISCHE BEZWAREN Breed mat de arts dr. F. J. M. Hil- len nadien nog eens de medisch ethische bezwaren tegen de verplichte bloedproef uit. Inschakelen van een arts in het politie-apparaat om bewjjsmaterieel tegen een persoon te verzamelen, acht hij niet mogelijk. Het schade toebren gen aan een persoon behoorts niet tot de taak van de arts. ONTNUCHTERINGSVERSCHIJNSEL Prof. dr. W. Froentjes, hoofd van het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag en hoogleraar te Leiden wees tijdens de discussie op een nog niet besproken aspect van het vraagstuk. De verschillen in klinische beschouwingen van de arts ten aanzien van een van dronkenschap verdachte persoon en de uitslag van diens bloedproef zijn vaak te verklaren uit een pseudo-ontnuchtering door de emotie van een aanrijding of van een aanhouding. Ervaren politie-artsen ken nen dit verschijnsel maar al te goed. WEINIG VERWACHTING Mr. Harmsen, juridisch adviseur van de A.N.W.B., zeide niet veel van een verplichte bloedproef te verwach ten. De verkeersonveiligheid is een verschrikkelijk probleem en de be hoefte aan „maar iets te doen" is groot. Men is zich daarbij echter steeds blijven afvragen, of dit doen ook zin heeft. Hij wees erop, dat de Nederlandse juristenvereniging zich bij meerderheid tegen het invoeren van de verplichting heeft gekeerd. STANDPUNT 1956 ONAANGETAST De vergaderende artsen bleven zich tenslotte stellen op het in 1956 kenbaar gemaakte standpunt van de Maat schappij tot Bevordering van de Ge neeskunst. Men achtte een beroep op plicht tot aangifte van besmettelijke ziekten als vergelijkingsmateriaal niet relevant. Rijkskabinet sprak over uitwijzingsconflict Het Rijkskabinet heeft zaterdag In een speciale zitting, die ruim drie uur heeft geduurd, de kwestie besproken, die is gerezen over de positie van de waar nemende procureur-generaal in de Ne derlandse Antillen. De Antilliaanse mi nister-president, de heer E. Jonckheer, woonde de vergadering bij. Er is na afloop van de vergadering geen communiqué verstrekt. Naar wij vernemen heeft op deze zitting de heer Jonckheer een uitvoerige toelichting ge geven op het Antilliaanse standpunt ten aanzien van het ontslag, dat aan de waarnemend procureur-generaal in Wil lemstad, mr. W. C. van Binsbergen, is verleend naar aanleiding van diens wei gering het uitwijzingsbesluit te tekenen van de hoofdredacteur van de „Beurs en Nieuwsberichten", de heer A. de Wit. Deze uiteenzetting, die ruim een uur in beslag nam, zou verhelderend hebben gewerkt. Een beslissing over de defini tieve benoeming van een procureur-ge neraal is niet genomen. De besprekin gen, die de heer Jonckheer over deze kwestie in Den Haag heeft gevoerd, zijn 'thans afgesloten. Hij zal vanavond via New York naar Willemstad terugkeren. Medio juli wordt de Antilliaanse minis ter-president opnieuw in Nederland ver wacht voor besprekingen over andere aangelegenheden. Advertentie Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen half mens. Kunnen geen eten zien in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval. Rennies herstellen prompt 't evenwicht - neutraliseren alle overtollig maag zuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te ver dwijnen. Neem toch Rennies. Gemakke lijk in te nemen - gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet naar om in te nemen. Integendeel: smakelijk èn onopvallend Enthousiast bezoek aan Zwolle „Met deze sleutel open ik de Prinses Margrietschool Met deze woorden opende H.K.H. Prinses Margriet zaterdagmiddag de naar haar genoemde school voor schipperskinderen, die is ondergebracht in de Marnixschool aan de Westerlaan te Zwolle. Zij ontsloot de deur welke toegang geeft tot het gebouw met een verzilverde sleutel die op een kussentje Haar werd aangeboden door de 8-jarige leerling Frits Michel. Tevoren had de Prinses het internaatschip bezichtigd. Omstreeks half drie kwam de Prinses in gezelschap van jkvr. C .E. B. Roëll, hofdame van H.M. Koningin Juliana, per auto op de Turfmarkt aan, waar zij werd begroet o.a. door de Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder van der Schuerer. Nadat het muziekkorps „David" het Wilhelmus had gespeeld .wandelde de Prinses met de heer Smit langs een haag van juichende en met vlaggetjes zwaaiende schipperskinderen naar het in het Almelose Kanaal liggende inter- naatschip. dat eveneens haar naam draagt. Bij de valreep bood de 8-jarige leerlinge Margriet Borst de Prinses bloe men aan. De Prinses bezichtigde daarna begeleid door de directrice van het in ternaat, mej. D. Broeze, het schip. Bij zondere belangstelling toonde de Prin ses voor de door de Zwolse kunstschilder Jan van Merwijk in de hal van het vaartuig aangebrachte wandschildering, waarop o.a. zijzelf is afgebeeld. Nadat de prinses haar handtekening had geplaatst in het gastenboek, vertrok zij per auto naar de school aan de Wes terlaan ,waar de kinderen intussen in optocht en begeleid door een muziek korps en een drumband reeds naar toe waren gewandeld. Bij de school werd de Prinses door een grote menigte belang stellenden begroet. Zij werd verwelkomd door de waarnemende voorzitter van het Morgen ruimere meerderheid in parlement verwacht, dat wel eens met vakantie wil President Gronchi van Italië heeft het ontslag, dat premier Zoli 10 juni indien de, niet aanvaard. Dit besluit is genomen, nadat pogingen om een nieuw kabinet te vormen waren mislukt. Zoli deelde mee, dat hij morgen in het parlement zal verschijnen en dat het verdere verloop der gebeurtenissen van de besluiten van de volksvertegenwoordi ging zal afhangen. Hjj zal dinsdag een verklaring in het parlement afleggen. President Gronchi behield zich Indertijd het recht voor het ontslag van Zoli te weigeren, indien hjj geen andere premier zou kunnen vinden. In constitutioneel Opzicht heeft Zoli, die voorzitter van de grote christen-democratische party is, geen nederlaag In het parlement geleden. Alleen doordat hij' niet aan de macht wilde blijven door de steun van de 24 neo-fascistische stemmen leed hij een „nederlaag" met een verschil van slechts één stem. Vervroegde verkiezingen Het besluit van de president is daar om niet alleen grondwettig, maar het verschaft het parlement bovendien op nieuw de gelegenheid zyn vertrouwen in Zoli en zyn homogeen christen-democra tische minderheidskabinet uit te spre- BINNENLAND Ondanks het koude voorjaar en de minder gunstige weersomstandigheden ln de zomer, verjmeldt het Jaarverslag van de Nederlandse Jeugdherberg Central over 1956 een stijging van ruim 17.000 over nachtingen vergeleken bij 1955. Hierdoor bereikte de NJHC een recordaantal van totaal 435.230 overnachtingen in één sei zoen. Gisteren heeft men op het scherm van het televisie-apparaat in hotel „De Koerheuvel" te Rhenen Russische televi sie-uitzendingen ontvangen. De ontvangst van de Russische uitzending werd gekwa lificeerd als een slechte Duitse ontvangst. De Nederlandse Bond van Danslera- ren houdt op dinsdag, woensdag, donder dag en vrijdag, resp. 25 26 27 en 28 Juni ln de grote zaal van ..Marcantl" te Am sterdam zijn Jaarlijks danscongree. BIJ het monument voor de gevallen grenadiers en Jagers aan de Hofweg te Den Haag is zaterdag een herdenking gehou den van de gevallenen ln de laatste we reldoorlog. BUITENLAND Een nieuwe „waanzinnige bommen legger" baart de Newyorkse politie zor gen. In een ongebruikt trappenhuis van een station van de ondergrondse werd zaterdag een eigengemaakte bom gevon den de tweede in één week. Er was een briefje bij, waarop te lezen stond: „Isdeze nog primitief?" De politie had van de eerste bom gezegd, dat h1J premitlef van constructie was. De oorspronkelijk „waan zinnige bommenlegger". George Metersky, die ln vijftien Jaar 32 bommen neerlegde, bevindt zich thans ln een krankzinnigen gesticht. Door het ontploffen van 22 bom men werden vijftien mens gewond. In Frankrijk opereert thans een ben de. die tenten van buitenlandse kampeer ders met scheermessen open snijdt, de daarin slapenden met een bedwelmend middel verdooft en hen vervolgens be rooft. Kampeerders uit Nedlerland, Duitsland de Noordse landen en Groot- Brittannlë zijn reeds het slachtoffer van deze bende geworden, die vooral in de omgeving van Lyon opereert. Een jeugdige Franse lerares, Slmone Moncharmont, en de 35-Jarlge Amerikaan se zeeman Jacob Crane, zijn zaterdag aan boord van een twaalf meter lange zeil boot in Miami in de Amerikaanse staat Florida aangekomen na een reis van 16.000 mijl, die zij in januari 1956 ln Saigon be gonnen. De reis werd in 91 etappen met verschillende bemanningen van enkele koppen gemaakt. De tooht over de Atlan tische Oceaan duurde slechts twintig dagen. Na twee en half Jaar vlak bij een politiepost in een hol in de grond geleefd te hebben, heeft dezer dagen een lid van de Mau-Mau zich bij Nairobi ln Kenia overgegeven. De man, die door omwonen den van levensmiddelen was voorzien, had zolang ln de duisternis geleefd, dat zijn huid kakikleurlg was geworden. Hij leed voorts aan geheugenisverlies. Door een lek in een Amerikaanse pijpleiding ls ln de Zuldkoreaanse haven stad Foesan brand uitgebroken. Dertig mensen ziln verbrand of vermist. Vijftig personen zijn ln het ziekenhuis opgeno men. Een duizendtal ls dakloos geworden. De Indiase premier Nehroe, die een officieel bezoek van drie dagen aan Noor wegen heeft gebracht, ls zaterdag met zijn eigen vliegtuig uit Oslo naar Stock holm vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door premier Gerhardsen en mi nister van Buitenlandse Zaken, Lange. Nehoe zal tot dinsdag a.s. ln Zweden blijven. Die dag vliegt hij door naar Lon den, waar hij de aldaar te houden bijeen komst van premiers van leden van het Britse Gemenebest zal bijwonen. De staking helikopters der van de piloten van de lelgische luchtvaartmaat- Vooraanstaande communistische in tellectuelen hebben zondag samen met schappij Sabena ls afgelopen. De diensten Franse schrijvers premier Kadar van Hon zouden vandaag hervat worden, daar er i garije verzocht het leven van twee Hon- een overeenkomst tussen de Sabena en vertegenwoordigers der stakers tot stand ls gekomen. De piloten hadden betere maaltijden geëist en vergroting van het aantal vlieguren, waarvoor betaling ge garandeerd wordt. De Noorse volksvertegenwoordiging heeft zaterdag haar goedkeuring gehecht aan het besluit der Noorse regering tot aanvaarding van het Amerikaanse aanbod voor de levering van raketten aan Noor wegen. Slechts vier afgevaardigden drie communisten en één socialist stemden tegen. Alle Zuldkoreaanse militairen zijn van verlof teruggeroepen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van De fensie is dit een voorzorgmaatregel. Hij weigerde te zeggen of er in Noord-Korea troepenbewegingen plaats vinden, maar zei wel, dat de kans op een Noordkore- aanse aanval groot ls. Bij Fort. Hardy op het eiland Van couver ls zondag een Canadees passagiers vliegtuig kort na de start verongelukt: 13 van de 18 inzittenden zijn om het leven gekomen. Onder de overlevenden bevindt zich de stewardess. De filmprijs van de Westduitse re gering, bestaande uit een gouden schaal en 250.000 mark, ls zondag op het film festival van Berlijn toegekend aan .De kapitein van Köpenlnck" van Helmut Kë.utner. ;aarse schrijvers, Jozef Cali en Cyula Obersovsky, die ter dood zijn veroordeeld, te sparen. De communistische schilder Pablo Picasso, de communistische dichter Louis Aragon en Denls de Rougement, voorzitter van het Congres voor culturele vrijheid, behoren at degenen die tele grammen aan Kadar hebben gezonden. Het verzoekschrift van de schrijvers is o.m. getekend door Francois Mauriac, Jean- Paul Sartre en Louis Masslgnon. Bij de voortzetting van de algemene verkiezingen in Libanon hebben de re geringspartijen zondag in het gebied van Bekaa zes zetels verworven. De oppositie kreeg de andere vier zetels ln dit district. De graaf van Listowel is benoemd tot Brits gouverneur-generaal van Ghana (de voormalige Goudkust). Hij is socialist en was de laatste Britse secretaris voor In dia en Birma tot deze landen resp. ln 1947 en 1948 onafhankelijk werden. Hij is een broer van de minister van Oorlog, John Hare. De Parljse polltieprefect heeft de in beslagneming gelast van de editie van het orgaan der Franse communistische partij THumanité. Het blad heeft een aantal brieven gepubliceerd van Algerijnse com munlstische leiders waarvan de bedoeling is, de verantwoordelijkheid voor de slach ting te Meloeza op het Franse leger af te schuiven. ken, waarbij de centrumpartijen en met name het linkse centrum de premier meer zullen moeten steunen om deze weer niet afhankelijk te maken van de stemmen der neo-fascisten. Men gelooft, dat de meerderheid der parlementsleden, die graag een einde aan de crisis zien en met zomervakantie wil len gaan, zich vóór Zoli zal uitspreken. Wanneer het parlement in september van reces terugkeert, zullen de grote par- partijen wellicht vervroegde algemene verkiezingen in oktober eisen, waardoor een einde zou kunnen komen aan de onzekere toestand. De verkiezingen zou den normaal niet voor juni van het vol gend jaar worden gehouden. Burgerij wil geschenk aanbieden aan Martha-Stichting Onder voorzitterschap van burge meester Z. Bruins Slot heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen voor het aanbie den van een passend geschenk aan de Martha-Stichting, zulks ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van deze inrichting op 12 oktober a.s. In een rondschrijven aan de gehele burgerij wordt er op gewezen, dat in dit afzonderlijk dorp in onze gemeente 400 450 kinderen een uitstekende opvoe ding genieten, mede dank zij de prima leiding van ds. en mevrouw Meijer met hun staf van personeel, bestaande uit ongeveer 100 leidsters en leiders. Het comité waarin de hervormde en gereformeerde predikanten alsmede de Deken E. Paap en praktisch de gehele bevolking vertegenwoordigd is, heeft ge meend als geschenk een grondige uit breiding van de bibliotheek te moeten aanbieden, met welk geschenk zowel de kinderen als leidsters en leiders het meest gebaat zullen zijn. Giften worden gaarne ingewacht op postrekening 382692 ten name van de Rotterdamsche Bank N.V. te Alphen met vermelding „Jubileum Martha- Stichting". Slaapt U slecht door reumatiek, spit, ischias, hoofd, en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. ep drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 (Van onze correspondent in West-Duitsland) De districts- en gemeenteraadsverkiezingen, die gisteren drie jaar te laat! in de Duitse Oostzone werden gehouden, hebben in de Westduitse Bondsrepubliek maar weinig indruk gemaakt. Ieder kind had immers al van tevoren kunnen weten, dat het communistische regiem daarby een „schitterende" overwinning zou behalen. De gebeurtenissen van gisteren deden sterk aan de verkiezingen uit de tüd van Hitler denken. Kiezers als „paasossen naar slachtbank" geleid Zaterdagmiddag is te Eindhoven het „Wereld Tweelingen Congres" begonnen, dat twee dagen zal du ren. Van de deelnemers kwamen zowel het oudste als het jongste koppel uit Keuten. Op de foto ziet men de 73-jarige gezusters Ans (links) en Els Petsch met op hun arm de 6-jarige zusjes Marie (links) en Claudi Steffens. Stemgerechtigden, die in grote bedrij ven werkten of die op elkaar gepropt in enorme huurkazernes of in bepaalde wijken wonen, werden in gesloten gele deren, met muziek voorop, net als paas- ossen naar de slachtbank, pardon naar de verkiezingslokalen gebracht. Ze „mochten" de stembriefjes, zonder een couvert er omheen, gewoon afgeven, zonder eerst een afzonderlijk hokje bin nengestapt te zyn. Hadden ze wel van dat hokje gebruik gemaakt, dan zouden de rode functionarissen achter de tafel natuurlijk achterdochtig zijn geworden en dat zou wel eens zeer onaangename gevolgen voor de kiezers met zich kun nen brengen! Precies als in de Hitler- tijdü Het was niet raadzaam verande ringen op het stembiljet aan te brengen. Leiders van stembureaus in Oost-Berlijn vertelden, dat daar slechts 10 pet. van de kiezers even in de hokjes waren ge gaan. De meeste stembureaus gingen al om 6 uur in de ochtend open en in de streken, waar mijnarbeiders wonen, die al vroeg aan het werk moesten gaan, zelfs om 5 uur. De rode bewindhebbers Vierjarig jongetje verdronken Gisteravond omstreeks zeven uur is het jongste kind, het vier-jarige zoon tje Jan uit het gezin De Jong, direc teur van de melkfabriek aan het Noordeinde in de wetering langs het Noordeinde geraakt en verdronken. Het kereltje is met zijn auto-step blijkbaar het water ingereden. Om even over zeven uur zagen voorbijgangers de houten step drijven, waarop direct een ongeluk gevreesd werd. Na enige ver geefse pogingen slaagde de heer C. Don ker erin het kind op te duiken. De Inmiddels gewaarschuwde geneesheer kon slechts de dood constateren: het ventje moet reeds geruime tijd in het water gelegen hebben. zyn er prachtig in geslaagd de kudde geest van vroeger in het leven te hou den. De geest, waarover men vroeger in het buitenland zoveel heeft gelachen en die tenslotte zoveel ellende over de we reld heeft gebracht. Boerhaavelaan 44: Oprichting verg. Oud- leerllngemver. „Don Bosco-eohooi". 8.30 u. nam. Kagerstraat 1Ledenvergadering Ver. voor Ohr. M. en VH Onderwijs. 8 uur nam. Oegstgeest (Koetshuis Oud- Poelgeest), Excursie Broederschap van oud-padvinders naar Commandopost BB. 8 uur nam. Oegstgeest: Willem de Zwijgerkerk. Samenkomst Baptistengemeente. Spr. de heer H. Schouten Jr. 8 uur nam. RapenburgRoel-est af fete. 3 uiur naan. waarvan te 5 uur de ftnaJte in de Vliet. Pieterskerk; Avondimuzlefc, Adr. Blanke- steijn. 8.30 u/u/r nam. Schouwburg; Cambridge-week. The Mar lowe Society in „As you like it". 8 uur nam. Station N.S.Excursie Ned .Ohr. Rels- ver. naar Jutfaas. 9 uua voonm. WOENSDAG De Kleine Burcht: Slotverg. Leldse eVr. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Zoeterwoudseweg 2: K. en O.-excursle naar Leld6e Groenteveiling. 10 uur voor middag. Oud - Hor taisziohtInschrij ving deelne mers (10'14 Jaar) 3 Ootober-optooht. 7 u nam, Steensdhuur 19a: Excursie Ver. „Oud Lelden" naar Lodewljkskerk". 7.30 u. nam Schouwburg: Cambridge-week. The Mar lowe Society lm „As you like it" 7.30 u/ur nam. schoolbestuur ,de heer J .J. van der Waarde, en het hoofd, de heer G. J. van Deel. In een toespraak op het school plein zette de heer Van der Waarde uit een, waarom men voor de school de naam „Prinses Margriet" had gekozen. De school toch is een instelling voor schipperskinderen en Prinses Margriet is het petekind van de koopvaardij Nadat de Prinses en de genodigden in de school verversingen waren aangebo den, waarbij de Prinses de verzilverde sleutel als aandenken werd overhandigd, wandelde Prinses Margriet door de vier klassen, waar de kinderen ijverig aan het werk waren. „Dag kinderen", zei Prinses Margriet, toen zij de klasse verliet. Op het school plein werd vervolgens afscheid genomen, waarna de Prinses de stad verliet. ZWARE BRAND IN VLEESWARENFABRIEK TE OLST Gisterochtend omstreeks acht uur is brand uitgebroken in de N.V. Vlees- warenfabriek Bakhuis-Olba te Olst. Het vuur, dat zeer snel om zich heen greep, tastte een groot deel van de fabriek aan. De brandweer, die met groot mate rieel was uitgerukt, kon. omdat er to weing druk op de waterleiding stond, niet onmiddellyk krachtig het vuur be- stryden. Dit euvel was echter spoedig verholpen. Er ontwikkelden zich enorme rookwolken, die het blussen belemmer den. De brand kon gelokaliseerd worden toen de brandweren uit Deventer, Wyke, Wezep, en Welsum assistentie kwamen verlenen. Het grondstoffenmagazyn een droog- kamer, het laboratorium, de archieven en een opslagruimte gingen verloren. Enkele kelders met vleeswaren liepen veel schade op. Lodewijkskerk: xcursie Ver. Lelden". 7.30 uur nam. ,.Oud- Oegstgeest. Hendriklaan KonlnglnnelaanPr. Openluchtsamenkomst Bap tisten Gemeente. 8 uur nam. DONDERDAG Hegewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Schouwburg. Cambridge-week. The Mar lowe. Society ln „As you like It". 8 uur nam. PieterskerkCambridge-week. Cambrid ge Madrigal Society em Nederlandse Ma- dirigaalkoor. 8 uur nam. Gulden Vlies :Stlcht>lmg ter Bevordering van de Amateur-fotografie, 8 uur nam. ZomerzorgKynologen/ver. „Rijnland". Causerie mej. dra. N. Oroin „Met een blo- loge de duinen ln". 8 uur nam. Antonlusclubhuis: Uitreiking diploma's E.H.B.O. 7.30 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Feestavond Chr. Bedrijfs groepencentrale ln Nederland. 7 3/4 uur nam. ZATERDAG Steenstraait la: K. en O-rondleiding ten toonstelling „Mens in miniatuur". 2.30 u. nam. Spanjaardsbrug. Fietstocht Ned. dhr. Rei&ver. door die polders. 2 uur nam. Station N.S.: Exoursle Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Thljsse's Hof. 1.51 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 2 3/4 uur nam. ZONDAG Hogewoerid 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorma. tot 4 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling „Van Sint Jacobsgasthuls tot Lodewljkskerk" (tot 25 Juni). Lakenhal: Tentoonstelling „Shakespeare op het Engelse toneel" (tot 1 Juli). De Hofstee (Haagweg 92): Tentoon- tselllng „25 Jaar Exlibris en gelegenheids grafiek" (tot 30 Juni). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Lakenhal: Tentoonstelling „Moderne kunst ln Groningen'* (tot 8 Juli). Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur, op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). BIOSCOPEN Trianon: „Calypso Joe" a,l. Werkdagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Enrloo Caruso" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 9.15 uur. Lldo: „Club de Femmes" 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Sissle, de Jonge keizerin" &J. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Odongo", 14 Jaar. Werkdagen 2.30 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Bed dlr war es Immer so schön" (Zaralh Leander). De avond- en nachtdienst van de Apothe ken te Lelden en Oegstgeest wordt tot za terdagmorgen 29 Juni 8 uur waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraof 74, tel. 20552, Apotheek Haven, Haven 18. tel. 20085 en Apotheek Oegstgeest, Wtlhel- mtnajpaik 8, Oegstgeest, teö. 26274. een gehoor by Uw bulsarts ot bel op dokterstelefoon 22222. BU get peclallst. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) P. I» hb ■s F •5 «2 3 S 3 tn FM Stockholm zwaar bew. w 6 17 3.1 Oslo licht bew. windstil 14 10 Kopenhagen licht bew. wzw 8 17 0.6 Aberdeen zwaar bew. nnw 2 12 0 Londen zwaar bew. windstil 19 0 Amsterdam zwaar bew. n 5 16 0 Luxemburg regen no 5 17 1.3 Parijs regen n 6 19 22 Bordeaux licht bew. wzw 4 20 2 Grenoble zwaar bew. no 1 22 9 Nice half bew. windstil 25 0 Berlijn geh. bew. O 2 18 0 Frankfort regen no 4 19 16 Münohen geh. bew. n 2 22 10 Zürlch mist w 2 19 10 3enève regen no 1 18 16 Locarno regen ozo 7 19 27 Wenen zwaar bew. zo 7 26 34 [nnsbruok zwaar bew. n 2 22 0.3 Rome regen zo 5 34 0.1 AJaccio Mallorca onweer no 4 0.4 zwaar bew. zzw 4 26 0.1

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2