Mao erkent zekere tegenstellingen tussen de regering en het volk en Amerika Gisteren lagen Europa nog in barre greep van hittegolf WEERBERICHT Leiderschap is niet langer het monopolie van de Sovjet-Unie Italië opnieuw door noodweer en overstromingen geteisterd PRINSES IRENE GESLAAGD VOOR HAAR EINDEXAMEN Onvoorzichtigheid, droogte en onweer veroorzaakten branden 96ste jaargang WOENSDAG 19 JUNI 1957 No. 29164 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £.7.50 per kwartaal: £.2.55 per maand: £.0.59 per week. Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Schakeringen in communistische wereld „Er bestaan zekere meningsverschillen tussen de regering en de bevolking, waarvan sommige diepgeworteld zijn in het verschil tussen de belangen van het individu en die van de gemeenschap, terwijl er andere meningsverschillen zijn, die een gevolg zijn van de bureaucratische methoden", aldus het staatshoofd van de Rood-Chinese republiek, Mao Tse-toeng, in een rede, welke hij op 27 februari j.l. heeft gehouden en waarvan de tekst eerst thans is gepubliceerd. Deze tekst bevat ook zekere aanvullingen op de rede, welke Mao later heeft doen aanbrengen. Hij zet uiteen waarom „de dictatuur van het proletariaat" z.i. noodzakelijk is en geschikt is voor het land. Door dit regiem, zo zegt hij, wordt het land beschermd tegen de ondermijnende activiteit van „de binnenlandse vijand". Het bewind wordt uitgeoefend door de arbeidersklasse en is gebaseerd op een samengaan van arbeiders en boeren. i« I aa.nwij^ing* dat het ideologisch leider- jlcrvoi 111111^ 111' X 11301 j schap in de marxistische wereld niet vindt geen doorgang Een belangrijke verklaring in de rede van Mao was de aankondiging, dat het programma van „democratische hei-vor mingen" in Tibet voorlopig niet ten uitvoer zal worden gebracht. Dit pro gramma was opgenomen in het tweede vijfjarenplan, waarmee in 1958 een aan vang zou worden gemaakt. Mao kon niet zeggen wanneer een nieuwe poging zal worden gedaan om van Tibet in 1963 een communistische staat te maken. Zo als bekend hebben de Dalai Lama en het Tibetaanse volk krachtige tegenstand geboden aan de „hervormingen", die de Chinese bezettingstroepen Tibet trach ten op te dringen. Voorts bracht Mao de gebeurtenissen in Hongarije in herinnering. Zekere Chinese kringen hadden zich verheugd over het bericht van de opstand aldaar en gehoopt dat er in China iets derge lijks zou gebeuren. Zij waren echter be drogen uitgekomen, omdat een dergelijke gang van zaken in China zou hebben ingedruist tegen de belangen van het volk, hetgeen door de massa was inge zien, aldus Mao Tse-toeng. In Hongarije had een klein deel van het volk, misleid door de binnen- en buitenlandse tegen- revolutie, zich tot gewelddaden tegen het openbaar gezag laten verleiden. Mao ontkende, dat de democratische vrijheden van de volksmassa gewaar borgd zouden worden door een meer- partijenstelsel van Westelijke aard, om dat „dit systeem slechts de bourgeoisie helpt bij het handhaven van de macht". De democratie moet een middel zijn, niet een doel op zichzelf, aldus voegde hij daaraan toe. Mao beweerde, dat de be volking in China onder het huidige stelsel in grote mate de democratie en de vrijheid kent, zonder dat dit echter een centrale leiding en de „socialistische discipline" uitsluit. „Men kan een volk echter niet dwin gen in het marxisme te geloven, of zjjn idealisme te laten varen. Bü het oplos sen van ideologische problemen, welke tot ernstige tegenstellingen onder het volk leiden, moet men alleen democra tische middelen gebruiken, zoals het debat, de kritiek, de overreding en de geschikte opvoeding, maar nooit dwang middelen aanwenden, aldus Mao. De middelen om ideologische denkbeelden te corrigeren, die de partjj in 1942 al met succes heeft gebruikt, vormen het enige middel om de tegenstellingen te overwinnen". Het staatshoofd was van mening, dat sinds het vorige jaar de hoofdmacht van de tegenrevolutie is uitgeroeid, hoe wel „er nog contra-revolutionairen on der wie agenten van de V.S. en Natio- listisch China op vrije voeten zijn". De strijd tegen hen moet voortgaan, terwijl daarnaast ook openlijk moet worden doorgegaan met het goedmaken van fouten uit het verleden. (Voor een samenvatting van nog en kele punten uit Mao's rede verwijzen wy naar pag. 2). Mao's invloed groeit Diplomatieke waarnemers in Londen zien in de rede van Mao Tse-toeng een langer het monopolie van Moskou is, doch nu door Peking gedeeld wordt. Een van Mao's opvattingen dat in een communistische land „meningsver schillen" kunnen bestaan tussen rege ring en volk wijkt af van de officiële Russische opvatting. De Sovjetrussische partij-secretaris Kroesjtsjef verklaarde onlangs nog in het vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie, dat in Rusland zulke tegenstellingen niet bestaan. De waarnemers in Londen hechten ook veel belang aan Mao's verklaring, dat pogin gen om in Tibet een communistisch stel sel in te voeren, voor minstens vjjf jaar en misschien zelfs langer, zullen worden opgeschort. De analyse van „vyandige" tegenstel lingen tussen klasse-vyanden en het volk en „niet-vijandige" meningsver schillen tussen het volk en zijn commu nistische heersers ziet men in Londen als een Chinese bijdrage aan het marxis tische denken, voortgekomen uit de be roeringen van de Hongaarse opstand van eind vorig jaar. Aangezien men in de Sovjet-Unie tot dusver deze analyse niet aanvaard heeft, vraagt men zich af of dit deel van Mao's rede in de Sovjet russische pers zal worden gepubliceerd. Men merkt op, dat de Poolse communis ten het op dit punt met de Chinezen eens zyn en dat de Poolse partij ook toegegeven heeft dat er verschillen tus- ten volk en regiem bestaan. Gomoelka, de Poolse partijleider, gaf op 15 mei evenals Mao toe. dat er zich in Polen stakingen hebben voorgedaan. Vermoe delijk had hij toen reeds Mao's rede be studeerd. Volgens de waarnemers is de invloed van Communistisch-China sedert het overlijden van Stalin in 1953 geleidelijk groter geworden, aangezien in de Sovjet- Unie geen dominerende figuur meer bestaat. Drie varianten In december j.l. tikte de Chinese partij in een officiële verklaring presi dent Tito van Joego-Slavië op de vin gers wegens het verdelen van de com munistische beweging. Stalin werd weer wat opgetrokken met de medeling, dat hij zowel 27jn goede als zijn slechte zijde had. In die verklaring werd, evenals in de noodzaak dat China profijt trekt van de Russische ervaringen. Doch de mede deling dat de Sovjet-Unie de leidster van het socialistische kamp is een mede deling die in Stalins tijd nooit ontbrak heeft men nu in de rede van Mao gemist. De waarnemers onderscheiden drie communistische varianten in de wereld, die één zjjn in hun vijandschap ten aan zien van het kapitalisme. Dit zijn: het Sovjetrussische communisme, dat door de meeste Oosteuropese partijlei ders wordt gesteund; het Chinese communisme, onafhanke lijker van Moskou, min of meer gevolgd door de Polen; het Joegoslavische communisme, dat voornamelijk is ontwikkeld sedert de breuk met Stalin in 1948, en dat het denkbeeld van decentralisatie en arbei dersraden in het communisme heeft ge bracht. 9 Slot op pag. 2 Eduard van Beinum dankbaar terug Van Scandinavische tournee Met het SAS-vliegtuig uit Kopenha- gen zijn dr. Eduard van Beinum diri gent van het Concertgebouworkest en Marius Flothuis de artistieke leider van de Scandinavische tournee op Schiphol teruggekeerd. „Ik ben blij in Helsinki te zijn geweest. Ik kende het Finse publiek niet, maar ik moet zeggen, ik stond verbaasd over de warme geestdrift, waarmede de toehoorders het orkest na de concerten in de jaarbeurshal heeft gehuldigd. De twee concerten in Helsinki trokken tezamen 7500 mu- ziekvrienden. De Finse vak- en dag bladpers had vele woorden van lof", aldus Eduard van Beinum. En Flothuis voegde eraan toe: „Die 7500 belangstellenden betekenden eigen lijk nog meer. indien men weet. dat de toegangsprijzen van vijf tot vijftien gulden per concert waren". Het deed van Beinum en Flothuis goed, dat Sibelius hoewel niet zelf in de zaal aanwezig, beide concerten per radio had gevolgd. Zijn schoonzoon vertelde bij het vertrek uit Helsinki, dat de grijze Finse componist zeer enthousiast over de uitvoeringen was. Ook de beide concerten in Stockholm waren volgens de dirigent uitnemend ge slaagd. Deze recente foto van het j fonds en de Anjerfondsen, waarvan Koninklijk Gezin werd door H.M. Z.K.H. regent is, voor de jaarlijkse de Koningin exclusief ter beschik- j inzameling in deze maand voor het king gesteld van het Prins Bernhard Nederlandse culturele leven. (Foto M. C. Meyboom) burgers In Kaapstad bibberen de Terwijl het grootste deel van Europa gisteren nog smachtte onder een bijna ondraaglijke hittegolf, werd Italië opnieuw geteisterd door wolkbreuken, onweersbuien en overstromingen. Tot nu toe heeft het noodweer in dat land zeker vijftien doden geëist en de schade wordt op tientallen miljoenen geschat. In Milaan werd een olieraffinaderij door de bliksem getroffen. De brandweer, die onmiddellijk met groot materiaal in actie kwam, kon ternauwernood een catastrofale brand voorkomen. Het vgedingnet van de tram in dezelfde stad werd door blikseminslag getroffen. De tram- en spoorverbindingen ondervon den grote moeilijkheden. Op de lijn MilaanZwitserse grens moesten stoom- lokomotieven de plaats innemen van elektrische lokomotieven. tonnen rotsblokken en aarde versperd. In Oostenrijk wordt eveneens rekening gehouden met nieuwe waterlast. De luchtmacht heeft daar een bevoorra- dingsdienst ingesteld naar 'tAlpendorpje St.-Jakob, nadat een wolkbreuk de enige weg erheen finaal heeft weggespoeld. Hoge temperaturen Voor het overige lag Europa voor de zesde achtereenvolgende dag in de greep heeft verklaard, dat de inwoners van de getroffen gebieden tot oktober geen belasting behoeven te betalen. Overal in de Alpen zijn wegen door aardschuivingen versperd. De Brenner- pas wordt op het ogenblik door ploe- gen werkvolk schoongemaakt, want ook de rede van Mao Tse-toeng, gewezen op deze belangrijke weg was door duizenden Los Angeles 37 graden Daar de waterstand in de Po blijft stijgen worden de dijken versterkt. Men vreest grote overstromingen in de vlak ten van Lombardije. De Italiaanse regering en het Vaticaan hebben hulp- kolonnes naar de bedreigde gebieden gezonden. De minister van Financiën 1 van de hittegolf. In Duitsland daalde de Prinses Irene heeft gisteren met goed gevolg het eindexamen middel bare meisjesschool van het Incrementum van het Baarns Lyceum afgelegd. De uitslag werd omstreeks vier uur bekend gemaakt. De diploma uitreiking geschiedde in een der lokalen van het schoolgebouw. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard waren hierbij, met de ouders van de andere examenkandidaten, aanwezig. temperatuur in enkele gebieden als ge volg van onweersbuien, maar op som mige plaatsen werden nog temperaturen van 30 graden geregistreerd. De Ber- lijnse brandweer moest het publiek waar schuwen tegen het toegenomen brandge vaar en de geslonken watervoorraad. Naar schatting zijn in Duitsland gedu rende het weekeinde vijftig mensen ver dronken. In Engeland hadden tientallen men sen een zonnesteek opgelopen. In Bour nemouth overleed een van de negen per sonen, die in een ziekenhuis wegens zon nesteek waren opgenomen. In Parijs was het niet zo warm, hoewel de vochtig- Prinses Irene (tweede van links) verlaat na de diploma-uitreiking, samen met haar geslaagde vrien dinnen .de dames F. Greidanus. D. E. van Harinxma Thoe Sloten, E. A. Lodder en N. Af. Mensinga het gebouw van het Baarns Lyceum. Afnemende onweerskansen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht plaatselijk in het zuiden en midden van het land enkele regen- of onweersbuien. Morgen zon nige perioden en vrijwel geen buien meer. Zwakke tot matige, langs de Wadden- kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. In Limburg minder warm, elders weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 JUNI. Zon op: 4.21 uur; onder: 21.05 uur. Maan op: 0.13 uur; onder: 12.59 uur (20/6 L.K.). Hoogwater te Katwijk om 8.26 en 20.53 uur. Laagwater te 3.51 en 16.15 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. heidsgraad in de atmosfeer hoog was. Een zware elektrische storm, die de nacht tevoren boven de stad was losge barsten, was oorzaak, dat het laat in de morgen nog koel was. Later op de dag raakten de terrassen vol met dorstige klanten. In Kopenhagen liep de tempe ratuur op tot boven 32 graden, 38 per sonen werden gisteren wegens zonne steek in ziekenhuis opgenomen. In Zweden en Noorwegen was het gig teren aanzienlijk koeler dan de dag te voren. Hier liepen de temperaturen niet hoger op dan 20 graden. Nog koeler weer werd verwacht. Ook in Portugal had men geen last van de hittegolf. Ook m Amerika Een hittegolf met record-temperaturen had gisteren ook het grootste deel van de Verenigde Staten en Canada voor de derde achtereen volgende dag in zijn ban. Alleen op het grote plateau en in het dal van Ohio loeiden de stormen, die grote overstromingen veroorzaakten. Het aantal slachtoffers van het warme weer steeg met de temperaturen. De intense hitte in New York en Chicago was er tevens oorzaak van, dat men elektriciteit tekort kreeg. Overal draaide de verkoe lingsinstallaties op volle toeren. Het werk op kantoren en in fabrieken werd door dit tekort vaak ernstig gestagneerd. Minstens tweehonderd personen stier ven de verdrinkingsdood, bij overstro mingen kwam 26 mensen om het leven. Chicago had de hoogste temperatuur, maar liefst 35 graden. New York noteer de 34, Cleveland. Ohio 33, Buffalo in New York 32.3. In Canada spande To ronto de kroon met bijna 33 graden. Maar het ergste van alles was de tempe ratuur, die in Los Angeles gemeten werd. Daar wees het kwik 37 graden aan. Ver scheidene bos- en prairiebranden zijn daar uitgebroken. Merkwaardig contrast: in Zuid-Afrika huiveren de mensen van de kou. De bibberende burgers van Kaapstad heb ben alle records op het gebied van elektriciteitsverbruik gisteren geslagen. Tengevolge van zware stormen in Noord-Natal is de telefoonverbinding op vele plaatsen verstoord. De spoor lijn tussen Johannesburg en Durban is door ontwortelde bomen versperd, er zjjn huizen beschadigd en de oogsten zijn mislukt. Bliksem sloeg op tal van plaatsen in Gronings meisje in vlammen omgekomen De enorme droogte van de laatste dagen en het hevige onweer, dat gis teravond in vele delen van ons land losbarstte, hebben talrijke branden veroorzaakt. Doch ook onvoorzichtigheid heeft soms een rol gespeeld. Vooral bij de brand in een blok van zeven huizen te Groningen, waarbij de 21-jarige Gerda Meijer om het leven is gekomen. Vier van de zeven wo ningen brandden totaal uit. Deze brand ontstond, toen een van de bewo ners benzine in een bromfiets deed in de onmiddellijke nabijheid van een petroleum-gasstel. In een oogwenk stond alles in lichterlaaie. Aan redden viel niet meer te denken. Een passerende vrachtautochauffeur heeft nog getracht het meisje van de bovenverdieping te bevrijden, maar de vuur gloed was te hevig. Hij moest zich zelf voor zijn brandwonden onder doktersbehandeling stellen. CUYK De oorzaak van de brand in een villa aan de Katwijkseweg te Cuyk is nog onbekend. Het vuur had kennelijk zijn oorsprong in het rieten dak. Dak dakspanten konden niet gehouden wor den en maakten van het interieur van de villa een puinhoop. In de villa waren drie gezinnen ondergebracht. VLAGTWEDDE Te Vlagtwedde ging de boerderij van de heer Timmer in vlammen op. De oorzaak van de brand is onbekend, Slechts een deel van de inboedel kon worden gered. Bij het blussingswerk had men nogal te kampen met aanvoermoei- lijkheden met water. oss In de omgeving van Oss gingen gis teravond twee boerderijen door brand na blikseminslag verloren. Omstreeks 8 uur brak brand uit in de boerderij van de heer M. Zegers. De gehele boerderij en landbouwinventaris gingen verloren. Tegen half tien sloeg de bliksem in de boerderij van de heer Brand. Hier gin gen. naast de gebouwen met huisraad en werktuigen, dertig varkens en drie kalveren verloren, in beide gevallen stond de brandweer machteloos. DREUMEL Blikseminslag was de oorzaak van een brand in de boerderij van de familie Kruisbergen te Dreumel. Het huis, schuur en hooimijt stonden in een mi nimum van tijd in brand. De inwoners konden zich tijdig in veiligheid stellen, maar van de inboedel kon nagenoeg niets worden gered. VELDHOVEN De brandweer van Veldhoven heeft het gisteravond druk gehad. Eerst as sisteerde zij bij een brand in Hoogeloon. waar een winkelwoonhuis door de blik sem getroffen was. De winkel brandde geheel uit. maar men slaagde erin het woongedeelte van het pand te behou den. Doch tijdens dit blussingswerk moest de brandweer onmiddellijk naar eigen gebied vertrekken, waar een kapi tale boerderij ook al getroffen was door de bliksem. Van het bedrijf kon niet meer dan een loods behouden worden. De brandweer kon evenmin als de brandweerploeg van de RAF van het vliegveld Eindhoven iets uitrichten. 's Avonds laat moest de brandweer er nog een keer op uit voor een bliksem inslag in een zuivelwinkel, waar ech ter erger voorkomen kon worden. BLIKSEM IN BOVENLEIDINGEN Het zware noodweer van gisteravond heeft ook de N.S. moeilijkheden be zorgd. Tussen Bunnik en station Drie- bergen-Zeist sloeg de bliksem in de bo venleiding. De schade was omstreeks half tien hersteld. Op het ogenblik, dat de bliksem de bovenleiding buiten wer king stelde, reed er juist een trein, die van Utrecht was gekomen en op weg was in de richting Driebergen. De draad knapte en de trein kwam tot stilstand. Men heeft de passagiers gewaarschuwd niet direct de trein te verlaten. In de omgeving van Amersfoort spoel de tengevolge van de zware regenval een paal van de bovenleiding onder. Door verzakking ontstond teveel snanning op de draad, die afknapte. Het treinverkeer moest gedurende de gehele avond over enkel spoor worden geleid. Er werd met een half uur vertraging gereden. Men hoopte vandaag de sehade weer geheel hersteld te hebben. Prins Bernhard en Prinses Beatrix in Raad van State Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Beatrix hebben gisteren een vergadering bijgewoond van de Raad van State. Thee goedkoper Naar wij uit vakkringen verne men, wordt de theeprijs over de hele linie voor alle soorten met 4 cent per 100 gram verlaagd, met ingang van heden. UTRECHTS STEDELIJK ORKEST. Wanneer het daartoe strekkende voorstel van B. en W. door de Utrechtse raad wordt aanvaard, zal van gemeen tewege worden overgegaan tot oprich ting van een „Stichting Utrechts Stede lijk Orkest".

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1