Schat van verfijnde grafiek op exlibris - tentoonstelling Financiering R. K. Economische Hogeschool baart zorgen Nederlanders in Nabije Oosten Leidse Zondagsschool 95 jaar Oost-Duitse vluchtelingetjes tlians in Leiden ZATERDAG 15 JUNI 1957 In Keezers kunstzaal „De Hofstee Dankzij een kwart eeuw enthousiasme van NEK neemt Nederland eervolle plaats in Vrijwel nergens ter wereld heeft de knnst van het exlibris of boekmerk een zo hoge trap van verfijning bereikt als in ons land. Wie de kleine, maar selecte verzameling bekijkt, die tot 30 juni a.s. te bezichtigen is in Marcel Keezers kunstzaal „De Hofstee" (Haagweg 22) ontdekt een ware schat van grafiek, bij eengebracht ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Nederlandse Exlibris-kring te Wassenaar. Dank zij het enthousiasme van het trio Schwencke, Strens en Schellaert - eerstgenoemde vooral door een lange reeks publikaties - is er in die kwart eeuw een bewonderenswaardige samenwerking ontstaan tussen de belangstellenden in het boekmerk en een groot aantal grafische kunstenaars, die vaak het beste, waartoe zij in staat waren, wisten te comprimeren in het kleine oppervlak, dat hun ter beschikking stond. vijf Her boekmerk ontstond eeuwen geleden „Leen nooit boeken uit, want niemand geeft ze terug; de enige boeken, die ik in mijn kast heb staan, zijn de boeken, die anderen mij geleend hebben". Deze rondborstige bekentenis van de beroem de Franse schrijver Anatole France da teert kennelijk uit een tijd, toen het exlibris (letterlijk: „uit de boeken van nog niet zoveel ingang had ge vonden als heden ten dage, ook al is de kring van liefhebbers hier te lande nog altijd beperkt. Nieuw is het exlibris ove rigens allerminst, want de behoefte er aan was een rechtstreeks gevolg van de uitvinding van de boekdrukkunst en de ruime verspreiding van talloze schrift uren. Toen het geschreven woord niet langer in moeilijk toegankelijke kloos terbibliotheken was opgeborgen en van hand tot hand ging, ontstond het be grijpelijk verlangen vast te leggen wie nu wel de eigenaar was. Ook in de ge schreven boeken was dat al gebeurd, maar toen geschiedde het in bedekte vorm, bijv. door verwerking in de fraaie sierletters. In het gedrukte boek werd het een afzonderlijk ingeplakt merk, aanvankelijk meestal het familiewapen. Toen het boekenbezit een meer ^alge meen karakter kreeg en niet langer tot adellijke of voorname families beperkt bleef, veranderde ook het kenteken: al legorische en symbolische voorstellingen deden haar intrede en wie thans een collectie als in „De Hofstee" bekijkt - boekmerken dus uit onze dagen - ziet een rijke variatie, even rijk als het ver schil in de personen, voor wie ze werden vervaardigd. Want dat is het boeiende in deze zwart-witte en gekleurde grafi sche meesterwerkjes: ze dragen een persoonlijk cachet en de kunstenaar heeft er naar gestreefd dat kenmer- kend-individuele te verenigen met het eigenlijke doel: het scheppen van een boekmerk. In de 15de en 16de eeuw waren de ex libris vrijwel uitsluitend houtsneden en houtgravures, in de twee volgende eeu wen was vooral de kopergravure in trek en tegenwoordig zijn uiteenlopende technieken in zwang, waardoor een rijk geschakeerd beeld ontstaat. Kunste naars van naam als Hendriks. Strik, Bulder, Rozendaal, Zwier, Escher, Van Gelder en Rueter - de greep is vrij wil lekeurig - hebben er hun krachten op beproefd en deze boeiende verzameling - eveneens betrekkelijk willekeurig, want de keuze is groot - bewijst welk een hoogte in deze nog te weinig be kende kunst is bereikt. Gelukkig wordt ook aan de vorm van de letters heden ten dage bijzondere aandacht geschon ken. zodat een prachtige eenheid ont staat tussen tekening en typografisch detail. Dit alles is voor een zeer belangrijk deel te danken aan de stimulerende ar beid van de Nederlandse Exlibris-kring, zijn orgaan „Boekcier" en de publikaties van voorzitter J. J. Schwencke. Voor Leiden is het bijzonder verheugend, dat deze expositie, hedenmiddag geopend ACADEMISCHE EAMENiS Geslaagd voor het.doet.ex. Gen. II de henen F. B. Lammes te Den, Haa,g (cum laude) en H. O. de Fries (USA) semi-artsex. mej. A. A. Gorter (Haar lem) artsexamen de heenen C. Boekhouwer (Overveem), C. E. M. G. Caminada (Rijswijik), M. B. Rosenthal (USA), H. J. Sa/vaMe. (Den Haag) en J. E. Thomp son (USA). BUITENLANDS BEZOEK AAN LEGER DES HEILS Sr. kapiteine M. Braindling uit Enge land zal morgen een bezoek brengen aan het Leidse korps van het Leger des Heils. De kapiteine, die de leiding zal hebben van de die dag te houden dien sten, wordt vertaald door sr. kapiteine Bakker van het divisie-hoofdkwartier te Groningen. De financiering van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg baart ernstige zorgen, aldus een ver klaring van mr. M. P. L. Steenberghe, de president-curator dier hogeschool tijdens de jongste vergadering van de raad van toezicht. Over 1956 zal het tekort f674.000 ni 1955 f569.000) bedragen, waarvan 10 procent door de hogeschool zelf dient te worden opgebracht. De nieuwe regeling met betrekking tot de subsidiering door de overheid blijft, on danks bestudei'ing door een van rege- ringsweze ingestelde commissie uit. Een interim-regeling ,op korte termijn te verwezenlijken, zou aanbeveling ver dienen. De kwestie van de financiering speelt eveneens 'n rol bij de nieuwbouw-plan- nen van de hogeschool. WASSENAAR MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt waargenomen door de artsen Jaarsma en Baart de la Faille. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wilhelmus Cornells Jacobus, zn. van W. A. G. Bolleboom en E. M. Kortekaas; Har riet Margreet, dr. van L. Wittink en J. T. Welsing; Roland, zn. van N. J. J. Abspoel en J. J. Devilee; Maria Leopoldine, dr. van C. de Jongh en M. S. van der Plas; Cor- stiaan Gerardus, zn. van C. Bos en E. G. Westerwaal; Peter Menno, dr. van G. Im- mlnk en M. A. Pardon; Marijke, dr. van A. Schoneveld en H. Franken; Willem, zn. van S. de Wit en E. Moseman; Johanna Geertruida Maria, dr. van A. Brandt en J. Tegelaar; Cornelia Theodora, dr. van W. Langeveld en L. P. de Lange; Johannes Maria, zn. van H. Wolters en A. A. Kerk vliet; Ferdinand Gerardus Lubertusi, zn. van F. H. van der Poel en J. C. Kok. ONDERTROUWD P. Rensen en M. van Brummelen; J. Straathof en N. Tupanwaël; P. F. Vinke- steijn en H. J. ten Donkelaar; J. Franse en S. van der Linden; P. Postma en A. Fllippo; W. Schrijver en E. Duaden; A. Schouten en W. S. Vavier; C. Altana en J. W. J. Treub; H. P. M. Goddfjn en E. M. Creijghton; A. P. Houps en T. H. Schou ten; H. W. Loef en W. S. Varkevlsser; B. Refjngoud en W. M. Maaskant; J. Sieval en M. G. Spaanderman; H. J. Lammers en J. M. Stam; J. W. Verhoeven en E. Hartman; C. J. A. Roosen en E. M. Seger. OVERLEDEN M. L. van Franck. 66 Jr., man; A. M. Balvert, 67 Jr.. echtgenote van A. van der. Klauw; D. A. Ververs, 74 Jr., man: A. E. L. E. Mecke, 56 Jr., weduwe van J. Lunsingh Tonokens; T. J. Aukes. 64 Jr. men. door burgemeester Van Kinschot, enke le weken onderdak heeft kunnen vinden in de kunstzaal van Marcel Keezer, zelf een enthousiast lid van de N.E.K.. Lief hebbers van het boek, van grafische kunst en van kunst in het algemeen mogen deze tentoonstelling niet verzui men. Voor laatstgenoemde, categorie zal het in het bijzonder interessant zijn te weten, dat niet alleen exlibris zijn ge- exposeerd, maar dat ook een plaats is ingeruimd aan gelegenheidsgrafiek: prenten die bij geboorte, huwelijk, ver huizing enz. werden vervaardigd. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 1017 en op woensdag- en vrijdag avond van 1922 uur. Brandjes op het Schuttersveld Demonstraties met brandblusapparaten Vele brandweerautoriteiten stonden gistermiddag op het Schuttersveld glimlachend toe te kijken bij de vuurtjes, die er werden gestookt. Soms loeiden de vlammen hoog op, maar geen van deze beroepsvuurbestryders stak ditmaal een hand uit. Het was niet nodig ook, want zy en talryke andere genodigden, onder wie ver scheidene industriëlen, stonden daar als gasten van de Oninimax N. V. han del in brandblusapparaten- en wagentjes. De firma demonstreerde hoe met de verschillende blussers al lerlei vuurhaarden te lyf konden wor den gegaan. Vooral het werk met de droogpoeder- blussers was imponerend. In een mi nimum van tijd werden zelfs de hard nekkigste vlammen bedwongen. Minder gelukkig was de firma Ad. Voigt en Co., die van deze gelegenheid gebruikmaakte om vuurbestendige pakken vervaar digt van glasvezel te demonstreren. Een Zweed was er met zijn echtgenote helemaal voor overgekomen. Als maan mannetjes wandelden hij en zijn vrou welijke partner in hun curieuze kos tuums door de vlammen. Steeds ging het goed, tot zij door een grote kuil met brandende olie waren gewaad. De olie aan het pak van de man bleef doorsmeulen en het pak schroeide weg. Een sprong in de sloot moest uitkomst brengen. Maar het moet gezegd, toen de Zweed zijn gehavend kostuum had uitgetrokken, bleek, dat zijn eigen kle ren niets hadden geleden. De binnenste laag van dit reeds oudere demonstra- 1 tiepak had het wel gehouden! Meer dan miljoen tekort in twee jaar OEGSTGEEST MEDISCHE DIENST. De medische dienst wordt gedurende het weekeinde waargenomen door dok ter H. Varekamp ,tel. 21916. VOORSCHOTEN RAADSAGENDA De gemeenteraad van Voorschoten vergadert dinsdag 18 juni 's avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o.m.: Behandeling nota van B. en W. inzake de investeringen in de jaren 1957 en 1958; voorstel van B. en W. inzake be schikbaarstelling van een krediet, groot f. 9200 voor de aankoop van meubilair, leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de openbare Uloschool; voorstel tot wij ziging van het tarief voor verhuur van de kleine zaal van het Cultureel Cen trum; voorstel tot het verlenen van medewerking voor het veranderen van de speelplaats en aanschaffing van ont wikkelingsmateriaal ten behoeve van de R.-K. Kleuterschool; voorstel tot be heer van de sportvelden; voorstel tot verhuur van het dak van de gemeente lijke watertoren voor reclamedoeleinden aan N.V. Englebert; voorstel tot over neming van grond voor de aanleg van een dienststraat en van een tegelplateau aan de Prinses Marijkelaan; voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening van f. 30.000; voorstel tot vaststelling van een plan tot partiële herziening van Tenslotte werd de benoeming bekend gemaakt van prof. dr. P. P. van Berkum tot rector-magnificus en van prof. dr. F. J. H. M. van der Ven tot secretaris van de Senaat over het studiejaar 1957/ 1958. het uitbreidingsplan in hoofdzaak en in onderdelen „Centrum" en tot beslissing omtrent de daartegen ingebrachte be zwaren; voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van f. 63.000 voor de aankoop en plaatsing van een vierklas- sige noodschool ten behoeve van de huisvesting van scholen voor gewoon lager onderwijs (Vlietschool en R.-K. School) SCHAAKNIEUWS De tweede groep van de schaakvereni ging „Voorschoten" is gereed gekomen met de competitie. De resultaten zijn: 1. C. v. d. Kooy 12 pnt uit 13 par tijen; 2. Heijer 9 uit 13; 3. Braggaar jr. 7'/2; 4. Boxman 7; 5. N. Segaar 7; 6. Hulleman 5; 7. v. d. Marei 4'/2. Uitslagen: 2A: N. SegaarHulleman 10. N. SegaarHonsbeek 10. 2B: Maat—Kouwenhoven 1-0, Kouwen- hovenv. d. Akker 10, Van Dijkv. d. Werf 1—0. Promotie-degradatie: C. v. d. Kooy P. Sepaar 0—1, C. v. d. KooyKuneke 1—0. Zomercompetitie: A. KooySluiter 10. Dr. VermetBraggaar sr. 10, SmitM. Segaar 10, Waasdorp-Maar - sne 01, HonsbeekGrobben 01. Smit dr. Vermet 01, RenswouwMaarsen K-Vz. JAARVERGADERING WIT—GELE KRUIS Het jaar 1956 is voor de afd. Voor schoten va nhet Wit-Gele Kruis gunstig geweest. Het ledental nam toe met 22, zodat het totaal aantal thans 752 be draagt. De werkzaamheden van de wijk verpleegster namen zodanig toe, dat het bestuur het aanstellen van een extra kracht ernstig in overweging heeft ge nomen. De Kleuter- en Zuigelingen bureaus werden goed bezocht. In 1956 werden ook de vraagstukken rond de preventieve en positieve be jaardenzorg besproken. Zoals bekend wordt door de wijkverpleegster reeds be langrijk werk verricht op het terrein van de bejaardenzorg en wel door ve lerlei verplegingsbezoeken aan bejaar den. In 1956 werden betalingen gedaan tot Dr.A.A. Kampman sprak voor Viro Leiden In het gebouw van de Nationale Levensverzekering Maatschappij aan het Rapenburg kwam gisteravond de afdeling Leiden/Oegstgeest van de Vereniging voor Internationale Rechts orde bijeen. Voor de pauze trad als spreker op de directeur van het Ne derlands Instituut voor het Nabije Oosten, dr. A. A. Kampman, die sedert 1950 ieder jaar enkele maanden in de Levant heeft doorgebracht o.m. voor het aankopen en verstevigen van de culturele betrekkingen tussen Neder land en de Orient. Dr. Kampman hield voor de Viro de zelfde voordracht, welke hij enige tijd geleden in het Nabije Oosten zelf heeft gehouden, n.l. over „De Nederlanders in het Midden-Oosten in de 17de en 18de eeuw". Hij begon zijn lezing met er op te wij zen, dat de rol van Nederland in het Nabije Oosten een zeer actieve is geweest sinds de Middeleeuwen. Immers aan de Kruistochten namen ook heel wat Ne derlanders deel. Na afloop van deze Kruistochten bleven zij er hun rol spe len, hetgeen wel duidelijk blijkt uit de pelgrimages vanuit Utrecht. Spr. noem de in dit verband de Jeruzalemvaarders uit de 15de eeuw in welk tijdperk onze handel zich ontplooide. De Nederlandse kooplieden hielden zich destijds druk bezig met de export van industriepro- dukten en vooral onder het bewind van Karei V ging het met onze economie bij zonder goed. Na de heerschappij van Philips II ontwikkelde zich de Noord- Nederlandse handel op het Nabye Oos ten. Bekend is, dat de geweldige uitbrei ding van onze handelsbetrekkingen met de Orient dateert van na de val van Ant werpen. Dr. Kampman vestigde er de aandacht op, dat Oldenbarnevelt de man is ge weest, die besloot een eigen Neder lands gezelschap naar het Nabije Oos ten te sturen. Zo vertrok in 1612 een Noordnederlands gezantschap naar de Sultan van Turkije en in dit verband kan de naam genoemd worden van Cor nells Haga, die niet minder dan 28 jaar in de Sultanstad is geweest. Dr. Kamp man belichtte nog tal van andere figu ren, die als vertegenwoordigers van de Nederlandse regering in het Nabije Oos ten hebben vertoefd en kwam tenslotte tot de conclusie dat er vanaf 1612 onaf gebroken diplomatieke betrekkingen tus sen ons land en de Levant hebben be staan. Met enkele opmerkingen betreffende de huidige situatie in het Midden-Oos ten besloot dr. Kampman zijn bijzonder interessante voordracht. De vergadering stond onder leiding van dr. ir. H. M. J. Hart. Poliopatiëntjes twee dogen naar Residentie Enige honderden van de totaal 2300 poliopatiënten, die ons land kent, zul len op 10 en 11 juli op uitnodiging van de Haagse afdeling van het poliofonds een tweedaags bezoek aan Scheveningen e nde Residentie brengen. Woensdag ochtend 10 juli worden zij in Den Haag ontvangen, waarna zij verder de dag in Scheveningen of bij slecht weer in de Houtrusthallen zullen doorbrengen. De tweede dag maken zij vanuit Leiden een boottocht over Kager- en Braassemer- meren naar Schiphol. Vermoedelijk zal de AVRO hiervan een directe radio reportage verzorgen. Enige bekende or kesten zullen deze boottocht muzikaal opluisteren .Na een maaltijd op Schip hol worden de patientjes weer naar hun verschilende centra teruggebracht. Het Prinses Beatrix Poliofonds hoopt op de grootst mogelijk medewerking om dit voor de zieke kinderen zo belangrijke gebeurn te kunnen doen slagen. Finan ciële medewerking kan geschieden op bankrekening van Heldring en Pierson. giro 1844 Den Haag, met vermelding „Vakantievreugd voor poliojeugd". Dertig jaar bijzondere vluchten K.L.M. Met het landen van de Super Constel lation op Schiphol, een charterviiegtuig, dat het orkest van Cleveland op zijn Europese tournee van Warschau naar A'dam bracht, heeft de KLM 'n mijl paal bereikt op 't gebied van de bijzon dere vluchten. Want precies op de dag af. maar dan 30 jaar geleden, stapte de Amerikaanse multi-miljonair Van Lear Black in de Fokker F 7 A. de H-NADP voor zijn sedertdien beroemd geworden chartervlucht Amsterdam-Batavia en terug, welke op 24 juli 1927 in Neder land eindigde. In de afgelopen dertig jaar hebben dergelijke vluchten bij onze nationale luchtvaartmaatschappij altijd een speciale plaats ingenomen. In de laatste tien jaar is er een char tervlucht gemiddeld per dag uitgevoerd, hetgeen uit het cijfer 3500 sedert 1947 duidelijk blijkt. De Konninklijke Familie van ons land heeft meer dan eens een beroep op de KLM voor een speciale vlucht gedaan. Wij herinneren bijv. aan de reis naar de Westr, nog niet zo lang geleden. een bedrag van f 9.963,en ontvangen een bedrag van f 10.471,zodat hte jaar afgesloten wordt met een batig saldo van f 508, MEDISCHE DIENST De dienst der doktoren wordt voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, telef. 2493; wijkverpleegster: Gezondheidscen trum, telef. 2177. Prins Bertil kreeg genoeg van toespraken aan diners Prins Bertil, de derde zoon van Ko ning Gustaaf Adolf van Zweden, heeft in Gothenburg een ovatie gekregen voor een ongewone toespraak. Op een bijeen komst in scheepvaartkringen maakte de prins, de enige volwassen mannelijke vertegenwoordiger van het Koninklijke Huis naast de Koning en daardoor over laden met maatschappelijke functies, zich ervan af met te zeggen: „ik ver onderstel dat de meesten van u van daag mijn toespraak bij de haven heb ben gehoord ,dus k kan het kort maken en natuurlijk heb ik verder niets meer over dit onderwerp te zeggen. Dit is, geloof ik, da zesde achtereenvolgende dag dat ik aan een diner het woord moet voeren. Ik wil u wel vertellen, mijne heren ,dat het waarlijk niet ge makkelijk is" Leiden telt een groot aantal Zon dagsschoolverenigingen. Een van deze verenigingen, welke zich evenals alle andere ten doel stelt zo veel moge lijk kinderen in contact te brengen met het evangelie, hoopt binnenkort haar 95-jarig bestaan te vieren. Het betreft hier de Zondagsschoolvereni ging „Laat de kinderkens tot My ko men". Wanneer deze zondagsschool precies is opgericht valt niet met zekerheid te zeggen. Bekend is, dat zij in het jaar 1862 in het leven is geroepen en dat haar naam uit 1870 dateert. In dat jaar bezochten ongeveer 80 kinderen de bij eenkomsten in het wijkgebouw aan het Levendaal. Werd de zondagsschool in 1907 door een record aantal jongens en meisjes, nl. 518 bezocht, thans staan 280 kinderen in de leeftijd van vijf tot en met twaalf jaar in de boeken van de afdeling Lusthoflaanschool genoteerd en 45 in die van de afdeling Duiven- bodestraat. De vereniging is interkerke lijk en tot dusver hebben ruim 200 men sen er hun beste krachten aan gewijd Van de 14 personeelsleden, welke de ju bilerende zondagsschool thans telt. is de heer J. van Hooidonk de oudste. 'Hij is reeds 76 jaar en zal binnenkort vier de cennia aan de vereniging verbonden zijn. Evenals de anderen vertelt hij elke week met enthousiasme het evangelie aan de Jeugd. Het 95-jarig bestaan zal woensdag avond a.s. met een wijdingsdienst in de Oosterkerk worden herdacht. Als spre kers zijn uitgenodigd: ds. G. Toornvliet, geref. predikant te Bloemendaal en dr. H. Jonker, hervormd predikant te Am sterdam Aan deze dienst zal medewer king worden verleend door het koor van de Hervormde Wijkigemeente „Het Centrum" onder leiding van de heer A. Zaalberg. Tevens zullen op deze avond aan de ouders nog nadere mededelin gen worden gedaan omtrent de uit gaansdagen met de kinderen op 3 en 10 juli. Gisteravond arriveerde met een chartervliegtuig op Schiphol het Cleveland Orchestra onder leiding van dirigent George Szell, dat een uitgebreide tournee door Europa zal besluiten met een concert in Amsterdam en een in Scheveningen in het kader van het Holland Festi val. De foto toont links de dirigent tijdens de gebruikelijke persconfe rentie op Schiphol en rechts leden van het beroemde Amerikaanse or kest. die naar Amsterdam gestuurde post in ontvangst nemen na hun aankomst op Schiphol. Na een reis van 600 km. Zij hebben geen begrip van huiselijkheid Het was gisteravond half negen toen zeventig Oostduitse vluchtelingetjes, moe van de lange autobusreis (600 km!) maar in het blijde vooruitzicht van een zesweken lange vakantie in de Sleutelstad, door het Comité „Actie Vakantie voor Vluchtelingenkinderen" in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg ontvangen werden. Ds. w. J. H. Hubeek, voorzitter van de A.V.V.V., vertelde, dat na het vertrek 's morgens uit Leiden om 4 uur, de eer ste kinderen uit Wezel reeds om 9 uur in de bus zaten. Via Dulden en Münster (West Falen) haalde men 50 kinderen uit het plaatsje Lage Rheine. In dit kleine stadje is een vluchtelin genkamp ingericht voor plm. 1400 men sen. Met de ruimte is het hier zeer treurig gesteld. Er wonen bijv. in een klein zaaltje 5 gezinnen, die zich met 15 bedden moe ten behelpen. De kinderen worden zoveel mogelijk bij elkaar in bed gelegd, zodat het slapen in één bed van meisjes en jongens boven de 12 jaar, in het geheel geen uitzondering is! In de „kamer" is voor tafels en stoelen geen plaats meer. Minstens de helft van de aangekomen Oostduitse vluchtelingetjes, heeft geen vader meer. Deze is in de meeste geval len doodgeschoten of zoekgeraakt. VOOR HET EERST IN EEN PARTICULIERE WONING Twee derde van de kinderen heeft gisteravond voor het eerst van hun leven in een particuliere woning ge slapen. Huiselijkheid kennen z« niet, evenmin een vaste verblijfplaats. Opgepropt in kampen brengen deze kinderen hun jeugd door, besmet met een kamp geest die hen zoveel doet verschillen van onze Nederlandse jeugd. Vol verwachting met een koffertje in de hand stapten zij gisteravond uit de bussen. Nog wat bedeesd waren ze toen men hen in kennis bracht met hun pleegouders, maar het ijs was spoedig gebroken. Verhalen over de lange bus reis, die zonder één enkel incident is verlopen, vormden wel de hoofdzaak. Ds. W. J. H. Hubeek sprak een kort woord tot de pleegouders en deed ver volgens nog een beroep op de inwoners van onze stad. Er zijn n.l. momenteel nog 6 kinderen in het stadje Lage Rheine, die niet met de bus mee konden omdat men geen vakantie verblijf voor hen heeft. Het comité is alsnog bereid deze overgebleven kinderen per trein naar Lelden te laten komen, als er de komende dagen verblijf voor hen wordt aangeboden! Men kan zich opgeven bij de heer C. Veerman, Garenmarkt 10, te Leiden. Wij twijfelen er niet aan of deze hulp Is spoedig verleend, zodat ook zij enige tijd deel uit kunnen maken van een normaal gezin. Roodzoal krijgt nieuwe verlichting GESCHENK VAN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND De definitieve verlichting van de raadzaal van het Stadhuis, een ge schenk van de provincie Zuid-Holland, zal donderdagavond aan het gemeente bestuur worden overgedragen. De Com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, zal deze plech tigheid verrichten. Leids vaccin tegen Oosterse griep In augustus 200.000 eenheden beschikbaar Prof. dr. J. Mulder, directeur (van de Kliniek voor inwendige ziekten van het Academisch Ziekenhuis alhier, en voor zitter van de zgn. influenza-cormmissie, heeft medegedeeld, wordt thans ook dn ons land gewerkt aan de bereiding van een vaccin telgen de Oosterse griep. De beschiikibare hoeveelheid is even wel gering, zodat momenteel alleen nog maar artsen, verplegend personeel en chronische lijders aan de ademwegen kunnen worden ingieët. In augustus hoopt men ongeveer 200.00 eenheden ter beschikking te hebben Aange<zien doze -griep een goedaardig karakter draagt, zijn bijzondere maat regelen, zoals bijvoorbeeld quarantaine regelingen voor vliegtuigen en schepen niet nodig. Voor enige ongerustheid met betrek king tot deze griep bestaat dan ook geen aanleiding, al ligt wei in de lijn der verwachting, dat zij zich dn de loop van de komende winter over West- Europa zal uitbreiden. Aan de ouders werden nog enige richtlijnen gegeven, waarna zy met hun pleegkind, dat bijna omviel van de slaap, naar huis gingen. Hopenlijk zullen zij in onze stad enige onbezorgde weken doorbrengen, zodat ze weer geheel gesterkt naar West-Duits- land terug kunnen keren. MARKTBERICHT»! LEIDEN. 15 Juni Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling; per 100 kg: aardbeien 22.80; andijvie 719; peulen 45120; snijbonen 85-195; stamhonen 2235; tuinbonen 3785; postelein 1421; ra barber 3550; stoofsla 10—15; tomaten 72112; waspeen 2543. Per 100 stuks: bloemkool 1031; komkommers 1130; sla 4.3017.10; per 100 bos: bospeen 20+- 46; kroten 1320; peterselie 36; radija 6—10; seldery 2—8. BOSKOOP, 14 Juni Coöp. Veren. „De Boskoopse Veiling": Rozen. gr. bloemig 20 stuks; Parel van Aalsmeer 80—1.00; New York 60; Mad. Butterfly 1.002.00; Pechtold 1.902.20; Duisburg 1.502.60; Better Times 1.401.90; Rosalandla 1.20— 1.90; Bacara 5.60; Edith Helen 1.802.40; Vierlanden 1.502.00; Gemengde rozen 50—70. Babyrozen 10 stuks: White Sweet heart 1.101.80; Moulin Rouge 60—70; Sweetheart 802.00; Wolfs Glorie 901.40 Oranje Triumph 65; Ellen Poulsen 33; Pl- nochlo 1.50; Juweeltjes 701.50; Gloria Mundi 1.10; Else Paulsen 1.401.60- id. éénbloemig 34. Pioenen 10 stuks: Lady Alexander Duff 1.301.70- Sarah Bern hardt 1.60—2.00; Livingstone 1.20—1.30; Gen. Max Mahon 1.20; Roem van Boskoop 75; roze 65; Monsieur Jules Elie 1.802.30 Reine Hortense 2.20; Gemende pioenro zen 1.20. Diversen per bos: Violieren dubb. 4550. ld. enk. 24; Dulzenschoon 1825; Clematis Durandii 3.203.90- id. Prins Hendrik 1.40—3.30; Campanula wit 55 85, id. blauw 6690; Plumosagroen 28— 42; Lathyrus in kleuren 2738; Achlllift 22; Clnneraria per stuk 2030; Begonia's 55—62. HHOFDDORP15 juni Graanbeurs- noterlngen; Tarwe f25—f25.75- haver f 19—f20.25; gr. erwten f26.50—f38; Kar- wijzaad f62—f72; gerst f 19—f22. Alles per 100 kg. RIJNSBURG, 14 Juni Bloemenveiling Flora: Prijzen: per 100: Campanula 280 560; Margrieten wit 1180; Mimi 70120 Korenbloemen 50110; Bruidsanjers 60 90; Galadia 150180; Anjers 160—240: Scablosa 3440; Papavers klein 250310; Dhoranicum 70140. Per stuk: Pioenen 1220: Papavers 814; Lelie Regale 69; Convilli 812; Armanda 1315; Spitflrs 1011; Nymf 12—14; Am. Anjers 10—14; Gladiolen: Gold Dust 1214; Sneeuwpr. 1013; Pierson 1115; Strauss 1719; Mem Day 1617. Per bos: Irissen: Impe rator 4066; Pr. o. Holland 6067; v. Vliet 3545; Yellow Queen 5065: Sasen Blue 3040; Eremuris 4854; Gerberra 2428; Segetum 3845; Flox 4052; Ane monen 812; Atheemus 3'547; Lupinen 20—24; Ixia 18—32. KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 Juni. Groenteveiling. Bloemkool 1255. bos peen 2738 waspeen 2748, sla 3.90— 22.80, peterselie 8.0013.80, komkommers 3233, prtnsessebonen 1.851.90 p. kg. spitskool 812, sjalotten 1718. selderie 7.208.50, vroege aardappelen 3237. ra barber 3340. bos kroten 1316, uien 5—17, radijs 2.00—7.10. kervel 8—10. stoofsla 11.9012.00. prei 2122. poste lein 12.8013.00, tuinbonen 46.5047.50. ROE1LOEF ARENDS VEEN14 juni. Bloemenveiling. Colvillles 5890, Duizend schoon 420, Campanula 1551, Bruids anjers 419, Pyrethrum 1558, Esther Read 3081, Wlrrals Supreme 5889, Margrieten 1428. Anemonen 313. Pioenen 451.00. Galardia 1424, Ixla's 1214, Ranonkel 1013. Papavere 1944. Violieren 6095, Lathyrus 332 p. bo6, Am. anjers 614 Lelies 1314. Idem regale 9, Gladiolen 1921 p. et. ROELOFARENDSVEEN, 14 juni. Groen teveiling. Aardbeien (Ingelegd) 43—55, ld. 2 ons doos 5896, idem afw. 3966, kropsla 3.00—17.00. andijvie 7.00—15.00, bospeen 21.0042.00. breekpeen 26.00 46.00. bloemkool 10.0030,00, peulen I 41.00—97.00 Idem II 24.0045.00. idem dik 31.00—51.00, capijcljners 51.0062.0, doperwten 55.0064 00. tuinbonen 43.00 49.00, kassnljbonen I 145.00160.00, Idem II 120.00—135.00, idem stek 105.00— 120.000 p. 100 kg. TER AAR, 14 Juni Groenteveiling: Kassnijbonen 1.40—1.60, Idem B 1.30— 1.40, idem stek 1.051.30; stamprinsesse- bonen 22.20; peulen 501.00, Idem B 2448; doppers 5070; kapdoppers6570 Idem B 27; tuinbonen 4560; tomaten A 801.00. idem C 80. idem CC 50—70; an dijvie 11—17; augurken 2550; rabarber 2438; spitskool 1012; waspeen 2532; nieuwe aardappelen 60. alles per kg. Sla A 10—19. Idem B 3.50—9,20; bloemkool A 2030, Idem B 1419, idem C 10—13; komkommers A 3238, Idem B 2128. ld. C 1620. Idem stek 917. alles per stuk. Bospeen 2034; Idem B 1520. idem stek 510; bosslalotten 610; selderij 2—7; radijs 5; peterselie 10. alles per bos. Stoof sla 0.40 per kist; aardbeien 55—70 per doosje.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9