1VAPELS is nog wel wat anders dan verzameling herrie en vervuiling Nederlanders in Australië voor keuze: afzondering of aanpassing Onder dikwijls mensonwaardige omstandigheden behoudt bevolking aanstekelijke vrolijkheid Duizend op anderhalf miljoen! Westduitsers kunnen zoveel goud bij banken kopen als zij willen Tal van verenigingen beginnen het roer om te gooien in de richting van assimilatie 16ste jaargang Zaterdag 15 juni 1957 Vjjfde blad no. 29161 Herivaardering van een Italiaanse stad (Van onze Romeinse correspondent) Een internationaal congres was voor ons een inkbare gelegenheid weer eens zuidwaarts te ekken, naar Napels, de stad die elke noorderling tlke eenmaal haar grote ziel heeft gepeild, dier- jarder wordt dan enige andere van Italië's tal- jke en zo oneindig verscheiden steden. We weten el, dat in een reisgids voor Italië, die op dit genblik onder Nederlandse toeristen zeer in trek Napels wordt aangeduid als „het grote misver and" en dat de auteur er geen goed woord voor ver heeft. Voor hem is er in die stad niets te jleven dan herrie, chaos, smerigheid en vervui- Misschien zun er wel duizend Napolitanen, die de vreemdelingen lastig vallen i, als ze enigszins kans zien, bedriegen en beroven. Maar Napels heeft byna iderhalf miljoen inwoners, er blijven er dus nog genoeg over, van wie men geen it heeft! Voor die bevolking, ondervoed, doodarm, povertjes gekleed, kan degene, zich niet vergenoegt met de eerste, oppervlakkige indruk, alleen maar mate- t bewondering hebben. Zij moeten wel tot een ander ras behoren dan de lord Italianen, die wel luid en uitbundig, maar zelden vrolijk zyn.' De Napo ian en alleen maar de Napolitaan, want verder in het zuiden is de bevolking mghoudend, In zichzelf gekeerd en vrij somber, vooral op Sicilië is van een nstekelyke vrolijkheid en blfjft, ook al leeft hij onder omstandigheden, die ons tnsonwaardig schijnen, een levenskunstenaar, voor wie allerlei dingen, die wtf btlangrijk zouden vinden, een bron van genot vormen. /M-» onliQ/Iiiiir I dere brein. Alleen Napels heeft grote iUIi CU BCIldllUW £tY111 Italiaanse wijsgeren voortgebracht, waar- J van Vico en Groce de twee belangrijk sten zijn. En nergens zo zegt men vindt men advocaten, die hun mening zo scherp weten te formuleren en die tevens zo welsprekend zijn. Bij de jon geren is die welsprekendheid meestal van een soort, die men alleen kan waar deren als men de taal door en door kent: in korte, strakke volzinnen bouwen ze hun these op, een hecht gebouw. Zij ge bruiken geen woord te veel, maar zijn overtuigend. ling. De bevolking bestaat uit „aasgieren", die de arme vreemdeling geen ogenblik met rust laten en hem bestelen en bedriegen waar het maar kan. Natuurlijk is er dat alles. Napels is stellig niet smetteloos rein en niet keurig onderhouden en vooral in de buurt van het station en van de grote hotels en de luxe-restaurants van Santa Lucia, vindt men een flink aantal opdringerige lieden, die u vervalste vulpennen, waardeloze „gouden" hor loges, valse antiquiteiten, pornografische foto's en nog heel wat meer aanbieden. voortdurende vreugde zon, die overigens in de smalle es van de binnenstad met moeite en e bijna vensterloze krotwoningen emaal niet doordringt, is hem een iplgdurende vreugde, maar ook de aduw, de weldadige schaduw onder boom op een of ander plein, is een Dt. En zowel de zon als schaduw en tot lui neerliggen, precies als een zou doen en zij noden ook tot zin want in Napels wordt nog gezon- Deze neiging om zich behaaglijk uit itrekken midden op straat of plein geleid tot het volkomen onge- itvaardigde oordeel, dat de Napoli- lui zou zijn. Wie zo oordeelt, ver- hoeveel uren hij zelf doorbrengt tnd op een stoel of neergevleid op rustbank! Het verschil is, dat wij s rusten of zittend in of vóór een en de Napolitaan, wiens huis verre herbergzaam is en die geen geld t om in een café te zitten, rust op at. aar de Napolitaan werkt daarom minder hard. De toerist komt door ns niet in de fabrieken en werk- itsen, maar hy heeft allicht gelegen- het tempo van een Napolitaanse r Europa is overigens vol Napo- ,nse kelners en Amerika niet min- - te vergelijken met wat hij in zijn nstad gewend is. et tempo, de vriendelijkheid en de (Ikheid. Het is een vergelijking, die tot een ander inzicht kan brengen. Spontane uiting van gevoel e Napolitaan geeft op de meest itane wijze uiting aan elk van zijn iflens. Komt er een mooi meisje rbij, dan zal hy niet alleen stilstaan hiar vol bewondering aanstaren, tr hij zal ook glimlachen en met een irtsende, soms ook wel wat gedurfde «rking uiting geven aan zijn bewon- nf. Vrouwelijke toeristen uit het rden vinden dat doorgaans „eng" en Itn zich niet op haar gemak. In wer- Skheid teekt er niets achter en ver- iht de zwartogige bewonderaar heus dat de blonde schone zozeer onder ndruk van zijn glimlach zal komen, lij hem onmiddellijk om de hals zal to. apels is in werkelijkheid zelfs een zedige stad, een stad van verlovin- die zeven, acht jaar duren omdat huwelijk als de meest beslissende het leven wordt beschouwd, een niet gedaan wordt voor men w door en door kent. De moeders in daarbij een grote rol en waken itvallig over haar dochters. Ook de igen van medelijden en smart zijn rst spontaan. Geen tweede Europese heeft zoveel bedelaars, maar ner- i is de weldadigheid groter en het Juist die heel eenvoudigen, die gul i aan wie armer zijn dan zij. Schilderachtig buurtje is één plaats in Napels, waar u al karaktertrekken van het volk kunt memen: Castel Capuano, de recht- t Het oude kasteel is gelegen in een Èoord schilderachtig buurtje aan groot plein, waar een vis- en ntemarkt wordt gehouden en waar ierden straathandelaars hun waar 'rijzen. Het volksleven is er zo rad, dat ik heel wat keren uit ben an met het doel Castel Capuano te «ken en dan alle beschikbare tijd reuzelde op dat plein met zijn goo- 1 ill'S n liedjeszangers en straatver- trs en ezeldrijvers en de schoenpoet die u uitnodigen plaats te nemen ten soort troon van rode pluche, rvan de leuning versierd is met bron- godinnenkoppen en steigerende tóen en krijgers met wuivende plui- 'op de hoed. Groot hart en helder brein 'es is bont en kleurig en levendig en 'et zy toegegeven erg rumoerig. «1 Capuano is een doolhof van gan- en binnenhoven en kleine zaaltjes, recht wordt gesproken. Advocaten, °ngeren opzichtig gekleed en aal- de ouderen statig, hun filosofenkop 'said van grijze haren als leeuwe- }en, yien bcdryvig heen en weer. behoeft nooit lang te zoeken. Ziet een aula, waar zich een grote me- verdringt dan is er óf een zaak in ^deling, die tot de volksziel spreekt, wordt het woord gevoerd door een ■Prinsen van het forum". Want Na- [ls niet alleen de stad met het grote >"net is ook de stad met het hel- Boef is man van eer. De volgelingen van de oude school zijn, voor wie het Italiaans niet machtig is, veel boeiender. Na een korte inleiding werpen zjj met een dramatisch gebaar de toga in prachtige plooien open. Zij kennen de waarde van het retorisch zwijgen en ieder kijkt belangstellend toe, wat er gebeuren zal. Meestal gebeurt er niets ergers dan dat de advocaat uit zyn broekzak een lakengrote zakdoek te voorschijn haalt en zich omstandig het zweet van het aanschijn wryft. Daarna £aat hy weer door, noemt de boef, die hij verdedigt „deze man van eer, deze familievader wiens hart bloed de bij het aanschouwen van zyn ver hongerende kinderen, maar die te goed burger is, burger meer nog dan vader, heren van de rechtbank, om de maat schappij een onrecht aan te doen, op dat zyn kinderen zich zouden kunnen voeden. Hier zitten wij en moeten oor delen over een zaak van luttele honder den lire, die verdwenen zyn en die vol gens aantijgingen van de wederparty maar bewijzen, wij vragen u, heren rechters, waar zyn de bewijzen? zou den zijn ontvreemd door deze man, wiens leven een leven is van arbeids- zaamheid en plichtsbetrachting. Ziet naar het noorden, heren van de recht bank en een trillende vinger wordt uit de wijde plooien van de toga noord waarts gestrekt ziet naar Milaan en Turijn, waar een zo nietige zaak als deze niet waardig zou worden gekeurd om voor een zo nobel college zelfs maar te worden genoemd, omdat men er dage lijks handelt over zaken, waarbij miljoe nen, wat zeg ik: miljarden gemoeid zijn! Maar in ons edele Napels, waar een sobere en arbeidzame bevolking haar hoop meer vestigt op de bijstand van de heiligen en van de zielen derge nen, die in vroomheid uit dit leven zijn heengegaan, acht men zelfs de verden king, dat iemand om der wille van een zo gering bedrag een wetsovertreding zou hebben kunnen begaan, van genoeg belang om het oordeel te vragen van Themis en van de wijze mannen, die zich aan hare borsten mochten voe den. Beklaagde rif dom te kijken Napolitaanse advocaten zijn van een welsprekendheid, die enerzijds aan de oudheid herinnert, en die anderzijds uiterst retorisch is. Hun gebaren zijn meesterlijk en sterk theatraal, zij roepen de heiligen aan, scheuren hun toga aan flarden, barsten in tranen uit. De arme beklaagde zit daarby meestal tamelijk dom te kijken. Maar een groot moment is, wanneer de uitspraak van het ge recht komt. Wordt de beklaagde vrijge sproken, dan valt hy zyn advocaat om de hals en beiden kussen elkaar met een overgave en een sentiment, waar wy noorderlingen helaas altyd buiten zullen blijven staan. Wordt hy veroordeeld, dan schiet de advocaat toe om hem te zamen met de carabinieri te ondersteu nen, terwijl zes, zeven buurvrouwen zyn vrouw, die dramatisch gilt, moeten steunen tot zy in zwijm valt en wordt weggedragen! Eenmaal is mij in Castel Capuano iets zeer typerends overkomen. Het was een ongelofelijk warme dag in juli. Een ver maard advocaat had al enkele uren vu rig gepleit in een moordzaak. Ik stond daar temidden van een talrijk publiek voor het grootste gedeelte bestaande uit in lompen en vodden gehulde lieden. Groeiende NCRV blijft tegen commerciële televisie Onder voorzitterschap van mr. A. B. Roosjen is de Nederlandse Christelijke Radio-Vereniging gisteren in Utrecht in Jaarvergadering bijeen geweest. Mr. Roosjen klaagde over de trage gang by het nemen van beslissingen in zake radio-aangelegenheden. Deze traag heid vindt z.i. een duidehjke illustratie in de viering van het tienjarig bestaan van de Nederlandse Radio-Unie, welke Unie een tydeiyke oplossing bedoelde te brengen. Uitvoerig schonk htf aandacht aan het vraagstuk der commerciële tele visie, waartegen ernstige bezwaren werden ontwikkeld. Volgens het jaarverslag steeg ook in 1956 het ledental belangrijk. Het aantal televisie-kykers neemt sneller toe dan men vermoedde. Men schat de opbrengst van de kijkgelden in 1957 op f. 4.500.000. De uitgaven zullen de ontvangsten ech ter voorlopig nog sterk overtreffen. In 1956 zyn er 40.443 nieuwe leden by- gekomen, terwyi er 17.297 moesten wor den afgevoerd wegens overiyden, emi gratie enz. De nettowinst was dus 23.146. Het ledencyfer was op 31 december 1956: 384.925. De aftredende en herkiesbare bestuurs leden, de heren C. Dekker, P. K. Dom misse. C. Duvekot, J. W. van 't Hof en W. Nauta, werden by enkele kandidaat stelling herkozen. In de vacature prof. dr. A. H. Eeldekoort werd gekozen prof. dr. W. C. van Unnik te Bilthoven. NIEUW voor Nederland: BALDESSA I een Juweel van een kleinbeeldcameral Ziehier de alleszeggende aegevens: haarscherpe zoeker, flitsscnoentje, vol- ledig gesynchroniseerd, objectief Westonar 1 2,8 45 mm., fabrikaat Isco» diafragmp-en lichtwoordeschool, nieuw systeem sneltransport en snelontspan- toets. De BALDESSA I is iets bijzonders op het gebied van kleinbeeldcamera'sl Volledige servicel Vraag Uw handelaar demonstratie en folders. Hij heeft BALDA camera's! Ten eerste omdat ik niet te veel wilde afsteken by de omgeving, ten tweede omdat het onhoudbaar warm was, trok ik tenslotte myn jasje uit en stond er in een crèmekleurig hemd. Na een minuut of tien kwam een aardig oud mannetje naar my toe, in een grys, tot op de draad versleten maar keurig pro per kostuum, een typisch Napolitaans ambtenaartje van de laagste rang, in de dienst vergrysd. Hij schuifelde voort tot hy vlak naast mij stond en zei toen, uiterst beleefd: „Mijnheer de vreemde ling, vele complimenten van de heer voorzitter van de rechtbank en het ver zoek of u, als het u niet bezwaart, weer uw jasje wilt aantrekken. Niet voor ons, begrijpt u wel, niet voor de heren van het gerecht, maar voor ons aller moe der „Lex". En met een plechtig gebaar wees hy naar een heel klein stucco- beeldje van de Rechtvaardigheid, dat boven het hoofd van de opperste rechter troonde De verslagene is steenrijk Maar zij waken er nauwelijks gebruik van omdat het betaalmiddel veilig is (Van een speciale medewerker) Sinds 1 april van dit jaar kunnen de burgers van de Westduitse Bondsrepubliek iets doen, dat hun sinds het uitbreken van de eerste wereldoorlog in augustus 1914 was verboden: zij mogen bij hun bank iedere hoeveelheid goud kopen, die zij wensen, aangenomen dat zy deze tenminste kunnen betalen. Sinds 15 oktober 1954 was in West-Duitsland de handel in en het bezit van gouden munten weer toegestaan. Deze goudstukken hebben nu ernstige concurrentie gekregen door de mogelijkheid tot aankoop van fijngoud in staven van 100 en 50 gram tegen een prijs, die ongeveer 5.30 mark per gram bedraagt. Op het vrijgeven van de handel in gouden staven is echter geenszins een run op het goud gevolgd. De Duitsers schijnen dus het voorbeeld van de Fransen niet te volgen en hun spaarkous niet met goud te willen vullen! Regering „tobt" met enorme deviezen overschotten Nu de run op de banken is uitge bleven, is daarmede een van de of ficiële oogmerken van het vrijgeven van de goudhandel niet bereikt: de overheid wil namelijk een bepaald particulier goudbezit scheppen en zo Groei met veel tegenstand (Van onze correspondent in Australië) Als de geschiedenis van de Nederlandse stam in Australië eens geschreven wordt, zal zy aan het verenigingsleven der Nederlanders byzondere aandacht moeten schenken: eerst de vorming van clubs, die een zuiver Nederlands karakter droegen, later de groei naar de Australische gemeenschap, waar we op het ogen blik midden in zitten. Deze groei gaat niet geleidelijk. Integendeel, zy gaat gepaard met veel tegenstand, vooral van de zyde van oudere Nederlanders, die het zuiver Nederlandse karakter willen bewaren door byeenkomsten te houden, waar uitsluitend Nederlands gesproken wordt en een Australiër zich gruweiyk zou vervelen. Deze groep goede vaderlanders is nu echter toch bezig de vlag te strijken voor de vooruitstrevende (even goede) vaderlanders, die „assimilatie" en „inte gratie" in het vaandel willen schrijven en daarvan ook laten blijken door de naam van de Nederlandse clubs te veranderen in „Dutch Australian Association" of „Australian-Netherlands Society". Natuurlijk zijn er vele verenigingen, die pas in het eerste groeistadium verkeren, maar clubs, die een geschiedenis van zeven en meer jaren achter de rug hebben, gooien doelbewust zij het onder kritiek het roer om. Bijeenkomsten met vele nationaliteiten Er worden avonden georganiseerd met Australische vrienden. Er worden bij eenkomsten gehouden, waar ook andere nationaliteiten vertegenwoordigd zijn, zoals Hongaren. Joegoslaven. Polen, Roemenen. Letlanders enz. Vooral in Sydney spant de „Limburgse Brabander" en tot Australiër genaturaliseerde oud- Nederlander, dr. C. Wouters, zich in om Als u misschien piekert over problemen van een naderende ver huizing, troost u zich dan met de gedachte aan de Amerikaan Ed- mijnd J. Daley uit North Hills op Long Island in de Amerikaanse staat New York. Die moest nl. niet alleen zorgen, dat de piano, het dressoir en al die dingen goed over kwamen .maar die moest het met zijn ghele huis verderop zoeken om dat er een nieuwe autoweg werd aangelegd. De foto toont deze letterlijke „ver- de nodige contacten te leggen. Hij spreekt verschillende Midden- en Oost- Europese talen .is bestuurslid van de raad van goede nabuurschap in Nieuw- Zuid-Wales. voorzitter van de Vereni ging van nieuwe burgers (genaturali seerde Australiërs) en erelid van de be stuursraad van Hongaarse verenigingen (op de dag. waarop" de Hongaren hun vrijheidsfeest vierden ter herdenking van de revolutie van 1848. heeft dr. Wouters 1200 aanwezigen in het Hon gaars toegesproken). Omgekeerd. Bij deze groei naar de assimilatie, waarin allereerst Melbourne (onder lei ding van de heer W. Jonker) het voor beeld heeft gegeven .gevolgd door Syd ney. heeft een kleine stad van 12.000 in woners in het binnenland, Mildura, de kroon gespannen. Mildura is de „hoofd stad" van een groot irrigatiegebied (duizend kilometer van Sydney gelegen) zoals Naaldwijk van het Westland. Er wonen daar dertig Nederlanders. Zij hebben het gepresteerd om. bij gebrek aan een Nederlands gehoor. Nederlandse toneelstukken door henzelf vertaald in het Engels op te voeren voor hun Aus tralische medeburgers. Zij hebben al zo veel stukken opgevoerd, dat zy nu op werkelijk in het Engelse geschreven stukken hun ogen hebben gericht. Met Hollandse humor hebben zij hun toneel vereniging „Upside down" (omgekeerd) genoemd, waarbij u om de grap te kunnen waarderen ook nog moet we ten, dat Australië in Londen dikwijls „down under" wordt genoemd (daar beneden). De heer J. G. van Wijngaar den is de actieve secretaris van deze „omgekeerde" vereniging. Een nieuw geluid De nieuwe koers In het Nederlandse verenigingsleven is van groot belang voor het behoud van het clubleven als zodanig en de daarmee gepaard gaande culturele activiteit. Tot voor kort heb ben grote aantallen landgenoten zich afzijdig gehouden van het Verenigings leven, toen hun bleek, dat dit leven een afzondering van de Australische ge- ineenschap bevorderde. Het is nog slechts twee of drie jaar geleden, dat de huizing" op een viaduct over de voora! representatief belangrijk geachte - vereniging in Sydney een zachte dood scheen te sterven. Dezer dagen heeft Northern State Parkway, een grote hoo'jdweg. Nederlandse vereniging een taak heeft te vervullen in de assimilatie van Neder landers met de Australische gemeen schap. Het is de eerste keer in het bestaan van de ruim twaalf jaar oude vereniging dat een voorzitter zich zo categorisch heeft uitgelaten. De vereniging telt thans vijfhonderd leden. In Sutherland (Nieuw Zuid Wales) was de aftakeling wegens gebrek aan belangstelling en kritiek op het zuiver „Nederlands" beleid zo sterk, dat het voortbestaan der vereniging aan een zij den draadje hing. Van de eertijds 250 leden warén er 40 overgebleven, maar sinds besloten werd meer toenadering tot de Australiërs te zoeken, is er onder leiding van Harm van der Linden nieuw leven gekomen. Toch is de te genstand tegen deze ontwikkeling nog lang niet overwonnen en zal de vereni ging een taaie strijd moeten voeren. Omzwaai onvermijdelijk De omzwaai naar de Australische ge nieenschap is echter onvennijdelijk. Reeds heeft een Australische amateur- toneelgezelschap in Miranda (N.Z W.) ae vroegere Haagse beroepsacteur Koos Simon is als regisseur tot zich getrokken. Simonis heeft vele jaren achtereen het toneelgezelschap van de Nederlandse vereniging in Sutherland geleid. Hij heeft het toen aangedurfd het eerste kostuumstuk, dat ooit door Nederlanders in Australië is opgevoerd, ten tonele te brengen, nl. het óok in Nederland on langs opgevoerde Italiaanse blijspel „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldoni. Het door Caro van Eyck en Dick Sternheim uit het Engels ver taalde toneelstuk „De nacht van de 16de januari", dat Simonis hier geregisseerd heeft in het Nederlands, zal hij nu spoedig ook regisseren in het Engels, voor de Miranda Theatre Group. De assimilatie is, zouden we haast zeggen, compleet. Koos is trouwens kortgeleden getrouwd met een Australisch meisje en woont in Carinbah (Nieuw Zuid Wales). Voortwoekerende verzuiling Het aantal Nederlandse verenigingen neemt snel toe. De scheiding, die in Ne derland in het verenigingsleven bestaat op grond van de vier zuilen doch hier vele jaren achtereen onbekend is geweest .dringt nu (helaas) ook tot Aus tralië door .Er is al een christelijke toneelvereniging, een r.k. vereniging, een vereniging uit de Hervormde gemeente, naast natuurlijk de neutrale verenigin gen .Het aantal Nederlandse verenigin gen is, in geheel Australië, in twee jaar tijds gestegen van ca. 25 tot meer dan 50. Hun activiteit beperkt zich niet tot toneeluitvoeringen, kaartavonden, film avonden, dans- en cabaret bijeenkom sten. Verscheidene verenigingen hebben sociale commissies gevormd, die Neder landers in nood bijstaan, zowel bij het zoeken naar een geschikte werkkring als het verlenen van financiële steun. Toneelavonden trekken de meeste toe schouwers. In Box Hill (Victoria) kwa men 1400 landgenoten opdagen voor een opvoering van „Onder valse vlag" door „Het voetlicht". In Gcelong (Victoria) voerde de personeelsvereniging van Werkspoor N.V. het blijspel „Tot weder dienst bereid" op voor 600 mensen. In Dandenong (Victoria) trokken 900 men sen naar een toneelavond van „Het mas ker", die „over 12 dagen tegen midder nacht" opvoerde; 500 Nederlanders trok ken naar een toneelopvoering door „De CJieck" in Perth, Wcst-Australië. Het zijn slechts enkele voorbeelden van een - j klaarbltjkelyk vooralsnog onuitblusbare voorzitter Piet Oomens echter, vry on- drang van duizenden Nederlanders in i verwacht. In het openbaar een krachtige den vreemde om zich onder eigen land- toon laten horen, toen hfl zei dat de I genoten te vermaken. een deel van de reusachtige over schotten op de Duitse betalingsba lans overbrengen van de Federale bank naar de particuliere sector. Door invoer van goudstaven wensen de autoriteiten in West-Duitsland de enorme deviezenoverschotten te verminderen. Tegelijkertijd zou de binnenlandse koopkracht kunnen worden afgeroomd, indien men de Duitse burger er toe zou kunnen brengen zijn geld in goud om te wisselen. Dit zou een paar jaar gele den nog een sensatie zijn geweest, vandaag blijkt goud helemaal niet meer zoveel aantrekkingskracht te hebben. Het Duitse betaalmiddel is zo veilig, dat nauwelijks iemand op de gedachte komt, dat goud grotere zekerheid biedt. Daarbij komt ook nog, dat goud in een spaarkous geen rente brengt, terwijl geld op de bank hoge rente oplevert. Geschat wordt, dat sinds 1954 hoog stens voor 200 tot 300 miljoen mark aan gouden munten werd gekocht, terwyi het volume van de uitvoer van de Bonds republiek jaarlyks 30 miljard mark be draagt. De goudstaven zyn echter goed koper dan munten. Een gouden twintig markstuk uit het keizerrijk kost thans ongeveer 48 mark, de goudwaarde be draagt de helft. Het agio by de aankoop van goudstaven is dus veel lager. Ook de maximumpryzen voor goud zijn op geheven. De minimumprys ligt by 4.99 mark per gram. Nu ook de omzetver- eveningsbelasting is afgeschaft, wordt voor een gram fyngoud in staven 5.30 mark (by een waarde van 4.99 betaald). Overwogen wordt het voorbeeld van Zwitserland en Oostenryk te volgen en oude gouden munten opnieuw aan te munten. Op deze wyze zou kunnen wor den bereikt, dat het tot dusver bestaan de agio van ruim 45 procent voor een twintigmarkstuk tot 10 procent van de werkelijke fyngoud-waarde zou worden teruggebracht. Dat zou echter niet bete nen, dat men tot een echte gouden standaard over zou gaan. Indien men de gouden munten tegen de nominale waarde zou uitgeven, zouden zy direct verdwijnen, omdat hun werkeiyke waar de thans hoger is. Men zou dus, net als in Zwitserland en Oostenryk, de op nieuw aangemunte gouden munten van den beginne af met een agio verkopen. Turkenlouis en Gouden Ludwig wel in trek Intussen hebben particuliere onder nemingen gouden munten in omloop ge bracht en wel in de vorm van gedenk penningen. De grote „Turkenlouis" wordt tegen 500 mark verkocht; deze prys bevat een agio van 65 procent! Veel goedkoper is de „Gouden Ludwig" een gedenkpenning ter ere van de Westduitse minister van Economische Zaken, die de goudwaarde van het vroe gere twintigmarkstuk heeft en met een agio van 20 procent wordt verhandeld. Van deze „Gouden Ludwig", schijnen tot dusver 4000 stuks te zyn gemunt en verkocht. De handel met gouden gedenkpennin gen blijft dus binnen nauwe grenzen. Interessant is de vraag of de Duitsers, nu zij goudstaven kunnen kopen, van een recht gebruik zullen maken, dat niet eens de Amerikanen hebben, hoewel de goudprijs aan de Amerikaanse dollar is gebonden en sinds medio 1935 niet meer is veranderd. De koopkracht van de dol lar is echter sinds 1935 met de helft ge daald en bovendien hebben de bezitters van goud nu al 22 Jaar lang geen cent rente gekregen. De „gouden tyden" schynen voorby te zyn. VARIA In de koffiekamer van de Zweedse Rijksdag mag voortaan het licht niet imeer worden uitgedraaid tydens de zittingen. Het kwam de laatste tyd vaak voor, dat er in de Ryksdag geen levend wezen was te bespeuren wanneer een volksvertegenwoordi ger aan het woord was. Zyn colle ga's kon men dan vinden in de kof fiekamer waar de televisie-uitzen ding een aangename verpozing was. Nu het licht niet meer uit mag, gaat er veel v-an het beeld op het matglas verloren. De banken in de vergader zaal zyn weer^flnk bezet. Het gebeurt niet elke dag dat er een brandje wordt bezorgd by de brand weerkazerne. Misschien zorgde die dame ergens in Ohio (Ver. Staten) wel voor een primeur, toen zy de spuitgasten uitnodigde in actie te komen om de rode haan te lijf te gaan. „Ik heb het brandje vlak voor de deur van de kazerne staan", zei ze er geruststellend by. Alles wordt een beetje duidelijker wanneer we erby vertellen, dat haar auto in ■brand was geraakte. Toen de vrouw- dat ontdekte reed zy meteen maar naar de brandweer toe.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7