4h Culturele manifestaties vragen de aandacht tijdens Cambridge-week F S L M S VAIN UEZE WEEK: Droste 49 49 The Marlowe Society vertolkt Shakespeares „As you like if Van rommel-naar speeltuin 96ste Jaargang Zaterdag 15 juni 1957 Tweede blad no. 29161 Deze week hadden wij een gespfek met twee Engelse heren. Engelsman els zij zijn blijven zij altijd correct en in de plooi, maar hun teleurstelling was toch wel zichtbaar. Als leden van het comité, dat zich belast heeft met de organisatie van de Cambridge-week in Leiden, waren zij de Noordzee overgestoken om hun reeds lang durende voorbereidingen thans in de Sleutel stad voort te zetten. Maandenlang zijn zij in Engeland bezig geweest. Om de totaal indruk van het leven in de universiteitsstad Cambridge aanstonds zo sterk mogelijk te maken, hadden zij de plannen en uitwerkingen zoveel mogelijk op eigen bodem gehouden, maar nu moesten zij tot hun schrik ervaren, dat de Leidse bevolking nog maar nauwelijks op de hoogte is van de dingen, die haar in de week van 24 tot 29 juni te wachten staan. Concert in Pieterskerk Vooral het culturele gedeelte lag hen na het hart. Geen wonder. Met veel moeite was het b.v. de heer Smith gelukt The Marlowe Society zover te krijgen, dat zU gedurende de Cam bridge-week drie voorstellingen van Shakespeares „As you like it" in Lei den wil geven, maar de kaartverkoop liep nog maar matigEn dat voor een gezelschap, zó bekend in Enge land. The Marlowe Society mag dan in ons land minder bekend zijn, er zijn krach ten uit voort gekomen, die velen van ons van naam en gezicht kennen. Om er slechts twee te noemen: James Mason en Michael Redgrave. Ook zij hebben hun eerste toneelervaring opgedaan in The Marlowe Society, het gezelschap, dat in 1908 werd opgericht door een groep studenten van Cambridge. Het doel van de groep was het bestuderen en opvoeren van toneelstukken uit de tijd van Elizabeth I. De reputatie, die de groep zich in de loop der jaren heeft weten te verwerven, is nooit verminderd, daar zij nog altijd wordt beschouwd als de beste in het opvoeren van minder bekende toneelstukken en poëzie. Anonieme acteurs De traditie van de groep wil, dat de acteurs anoniem zijn. Verscheidene spe lers hebben echter sinds zij uit dit ge zelschap zijn getreden de ladder dei- roem hoog beklommen. „As you like it" is een toneelstuk, dat deze groep op het lijf geschreven schijnt te zijn. Het stuk ademt jeugd en het voornaamste doel van de voorstelling is de frisheid en spontaniëteit, die het stuk kenmerkt, weer te geven. Op dinsdag 25, woensdag 26 en donderdag 27 juni komt het ge zelschap nu in de Leidse Schouwburg om te tonen, dat deze studenten als amateurs een bijna ongekende hoogte hebben bereikt. Niet voor niets werden van hun opvoeringen grammofoonplaten gemaakt, speciaal voor het onberispe lijke Engels, dat gesproken wordt. Doch niet alleen deze opvoeringen waren het, die de speciale zorg van beide Engelsen hadden. Ook het con cert, dat op donderdagavond 27 juni in de Pieterskerk gegeven zal worden door de Cambridge Madrigal Society onder leiding van Boris Ord in samen werking met het Nederlands Madri gaal Koor onder de directie van Wil lem Mizée. Medewerking wordt ver leend door de organisten Eric Pletcher en Adriaan Blankenstein. Er zal een uitgebreid programma van rijke liede ren worden uitgevoerd. Ook hier zal voor liefhebbers voldoende geboden worden om een inhoudsvolle avond te garanderen. de veiligheid op de weg. Het sluitstuk van deze serie voordrachten wordt ver zorgd door David Coleman. die vrijdag avond 28 juni in de Stadsgehoorzaal zijn auditorium figuurlijk meeneemt naar de universiteitsstad Cambridge. Nogmaals, dit is geen volledig pro gramma van alles, dat men kan ver- Op deze schets van Thomas Row- landson (1756-1827) ziet men enkele gebouwen vandeCambridge- universiteitde King's College Cha pel. de Gibbs-buildings en een ge deelte van Clare College. Het is slechts een klein gedeelte van de vele gebouwen, die deze beroemde universiteit rijkwis. wachten in deze Cambridge-week. In de loop van de volgende week kunnen daarover bijzonderheden verwacht worden. Maar dit culturele en weten schappelijke gedeelte is ongetwijfeld onmisbaar om het doel van deze week die vanuit Cambridge voor de eerste maal georganiseerd wordt en daarom niet vrij zal kunnen zijn van enige kinderziekten te bereiken. Men wil de band, die er reeds bestaat tussen de universiteitssteden Cam bridge en Leiden, verstevigen en Ne derland in het algemeen en de sleutel stad in het bijzonder in de ruimste zin kennis laten maken met de vele aspec ten van de stad en de universiteit Cambridge. Lezingen En dan, om ons voorlopig tot het cul turele en wetenschappelijke te bepalen binnenkort zal er over het overige programma nog het een en ander bekend gemaakt worden de lezingen, die door bekende persoonlijkheden uit Cambridge gehouden zullen worden. Over alle mo gelijke onderwerpen zal gesproken wor den. Dinsdagmorgen 25 juni b.v. begint Norman Collins de serie in de Stadsge hoorzaal met een ongetwijfeld belang wekkende lezing over de commerciële televisie in Engeland. Sir Charles Dar win K.B.E. spreekt dan 's middags in het Gravensteen over „toekomst-voorspellin gen". Wij doen slechts een greep uit het uitgebreide programma. Woensdagmid dag eveneens in het Gravensteen vertelt E. Garth Moore over merkwaar digheden in de Engelse wetgeving. Een heel ander onderwerp, maar voor ons land toch zeker van actuele waarde, be handelt police sergeant Horton op vrij dagmiddag in de Stadsgehoorzaal, n.l. R.K. Leiden staat volgende week een belangrijke herderlijke plechtig heid te wachten: a.s. dinsdag zal de bisschop van Rotterdam, onze oud- stadgenoot Mgr. M. A. Jansen, de gerestaureerde Lodewijkskcrk aan het Steenschuur consecreren. Een plechtigheid, die aan betekenis j wint. omdat Mgr. Jansen als deken van Leiden de restauratie en uit breiding van deze kerk heeft voor bereid. Bij de parochianen stond hij in zijn Leidse tijd bekend als de .bouw pastoor'. Bovendien is deze kerk na het overlijden van deken Homulle aangewezen als diakonale kerk. Mede in verband met deze restau ratie. welke gepaard ging met een belangrijke uitbreiding van de kerk. wordt hedenmiddag in ..De Laken hal" de tentoonstelling ..Van Sint Jacobsgasthuis tot Lodewijkskerk" geopend. (iFoto LJX/Van yUet) Engels stads- en universiteitsleven wordt overgeplant dessert melk mokka Altijd Welkom bitter-zoet Voor jeugdigen volop werk Zoals reeds eerder werd opgemerkt, is het aanbod (de arbeidsreserve) geduren de de zomermaanden aan schommelin gen onderhevig .hetgeen wederom tot uitdrukking komt in de cijfers per 8 juni. Het aantal als werkloos ingeschre ven mannen steeg van 175 tot 195. De corzaak van deze stijging is het aflopen van enkele werken en de beëindiging van gelegenheidswerk. De toename kan derhalve geheel op het conto van wrij vingswerkloosheid worden geboekt. Ove- gens is de werkgelegenheid over de ge hele linie uitermate gunstig te noemen, hetgeen duidelijk naar voren treedt bij een vergelijking met de cijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1954 en '55. De voordelige verschillen bedragen nl. resp. 670 en 155. De vraag naar arbeidskrachten hand haafde zich op gelijk niveau en beliep 740 geregistreerde aanvragen, waarvan er 260 betrekking hadden op jeugdigen. Het aanbod van jeugdigen (15 t/m 18 jaar) bleef bescheiden van omvang, ter wijl de vraag geen wijziging van enige betekenis onderging en nog steeds een veelvoud van het aanbod uitmaakt. Toename van het aanbod van enige be tekenis valt echter niet te verwachten voordat de schooldeuren na de examens en de beëindiging der cursussen geslo ten zijn. De scholenactie en beroepenvoorlich- ting vinden voortgang en werpen reeds gunstige resultaten af. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten beliep op 8 juni 65, hetgeen een niet onbelangrijke stijging betekent, welke het gevolg is van het inschrijven van jeugdigen, die zich thans reeds ge meld hebben om na beëindigen van de schooltijd een passende plaats in het arbeidsproces te gaan innemen. De vraag daalde enigszins en bedroeg 245 geregistreerde aanvragen, waarvan ruim 30"~o betrekking had op jeugdigen. Voor vakantiehulpen, die bereid zijn werkzaamheden voor langere duur te verrichten, b.v. enkele weken, bestaan goede plaatsingsmogelijkheden. Eerste lustrum Leidse Speeltuinvereniging „Om de Doorbraak" De benjamin onder de Leidse Speeltuinverenigingen, de S.V. „Om de Door braak", die haar terrein heeft aan de Herengracht, bestaat thans vijf jaar. Hoewel dit nog geen „eerbiedwaardige leeftijd" is, moet men respect hebben voor wat opeenvolgende besturen in deze omgeving en op deze plaats hebben gepres teerd. Was dit terrein voor de oprichting van de vereniging nog ingericht het was een experiment als een z.g.n. rommeltuin: de jeugd kon er zich vermaken met een paar boomstammen en het karkas van een auto, toen „Om de Door braak" er eenmaal was, groeide hier een speeltuin, met prachtig speelmateriaal en een bestuur, dat van aanpakken weet. Gezien deze prestaties, was het te be grijpen, dat voor de gisteravond in „De Harmonie" gehouden receptie grote be langstelling bestond. Een belangstelling, welke zich niet alleen beperkte tot de interesse van de zusterverenigingen, doch ook het gemeentebestuur in de persoon van wethouder Van Schaik, de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties en de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen toonden hun belangstelling. Alvorens vele gelukwensen werden uitgesproken, gaf de voorzitter van „Om de Doorbraak", de heer A. Coret, een terugblik van vijf jaar speeltuinwerk, dat aanvankelijk was opgezet o.l.v. de heer Van der Klugt en dat thans een vreugdevolle ontspanning biedt aan ruim 300 kinderen. Behalve aan het gemeente bestuur, het damescomité en de ouders bracht de heer Coret ook dank aan de be schermheer van de vereniging, ir. M. C. de Jong. Wethouder Van Schaik, die als eerste spreker de gelukwensen van het ge meentebestuur overbracht, zeide dat het niet gebruikelijk is, dat het bestuur zich bij een eerste lustrum laat vertegen woordigen. Dat zulks thans toch het ge val is, heeft voor spreker twee redenen. In de eerste plaats stond hy by „de Zoon uit fabrikantenfamilie werd artiest wieg" van „Om de Doorbraak", een vereniging, welke haar activiteiten wyd heeft ontplooid en in de tweede plaats werkt zij op een terrein, waar voorheen een fabriek stond, waarin slechte sociale omstandigheden bestonden. Op een ter rein van een dikwijls verwenste fabriek, aldus spreker, bevindt zich thans een der alleraardigste en mooiste speeltuinen van Leiden, waar goed geklede kinde ren een verantwoorde ontspanning vin den. De heer P. Flippo, voorzitter van de Leidse Bond, bracht hierna het bestuur hulde voor hetgeen in de afgelopen vijf jaar is gepresteerd. Van rommeltuin, aldus spreker, is dit terrein ingericht als een speeltuin, waar het voor honder den kinderen heerlijk spelen is. Namens de Bond bood spreker het bestuur een enveloppe met inhoud aan. De heer D. Vijlbrief, die namens de Nuso feliciaties aanbood, wees nog eens uitvoerig op de zelfwerkzaamheid der ouders, waardoor het gehele speeltuin werk, waarvan „Vader Klaren" de grote voorloper was, gedragen wordt. De heer P. Stutterheim, die met mevr. Boogerd het clubhuiswerk van „De Sperwers" vertegenwoordigde, wees o.a. op de nauwe samenhang van beide or ganisaties. Speeltuin- en clubhuiswerk, aldus spreker, dienen in deze omgeving hand-in-hand te gaan. Voor al deze vriendelijke en waarde rende woorden had voorzitter Coret deze avond een passend dankwoord. Advertentie Hans Stosch Sarrasani - één van de grootste circusdirecteuren die Europa ooit gezien heeft - werd geboren uit een welgestelde fabrikantenfamilie in Posen. Reeds heel jong verloor hij zijn moeder en in zijn eenzaamheid vond hij troost in zijn vriendschap met zijn paarden, ezels en honden. Zijn vader verwachtte van hem een grootse carrière in het voetspoor van zyn voorgeslacht, dat hoge ambte naren, juristen en zelfs admiraals had geteld. Maar Hans Stosch Sarrasani had andere dromen. Eerst doorliep hij het gymnasium te Breslau en trok later als volontair naar een bevriende relatie in Berlyn. En toen gaf hij er de brui aan. Dagenlang zwierf hij zonder geld en zonder eten rond. Totdat op zekere dag Lees deze kostelijke geschiedenis van een groot man en al die andere dramatische, komische en spannende verhalen over Sisside jonge keizerin" In alle opzichten aantrekkelijk LUXOR Romy Schneider als de jon ge keizerin Sissi prolongeert de succes sen, welke haar ook voor haar kroning in zo ruime mate ten deel vielen. Haar verblijf in Leidens oudstebioscoop theater gaat nu al weer de vierde week in en nog altijd is de belangstelling groot. Festival-week Vier films in zeven dagen LIDO De directie van het Lido- theater biedt deze week een keuze uit niet minder dan vier films: allemaal oude bekenden doch allen met een voor treffelijke reputatie Het zijn in de volg orde van hun optreden Dominique Wilms in „Bittere ervaring", Kirk Douglas, Silvana Mangano en Anthony Quinn in „Odyssee", nogmaals Silvana Mangaoo en Raf Vallone in „Anna" en tenslotte Mario del Monaco. Tito Gobbi en Irene Genna in „Verdi, de koning der melo dieën". „Er komt een vriend vanavond" Reprise van Frans meesterwerk Casino Uitsluitend in de avond voorstellingen draait deze week we derom „Un ami viendra ce soir" naar het bekende gelijknamige toneelstuk van Jean Anouil. Zo ooit dan zijn we dankbaar voor deze reprise, want dit is nu een film, die men zonder enig bezwaar meermalen kan zien en waarvan men iedere keer nog meer zal genieten dan de vorige. Niet alleen om de voortreffelijke in houd, van begin tot eind geladen van spanning, maar ook door de meester lijke vertolking van nagenoeg alle rol len, waardoor een samenspel op het hoogst denkbare niveau wordt verkre gen. De plaats van handeling is een dorpje in de Franse Alpen ten tijde van de Duitse bezetting, waar de Franse verzetsstrijders, de „maquisards" zich voorbereiden op de bevrijding. Onder het mom van een Zwitserse chirurg weet een fanatieke Hitleriaan, een kapitein van de Sicherheitsdienst, zich in de ver zetsorganisatie binnen te dringen. Het centrum daarvan wordt gevoi-md door een pseudo-verpleeginrichting voor geesteszieken, van wie het grootste deel zijn stoornissen alleen maar simuleert, teneinde de Duitsers omtrent de werke lijke activiteiten in dit huis te mislei den. Zij doen dit met een dergelijke Op 't goede paard gewed het circusleven achter de schermen. Ge niet avonden lang van het mooiste cir- cusboek dat u ooit zag „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwis selend verhaal met talloze pentekenin gen en vele prachtige kleurenplaten en -plaatjes: geschreven door circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f. 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes mtvangt u gratis voor rijksbotermerken, U vindt zo-» merk op elk pakje room boter. Neem een pakje extra voor de zondag! V erkeersouge vallen in Leiden Trianon Ernst Lubitsch' meester lijke parodistische film op het Nazi regime „To be or not to be", naar Ham lets bekende woord, is weer eens naar Leiden gekomen en eerlijk gezegd, wij hebben er totaal geen spijt van deze gezien te hebben. De vrouwelijke hoofd rol wordt gespeeld door de enige jaren geleden overleden actrice Carole Lom bard. Een film vol inventies, die dit spio nageverhaal te aantrekkelijker maken, zowel door originaliteit, als geestigheid. De geschiedenis speelt zich af in War schau. waar een toneelensemble zich kort voor Hitiers inval in Polen een stuk over zijn leven wil opvoeren, dat echter uit vrees voor belediging van de Führer door de regering verboden wordt. Doch de acteurs behoren, wan neer de oorlog is uitgebroken en de Duitsers Warschau bezet hebben, tot de „ondergrondse". En wat zij als zodanig presteren, met gebruikmaking van de uniformen, die eerst voor het toneel bestemd waren, grenst aan het ongelooflijke. U te vertellen wè,t er gebeurt, zou de spanning bij voorbaat wegnemen. Doch de ontmaskering van de in Londen wonende spionerende prof. Siletzky, die naar Warschau is gekomen, om al zijn vrienden te verraden, volgt en ook diens dood. Dan is het verhaal nog lang niet uit: nee, het begint pas goed. En het is steeds Ernst Lubitsch, die voor een nieuwe trouvaille zorgt, totdat alle hoofdpersonen van dit „humoristi sche" drama, waarin ook Hitier en een pseudo-Hitler voorkomen, veilig en wel per vliegtuig in Schotland zijn geland. De verwarringen zijn groot, de satire is enorm. Als aan dit alles eigenlijk niet zoveel bitters ten grondslag lag, zou men er hartelijk om moeten lachen. Dat kan men ook nü wel, m&ar er ls In de week van 7 t.m. 13 juni deden zich in Leiden 49 verkeersongelukken voor, waarvan er 17 lichamelijk letsel tengevolge hadden en 32 uitsluitend materiële schade veroorzaakten. In to taal deden zich van 1 januari t.m. 13 juni 783 ongelukken voor. Wereld zonder einde Avontuurlijke ruimtevaart REX De laatste jaren staat de ruimtevaart vaak in het middelpunt der wetenschappelijke belangstelling. Deze mogelijke tochten naar een voor ons vrijwel onbekende wereld spreken ook tot de verbeelding. Geen wonder, dat de filmmakers van Hollywood gretig ge bruik maken van de kansen, die deze spectaculaire ondernemingen bieden. Zij kunnen de fantasie nog de vrije loop laten, zoals ook geschied is in deze rol prent: „Wereld zonder einde De eer ste ruimtevaarders zijn zonder moeilijk heden in de buurt van Mars gekomen, wanneer hun radiocontact met de aarde uitvalt. Van nu af aan zijn zij op zich zelf aangewezen en een aaneenschake ling van wonderlijke avonturen is het gevolg. Hugh Marlowe en Nacy Ga (es vertolken de hoofdrollen in deze kleur rijke film op het brede doek. toch iets dat schrijnt. Al loopt alles in een geval als dit nóg zo goed af. Knap spel, ook van de helaas te vroeg gestorven Carole Lombard. overtuiging en meesterschap, dat het bijwijlen huiveringwekkend is in zijn natuurlijkheid en grootsheid. Stuk voor stuk zijn het prachtige typen in crea ties, die zó moeilijk zijn, dat alleen acteurs en actrices van uitzonderlijk formaat in staat zijn ze uit te beelden. Maar dat zijn het dan ook: Madeleine Sologne. Michel Simon, Paul Bernard, Louis Salou en vele anderen. Van een indringende suggestiviteit is ook de weergave van de hysterisch- nationalistische Nazi-mentaliteit volgens het beginsel „Befelh ist Befehl". Kortom: een meesterwerk, waarvan de aanschouwing het waarschijnlijk ve len moeilijk valt om te vergeven, doch die in ieder geval een aansporing is om niet te vergeten „To be or not to be" Meesterlijke satire

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3