2HXEDI GESPREK Huidgenezing De Ruyter-medailles door Koningin Juliana uitgereikt Deense V.N.- soldaat schoot bij Gaza gewaarschuwd Arabier neer Vele doden en enorme schade bij overstromingen in de Alpen De Tand pasta van standing Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 15 JUNI 1957 VAN OSCAR WILDE is het geestige gezegde: „Wanneer men de waar heid spreekt, kan men er zeker van zijn, dat men daar vroeger of later op betrapt wordt". Dat gold dezer dagen in bijzondere mate voor een uitlating van Radio-Moskou naar aanleiding van het denkbeeld van de Amerikaanse Se nator Knowland, die opperde Noorwegen te neutraliseren in ruil voor de vrijheid van Hongarije. De Sovjetrussische radio commentator kritiseerde dit als grove inmenging in de zaken van andere lan den. „Knowland sprak over het lot van Noorwegen alsof het zijn eigen landgoed betrof. Mogelijk is dit het soort relaties, die tussen de grote en kleine NAVO- landen bestaan", voegde de propaganda- man daar devoot aan toe. Erkend moet worden, dat Knowlands inval inderdaad de perken van correcte betrekkingen tussen de vrije landen te buiten ging, maar Moskou is toch bepaald de aller laatste instantie, die daarop een aan merking mag maken. De waarheid van de Sovjetrussische radio-kritiek betrap te. op hetzelfde ogenblik, dat zij werd uitgesproken, de Kremlin-leiders op de voosheid van hun eigen gedrag in Oost- Europa. AL Is er geen enkele reden de Ameri kaanse Senator die bovendien streeft naar het kandidaatschap bij de volgende presidentsverkiezingen en dus wel dubbel op zijn woorden mag passen lof toe te zwaaien voor zijn onbekookte voorstel, toch heeft dit in cident weer eens duidelijk het verschil in politieke manieren tussen Oost en West in het licht gesteld. In zijn eigen land, in Noorwegen en in andere NAVO landen heeft Knowland van leidende staatslieden en van de pers moeten ver nemen, dat dit soort plannetjes aller minst in de smaak valt. Feitelijk niet, maar vooral ook niet door de vorm, waarin het ter tafel werd gebracht, na melijk zonder enig overleg met de staat, die erbij betrokken is. Het Westen toon de zich mans genoeg deze senatoriale eigendunkelijkheid van de hand te wij zen en het was dan ook wel het toppunt van hypocrisie, dat een land als de Sovjet-Unie het vrije Westen les meen de te moeten geven in democratische gebruiken! ZOALS gezegd: ook feitelijk was Knowlands concept verwerpelijk. Hier toch kwam weer eens het ge vaar van een tweezijdig Amerikaans- Russisch akkoord om de hoek kijken. Het is volkomen begrijpelijk en zelfs verheugend, dat in Amerika het verlan gen leeft met het Kremlin tot een „deal" te komen. Zo gezien kan men het Knowland nauwelijks kwalijk ne men, dat hij meende daartoe een steen tje te moeten bijdragen. Het bezwaar is evenwel, dat dit weer eens een steentje van andere, in casu Noorse bodem was. Ook Bondskanselier Adenauer heeft zich kortgeleden in dit opzicht te weer moeten stellen, toen hij tijdens zijn be zoek aan Washington nog weer eens aandrong op de hereniging van Duits land. Helemaal zonder resultaat is zijn overleg niet geweest. Hij kreeg immers de toezegging, dat de eenheid van Duitsland voorrang heeft vóór een al gemeen ontwapeningsakkoord, al moest hij erin berusten, dat een eerste stap in de richting van zulk een overeenkomst gedaan zal worden zonder dat de Duit se verlangens als conditio sine qua non zullen gelden. MEN kan het Washington moeilijk euvel duiden en tegen deze achtergrond moet ook de concep tie van Knowland worden gezien dat men daar wel eens te veel denkt aan de geweldige eigen bijdrage in de veiligheid van het Westen. De bondgenoten drei gen dan ten onrechte natuurlijk in het vergeetboek te geraken, althans bij hen, die, zoals de Senatoren, niet slechts met de buitenlandse, maar ook met de binnenlandse politiek rekening moeten houden. Van een man als minis ter Dulles behoeft men niet te vrezen, dat hij die bondgenootschappelijke be langen op langere termijn zal verwaar lozen, ofschoon ook hij, zoals in de kwestie-Suez, de neiging heeft meer Amerikaans dan Westers te denken. De andere NAVO-staten dienen derhalve voortdurend op hun tellen te passen. Gebeurt dat, dan blijft het 6ucces door gaans niet achterwege, zoals in de kwes- tie-Stassen. Deze Amerikaanse verte genwoordiger op de ontwapeningsbe sprekingen in Londen had in zijn en thousiaste pogingen om tot een regeling met de Sovjet-Unie te komen, vergeten de Britten, Fransen en Canadezen op de hoogte te stellen van zijn overleg met de Rus Zorin. Hij heeft er bl.kbaar het een en ander van Dulles over moe ten horen! ZOWEL uit het incident-Knowland als uit de reprimande voor Stassen blijkt, dat er in Amerika een we zenlijk verlangen bestaat naar een eer ste stap in de richting van een ontwa peningsakkoord met Moskou. Stassen is bepaald optimistisch, zoals blijkt uit zijn opmerking tegenover journalisten in Londen, „dat de wereld nog nooit zo dicht bij een overeenkomst geweest is als thans". Tegenover deze Amerikaan se opgetogenheid-bij-voorbaat staat de Sovjetrussische afwijzing van een in spectieplan binnen de Poolcirkel. Het spreekt immers vanzelf, dat Washington in dat geval beter af is dan Moskou: de Amerikanen zouden de Russische be- dreiging-via-het-eeuwige-ijs zien ver dwijnen, terwijl de Russen van mening zijn, dat zij dan nog altijd gevaar lopen van de kant der Amerikaanse bases elders in de wereld. De moeilijkheid is dus kennelijk deze, dat de bedreiging, resp. veiligheid van een bepaald gebied automatisch ingrijpt in die van aan grenzende terreinen. Het is intussen een goed teken, dat het „gesprek" in Londen op gang is en blijft, getuige o.m. het nieuwe Russische voorstel, waarvoor wij naar de eerste pagina van dit Blad ver wijzen. Verlies door ongevallen in het bouwbedrijf „Jaarlijks gaan in het bouwbedrijf door ongevallen IA miljoen werkdagen ver loren. Aan kosten van geneeskundige be handeling en uitkeringen is hiermede een bedrag van 11% miljoen gulden gemoeid, terwijl de bedrijfsschade rond 45 miljoen gulden bedraagt. Door het verlies aan werkdagen ontstaat een aanzienlijk na tionaal verlies aan produktie, hetgeen zeker bij de huidige enorme behoefte aan produkten van het bouwbedrijf een grote rol speelt". J Dit zeide de heer D. van Egmond, al gemeen secretaris van de raad van be stuur bouwbedrijf in zijn kwaliteit van voorzitter van de commissie beveiliging bouwbedrijf in een gisteravond uitgezon den radiogesprek met de heer J. W. Che- vallier, adviseur van het Veiligheidsinsti tuut te Amsterdam. ZWARE BOERDERIJ-BRAND. In de buurtschap Vinkei van de Noordbrabantse gemeente Heesch heeft gistermiddag een zware boerderijbrand gewoed. Een boerderij is geheel afge brand, een andere ging gedeeltelijk xer- loren en een derde liep grote schade op een prijs van 500 gulden beschikbaar voor het beste ar'tikel, dat door een journalist in een dagblad of een perio diek wordt gewijd aan een of meer as pecten van de betreffende problema tiek. Probleem der verkeersveiligheid Leken aande slag nu experts op dood spoor zijn geraakt KNAC wil nieuwe benaderingsmethode Naar de mening van de K.N.A.C. is men in Nederland by de benadering van het probleem der verkeersveilighei d langs alle kanten in het slop geraakt. Alle maatregelen en acties, alle bezorgdheid in woord en geschrift ten spijt, is er in werkelijkheid bij het gros der weggebruikers grote onverschilligheid ten aanzien van andermans (en zelfs ook eigen) leven en veiligheid. Indien de verkeersdeskundigen, degenen die regelend en opvoedend optreden t.a.v. het verkeer, met hun pogingen op dood spoor zijn geraakt, kunnen wellicht de niet-verkeersdeskundigen helpen bij het hervinden van de goede weg. zo stelt de K.N.A.C. De automobielclub heeft daarom een plan ontworpen voor een on derzoek, waarbij gedurende de eerstvolgende maanden problemen van verkeers veiligheid in een brede kring van niet-verkeersdeskundigen aan de orde zullen worden gesteld. De centrale vragen bij dit onderzoek zullen zijn: hoe is de onverschilligheid t.a.v. de zaak der verkeersveiligheid te verklaren, hoe kan deze zaak eindelijk in de werkelijke belangstelling van het Nederlandse volk geplaatst worden, zó danig, dat een veiliger weggebruik daar van het gevolg is? Meningen en suggesties, die in ge noemd onderzoek verzameld worden, zullen hun weerslag vinden in een rapport; een rapport, dat vanuit ver- keersdeskundig standpunt bezien het „rapport der ondeskundigen" zou kunnen heten. Dit rapport zal de basis vormen voor de besprekingen op de jaarlijkse Wegverkeersdag van de K.N.A.C., die dit jaar op 25 oktober in het Scheveningse Kurhaus wordt gehouden. Bij het onderzoek zal de K.N.A.C. allereerst door middel van steekproeven trachten te achterhalen, in hoeverre bij de verschillende categorieën weggebrui kers kennis en inzicht omtrent het verkeer aanwezig zijn. Vervolgens hoopt men de centrale vragen van het onder zoek te bespreken in kringen van psy chologen, geestelijken, reclamedeskun digen, journalisten, deskundigen op or ganisatorisch gebied (o.a. tentoons'tel- lings- en bedrijfsorganisatie) deskundi gen op gebied van bedrijfsveiligheid, juristen en sociologen, medische en reclasseringsdeskundigen, verzekerings deskundigen en andere niet-verkeersdes kundigen, die zich een mening over zekere aspecten van het verkeersveilig - heidsprobleem kunnen vormen. Inleidin gen, enquêtes en vraaggesprekken staan op het programma. Ook stelt de K.N.A.C. Advertentie erheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Wanneer in de bus voer zeepost 7 Met de volgende schepen kan. naar de centrale directie der PTT ons mede deelt, zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss. „Libertad" (17 juni): Australië: ss. „Stratheden" (18 juni), via Engeland (22 juni); Brazilië: m.s. „Brasil Star" (18 juni): Canada: ss. „Maasdam" (19 juni), ms. „Pr. Joh. Willem Friso" (22 juni); Chili: via New York (19 juni): Indonesië: ss. „Rotti" (20 juni); Ned. Antillen ms. Artemis" (17 juni); Nieuw-Zeeland: via Engeland) (22 juni); Suriname: ms. „Bonaire" (24 juni); Brits-Oost- Af rika: via Frankrijk (22 juni). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Ver. Reserve Officieren bestoof 40 jaar De voorzitter van de Algeniene Ver eniging van Nederlandse reserve-officie ren, mr. A. Th. Kastein, reserve-majoor van de militair-juridische dienst, heeft vanmorgen in zyn jaarlijkrede tijdens de algemene vergadering van de vereniging in het Holbeinhuis te Rotterdam, de ge schiedenis opgehaald van de vereniging, die dit jaar 40 jaren telt. Uit zijn jaaroverzicht bleek dat het ledental in het verslagjaar met 92 leden is gestegen tot 3610. In de beginjaren van de vereniging beliep het ledenaan tal 500. Voor scheepvaartverdiensten Senaat aanvaardt de hulp aan buitenland De Amerikaanse Senaat beeft het wetsontwerp van de regering aangaan de hulpverlening aan het buitenland tot een bedrag van 3.637 miljoen dollar aanvaard. Alle pogingen om het pro gram te besnoeien of tot één jaar te beperken zijn afgestemd. Nu moet het ontwerp nog door het Huis van Afge vaardigden worden goedgekeurd. Het voorziet in militaire hulp gedurende tenminste twee jaar en in leningen voor de economische ontwikkeling van het buitenland gedurende minimaal drie jaar. Er hebben 31 republikeinen en 26 Democraten vóór gestemd. Acht Republikeinen en 17 Democra ten stemden tegen. Buitenlandse diplomaten bezoeken Algerije Een groep buitenlandse diplomaten is gisteren, ingevolge een uitnodiging van de Franse minister voor Algerije, La- coste, uit Parijs naar Algiers gevlogen. De eerste secretarissen van de ambas sades van Nederland, Zweden en West-Duitsland maken deel uit van de groep. Bij donderdag en vrijdag uitgevoerde Franse militaire operaties in het gebied van Algiers zijn 71 opstandelingen ge dood en drie krijgsgevangen gemaakt. In het gebied van Constantine werden twintig rebellen gedood. Er zijn gisteren nog drie mensen over leden aan verwondingen, die zij had den opgelopen bij de ontploffing van een bom in een casino bij Algiers. Hier door is het aantal slachtoffers van de aanslag van zondag tot elf gestegen H.M. de Koningin heeft in tegenwoor digheid van Prins Bernhard vanmor gen in het Paleis Soestdyk aan twaalf Nederlanders, die zich door verdien stelijke daden voor de Nederlandse scheepvaart hebben onderscheiden de De Ruytermedaille uitgereikt. On langs vermeldde wij hun namen. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond staat ,mr. J. Algera. Onder de genodigden bevonden zich door de minister van Verkeer en Water voorts 36 dragers van de De Ruyter medaille. Na afloop van de plechtigheid, die on geveer drie kwartier duurde, onderhiel den Koningin en Prins zich geruime tijd in de paleistuin met de verschillende ge decoreerden en dragers van de De Ruy termedaille. De 23-jarige Terschellinger. derde stuurman C. Doeksen, is thans de jong ste drager van de de Ruytermedaille. Met trots zagen zijn moeder en zijn ver- V.S.-steun voor Nederlandse emigratie Uit Washington vernemen wtl dat vertegenwoordigers van de betrok ken landen met de Amerikaanse auto riteiten besprekingen voeren over de financiering door de Amerikaanse Regering van de emigratie van Ita liaanse, Nederlandse en Japanse boe ren naar Zuid-Amerika. De Amerikanen stellen veel belang in deze kwstie met het oog op de economische en sociale ontwikkeling van Latijns Amerika. Onder het programma voor de weder zijdse hulpverlening werd in het vorige budgetjaar in de Ver. Staten ook een bedrag uitgetrokken voor de hulpverle ning aan Zuid-Amerikaanse landen, bij het uitvoeren van projecten voor de economische en sociale ontwikkeling. In dit verband wordt ook gedacht aan de ontwikkeling van de landbouw, met name in Brazilië, waar de Neder landse kolonisaties veel indruk hebben gemaakt en nog onlangs door een ver tegenwoordiger uit Brazilië in zijn land tot voorbeeld werden gesteld. Men zal thans waarschijnlijk onder het pro gramma van de wederzijdse hulpver lening, de uitbreiding en vorming van Nog steeds worden tachtig gewonden in i landbouw-kolonisaties in Latijns-Ame. het ziekenhuis te Algiers verpleegd. rika willen bevorderen. loofde toe, hoe de Vorstin deze koene eilander, die met gevaar voor eigen leven 23 personen van een brandend Libe- naans vaartuig redde, die zilveren ae moment dat in het Paleis Soestdijk medaille opspeldde. Ongeveer op hetzelf- twaalf De Ruytermedailles werden uit gereikt ,was het feest in het Ned. Herv. Rusthuis te Colijnsplaat gemeente Kort- gene. Hier verblijft namelijk de oudste van de in leven zijnde 60 dragers van de De. Ruytermedaille, de 93-jarige M. van den Klooster. In verband met zijn hoge leeftijd kon de heer Van den Klooster de plechtig heden in het Paleis Soestdijk niet bij wonen, doch de Koningin wilde op deze dag ook hem in de huldiging betrekken. Burgemeester A. A. Schuit van Kortgene verraste de bewoners van het rusthuis met taarten, sigaren en bonbons ,een geschenk van H.M. de Koningin. Nieuws uit het Midden - Oosten Een Deense schildwacht heeft gister ochtend nabij de grens tussen Jordanië en het gebied van Gaza een Arabier doodgeschoten, die trachtte illegaal uit Israël Egypte binnen te komen, aldus heeft het hoofdkwartier van het politie- leger van de Verenigde Naties te Cairo bekendgemaakt. Een Deense patrouille had eerst waar schuwingsschoten gelost. Toen men meende, dat de man op het punt stond een handgranaat te werpen, schoot één van de soldaten raak. Koning Saoed terug Koning Saoed van Saoedi-Arabië is gisterochtend uit Amman naar zijn land teruggekeerd. De vorst heeft een staat- siebezoek van een week aan Jordanië gebracht, waarbij hij besprekingen voer de met Koning Hoessein en Jordaanse en Saoedi-Arabische troepen inspec teerde. Koning Saoed zou aanvankelijk zijn bezoek tot vandaag of morgen hebben verlengd, maar donderdagavond besloot hij toch eerder naar Riad terug te keren. In zyn afscheidsboodschap verklaarde Koning Saoed, dat hij alle krachten zou inspannen voor de zaak van de eenheid tussen Jordanië en Saoedi-Arabië. Tot koning Hoessein zei hij: „Ik ben met u in tijden van voorspoed en tegenspoed". Russische duikboten voor Egypte In Britse marinekringen meent men, dat de drie Russische duikboten, die in het begin van deze maand door het kanaal voeren, waarschijnlijk maandag Kortere diensttijd in België De Belgische regering heeft besloten de dienstplicht tot 15 maanden te ver minderen, aldus meldt Belga uit Brussel. KANTOORMEUBELEN t>Rmmeni£ Haarlemmerstraat 184 Telef 21400 Zware regenval isoleerde groot aantal dorpen Tenminste zeven personen zijn om gekomen bij de overstromingen in Noord-Italië, Oost-Frankrijk, de Zwit serse Alphen en Tirol, die het gevolg zijn van zware regenval en smeltwater. In Noord-Italië zijn tientallen dorpen geïsoleerd. In het gebied van Carignano (Pie- mont) is de Po buiten haar oevers ge treden. Brandweerlieden en soldaten zijn naar dit gebied getrokken om hulp j te verlenen aan de bevolking, die door het water geïsoleerd is. Men schat de schade, die de laatste twee maanden in Piemont door het slechte weer is aan gericht, op ruim driehonderd miljoen gulden. In Savoye (Frankrijk) moesten dui zenden inwoners van Alpendorpen naar elders worden overgebracht. Zes dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. De verkeersweg Parijs-Milaan staat op zes plaatsen blank en over tweehonderd meter is het wegdek weggeslagen. In Zwitserland is de watersnood het ergst in het Zermattdal. Het dorp Tësch moest ontruimd worden. In Oostenrijk daalt het peil van het water. Als er geen nieuwe regen valt, kan het overstromingsgevaar daar als voorbij worden beschouwd. In Inns bruck zijn gisteren drie vliegtuigen aangekomen, die voedselpaketten zullen uitwerpen boven het dorp St. Jakob in het dal van Defreggen, waar zich op het ogenblik, behalve de inwoners, ongeveer 250 toeristen uit Wenen en West-Duits land bevinden, die allen volkomen ge- isoleerd zijn. Tube 9570c» BINNENLAND Gisterochtend ls het zevenjarige dochtertje van de landbouwer Jansen uit Luljksgestel (N.-B.) In Bergeijk onder een met paard bespannen melkwagen gekomen en enkele minuten later ter plaatse over leden. Het meisje zat op de wagen, maar viel, toen het paard een onverwachte be weging maakte. Een burger gaf bevel „vuur" en de militaire commandant van een tank liet een schot lossen, dat daverde over de stad. Die burger was de eerste van de stad Rot terdam, mr. G. E. van Walsum en het kanonschot was het teken, dat de leger en luchtmaohttentoonstelllng „Paraat" op het Ahoyterreln te Rotterdam geopend was. Rotterdam- sche Lloyd" gebouwd op de werf van Wil- ton-Feljenoord te Schiedam, heeft de heer B. E. R/uys, die het nieuwe schip namens de directie van de Lloyd aanvaardde, me degedeeld, dat de „Musl-Lloyd". evenals de andere vijf schepen van deze nieuwe „M"-serie, in volbeladen toestand gemak kelijk een snelheid van 18 mijl per uur kan bereiken. Dit betekent dat deze M- schepen van de Lloyd de snelste vracht schepen van de Nederlandse koopvaardij vloot zijn. In de Van Baerlestraat te Amster dam ls gistermiddag een 3-jarig jongetje toen hij onvoorzichtig overstak: door een vrachtauto aangereden. Het knaapje ls aan de zware inwendige verwodlngen over leden. Een 37-Jarlge vrouw ls gistermiddag aan de achterzijde van een woning aan de Prinsengracht te Amsterdam, van het dak gevallen en aan de opgelopen ver wondingen overleden. BUITENLAND Hoewel de Indiase regering Jeugd- huwelijken heeft verboden, blijkt het, in het bijzonder in meer afgelegen dorpen, nog voor te komen, dat minderjarige kin deren worden uitgehuwelijkt. Zo moest de politie er gisteren aan te pas komen om de huwelijken van 31 meisjes tussen één en twaalf jaar, die in het dorp Chu- ghroj zouden worden voltrokken, ongeldig te verklaren. De vrouwenorganisatie in het dorp had de autoriteiten van de voor genomen huWeiyken op de hoogte ge bracht. De Britse vertegenwoordiger ln de Beheerschapsraad der Verenigde Naties, Fletcher-Cooke, heeft in een raadsbljeen- komst verklaard, dat dit door Engeland beheerde vroegere mandaatgebied ln Oost- Af rika (een voormalige Duitse kolonie) een „wanhopige behoefte" heeft aan nieuw kapitaal voor zijn economische ontwikke ling. „Komt dit er niet, dan zal Tangan- jika zich economisch slechts zeer lang zaam ontwikkelen, waarvan vooral de In heemse bevolking de terugslag zou onder vinden", verklaarde hij. Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland zullen volgende maand een vakantie doorbrengen op het eiland Brioni, het buitenverblijf van president Tito van Joego-Slavië. De Westduitse president, professor Heuss, heeft de opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in decentrale sector van Europa, luitenant-generaal Speldel, tot generaal bevorderd. Ook luitenant-ge neraal Heuslnger ls generaal geworden- Communistisch Ohina heeft gisteren twee Amerikaanse r.-k. priesters vrijgela ten, die gevangen gezeten hebben omdat zij inlichtingen van militaire, politieke en economische aard verzameld, geruchten verspreid en spionage gepleegd zouden hebben. Het Hongaarse vakbondsblad „Nepa- karat" bericht, dat Boekarest bedreigd wordt door een „zeer ernstig" tekort aan water. Het door Radio-Boedapest geci teerde blad schrijft dat er ln verschei dene districten van de stad geen druppel water meer is. De watervoorziening van de industriële ondernemingen moest met tien procent verminderd worden, aldus Nepakarat". In een steengroeve nabij Casterton, ln de staat Victoria, zijn resten van ge beente aangetroffen, waanvan men de ouderdom op 150.000 jaar schat. Het ge beente wordt geacht afkomstig te zijn van een rat-kangoeroe, een andere kangoeroe, die 3,50 meter groot was, een stier, een leeuw tot veler venbazing overigens en een wallaby. Aangenomen wordt dat het „etensresten" zijn geweest van de „duivels van Tasmanië", een fret-achtlg zoogdier dat in holen heeft geleefd. Het aantal doden tengevolge van het autobusongeluk ln het centrum van Lon- 44-j. Basil den is tot aoht gestegen, doordat één der York gevestigde reder van gewonden ls overleden. 1 komst. Gisteren ls te Parijs een in 1901 door de Franse schilder Paul Gauguin vervaar digd schilderij, een stilleven, waarop ap pels te zien zijn, voor 104.000.000 frank (meer dan 1.040.000 gulden) verkocht, hetgeen de hoogste prijs ls, die ooit voor Griekse af- Ongeveer een half miljoen arbeiders van fabrieken te Buenos Aires heeft gis teren een symbolische staking gehouden, om te protesteren tegen de gestegen kos ten van het levensonderhoud in Argen tinië. Te Barsbek, in het gebied van Kiel, is een landarbeider aangehouden, die der tien boerderijen ln brand heeft gestoken, waardoor vijftig personen dakloos zijn ge worden. De schade wordt op ruim 1.000.ÖO0 mark geschat. De landarbeider, die goed bekend stondi. had een geschil met een landbouwer over de aankoop van een paard Danllo Dcflci, de 35-Jarige Italiaanse maatschappelijke werker uit TïJëst, die als de „apostel der armen" bekend staat, heeft in een brief aan alle Italiaanse par lementsleden aangezegd per november a.s. ln hongerstaking te zullen gaan als de regering geen nieuwe maatregelen tegen de werkloosheid neemt. Volgens de laat ste cijfers telt Italië bijna twee miljoen permanent werklozen. De Griekse regering heeft gister avond de Britse overheid op Cyprus ervan beschuldigd „huiveringwekkende martel methoden" te gebruiken. In een officieel Grieks communiqué wordt de beschuldi ging uit een witboek van het Cyprisch bestuur en uit een verklaring van gou verneur Harding, dat de Griekse „aan tijgingen van de folteringen „een georga niseerde lastercampagne zijn", tegenge sproken. De Japanse regering heeft bekend gemaakt, dat de uitbreiding van de stryd- periode tot 1960 zal het leger met twintig krachten zal worden voortgezet. In ae duizend man worden uitgebreid tot 180.000 man. De luchtmacht krijgt de beschikking over 1.300 in plaats van 650 vliegtuigen en de vloot zal van 88.000 tot 120.000 ton worden uitgebreid. De marineluchtvaart dienst krygt tweehonderd toestellen. Bij de doop van het tanksohlp „Tide Water" van 52.600 ton, heeft de Ameri kaanse reder en president van de Tide Water Oil Company, J. Paul Getty, ver klaard, dat olietankschepen van 52.000, 60.000 en zelfs 80.000 ton reeds achter haald zijn en dat de exploitatie van die schepen even kostbaar is als die van een tankschip van 100.000 ton. Getty over weegt binnenkort een tankschip van 130.000 ton te laten bouwen. Volgens hem ls het waarsohynlijik, dat men binnen een tiental laren eohepen van 200.000 ton aal bouwen! ZATERDAG Staoszaal: Lustrumviering Speeltuin- ver. „Om de Doorbraak". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova s Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadszaal (foyer); Jaarl. uitvoering Mu ziekschool Mij. voor Toonkunst. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. O e g s t ceptle A. eest (Het Witte Huls): Re- leekes. 79 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excursle naar Hoorn en Enkhuizen. 8 uur voorm. WOENSDAG Botanieoh Laboratorium: Excursie Werk gemeenschap „De Ratel". 7-Jr uur nam. OosterkerkWy dlngsdienst Zondags school „Laat de Klnderkens tot My komen" 8 uur nam. DONDERDAG Levendaal 8: K. en O., excursie naar Synagoge. 8 uur nam. Stadezaal (grote zaal): Concert familie Engel uit Tirol t.b.v. kerkbouw. 8 uur nam. VRIJDAG Stadhuieplein: K. en O., excursie naar Haagse Duinwaterleiding, li uur nam. Rehoboth; Ohr. Hist. Jongerengroep. Spr. de heer D. F. van der Mei over de Euromarkt. 8 uur nam. Amster. Bank (Rapenburg 39); Le- dienverg. Ver. tot bev. v. d. bouw van Werkmanswoningen. 4i uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksm/useum Geologie e<n Mineralogie V. d. Werfpaaik 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 vooral, tot 4 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling „Van Sint Jacobsgasthuis tot Lodewijkskerk". Lakenhal: Tentoonstelling op het Engelse toneel". .Shakespeare Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens in miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Lakenhal: Tentoonstelling „Moderne kunst in Groningen" (tot 8 juli). BIOSCOPEN Lido „Bittere ervaring" (18 Jr.) vrydag en zaterdag: „Odyssee" (14 Jr.) zondag en maandag; „Anna" (14 jr.) dinsdag en woensdag: „Verdl, koning der Me lodieën" (a.l.) donderdag. Casino „Er komt een vriend vanavond" (18 Jr.). Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zon dag 4.45, 7 en 9.15 uur. „Nacht en ne vel1' (18 Jr.). Dageiyks 11, 12, 1, 2, 3 en 4 uur. Trianon „To be or not to be" (14 Jr.) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Slssl, de Jonge Keizerin" (a.l.) Rex „Wereld zonder einde" (14 Jr.) Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Kok, Ra- Apotheek Tot Hulp penburg 9, tel. 24807; in een Egyptische haven zullen aanko men. Een van de schepen zou aan de Egyptische marine overgedragen kunnen worden. Het zou mogelyk zyn, dat de andere twee, van een modern type, even eens aan de Egyptische vloot toegevoegd worden. Fransen door Suezkanaal Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat de Franse rege ring Hammarskjöld heeft verzocht recht streeks contact tussen de Egyptische regering en de Suezkanaal-maatschappij tot stand te brengen om overleg te ple gen over hangende vraagstukken, die voortgekomen zijn uit de naasting van het kanaal. De algemene directeur van de maatschappij vertoeft voor dit doel in New York. Morgen zal voor het eerst sedert zeven maanden een Frans schip, de vrachtboot Picardie (7200 ton), weer door het Suez kanaal varen. 40-jarig jubileum van de heer A. Beekes LEVEN IN DIENST VAN JEUGDBEWEGING A.s. maandag hoopt, zoals reeds eerder gemeld, de heer A. Beekes te Oegstgeest zijn veertigjarig padvindersjubileum te vieren. Op die dag is het nl. veertig jaar ge leden, dat de heer Beekes als leider toe trad tot een C.J.M.V.-padvindersgroep in Den Haag. In 1926 richtte hij in Haarlem een groep op. die thans nog in volle glorie bestaat. Dertien jaar lang was hij daar de grote steunpilaar van de padvinders- beweging; toen kwam hy naar Oegst geest, waar hij aanvankelijk als assistent van de toenmalige Districtscommissaris, prof. dr. P. A. H. de Boer, de stuwende kracht achter de schermen was. Toen prof de Boer zijn taak by de Ned. Padv, wegens te drukke werkzaamheden moest opgeven, volgde de heer Beekes hem in deze verantwoordelyke en moeiiyk» functie op. Duizenden, die in Leiden en omge ving op enigerlei wijze contact met de padvinderij hadden, kennen zyn mar kante persoonlijkheid, zijn onverwoest baar optimisme en zijn stuwende ener gie, waar het er om gaat de moderne jeugdbeweging en met name de pad vinderij in stand te houden en uit te breiden, enerzijds ten gunste van de jeugd, anderzijds ten voordele van de ouders en de maatschappij in haar geheel. Niet alleen in zijn eigen woonplaats en in zijn eigen district is de heer Bee kes in de padvinderij een groot man. Het hoofdkwartier benoemde hem tot assistent-hoofdkwartiercommissaris voor organisatie en in die functie wachtte hem nog naast het vele werk, dat hij reeds verzette, een grootse taak. Er wordt geen nationaal kamp georganiseerd, er gaat geen delegatie naar een interna tionale Jamboree, of de heer Beekes speelt er qua organisatie of qua lei ding een grote rol. Sinds 1920 nam hij deel aan jamborees in Londen, Vogelenzang, Frankrijk, Oos tenrijk, Canada en straks in augustus weer in Engeland. De heer Beekes is ook nog conservator van het door hem zelf opgebouwde en ingerichte Baden Powelb-museum in Den Haag. Tenslotte, toen enige jaren geleden in Leiden een afdeling van de Broeder schap van Oud-Padvinders werd opge richt). een organisatie van 20- tot 80-ja- rigen, die nog steeds trachten de pad vindersgedachte zich nuttig te maken en anderen te helpen te verbreiden, had ook daar de heer Beekes een werk zaam aandeel in. De verdiensten van de heer Beekes voor al dit werk zijn beloond met de zil veren Jacobs-staf, uitgereikt door het Hoofdkwartier van de Nederlandse Pad vinders, de zilveren Vlaamse Gaai, uit gereikt door de hoofdcommissaris en.de medaille van verdienste van de Jambo ree 1937. A.s. maandag repipieert de heer Beekes 's-avonds van 7 tot 9 uur in Hotel „Het Witte Huis" te Oegstgeest. Er zijn weer frambozen op de markt! Het is nog maar het begin en de aan voer is nog zeer mondjesmaat, maar het is in elk geval weer zover. Donderdag zijn op de Zuidbevelandse fruitveilingen va nGoes en Kapelle de eerste fram bozen geveild. der Mensohheid, Hoolgraoht 48, tel. 21060 en Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8, tel. 26274. Zondag 16 Juni zyn van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend: Apotheek Tot Hulp der Mensohheid en Apotheek Oegstgeest. De zondagsdienst der Huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen, De Jong, Kortmann, De Bruyne en Den Haam. BH geer ipeciallst. shoor bij üw halsarts of op doktcrstelefooo 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d W> 1 20 d> S g-a Stockholm swaar bew. w 3 21 0 Dslo swaai- bew. 5 2 0 kopenhagen onbewolkt ozo 2 2.1 0 Aberdeen onbewolkt s 2 23 0 Londen lioht bew. no 3 26 0 Amsterdam onbewolkt n 5 25 0 Luxemburg lioht bew. no 6 27 0 Parijs lioht bew. ano 3 29 0 Bordeaux zwaar bew. 3 1 24 0 Grenoble zwaar bew. windstil 23 1 Nice zwaar bew. nnw 7 21 0 Berlyn onbewolkt 3 5 26 O Frankfort half bew. ono 4 30 0 München onbewolkt ono 1 24 3 Zürich onbewolkt nnw 2 27 0 Genève licht bew. wzw 1 25 0 Locarno lioht bew. windstil 27 0 Wenen onbewolkt n 1 26 0 Inmsbruok onbewolkt wzw 1 31 0 Rome onbewolkt windstil 26 0 AJacdo zwaa/r bew. ono 2 24 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2