Uiteenlopend oordeel over kansen van ontwapeningsoverleg in Londen Verkoop van effecten bracht kwart miljoen gulden op voor poliofonds WEERBERICHT Tiende Holland Festival door minister Cals geopend Moskou zou bereid zijn in te stemmen met controleposten Johan Bodegraven iverd Ridder in de Orde van Oranje Nassau 96ste jaarerang ZATERDAG 15 JUNI 1957 No. 29161 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Blngel h LeMen - om> no- 67055 Hoofdredacteuri J. Brouwer 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand: 10.59 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Nederlands - Engelse besprekingen over vrij ha adelsgebied De heer Philip Young .die als opvolger van de heer H. Freeman Matthews, ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland wordt, is voor zijn vertrek naar ons land in het Witte Huis te Washing ton ontvangen door president Eisenhower, die hem nog enige laatste instructies gaf. Indonesisch Kabinet keurt Nat. Raad goed Het Indonesische Kabinet heeft he denochtend de instelling: van een Na tionale Raad onder voorzitterschap van President Soekarno goedgekeurd. Soe- karno zal de raad samenstellen. De vroe gere minister van buitenlandse zaken Roeslan Abdoelgani is benoemd tot vice- voorzitter van de raad, die 33 leden zal tellen. Schot in houten doos. In een sombere kamer op de tweede verdieping boven een winkel op het Stateneiland, een deel van New York, ia een schat van bijna 275.000 dollar ge vonden. Het geld, dat in een houten doos was opgeborgen, behoorde aan een we duwe, die drie weken geleden op 90- jarige leeftijd overleed. Zij was gehuwd geweest met de sleepbootkapitein Samuel Hart en had geen kinderen. Haar bloed verwanten, die niet wisten dat zy zoveel geld bezat, konden op de kamer geen testament vinden. Wat zij wel vonden, was de doos met kostbare inhoud. Later werd ook nog ontdekt, dat da weduwe bij een bank aandelen ter waar de van ongeveer een kwart miljoen dol lar had. De vrouw heeft overdreven sober geleefd. De schade, die enige jaren ge leden door brand aan haar woning was ontstaan, had zij nooit laten herstellen. Er zijn tien neven en nichten. Zeer hoog artistiek peil geloofd Gisteravond heeft de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals in de Scheve- ningse Kurzaal het tiende Holland Festival geopend. Voordat minister Cals sprak, bracht het Nederlands Kamerorkest onder lei ding van Szymon Goldberg het Wilhel mus ten gehore. Zich afvragende of er, naast de be faamde festivals zoals die te Salzburg, behoefte bestaat aan de Nederlandse manifestatie, beaamde de minister, dat nog steeds de overweging geldt, dat men het bezoek van vreemdelingen aan Nederland kan stimuleren door de or ganisatie van kunstweken en dat men voorts aan de vele vreemdelingen, die naar Nederland komen in een periode, Frankfort herdacht Anne Frank op plechtige wijze (Van onze correspondent in West-Duitsland) Op de verjaardag van het helaas in het Duitse concentratiekamp van Ber gen Belsen omgekomen joodse meisje Anne Frank, is in de Paulskirche in Frankfort aan de Main een indrukwek kende herdenkingsplechtigheid gehou den, die door de „Verband für Freiheit und Menschenwürde" was georganiseerd. Dit is een vereniging van Duitsers, die in de afschuwelijke tyd van het nazi regiem om redenen van politiek, ras en godsdienst vervolgd zyn. Enkele frag menten uit het dagboek van Anne Frank, voornamelijk uit mei 1944, werden voor gelezen. De vermaarde toneelspeler, Ernst Deutsch, die in de nazi-tijd zelf naar Engeland en de Verenigde Staten was uitgeweken, declameerde een gedeelte uit Lessing's „Nathan der Weise", een orkest bracht werken van Mozart en Bach ten gehore en een koor van de Hessischer Rundfunk, de radiozender van Frankfort, zong Hebreeuwse litur gische liederen van L. Lewandowski. Eugen Kogon besprak in zijn herden kingsrede het kortstondige leven van Anne Frank in verband met de heden daagse Europese werkelijkheid. De Ober- bürgemeister van Frankfort, Bockel- mann, las een brief van Anne Franks vader voor, waarin deze met voorzich tige en tactvol gekozen woorden uiteen zette waarom hij thans, twaalf jaar na de tragische dood van zijn dochtertje, nog altijd niet naar Duitsland kon en wilde komen (de familie Frank woonde voor haar vlucht naar Amsterdam in Frankfort aan de Main). Daardoor had hij ook niet van de uitnodiging gebruik kunnen maken persoonlijk aan de her denkingsplechtigheid in Frankfort deel te nemen. Op het redenaarsgestoelte lag een boeket bloemen. Frankforts burgemees ter vertelde, dat een precies eender boe ket in Amsterdam in de school was neer gelegd, die Anne Frank daar indertijd heeft bezocht. Na afloop van de plechtigheid in de Paulskirche werd nog aan het huis in de Ganghoferstrasse, waar de familie Frank gewoond had. voordat zy naar ons land uitweek, een gedenksteen onthuld. De protestantse Paulskirche in Frank fort is een gebouw, dat voor alle Duit sers van bijzondere betekenis is, want hier is in het revolutiejaar 1848 de eer ste Duitse Nationale Vergadering bijeen gekomen. In 1944 is deze klassieke kerk geheel uitgebrand, maar na de oorlog werd *U hersteld. waarin de orkesten gewoonlijk vakantie hebben of populaire uitvoeringen geven en waar het hoge artistieke peil, ken merkend voor het winterseizoen in Ne derland, zich nauwelijks manifesteerde, een juistere indruk moet geven van het Nederlandse kunstleven. Het Holland Festival beschouwt het ook als zyn taak voor de medewerkende Nederlandse instellingen die voorwaar den te scheppen, die hen artistiek, or ganisatorisch en financieel in staat stel len hoogtepunten te bereiken. Hierby behoort ook de confrontatie met kunst uitingen van onze tijd. Spreker achtte het goed er op te wijzen, dat er nauwelijks één festival van dit niveau in Europa is, waarbij zoveel kunstenaars uit eigen land een belangrijke taak vervullen. „Wanneer ik wel eens klachten lees, dat er niet voldoende Nederlandse dirigenten of pianisten of violisten in het festival optreden, vraag ik mij af, of men niet de betekenis onderschat van hen, die wel in het festival optreden! Tenslotte wees hij er nog op, dat in 1957 uitvoeringen zullen plaatsvinden in niet minder dan 18 Nederlandse steden. Geen enkel ander festival be strijkt zo'n ruim gebied. De heer Cals meende overigens dat de naam Hol land Festival zonder meer fout is. Na de rede van de minister voerde het Nederlands Kamerorkest een concert uit. Een vuurwerk en een receptie door B. en W. van Den Haag besloten deze ope ningsavond. Man schoot zijn vrouw neer Gistermiddag heeft de 45-jarige los- werkman, J. Papenburg, in zijn woning in de Visserstraat te Bussum enige scho ten gelost op zijn 42-jarige echtgenote, met wie hij sinds enige tyd in een echt scheidingsprocedure was gewikkeld. De vrouw die aan hals, hoofd en borst werd getroffen, liep hevig bloedend de straat op, waar zij enkele ogenblikken later in elkaar zakte. Zy werd naar een zieken huis overgebracht, waar zy by aankomst reeds bleek te zijn overleden. De man heeft zich enige tyd na het gebeurde by de politie gemeld. Hy is in arrest gesteld. Hope-diamant op Schiphol De Internationale diamanttentoon stelling in de Apollohal te Amsterdam wordt volgende week vrijdag door de minister van Economische Zaken ge opend. Het is de grootste expositie die ooit werd gehouden en de totale waarde der getoonde diamanten be draagt 30 miljoen gulden, exclusief de hope-diamant. Dit kostbare klei nood (het weegt 4412 karaat), verze kerd voor één miljoen dollar bijna 4 miljoen gulden is gistermiddag met enkele colliers uit de Verenigde Staten op Schiphol aangekomen. Deze wereldberoemde diamant is eigendom van de New Yorkse juwelier Harry Winston. In nauwe samenwer king met de Amsterdamse politie en de brandweer zyn de meest uitgebreide vei ligheidsmaatregelen genomen. „Niemand moet proberen om er iets uit te halen", zei de voorzitter van het tentoonstel- lingsbestuur, die verder in alle talen zweeg over de wyze waarop de bewaking is geregeld. In niet-Amerikaanse kringen in Londen was men gisteren niet zo optimistisch over het verloop van de ontwapeningsbesprekingen aldaar als de Amerikaan Stassen, die, na een week overleg gepleegd te hebben in Washington, bij zyn terugkomst verklaarde: „Wij staan dichter bij een overeenkomst over de eerste stap dan ooit in de elf voorgaande jaren". Men gaf twee redenen voor deze meer pessimistische houding. In de eerste plaats zyn Stassens positie en gezag ondui- delyk, zo werd gezegd, omdat hy een meningsverschil zou hebben gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles. In Washington is intussen met nadruk tegengesproken, dat Stassens gezag ook maar in het minst zou zyn aangetast, maar het is opmerkelyk, dat Dulles een ambtenaar van zijn departe- mens, Holmes, zal zenden om Stassen richtlijnen te geven voor de onderhande lingen. In de tweede plaats hebben Amerika's bondgenoten in Europa de Amerikaanse voorstellen nog niet goedgekeurd, hoewel er reeds meer dan veertien de laatste maal zal zijn, dat Stassen de V.S. by het ontwapeningsoverleg verte genwoordigt. De Democratische fractieleider in het Huis van Afgevaardigden, John McCor- mack, zei gisteren dat Stassen en „enige ander personen" in de regering- Bisenhower de positie van minister Dulles trachten te ondergraven. Een voorbeeld hiervan was de uitnodiging welke vorige herfst tegen de zin van Dulles aan president Tito van Joego slavië was gedaan. Tito had echter deze invitatie voor een bezoek aan de V.S. van de hand gewezen. Gebeurtenissen van de laatste tijd hadden echter aangetoond, dat Dulles er van zyn kant in was geslaagd, „Stassen genoeg touw te geiven om zich op te hangen", aldus McConmack. Adenauer acht oplossing van gehele probleem nodig Engeland en Nederland zullen op 24 en 25 juni te Londen besprekingen voeren, die ten doel hebben de onderhandelingen over de plannen voor een Europees vry- i handelsgebied te bespoedigen, zo is van j gezaghebbende zyde te Londen bekend gemaakt. Over hetzelfde onderwerp heeft Enge land onlangs besprekingen gevoerd met Frankrijk en Scandinavische landen. dagen lang te Londen en Parys over is gesproken. Intussen heeft de Sovjetrussische afgevaardigde Zorin een voorstel ter tafel gebracht, dat o.m. de oprichting van controleposten inhoudt. Totnutoe was Moskou wel bereid tot inspectie (uit de lucht) maar niet tot controle. Het Krem lin zou derhalve een stap vooruit hebben gedaan. rw - York Times, een van de meest gezag- A 01*111S VOffcTfitfM f'Plt hebbende Amerikaanse dagbladen, zou M-iui 111» YDUlotCI iCil. den enige hoge functionarissen in Was. - hington hebben verklaard, dat het wel drie punten Het door Zorin ingediende Sovjetrus sische voorstel zou de volgende drie pun ten omvatten: stopzetting van alle proeven voor een tydsbestek van twee of drie jaren; de instelling van een internationale commissie om naleving van dit gebod te controleren en verslag uit te brengen aan de Veiligheidraads en de Algemene Vergadering; de oprichting van controleposten, uit gerust met wetenschappelijke appara tuur, in de V.S., Rusland, Engeland en het gebied van de Stille Oceaan voor soortgelyke oogmerken. Volgens Westelyke conferentiekringen heeft Stassen gezegd, dat hij teruggeko men was om opnieuw ernstig te onder handelen en eventueel de andere kant halverwege tegemoet te treden indien deze datzelfde wilde doen ten aanzien van een zo spoedig mogelyk van kracht worden gedeeltelyk ontwapenings akkoord. De Franse gedelegeerde Moch betoog de, dat de Russische regering ook stop zetting van de produktie van splytbaar materiaal voor militaire doeleinden moest aanvaarden. Hij voegde eraan toe dat Frankrijk en andere landen niet door een akkoord tussen de drie mo gendheden, welke thans kernwapens vervaardigen, zou zijn gebonden om op te houden met de proeven. Stassen had zich by Mochs woorden over het splyt- bare materiaal aangesloten. De Amerikaanse regering bestudeert op het ogenblik met de regeringen van Frankryk, Groot-Brittannië en Canada de mogelijkheid de Sovjet-Unie voor te stellen de proeven met atoom- en wa terstofbommen tijdelijk te staken, aldus wordt van betrouwbare zijde in Was hington vernomen. Volgens het Amerikaanse blad „Was hington Evening Star" zouden de Ver enigde Staten bereid zyn gedurende een jaar geen proeven met dergelijke wapens te nemen, indien de Sovjet-Unie tot hetzelfde zou besluiten. Volgens het blad is het besluit hiertoe genomen tydens het verblyf van Stassen in Washington. Stassens positie Hierboven is reeds gezinspeeld op de positie van de Amerikaanse vertegen woordiger Stassen, die thans een assis tent toegevoegd zal krijgen in de per soon van de beroepsdiplomaat Julius Holmes. Deze vliegt maandag a.s. naar Londen. Stassen zou in strijd met zijn instructies hebben gehandeld, toen hy bepaalde aspecten van het ontwape- ningsvraagstuk met de Russische gede legeerde Zorin besprak. Volgens de New Expositie „De Molen" in Delft geopend De molen is het onderwerp, waaraan de zomertentoonstelling is gewijd in het stedelyk museum „Het Prinsenhof" te Delft. De expositie, welke bestaat uit modellen van verschillende typen mo lens, schilderijen, foto's en gereedschap pen, werd gistermiddag geopend door mr. T. A. van Dijken, lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Advertentie Gecontroleerde ontwapening is thans het belangrijkste politieke vraagstuk in de wereld, aldus verklaarde de West- duitse Bondskanselier, dr. Adenauer, gisteren op een persconferentie in We nen. Volgens Adenauer is het nodig een oplossing voor het gehele probleem te vinden en moet men niet naar een ge deeltelijke oplossing streven. Ook de Amerikaanse regering is van oordeel, dat het ontwapeningsprobleem in zyn geheel dient te worden opge lost, aldus de Bondskanselier. Over de mogeJyke resultaten van de besprekin gen te Londen, zei Adenauer, dat hoe langer ze duren, des te beter de voor uitzichten op succes zyn. Bedrijfsleven en Effectenbeurs hielpen Tijdens een gisteravond in de grote zaal van de Effectenbeurs te Amsterdam gehouden samenkomst voor de verkoop van effecten ten bate van het Prinses Beatrix Poliofonds heeft de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, meegedeeld, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd de heer Johan Bodegraven te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tieu miljoen bijeen in paar jaren Als burgemeester van Hilversum, zo zeide de heer Boot, ben ik er bij zonder trots op, dat ik deze gewaar deerde burger van mijn gemeente de koninklijke onderscheiding mag op spelden, die hij heeft ontvangen voor de zegenrijke arbeid, welke hij heeft verricht. De burgemeester zei- de de leuze te durven lanceren: „De weg van vele goede gaven liep over Johan Bodegraven" Het is begrypelyk, aldus de burge meester, dat Johan Bodegraven deze onderscheiding heeft gekregen in het financiële centrum van Nederland, hedenavond in de grote zaal van de Amsterdamse Effectenbeurs. Immers, in een paar jaren tijds is hij er in ge slaagd een bedrag van niet minder dan tien miljoen gulden ten behoeve van de noodlijdende mensheid byeen te brengen. Nimmer heeft Johan Bodegraven zich zelf gezocht. Hy werd gegrepen door het grote gebod der liefde, God liefhebben boven alles en zijn naaste gelyk zich- zelve. De heer Bodegraven, zeer bewo gen, antwoordde dat deze onderscheiding een zo grote verrassing voor hem was, dat hy slechts zeer moeilyk een ant woord kon formuleren. Hij bracht dank aan Hare Majesteit de Koningin, aan de minister van Sociale Zaken en aan al diegenen, die tot deze onderscheiding hebben meegewerkt. Dank bracht hy ook aan de directeur van de NCRV, die hem de gelegenheid gaf dit prachtige werk te doen. Dank bracht hij ook aan zijn vrouw en in de eerste plaats bracht hy dank aan God. die hem de gaven voor dit werk heeft geschonken. Hierop volgde een langdurig en luid applaus van de stampvolle beurszaal, waarin honderden leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel en vele geno digden met hun dames waren samen gekomen om door de verkoop van effec ten metterdaad te tonen de inhoud van de leus: „Bedrijfsleven en Effectenbeurs helpen het Prinses Beatrix Poliofonds". Effectenveiling De effecten, die het bedrijfsleven aan het Prinses Beatrix Fonds (het nationale fonds voor de bestrijding der kinderverlamming) heeft afge staan werden in de stampvolle en feestelijk versierde grote zaal van de Amsterdamse Effectenbeurs by opbod verkocht. Daaraan ging vooraf een welkomst woord van de voorzitter van de Vereeni ging voor den Effectenhandel, mr. P. F. J. de Kok, die de hoop uitsprak, dat een zo groot mogelyk bedrag uit de veiling zou byeenkomen. De voorzitter verwel komde verschillende gasten van de avond, met name de vertegenwoordiger van het ministerie van Financiën, de vertegenwoordiger van het ministerie van Sociale Zaken, de Commissaris der JSoningin in Zuid-Holland, tevens voor zitter van het Nationaal Fonds voor be- stryding van de Kinderverlamming, mr. J. Klaasesz, de burgemeester van Hil versum, de directies van ondernemingen, het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel en de heer Johan Bode graven. Laatstgenoemde hield een korte toespraak, waarin hy zeide vanavond in beurstermen te willen spreken. Daarom riep hy uit: „De stemming deze avond is prima, de koers is polio, laat de ver koop staan in het teken van agio". Hierna begon de effectenveiling, waarby beurtelings de heren W. Vrolyk, com missionair in effecten, en Johan Bode graven als veilingmeesters optraden. De verkoop had een zeer vlot en geanimeerd verloop en de effecten gingen belangrijk boven beurskoers van de hand. Een premie-obligatie Amsterdam 1956 II by- voorbeeld beurskoers vandaag f 100. bracht f 600.op. In twintig minuten tijds was reeds een opbrengst van f 100.000— gepasseerd. De veiling werd afgewisseld met diverse attracties o.a met muziek van de Matrozenkapel Hil versum onder leiding van kapelmeester majoor-muzikant F. H. Schorer. In totaal bracht deze verkoop van effecten ten bate van het Prinses Beatrix Poliofonds een bedrag van f254.713.37 op. Dit bedrag vertegen woordigt een waarde, die ruim f 100.000 ligt boven de gezamenlijke beurswaar de van de geveilde effecten. Met deze opbrengst van ruim een kwart miljoen gulden, welk bedrag geheel ten goede komt van het Nationaal Fonds voor Bestrijding van de Kinderverlamming zijn de organisatoren uiteraard bijzon der tevreden. Zeer warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog, zonnig en zeer warm weer. Overwegend matige wind tussen zuid oost en noordoost. In het zuiden van het land hogere temperaturen dan in de noordelyke provincies. De kans op on weer is gering. (Opgemaakt te 10 uur). 16 juni Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 23.11 uur; onder: 8.40 uur. Hoogwater te Katwyk te 5.41 en 18.03 uur. Laagwater te 1.26 en 13.43 uur. (17/6 hoogwater te 6.18 en 18.40 uur, laagwater te 2.02 en 14.16 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een BUvoegseL ken ten bate van de Goed-Zo-actie. j heeft Johan Bodegraven uit handen van burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum de versierselen ontvan gen behorende bij de hem verleende onderscheiding tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. V.l.n.r. burgemeester BootJohan Bodegraven en mevrouw Bode graven. In de grote zaal van de Amster damse Effectenbeurs, waar hij op een bijeenkomst van 't comité Be drijfsleven en Poliofonds" bij op bod de effecten verkocht geschon-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1