JVIartha-stichting", Alpheus grootste gezin, viert op 12 oktober a.s. 75ste verjaardag ZATERDAG 15 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 „Zij zijn niet meer alleen Eenvoudige daad van Amsterdamse evangelist C. Geelgroeide uit tot een grootse arbeid Methode van werken veranderde, maar de grondslag bleef gelijk Hoogtij dagen in de Martha-stich ting Zoals in elk gezin, zijn er ook in Alphens grootste gezin hoogtij dagen. Zij breken de sleur van het dagelijkse leven en telkens ziet men weer uit naar een der gelijke dag. Enkele van die feestdagen willen wy noemen. Het bi) uitstek Nederlandse feest van de verjaardag van St.-Nico- laas wordt in de Martha-Stich- ting beslist niet overgeslagen, evenmin als het kerstfeest, dat natuurlijk een geheel ander ka rakter draagt, doch eveneens by uitstek een feest is van huise- ïyke gezelligheid. Er zijn vier verjaardagen, die door allen worden gevierd: de verjaardag van HM. Koningin Juliana, die van ds. en mevrouw Meyer, en die van de Martha- Stichting zelf. Andere hoogtepunten zün byv. de voetbalwedstryd tussen het personeel en een elftal van de Martha-stichting Sport Veren. MSVen dan niet te vergeten de Oud-huisgenoten-dag, die telken- Jare op Hemelvaartsdag wordt gehouden. Uit alle delen van het land komen dan de oud-huisge noten naar Alphen om oude be kenden weer te zien en oude herinneringen op te halen. Op de laatst gehouden oud-huisgeno ten-dag is reeds aandacht be steed aan het naderend Jubileum van de Stichting. Nadat het schoolwerk is gedaankunnen de kinderen naar harte lust spelen. Zeer geliefd zijn de speelwerktuigen. die aan de Stichting zijn geschonken door het personeel van H.C.W. en de N.E.M. te Leiden. had aanvankelijk het plan een perso- neelshuis te bouwen doch men vond een betere oplossing, waarmede zowel het personeel als de kinderen gediend zouden zün. De helft van het meisjes huis wordt omgebouwd tot personeels- huis en voor de meisjes, die uit het meisjeshuis komen gaat men kleine huisjes bouwen, in de trant van de reeds bestaande vier woningen. vroeger dagen, met open armen ont vangen en men probeert zün vertrou wen te winnen. Nu is het maar de vraag of het kind zich gewonnen durft en kèn geven; heeft het voldoende vertrouwen in het personeel en durft het inderdaad vertrouwen te geven? Dat kan alles lang duren, en het is moeilijk te zeggen of men werkelyk resultaat bereikt. Een aardige opname uit het jaar 1912. toen HM. Koningin Emma een bezoek bracht aan de Martha- Stichting. De Koningin verlaat hier het Prinses Juliana Kinderhuis. Haar kleindochter. Koningin Juliana bracht in 1954 een bezoek aan de Stichting. (Van een onzer redacteuren) De 20ste eeuw wordt wel „de eeuw van het kind" genoemd, waarmee men wil aanduiden dat het kind in het middelpunt van de belangstelling staat. De positie van het kind is grondig gewijzigd ten opzichte van enkele tientallen jaren terug, niet alleen in de maatschappij, doch ook in het gezin. Het kind heeft meer de aandacht, is vrijer, staat in een kameraadschappelijker verhouding tot zijn ouders dan vroeger. Helaas is dit niet in alle ge zinnen het geval. Het komt ook tegenwoordig nog regelmatig voor dat een kind niet die zorg krijgt, die men als normaal beschouwt. Dan grijpen voogdijraden in of de kinderrechter. Wat wordt er gedaan voor deze kinderen, die niet de normale leiding krijgen, die geestelijk in de kou staan, die hun eigen weg moeten zoeken? Er is in de loop van 75 jaar heel wat veranderd in de manier, waarop men deze kinderen benadert en wil helpen. Vroeger werkte men met grote groepen, tegenwoordig juist met zo klein mogelijke; vroeger was het werk niet zo weten schappelijk gefundeerd, thans maakt men een dankbaar gebruik van de rap porten en adviezen, die worden verstrekt door het medisch-pedagogisch bureau, een nieuw onderdeel van de „Martha-Stichting". Maar één ding is er gelijk gebleven en dat is de grondslag, waarop al dit werk wordt verricht. In de statuten is deze aldus vastgelegd: „Het doel van de Martha-Stichting is de kinderen, die haar zyn toevertrouwd een christelijke opvoeding te geven op de grondslag van Gods heilig en onfeilbaar Woord". Op deze wijze is de afstand tussen 1882 en 1957 niet zo groot, ondanks de grote verschillen die er in de wijze van uitvoering zyn. Plan tot houw van vijf groepshuizen Het begin, nu 75 jaar geleden, is heel eenvoudig geweest, en men zou kunnen zeggen min of meer toevallig. In „donker Amsterdam" werkte in de jaren na 1860 een eenvoudig evangelist, de heer C. Geel. Hij zocht de armste mensen in een van de beruchtste ach terbuurten van de hoofdstad, de zgn. Duivelshoek. op en hielp hen op alle mogelijke manieren, zowel geestelyk als materieel. Hy was een van die straatpredikers van de daad. die niet al te lang nadenken over de uitvoer baarheid van een taak, doch die er aan beginnen, in het vaste vertrouwen dat hun werk zal gelukken. In een vast geloof verrichtte hij zyn haast onmogelyke taak onder de verschop pelingen dezer wereld. Zo kocht hy eens een van de vele logementen in dat deel van de stad, om er een „voor uitgeschoven post voor het Evangelie van de maken", zoals hij zelf zei: de koopsom kreeg hy pas by elkaar toen de koop allang gesloten was. De prachtige pastorie op het terrein van de Martha-Stichting. de woning van d&z J. Th, Meyer en dlene echtgenote. Er wordt veel gedaan voor deze kinderen, overal in het land, maar nu willen wij het speciaal hebben over het werk, dat voor hen gedaan wordt in de „Martha-Stichting" te Alphen aan den Rijn, die op 12 oktober a.s. haar 75-jarig bestaan gaat herdenken. Naar aanleiding van dit jubileum heb ben wij een onderhoud gehad met de predikant directeur van de Stichting, ds. J. Th. Meyer, die ons uitvoerig inlichtte over alles wat er gedaan wordt in „Alphens grootste gezin", zoals de Martha-Stichting wel wordt genoemd, en waar de kinderen een nieuw tehuis vinden, waar zij niet meer hun eigen weg behoeven te zoeken en waar zij niet geestelijk meer in de kou behoeven te staan, kortom waar zij niet meer alleen zijn. Hef begin Geel dacht niet lang na: hy han delde. Zo was het ook in dat geval, dat het begin is geweest van de „Martha- Stichting". Er was 'n gezin in de buurt, dat zelfs onder de bewoners daar slecht bekend stond. De buurtbewoners kwa. men aan de heer Geel vragen of daar nu niets aan te doen was; de kinderen moesten in elk geval uit dat gezin ver wijderd worden. Geel ging er heen en het slot was dat hy de drie kinderen uit dit gezin meenam. Hij wist in het geheel niet, wat hij met hen moest be ginnen, of waar hy ze moest onder brengen, doch dat was pas een kwestie van de tweede orde. De heer Geel handelde als het nodig was en zocht dan later wegen en middelen om de zaak af te maken. Het was 12 oktober 1882 toen Geel de drie Amsterdam mertjes opnam! Naar Nieuwveen Na veel zoeken vond de heer Geel een adres, waar hy zyn kinderen kon onderbrengen. Het was in Nieuwveen bij een zekere Smit, die reeds enkele kinderen in zijn woning had opgeno men, doch er zonder aarzelen nog en kele bijnam. De heer Geel bracht hen zelf naar Nieuwveen en tot de heer Smit zei hy dat hy hem veel kinderen zou zenden, maar dat hy niet kon be loven ook veel geld te zullen zenden. Doch dat kwam er voor de heer Smit niet zo erg op aan, hoewel hij het zelf ook niet breed had, en bovendien nog een wankele gezondheid had, zodat hy niet hard kon werken voor zijn kin deren. Doch Smit was een type als Geel: eerst handelen en dan wegen en middelen zoeken om het eenmaal be gonnen werk te kunnen voortzetten en voltooien. Steeds meer kinderen De heer Geel hield woord en hy stuurde steeds meer kinderen naar Nieuwveen, waar ze met open armen werden ontvangen door de heer Smit. Ook van andere zijde werden kinderen naar Nieuwveen gezonden. Het aantal werd te groot, om dit een zuiver par ticulier karakter te laten dragen en zo kwamen enige bewoners op 31 januari 1883 in Nieuwveen bij elkaar om de zaak beter te funderen. Zo werd op diezelfde dag de „Martha-Stichting" opgericht, waarvoor de basis was gelegd op 12 oktober in het jaar daarvoor. De heer Smit werd de eerste directeur en de heer Geel werd president van het be stuur. Het bestuur bepaalde dat er 25 kin deren opgenomen konden worden, doch een man als Smit kon niet wei geren en zo had hy spoedig bijna 50 pupillen. De behuizing in Nieuwveen was te klein en toen men een geschik tere en grotere ruimte in Alphen aan den Ryn kon krygen, greep men dit aanbod met beide handen aan. Men kon in het huis te Alphen 80 kinderen opnemen, doch ook dit aantal was spoedig overschreden. C. Geel directeur De heer Smit heeft niet lang kun nen genieten van de grotere behuizing to Aiphan. Spoedig wend bij ernstig ziek en overleed op nog jeugdige leef tijd. Er werd even gesukkeld met de opvolging. De heer Geel wilde zich toen niet langer onttrekken aan dit werk en verbond zich als directeur aan de stichting. Zyn werk in Am sterdam moest hy daarvoor opgeven, maar hij kreeg er een minstens even mooie en minstens even zware taak voor in de plaats. Zwaar was deze taak ook vooral in financieel opzicht, aan gezien men geen enkele subsidie van het Rijk ontving en dus geheel was aangewezen op giften. Desondanks ging het werk door en spoedig na de vestiging in Alphen kon men de bui tenplaats .Rynstroom" kopen, op welk terrein weldra de eerste gebouwen ver rezen. Tijdens het directoraat van ds A. W. Voors, die de heer Geel opvolgde, kwam er een grote verandering, niet zozeer in het werk zelf, als wel in de basis waarop het werk geschiedde. In 1905 kwamen de kinderwetten tot stand en ds. Voors wist het bestuur ervan te overtuigen dat het nuttig was van het Ryk goedkeuring te vragen voogdy- kinderen te mogen opnemen. Aanvan- waartoe in de grote groep nog al eens kans bestond. Toch is het werk vruchtbaarder, hetgeen echter niet wil zeggen, dat er vroeger minder vruchtbaar gewerkt werd. Men staat er verbaasd over wat lei ders en leidsters vroeger hebben ge daan met de grote groepen: de resul taten van hun arbeid kan men nog dagelijks zien en met hoeveel waarde ring spreken de oud-huisgenoten vaak over hun leiders en leidsters uit vroe ger dagen! De tijd gaat echter verder en iedere tyd vraagt een nieuwe aan pak van het werk. Driekwart eeuw heeft men zegenrijk werk gedaan en al dat werk, zowel in de Martha-Stichting, als in de Caroli- na-stichting in Den Haag, het tehuis voor werkende jongens, een onderdeel van de Martha-Stichting, wordt ge daan uit liefde tot Christus en in Zyn opdracht. Feestdag Wanneer men straks het jubileum gaat vieren een programma is nog niet vastgesteld zal dat een grote feestdag zijn in het leven van de Mar tha-Stichting, zoals er al meer grote feestdagen zyn geweest o.a. het bezoek van H.M. Koningin Emma en enige jaren geleden het bezoek van H.M. Koningin Juliana. Het zal een groot feest worden, doch ongetwijfeld zal er ook een plaats worden ingeruimd voor het dankbaar gedenken van het werk, dat vroeger is verricht door bekenden en naamlozen. En de grondtoon v:n al deze feestvreugde en dit gedenken zal ongetwijfeld de dankbaarheid zijn je gens de Heer der Kerk, in Wiens naam alles wordt verricht. Pleeggezinnen Vroeger bleven de kinderen vela jaren in de Stichting, maar tegenwoor dig is die tyd gemiddeld ongeveer drie Jaar. Zodra het verantwoord is en de mogelijkheid bestaat wordt een kind naar een pleeggezin gebracht, waar het onder toezicht van de Stichting wordt opgevoed. Er gaat niets boven de op voeding in een normaal gezin met een vader, moeder en andere kinderen. Hierby doet zich dan weer de moeilijk heid voor of het werk, dat in de Stich ting werd gedaan, niet doorkruist wordt in de maatschappij. Wy leven in een tyd van ongeborgenheid en wy kunnen slechts hopen, dat onze oud huisgenoten de morele en geestelijke normen, die wy hen hier hebben pro beren by te brengen, om kunnen zetten in levensvormen. Dat is niet eenvoudig in een maatschappy, waar de moraal en de normen zyn uitgehold. Vruchtbaarder werk Het werk is er niet gemakkelijker <tp geworden: de kleine groepen vragen oneindig veel meer van de leiding. Ieder probleem komt op zichzelf te staan en er blyft weinig verborgen, Twee mannen, die nauw bij het werk van de Martha-Stichting zijn betrokken. Op de ene foto ziet men wijlen de heer C. Geel. de Amsterdamse evangelist, die de stoot gaf tot de oprichting van de Stichting. Op de andere foto ds. J. Th. Meyer, de huidige directeur. kelyk dacht men dat het daaraan ver bonden rykstoezicht belemmerend zou werken, doch de vryheid van opvoe ding werd gewaarborgd en men kon rekenen op subsidie. Vooral dit laatste was zeer welkom, aangezien men nu kon voortgaan met de uitbouw van het werk. Zo verrezen in de tyd dat ds. en mevrouw Voors aan de stichting ver bonden waren het Centraal gebouw, de Koningin-Wilhelminaschool. het Ju- liana-kinderhuis. het Koningin Emma- meisjeshuis. de nieuwe pastorie en het werkplaatsengebouw. Bouwactiviteiten Sinds 1935, toen ds. J. Th. Meyer, de leiding overnam van ds. Voors is er al weer heel wat by gebouwd, te beginnen met de paviljoens voor schooljongens en voorts de herinrichting van de oude gemeenteschool met woning tot af delingen voor de oudere meisjes. In de oorlog heeft men natuurlyk niets kun nen bouwen men moest de Stichting zelfs verlaten en elders onderdak zoe ken, doch na vele jaren van scheiding kwamen eind 1945 weer allen by een in de Martha-Stichting te Alphen doch daarna werd het bouwprogramma voortgezet met de groepshuizen. Vier groepshuizen zyn verrezen, die bewoond worden door de oudste meisjes, die hier zelf hun huishouden hebben, zelf koken, zelf schoonmaken, kortom al dat werk doen wat een gewone huismoeder ook doet. Wie zou denken dat men nu wel alles gereed heeft en dat er niets meer gebouwd behoeft te worden, heeft het mis. Er ligt thans een plan voor de bouw van vyf nieuwe groepshuizen ge reed, ett beetemd voor 13 metajea. Men er zyn in de Stichting kinderen van Vz tot 19 jaar zyn natuurlijk ge makkelijker te leiden dan grotere kin deren, bij wie de moeilykheden veel dieper zitten. Wanneer een baby in de Martha-Stichting komt, is dat vaak een gevolg van een tekort aan hygiëni sche zorg en ook wel aan „affectieve" zorg. waarmee bedoeld wordt, dat het kind niet de liefde en tederheid heeft ontvangen na zyn geboorte, waar ieder kind toch recht op heeft. De conflicten tussen de ouders zijn in vele gevallen de oorzaak van dit laat ste tekort. Hoe ouder het kind wordt, hoe meer het zyn eigen weg gaat zoe ken, wanneer het in het gezin niet de normale leiding krygt. Het kind doet waar het zelf zin in heeft, neemt zijn eigen beslissingen en is op grond van zijn ervaring in het gezin ach terdochtig tegenover alle oudere men sen. Natuurlyk is de verantwoordelijkheid, die daardoor op een kind in de leeftyd tot ongeveer 15 jaar komt te rusten, te zwaar, met het gevolg, dat het kind in zichzelf verstrikt en verward raakt. Het hygiënische tekort is gemakke lijker aan te vullen, doch wanneer het kind geestelijk „in de kou" staat is het een oneindig veel moeilyker proces. Het is daarby van groot belang te weten welke achtergrond de sympto men hebben, die men bij het kind waarneemt. Hier kan het medisch- pedagogisch bureau belangryke steun verlenen aan de leidsters en leiders en aan het onderwyzend personeel in de scholen allen medewerkers, die samen een hecht team moeten vormen en dat in de praktyk ook doen! Het kind, dat in de Martha-Stich ting binnenkomt wordt, evenals in Dit nieuwe complex komt achter op het terrein, naast de school en gedeel- telyk op de moestuin en de boerdery. Langs deze groep woningen komt een grote weg naar het voetbalveld. Voorts hoopt men binnen afzienbare tijd te beginnen met de bouw van een nijver heidsschool voor meisjes, die dan in de eigen omgeving school kunnen gaan en niet naar de scholen in Alphen zelf behoeven te gaan. waar bepaalde be zwaren aan verbonden zyn. Kleine groepen De vorming van kleine groepen is iets van de laatste tyd. Vroeger had men grote slaapzalen, grote klassen, grote groepen, doch men is op grond van de ervaring en op grond van we tenschappelijk onderzoek tot de con clusie gekomen dat de kleine groepen vele voordelen bieden. Het leidinggevend personeel of dat nu een onderwyzer is in de klas of een leider of leidster van een groep in het tehuis heeft meer gelegenheid het kind te observeren. Daardoor ko men de problemen, welke ieder kind heeft beter naar voren en de kwaal kennen, betekent haar beter te kun nen genezen. Dit geldt natuurlyk met name voor de oudere kinderen. Babies

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 16