ZJKITSAL Internationale aandelen weer de leiding op de hebben beurs KOOL EN GEIT GESPAARD IN A'DAMSE TUNNEL-KWESTIE Voortgaande vermindering van de koopkracht van het geld Bulgaarse werklozen gaan naar Rusland in „boeren-slavernij" Romme—Posthumus: 66—47 Kardinaal Van Roey (Mechelen) mengt zich in politieke strijd 96ste jaargang Zaterdag 15 juni 1957 Derde blad no. 29161 Solide belegger was grootste speculant (Van onze financiële medewerker) Het Iaat zich niet zo gemakkelijk beoordelen welke factoren de effecten beurzen thans beheersen; het is vrijwel zeker, dat meerdere overwegingen ge zamenlijk de beurzen beïnvloeden. Leest men de economische berichten uit diverse Europese landen dan valt telkens weer op, dat zich overal eenzelfde tendens voor doet; duur geld, volle dige werkgelegenhe 1 en een voortdurende stijging van de kosten van levens onderhoud of wat hetzelfde is een steeds voortgaande vermindering van de koopkracht van het geld. In het ene land gaat het sneller dan in het andere, doch deze tendenzen zijn in alle landen merkbaar. In die landen waar een regering in staat is om in deze ontwikkeling enige leiding te geven zal deze situatie rusti ger worden opgenomen dan bijvoorbeeld in Frankrijk waar opnieuw een kabinets crisis heeft plaats gehad. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat Inzonderheid het Franse vluchtkapitaal in ons land de aandacht heeft laten vallen op aandelen Unilever. Doch deze belangstelling kwam ook van elders, ter wijl Nederlandse houders weinig bereid waren om hun bezit te vroeg af te sto ten. Met aandelen Koninklijke Olie heeft het Nederlandse publiek leergeld betaald. Door de betere verslaggeving is het mogelijk van diverse Nederlandse aan delen de verhouding tussen koers en winst te berekenen. Dit getal speelt bij de beoordeling der koersen op de beurs te New York een grote rol. Uiteraard houdt men aldaar ook rekening met andere factoren, doch het rendement, zoals in ons land veelal het geval is, beïnvloedt in Amerika de koers der aan delen minder dan bij ons. Dit geval wordt gevonden door de winst per aan deel te delen op de koers. Zo was de winst van de Koninklijke Olie, volgens de Amerikaanse gegevens 4.97 per aandeel van f. 20 en de koers kwam te New York op 581/4; een eenvoudige deling geeft dan het getal 11.7, hetgeen dus zeggen wil, dat dit aandeel op die dag 11.7 maal de winst over het afge lopen jaar noteerde. Op diezelfde dag was deze verhouding bij de Standard Oil (New Jersey) 15.9; de notering was 65 3/8 en de winst over 1956 bedroeg 4.11 per aandeel. Ook hier spelen an dere factoren een rol, maar voor de koper, die mede uit belastingoverweging meer gebaat is bij een koerswinst dan bij het rendement, zijn dus de Royal Dutch interessanter dan de Esso, als hij de kansen van beide concerns gelijk acht. De enorme koersstijging der laatste jaren van aandelen Koninklijke heeft de aandacht gevestigd op Unilever. Nu moet echter er allereerst de aandacht op gevestigd worden, dat deze aande len op de New Yorkse beurs niet offi cieel worden genoteerd. Dit betekent, dat voor deze aandelen aldaar in het algemeen minder belangstelling be staat dan voor de officieel genoteerde aandelen. Echter is het feit, dat deze aandelen te New York verhandeld kunnen worden wel belangrijk voor bijvoorbeeld Franse kopers. Ook bij deze maatschappij is de ver houding tussen koers en winst aan de lage kant, t.w. 7.4 bij een koers van 490%. Hier is moeilijk een gelijksoortige maatschappij in Amerika te vinden, zo als dit by de Koninklijke wel het geval is. Een concurrent op verschillend ge bied, waarop de Unilever zich beweegt, is de Proctor en Gamble; by deze maat schappij is de koers/winst-verhouding 15. Ook hier doet zich weer het geval voor, dat de Nederlandse maatschappij een veel kleiner percentage van de winst uitkeert dan haar Amerikaanse zuster. De Unilever keerde rond 21% van de winst uit; zou zy de Amerikaanse ge woonte gevolgd hebben om circa de helft der winst uit te keren ^an was het dividend 36% geweest; dit zou een ge heel andere waardering op de Amster damse beurs betekend hebben. En het is deze waardering, die het buitenland aan dit aandeel geeft, nu deze maat schappij het in het voordeel der aan deelhouders geacht heeft bijna 80% van de winst in bedrijf te houden. Het is geenszins de bedoeling, dat deze uiteenzetting beschouwd wordt als een advies om thans aandelen te kopen. Indien het inderdaad vluchtkapitaal is dat zich op deze aandelen heeft ge worpen, dan is er ook een bijzonder risico, want vluchtkapitaal is gelijk een kat in een vreemd pakhuis. Echter zouden wjj de beleggers wel willen adviseren om zich deze aandelen thans niet te laten ontfutselen, zoals vele beleggers hun aandelen Koninklyke zyn kwijt geraakt en uiteraard op de huidige ':oersen, die veelal meer dan het dubbele bedragen dan de aankoop prijzen, deze niet meer durven terug te kopen. Het is altyd jammer als men de mooi ste aandelen van de beurs buiten de grenzen van ons land ziet verhuizen. Anderzijds mag niet worden vergeten, dat de vele „stille" emissies, welke dit jaar plaats hadden door het uitkeren van de winst geheel of gedeeltelijk in aandelen in plaats van in contanten, de koersen veel meer gedrukt zouden heb ben, indien geen gelden vrijgekomen waren door de buitenlandse aankopen van onze internationale waarden. De meeste Stock-dividenden zijn al ver werkt, die van de Koninklyke Java- China-Paketvaart Lijnen zyn thans aan de beurt en binnenkort komen die van de Nederlandsche Scheepvaart Unie. De scherpe koersstijging van de aan delen Koninklyke Olie en Unilever heeft thans ook de aandacht gevestigd op de gewone aandelen Philips Gloeilampen. Bij deze maatschappij liggen de kaar ten weer geheel anders dan by de Uni lever. De enorme uitbreiding der laatste jaren bij Philips heeft tot gevolg gehad, dat meerdere aandelen-uitgiften plaats hadden; deze emissies geschiedden tegen de parikoers, terwyl het dividend ge handhaafd bleef op 14%. Aandeelhou ders hebben dus geen reden tot klagen gehad. Daar het uiteraard enige tijd vordert, voordat dit nieuw aangetrokken kapitaal volledig tot de winst bijdraagt, ontkwam dit concern er niet aan. dat een groter percentage van de winst moest worden uitgekeerd om het divi dend op 14% te handhaven. Het vorige jaar lukte het een belang rijk bedrag aan 5% converteerbare o' gaties te plaatsen op een basis, dat hierdoor aandelen geplaatst werden tegen 240%, hetgeen dus voor de maat schappij veel voordeliger is dan de aan delen-emissies tegen pari. Aannemende dat de converteerbare obligaties worden omgezet in aandelen, komt de verhou ding koers/winst uit op 13.7, dus belang rijk hoger dan by de Unilever. By de Amerikaanse maatschappij, de General Electric, ligt dit verhoudingsgetal op 28, maar deze beide concerns kunnen niet geheel met elkander worden vergeleken; de General Electric strekt haar arbeid op een veel breder terrein uit. Aandelen Philips, welke vier weken geleden 29414% noteerden, hebben daarna tegen de stemming van de beurs in een vrij zwaar aanbod te verwerken gehad. Vermoedelijk had den, voordat de notering te beurze te Zurich een feit was, vele Zwitserse makelaars deze aandelen te Amster dam voorgekocht; deze aandelen kon den blijkbaar niet allen worden ge plaatst toen zij te Zürich officieel werden genoteerd. Dit teveel aan deze aandelen moest toen weer op de Am sterdamse beurs worden gespuid. De grote koersstijging van aandelen Unilever had tot gevolg, dat een koersverschil van byna 200 punten ontstond tussen deze aandelen en Philips; dit verschil werd te groot geacht, hetgeen in een scherpe koers stijging voor aandelen Philips resul teerde. Men zal er goed aan doen rekening te houden met de verwachting, dat van aandelen Philips Gloeilampen over het lopende jaar geen hoger dividend zal worden uitgekeerd dan 14%. Zelfs de aandelen Algemene Kunst zijde Unie trokken tenslotte de aan dacht, waardoor de brug van 200 ge- makkeiyk werd genomen. Nogmaals vestigen wij de aandacht op de primaire oorzaak van de marktont wikkeling. Voor de genoemde interna tionale aandelen wordt door de kopers niet meer gelet op rendement; om zyn geld zo veilig mogelijk te stellen zoekt het kapitaal „Sachwerte". Het begint erop te lijken, dat de hou der van obligaties het gevaar loopt weer het slachtoffer te worden. Door de lage rentepolitiek van de regering kon de belegger zijn gelden in de jaren 1954 en 1955 beleggen in 3 1/4% 40-jarige obligaties tegen pari, onder de conditie, dat deze obligaties de eerste 10 jaren niet zouden worden aflosbaar gesteld. De belegger ziet thans de koers teruglopen tot een fractie boven de 80% en de koop kracht van zyn rente ad f. 32.50 is sterk verminderd. Om maar één voor beeld te noemen: In het begin van 1954 betaalde hij voor een mud prima antraciet f. 875; dit jaar zal hy voor dezelfde soort f. 14.90 moeten betalen. De solide belegger betaalt alzo het gelag. Het begint er inderdaad op te lijken, dat de belegger, die zijn gelden voor namelijk in obligaties belegt de grootste speculant blijkt te zyn ge weest baby-verzorging Grote consternatie in het schone Nootdorp (Zuid-Holland). Tydens een feestavond schroefden onverla ten van ongeveer honderd fietsen van feestgangers, die genoeglijk bij een waren, de belknop af. De glin sterende dingen werden netjes op een hoop gelegd. Het duurde geruime tyd voordat iedere rywielbezitter- (ster) voorzien was van de eigen knop. Kroesjtsjef heeft hulpkrachtennodig voor zijn uitgestrekte staatsboerderijen (Van onze Ween se correspondent) De communistische leermeesters kunen met nog zoveel pathos beweren, dat werkloosheid op brede basis een typisch verschijnsel is van de kapitalisti sche economie, dit neemt niet weg, dat twee satellieten op het ogenblik zwaar gebukt gaan onder een meer dan normale werkloosheid! Deze kwaal neemt in Bulgarije en Hongarije zelfs zó gevaarlijke vormen aan, dat de communistische „vrienden" de hoofden by elkaar hebben gestoken om tot een oplossing te ko men. Terwyl de cijfers over Hongaarse werklozen, die in de Sovjet-Unie te werk zyn gesteld, niet bekend worden gemaakt (hoogstwaarschijnlijk zyn hier mee toch wel een 20.000 personen gemoeid!) heeft de Bulgaarse regering haar aanvankelijk zwijgen niet meer kunnen volhouden, omdat het centrale orgaan van de Poolse vakvereniging „Glos Pracy" de Indiscretie beging mede te delen, dat 15.000 Bulgaarse arbeiders door de Sovjet-Unie zullen worden overgenomen Bulgaarse vakarbeiders naar Tsjecho-Slowakije Ook Tsjecho-Slowakije wil vyftiendui- zend Bulgaarse werklozen opnemen, maar tot een definitieve regeling is het nog niet gekomen, omdat de regering in Praag de eis stelde, dat de Bulgaren het „recht" zullen krijgen na vijf jaar staatsburger van Tsjecho-Slowakye te worden en zich aldaar te vestigen. In tussen zijn er reeds groepen Bulgaarse vakarbeiders naar Tsjecho-Slowakye vertrokken, o.a. 200 timmerlieden, 77 betonwerkers, 100 metselaars en 30 technici, aldus het Tsjechische blad „Prace" van 26 mei jl. De Bulgaarse minister-president G. Tsjankof heeft toegegeven, dat zyn land den in het grote aantal ontslagen amb tenaren en in nog meer boeren, dienaar de grote steden zijn getrokken en daar geen werk vinden. Volgens het Bulgaarse staatsblad moet er in de komende drie jaar minstens 30 pet. van de ambte naren ontslagen worden, om zodoende de staatsfinanciën te ontlasten. Maar ook van de jongere arbeidskrachten wil men zich ontdoen. Daarom verscheen in het blad „Narodna Mladech" op 6 juni de volgende algemene oproep; „Het is aan alle Bulgaarse jongemannen en -meisjes toegestaan om voor de duur van drie jaar in de mijnen, op de bouw terreinen en de sovchozen van de Sovjet-Unie te gaan werken". Het sterk geïndustrialiseerde Tsjecho- Slowakije kan nog altyd gespecialiseerde oi itr.a-«. Z APn iw werkkrachten gebruiken, terwyl er in de al langer dan een jaar de werkloosheid TT „f 6 ««liiKirUaiA Sovjet-Unie groot gebrek is aan hulp- poogt te overwinnen. De moeilijkheid moet echter voornamelijk gezocht wor- Kamer en Minister akkoord (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met 66 tegen 47 stemmen de motie aangenomen, die zich uitspreekt voor nader overleg tussen het Rijk en Amsterdam over de Rijkssteun aan de Amsterdamse tunnelplannen. Het technische overleg over de bouw van de IJ-tunnel dient volgens de motie te geschieden onder leiding van een deskundige buitenstaan der met inschakeling van de aannemersgroep, die voor de tunnelbouw in aanmerking komt. Tevoren had minister Algera verklaard, dat deze motie voor hem aanvaardbaar was. KVP, VVD, AR en CHU stem den vóór de motie. De P. v. d. A. stemde tegen nadat een socialistische motie ten gunste van de Amsterdamse tunnelbouw met 42 tegen 72 stemmen was verworpen. ging, die was mislukt omdat geen en kele andere party de motie mede had willen ondertekenen. Daartegen had prof. Romme (KVP) voor zijn tunnel motie wel handtekeningen kunnen krij gen van de VVD, AR en CHU en omdat in de loop van het debat duidelijk werd, dat de motie-Romme zou worden aan genomen, liet de heer Burger, de fractie voorzitter van de P. v. d. A., blijken dat het hem dwars zat, dat de interpellatie- Dingen naar gunst van de kiezers? Het tunneldebat in de Tweede Kamer was aanhangig gemaakt door een inter pellatie-aanvrage van de heer Posthu mus (P. v. d. A.), die tenslotte een motie had willen indienen met de steun van alle democratische partijen, een po- Nog een (bekend) plaatje van de Trooping the Colour. Deze garde soldaat werd de hitte te machtig en als een blok soldaat slaat hij tegen de grond. Posthumus zou uitlopen op de aanne ming van een motie-Romme. Onze motie is beter, betoogde de heer Burger met klem. Neen, zei prof. Rom me, juist onze motie is beter. Daar werd de gehele middag over gedebatteerd. Wie zou de kans krijgen met een motie een wit voetje te halen bij de Amsterdamse kiezers? Volgend jaar worden immers weer de verkiezingen voor de gemeenteraden gehouden en minister Hofstra had voor de P. v. d. A. géén goede beurt gemaakt met zijn verklaring dat tunnelbouw ten koste zou gaan van de woningbouw. Zijn voorkeur voor de motie-Romme vatte de heer Zegering Hadders (WD) samen in een korte verklaring: 1. Er wordt uitgesproken, dat zowel de IJ-tun- nel als de Coen-tunnel en de Hem-tun- nel (spoorwegtunnel) er moeten komen. 2. Er wordt duidelijk uitgesproken, dat als het Rijk financiële steun verleent, de Regering het IJ-tunnelplan technisch verantwoord moet achten. 3. Het over leg over de technische kant van de zaak moet geschieden met inschakeling van een deskundige buitenstaander. Mettertijd drie tunnels Het slot van het lied was, dat de motie-Romme met 66 tegen 47 stem men werd aangenomen. Deze motie stelde voorop, dat drie tunnelverbin dingen (alfabetisch: Coentunnel, Hem - tunnel en IJ-tunnel) tot stand dienen te komen, zodra de verwezenlijking hiervan binnen het raam van het financiële beleid van de Regering mo gelyk is. Voorts wordt in de motie uitgespro- arbeiders op het platteland, vooral in de nieuw op te richten nederzettingen of sovchozen. Ze zyn het jongste stok paardje van Kroesjtsjef, die de oude half-particuliere kolchozen wil opheffen en daarvoor in de plaats uitgestrekte „boerenstedèn" wil oprichten, waar de boeren het laatste restje van hun zelf standigheid verliezen en uitsluitend sla ven worden van de staat! Het is name lijk gebleken, dat de boeren in de kolchozen, die weliswaar op coöperatieve basis samenwerken, toch veel te zelf standig bleven en slechts een gedeelte van hun produkten afleverden! Dit wordt nu afgeschaft, zodat de gehele opbrengst in handen komt van de staat. Voortaan krygen de boeren een loon en komt er een einde aan de zwarte handel met levensmiddelen. Daar een groot aantal boeren dit plan saboteert door weinig of niet te werken en de kolchozen te verlaten, heeft Kroesjtsjef nieuwe arbeidskrachten nodig en die vindt hy nu in Bulgarije en Hongarye. Officieel noemt men dit een „vriend schapsdienst" wikkeling van de stad wordt vereist. Het ligt op de weg van het Rijk een redelijke kostenverdeling te bevorde ren. Tenslotte geeft de motie in over weging het overleg over de technische kant van de zaak te voeren onder leiding van een deskundige buiten staander met inschakeling van de aan nemersgroep, die voor de tunnelbouw in aanmerking zal blijken te komen. of nu beginnen en afwachten? De motie-Posthumus nodigde de Re gering uit (ingevolge een op het laatste moment aangebrachte wijziging) met de bouw van de Coentunnel te beginnen zodra de huidige financiële moeilijk heden zijn overwonnen. Voorts werd de Regering uitgenodigd de gemeente Am sterdam geen verhindering in de weg te leggen, wanneer deze gemeente, zonder financiële steun van het Ryk en met inachtneming van de door de Regering beoogde bestedingsbeperking, werkzaam heden aan de bouw van de IJ-tunnel wenst te verrichten, waarna een bijdrage ken, dat het in de eerste plaats aan I van het Rijk kan worden verleend zodra het gemeentebestuur van Amsterdam de huidige financiële moeilijkheden zijn toekomt te bepalen wat voor de ont- overwonnen. Mandement keert zich nadrukkelijk tegen regeringspartijen en splintergroepen (Van onze Brusselse correspondent) Gisteren heeft de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen, monseigneur J. E. van Roey, een mandement bekend gemaakt betreffende de houding van de Bel gische rooms-katholieken tegenover de aanstaande verkiezingen. Dit mandement zal. naar verwacht wordt, een felle reactie in de liberale en socialistische partijen en in een groot deel van de niet-katholleke Belgische opinie veroorzaken. Immers, dc kardinaal beschuldigt de huidige socialistische-liberale regering ervan, de rooms-katholieke godsdienst in zyn instellingen en zyn invloed systematisch te belemmeren en «egen te werken, niet alleen in België, maar ook in de Belgische Kongo. Bovendien bestaat er geen enkele aanduiding, dat de huidige regerings meerderheid van liberalen en socialisten, indien zy opnieuw de meerderheid zou verkrijgen, haar vijandige en noodlottige werking tegen de R.-K. Kerk zou staken. Feitelijk bevel om op de CVP te stemmen Het mandement is voornamelijk ge richt tot de priesters en de kardinaal aartsbisschop zegt. dat de a.s. wetge vende verkiezingen een beslissende in vloed zullen uitoefenen op het geloof en de zeden van de gedoopten. die aan de herderlijke zorg van de kerk in België zijn toevertrouwd. Bovendien is het mandement van Mechelen formeel ge richt tegen de Vlaams-nationalistische groepen,'middenstanders en andere dis sidenten. die bij de volgende verkiezin gen eigen lijsten tegen de (r.-k.) CVP zouden willen stellen. Deze splinterpar tijen hebben de CVP in april 1954 een zware nederlaag bezorgd. Men kan zich dus niet onttrekken aan de indruk, dat de kerk in België zich ditmaal op zeer positieve wijze in de politiek mengt en dat in feite aan de Belgische rooms-katholieken het bevel om voor de CVP te wordt gegeven stemmen. De richtlijnen van de kardinaal-aarts bisschop aan de priesters zijn in de drie volgende punten geresumeerd: 1. indien men vraagt of een gelo vige in geweten bij de a.s. wetgevende verkiezingen zijn stem mag uitbrengen ten voordele van een partij, welke de godsdienstige en zedelijke belangen be- kampt of in gevaar brengt, dient hier op geantwoord te worden, dat zulks niet kan worden gerechtvaardigd en naar geweten ongeoorloofd is; 2. indien men U vraagt of de gelovi gen op het politieke plan eendrachtig moeten optreden, dient hierop geant woord te worden, dat geen enkele reden van persoonlijke, economische, sociale, culturele, volkse of politieke aard in de huidige omstandigheden een scheuring kan rechtvaardigen: 3. indien men U vraagt of een gelovi ge bij de a.s. verkiezingen zich mag onthouden of blanco mag stemmen, dient geantwoord te worden, dat hij zo doende in een belangrijke zaak grote lijks in zijn plicht zou tekort komen. iXuis mo ndnxxc tdnon Otkasi WkaaLcU. f ftljs in M&axscn (Ct^ernde) zsutidrzuL- uit (uit ZWüond. djü<aflAG.Su«jaó,! k Kd AitfcomusduJ&huis tfi-ijud&fttoas ötnoeixt c 0 «o jucste kuise. EX.&.o 'oijqoM kon we&c 26 di^cmo-'s uit Polkan.. Vcu uloflij «JU mCXOfiir l ivooirlalcbRode. 'Kruis.. eindelij(c WKWJC ne&eLLifc i- VADERDAG

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11