Verloop der visserij over de jaren 1951 tot en met 1956 DONDERDAG 13 JUNI 1957 Rapport Landbouw Economisch Instituut Kentering in 1954 Een zojuist verschenen rapport van het Landbouw-Economisch Instituut geeft een beknopt overzicht van de bedrijfsresultaten van de voornaamste takken van visserij over de jaren 1951 tot en met 1956. Het is voor het eerst dat een dergelijk rapport wordt ge publiceerd en een algemene indruk kan worden verkregen van de gang van zaken In de visserij over een lan gere periode. Met het economisch visserijonderzoek is pas na 1945 een aanvang gemaakt. Het heeft enige jaren geduurd voordat voldoende inzicht in de materie kon worden verkregen om tot een publl- katie als deze over te gaan. Ook zijn nog niet alle takken van vis serij hij het onderzoek betrokken, zo dat het rapport o.a. geen bedrijfs resultaten vermeldt van de treilvisse- rij van IJmuiden. Het blijkt, dat voor 1954. de algemene aanvoer langzaam steeg. Sinds 1954 is echter een daling ingetreden, voorname lijk veroorzaakt door achteruitgang van de haringvangsten. De totale opbrengst van de aanvoer toont daarentegen een geleidelijke stijging tot 102,5 miljoen gulden in 1956 De waarde van de uitvoer lag de laat ste jaren boven de waarde van de aan voer en bedroeg in 1956 ruim 114 mil joen gulden. Dit wijst er op dat de Ne derlandse visserij een typisch export bedrijf is. Haring, vers. gezouten, gerookt of in blik geconserveerd, is het voornaamste exportprodukt. De bedrijfsresultaten blijken de laat ste jaren voor de verschillende takken van visserij nogal uiteen te Ippen. De grote zeevisserij en de IJsselmeer- visserij leverden in het algemeen on gunstige bedrijfsresultaten op ten ge volge van geringere vangsten gepaard gaande met stijgende kosten. De klei ne zeevisserij en de garnalenvisserij daarentegen bereikten de afgelopen jaren gunstige resultaten. GROTE ZEEVISSERIJ Nadat de loggerrederijen in 1953 en '54 in het algemeen bevredigende resulta ten bereikten werden in 1955 en '56 on gunstige bedrijfsresultaten behaald en werd de afschrijving slechts ten dele verdiend. Dit was het gevolg van de geringere vangsten en de stijging van de de kosten. Ofschoon de waarde van de aanvoer in 1956 voor verschillende scheepstypen hoger was dan in 1955 ver schillen de bedrijfsresultaten slechts weinig. Dit betreft vrijwel de gehele vloot, welke nog hoofdzakelijk uit oude vaartuigen bestaat. Nieuwe moderne schepen waren in de afgelopen jaren nog slechts in beperkt aantal in bedrijf. KLEINE ZEEVISSERIJ Met de kotters voor de kleine zeevisse rij werden de afgelopen jaren bevredi gende bedrijfsresultaten behaald. De gunstige export van tong en de haring visserij in de wintermaanden langs de Belgische en de Franse kust hebben daartoe veel bijgedragen. LEIDERDORP RIJ KSPOSTSPA ARBANK In de maand mei werd aan het kan toor Leiderdorp f 54.512.ingelegd en f 49.264,-r- terugbetaald. Er werden 18 nieuwe boekjes uitgegeven. OEGSTGEEST DE LEVENSROMAN VAN TAUBER Gisteravond werd voor personeel en patiënten van Endegeest in de recreatie zaal een speelfilm vertoond, nl.l. ..De levensroman van Richard Tauber". Deze film kan niet alleen maar door muziek liefhebbers worden gewaardeerd, doch bood ook anderen een welkome ont spanning. Men ziet en hoort de jonge Tauber proefzingen voor de directeur van een operagezelschap. Hij word niet als zanger doch als dirigent aangesteld. De prachtige stem van Tauber wekt al spoedig aller bewondering Tauber wordt verliefd op de prima ballerina van het gezelschap .doch tot een huwelijk komt het niet omdat de danseres zich niet aan Tauber wil binden. Zij heeft n.l. een hartkwaal. De levensweg van de onver getelijke zanger gaat langs tal van moeilijkheden voordat hij werkelijk de grote Tauber is. Rijkspostspaarbank In de maand mei werd aan het kantoor Oegstgeest i 106.546,ingelegd en f 103.658.terug betaald Er werden 41 nieuwe boekjes uitgereikt. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 13 Juni Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: Per 100 kg: Andijvie 948; peulen 45120; snijbonen 75160; kroten 1621; postelein 1324; rabarber 2442; spinazie 929; stoofsla 10; toma ten 2789; waspeen 4345; winterpeen 2254. Per 100 stuks: Bloemkool 1030; komkommers 1042; sla 414.30. Per 100 bos; bospeen 1560; peterselie 78; ra dijs 47; selderij 6. BARNEVELD, 13 Juni Op de Coöpe ratieve Veluwse Eierveiling Barneveld-Ede was de weekaanvoer ongeveer een miljoen stuks, handel redelijk. Prijzen: eieren van 39 tot 43 gram 6.10—6.51; 43 tot 47 gram 6.908.14; 47 tot 57 gram 8 50—10 92; 57 tot 60 gram 11.1111.20; 60 tot 63 gram 11.60—11.83; 63 tot 68 gram 11.80—12.50. alles per 10 Ostuks. Eierveiling S.B.E.: aanvoer ongeveer 814.000 stuks, handel redelijk. Prijzen eie ren van 57 tot 60 gram 9.8011.18; 60 tot 63 gram 11.35—11.79; 63 tot 69 gram 11.57 12.21. alles per 100 stuks. Eiermarkt Barneveld: aanvoer 1.600.000 stuks. Handel vlug. Prijzen kippeëleren 11.5012.50. Alg prijs 12.- per 100 stuks. Kiloprijs 1.94. basis 62 gram; henne- eieren f7—11.-. Gelders-Overijsselse Vereniging van Eierhandelaren prijzen grote eieren 11.75 12.75. Gewicht 3238 gram. kleine eieren 10.2511.50 gewicht 54 tot 61 gr., henneöleren 7.5010.-, gewicht 4252 gr Pluimveemarkt Barneveld: Aanvoer on geveer 64.000 stuks. Handel redelijk later aflopend. Prijzen slachtkippen 1 801 95 per kg.: witte kippen 1.901 95 per kg Slachtkuikens 1.902.15 per kg., zware kuikens 2.152.30 per kg. GOUDA. 13 Juni Kaasmarkt 224 par tijen kaas aangevoerd. Eerste kwaliteit per kg. f2.33f2 42: tweede kwaliteit f2.25f 2.32; extra kwaliteit f2.43f2.70 Handel kalm. ANDERE VISSERIJ De kustvissers hebben met de garna lenvisserij in de zeegaten en op de Waddenzee eveneens goede bedrijfs resultaten weten te bereiken. De IJsselmeervisserij behaalt reeds enige jaren achtereen ongunstige be drijfsresultaten. Het rapport geeft ten slotte nog enige cijfers over de binnenvisserij, waaruit blijkt, dat in deze tak van visserij slechts bescheiden inkomens worden verdiend. Vliegtuigbotsing te Lopik PILOTEN ONGEDEERD (Speciale berichtgeving) Vanmorgen zijn twee Tigermoths van de Rijksluchtvaartschool Ypen- burg boven Lopik met elkaar in aan raking gekomen. De vliegtuigen maakten na hun opgelopen bescha diging een geslaagde noodlanding en kwamen ongeveer 30 meter van elkaar op de grond terecht. Beide piloten, leerlingen van de Luchtvaartschool, werden niet gewond. De vliegtuigen waren vanmorgen op gestegen van het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam en vlogen op leerlingen- vlucht met bestemming naar Teuge, by Apeldoorn. De piloten zyn de leerlingen H. G. Borger, uit Almelo, die in het voorste vliegtuig zat, en J. W. H. Albers, uit Wassenaar, die in het achterste vlieg tuig zat. De 16-jarige aandammer jan jongepier. die ondanks zijn jeugd als de beste uit een groot aantal kandidaten gekozen werd tot or ganist van de Herv. Kerk te Pur- merend. STADSNIEUWS Tuinconcert Leidse Politie Het Leids Politie Muziekgezelschap, dat juist enkele dagen geleden op het federatief muziekconcours te Zeist fraaie successen heeft weten te behalen, gaf gisteravond een concert in de theetuin van „Oud-Hortuszicht". Een gevarieerd programma werd onder de kundige lei ding van Dick Anderson, die ongetwij feld het klappen van de zweep èn zijn mannen kent, op uitstekende wijze uit gevoerd. Behalve van enkele populaire marsen konden de aanwezigen, o.w.zich burgemeester en mevrouw Van Kinschot, de commissaris van politie de heer J. Dreeuws, alsmede oud-commis saris de heer R. J. Meyer bevonden, nog van enkel grotere werkjes, zoals ..Arle- quin et Colombine" v. Gustave de Roeck, „Ciaconna Antiqua'" van Gerard Boe- dijn en „Cephale et Procis" van Grety, genieten. Kortom het was, mede dank zij het mooie weer, gezellig toeven in de theetuin. Vanavond volgt een herhaling van dit concert in het Van der Werf- park. VOORSCHOTEN Burgemeester C. J. v. d. Hoeven is a.s. vrijdag verhinderd zijn wekelijks spreekuur te houden. In verband met de gemeenteraads vergadering op dinsdag 18 juni is er die avond geen zitting van de woning- commissie. De woningcommissie houdt daarom spreekuur op woensdag 19 juni. „DE ZWALUW" De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht met oude dui ven vanaf Orleans. Afstand 504 km. In concours waren 112 duiven, die om 7.45 uur gelost werden met kalme z.w.-wind. Aankomst eerste prijsduif 13.24.46. snel heid 1482.23 m. per minuut, laatste prijs duif 14.28 14. snelheid 1252 46 m. per minuut. Uitslagen: J. v. Ewjjk 1, 5; P. d'Haens 2. 7; H. Schoo 3. 4. 9; M. Wol- leswinkel 6. 10; F. Hendriks 8. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ellen, d. van A. Verkerk en P. L. Vos; Antonius F. J., z. v. A. F. J. van Lierop en S. Bolstier; Clazina J., d. van P. J. Wynnobel en M. Zwaan; Da niël C., z. v. W. C. Flinterman en P. Mourits; Paul, z. van W. Segaar en N. J C. van Oeveren: Gerard J. M., z. v. H. Mulder en I. Westrup. Ondertrouwd: C. Montfrooy en M. P. Mechelse. Overleden: R Keestra. 69 j., echtge noot van S. de Boer; A. A. Keijzer, 67 j., echtgenoot van A. v. Veelen. WARMOND RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand mei werd aan het plaat selijke kantoor f20.325.ingelegd en f 12.033.terugbetaald. Er werden 15 nieuwe boekjes uitgegeven. WASSENAAR Middenstanders namen Plan Zijlwatering onder de loep Enige tijd geleden zond het dagelijks gemeentebestuur aan de Wassenaarse Middenstands-Centrale een schrijven, waarin vervat de mededeling, dat in het uitbreidingsplan Zijlwatering grond be schikbaar is, bestemd voor winkels, al of niet met één of meer bovenwonin gen. B. en W. wensten te weten, welke middenstanders voor koop en bebouwing (voor eigen rekening) in aanmerking willen komen. Zij verzochten het houden van een enquête. In verband met dit schrijven werd door de W.M.C. gisteravond in Café v. d. Zalm een vergadering belegd voor alle Wassenaarse middenstanders, geor ganiseerd of niet, tot welke bijeen komst ook was uitgenodigd een ver tegenwoordiger van het Borgstellings fonds voor de Middenstand, de heer Wagemans. De voorzitter van de W.M.C., de heer A. Lodder, sprak een inleidend woord, waarin hij de situatie schetste en o.m. mededeelde, dat grond beschikbaar is tegen f. 38,40, f. 45,60 een f. 52,89 per c.a. Wat de financiering van het stichten van bedrijfspanden betreft, daarover gaf de heer Wagemans een uiteenzetting. Het Borgstellingsfonds, dat is gesticht door de drie middenstandsbonden, ver strekt een inrichtingskrediet tot ten hoogste f. 40.000 op de panden, welke niet ouder zijn dan twee jaar. Het maakt mogelijk een hypothecair krediet te krijgen tot 85^. De daarbij gestelde eisen zijn, dat de aanvrager uit eigen middelen kan dekken 15% voor het hy pothecair krediet en 20% van het inrichtingskrediet. Verder wordt de persoon van de aanvrager in aanmer king genomen. Het moet een man zijn, die het bedrijf aan kan. Spreker nam verder het plan Zijlwatering onder de loep. Naar zijn oordeel biedt dit met 1135 te bouwen woningen voorlopig wei nig mogelijkheden, zodat het gewenst is j het vraagstuk eerst nog eens uit te I diepen. I Na beantwoording van vragen gaf i zich voorlopig een zestal belangstellen- 1 den voor percelen grond op. I Op tweede pinksterdag ging de Muziekvereniging „Excelsior" naar Leer- i dam" voor deelneming aan het con cours aldaar en keerde terug met eerste prijzen in de vaandelafdeling met het j hoogste aantal punten, ook voor de drumband. In verband met dit buiten gewone succes zal „Excelsior" vanavond een muzikale rondgang door de ge meente maken. Mr. B. J. Besier Procureur-Generaal te Leeuwarden Mr. IB. J. Besier, sinds 19 november 1949 advocaat-generaal bij het Ge rechtshof te Leeuwarden, is bij K.B. be noemd; tot procureur-generaal, als op volger van mr. H. R. de Zaayer. Vriendschap over de wereld Actie van Ned. Zondagsschoolvereniging De jaarvergadering van de Ned. Zon dagsschoolvereniging bracht ongeveer zevenhonderd leiders en leidsters van zondagsscholen in ons land naar Zwolle. De tweedaagse bijeenkomst begon gistermorgen met een vergadering in de Buitensocieteit. De directeur van de vereniging, de heer A. Kroese uit Amsterdam, hield een inleiding over het onderwerp „Spreken wij verstaanbaar?", waarin hij betoogde dat het de taak van de leider is de bij belse vertelling een achtergrond te ge ven. Hij wees voorts op de noodzakelijk heid de bijbelse boodschap via de jeugd over de wereld uit te zaaien. Om dit op bescheiden wijze te stimuleren kondig de de heer Kroese de actie „Vriend schap over de wereld", van de zondags scholen in Nederland, aan. Men wil de zondagsschoolkinderen eenvoudige voor werpen de meisjes kralenkettingen en de jongens vlaggetjes laten maken, die dan om te beginnen naar Japan zul len worden gestuurd ter uitreiking aan de kinderen die daar de zondagsscholen bezoeken. Men hoopt hierdoor te komen tot een uitwisseling van zelf gemaakte voorwerpen, met als uiteindelijk resul taat interesse in het contact met de jeugd over de gehele wereld. Tijdens de middagbijeenkomst sprak de bondstrainster. mej. T. de Vries over het voor kinderen aanspreekbaar maken van de bijbelvertelling. In zijn vanmorgen gehouden jaarrede deed de voorzitter, ds. J. W. van Kooten uit Amsterdam .een beroep op de aan wezigen vooral open te staan voor „de ander". Door ons te verdiepen in de problematiek van andere overtuigingen verlenen wij ons eigen leven meer per spectief, aldus spreker. Gisteravond werd in de Buitensocie teit „Koning David, dichter der psal men" tot uitvoering gebracht en van middag werd de Franse kleurenfilm „De boom des Levens" vertoond en sprak ds. Jan Wit over het kinderlied. Concert gebouworkest i« Stockholm Dr. van Beinum en het Concertge bouworkest zijn hartelijk verwelkomd in Stockholm, toen zij daar per vlieg tuig en per trein arriveerden voor. het geven van twee concerten ter afslui ting van het Stockholm Festival Van vele openbare gebouwen, hotels eu bruggen wapperde de Nederlandse driekleur Gisteravond hebben de Vereniging Zweden-Nederland en de directie van het Festival dirigent en orkest 'n maal tijd aangeboden op het prachtige bui tengoed Skansen. Aan deze maaltijd zaten tevens aan vertegenwoordigers van het Zweedse culturele en economische leven: dirigenten, componisten, directies van de Zweedse Omroep, van het Stock- holmse Concertgebouw en van de Zweedse Koninklijke Opera. Dr. Lager- berg huldigde dirigent en orkest in him eigen taal maar maakte een zacht ver wijt, dat de Amsterdammers pas na elf jaar weer naar Zweden zijn gekomen. Eduard van Beinum en mr. W. F. Schokking. die als vice-voorzitter van de Stichting het Concertgebouw Orkest met mevrouw Schokking de reis meemaakt, beantwoordden zijn hartelijke en gees tige woorden. Vanavond wordt het eerste Stock- holmse concert gegeven Door elektrische stroom gedood (Speciale berichtgeving) Vanmorgen is de 17-jarige leerling- monteur P. Aardema, uit Winschoten, bij werkzaamheden in de Coöperatieve Melkproduktenifabriek aldaar met elek trische stroom in aanraking gekomen en op slag gedood. COMMANDO-WISSELING BIJ DE KON MARINE Kapitein-luitenant ter zee A. M. Niessink is eervol ontheven van het be vel over Hr. Ms. onderzeeboot ïager „Groningen" en belast met het bevel over Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Hij wordt als commandant van Hr. Ms. „Groningen" opgevolgd door kapitein luitenant ter zee J. Smith, tevoren com mandant van Hr. Ms. „De Ruyter". In een gisteren verschenen Staats blad is een wijziging gepubliceerd van het Reglement Hoogleraren en Lectoren, waarbij de bepalingen omtrent de va kantie-uitkering in overeenstemming zijn gebracht met de wijzigingen, die zijn gebracht in het. Algemeen Rijks ambtenaren-reglement en het Arbeids- o v er eenk oras tenbeslui t. De Hoge Veluwe in gevaar Tegen straaljagers op Deelen (Speciale berichtgeving) Namens het bestuur van het „Natio nale Park de Hoge Veluwe" heeft de heer H. M .M. Jeekel gisteren in een persbijeenkomst medegedeeld, dat het bestuur van het park een civiele pro cedure overweegt in verband met het gevaar dat er straaljagers op „Deelen" zullen worden gestationneerd .Afge zien van het feit, dat de komst der straaljagers een ernstige bedreiging vormt voor de Veluwe en daarmede voor de recreatie-mogelijkheden van ons volk, moet de „gebondenheid" van de Kröller-Müller collectie" aan de Hoge Veluwe (als schenkingsvoorwaar- de gesteld) wel In het oog te worden gehouden. Op de Staat rust de plicht, zo werd gezegd, deze kostbare ver zameling, waarvan de waarde op 40 miljoen gulden wordt geschat cn die is ondergebracht in een uiterst kwets baar museum, niet in een gevaren zone te brengen.) Het Park-Bestuur heeft de kwestie in studie gegeven aan juridische advi seurs. De heer Jeekel merkte nog op. dat de militaire autoriteiten reeds bij het Parkbestuur zijn geweest om te praten over afstand van een der mooiste ge deelten van de Hoge Veluwe. de Deelen- se Start. Uiteraard voelde het bestuur hier niets voor. Sindsdien heeft het niets meer van „defensie" gehoord. Het lijdt, volgens spreker, niet de min ste twijfel, of straks zullen er van mi litaire zijde nieuwe eisen komen inzake afstand van grondgebied van de Hoge Veluwe Aziatische griep was even in Den Haag Bij een dame in Den Haag. die dezer dagen per vliegtuig uit Indonesië is ge komen. is een geval van Aziatische griep geconstateerd, dat echter zeer waar schijnlijk geen gevaar voor verdere be smetting oplevert. De geneeskundig in specteur voor de volksgezondheid in de provincie Zuid-Holland, dr. A. in 't Veld, deelde mede. dat men aanneemt dat de incubatietijd voor deze influenza- soort gesteld kan worden op 1 op drie dagen. In deze tijd zijn bij de personen waarmee de patiente in aanraking is ge weest. voornamelijk familieleden, geen symptomen van de Aziatische griep ge constateerd. Dat de betrokken dame aan deze griep leed, heeft prof. dr. J. Mulder van de influenza-commissie te Leiden virolo- gisch vastgesteld. Het griepveroorzaken- de virus van de patiente bleek dezelfde stam te hebben als de Aziatische griep en prof. Mulder heeft dit aan de ge neeskundige hoofdinspectie bericht. In middels is de dame nagenoeg van de griep genezen. Dr. J. H. van Roijen ere-doctor te Toledo De Nederlandse ambassadeur in de V. S„ dr. J. H. van Royen, is zaterdag jl. door de Universiteit van Toledo, in de Amerikaanse staat Ohio, benoemd tot ere-doctor in het burgerlijk recht. Bij de uitreiking bracht de voorzitter van het college van curatoren, de heer Asa S. Knowles, dr. Van Royen dank voor zijn herinneringen om de beste Nederlandse muziek en kunst naar To ledo te brengen. Het museum van To ledo heeft in de laatste jaren tentoon stellingen gehouden van werken van Van Gogh, over „Nederlandse schilderkunst" „De Gouden Eeuw" en „Hedendaagse kunst uit de na-oorlogse periode". Het Amsterdamse Concertgebouworkest gaf op zijn tournee door de V. S. een con cert in Toledo. Ter ere van de uitreiking van dit ere doctoraat werden een lunch en een diner gegeven, waaraan de ambassadeur en mevrouw Van Roijen aanzaten. Opstandelingenleider in Atjeh gaf zich over Naar het in Medan verschijnende dagblad „Patriot" meldt, heeft de leider van de opstandelingen in Atjeh, Daoed Beoereoeh, zich op 1 juni in het plaatsje Kotabakti aan de gouverneur van Atjeh overgegeven. De zelfde dag nog is Daoed Beoereoeh per schip naar de hoofdstad van Atjeh, Kotaradja, overgebracht, waar hij thans in het huis van de gouverneur verblijft. Het blad weet verder te melden, dat drie dagen voor de overgave de gou verneur van Atjeh, Ali Hasimy, reeds met zijn gezelschap in Kotabakti was aangekomen in afwachting van de komst van de leider der opstandelingen. De overgave vond onder de grootste ge heimhouding plaats. Het blad weet tenslotte nog te melden dat ook de tweede man van de Daroel Islam in Atjeh, Hasan Saleh, te kennen heeft gegeven zich te willen overgeven. Eerder was gemeld, dat een voorlopige overeenkomst was bereikt tussen het commando van het militaire district Atjeh en Daoed Beoereoeh om alle mi litaire bewegingen en acties, in welke vorm ook, te staken teneinde een toe stand te scheppen, welke noodzakelijk is voor de opbouw: zoals herstel van wegen en bruggen, irrigatiewerken enz. Een en ander geschiedde in overeen stemming met de regeringspolitiek voor het herstel der veiligheid in Atjeh. Bezwaren tegen Soekamo's Nationale Raad President Soekarno zal de volgende vergadering van het Indonesische kabi net bywonen om de vorming van de door hem te leiden Nationale Raad te be spoedigen. In welingelichte kringen in Djakarta wordt vernomen, dat leden van het ka binet bezwaren hebben tegen de samen stelling van de raad, zoals die door Soe karno is voorgesteld. Deze leden zouden het opnemen van meer vertegenwoor digers uit de buitengewesten voorstaan. Het kabinet zou wensen, dat Sumatra in de Raad zal zyn vertegenwoordigd met drie leden, Nieuw-Guinea met één en Java, Borneo, Celebes, de Molukken en de Kleine Soenda-eilanden ieder met twee leden. Stassen zou reprimande van Dulles hebben gekregen Eisenhowers adviseur voor c~..vape- ningsaangelegenheden, Stassen, zou van de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, een berisping hebben gekregen voor de wijze, waarop hij namens de V.S. de onderhandelingen op de Lon- dense ontwapeningsbesprekingen heeft gevoerd, aldus verneemt AFP uit welin gelichte bron te Washington. Dulles zou Stassen verwijten geen vat verenigd front tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten te hebben gehandhaafd. Stassen zou zelf het initiatief hebben genomen om recht streeks contact op te nemen met de Russische afgevaardigde om, naar men denkt te weten, de onderhandelingen te versnellen teneinde tot een gedeeltelijk akkoord over de ontwapening te komen. Kroesjtsjef tegen Noordpooi-inspectie De Russische communistische partij secretaris. Nikita Kroesjtsjef, heeft van daag te Helsinki verklaard, dat Rusland bereid is. waar en wanneer men wil. deel te nemen aan een conferentie op het hoogste niveau .op voorwaarde dat men de vraagstukken wil oplossen, die de vrede kunnen verzekeren en een vreedzaam naast elkander bestaan kun nen garanderen. „Dë Sovjet-Unie is bereid akkoord te gaan met de instelling van inspectie- posten in Rusland, de Ver. Staten. Groot Brittannië en andere landen .als dit een gunstige invloed kan hebben op het on middellijk ingaan van het verbod om kernproeven te doen" .aldus Kroesjtsjef. De Russische partysecretaris noemde het voorstel om in het gebied van de Noordpool een zone voor luchtinspectie in te stellen „belachelijk" (hiermee is dit Amerikaanse voorstel voor de eerste keer officieel door Sovjet-Rusland ver worpen. Teleurstellend deviezen- verloop Uit de weekstaat van de Nederland- sche Bank 11 juni springen vier fac toren naar voren t.w. 1. de zeer goede positie van de banken: 2. de ongunstige situatie voor de schatkist; 3. de bevre digende terugkeer van de bankbiljetten; 4 het teleurstellende deviezenverloop. Teleurstellend is het deviezenverloop, dat voor de derde achtereenvolgende maal een daling laat zien. ditmaal van f 9 miljoen .waardoor de netto devie zenreserve is verminderd tot f 822 mil joen. en goud en deviezen tezamen tot f3872 miljoen. Steeds weer stromen de goede deviezen weg. althans het conver tible bedrag is verminderd van f223,4 miljoen tot f218,5 miljoen. BEURSOVERZICHT Unilever en Kon. Olie in reactie Amsterdam, 13 juni. Over het algemeen had men ter beurze verwacht, dat Wallstreet met hogere koersen zou afkomen na de gunstige berichten over de gezondheidstoestand van president Eisenhower. Dit is niet gebeurd en deze tegenvaller drukte van daag mede een stempel op de stem ming in Amsterdam, waar de markt voor aandelen Kon. Olie en Unilever een flinke, zy het gezonde, aldus de beurs, reactie onderging. Kon. Olies lagen ruim f. 1.- onder pariteit New-York. Er werd rond de f.224,- gehandeld, tegen f. 225,60 in de morgenuren en f. 226,90 slotkoers van gisteren. De oliewaarden in New- York lagen in het algemeen niet gun stig in de markt en mogelijk dat de produktieverlaging met 10% tengevolge van de grote olievoorraden in de in dustrie in juni en mogelijk ook in juli van de Esso Standard Oil Company, een van de grootste olieraffinaderijen in de V. S., van invloed is geweest op de koersen van de aandelen aldaar. Unilevers waren 9 punten lager dan in de morgenuren, toen op 4,87 gehan deld werd. Vanmiddag varieerde de koers van 477 tot 479, tegen gisteren 488. Philips had ook van middenkoersaanbod te lijden, doch na een koers van 310%, bleef de handel zich voortzetten op een prijs van 312%, hetgeen ten aanzien van gisteren vrijwel onveranderd was. Aku's konden zich fractioneel verbeteren. K.L.M. zeer stil, wederom ruim f. 1,50 lager. Van de scheepvaartwaarden waren Van Ommeren goed gevraagd en no teerden een winst van 6 punten. Ook Van Nievel't Goudriaan kon zich ruim 2 punten verbeteren. Overige fondsen 1 punt hoger. Cultures nauwelijks prijs houdend. Staatsfondsen onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 juni Londen 10.64% —10.65; New York 3.82B—3.82+tf; Mon treal 4.01%4.01%; Parijs 1.0820-1 0830; Brussel 7.öi7%7.58y4; Frankfurt 90 86% —90.91%; Züridh 87.09—87.14; Zilrich (vr fr.) 8931%—89.36%; Stockholm 73 69%—73.74%Kopenhagen 54.84%— 54.89%; Oslo 5337-5332; Milaan 60.77% —60 82%; Wenen 14 63—14.69. Beurs van Amsterdam Donderdag 13 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. *53 3% 90% 90% Grootboek obl. 3% 89% Ned. '47 3% (3) 86% 86% Ned. '51 3% 90% 90% Ned. '53 3% 89% 89% Ned. '56 3% 89fj 89% Ned. '48 3% 85 84% Ned. '54 3% 85% 84% Ned. '55 I 3% 85% 84% Ned. '55 II 3%86% 86% Ned. "37 3 84% 85% Dollarlng'47 3 93 93 %B Investeringscert. 3 90H 90H Ned. 62-64 3 90fè 90% Cert. NWS 59% Indië '37A 3 87% 87A Grootboek '46 3 84% L ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 44 44 Nat. Handelsbank 105% 105% Ned. HandelmU160 160 A.K.U202 202% v. Berkel's Patent (v) 201 201 Calvé Delft cert. 371 363 Kon. Pap. v. Gelder 190 194 Hoogovens cert311 313 Müller en Co. N.B. 365 368 Ned Kabelfabr289 295 Philips 311% 310% Philips pref150% 150% Unilever 488 476% Wilton Feyenoord 243 243 Biliton 2de rubr. 268 268 Dordtse Petr. gew. 1098 1075% Kon. Petr. (f. 20.227 223.— Idem (50 ft f. 20.227 223 15 A'dam Rubber 72% 72% Dell MUen (Ver.) eva. 93 92 H.V.A115% 116 Java Cult54 55 Senembah 63 63 Vorstenlanden 27% 27% Holl Amerikaiyn 171% 174% Java China Paket 175% Kon N. Stoomb. 151 151% Kon Paket Mjj 164% 167 Stoomvaartmy. Ned 190% 191% Van Ommeren cert. 260 y4 266% Kon Rott. Lloyd 170 170% Ned Scheepv. Unie 178 177% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90 90% Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 91% R'dam '37 I-Hl 3% 91% 91% B Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Premleleningen A'dam "33 3 104 104% A'dam '51 2% 89 89% A'dam '56 I 2% 80% 80% A'dam *56 II 2% 100% 100 Eindhoven '54 2% 81% 82% Enschede '54 2% 80 L 80 Den Haag '52 I 2% 91% 91% idem II 2% 96% 96% L R'dam '52 I 2% 92% idem II 2% 92 L 90 Utrecht '52 2% 88% 88% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 203 203 H.B.U. eert205 205 Rott. Bank 177 175% Twentsche Bank 182% Industriële Ondernemingen Albert Heyn 265 260 Borneo Sum. HJMy. 70% 70% Ned. G. en Sp. Fabr. 173 173 Kon. Ned. Grofsm. 101 104% Internatio 96 95 Rott. Droogdok My 610 604 Tieleman en Dros 14 15% Ned My. Walv.vrt. 63 62% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 15% 15% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 36% 36% Intern. Nickel 111% 112% Anaconda 71% 71 Bethlehem Steel 195 195% Cities Service 72% 71% General Motors 43% 43A Kennecott116% 117% Republic Steel56% 56% Shell Oil 92% 92% Union Pacific 29% 29% Un States Steel 69A 69 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VR 12/6 Edelmet Kori AA... 63% 63 L Pref wa idem 71% 71% Electrolas B 348 Holl Constructie 390 Ing bur v Bouwnyv 177% Int. Kunststof!. Ind 39% 39% Leidsche Wolsplnn 272% 272 Slkkens 'akfabr '53 420 B Ver Touwfabrieken 177% G 178 Weruink s Betonm 80 81 Van Wyk Textiel 89% 88 L

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9