Vaderdag' vHIEFWHIP Ruim 1500 meer dan bedrijven verloonden 800 miljoen gulden Nederlands hulp aan de minder ontwikkelde gebieden te groot? Denk voor om Vaders liefste wens! Moeilijke positie der vakbonden Behoorlijke volkshuisvesting is nodig Tot 1960 moeten 145.000woningen opgeruimd (6% van de voorraad) Rijksbijdrage 80% in wervingskosten f 2.75 OP IEDERS LIP! Bezwaar tegen een beperking Adenauer en Von Brentano voor staatsbezoek in Oostenrijk West-Duitsland heeft zich neergelegd bij afstand van zijn grote eigendommen 96ste jaargang Donderdag 13 juni 1957 Derde blad no. 29159 Jaarvergadering Werkgeversvereniging Advertentie Onder voorzitterschap van Ir. F. K. T. Beukema toe Water, uit Leiden, heeft de Algemene Werkgevers-vereniging, vandaag in Carlton te Amsterdam haar 38ste jaarvergadering gehouden. In zfjn rede deelde de voorzitter mede, dat in de laatste 10 jaar het totaal ver- loonde bedrag der ruim 1500 aangesloten ondernemingen, verzesvoudigd is en dat in 1956 in totaal meer dan 800 miljoen gulden door deze bedrijven aan lonen en salarissen werd betaald. Dit is 20 van het totaal, dat de Nederlandse industrie aan lonen en salarissen per jaar uitkeert. Een gelijk percentage van het totaal der werknemers, die in de Nederlandse industrie emplooi vinden, is in dienst van de bij de AWV aangesloten bedrijven. In het bestel van de AWV gelden thans 105 collectieve arbeidsovereenkomsten, terwijl er nog 33 in voorbereiding zijn. Spreker onderstreepte, dat de taak van de vakbonden en werkgeversorganisa ties, die aanvankelijk voornamelijk het terrein van de onderhandelingen inzake lonen en arbeidsvoorwaarden betrof, een belangrijke uitbreiding onderging door deelneming aan de uitvoering der sociale wetgeving, hetgeen tot begrip en waar dering over en weer bijgedragen heeft. Hij memoreerde de goede verstandhou ding met de hoofdbesturen van de vak bonden. Spreker vroeg bijzondere aandacht voor de moeilijke positie %vaarln de vakbonden thans verkeren in verband met de centrale regeling van lonen en arbeidsvoorwaarden door de overheid, terwijl bovendien bij de individuele werknemer andere behoeften zich openbaren dan een collectieve ver meerdering van het materiële inko- komen een collectief geregelde sociale zekerheid. Deze behoeften liggen in het vlak van persoonlijke erkenning en waardering. Hij wees daarbij op de ongunstige ont wikkelingen in Engeland, waar het eco nomische leven voortdurend door ingrij pende verstoringen in het produktie- proces, o.m. voortvloeiend uit de ver ouderde structuur van de vakbonden, in hoge mate wordt geschaad. Het bestuur van de AWV heeft voor dit vraagstuk een open oog en meent dat een open gedachtenwisseling met vakbondsleiders en belangstellende deskundigen hier wellicht verhelderend zal kunnen werken. Uitvoerig ging ir. Beukema in op de consequenties voor Nederland van de Europese integratie, waarbij hij in zijn verdere beschouwingen er van wilde uit gaan. dat ondanks de inmiddels in Frankrijk opgetreden regeringscrisis de ratificatie van het pact voortgang zal vinden. Speciale aandacht wjjdde spreker aan de bepalingen van het pact, welke op de sociale sector betrekking heb ben, o.a. de verplichting tot betaling van overuren met ingang van het 41ste uur per week en van gelijke be loning voor mannen en vrouwen voor dezelfde arbeid. De plaats van de werkgeversorganisaties zal in de toe komst in toenemende mate bepaald worden door de wijze, waarop zy zich internationaal kunnen doen gelden. Dit betekent vanwege haar structuur, speciaal voor de AWV, dat in samen werking met de bij haar aangesloten 26 bedrijfstakken een weloverwogen standpunt zal moeten ontwikkeld. De verwezenlijking van de sociale harmo nisatie zal ongetwijfeld organisato rische veranderingen met zich bren gen, waarop Nederland zich tijdig heeft in te stellen om zich, waar en wanneer nodig, snel te kunnen aan passen. Bij de opbouw van de sociaal-econo mische positie van ons land is de volks huisvesting onvoldoende tot ontplooiing gebracht. Het wordt hoog tijd, dat dit zo klemmende probleem, hetwelk uitgaat boven het vaststellen van een incidentele huurverhoging en looncompensatie, in zijn volle omvang als nationale zaak ge steld wordt, aldus ir. Beukema. Voor een stijgende welvaart Is de basis van een behoorlijke volkshuis vesting onontbeerlijk. Het probleem is niet op te lossen door Improvisatie en door compromissen. De toetreding tot het pact maakt de, oplossing van het woningvraagstuk te meer urgent, omdat Nederland anders straks niet in staat zal zijn van de gro tere mobiliteit van arbeidskrachten te profiteren, terwijl het gevaar allerminst denkbeeldig is. dat onze arbeiders naar de partnerlanden trekken, wanneer zij aldaar in tegenstelling met hier te lande behoorlijke huisvesting kunnen vinden. Spr. zeide, dat als klein land, Nederland een belangrijke rol kan spe len, indien het erin slaagt, datgene wat wij op grond van onze ervaring en over tuiging als juist erkennen, als zodanig ook in internationaal verband aanvaard weten te krijgen. Aan de export van ideeën zullen wij in de komende jaren onze beste krachten dienen te wijden. Ir. Beukema zeide. dat de uiteenlopen de verwachtingen omtrent de Europese integratie nopen tot voorzichtigheid. Bij Waterdichte verdediging tegen raketten mogelijk „Wy hebben by het ontwikkelen van een waterdichte verdediging tegen aan vallen met raketten dergeiyke vorde ringen gemaakt, dat wij thans kunnen zeggen dat zü uitvoerbaar is", aldus heeft luitenant-generaal James Gavin, hoofd van het Bureau voor wetenschap pelijk onderzoek van het Amerikaanse leger, gisteren tegenover de ondercom missie voor de toewijzingen van de Ame rikaanse Senaat verklaard. Hij voegde hieraan toe: „De Sovjet- Unie is verre van achterlijk in het ver vaardigen van moderne wapens. Doch de Verenigde Staten maken grote vorde ringen bij het ontwerpen van een verde digingsstelsel, waarop elke aanvaller zich met volledige zekerheid te pletter zal lopen". ONDERZOEK NAAR WELSTAND MILITAIREN IN INDONESIË Radio-Djakarta meldt dat de stafchef van het Indonesische leger, in zyn kwa liteit van militaire administrateur, een onderzoek heeft gelast naar de her komst van de persoonlijke bezittingen van het kader. Hij zelf zou van dat on derzoek niet uitgesloten zyn. Deze maatregel, aldus de radio, heeft ten doel vast te stellen of de bepalingen tegen de corruptie goed worden nageleefd. de politieke behandeling is steeds ge steld, dat deze integratie een middel tot welvaartsverhoging zal kunnen zyn, waardoor by het grote publiek optimis tische verwachtingen gewekt zyn. Des- temeer aanleiding is er daarom duide- lyk te stellen, dat loonsverhogingen of verbetering van andere arbeidsvoor waarden economisch slechts dan verant woord zijn, wanneer zy minstens door evenredige toeneming van de produktivi- teit gedekt worden. Onze taak in het sociale bestel is niet remmend te wer ken op het tempo van een sociaal-eco nomische ontwikkeling, welke naar ons oordeel in de verkeerde richting gaat. maar eraan mede te werken, dat de goede koers gevolgd wordt, zo besloot de AWV-voorzitter. In de middagbyeenkomst trad als spreker op de heer Walter Dierckx, ad viseur bij het Verbond der Belgische Nyverheid te Brussel, die sprak over: „De sociale ontwikkelingen in het Bel gische bedrijfsleven gedurende de laatste tien jaar", waarby spreker aandacht schonk aan het vraagstuk van de pro- duktiviteit en de middelen tot verhoging daarvan. Het aantal woningen, dat in Nederland direct of uiterlijk in 1960 dient te worden opgeruimd, wordt door de Centrale Directie van de Volkshuisves ting en de Bouwnyverheid ruwweg geschat op 145.000 of ongeveer 6% van de woningvoorraad. Als gevolg van het voortgaande proces van verkrotting zul len er tot 1970 nog ruim 65.000 woningen by komen, die voor afbraak in aan merking komen. De commissie heeft berekend, dat wanneer het aantal krotten dat thans jaarlijks wordt opgeruimd geleidelijk wordt opgevoerd tot 15.000 in 1968 en 1969, er in 1970 naar schatting nog ruim 43.000 over zouden zijn Zij is by de vraag naar wat precies onder een d krot moet worden verstaan uitgegaan van het subjectieve begrip: een voor bewoning ongeschikte en niet meer te verbeteren woning. Om aan het voortbestaan van deze krotwoningen zo spoedig mogelijk een einde te maken, pleit de commissie er met kracht voor het bouwprogramma, ook nadat het woningtekort zal zijn verdwenen, op 75.000 woningen per jaar te handhaven. Zij is van oordeel, dat de kosten voort vloeiende uit maatregelen tot krotop ruiming en sanering van slechte woon wijken uiteindelijk door het Rijk die nen te worden gedragen. Van i968 af schat de commissie de kosten hiervoor op jaarlijkse bedragen, liggende tussen de 40 en 75 miljoen gulden In het rapport wordt voorgesteld aan de gemeenten een Ryksbydrage te geven van 80% in de verwervings kosten der op te ruimen panden. Deze bijdrage wordt, vermeerderd met de ruwe-grondwaarde van het gesa neerde terrein, toereikend geacht om de werkelijke kosten der sanering te dekken. De voorgestelde regeling zal ook kun nen worden toegepast voor de uit- voernig van stedebouwkundige recon structieplannen. In gevallen, dat deze plannen bijzondere uitgaven met zich brengen, zal een extra subjectieve Ryksbydrage wenselijk, zyn Om de ontruiming van af te breken woningen vlot te doen verlopen, wordt voorgesteld, de mogelijkheid te openen dat waar nodig een tegemoetkoming in de verhuis- en wederinrichtingskosten wordt gegeven. De gemeenten dienen in de vaststelling daarvan vrij te zijn. maar de commissie stelt voor aan de betrokken gemeente voor elke ontrui ming tot dit doel een Rijksbijdrage van f 100,te verstrekken. Op dezelfde wijze wil de commissie aan de gemeenten voor de ontruiming van een verhuurd bedryfspand 'n Rijks bijdrage doen geven van drie maal de jaarhuur en voor ieder uit een krot verdreven gezin, dat in een woningwet woning wordt geplaatst vyf jaarlijkse bijdragen van f200,per jaar. De com missie wyst erin haar verslag op, dat zowel hygiënische als economische mo tieven pleiten voor een actieve aanpak van de krotopruiming. Een slechte be huizing heeft funeste gevolgen voor de gezondheidstoestand. 50 STUKS Minister Hofstra kan zich niet binden (Van onze parlementaire redacteur) In de geest van een motie, die de Tweede Kamer op 21 december 1955 heeft aangenomen, heeft de regering op de begroting voor 1957 aanvankelijk 25 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan de minder ontwikkelde gebieden in de wereld. In het kader van de bestedingsbeperking is dat bedrag echter terugge bracht tot 20 miljoen en daarvan is meer dan de helft besteed voor de Hongaarse vluchtelingen. Over deze gang van zaken uitte gisteren de heer Ruygers (P. v. d. A.) in de Tweede Kamer zyn teleurstelling. Hy drong erop aan voortaan inderdaad jaarlyks 25 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de minder ontwikkelde gebieden. Minister Luns verklaarde, dat uitslui tend voor 1957 is besloten, een deel van de gelden te gebruiken voor de Hongaarse vluchtelingen omdat in dit geval sprake was van een noodtoestand. Van de 20 miljoen ls ruim 13 miljoen besteed voor In de Ridderzaal te Den Haag opende H.M. Koningin Juliana gis teren het internationale gemeenten congres. De congresvlag wordt langs de Koningin binnengedragen. de vluchtelingen, waarna voor de minder ontwikkelde gebieden byna 7 miljoen over is. De plannen voor een besteding van 20 miljoen voor die gebieden waren trouwens niet gereed. Er is geen sprake van, volgens minister Luns. dat in de grondslag van het beleid ten aanzien van de minder ontwikkelde gebieden verandering is gekomen als ge volg van de financiële toestand. Nog steeds staat de regering op het stand punt dat, liefst in internationaal ver band, een geregelde kapitaalsstroom van de ryke landen naar de arme gebieden moet stromen, want het is onhoudbaar, dat een minderheid in de wereld van een stygende welvaart geniet, terwyl de rest van de wereld naar verhouding verarmt. Het gaat om enorme bedragen. Alleen voor Azië en het Verre Oosten (China en Japan uitgezonderd) zou per jaar 5000 miljoen dollar nodig zijn om het inko men per hoofd der bevolking in die ge bieden met twee procent te doen stijgen. Dat zou alleen nog maar voorkomen, dj* de kloof groter wordt tussen de rijke en de arme landen. In de praktyk wordt 2000 miljoen dollar bijeengebracht. Ove rigens moet men bedenken, dat het een hulpverlening is op lange adem. Geen toezegging De regering is bereid 25 miljoen te blijven zien als het jaarlykse bedrag voor de hulpverlening aan de minder ontwikkelde gebieden, maar minister Hofstra verklaarde vervolgens, dat hy thans nog geen bindende toezeggingen kan doen voor dat bedrag. Dan zou hij eerst de ryksbegroting voor 1958 moeten zien en hy weet nu reeds, dat het komende jaar financieel nog moeilyk zal zijn. Hij is niet gerust op het financiële beeld voor 1958 en daarom wil hij niet by voorbaat een begrotingspost onaantastbaar verkla ren. Hij zal de post voor de minder ontwikkelde gebieden echter niet in de eerste plaats aantasten. Toch diende de heer Ruygers <P. v. d. A.) tenslotte een motie in, waarin de regering werd uitgenodigd by het opstel len van de Rijksbegroting voor 1958 in sterke mate voorrang te verlenen aan de uitvoering van de gedachten, neergelegd in de motie van 21 december 1955. De motie kreeg de steun van de heer Schol ten (ARi, de heer Korthals (VVD) en mej. De Vink <KVP>, maar de heer Schmal <CHU> had niet de indruk, dat de motie beslist noodzakelijk was nadat minister Hofstra zijn bezorgdheid had uitgesproken over de financiële vooruit zichten, hoewel hy het overigens geheel eens is met de hulp aan de minder ont wikkelde gebieden. Minister Luns constateerde, dat in het debat een grote mate van overeenstem ming was gebleken tussen de zienswyzen van het parlement en de regering. De motie noemde hij aanvaardbaar omdat de regering ook zelf overtuigd is van de voorrang voor de hulp aan de minder ontwikkelde gebieden. Motie Ruygers aangenomen De motie werd zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Alleen de heer Van Leeuwen (VVD) verzocht aante kening, dat hy geacht wilde worden tegen de motie te hebben gestemd. De financiële positie van Nederland (het blijkt uit de noodzaak van de beste dingsbeperking) is niet rooskleurig en men kan niet een lekgeslagen schip voor hulpverlening uitzenden. Er zyn voor deze hulpverlening enorme bedra gen nodig. Nederland moet niet „haantje de voor ste" willen zyn tussen de grote mogend heden zolang de Staatskas leeg is en de belastingen zo hoog zyn en de vooruit zichten zo onzeker. In de motie schuilt volgens de heer Van Leeuwen ook kri tiek op de regering en een aanmoediging tot hogere uitgaven. Daarom was hy de enige, die tegen de motie was. Vandaag discussieert de Kamer over het besluit van het Kabinet geen mede werking te verlenen aan de bouw van de IJ-tunnel omdat de bestedingsbeper king dergelyke uitgaven niet toelaat. Herdenking Slag bij Waterloo De Slag by Waterloo zal op dinsdag morgen 18 juni te kwart voor elf wor den herdacht by de Gedenknaald te Soestdijk. Aan de plechtigheid zal wor den deelgenomen door een eskadron van het regiment huzaren van Sytzama en door deputaties van de acht regi menten, die in hun vaandel de emble men „Veldtocht 1815" of „Waterloo" voeren. Aan een kranslegging aan de voet van het monument door de deputaties zal een toespraak voorafgaan van ma joor W A. H. de Wit. waarnemend commandant van de huzaren van Syt zama. Aanbesteding IJ-tunnel uitgesteld tot 26 juli Drie van de vier voor de inschrU- ving voor de bouw van een autotun nel onder het IJ uitgenodigde aan nemers-combinaties hebben gezamen lijk aan het gemeentebestuur ver zocht de aanbesteding, die was vast gesteld op 18 juni a.s. een maand uit te stellen. De reden van dit verzoek ligt in de omstandigheid, dat het opstellen van de begroting voor een dergeiyk object by het werken in grote combinaties (waar- by niet slechts Nederlandse doch ook Franse en Duitse firma's zyn betrok ken!, het op elkaar afstemmen van de indeling en het uitwerken van de be groting door de verschillende, in de combinaties samenwerkende aanne- mersbedryven, zeer tydrovend is. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft in verband hiermede beslo ten de aanbesteding van de IJ-tunnel uit te stellen tot vrydag 26 Juli 1957 te elf uur. (Van onze correspondent te Wenen) Vandaag arriveerde de Westduitse Bondskanselier Adenauer in Wenen om aan Oostenrijk een officieel staatsbezoek te brengen. Hy wordt begeleid door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, de perschef Von Eek- hardt, zyn dochter en nog enkele hogere ambtenaren met hun dames. In de gehele Oostenrijkse pers wordt Bondskanselier Adenauer byzonder hartelijk be groet en wijst men er op, dat Adenauer en Raab persoonlijke vrienden zyn. Ook spreekt men de hoop uit. dat hierdoor een periode van vriendschappelijke betrek kingen tussen Oostenrijk en de Duitse Bondsrepubliek moge beginnen. Deze betrekkingen hebben in de laatste dertig jaren vooral onder het nationaal- socialisme zeer sterk geleden en zelfs na 1945 konden zy niet worden verbeterd omdat de regeling van de Duitse eigendommen in Oostenryk niet werd behandeld. Gunstige ontwikkeling van wederzijdse betrekkingen Volgens het staatsverdrag mag Oos tenryk het grote Duitse eigendom niet aan West-Duitsland restitueren, maar moeten deze vermogenswaarden Oosten rijks staatseigendom worden. Bij deze voor West-Duitsland ongunstige rege ling heeft de Duitse Bondsrepubliek zich neergelegd, maar de z.g. kleine Duitse bezittingen worden daardoor niet aange tast. In de laatste maanden heeft een gemengde Duits-Oostenrijkse commissie dit vragencomplex behandeld en nu is het zo ver, dat een desbetreffende over eenkomst zaterdag a.s. kan worden on dertekend. De Duitse Bondsrepubliek ziet dus af van haar eigendomsrechten in Oostenryk, maar de bezittingen van haar particuliere staatsburgers tot een afzonderlijke waarde van ongeveer 200.000 shilling worden gerespecteerd. Daar Adenauer als vroegere burgemees ter van Keulen ook ere-voorzitter is van de Weense zangersvereniging, zal hy een avond met deze vereniging doorbrengen. Verder staat de bezichtiging van histo rische gebouwen en van bezienswaardig heden in Wenen op het programma als mede een bezoek aan de aartsbisschop van Wenen. Het bezoek duurt drie da gen en zal zeker bijdragen tot een gun stige ontwikkeling van de wederzydse betrekkingen, vooral omdat de Duitse Bondsrepubliek de onafhankelijkheid en neutraliteit van Oostenryk erkent en Oostenryk zelf met deze oplossing har telijk heeft gelukgewenst. Wat een schrik in de universiteit van Golgate in New York. Men kwam tot de ontdekking dat het ei van een dinosaurus (een voorwereldlyke reu zenhagedis) foetsie was. Er was wel aanleiding om verschrikt te zyn. Het ei was 70 miljoen jaar oud (naar schatting). Gelukkig werd het kost bare geval later teruggevonden in een kerk. Hoe het daar terecht is gekomen? Nee, niet vanzelf, dat spreekt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5