Jruittella Procureur-generaal, mr. J. Zaaijer vergeleek Evipan met guillotine EK IS WEER GKASBOTEK Verdediger: 200.000 cliënten naren heus niet allemaal gek Egyptische militaire attaché in Amman ondernam moordpoging U proeft het fruit er bovenuit! Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 13 JUNI 1957 Tandrooikundigenvoor Haagse Hof probeert niets anders dan met alle middelen de kantjes van de wet er af te lopen. Er is geen reëel toezicht van een arts en er wordt geen serieuze tand heelkunde bedreven in dit massa-be drijf, waar tandensmeden hun slacht offers van hun tanden èn van hun geld afhelpen. De arts is hier alleen maar de vlag, die de lading dekken moet, aldus mr. Zaaijer, die tegen de drie ver dachten geldboetes eiste van respectie velijk f. 1500, f750 en f500. De verdediger, mr. De Waard, zei dat onder meer in Engeland, Denemarken en Duitsland het systeem van de zoge naamde immedia-prothese (waarbij bet gebit direct na het trekken geplaatst wordt) volkomen ingeburgerd is. Hierbij worden alle tanden tegelijk getrokken. Dat is alleen mogelijk onder algehele narcose. Het toedienen van narcose is een Nederlandse tand arts echter ver boden. Vandaar dat het systeem hier nog niet wordt toegepast en vandaar dat de tandartsenwereld zich fel tegen Evi pan keert, omdat het plaatsen van prothesen de voornaamste bron van inkomsten vormt voor de tandartsen. Overigens is de studie aan de univer- 59 (Van onze Haagse redactie) „Zoals tijdens de Franse revolutie de mensen met karren-vol naar de guillotine gereden werden, zo hebben de ronselaars van het „Evipan-Instituut" hun slachtoffers met autobussen-vol naar Rotter dam gebracht. Het verschil is dat de laatsten vrijwillig gingen en dat zij niet hun hoofd maar hun tanden kwijtraakten". Aldus begon gistermiddag de Procureur-Generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. J. Zaaijer, zijn requisitoir tegen een drietal assisten ten van het veelomstreden Rotterdamse „Evipan-Instituut". Het betrof twee mannen en een vrouw van wie slechts een man ter zitting was verschenen aan wie was tenlastegelegd dat zij de tandheelkunde onbevoegd hadden uitgeoefend. Zij hadden tot taak gehad de pa tiënten te laten „happen", in het gips wel te verstaan, om een afdruk te krijgen van de kaken, waarop het kunstgebit, dat direct daarna werd gemaakt, moest passen. Ook deze handeling mag namelijk alleen door een bevoegde tandarts verricht wor den. De verdachten voerden ter verde diging aan, dat zy hun werk deden in opdracht en onder toezicht van de leider van het instituut, een 44-jarige Rotterdamse mondarts en dat zy in 1952 voor precies identieke feiten ztfn vrijgesproken door de Rotterdamse rechtbank, reden waarom zjj sinds dien gemeend hadden dit werk te mogen doen. De Rotterdamse kantonrechter had het drietal twee tandtechnikers en een tandartsassistente in mei van het vorige jaar echter toch veroordeeld tot geldboetes, variërend van f800 tot f. 100. In hoger beroep ontsloeg de Rotter damse rechtbank het drietal in decem ber van het vorige jaar van alle rechts vervolging, omdat zij onder toezicht van een arts zouden hebben gewerkt. De Officier van Justitie tekende cassatie aan tegen dit vonnis, waarop de Hoge Raad in mei j.l. besliste, dat ook het laten „happen" onder dokterstoezicht strafbaar is en de zaak verwees naar het Haagse Gerechtshof. Toezicht Gistermiddag bepleitte de verdediger, mr. H. de Waard uit Rotterdam, die tevens als gemachtigde voor de twee niet-verschenen verdachten optrad, af wezigheid van schuld, omdat de ver dachten na het vrijsprekende vonnis van 1952 verondersteld hadden niet strafbaar te zyn. Om te kunnen beoordelen of er in derdaad toezicht van de mondarts was geweest, hoorde het Haagse Hof gister middag niet minder dan 10 getuigen, klanten van het „Evipan-instituut", die door de Rotterdamse politie bij de inval op 20 december 1955 in het pand Klaes de Vrieslaan 165 waren aangetroffen. Voor een groot deel betroffen het hier landbouwers uit Gelderland en uit de Achterhoek. Zij waren die morgen te zamen per autobus naar het „Evipan- instituut" gebracht. Zoals bekend placht men ook honderden klanten te halen uit België en Duitsland. Ter zitting kwam nog te sprake dat verscheidene getuigen, die de 20ste december naar het instituut gekomen waren om zich te be klagen over het feit, dat hun gebitten na een half jaar te ruim geworden waren. Over het dokterstoezicht tjjdens het „happen" wisten zy niet veel te zegen. „Det ken wel weez'n", antwoordden zy op de meeste vragen van de president. Ja, alles was in een paar uur klaar geweest. Eerst gips happen, dan onder narcose om alle tanden en kiezen er in één ruk uit to laten trekken, daarna een uurtje bijkomen met sterke koffie en dan met het splinternieuwe kunst gebit (dat zij in de showroom hadden mogen uitzoeken) In de mond „na huus" toe. Nationaal euvel of niet? De procureur-generaal noemde de „tandrooikunde" een groot nationaal euvel, dat te vuur en te zwaard uitge roeid moet worden. Het „Evipan-insti tuut", ook bekend als „Vacupan-insti- siteit voor tandartsen ook tot de nar- cosetoediening uitgebreid. In de toe komst zal de wet te dien aanzien dan ook wel veranderd worden, waarna de ,4mm«fliat-prothese" ook in ons land opgang zal kunnen gaan maken. Want voor vele mensen Is het uiterst bezwaarlijk om drie tot vier weken lang met een tandeloze mond te lo pen. „Evipan" heeft in de afgelopen tien jaar niet minder dan 200.000 mensen van een nieuw gebit voorzien. En die mensen waren toch heus niet allemaal gek, aldus pleiter. Bjj 30% van de patiënten moet het gebit na een half jaar gerevideerd worden, maar dat is normaal en het gebenrt gratis. Overigens gaat het in de „Evipan"- zaak tegen de mondarts. die inmid dels is veroordeeld. Het betrekken van zijn assistenten in deze zaak noemde pleiter „spijkers op laag water zoe ken". Zoals gemeld bepleitte mr. De Waard afwezigheid van schuld. Het Haagse Hof zal op 21 juni ar rest wijzen. Verblindende lichtstralen hadden fatale uitwerking Het Newyorkse blad „Daily News" schrijft, dat een groot aantal militairen steriel of genetisch gebrekkig is gewor den doordat zij bij een geheime op dracht in de tweede wereldoorlog bloot gesteld zijn geweest aan geheimzinnige, verblindende „lichtstralen". Aan bedoelde operatie hebben volgens Pittige, scherpe filmbeelden? AGFA ISOPAN F smalfilms Officiële Jordaanse beschuldiging De Jordaanse regering heeft nu bekend gemaakt, waarom Egypte werd ver zocht zijn militaire attaché uit Amman terug te roepen. In een officiële verkla ring wordt deze man er van beschuldigd pogingen te hebben ondernomen om een aantal leden van het koninklijke huis en de regering te laten vermoorden. Hij zou getracht hebben een Jordaniër om te kopen, die als juridisch adviseur werk zaam was in het hoofdkwartier van het Jordaanse leger. Deze had echter de stafchef ingelicht. De attaché is inmiddels op Jordaans verzoek naar Egypte teruggekeerd. De Jordaanse regering overweegt thans welke verdere stappen ondernomen zullen moeten worden. Aanslagen op leden van het Koninklijk Huis voorkomen Jordanië heeft gisteren ook een nota overhandigd aan de Britse ambassadeur te Amman. Daarin wordt geklaagd over zogenaamde hernieuwing van Britse acties tegen Jemen en gezegd, dat deze een averechtse uitwerking op de Britse- Arabische verhouding zal hebben. Jor danië verzoekt de Britse regering om „de noodzakelijke maatregelen te treffen om een eind te maken aan dergelijke operaties". Mijn in Suezkanaal Het is gebleken, dat de Liberiaanse tankboot „World Jury", waarvan giste ren werd gemeld, dat zich aan boord een ontploffing had voorgedaan, nabij Suez op een mijn is gelopen. Twaalf uur na de explosie stroomde er nog olie uit een breed lek onder de waterlijn, on danks pogingen het gat te dichten. Het zuidelijke uiteinde van het kanaal was gisterochtend vijf uur voor de scheep vaart gesloten. Duikers en kikvorsman nen van de Engelse marine zullen de schade opnemen en daarvan mededeling doen. Egypte kan het Luitenant-generaal Wheeler, het hoofd I tuut" en als „Kliniek van dr. Tolenaar", van de V.N.-bergingsvloot, welke het 1 Suezkanaal weer bevaarbaar maakte, heeft gisteren te New York verklaard, dat Egypte in staat is het kanaal te exploiteren en de verbeteringen aan te brengen, die nodig zijn om het voor de vaart van grotere schepen geschikt te maken. De Egyptische technici hebben hun opleiding in de V.S. en Engeland ontvangen. Het V.N.-personeel had „pret tig met de Egyptenaren samengewerkt". Geen Britse kikvorsman De uitrustingsstukken, die zijn aan getroffen op het lichaam, dat zondag is opgevist in de haven van Chichester, zijn beslist niet van de soort, die de Britse Marine voor zijn kikvorsmannen gebruikt, aldus heeft een deskundige van het Britse Ministerie van Marine gisteren bekend gemaakt. Radio-Moskou heeft gisteravond op nieuw de beschuldiging geuit, dat de ..operatie-Crabb" het werk van de Ame rikaanse geheime dienst was. „Het is Jammer, dat Engeland voor dit provo cerende stukje spionage van de kant van de Amerikaanse geheime dienst heeft moeten betalen met een prestige verlies", aldus Radio-Moskou. RECHTZAKEN Verkeersexamen bij politie als bijkomende straf De kantonreohter te Eindhoven mr. A. G. H. Roeffen, heeft conform de eis van de officier van Justitie mr. J. Booster, een 19-jarige automobilist uit Waalre en een 32-jarige bromfietser uit Eindhoven, onder meer de verplichting opgelegd vóór 1 augustus van dit jaar by de gemeentepoQitie te Eindhoven een examen af te leggen in kennis der ver keersregels. De automobilist had op een kruispunt te Eindhoven geen voorrang verleend aan een hem tegemoetkomende wielrijder en de bromfietser had ver zuimd aan een van rechts komende auto voorrang te verlenen. De verplich ting verkeersexamen af te leggen, was voor beiden een der voorwaarden, ver bonden aan de voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met de proeftijd van een Jaar. het blad 3000 Amerikaanse militairen meegedaan. Zij werd uitgevoerd langs de Rijn. Er namen 456 tanks aan deel. waarop lampen ter sterkte van 13 mil joen kaars elk waren gemonteerd. De actie, die een beperkt succes opgeleverd zou hebben, had ten doel de vijand te verblinden en het optrekken der Ame rikanen te vergemakkelijken. Een soldaat, die aan deze operatie heeft deelgenomen, heeft volgens het blad verklaard, dat er bij de opleiding voor die taak gewezen is op het gevaar van steriliteit. Een arts had hem in 1950 meegedeeld, dat hij volkomen ste riel was. De „Daily News" zegt over een afge zwakt verslag van de operaties te be schikken. Het document was tot nu toe geheim. Er bestaat sterk het vermoeden aldus het blad. dat er meer geweest is dan de krachtige lampen alleen. Amerikaans vliegtuig boven Rood-China beschoten Volgens een bericht van Radio-'Peking is gisteren een Amerikaans marine- vliegtuig van het vliegdekischip Hornet bij Swatau boven het Chinese vasteland tegenover Formosa door luchtdoelge schut beschoten en beschadgd. Er zou den voorts twee natianalistisch-Chinese straatjagers zijn ircer geschoten. Het Amerik. toestel behoorde tot een groep van vier. die van het vliegdekschip af, „het gebied van Swatau in de provincie Kwantoeng waren binnengedrongen". Na geraakt te zijn „ontsnapte het toe stel in zuidelijke richting, terwijl het een rookspoor naliet". Het Amerikaanse Ministerie van Marine maakte gisteren bekend, dat een vliegtuig van de Hornet door commu- nistisoh-Chinees luchtdoelgeschut is be schoten en licht beschadigd op een vlucht 14 km. van het Chinese vaste land. Volgens deze verklaring was het toestel op oefenvlucht ter hoogte van de Chinese kust in Straat Formosa. Het bleek westelijk van zijn voorgeschreven positie te hebben gevlogen. Het voorval geschiedde in mistige weersomstandig heden. Trakteer Uw kinderen en Uzelf op het nieuwe heerlijk frisse snoepje Van Melle Fruit teila's de zachte fruitcarré's in het „vierkante rolletje". Jong en oud zeggen van exTt&a, BINNENLAND Gistermiddag is op de Franciscus Romanusweg te Maastricht een auto van een transportbedrijf uit Sittard tegen een met hout geladen stilstaande vrachtauto van een transportbedrijf te Hulsberg ge botst. De bestuurder van de stilstaande auto, die bij de auto stond, werd bij deze botsing op slag gedood. Op de weg ZwolleOudleusen is gis termiddag de tienjarige Jongen J. H. Lam- mertsen uit Berkum (gemeente Zwolle- kerspel) door een personenauto gegrepen en op slag gedood. De jongen fietste met een vriendje rechts van zich in de richting Oudleusen. Plotseling raakten hun fiets sturen in elkaar verward, waardoor L. op de weg viel, Juist op het ogenblik dat een hem tegemoetkomende auto uit Groningen zou passeren. De Nederlandse vereniging van ex- Politieke Gevangenen houdt van 19 t/m 22 juni haar twaalfde congres in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Het congres zal woensdag. 19 juni worden geopend door mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg. Commissaris der Koningin in Utrecht. Bovendien zal jhr. mr. C. J. A. de Rarütz, burgemeester van Utrecht, het congres toespreken, waar na door mr. G. Ch. Aalders. voorzitter van Op zaterdag 22 Juni zullen in ver schillende steden van ons land plechtig heden worden gehouden ter viering van de Wereldveteranendag. Deze plechtigheden zullen veelal bestaan in kranslegglngen bij oorlogsgedenktekens. Tot directeur van de Protestantse School voor Maatschappelijk Werk te 's-Gravenhage is benoemd ds. P. Roest, adjunct-directeur en predikant van de Van Lindehoutstichting te Neerbosch (de vroegere Weesinrichting Neerbosch). In de loop van deze zomer zal ln Apeldoorn een tentoonstelling worden ge houden van werken uit Veluws particulier bezit. De organisatoren van deze tentoon stelling hebben thans bericht ontvangen dat Prinses Wilhelmlna een aantal schll- derilen uit haar particuliere collectie be schikbaar stelt voor deze expositie De belangstelling voor deze tentoonstelling ls groot en talrijke kunstbezltters zegden reeds hun medewerking toe. Op het gemeentecongres te Scheve- ningen heeft dr. Ir. F. Bakker Schut zijn algemeen rapport over de problemen van de groei der steden, algemeen beschouwd en in hun gevolgen voor de ontwikkeling ten plattelande, ingeleid. Arnold Bernstein, eens directeur van de door Hitler in beslag genomen Duitse scheepvaartmaatschappij Red Star, heeft gisteren als president-directeur van de „American Banner Lines Inc." bekend ge maakt, dat volgend Jaar april met het gloednieuwe luxueuze zeeschip „Atlantic" 18.000 ton. accomodatie voor 900 pas sagiers. waarvan 860 in toeristenklasse een directe passagiers- en vrachtverbin ding tusen New York en Amsterdam ge opend zal worden De heer Bernstein hoopt minstens nog twee andere schepen voor zijn nieuwe maatschappij te laten bouwen. BUITENLAND Koning Hoessein van Jordanië heeft Koning Saoed van Saoedl-Arabië zijn prl- vé-vliegtulg. dat hij een Jaar geleden ln Engeland heeft besteld, cadeau gedaan. In het zuiden van de Braziliaanse staat Parana zijn zeven mensen om het leven gekomen en 33 gewond tengevolge van een wervelwind, die boven dit gebied woedde. Het Chinese persbureau meldt, dat er vorige maand bij het reddingswerk ln de overstroomde provincie Kwangtoeng 150 mensen zijn verdronken. Tien mensen zijn door de bliksem getroffen. De stort regens hebben nu opgehouden en het peil van de voornaamste waterwegen ls tot beneden het gevaarlijke punt gezakt. Op een atdl in de Stille Oceaan, die als doelwit voor de Britse kernproeven dienst heeft gedaan, heeft men de resten van een hut en roeiboten aangetroffen, die hebben toebehoord aan een „Robinson Crusoe" van de 19de eeuw, genaamd Adam McCulloch. Deze man. ln Schot land geboren, ging blijkens zijn dagboek, dat men bij de resten van de hut vond. omstreeks 1850 hier wonen om „aan de verschrikkingen van de beschaving te ont snappen". Hij is ln eenzaamheid op de atol gestorven. Zijn dagboek wordt op het ogenblik ln Londen bestudeerd. Leden van het verboden Ierse Repu blikeinse leger hebben dinsdagnacht drie kleine bomaanslagen gepleegd ln Noord- ferland Te Clonoe werd een brug bescha digd. Elders vernielden de ontploffingen een transforimatorhuleje en een telefoon cel. De Franse koopvaardljmachlnisten, die aangesloten zijn bij de onder commu nistische leiding staande vakbond CGT, hebben gisteravond besloten het werk vandaag neer te leggen als de kabinets crisis voorbij zou zijn. Zij zeggen dat de overheid hun niet ls tegemoetgekomen in hun eisen Inzake betaling en promotie, die een half Jaar geleden kenbaar zijn gemaakt. In Sydney is een reusachtige radio telescoop gebouwd, die naar men aan neemt de eerste ter wereld is. waarmee men telefoto's van de zon kan nemen. James de Rothschild, de bekende kunstkenner, renpaardenbezitter en groot grondbezitter die op 6 mei J.l. op 78-jarlge leeftijd te Londen overleed, heeft een vermogen van elf miljoen pond (ongeveer 115 miljoen gulden) nagelaten, waarvan de Staat 7.5 miljoen pond aan successie rechten krijgt. Het is de grootste erfenis, die de laatste Jaren in Engeland is nage laten. Te Zello, nabij Mantua in Noord- Italië, ls bij toeval in een kerkje uit de dertiende eeuw een fresco van vijftig vler kante meter uit de vijftiende eeuw ge vonden. De schildering schijnt te zijn aan gebracht op nog oudere fresco's. De schil dering werd ontdekt door de kinderen van de werkster, die bij ongeluk met een stok een gat sloegen in het pleisterwerk, waar achter het fresco was verborgen. De Jazzbandleider Jimmy Dorsey is op 53-Jarige leeftijd in een ziekenhuis te New York overleden. Hij was de broer van Tommy Dorsey, eveneens een bandleider, die in november stierf. Jlmmy leidde een der meest vooraanstaande bands van Amerika. Z(jn broer en hij waren gedu rende bijna dertig Jaar beroemd. Er wer den meer dan 110 miljoen grammofoon platen van hun muziek gemaakt. Premier Nehroe van India neemt scooter-les en geeft daardoor de lieden die met z(jn persoonlilke veiligheid zijn be last reden tot bezorgdheid. De Indiase oremier besloot het land voor te gaan ln de bezuinigingscampagne door van vier op twee wielen over te schakelen, hetgeen zyn lijfgarde voor het probleem stelt wat te gaan beginnen indien Nehroe er op blilft staan zioh voortaan per scooter naar zijn bureau en zelfs naar officiële gele genheden te begeven. De eerste minister heeft kenneiyk het beroep ter harte ge nomen dat ln het Indiase congres op de ministers ls gedaan om met kleinere sa larissen genoegen te nemen en de uitga ven tot een minimum te beperken. Circa 2.600 Britten militairen, ge leerden, zakenlieden, kunstenaars en sportlieden hebben vandaag ter gele genheid van de officiële verjaardag van Koningin Elizabeth onderscheidingen ont vangen. De filmmagnaat J. Arthur Rank wordt baron, evenals de lijfarts van de Koningin Sir Horace Evans, en de bin nenkort aftredende gouverneur-generaal van Nleuw-Zeeland. Sir Willoughby Norrle. Bij de lyst van onderscheidingen ls een speciaal supplement gevoegd met 300 na men van militairen, ale wegens hun deel neming aan de Britse actie tegen Egypte onderschelden zyn. De opperbevelhebber van de Brits-Franse actie. Sir Charles Kelgthley, ls grootkruis lr het Britse Ryic geworden. De bosbouwconferentle van de FAO in Bandoeng, die wordt bygewoond door 20 landen in Azië en de Pacific heeft het tekort aan papier ln deze gebieden be sproken, Dit tekort heeft een belemme rende Invloed op de bestrijding van anal fabetisme. De conferentie kwam tot de uitspraak, dat het oprichten van papier industrieën het beste middel is om aan de toenemende behoefte te kunnen vol doen. Een Amerikaans soldaat, die tydens de Koreaanse oorlog werd gevangen ge nomen en besloot ln Communlstlsch- Chlna te blijven, heeft verzocht naar de Verenigde Staten te mogen terugkeren. Hij zal vermoedelijk zaterdag ln Hongkong aankomen. Hij was een der 21 Ameri kaanse militairen die. gevangen genomen, na afloop van de oorlog ln China wenste te biyven. De afgelopen Jaren zijn aoht van hen naar de Verenigde Staten terug gekeerd. Gemiddeld twintigduizend Oostduit sers vluchten elke maand naar de West- dultse Bondsrepubliek. Dit betekent, dat Jaariyks bijna een kwart miljoen Oost duitsers in West-Duitsland worden opge nomen. Dank zy de gunstige conjunctuur is het niet zo heel moeliyk de Oostdultse vluchtelingen een plaats ln de samenle ving van de Bondsrepubliek te verschaffen. De mensen verblyven doorgaans slechts kort in de doorgangskampen om zich daarna ergens in West-Duitsland te ves tigen of te emigreren Doch behalve Duit sers bevinden zich ook nog altyd buiten landers als vluchteling in West-Duitsland. Hun aantal wordt geschat op 220.000 k 230.000. Hiervan zijn 14.000 Hongaren. Van de buitenlanders leven er 23.000 perma nent ln kampen. Dat ls tien procent van het totaal. Roghudi's burgemeester is weg en Francesco ook Er heerst onzekerheid in het kleine Italiaanse dorp Roghudi, en daar is alle reden voor. De burgemeester en de schooljuffrouw, twee van de „pilaren' waarop Roghudi rust, zyn namelijk weg. Wat erger is: de burgemeester heeft de schooljuffrouw ontvoerd naar de bergen! Burgemeester Pietro Nucera, 40 jaar, had een oogje op juffrouw Francesca Zavattieri, de 28-jarige onderwijzeres aan de dorpsschool. Zij moest natuurlijk om haar positie in de gemeente denken en was bepaald aarzelend in haar tege moetkomingen. En dit verdroot de edel achtbare minnaar zéér. Dinsdagmiddag na school heeft hij., met de hulp van tien zijner vrienden, de kogel door de kerk gejaagd. Toen de juf uit school kwam liep hij op haar toe, kuste haar op de wangen, en verdween terwijl zijn vrienden met de tegen- spartelende juf volgden per auto in de Aspromonte-bergen. De burgemeester had, enkele maanden lagere school volgend ter aanvulling van zijn algemene ontwikkeling, aan dat drieste plan tenslotte de voorkeur gege ven boven een veel langzamer en moei zamer proces van geleidelijke toenade ring. Maar nu? Nu is er niemand meer om Roghudi te besturen. De burgemeester en de schooljuffrouw zijn weg. De com missaris van politie is op jacht: naar de burgemeester en de schooljuffrouw, met 50 man carabinieri omdat hij het alleen niet zou kunnen. En de loco-burgemees ter komt zijn huis niet uit, aangezien zijn vrouw een baby verwacht. De school is gesloten, de kinderen hebben vakantie, en de dorpelingen be ramen nieuwe verkiezingen. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Van der Werfpark: Concert Leldsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. Rapenburg 10: Ledenverg. Veron. 8 uur nam. VRIJDAG Rehoboth: Ds. J. A. Smlnk. 8 uur nam. Harmonie: Receptie Speeltulnver. „Om de doorbraak". 810 uur nam. Rapenburg 8; Vlro. Spr. dr. A. A. Kampman over de Nederlander ln het Midden-Oosten ln de 17de, 18de eeuw. 8 uur nam. Zomerzorg: Demonstratie met moderne brandblusmiddelen. 2£ uur nam. Gerecht 10: Soefl-beweglng. Spr. mevr. mr. Kunst. 8 uur nam. ZATERDAG LFC-terreln (Boshulzcrkade)Jeugd- mlddag „Jeugd ln actie". 3i uur nam. StadszaalLustrumviering Speeltuln ver. „Om de Doorbraak". 8 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 23: Receptie ju bilea Aug. Bigot en N. Timmermans. 25 uur nam. Lakenhal: Opening tentoonstedding „Van Sint JacoDsgasthuls tot Lodewijks- kerk". 4 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadszaal (foyer): Jaarl. uitvoering Mu ziekschool My. voor Toonkunst. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huls): Re ceptie A. Beekes. 79 uur nam. WOENSDAG Botanisch LaboratoriumExcursie Werk gemeenschap De Ratel". 7i uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologde en Mtoerailogde V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uur ne/m. Prentenkabinet: Tentoonstelling grafici. Werkdagen 25 uiur (t.e.m. 15 Juni). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens in miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Unlversitel'tsbi'bl lotto eekLlnmaeus-ten toonstelling (werkdagen 9.30 voorm. tot 5.30 uur nam. Tot 15 Juni). Lakenhal: Tentoonstelling „Moderne kunst ln Groningen" (tot 8 Juli). Russen en Finnen sloten aanvullend handelsakkoord Finland en de Sovjet-Unie hebben overeenstemming bereikt over een aan vulling op het lopende handelsakkoord. Hierdoor zal de handel voor een waarde van 100 miljoen worden uitgebreid. Dit is medegedeeld in een gemeenschappe lijk communiqué, dat is uitgegeven na het bezoek van de Sovjetrussische pre mier Boelganin en partijleider Kroesjt- sjef aan Helsinki. In dat communiqué wordt voorts aangedrongen op het slui ten van een internationale overeenkomst over het verbieden van kernwapens. Voorts werd gezegd, dat goede betrek kingen tussen de buren belangrijk zijn om Finlands veiligheid te verzekeren en vrede in het noorden te waarborgen, hetgeen ook overeenkomt met de Rus sische veiligheidsbelangen. De Finse lei ders verzekeren, dat Finland als neu traal land met kracht alles zal vermij den wat de botsingen in het internatio nale leven zou kunnen vermeerderen en dat het zal ijveren voor beter begrip tussen de volkeren. Het communiqué maakt voorts gewag van een uitnodiging van de Finse presi dent, Xekkonen, om een bezoek te bren gen aan de Sovjet-Unie. Kekkonen heeft de uitnodiging aanvaard. De datum van het bezoek zal later worden vastgesteld. Limburgse mijnen produceerden 11.8 miljoen ton steenkool In 1956 hebben de Limburgse mijnen 11.8 miljoen ton steenkolen geprodu ceerd, het aandeel van de Staatsmij nen hierin was 7.5 miljoen ton. In Nederland werden in 1956 ongeveer 18 miljoen ton vaste brandstoffen ver bruikt. Van de netto produktie der Staats mijnen van 7.5 miljoen ton werd 4.5 miljoen ton in eigen cokesfabrieken ver werkt en in elektrische centrales ver bruikt. De cokesproduktie steeg met 6% tot ruim 2.9 miljoen ton. In de vorm van kolen en briketten werd 2.9 miljoen ton aan derden afgezet, waarvan op de binnenlandse markt 2.5 miljoen ton. De afzet van cokes bedroeg 2.7 miljoen ton, waarvan ongeveer de helft in het bin nenland. Naar het buitenland werden 250.000 ton kolen en 1.4 miljoen ton cokes verkocht. BIOSCOPEN Rev „De slag om het vrouwenfort" 14 Jr.). Werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uurj donderdag: „De derde man". Trianon „Wenn die Alpenrosen bltihn" (alle leeft,): werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino „De terugkeer van Lemmy Caution" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. LIdo „Staatsvijand no. 11" (alle leeft.) werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. „Het wonder der geboorte ln de pijnloze bevalling" (14 jr.). Dageiyks behalve zondags te 10.30, 11.30 en 12.30 uur. Luxor „Slssl, de Jonge keizerin" (alle leeft.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 15 Juni 8 uur waargeno men door: Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. tel. 21313: Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Ryn 18. tel 20523 en Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. BH geen gehoor bU Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürlch Genève Locarno Wenen Insbruck Rome AJaccio d bó g 3 ii •5; 3 "5 SM CN licht bew. nw 6 20 0 licht bew. windstil 16 4 zwaar bew. wnw 9 15 0 zwaar bew. windstil 21 0 onbewolkt windstil 21 0 onbewolkt n 2 18 0 licht bew. no 10 16 0 onbewolkt nno 8 18 0 zwaar bew. n 3 19 0 geh. bew windstil 12 2 regen n 4 21 9 onbewolkt nnw 4 20 0 licht bew. no 8 19 0 geh. bew. ono 3 13 2 geh. bew. ono 5 11 5 geh. bew. no 8 zwaar bew. O 2 16 28 geh. bew. nw 5 28 0 zwaar bew. o 1 17 12 zwaar bew. windstil 27 4 regen no 1 22 4

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2