Uitvoer siergewassen stijgt, bloembollenexport neemt af Afgelopen haringseizoen ook voor de handelaren ongunstig RECHTZAKEN WOENSDAG 12 JUNI 1957 De uitvoer van siergewassen geeft wederom een stijging te zien en heeft in 1956 in totaal f. 263.800.000 bedra gen. hetgeen ten opzichte van 1955 een vooruitgang van ongeveer 9 be tekent, zo deelt het Produktschap voor Siergewassen in zijn jaarverslag over 1956 mee. Het aandeel van de bloembollenexport in de totale uitvoer van siergewassen loopt sedert 1951 echter regelmatig terug. Volgens de in het jaarverslag opgege ven cijfers bedroeg dit aandeel in 1951 nog 80.5 van het totaal. In 1956 was dit cijfer echter tot 70.9 gedaald. Het LEIDERDORP „DE RUNKLIEVERS" De postduivenvereniging „De Rijn- klievers" hield een wedvlucht vanaf Or leans. Afstand 508 km. De duiven wer den gelost om 7.45 uur met z.w. wind. In concours waren 101 duiven. Aan komst eerste duif 13.36.36 uur, laatste prijswinnaar 14.22.49 uur. Uitslagen: A. Dubbelaar 1, W. Hoo- gervorst 2 en 7, C. Onderwater 3 en 9, F. Wassenburg 4. M. Jongeleen 5, A. Rooda 6, M. Reijerse 8 en A. Hen dricks 10. WARMOND Diploma's voor B.B.-ers Gisteravond werd in Hotel „De Stad Rome" door burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne de diploma's uitgereikt aan de leden van de Bescherming Be volking, welke behaald waren bij de vaar digheidswedstrijden, gehouden op het terrein van de kistenfabriek te Lisse. Ook de heer Gerth van Wijk uit Katwijk aan Zee was aanwezig. De burgemeester prees de goede verhouding die bij de Warmondse vrijwilligers heerst. De heer Gerth van Wijk, die nog de goede en kwade zijden belichtte van de oefenin gen. was heel tevreden over deze ploeg. Na deze bespreking bleef men nog een gezellig uurtje bijeen. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: W, L. van Zee, 36 Jr. en W. Elzink. 26 jr. De drumband van „St. Matthias" be haalde 2e pinksterdag op het in Poeldijk gehouden concours voor drumbands een prachtig resultaat. Zij wist met 196 pun ten een le prijs in de wacht te slepen. Dit is temeer een prestatie daar de drumband van „St. Matthias" de jongste was op dit concours. Enige tijd geleden was na een be spreking tussen het bestuur van het Wit Gele Kruis en zuster Terlingen overeengekomen dat aan haar wegens familie-omstandigheden voor een pe riode van 6 tot 9 maanden verlof ver leend zou worden. Dezelfde familie omstandigheden dwongen zr. Terlingen echter vorige week ontslag te vragen. Het bestuur heeft gemeend dit ontslag, hoe ongaarne ook, te moeten verlenen. WASSENAAR Feestavond Anjer-Comité Het Anjer-Comité Wassenaar organi seerde gisteren in het Deylerhuis een gezellige avond voor allen, die aan de Anjer-actie 1956 hebben meegewerkt. Voor deze samenkomst werd de be langeloze medewerking verkregen van mevrouw Elly Prinsen Geerligs, voor drachtskunstenares, de heer J. C. Burgersdyk, goochelaar, voorzitter van de Haagse Goochelclub en het Haagse Cabaretgezelschap Schots en Scheef, onder leiding van Hans van Langerak. Dank zij de medewerking van de Rijksvoorlichtingsdienst stond ook een film over het Koninklijk Gezin op het programma vermeld. De presidente van het comité, mevr. M. van den BerghMeyers, heette de aanwezigen welkom en gaf uiting aan haar voldoening de collectanten nu eens byeen te zien op een avond bedoeld als erkentelijkheid voor hun medewerking, van velen al meerdere jaren. Dat Was senaar vorig jaar de premie van f. 500 van het Anjerfonds Zuid-Holland won was het gevolg van hun activiteit. Na aan de besteding van het bedrag te hebben herinnerd gaf zij het woord aan wethouder, mr. dr. J. Hazenberg. Deze sprak van een uitzonderlijke avond, een uitzonderlijk programma en een uitzon derlijke reden waardoor de burgemees ter verhinderd was. Op de voor de hand liggende conclusie, dat, de avond stond in het teken van de uitzondering ant woordde hij met ja en neen. Ja, voor wat betreft de buitengewone prestatie door de collectanten vorig jaar geleverd, maar niet uitzonderlijk is de trouw waarmee zij aan dit succes hebben ge werkt. Spreker noemde trouw een van de waardevolle elementen in de samen leving en het waarachtig menszijn een andere zaak van grote waarde. Te prij zen is, zei hij, dat zo velen, die toch ook hun eigen werk hebben zich toch maar telkens weer beschikbaar stellen en daarmee tonen hun trouw en ook hun waarachtig mens zijn. Spreker besloot met de wens, dat zij zich voor het goede doel zullen blyven inzetten. Nadat een gedeelte van het program ma was afgewerkt werd door de secreta resse van het comité, mevr. S. A. E. van Andel—Wouters, de prijzen, i.e. boeken- bonnen, uitgereikt aan drie collectrices, die zich het meest verdienstelijk maak ten, de dames mevr. Isbrücker, mevrouw De Gast en mevr. Beltman. Zij merkte daarbij op, dat eigenlijk velen voor een prijs in aanmerking hadden moeten komen. Na de pauze werd het programma af gewerkt, waarvan dankbaar is genoten. aandeel van de bloemkwekerijproduk- ten, dat in 1935/1938 gemiddeld 8.5 bedroeg is thans gekomen op 17.6 waarmee de sterke stijging van deze ex port wordt aangetoond. Het percentage van de export van boomkwekerijpro- dukten in de gehele siergewassenuitvoer vertoont ten opzichte van 1935/38 geen grote wijziging. Bij de bloembollenex port blijkt uit het overzicht, dat 15 landen (die ieder meer dan f. 1.000.000 uit Nederland hebben betrokken) geza- melijk 95 T? van deze uitvoer voor hun rekening nemen. Deze landen, in volg orde van grootte, zijn de Ver. Staten. Wcst-Duitsland. Engeland. Zweden. Frankrijk (deze landen nemen weer 83 procent op van het totaal dezer 15 lan den of bijna 79 van de gehele bloem- bollenuitvoer), Italië. Canada. België- Luxemburg, Zwitserland. Finland. Guernsey. Cuba. Denemarken, Noorwe gen en Oostenrijk. Nederlander in Belfast in arrest WILDE DIAMANTEN SMOKKELEN De in Londen wonende Nederlandse diamanthandelaar Nathan Ascher Glatt zit in Belfast in voorarrest, beschul digd van een poging tot het smokkelen van f. 400.000 aan diamanten van En geland naar de Ierse republiek. Volgens de douane-chef had Glatt ge zegd, dat hij zich niet bewust was van enige beperking op de uitvoer van diamanten naar de Ierse republiek en dat de diamanten zijn gehele voorraad uitmaakten. Het was zijn voornemen de diamanten weer naar Londen terug te nemen. De rechter weigerde de diamanthan delaar op borgstelling vrij te laten, zelfs niet toen Glatt aanbood zijn pas poort in te leveren. Zijn voorarrest werd tot 18 juni verlengd. Bezorgdheid over prijzen en kosten In het jaarverslag 1956/1957 van de Nederlandse Bond van Haringhandela ren wordt er op gewezen, dat de aan- en uitvoer in het seizoen 1956/1957 in aan zienlijke mate beneden die van het voor liggende seizoen bleven. De afgelopen teelt gaf op die van 1949 na het laagste aanvoercijfer te zien sedert de tweede wereldoorlog. De export zal naar schat ting 400.000 vaten bedragen en is ook belangrijk lager dan die van het laatste seizoen van 525.000 vaten. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat er in de verslagperiode geen contract met Rusland werd ofgesloten. In de voorgaande twee seizoenen werden 150.000 vaten per seizoen naar dit land verzonden, zodat de afzet naar de overige landen in deze'exportperiode zelfs nog iets is toegenomen in verge lijking met het afgelopen seizoen. Wederom moet gesproken worden van een mislukken der Engelse wal-visserij. Met grote bezorgdheid volgt de bond het verloop der prijzen en kosten. De haring kan niet tegen steeds hogere prijzen worden verkocht zonder gevaar van vermindering van de afzet. Het is niet alleen de concurrentie van andere levcrcierslanden, doch ook de vervan ging van haring door andere voedings middelen in het voedselpakket van di verse landen, waarmede men terdege rekening moet houden. Wat de Europese gemeenschappelijke markt betreft wordt in het verslag op gemerkt. dat voor de vishandel beslist nog niet is vast te stellen of deze voor ons land voordelen gaat opleveren. De aanvoer in 1966 bedroeg 799.900 kantjes tegen een doorsneeprijs van f. 33.64 per kantje (v. j. resp. 963.600 en 29.65). MARKTBERICHTfN KATWIJK AAN DEN RIJN, 11 Juni Groenteveiling: Andijvie 12; bloemkool 9 —31; waspeen 6164; bospeen 3960; ra dijs 2.606,20; selderie 6,608,20; sla 3.0013.50; spitskool 1314; sjalotten 17 —18; komkommers 29; kroten 1119; uien 7; spinazie 524; kervel 6- stoofsla 12; postelein 18; rabarber 3544. TER AAR, 11 Juni Groenteveiling: Kassnljbcmen 1.251.40, Idem B 1.10 1.15. Idem stek 0.851.05; peulen 0.50 0.95, idem B 0.300.45; doppers 0.85; tuin bonen 0.85. alles per kg. RIJNSBURG. 11 Juni Bloemenveiling: Margrieten wit 160270; Dhoronlcum 1 210; Korenbloemen 80120; Bruidsanjers 60—90; Mimi 70-110; Gaillardia 140—270; Scablosa 2—340; Alium 250350, er 100. Ixia 2042; Lupinen 2330; Ane monen 913; Margrieten Segetun 6068 per bos. Lelie Regale 69. Idem wit 20 24; Campanula 610; Papaver 913; Pioenen 17—23; Am. Anjers 12—15; Ester- read 47; Amarillis 910. perstuk. Iris sen; Imperator 4560: Yellow Queen 47— i 64; Prof. Blaauw 1—120; White Excelsior 125; v. Vliet 3845; Golden Imperor 4058. per bos. Ranonkel 140210 per 100 WOERDEN, 12 juni. Kaasmarkt. Aan voer 171 partijen. Notering le kwaliteit i 2 33—2.39. 2e kw. 2.25—2.32, extra tot I 2.68. Handel matig. Sinds bevrijding 533.903 nieuwe woningen In totaal waren eind april 1957 sinds de bevrijding 533.903 nieuwe woningen gereed gekomen. Evenals in alle vori ge maanden van dit jaar bereikte het woningbouwcijfer in april een record. Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in april 1957 6534 woningen opgeleverd (vooroorlogs april-record 5711 in 1934, na-oorlogs record 5632 in 1954). In de eerste vier maanden van het lo pende jaar kwamen meer nieuwe wo ningen gereed dan ooit in een overeen komstige vroegere periode werden ge bouwd, n.l. 25.742, d.i. 9020 meer dan in de eerste vier maanden van 1956. Minister Stof over het probleem Nieuw-Guinea Kort voor zjjn vertrek naar Australië voor een beleefdheidsbezoek heeft de minister van Defensie, ir. C. Staf, via Radio-Biak, o.m. verklaard, dat zijn oorspronkelijke voorstelling ten aan zien van Nieuw-Guinea in sommige opzichten ongunstiger en in andere opzichten ongunstiger was. „Het is nog moeilijker dan ik mij gedacht had, maar aan de andere kant ook beter". Over werk en leven van het personeel der Koninklijke Marine op Ned. Nieuw- Guinea. zei hij, dat dit „moeilijk maar niet onmogelijk" is. Desgevraagd antwoordde de minister, dat de Indonesische opvatting als zou Nieuw-Guinea een militaire basis vor men, „absurd en volledige onzin" is. Hij vervolgde: „Wij hebben hier een appa raat ter verdediging van Nieuw-Guinea, doch nergens anders voor". Hij zei het te betreuren, dat van Indonesische zijde wel eens een bepaalde dreigende uitla ting ten aanzien van Nieuw-Guinea ge daan was, doch hij was van mening, dat de Kon. Marine op Nieuw-Guinea vol ledig voor zichzelf kan zorgen en aan alle situaties het hoofd kan bieden. Minister Staf eindigde: „Ik ben ge pakt door het probleem-Nieuw-Guinea, wat in de afgelopen jaren alhier is verricht is zeer bewonderenswaardig. De Kon. Marine vervult haar taak met grote opgewektheid. Overal is een sterke interne discipline, er wordt ge werkt met vertrouwen in de toekomst. In het grote geheel van Nieuw-Guinea geloof ik, dat het nuttig is, dat de Kon. Marine op deze wijze bijdraagt tot de ontwikkeling van een samen leving, die ertoe kan leiden, dat dit grote land tot ontwikkeling komt". De Protestants Christelijke Vereni ging van Kosters in Nederland zal op 18 juni a.s. in „De Karseboom" te Hil versum de algemene jaarvergadering houden. Ongevalien op de weg Op het fietspad langs de Rijksstraat weg ter hoogte van het Kerkehout kwamen de 27-jarige mevr. C. M. Neder- spel uit Noordwijkerhout en de 63-jarige A. C. Hoogduyn uit Den Haag, beiden op bromfietsen, met elkaar in aanrij ding, waarbij zij aan het hoofd werden gewond en mevr. N. bovendien letsel aan haar linker onderbeen opliep. Na eerste hulp en een onderzoek in de Ursula- Kliniek zijn beide gewonden naar huis vervoerd. De 19-jarige K. Bouwmeester uit Oegstgeest reed op het fietspad langs de Rijksstraatweg bij het viaduct met zijn bromfiets tegen een overstekend meisje, waardoor hij viel en een gescheurde on derlip opliep. Hij werd naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. IN KELDERGAT GEVALLEN Bij het bezichtigen van in aanbouw zijnde huizen viel de 56-jarige H. Bin nendijk alhier in een keldergat en liep een flinke hoofdwond, een paar ge kneusde ribben en een lichte hersen schudding op. Hij werd per ziekenauto naar zijn woning overgebracht. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN De Postduivenvereniging „De Gevleu gelde Vrienden" hield zondag j.l. een wedvlucht vanuit Orleans. Afstand 505 km. De 69 duiven werden aldaar om 7.45 uur gelost en de eerste duif was terug om 13.18 45. had dus gevlogen met een snel heid van 95 km. per uur. De uitslag was: W. v .d. Zwaan 1, 9; J. H. M. Brouwer 2. 4. 6. 10; J. H. Groeneveld 3. 5. 7; J. Par- levliet 8. Hij Verontrusting ever vliegveld Deelen Waarom niet de Peel (Speciale berichtgeving) Tijdens een persconferentie te Arn hem heeft jhr. mr. M. van der Goes van Naters. voorzitter van de contact-com missie voor natuur- en landschapsbe scherming medegedeeld, dat genoemde commissie aan de Ministerraad een request heeft gezonden inzake de ves tiging van een squadron jachtvliegtuigen op Deelen. In het request voert het be stuur van de contact-commissie, het centrale orgaan van de particuliere na tuurbescherming in Nederland, waarbij 90 organisaties zijn aangesloten, aan zich gedrongen te voelen zijn grote veront rusting kenbaar te maken over het feit, dat ondanks de vele krachtige protesten nog geen wijziging is gebracht in de beslissing tot het stationeren van een squadron straaljagers op het vliegveld Deelen. Ondanks de uiteenzettingen door de minister van Oorlog in de Tweede Kamer gegeven, blijft het bestuur van mening dat hier een beslissing is geno men, waarbij de afweging van belangen op onjuiste wijze heeft plaats gehad en grote volksbelangen zijn geschaad. Nergens bliikt dat ernstig is nagegaan, of de mogelijkheid bestaat op een ander vliegveld zodanige voorzieningen te tref fen, dat de mogelijkheid wordt geopend aldaar straaljagers te stationeren. Bij voorbeeld om de basis in de Peel ge schikt te maken voor vredesdoeleinden. De regering wordt verzocht zich opnieuw over deze zaak te beraden. ontvreemdde f 4000. van zijn baas Te Stadskanaal is aangehouden een 17-jarige jongen uit Groningen, die verleden week met medeneming van f. 4000. welke hij van zijn baas. een hakkerspatroon, naar het postkantoor moest brengen, plotseling uit Gronin gen verdwenen was. Na zich eerst nieuwe kleren te heb ben aangeschaft is hij naar Stadska naal gegaan, waar zijn meisje woont. In het Stadspark aldaar heeft hij zijn oude kleren verstopt en de nieuwe aan getrokken. Vervolgens is hij naar Ter Apel gereisd, waar hij in een hotel heeft gelogeerd. Ook kocht hij hier een bromfiets. Vrijdagmorgen vond de politie te Stads kanaal. gewaarschuwd door een park wachter. de oude kleren van de jonge man. Zij verwachtte wel, dat de jongen weer naar Stadskanaal zou komen en inderdaad kon zij hem 's middags toen hij met zijn bromfiets in Stadskanaal reed, arresteren. Hij had nog f. 3000 op zak. In Marcinelle mankeerde heel wat aan outillage Het Belgische blad ,,La Cité" publi ceert een samenvatting van de voor naamste oorzaken, die volgens het ver slag van de onderzoekscommissie, welke tot taak had de oorzaken van de mijn ramp te Marcinelle na te gaan, de ramp tot gevolg hebben gehad. Het gebruik van platte kabels en van liftkooien met verschillende verdiepin gen had geleid tot het gebruik van ba lansen die met olie werkten. Daaruit volgde, dat zich in een lucht toevoer- schacht ongeveer 850 liter brandbare olie bevond. De vereiste kanalisering was niet voorzien van bijzondere bescher mingsbekleding. De elektrische kabels waren in de nabijheid van de kanalise ring geplaatst, zij drongen er in binnen zonder van een speciale isolering te zijn voorzien. De kolenwinning geschiedde op twee verdiepingen in dezelfde mijn en het signaalsysteem was ingewikkeld. Het signaalbord was onyolledig en twee sig nalen, die onder dé meest gebruikte voorkomen, ontbraken er op. Bovendien werden ook mondelinge aanwijzingen gegeven wat betreft het vertrek van liftkooien. Deze methode leverde gevaar op voor verwarring. Op het viaduct te Groningen kwam gistermiddag de 65-jarige R. van Oos ten. uit Groningen, die met zijn fiets tussen een file andere wielrijders en een file auto's trachtte door te slippen, in aanraking met een aanhangwagen. Hij verloor zijn evenwicht, viel en werd door een der wielen van de aanhangwa gen overreden. Een uur later is hij in het r.-k. ziekenhuis te Groningen aan zijn verwondingen overleden. Gistermiddag om twee uur vond op het gevaarlijke kruispunt Herenweg- Kruisweg een verkeersongeval plaats, het derde binnen korte tijd. Ook nu de den zich geen persoonlijke ongevallen voor. De materiële schade evenwel was groot. Een motorrijder uit Leiden reed met een duo, waarin zijn vrouw en kind gezeten waren, uit de richting Wou- brugge door het stopbord voor de He renweg heen. Tegelijk naderde uit de richting Leimuiden met grote snelheid een personenwagen van Spanbeton, be stuurd door een Alphenaar. Deze moest zo krachtig remmen dat zijn wagen slipte, kantelde en ondersteboven op de linkerweghelft van de Herenweg bleef liggen. De bestuurder kon, evenals zijn zoontje en nog twee ingezetenen uit Al phen, ongedeerd de auto verlaten.'Door dat de motorrijder op het laatste ogen blik vol gas gaf, wist ook deze een ern stige botsing te voorkomen De zwaar beschadigde personenwagen moest later per kraanwagen naar Alphen worden vervoerd. Zuid-Korea waarschuwt tegen agressie De Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington, de heer Jou Tsjan-jang heeft tijdens een persconferentie te Den Haag verklaard, dat hij niet gelooft in gebruik van atoomwapens. „De wereld- atoom-oorlog wordt als een dreigement gebruikt. Het communisme zal steeds lokale conventionele oorlogen voeren om zo steunpunten voor verdere expansie pogen te veroveren en zo een greep te doen naar de wereldheerschappij. De communisten zaaien op de ene plaats van de wereld onrust om ergens anders toe te slaan", was de nadrukkelijke me ning van deze speciale ambassadeur van president Syngman Rhee. Hij maakt thans een goodwill-reis door Europa om 16 regeringen van Europese landen te danken voor de hulp verleend tijdens de vrijheidsoorlog en hen kennelijk tevens te wijzen op het gevaar, dat nog steeds dreigt uit het steeds zwaarder bewa pend Noord-Korea. Uit angst of eerbied voor macht streeft Zuid Korea even als zovele andere landen naar neu traliteit. „Maar laten wy nooit de woorden van Lenin vergeten, dat de weg naar Parijs via Peking loopt. Het communisme wil de grondstoffen en de mankracht van Azië in handen hebben. Dan valt Europa hem als een rijpe ap pel in de schoot". Poging tot afpersing VIER JAAR MET AFTREK GEËIST De rechtbank te Amsterdam heeft een 45-jarige gedetineerde bordenwasser we gens poging tot afpersing op de 62-ja rige bijna blinde pensionhoudster, me vrouw J. H. Pot-Van Delft uit de Marnixstraat te Amsterdam veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met af trek. De officier van Justitie, mr. G. R. Nube, had wegens poging tot moord het dubbele van deze straf, acht jaar met aftrek geëist. KATWIJK AAN DEN RIJN W. M. Haasnoot overleden Zondag j.l. overleed, na een langdurige ziekte, de heer W. M. Haasnoot. De heer Haasnoot, die 54 jaar oud geworden is, was in de plaatselijke gemeenschap een bekende figuur. O.m. was hij diaken van de Ned. Herv. Gemeente en bestuurslid van de Chr. Hist. Kiesvereniging. De teraardebestelling zal, na een korte rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk, he denmiddag op de algemene begraaf plaats alhier plaat- vinden. LISSE AUTO-ONGELUK Zondagmiddag heeft op de Stations weg een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Een personenauto bestuurd door een inwoner van Beverwijk reed tegen een boom in de nabijheid van het ben zinehuisje van de Shell bij de uitgang van het parkeerterrein van de Keuken hof. In de wagen zaten de echtgenote en de vader van de bestuurder alsmede zijn vier jonge kinderen. Alle inzittenden werden gewond. Een der kinderen was zeer zwaar gewond. De bestuurder wist zich van de toedracht van het ongeluk niets te herinneren. De inzittenden wer den met 2 ziekenauto's vervoerd naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Van Poelje-van Steenbergen, z. Den Haag; Roem-van Wolde, z. Rot terdam; Vollebregit-Smits, d. Rotter dam: J. M. Ch. Knoppers- Blind, d. 's Gravenzande; Onnes^de Groot z, Hooge- smilde; Den Hollander-de Ruiter, z. Klundert: Beekmeyer-Kroeze, z. Singa pore; De Jong-Anema, z. Den Haag; Van der Woert-de Vries, d. Diemen. Getrouwd: H. C. Besongon en S. W. Zabel. Bussum. Overleden: A. van Kampen, m. 67 j. Den Haag; A. H. Stok-Knetemann, vr. j. Rotterdam; dr. P. H. van Roojen, m 76 j. ScheveningenH. van Ewijck, m. 59 j. IJhorst; T. Sjollema-van der Meer, vr. 76 j. Den Haag; H. E. Bloem- Bergen, m. 45 j. Rijswijk; T. Ouwerling- Hagestèin, vr. 83 j. Rotterdam: W. Elings-Hynberg, vr. 63 j. Den Haag; D. Poortman-Luijten, vr. 74 j. Breda; M. Lambert-Dubessey, vr. 83 j. Lissabon; M. Tjepkema, vr. 60 j. Den Haag; A. W. H. van Straaten, m. 76 j. Colmschate; M. E. Moiyn-van Nievelt, vr. 85 j. Den Haag: J. J. van Medenbach de Rooy, m. j. Bilthoven; A. G. van Daalen Buis sant des Amorie. vr. 77 j. Bussum; H. J. van Deijk, m. 62 j. Amsterdam; A. Phaff. m. 89 j. Goes; N. Zuurbier-Sleutel, vr.' j. Schoorl; A. M. van Wyhe, vr. 90 j. Naarden; W. F. van Oostveen-Vermey, vr. 85 j. Hilversum; G. J. van der Veen m. 71 j. Egmond aan Zee. VARIA Er zijn langspeelplaten en langspeel- pianisten. Mogen wij U voorstellen: de Duitse pianist Heinz Arntz, die het in Rouaan klaar speelde 620 uur onafgebroken piano te spelen. Het betekende een verbetering van, zijn eigen record (600 uur). En wie klaagt er nu nog over vermoeidheid na een dag (dat wil zeggen na on geveer acht uur, zegge en schrijve acht uur) hard werken? Wat zegt U van zo'n grootmoeder? Zes jaar geleden bracht zij haar klein dochtertje naar school. Toen zij zag dat er tegenwoordig beter onderwijs wordt gegeven dan in haar tijd, kreeg zij de smaak te pakken en bleef. Het gebeurde in Tokio. Oma is een uitstekende leerling, weet de onderwijzer te vertellen. Als alles goed gaat zal de 61-jarige over en kele maanden de zesde klas doorlo pen hebben. Gelijk met haar klein dochter. VOORHOUT Auto van burgemeester werd in elkaar gereden MEVR. SMOLDERS LICHT GEWOND Gistermorgen verliet burgemeester Smolders samen met zijn echtgenote en twee zwagers de gemeente Voorhout voor een vakantiereis naar Zwitserland. Op de Rijksweg ter hoogte van Slie- drecht werd de auto, waarin het gezel schap zich bevond, door een achterop komende autobus totaal in elkaar gere den. Het link er voorwiel van de bus was geheel in het achterste gedeelte van de personenauto gedrongen, terwijl de voorzijde van deze wagen onder een stilstaande vrachtauto werd gedrukt. Later bleek, dat de vrachtauto weer op een andere wagen was gereden. De kof fers achter op de auto van burgemees ter Smolders vormden naar men aan neemt een bescherming voor de inzit tende vakantiegangers. Mevrouw Smol ders liep evenwel een verwonding aan haar bovenarm op, terwyl haar broers schaafwonden kregen. Burgemeester Smolders zelf kwam met de schrik vrij. Na behandeling in een ziekenhuis te Rotterdam is mevrouw Smolders per ziekenauto naar haar woning vervoerd. Een eerlijke vinder, die meneer in het Deense stadje Kolding. Hij raapte een portefeuille, gevuld met ongeveer 740 gulden, van de straat op en bracht hem naar de politie. De politie gaf de man enkele dagen later de portefeuille terug, omdat zij tussen de papieren in het ding een persoonsbewijs had gevonden met zijn eigen naam en adres. Het bleek zijn eigen portefeuille te zijn. De man wist echter niet. dat hij hem kwijt was- BEURSOVERZICHT Philips vast Amsterdam, 12 juni In de Philipshoek heerste vandaag belangstelling voor Philipsaandelen. die de laatste tijd bij de overige interna tionale waarden sterk waren achterge bleven. door verkoopdruk van zekere zijde. Tegen een openingskoers van 305 in de morgenuren, werd tegen oplopen de prijzen gehandeld met als hoogste koers 312. Vanmiddag werd op deze prijs geopend: door aanhoudende aankopen liep de koers verder uit tot 314 waar op winstnemingen plaats vonden, waar door op circa 312 gesloten werd, tegen gisteren 300. In Unilever ging de koers op en neer. Na een opening óp 488 liep de koers op tot 493, doch middenkoers aanbod bracht de koers weer op 488 te gen gisteren 490. AKU's konden een winst van ruim 3 punten boeken. De handel was niet groot. Kon. Olies lagen verlaten; niettegenstaande lichte vraag voor Parijse rekening moest toch in vergelijking met gisteren f. 0.50 worden prijsgegeven. KLM sloten ruim f. 1 la ger. In de Scheepvaarthoek was Scheep vaart Unies 4 punten hoger. In de Indonesische sector moesten HVA's in reactie op de forse sty ging van de laatste dagen, ruim 1 punt ver lies noteren. Ook Amsterdam Rubber verloor 1 Deli Mij. onveranderd. Staatsfondsen prijshoudend in stille markt. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 juni Londen 10.64% —10.65: New York 3 82fJ—-3.82H; Mon treal 4.01%—4.01%; Partfs 1 0820-1 0830; Brussel 7.57%—7.58%: Frankfurt 90.86% 90.91 Zürich 87 07—87.12: Zürich (vr. fr.) 89 31%—89.36%; Stockholm 73.70—73.75; Kopenhagen 54.83'2-54.88li Oslo 53.27',4—53.32%; Milaan 60 76%— 60.8114: Wenen 14.66%—14 6734. Beurs van Amsterdam Woensdag 12 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 33; 9034 90% Grootboek obl. 3% 89% Ned. '47 3% (3) 87% 86% Ned. '51 3% 90% 90V* Ned. '53 3% 89% 89% Ned. '56 3% 89H 88H Ned. '48 3% 85% 85 Ned. '54 3% 85% 85% Ned. '55 I 3% 85% 85% Ned. '55 II 3%86% 86% Ned. *37 3 84% 84% Dollarlng '47 3 93% 93 Investeringscert. 3 90H 90fi Ned. 62-64 3 90% 90H Cert. NWS 59% Indië '37A 3 87% 87% Grootboek '46 3 84% L ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind.B. 45% 44 Nat. Handelsbank 10614 105%, Ned. Handelmij161 160 A.K.U194% 202% v. Berkel's Patent (v) 196% 201 Calvé Delft cert. 380 371 Kon. Pap. v. Gelder 189 190 Hoogovens cert307 311 Müller en Co. N.B. 362 365 Ned Kabelfabr285% 389 Philips 299% 311% Philips pref149 1503A Unilever 490 488 Wilton Feyenoord 249% 243 Biliton 2de rubr. 268 268 Dordtse Petr. gew.1095 1098 Kon. Petr. (f. 20.228 227 idem (50 k f.20.—227.50 227 A'dam Rubber 73 72% Deli Mijen (Ver.) eva. 93% 93 H.VA117 115% Java Cult54% 54 Senembah 64 63 Vorstenlanden 27% 27% Holl. AmerikaRjn 171% 171% Java China Paket 175% Kon. N. Stoomb 150% 151 Kon. Paket My163 164% Stoomvaartmy. Ned 190 190% Van Ommeren cert 261% 260V4 Kon Rott. Lloyd 170 170 Ned Scheepv. Unie 174% 178 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90 Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 91% R'dam '37 I-III 3% 91 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Premieleningen A'dam *33 3 104 B 104 A'dam '51 2% 89% 89 A'dam '56 I 2% 81 80% A'dam '56 II 2% 99f| 100% Eindhoven '54 2% 82% 81% Enschede '54 2% 80% 80 L Den Haag '52 I 2% 92 91% idem II 2% 97% 96% R'dam '52 I 2% 92% 92% idem n 2% 92% 92 L Utrecht '52 2% 90 88% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 202% 203 H.B.U. eert205% 205 Rott. Bank 178 177 Twentsche Bank 182 182% Industriële Ondernemingen Albert Heyn 265% Borneo Sum. HMD. 74 70% Ned. G. en Sp. Fabr. llOVi 173 Kon. Ned. Grofsm. 102 101 Internatio96 96 Rott. Droogdok My. 609% 610 Tieleman en Dros 12% 14 Ned. My. Walv.vrt. 63% 63 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 15% 15% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35H 36% Intern. Nickel111% Anaconda 70 71% Bethlehem Steel 191 195 Cities Service 72% 72% General Motors 42 43% Kennecott114 116% Republic Steel54% 56% Shell Oil 91% 92 V4 Union Pacific 30 29% Un. States Steel 67% 69^ Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 11/6 Edelmet Kon. AA63% Pref wa idem 72 71% Electrolas B 348 Holl Constructie 390 Ing bur v Bouwnyv 177% Int Kunststoff Ind 39% 39% Leidsche Wolspinn 272% Sikkens .akfabr '53 420 B Ver Touw fabrieken 177% G 177% G Wernink's Betonm. 80 L 80 Van Wyk Textiel 89%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9