BUISMAN Casa-Cara toernooi nam aanvang Waterpolo - nieuws Oplossing vluchtelingenprobleem wordt steeds moeilijker Toelichting op beursbegrippen WOENSDAG 12 JUNI 1957 De voorzitter van de Katwftkse Schaakvereniging:, de heer J. de Jong, opende gisteravond in hotel „De Ros kam" te Katwijk met een toepasselijk woord het 7e toernooi om de Casa Cara-beker. Na de loting bogen acht schakers zich in volle concentratie over de borden. Wie gedacht had, dat 't een vreedza me ronde zou worden, kwam bedrogen uit, want op drie „terreinen" werd heftig gevochten! Het lot wilde dat twee van de drie favorieten, J. Turk en Th. v. d. Oord jr. tegen elkaar in het strijdperk traden. Tenslotte merken wij nog op, dat op de meeste borden de moderne openin gen zoveel mogelijk werden vermeden. Men zocht het ditmaal in zeer scher pe varianten! De loting had het volgende resultaat: 1. J. Turk. 2. C. Barnhoorn, „3. W. G. Demmendal, 4. Jerry Bey, 5. M. J. Gou- driaan, 6. D. Hoek, 7. F. Teleng en 8. Th. v. d. Oord jr. Getrouw aan zijn gebruikelijk opti misme paste Jerry Bey tegen Goudriaan het Koningsgambiet toe en had direct succes, toen zwart als tweede zet f6 ter tafel bracht. Er volgde een hevige ko- ningsaanval van wit, wat tot torenwinst en een gewonnen stelling leidde. Op de 16e zet streek Goudriaan de vlag! Ook Demmendal zocht het in klassie ke banen: hij speelde namelijk 1. f4 won een pion en creëerde een gevaarlijke koningsaanval. Hij rukte met de f-, g- en h-pion naar voren en won overtui gend. BEGRAFENIS W. A. GERLACH Het stoffelijk overschot van de heer W. A. Gerlach. arts te Appelscha, die aan de gevolgen van een auto-ongeluk tijdens de races van zondag j.l. op het circuit van Zandvoort is overleden, zal vrijdag a.s. teraarde worden besteld op „Rhijn- hof" te Oegstgeest. ZEILEN „Brave Hendrik" won in Whifstable „Brave Hendrik", de Flying Dutchman van de Kaag-zeiler Reike Blok en zyn fokkemaat Dick de Kat heeft in Enge land de drie daagse wedstrijd om de Whitstable Challenge Cup in de Flying Dutchmanklasse gewonnen. De boot van de gebr. Kraan, de „Mustang" werd tweede in de eindstand, hoewel het jacht in de laatste race niet bij de eerste drie was. „Spindrift" van de Engelsman Da wes werd nu tweede, gevolgd door „Biz- zarra" van de Italiaan Vittorio Porta, Wandelmarsen Rode Kruis De Colonne Leiden van 't Nederlandsche Roode Kruis organiseert zaterdag en zon dag a.s. wandelmarsen ten bate van de Bloedtransfusiedienst over afstanden van 10, 15, 20, 30 en 40 km. Gestart wordt bij Oud Hortuszicht, zaterdag tussen 2 en 3 uur en zondag tussen 10 en 11 uur. InschrijfadressenW. Breedevelt, Le vendaal 175, Leiden, mej. G. C. van Oos ten, Boerenburgerweg 160, Noordwyk- Binnen en aan de start zelf. Leidse Concourscomtnissie Wedvlucht m oude duiven vanaf Corbeil. Aantal vogels 1394, gelost te 6.15 uur met westen wind. Afstand 420 km; le duif te 12.12.13 uur. P. v. Wissen 1; H. Fasel 2, 8; H. Sterk 3; H. Moenen 4; C. v. d. Berg 5; M. v. d. Wiel 6, 13, 27, 37; C. v. d. Pluym 7; Haak-Honaard 9; H. Schoo 10, 44; A. Singeling 11, 18; J. Passchier en zn. 12; J. v. Klaveren 14; A. Siera 15; H. v. Riet 16; C. v. d. Poel 17; R. de Graaf 19; J. Schouten 20, 47; D. v. Mosseveld 21, 30, 43; J. Staffeleu 22; G. v. d. Reyden 23; P. v. Klaveren 24; J. de Weerd 25; M. Bemelman 26; G. Grebel 28, 38; D. Bey 29; H. Rol 31; L. Bax 32; J. en H. v. Leeuwen 33; Gebr. Barnhoorn 34; Gebr. Kok 35; E. Broug 36; J. v. d. Lely 39; J. v. Alphen 40; J. Filippo 41; P. v. d. Drift 42; F. Hendriks 45; J. Brouwer 46; D. v. d. Nieuwendijk 48; H. v. Klaveren 49; J. Fisseur 50. HENGELSPORT „De Stalen Band" hield haar tradi tionele viswedstrijd in de Ringvaart te Oude Wetering. De vangst was niet slecht. De uitslag werd: 1. J. H. Petiet 1075 gr., 2. J. Kromwijk 534 gr., 3. W. de Bres 440 gr.. 4. J. Lith 364 gr„ 5. J. van Woersum 332 gr., 6. J. v. d. Meij 174 gr., 7. D. Bontje 152 gr., 8. B. Brandt 134 gr., 9. Jfiger 125 gr., 10. L. van Ar- denne 105 gr. Sportsplimters De voetbalwedstrijd Zweden-Hon- garije, die zondag a.s. te Solna (een plaatsje in de buurt van Stockholm) wordt gespeeld, wordt geleid door de Ne derlandse scheidsrechter, Klaas Schip per uit Groningen. Op het laatst gehouden congres van de EJU (Europese Judo Unie) te Parijs is besloten Nederland de organi satie op te dragen van de Europese judokampioenschappen 1957. Het ligt in de bedoeling deze kampioenschappen in de maand november te houden. Zaterdag en zondag a.s. wordt in het Westbroekpark te 's-Gravenhage een nationaal concours hippique gehouden, georganiseerd door de „Zuid-Hollandse jachtvereniging", onder auspiciën van de stichting Nederlandse Hippische Sportbond (SNHS). Ruim 200 inschrij vingen zijn bij de organisatoren binnen gekomen. Door het verrichten van de eerste zet in de partij tussen C. Barnhoorn (links) en F. Teleng (rechts) open de de heer de Jong, voorzitter van de schaakvereniging „Katwijk", gisteravond het tour noot om de Casa Carabeker. (Foto Jaap van Dudn/KaibwIJk) Zeer interessant was de partij Turk v. d. Oord jr. De Boedapester van zwart werd door Turk geweigerd, waarna een gelijkopgaande strijd volgde. Toen de meeste stukken geruild waren werd tot remise besloten. Ook gelijkopgaand was de Konings- Indische verdediging tussen Barnhoorn en Teleng. De Katwijkse kampioen kreeg weliswaar het loperpaar, maar onze stadgenoot verdedigde zich uitste kend en hield de strijd in evenwicht. Zelfs kwam Teleng tegen het einde nog iets beter te staan, doch tenslotte kwam men remise overeen. Vandaag vindt de tweede ronde plaats. Tegelijkertijd starten voor de eerste ronde vijf groepen van vier, waaraan wordt deelgenomen door spelers uit Lei den en omstreken. Bestuur van Ajax stelt receptie uit D« receptie van het bestuur van Ajax, vastgesteld op zaterdag a.s. ter gelegen heid van het behalen van het kam pioenschap van Nederland, gaat niet door. In een kennisgeving van het se cretariaat wordt dienaangaande gezegd: „Inmiddels is, door een uitspraak van het bestuur van de KNVB op ons be stuur en daardoor op onze vereniging een ernstige blaam geworpen. Onder die omstandigheden acht ons bestuur het niet juist de hulde van de Nederlandse sportwereld op die dag in ontvangst te nemen en stelt daarom deze receptie uit. totdat Ajax van deze blaam volle dig zal zijn gezuiverd". Argentijnse Voetbalbond wordt bevreesd De 21-jarige Enrique Omar Sivori, een van 's werelds duurste voetbalspe lers - hij werd kort geleden voor de niet geringe transfersom van 1.000.000 gulden plus 200.000 gulden (voor hem zelf) door de Italiaanse club Juventus van de Argentijnse club River Plate ge kocht - is per vliegtuig uit Buenos Ai res naar Italië vertrokken. Aangezien steeds meer Argentijnse spelers naar buitenlandse clubs over gaan. vrezen de officials van de Argen tijnse Voetbalbond, dat de kansen in het toernooi om het wereldkampioen schap ernstig in gevaar komen. Zij hebben daarom 44 spelers op een lijst geplaatst en stellen voor, dat voor hen een transferverbod zal gelden. Tragisch uiteinde van Hugh Caliacher Op een spoorlijn bij Gateshead is het door een trein verminkte lichaam gevon den van Hugh Caliacher, een van Schot- lands grootste voetballers van alle tij den. Hij had vandaag moeten terecht staan op aanklacht van mishandeling en verwaarlozing van zijn zoontje. Hugh Caliacher is jarenlang als mid- voor de schrik geweest van alle verde digingen, in weerwil van zijn kleine ge stalte. Hij was in technisch opzicht een artiest, en hij beschikte over een dode lijk schot. Achtereenvolgens heeft hij voor Newcastle United, Chelsea. Derby County, Notts County, Grimsby Gateshead gespeeld, en het bedrag, dat in 1930 voor zijn transfer van Newcastle naar Chelsea werd betaald, namelijk 10.000 pond sterling, was voor die tijd een record. Gallacher is 54 Jaar gewor den. De Dauphine Libere Fransman Rostollan de grote man in de vierde étappe De grote man van de vierde etappe der Dauphine Libere was de Fransman Rostollan, die als eerste over de Mont Ventoux ging met meer dan een mi nuut voorsprong op zijn naaste con current, en ook als eerste* te Avignon arriveerde, ruim drie minuten voor de Belg Close die tweede werd. De etappe werd voorts gekenmerkt door een vinnig duel tussen Bergaud, de drager van de leiderstrui en Privat, nummer twee in de algemene rang schikking die zfjn best deed zijn ach terstand van vier seconden goed te maken. Het lukte niet, want wel wist Privat beslag te leggen op de derde plaats in deze etappe, maar Bergaud werd vierde, in dezelfde tijd, zodat het geringe verschil gehandhaafd bleef. Privat behoorde tot het groepje dat achter Fernandez aan ging die nog voor Ruoms (29 km) aan de haal was gegaan. De achtervolging mislukte, maar na de 50e kilometer probeerde Privat het nog eens, samen met Schmitz. Tijdens de De Zijl heeft gisteravond kans ge zien een 20 overwinning te behalen op OZV uit Oudewater in een wed strijd, die bepaald op een laag peil stond. Beide ploegen hadden van tech niek weinig kaas gegeten en van spel- tactiek nog minder. Er werd weinig gezwommen en de weinige echte kan sen, die aan beide zijden ontstonden, waren niet te danken aan goed aan- valsspel, maar door fouten ln de ver dediging. Het begin was voor OZV, maar het schot van de mldvoor ging net over. In de loop van de wedstrijd wist geen der ploegen enig overwicht te verkrijgen. Een blunder in de OZV-verdediging bracht Snik plotseling vrij voor de keeper. Hij faalde echter en schoot meters naast! Verder viel er in de eerste helft weinig te beleven. Na rust probeerde men het eens met schoten van grote afstand, wat geen succes werd. Wim Bergman deed het beter, toen hij vrij op wist te zwem men. Hij wist hier echter niet van te profiteren. Moeizaam en met veel over tredingen ging de strijd verder. Van Tol kreeg weer eens ruzie en verdween met zijn tegenstander uit het water. Frans Snik zorgde er voor, dat hij weer terug mocht komen, toen hij even vrij van de midachter gekomen de bal toegespeeld kreeg. Via de paal kwam de bal achter de keeper. 10. Direct hierop werd het tweede Leidse doelpunt gemaakt. Snik nam snel een vrije worp, zwom direct weg en kreeg de bal van Dirk v. d. Kwaak terug. Eindelijk een staaltje van spel inzicht en het begrijpen van de bedoe lingen van een medespeler. Hier kwam dan het einde mee. Zijl 2SVH 3 42 In deze wedstrijd begonnen de Rotterdammers snel, zo snel, dat ze het zelf niet konden bijhouden. Hierdoor kon de Leidse verdediging in grepen en een tegenaanval opzetten. Hans v. d. Molen kwam vrij en het stond 10. Direct kwam hierop het antwoord met een strak schot laag over het water waar een door de zon gehinderde Jan van Heek geen kans op had: 11. De snelle en beweeglijke Joop de Haas wist van zijn snelheid te profiteren en zorgde zo voor 2—1. Ondanks het feit dat SVH het laatste deel van de eerste helft met 6 man moest spelen, kreeg deze ploeg toch de beste kansen en bjjna werd het met een boogbal gelijk. Na rust wisten de jonge Rotterdammers het toch niet tegen te houden en door Louk v. d. Wijn gaard werd het 3—1. Bij een aanval moest Van Heek zijn doel uitkomen, wat hij goed deed. Hij was echter iets te laat terug en zodoende niet goed opgesteld om een overigens gemakkelijk schot te kunnen stoppen3—2. SVH kwam opzet ten maar de Leidse verdediging wist steeds weg te werken. Zo plaatste Leune goed naar een vrij liggende voorspeler en nadat eerst de bal op de lat gescho ten was, wist v. d. Wijngaard er nog 4—2 van te maken. klim van Remeze kregen zij Fernandez te pakken, en wat later voegden zich ook Hoorelbeke, Kosec, Sabbadini, Gerussi en Forestier, gevolgd door Pipelin, Raman- geon en Polo, zich bij de kopgroep. Het verschil met het grote peloton bedroeg bij de bevoorrading van Cairanne (104 km) 3Vz minuut. Maar 25 km verder, te Malaucere aan de voet van de steile Mont Ventoux, was de voorsprong geslonken tot 45 seconden. Al in het begin van de zware klim werkten Dotto en Rostollan zich naar voren en een groepje van zes man werd gevormd: Forestier, Hoorelbeke, Schmitz, Privat en de twee eerstgenoemden. Tien kilometer voor het hoogste punt van de Mont Ventoux hadden deze zes 25 secon den voorsprong op Brankart, 40 secon den op Gerussi en 45 seconden op Gou- get en Pipelin. Niet lang daarna moesten Forestier en Hoorelbeke lossen, en even later viel ook Privat terug. Op de laatste twee kilometer liep Rostollan onweer staanbaar uit en tydens de afdaling wist hij zjjn voorsprong nog te vergroten. Er werd verwoed jacht gemaakt, wat Rostollan niet belette het verschil ge leidelijk groter te maken. Hij werd ook niet meer bedreigd en behaalde een ver diende etappezege. De uitslag van de vierde etappe, van Aubenas naar Avignon over een afstand van 212 km, luidt: 1. Rostollan (Fr.) in 6 uur 3 min. 49 sec., 2. Close (Belg.) 6.07.01,3. Privat (Fr.) 6.07.53, 4. Bergaud (Fr.) z.t., 5. Brankart (Belg.) z.t., 6. Gerussi (Fr.) z.t., 7. Dotto (Fr.) z.t., 8. Schmitz (Lux.) z.t., 9. De Jongh (Ned.) 6.09.19, 10. Hoorelbeke (Fr.) z.t., 18. Bergmans (Ned.) 6.12.19, 21. Piet van Est (Ned.) 6.13.22, 44. Van den Broek (Ned.) 6.18.51, 49. Leo Stevens (Ned.) 6.21.16, 67. Van den Brand (Ned.) 6.29.00, 78. Adri Voorting (Ned.) 6.42.00. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Bergaud (Fr.) 24.05.53, 2. Privat (Fr.) 24.05.57, 3. Rostollan (Fr.) 24.07.36, 4. Dotto (Fr.) 24.08.05, 5. Close (Belg.) 24.09.02, 6. Gouget (Fr.) 24.10.44, 7. Denys (Belg.) 24.11.44, 8. ex aequo Hoo relbeke (Fr.) en De Jongh (Ned.) 24.12.49, 10. Rohrbach (Fr.) 24.13.13, 32. Van den Broek 24.20.59, 38. Bergmans 24.23.12, 46. Piet van Est 24.26.01, 47. Leo Stevens 24.26.48, 62. Van den Brand 24.34.32, 79. Adri Voorting 25.42.49. Brombhorst leidt finale KNVB-beker Voor de finale van de KNVB-beker, tussen Feyenoord en Fortuna '54, die zondag a.s. in het Feyenoordstadion wordt gespeeld, is als scheidsrechter aangewezen de heer J. Bronkhorst. Grensrechters zyn de heren A. Aal- brecht en H. J. Genissen. De wedstrijd wordt bij gelijke stand 4 maal 7% minuut verlengd en indien dan nog geen beslissing is gevallen, wordt de wedstrijd beslist door het nemen van 5 strafschoppen per elftal door 5 verschil lende spelers. De ZyiHPC dames: 01 Dit was een voor dames harde wedstrijd, waarin gepoogd werd het tekort aan techniek goed te maken met zwaar spel. Geen meter vrijheid werd de tegenstandsters gegund. In de eerste helft kreeg Willy Teun aan Leidse zijde een aardige kans, die ze echter niet wist te benutten. Een HPC-ster kreeg de kans toen zij, terwijl een medespeelster vrij voor doel lag. de bal toegespeeld. Inplaats van over te spelen schoot zij zelf maar zag haar schot gestopt. Direct na rust viel het enige doelpunt in deze wedstrijd door een zeer ver schot. HPC bleef sterker maar wist niet meer te scoren. Maar het had in ieder geval de punten. Het programma voor deze week, zoals wij dat gisteravond publiceerden, is nog uitgebreid met, op donderdagavond, de wedstrijden: Sleutelstad—HVGB dames en Sleutelstad 2—De Zijl 3. Aanvang 8 uur. „De oplossing van het vluchtelingenprobleem in zijn geheel, zowel dus van de oude als van de nieuwe vluchtelingen, wordt steeds moeilijker, en duurder. Voor de uitvoering van het program tot eind 1958 komen we nog altijd rond S miljoen dollar tekort. Maar afgezien daarvan Is zeker nog eens 4.8 miljoen dollar nodig om de vluchtelingenkamp en op te ruimen", aldus verklaarde de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen, dr. A. R. Lindt, tegenover een groep journalisten, die een rondreis langs vluchtelingenkampen In drie landen heeft gemaakt. Grote schoonmaak in één keer is nog het beste Er zijn volgens de Hoge Commissaris twee mogelijkheden om het probleem op te lossen: doorgaan op de ingeslagen weg der geleidelijkheid, die een heel dure en heel moeilijke weg zal blijken te zijn, èn: trachten van de betrokken regeringen vóór 1958 een bedrag van 7 miljoen dollar beschikbaar te krijgen, om in één keer „grote schoonmaak" te houden. Kiest men de tweede mogelijk heid, dan weet men waar men aan toe is, aldus dr. Lindt. Kiest men de eerste, dan valt het einde nog niet te voorzien. In Juli zal het uitvoerende comité van UNREF, de organisatie der Verenigde Naties voor vluchtelingen, een speciale zitting houden om te overleggen, welk van de twee mogelijkheden het best uitvoerbaar zal blijken te zijn. In ieder geval zal de Hoge Commissaris er naar streven, een goed deel van het vluchte lingenprobleem te liquideren alvorens zijn mandaat eind volgend jaar afloopt. In Genève gaan geruchten, dat dr. Lindt voornemens zou zijn, zich na af loop van zijn ambtstermijn niet herkies baar te stellen als niet de regeringen der Verenigde Naties hem de middelen Advertentie Krachtige Kost voor het Kind! Autoriteiten overschreden de geluidssnelheid MET DE „SPIRIT OF SAINT LOUIS II" Als gasten van het 33ste dagjager- squadron van de Amerikaanse lucht macht, dat is gestationeerd op Soes- terberg, hebben gisteren enige Neder landse autoriteiten een vlucht ge maakt ln de „Spirit of Saint Louis II" het twee-persoons North American supersabre straalvliegtuig, type F-100- F, dat onlangs ter gelegenheid van de Lindbergh-herdenking in 6 uur en 40 minuten non-stop van New-York naar Parijs vloog. Dit toestel wordt voor trainingsdoel einden gebruikt. Als eerste ging prof. dr. ir. H. J. van der Maas de lucht in voor een vlucht van een half uur. Daar na volgde de burgemeester van Soest, mr. S. P. baron Bentinck. Later namen de Staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, alsmede de burgemees ter van Bilthoven, de heer F. Fabius, in de „Spirit of Saint Louis II" plaats. Het toestel werd beurtelings bestuurd door kolonel Arthur de Bolt, van het 437ste jagersquadron, tevens werkzaam bij de North American vliegtuigfabriek, en door luitenant John Wiechert, van het 79ste Fighter Bomber Squadron. De F-100-F is in staat in horizontale vlucht de geluidssnelheid te overschrij den, Tijdens de gister gemaakte vluch ten is dit ook steeds gedaan, teneinde de passagiers deze ervaring te laten be leven. VERGIFTIGINGSGEVAL OP ARUBA Op tweede pinksterdag hebben zich bij 80 kinderen, die op Aruba deelnamen aan een picknick, vergiftigingsverschijn selen voorgedaan. Een onderzoek heeft uitgewezen dat deze verschijnselen hun oorzaak vonden in het gebruik van bo terhammen met een sterk aan bederf onderhevig beleg. Gistermorgen was de toestand van de kinderen redely k. ZWEMMEN L.Z.O. verbeterde record 4 x 100 nieter vrije slag Coos de Jong, Piet ten Thye, Jaap de Jong en Jan Osinga, een estafetteploeg van LZO (Leeuwarden) zijn er gister avond te Leeuwarden in geslaagd het Nederlands record 4x100 meter vrfje slag heren te verbeteren en te brengen op 3 min 56.3 sec. Het oude record (3 min 58.4) stond sedert 27 februari 1955 op naam van HPC (Heemstede) met de zwemmers Prins, Geurtsen, Bouwman en Tjebbes. Watervrienden zwommen in Duitsland Tijdens het pinksterweekeinde waren de Leidse Watervrienden te gast by de V.S.V. „Krefeld *08". Zaterdagavond vond in het Stadtbad de zwemontmoe- ting plaats tussen beide verenigingen, welke eindigde in een puntenverdeling, n.l. 42 tegen 42 punten. Aan het eind van deze wedstrijden, die hoofdzakelyk uit estafettes beston den, werd nog een waterpolowedstryd gespeeld tussen Krefeld '08 en de LWV. De uitslag hiervan was 31 in het voor deel van de LWV. De „Wander-Bokal" kwam hierdoor voor een jaar in het be zit van de Leidenaren. Voorts brachten de LWV op le pinksterdag een bezoek aan de Drachenfells en het Ahrdal, ter wijl de 2e pinksterdag doorgebracht werd in het Krefeldse recreatieoord „In der Kuil". verschaffen om het werk voor de vluch telingen te doen op de wyze die hem de enig juiste lykt. De Hoge Commissaris zelf weigerde echter iets te zeggen over wat er na het verstryken van zijn man daat gaat gebeuren. „Ik kan niet in de toekomst zien", zei hy glimlachend. Grote rubbersmokket op Sumatra De militaire commandant in noord- Sumatra, overste Djamin Gintings, heeft medegedeeld, dat op grote schaal rubber wordt gesmokkeld van noord- Sumatra naar het opstandige Midden- Sumatra. Volgens hem zyn er aanwy- zingen, dat een goed georganiseerde smokkelbende de rubber naar midden- Sumatra vervoert, vanwaar ruilhandel wordt bedreven met Singapore. In Mid- den-Sumatra wordt het bestuur uitge oefend door de revolutionaire „Banteng- raad", die zich tegen de centrale rege ring heeft gekeerd. De uitvoer van ondernemingsproduk- ten in Noord-Sumatra is voortdurend gedaald sinds drie maanden geleden de Staat van Oorlog en beleg in geheel In- donsië werd afgekondigd. Amerikaanse proefneming met raket „Atlas" mislukt Gisteren is vanaf de basis voor proef nemingen met raketten te Kaap Cana veral, in de Amerikaanse staat Florida, een geleid projectiel afgeschoten, een exemplaar van de „Atlas" die een bereik heeft van achtduizend kilometer en in twintig minuten Moskou kan bereiken. Toen het projectiel een hoogte van on geveer 1000 m. had bereikt, werd een als extra-aandryvende kracht fungerende hulpraket afgeworpen, die in zee ver dween. Een grote, oranje-gekleurde vlam, tekende zich achter het geleide projectiel af. Waarnemers, die het reeds was opge vallen, dat de raket reeds spoedig na het afvuren van zyn koers scheen af te wijken, zagen hoe deze op een gegeven ogenblik in de lucht uiteen spatte. Na deze ontploffing werd niets meer van een projectiel waargenomen. Een woordvoerder van de luchtmacht op de basis heeft later meegedeeld, dat er geen doden en gewonden zyn en dat by de proef waardevolle gegevens zyn verkregen. Verdere inlichtingen wilde hy niet verstrekken. Delen van de „Atlas" worden gebruikt by pogingen tot het bouwen van een maanraket, die geleerden willen gebrui ken voor het fotograferen van de don kere zyde van de maan. U spitst Uw oren bij het horen dat U een kopje koffie kunt verwachten met BUISMAN, voor extra fijne smaak en geur. Buisman be spaart bovendien op dure koffie. V Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. Moskou voelt er niets voor Minister Dulles heeft verklaard, dat een Amerikaans aanbod om elke maand een half uur zendtyd met de Sovjet- Unie uit te wisselen om eikaars politieke overtuiging te horen, nog steeds van kracht is. Volgens Dulles hadden de V.S., Engeland en Frankryk dit, voorstel al anderhalf jaar geleden op een byeen- komst van de vier ministers van Bui- landse Zaken te Genève gedaan. De toenmalige minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, Molotof, had toen echter verklaard, dat hy voor een dergelijke uitwisseling niet voelde. (Het is volkomen begrypelyk, dat het Kremlin wèl iets gevoelde voor het op- optreden van Kroesjtsjef voor de Ame rikaanse televisie, zoals dezer dagen is geschied. Daarmee bestreek de Sovjet- russische propaganda vrywel geheel Amerika, terwyl door een optreden van president Eisenhower voor de Sovjet- russische TV slechts een klein aantal Russen bereikt zou worden. Met de radio is het uiteraard zó gesteld, dat op dit gebied het aantal aansluitingen in de Sovjet-Unie veel groter is en daar door een veel groter aantal Russen be reikt zou worden. Gevolg: Moskou voelt er niet voor! Red. L. D.). Kikvorsman Crabb niet door echtgenote herkend De Engelse politie heeft gisteren be kendgemaakt dat mevrouw Crabb, de echtgenote van de verdwenen kikvors man wiens ïyk men meende opgehaald te hebben, niet in staat is geweest de overblijfselen als die van haar man te herkennen. Koersvorming converteerbare obligaties XVI Wy willen ons nog eenmaal bezig hou den met de converteerbare obligaties en daarby aan de hand van enkele voor beelden enige toelichting geven. Keus is er te over; in korte tyd is het aantal ter beurze genoteerde converteerbare obli gaties gestegen tot 24, hetgeen meer is dan ooit tevoren. Nemen we eerst de belangrykste, n.l. de 5%converteerbare lening Philips onder de loep. De voorwaarden tot om wisseling zyn zodanig, dat een obligatie van f 1000 plus f 200 incontanten recht geeft om een aandeel van nominaal f 500 op te vragen. Dit betekent, om de zaak even te vergemakkeiyken, dat f2000 obligaties plus f400 in contanten, dus f2400 nominaal, recht geeft op f 1000 aandeel, zodat de koers der aan delen minstens 240% f2400) moet zyn, wil de conversie voordeel opleveren. Dit noemt men de conversiekoers. Toen de converteerbare obligaties Philips werden aangeboden, noteerden de aan delen ruim 20% beneden de conversie koers. Genoemde obligaties werden destyds uitsluitend aangeboden aan de houders van aandelen Philips, zodat, als men geen aandeelhouder was, men ze alleen kon krygen door het kopen van claims, d.i. het in geld uitgedrukte voorkeurs recht dat aan de aandeelhouders was aangeboden. Wy wezen er reeds op dat een converteerbare obligatielening in de meeste gevallen uitloopt op een aande- lenuitgifte, omdat men de obligatiehou der praktisch altyd tot conversie kan dwingen. Men zou het een vertraagde aandelen-emissie kunnen noemen. Aan gezien aan een aandelenemissie in de meeste gevallen een min of meer waar devol voorkeursrecht verbonden is, moet blliykheidshalve ook by een converteer bare obligatielening voorkeursrecht aan de aandeelhouders worden gegeven. Aan het voorkeursrecht in het algemeen wy- den wy t.z.t. nog een apart hoofdstukje; voor ditmaal zy het genoe gte vermelden dat, wenst men als aandeelhouder geen gebruik te maken van het voorkeurs recht, men dit, de claim dus kan verkopen. De theoretische waarde daar van is te berekenen en verder hangt het van vraag en aanbod af hoe de prys zich tydens de periode waarin de handel plaats vindt, zal ontwikkelen. De claims Philips dan, werden tegen oplopende prijzen, n.l. f 15.50 tot f28.40 verhandeld, zodat naarmate de handel vorderde, ook de obligaties duurder wer den. Men moest n.l. om in te kunnen schryven op een converteerbare obliga tie, in het bezit zyn van 4 claims. Deze gevoegd by de f 1000 verschuldigd voor de obligatie zelf, maakten dat bij het begin van de handel een obligatie op plm. f 1060, of wel 106 pet. kwam, n.l. f 1000 plus vier maal f 15,—, terwijl op de dag vóór de lnschryvingsdatum reeds plm. f 1120 moest worden neergeteld, n.l. f 1000 plus vier maal plm. f 28, ofwel 112%. Gelyk boven bleek, was aandelen de koers, waarop het conversierecht bete kenis zou krygen, 240 pet. en de aan delen Philips noteerden toen de conver teerbare obligatielening werd aangekon digd, omstreeks 220 pet. Men betaalde toen echter, gelyk boven bleek. 106% voor een obligatie, zodat er in feite een premie van 6% werd betaald. De con versiekoers was immers nog niet be reikt, zodat conversie nog niet aan de orde kon komen. Waarom betaalde men hier toen reeds 6% meer dan voor een gewone 5% obligatie? Omdat de koers van een converteerbare obligatie eigen- iyk twee bestanddelen heeft, n.l. een „blote" waarde, t.w. die van elke ge wone obligatie, op en neer gaande met de rentevoet, looptyd, wyze van aflos sing enz. en een premie, welke men be reid is te betalen voor het conversie- recht dat reeds betekenis heeft of waar van men verwacht dat het binnenkort betekenis of meer betekenis dan het nu heeft, zal krygen. Biyven wy even het koersverloop van Philips volgen, dan biykt dat men een goede neus heeft gehad. De aandelen zyn thans ver boven de conversiekoers gestegen en de obligaties zyn de aan delen, de verhoudingen ln acht genomen, op de voet gevolgd. De aandelen noteren terwyl we dit schryven, 295%, de obli gaties 128%. Twee obligaties kosten dus f 2560. Vermeerderd met de f 400, die men er by moet leggen, komt men dus op f 2960, by een aandelenkoers van 295% ofwel f 2950 per aandeel van f 1000. Men ziet. dat men op de beurs goed rekenen kan; ook dat men op het ogenblik niet meer bereid is een grote premie te be talen voor een mogeiyke koersstyging op korte termijn van aandelen Philips, een opinie die echter elk ogenblik kan ver anderen. Het spreekt vanzelf dat een converteerbare obligatie minder specu latief is, naarmate zy dichter by de parikoers 100%) biyft. De risico's van een aandeel worden er meer en meer in uitgedrukt naarmate de koers stygt. Verwydert de koers zich ln op waartse richting steeds verder van de parikoers, zoals by Philips, dan wordt men uiteraard ook met de premies, voor zichtiger en wordt het verschijnsel alge meen dat er, de verhoudingen in acht genomen, praktisch geen speling meer is tussen de aandelenkoers en de obligatie- koers. Een eenvoudig voorbeeld van conver teerbare obligaties is ook de lening van Van Berkels Patent. Met toebetaling van f.600 kan men zyn converteerbare obligatie verwisselen tegen een aan deel van f 1000, zodat de aandelen, als de zaak in evenwicht is. steeds plm. 60% hoger zullen noteren dan de converteer bare obligaties. Dit is dan ook terwyl wy dit schryven het geval, in aanmerking genomen dat het dividend over 1956 niet aan de converteerbare obligatiehouders toekomt. Volledigheidshalve moge hier nog even worden opgemerkt, dat hier ook tal van converteerbare obligaties zyn uitgegeven, waarvan het conversierecht eerst na een bepaalde datum kan worden uitgeoefend. Andere variaties zijn ook nog mogelijk. Wordt het conversierecht van de obli gaties afgescheiden, gelyk dit destyds bij de obligaties Koninklijke het geval was. dan wordt dit „losse" conversierecht „warrant" genoemd. In „warrants" Olie is destijds zeer druk gehandeld en ge speculeerd. Wy nemen hiermee afscheid van de converteerbare obligatie. Een volgend maal houden we ons met pandbrieven bezig. (De vorige artikelen in deze serie ver schenen in onze nummers van 18 en 19 januari, 11, 12 en 13 februari, 1, 9 23 en 25 maart. 1, 8. 18 en 20 april en 18 mei en 7 juni).

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7