Kleine man moet minder petroleum en suiker gaan gebruiken „Opvoeding" tot „zuinigheid" door accijnsverhogingen Organisatie entingen tegen de poliomyelitis in Zuid-Holland Profiteurs van de woningnood voor de Amsterdamse rechtbank Jehova-getuige wenst niet voor Nederlandse Staat te werken Er wordt heel hard gewerkt op Brusselse Wereldtentoonstelling 96ste jaargang Woensdag 12 juni 1957 Derde blad no. 29158 Ook bestedingsbeperkingin Indonesië Van week tot week slechter Als men zich afvraagt hoe het zich gaarne socialistisch-geregeerd noe mende Indonesië tot deze „kapitalisti sche" oplossing der moeilijkheden wil komen, dan is hierop het antwoord wellicht, dat een kat in het nauw rare sprongen maakt. „90% der bevolking leeft in armoede" (Van onze correspondent in Djakarta) Ook Indonesië wil een verbetering van de economische en financiële toestand van het land gaan zoeken in een „bestedingsbeperking", al ziet die er wel heel anders uit dan die in Nederland. Want terwijl de Nederlandse overheid door een beperking van investeringen haar budget omlaag schroeft, wil de Indonesische regering door verhoging van bestaande of door nieuwe belastingen op essentiële verbruiks- goederen, als suiker, petroleum en benzine, de bevolking tot soberheid dwingen. Die politiek heeft een tweeledig doel. Enerzijds beoogt zij een ver hoging van de Staatsinkomsten ter bestrijding van het miljarden-deficit op de Staatsbegroting. Anderzijds wil zij door een verhoging van de prijzen als gevolg van verhoogde accijnzen de binnenlandse consumptie van een aantal verbruiksgoederen verminderen, waardoor een grotere hoeveelheid van deze goederen vrij komt voor deviezen- verschaffende export. Op dia wijze acht de rersring het o.m. mogelijk het verbruik van petroleum van 12.5 liter per hoofd der bevolking per jaar terug te brengen tot 7.5 liter. Daarbij wordt dan als argument aan gevoerd, dat dit nog altyd meer is dan voor de oorlog toen het 5 liter bedroeg. De vraag is echter of dit „argument" voldoende kracht zal hebben om de nu reeds gebleken tegenstand tegen de door de regering voorgenomen maatre gelen, die diep ingrijpen in het leven van de kleine man, te breken. Het is al weer ruim twee jaar geleden, dat dr. S. Daniel Neuniark, een Ameri kaans nationaal-inkomenadviseur, in een rapport van het Indonesische Natio naal Planbureau tot de conclusie kwam, dat de Indonesiër het in 1951 en 1952 slechter had dan in het vooroorlogse jaar 1938. Herleid tot de prijzen van 1938 bedroeg namelijk het inkomen per hoofd der bevolking in genoemde jaren respectievelijk 16 en 15% minder dan in 1938. Bij gebrek aan gegevens weten we niet of sindsdien het bestaanspeil van de gemiddelde Indonesiër dusdanig is verhoogd, dat hij nu tenminste op het vooroorlogse niveau leeft. Doch al is dat het geval, dan staat toch wel vast dat de Indonesiër het in doorsnee nog niet al te best heeft. Een onverdachte getuige heeft dit dezer dagen beves tigd. By de algemene beschouwingen in de Constituante, het lichaam dat bezig is Indonesië een nieuwe grond wet te geven, heeft een lid van de regeringspartij (de Nationalistische P.N.I., Mangoensarkoro namelijk ge zegd, dat 90% van het Indonesische volk in armoedige omstandigheden verkeert. Slechts de intellectuelen lei den een welvarend leven, zo zei hij. - Het leven wordt diep geraakt Die 90%, in armoede levend, moet nu nog gaan versoberen. Zij moet minder suiker en minder petroleum, twee essen tiële consumptiegoederen, gaan verbrui ken. Om hen te helpen, die „bestedings beperking" uit te voeren gaat de rege ring de accijnzen op die artikelen ver hogen. Dat ook de belastingen op bier en alkohol en andere luxe goederen zullen worden verhoogd, zal de kleine man niet raken. Wel zal hij weer de gevolgen ondervinden van een verhoging van de accijnzen op benzine, want duurder transport betekent ook een verhoging van de prijzen der eerste levensbehoef ten. De verhoging van de petroleumprijs vooral raakt diep in het leven van de kleine Indonesiër. Zelfs in een stad als Djakarta zijn nog maar weinig kampongs van elektriciteit voorzien en petroleum vormt dus voor de meesten de lichtbron en de brandstof naast houtskool voor het koken van zijn potje rijst. Petroleum is zijn grote vriend, hoewel ook tevens zijn grote vijand, gezien de talrijke kam- pongbranden, die ontstaan door een kleine onvoorzichtigheid met olielamp of kookstel en duizenden in een korte tijd dak- en bezitloos kunnen maken. De regering voelt zelve wel, dat zij geen gemakkelijke weg gaat bewandelen door deze eerste levensbehoeften dusda nig-te belasten, dat een sterke beperking van het gebruik er het gevolg van is. De belastingverhoging zo heeft zij ter toelichting gezegd is niet bedoeld om de maatschappij in moeilijkheden te brengen doch om een opvoeding aan het volk te geven om zuinig te leven in het gebruik van deze consumptiegoederen. Zij schetst de bevolking het schrik beeld van „een open inflatoir gevaar" voor het geval de positie van de Staat niet door belastingverhoging of nieuwe belastingen zou worden verbeterd. Bij inflatie ontsnappen de prijzen zowel van essentiële als van luxe goederen aan de controle, terwijl langs de door de rege ring beoogde weg de prijzen kunnen worden gestabiliseerd, aldus argumen teert zij. En de regering zit financieel en economisch in het nauw. De situa tie wordt men weet dat uit de regelmatig gepubliceerde berichten van week tot week slechter. De nog 6teeds niet ingediende begro ting voor 1957 dreigt een tekort van ettelijke miljarden roepiahs te vertonen, ook als gevolg van de eisen der in be weging gekomen daerahs, eisen, die niet kunnen worden genegeerd. De officiële cijfers tonen een catastro fale daling van de export, mede als ge volg van het feit, dat sommige daerahs zelf de uitvoer ter hand hebben geno men. De cijfers daarvan en wat erger is ook de deviezenopbrengsten berei ken de hoofdstad niet. Zo bedroeg vol gens de gegevens van het Centraal Bureau van de Statistiek de uitvoer in februari 569 miljoen roepiah tegen 797 miljoen roepiah in januari. Het is begrijpelijk dat onder deze omstandig heden de Indonesische regering naar wegen zoekt om de financiële positie te verbeteren. Het is echter nog de vraag of premier Djoeanda er in zal slagen zijn belas tingplannen te verwezenlijken. Hij moet nog praten met de betreffende parlementssecties. Bij de in deze sec ties vertegenwoordigde politieke par tijen zal hij vermoedelijk op grote tegenstand stuiten. Een voorproefje daarvan gaf een enige hinderden koppen tellende me nigte, die president Soekarno, van vakantie terugkerend, ging afhalen van het vliegveld Kemajoran. „Verlaag de belastingen voor het volk, doch verzwaart die voor de buiten landse bedrijven", voerden zij op spandoeken mee. In najaar voor kinderen geboren in '55 Zoals bekend zal van Rijkswege gratis entstof beschikbaar worden gesteld om in het a.s. najaar de kinderen, geboren in 1955, in te enten tegen poiiomeyelitis. Het is bij welslagen van de proef de bedoeling, dat deze georganiseerde entin gen in de eerste maanden van 1958 zullen worden uitgebreid tot de kinderen van andere jaarklassen. Omdat kinderen op de kleuterleeftijd blijkens de ervaring het meest vatbaar zijn voor deze ziekte, zullen ook deze volgende jaarklassen kinde ren omvatten, die nog in de kleuterleeftijd zijn. Voor Zuid-Holland zijn reeds stappen gedaan om tot organisatie van de entin gen te komen. Op verzoek van de hoofd inspectie zal de Stichting Federatieve Commissie voor de Kinderhygiëne, waar in samenwerken de provinciale kruisver enigingen en de specifieke organisaties voor de kinderhygiëne, welke in enkele steden bestaan, de nodige regelingen treffen, behalve wat Rotterdam en 's Gravenhage betreft, waar het ge meentebestuur als organisator optreedt. Felle kritiek De plannen der regering, die haar oorsprong schynen te hebben in de Monetaire Raad, hebben uiteraard felle kritiek ontmoet. Zo schreef de „Times of Indonesia", dat, als de leden van de Monetaire Raad vooroorlogse cijfers aanvoeren ter versterking van hun ar gumenten, zij een valse vergelijking maken. „Leefden zij de eerbiedwaar dige heren van de Monetaire Raad in vooroorlogse jaren in zulke moderne huizen, reden zij in zulke glanzende automobielen en "rerdienden zij de sala rissen, die zij nu verdienen? Natuurlijk niet, antwoordt het blad. Maar waarom dan vooroorlogse maatstaven aangelegd voor wat rechtvaardig is voor de massa van de 80 miljoen hulpeloze mensen in dit land? De aanbevelingen n de Monetaire Raad dienen door het kabinet te wor den afgewezen, aldus dit blad, dat ver der de leden van de Raad adviseert maar een duik te nemen in de Tjiliwong (de rivier die door Djakarta loopt). Zij zijn hypocrieten of uilskuikens, maar waarschijnlijk beide, aldus besluit de „Times of Indonesia". Woonruimte drie keer verhuurd „Een allergemeenst optreden tegen over woningzoekenden op een geraffi neerde manier uitgevoerd, beestachtig", zo sprak de president van de rechtbank te Amsterdam gistermiddag tegen een 32-jarige oneervol uit de belasting dienst ontslagen ambtenaar, nu zonder beroep, en zyn 39-jarige gedetineerde echtgenote, werkster van beroep, uit de hoofdstad. Het echtpaar had in oktober j.l. in een advertentie per januari j.l. „vrijkomende woonruimte" aangeboden, die het n.b. zelf bewoont en ook niet van plan was te verlaten. Er kwamen 300 brieven van woning zoekenden binnen. Een conditie was, dat één jaar huur ad f. 600.vooruit betaald moest worden. Een verloofd stelletje betaalde een half jaar, f350.vooruit en er werd een contract opgemaakt. Toen men kort voor de huwelijksdag informeerde, wan neer de woonruimte betrokken kon wor den deelden verdachten mede, dat er niets van kwam maar dat er een huis elders z.g. beschikbaar was, doch daar voor zou nog eens f. 200.voor een Bruynzeel-keuken moeten worden be taald. Toevallig kwam dit paar in con tact met een ander verloofd stel en hoor de daarvan, dat er bedrog in het spel was. Aan een tweede verloofd paar werd dezelfde ruimte eveneens verhuurd voor f. 600.Dit paar trouwde op de dag. dat de kamers zou worden betrokken. De man, een marechaussee, keerde op zijn trieste trouwdag naar de kazerne terug en zijn vrouw naar haar ouders. De ver dachten hadden nog de brutaliteit gehad later het jonge paar te ontvangen en een huwelijkscadeau een handdoeken rekje aan te bieden. Een derde gega digde had zelf een advertentie geplaatst waarop de werkster had geschreven. Dit paar zou de woonruimte per 15 april be trekken. Tevoren had de man nog gun stig luidende informaties bij de vorige bewoners ingewonnen. Hij betaalde f 660. „Een en al zwendel", zo merkte de president op. Het echtpaar had totaal f. 6.000.schuld. De man was voor hij ontslagen was door de belastingdienst, met een lening van f. 2500.geholpen, waarvan nu nog f.891.— moet worden terugbetaald. De gedupeerden hebben inmiddels allen f. 50.ontvangen en zul len volgens de raadsman, door de ver koop van een pickup met 60 platen, onge veer totaal f. 150.gerestitueerd krijgen. Het echtpaar, dat volledig bekende, had de gelden gebruikt ter aflossing van de vele schulden. De Officier van Justitie eiste tegen de vrouw, reeds 3 maai veroordeeld, die naar zyn mening de dominerende figuur was geweest, terzake van op lichting in vereniging één jaar met af trek en tegen de man die een blanco strafblad heeft, één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De raadsman van de vrouw pleitte vrijspraak. De advocaat van de man con cludeerde tot ontslag van rechtsvervol ging, subsidiair clementie. Nadat de rechtbank zich in raadkamer had teruggetrokken deelde de president mede, dat besloten was de man niet ter zitting in hechtenis te nemen omdat daardoor de 11- en 18-jarige dochter zonder verzorging zouden zijn. Uitspraak 25 juni. Voor de festiviteiten bij de op richting van een Deense wegen wacht vertrokken gisteren een Belgische en twee Nederlandse wegenwachters uit Den Haag naar Denemarken. Het afscheid voor het hoofdkantoor van de ANWB. Tussen deze beide laatste gemeenten en de federatieve commissie zal echter over deze aangelegenheid regelmatig onder ling overleg plaats hebben. De federatieve commissie heeft voor de organisatie van deze entingen een werkcomité opgericht, onder voorzitter' schap van mevr. mr. Chr. A. de Ruyter- De Zeeuw, lid van Ged. Staten. Van het werkcomité maken verder deel uit de ge neeskundig inspecteur van de Volksge zondheid in Zuid-Holland, de heer A. in 't Veld, een vertegenwoordiger van de geneeskundige hoofdinspectie van de Volksgezondheid, de provinciale kinder arts J. P. Boekhold, de directeuren van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdiensten van Rotterdam, 's Gravenhage en Dordrecht, de direc teuren van de drie provinciale kruisver enigingen, een vertegenwoordiger van de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering van de Geneeskunst en een vertegenwoordiger van de afdeling Zuid-Holland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Secretaris is de administrateur ter Provinciale Griffie J. Verduyn. (Het se cretariaat van het comité is gevestigd Benoordenhoutseweg 23, Den Haag). Ome ambassadeur in Spanje kreeg autoongeluk De Nederlandse ambassadeur in Spanje, mr. W. C. Graaf van Rechte- ren Limpurg, was gisteren vrjjwel ge heel hersteld van de gevolgen van een auto-ongeluk, dat hem zaterdag j.l. was overkomen. De ambassadeur was per auto van Madrid op weg naar de Sierra de Gre- dos, waar hij bij vrienden de pinkster dagen zou doorbrengen, toen er op een landweg in Castilië plotseling een koe de weg overstak. Bij een poging om het dier te ontwijken raakte de heer Van Rechteren Limpurg de macht over het stuur kwijt en de auto sloeg tweemaal over de kop. De ambassadeur, die ver wondingen in het gezicht opliep, moest verscheidene kilometers lopen om het dichtstbijzijnde dorp te bereiken, waar hij medische hulp kreeg. Toevallig passeerde kort na het onge luk een Belgische diplomaat de veron gelukte auto. Deze liet een ambulance komen, waarmee de Nederlandse ambas sadeur, die men spoedig had gevonden, naar Avila werd vervoerd. Gravin van Rechteren Limpurg, die zich in Nederland bevond, is gisteren per vliegtuig naar Madrid overgekomen, De ambassadeur is inmiddels naar het ambassadegebouw overgebracht. Verdediger wees op zijn lange lijdensweg (Van onze Haagse redactie) Een 25-jarige dienstweigeraar, die voor de Haagse Rechtbank verscheen, had vrijstelling van militaire dienst gekregen op grond van zyn gewetens- gezwaren tegen het doden van mede mensen. Toen hjj zich echter moest melden in het werkkamp „Vledder" in Drente, had hy ook deze Staatsdienst geweigerd. Hiervoor moest hy voor de Haagse Rechtbank verschijnen. Nederland en Canada liggen zichtbaar voor (Van onze Brusselse correspondent) Het vorstendom Monaco wil op de Brusselse We reldtentoonstelling een goed figuur slaan: het paviljoen van het landje van Prins Rainier en Prinses Gracia is in feite een mooi ontvangstcen trum, maar het krijgt een indrukwekkende toren met daarop een enorm wapen schild van het Prinsdom aan de Cóte d'Azur. Het paviljoen van Monaco schijnt meer een toeris tisch bureau te zyn, dan een „nationaal" overzicht, maar het toerisme vormt, samen met de speelzalen, nu eenmaal de voornaam ste industrie van het land. Meisjes in de typische klederdracht en met een grote rode strik in het haar zullen er de gasten ontvangen. Intussen is een 45 ton zware stalen constructie naar het terrein van de Wereldtentoonstelling ge voerd. Het is een van de metalen stutten van de clou van de tentoonstel ling, het „Atomium". Van kilometers ver ziet men thans de reeds 62 meter hoge metalen toren van het Atomium boven het paleis van Koning Bou- dewijn te Laken uitste ken. Naar de ingenieur van het Atomium, de heer Waterkeyn, ons vertelde, loopt alles gesmeerd en leveren de Belgische fa brieken stipt op tijd de dige paviljoens waarin het zo zelfstandige leven van de Zwitserse kantóns zal worden getoond. Van de Wereldtentoonstelling zul len de Zwitsers gebruik maken om propaganda te maken voor het Zwitserse horloge. Meer dan 80 pro cent van de wereldbur gers heeft een Zwitsers horloge en op het ogen blik trachten de Zwitsers de opkomende Ameri kaanse horloge-industrie in de kiem te smoren Nederland en Canada liggen, wat de bouw be treft, nog steeds met een onderdelen welke op het paar flinke lengten voor terrein van de Heizei zul len worden samengevoegd. De Zwitsers, die onge veer de helft hebben van de ruimte waarover de Nederlanders beschikken, hebben hun paviljoen als een soort tentendorp op gevat. Het is een aaneen schakeling van kleine aar- op. Heel erg laat is Vene zuela. Toen wy dezer da gen op het terrein van de Wereldtentoonstelling wandelden, zagen wij een groot bord met daarop „Venezuela" maar achter het bord was nog niets te zien. Rustig vertelde de jongeman, die Jehovahgetuige is, waarom hij ook deze Staatsdienst niet in overeenstemming met zijn geweten kan brengen. „Ik moet mij voor 30 maanden binden," zei hij en in die tijd kan ik door het genootschap worden uitgezonden naar het buitenland om te prediken. Ik zal in volle tijds- dienst komen van het genootschap en wil alleen enkele uren per dag in loon dienst werken, om in mijn onderhoud te voorzien". Op de vraag van zijn advocaat, of hij wel bereid was enkele uren per dag bij de Staat te dienen, indien hij voor uit zending naar' het buitenland gemakke lijk zou kunnen opzeggen, antwoordde de jonge Jehovah-getuige bevestigend. Hij kon het alleen maar niet met zjjn geweten in overeenstemming brengen omdat lrij zich zou moeten binden en dat zag hjj als een rem voor zijn pre- dikingswerk. „Paulus werkte ook en kele uren per dag om in zyn onder houd te voorzien", zei de jongeman, „en dat wil ik ook". De Officier eiste een gevangenisstraf van zes maanden en een jaar Rijks werkinrichting. De verdediger mr. L. C. van der Tas, wees in zijn pleidooi op de lange lijdens weg, die deze jongeman met zo'n straf tegemoet zou gaan. „Want die zes maanden gevangenisstraf worden niet afgetrokken van de diensttijd. Na een jaar Rijkswerkinrichting krygt hij prompt weer een oproep. Natuurlijk wei gert hij dan weer dienst. Dan krijgt hij weer zes maanden gevangenisstraf en weer een jaar Rijkswerkinrichting. Na deze tijd blijven er nog zes maanden diensttijd open staan en het verhaal herhaalt zich nu voor de laatste maal Zo gaan deze mensen jaren achtereen van gevangenis naar Rijkswerkinrich ting, alleen voor een idee". De advocaat pleitte voor ontslag van rechtsvervol ging en indien er toch gevonnist moest worden, voor een zo laag mogelijke ge vangenisstraf. Iets lagere winst der Ned. Spoorwegen De N.V. Nederlandse Spoorwegen heeft in 1956 een iets kleinere winst geboekt dan in 1955. De winst over 1956 bedroeg f 10.354.424.01 en in 1955 f 10.604.117.03. Van de winst wordt f 9 miljoen bestemd voor de uitkering van 3 dividend aan de aandeel houders, de rest wordt overgebracht naar nieuwe rekening. De totale opbrengsten stegen met f 33.3 miljoen tot f 488.2 miljoen, de kos ten met f 33.6 miljoen tot f 477.9 miljoen. Van het bedrag, waarmede de opbren- sten stegen, kwamen f 14.4 miljoen voor rekening van het reizigersvervoer en f 13.5 miljoen voor rekening van het goederenvervoer. De toeneming van de kosten kwam voort uit een stijging van de exploitatiekosten met f27.1 miljoen, van de afschrijvingen met f 6.0 miljoen en van de interest met f 0.5 miljoen. Evenals in de drie voorgaande jaren werd f4 miljoen gereserveerd als bij drage aan de totstandkoming van vrije kruisingen van de spoorweg met andere dan Rijkswegen. Aldus het vandaag ver schenen jaarverslag van de Ned. Spoor wegen. Ondanks het feit, aldus de directie in het jaarverslag, dat de in 1955 verhoog de tarieven over geheel 1956 hun in vloed op de ontvangsten uitoefenden, de omvang van het vervoer een verdere, zij het bescheiden, stijging toonde en de modernisering en rationalisering van het bedrijf krachtig werden voortgezet, sloot het boekjaar 1956 met ongeveer hetzelfde resultaat als het voorgaande jaar. Het is de stijging van het loon- en prijspeil in de tweede helft van 1956, die aan het verkrijgen van een beter resul taat in de weg heeft gestaan. Opnieuw bleef derhalve de winst beneden het peil, dat met het oog op de omvang van het in de spoorwegen geïnvesteerde ka pitaal gewenst moet worden geacht. Met de uitvoering van het uitbrei- dings- en moderniseringsprogramma werd krachtig voortgegaan. In verband hiermede werden onderhandse leningen op lange termijn tot een bedrag van f 60.8 miljoen afgesloten. Nationale landbouwexpositie 1957 te Utrecht De komende nationale landbouw expositie, van 24 t/m 29 juni te Utrecht, wordt 25 juni officieel geopend door minister dr. S. L. Mansholt. De ten toonstelling is bedoeld als het begin van een om de twee jaar terugkerende presentatie van de Nederlandse land bouw als primaire produktietak. Als vaste plaats is Utrecht gekozen om de centrale ligging, maar ook door de daar aanwezige jaarbeursaccommodatie. Het karakter van de expositie is drie delig: een commerciële beurs voor het landbouwzakenleven, de voorlichtende en demonstratieve objecten en de attrac tieve elementen. Zij verschilt hierin dua met de agrarische jaarbeurs, die alleen een commercieel karakter droeg. De rundveedag is op 25 juni. De vol gende dag zal in het teken van de trek paarden staan. De dag van de dravers en Shetlanders en van het handels-, gebruiks- en vetvee is vastgesteld op 27 juni. De warmbloed- paarden krijgen op 28 juni de volle aan dacht. Voorts zijn er demonstraties van lan delijke ruiters, springconcoursen en is er tot slot een nationaal concours hippique. Chauffeur onder betonnen plaat gedood Gistermiddag is de chauffeur van een vorkheftrekker, de 27-jarige W. Hester- man, op de Borneokade te Amsterdam onder een 1250 kg wegende betonnen vloerplaat, die hij met zijn wagen ver voerde terecht gekomen en op slag ge dood. Hij was onder de tijdens het ver voer defect geraakte truck gekropen om te zien wat er aan scheelde. Waarschijn lijk tengevolge van het knappen van de olieleiding vielen de grijparmen van de trekker, waarop de plaat rustte, naar beneden. De plaat viel eveneens en kwam op het hoofd van de man terecht. Opvarenden van jachtje bij brand gewond Op de Beneden-Merwede tussen Dordtrecht en Papend recht is gis teren een plezierjachtje, toebeho rend aan de familie Korevaar uit Sliedreoht, in brandi geraakt. Men was bezig met een reparatie -aan de motor en morste daarbij waarschijnlijk met ben zine. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de opvarenden, man, vrouw, twee kinderen en nog twee personen, over boord moesten springen. De be manning van een sleepboot nam hen boord. Zij bleken allen min of meer ernstige brandwonden te hebben opge lopen en moesten n-aar een der Dordtse ziekenhuizen worden overgebracht. Het jachtje werd naar de Fapendrechtse oever gesleept, waar de brandweer het vuur bluste. MINISTER CALS OPENDE N.O.V.-TEHUIS „DE SONNENBERG" De minister van O. K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals heeft gisteren het N.O.V.- tehuis (Nederlands Onderwijzers Ver bond) voor gepensioneerde onderwijzers „De Sonnenberg" in Oosterbeek offi cieel geopend. Grote bewondering zei de minister te hebben voor hetgeen hier in korte tijd met eigen middelen tot stand is ge bracht. Hij hoopte, dat „De Sonnen berg" een verlichte levensavond aan da gepensioneerde onderwijzers zal mogen geven en dat allen, die er in de toekomst in zullen verblijven of er nog voor zul len blijven werken, de voldoening zul len hebben van een goed werk, dat wordt verricht. De voorzitter van het N.O.V.. de heer Jac. Lootsma, gaf vooraf een uiteen zetting over de-totstandkoming van De Sonnenberg" en droeg het. tehuis hierna aan het bestuur der stichting, die het zal beheren en exploiteren, over.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5